TAD 1 11 FIDFN Politie verbaasd over camera bij Broekweg ProVeste Leiden dreigt kleurrijke club kwijt te raken Ook AZL bij databank hartpatiënten Politie slaat vechtersbazen uiteen op de Korte Mare Nieuw bezuinigingsplan voor Bureau universiteit Werk jongerenbeweging verbonden met de FNV ligt stil Studio omroep Rijnland mogelijk onder dak in kantoor Marca-garage Politiek wees camerabewaking reeds af Na gesprekken 83 langdurig werldozen weer aan het werk 'Meer loon voor goede docenten' Nog onduidelijkheid over financiering s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - De politie heeft vannacht een vechtpartij op de Korte Mare, voor het pand van de studentenver eniging Quintus, uit elkaar gesla gen. Een aantal Leidse knapen poogde omstreeks half twee de stu dentensociëteit binnen te komen. Omdat ze geen lid waren werd hun de toegang geweigerd. Na een poos je duwen en trekken ontaardde dit in een vechtpartij waarbij ongeveer 25 man betrokken raakten. De politie rukte met alle beschik bare personeel uit om een eind te maken aan de vechtpartij. Toen dat niet lukte werden de vechtenden met de wapenstok uit elkaar gesla gen. Een viertal knapen kwam later aan het bureau om zich te beklagen over het politie-optreden. Ze wer den, omdat ze onder invloed bleken van sterke drank, weggestuurd. LEIDEN - Het college van bestuur maakt zelf een nieuw bezuinigingsplan voor het Bureau van de Leidse universiteit. Dit plan zal waarschijnlijker ingrijpender zijn dan de huidige voorstellen, waarin rekening wordt ge houden met het verdwijnen van 25 banen tot 1992. Dit meldt het universi teitsweekblad Mare. Met de bestaande bezuiniging blijkt het niet mogelijk de financiële te korten bij het bureau volledig weg te werken. De begroting vertoont een gat van om en nabij de miljoen gulden. Ondanks het schrappen van banen zal dit tekort na 1992 jaarlijks nog met 2,5 ton toenemen. Het overleg over het bezuinigingsplan werd enkele weken geleden afge broken, nadat secretaris D.P. den Os van het Bureau geen overeenstem ming kon bereiken met de dienstcommissie. De verwachting was dat het college van bestuur advies zou vragen aan een speciale commissie over de procedure die nu verder moet worden gevolgd. Het ziet er nu echter naar uit dat het bestuur van de universiteit deze stap overslaat en zelf met plan nen komt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN de samenwerking met Radio West wil beginnen. Hierdoor kan de streekomroep een beroep doen op een fonds dat de provincie begin dit jaar heeft ingesteld. Dat fonds is be doeld om de samenwerking tussen regionale omroepen als Radio West en lokale omroepen als Rijnland te stimuleren. Volgens bestuurder J. Leune kan Omroep Rijnland rekenen op een bijdrage van tussen de 20.000 en 30.000 gulden, als de samenwer kingsovereenkomst ten minste de finitief wordt. Met dat geld kan de kantoorruimte worden gehuurd en een deel van de inrichting worden betaald. In 'ruil' voor de bijdrage, mag Radio West gratis gebruik ma ken van de studio. Leune verklaart overigens dat de verhuizing nog niet zeker is. Het be stuur van Radio West moet nog met het plan instemmen. Dat gebeurt waarschijnlijk deze of volgende week. Bovendien kunnen de kosten roet in het eten gooien. De streek omroep weet nog niet of ze voldoen de geld heeft voor de volledige in richting van de nieuwe studie. Voorts zal ook de provincie, die im mers een belangrijk deel van de fi nanciering voor haar rekening neemt, met het plan moeten instem men. Leune hoopt al met al dat de ruimte tegen het einde van het jaar in gebruik genomen kan worden. Als de verhuizing doorgaat is het de derde keer in zijn nu ruim vijfja rig bestaan dat Rijnland verkast. De streekomroep begon in het pand van de Stichting Welzijn. Daar moest hij uit omdat de stichting de ruimte zelf nodig had. Rijnland streek vervolgens neer in een pand aan de Nieuwe Rijn, nabij de Burcht. Die ruimte was overigens al vanaf het begin af aan te klein. Ter nauwernood kon er een radio-stu dio in worden ondergebracht. Voor de tv-medewerkers was echter geen ruimte. In die situatie komt volgens Leu ne straks verbetering. Overigens is de ruimte boven de Marca-garage nu ook weer niet al te riant. Welis waar kunnen er straks zowel een ra dio- als een televisie-studio in wor den gehuisvest, maar het blijft, zo blijkt uit Leunes woorden, dringen geblazen. "Maar het vergeleken met nu al een hele vooruitgang". De samenwerking tussen Rijn land en Radio West blijft niet be perkt tot het gezamenlijke gebruik van de studio. Het is ook de bedoe ling dat de twee omroepen nieuws berichten gaan uitwisselen. "Daar bij zal Radio West dan vooral aan dacht besteden aan het boven-re- gionale nieuws. Omroep Rijnland zal zich voornamelijk op de lokale berichtgeving richten", aldus Leu- LEIDEN - Leiden dreigt een kleurrijke club kwijt te raken. De jongerenbeweging verbon- I den met de FNV, die de ge- I meentelijke werkgelegenheids plannen kritisch volgde, de so ciale dienst en de kamer van de Leidse wethouder De la Mar be zette, ligt immers op haar gat. Brigit Koek, de betaalde kracht van de jongerenbeweging, de zogenaamde 'vrijgestelde', gaat echter gewoon door met het voorbereiden van acties. "Het is misschien naïef, maar ik hoop nog altijd dat er een compromis wordt gevonden in het con- flict". door Willem spierdijk In het meningsverschil dat de jon gerenbeweging uiteen deed vallen, heeft Leiden een neutrale positie in genomen. Met de districten Breda, Zeeland en Utrecht vormde Leiden de 'Smeltkroes'. Die probeerde compromissen te vinden en een scheuring binnen de jongerenbewe ging te voorkomen. Die bemidde lingspogingen bleven voorlopig zonder resultaat. Het ministerie heeft inmiddels aangekondigd de jaarlijkse subsidie van 7,2 miljoen gulden met ingang van volgend jaar te stoppen en de FNV heeft de sa menwerking met de jongerenbewe ging opgezegd. De jongerenbeweging verbonden met de FNV werd 7 jaar geleden op gericht en kwam voort uit een fusie tussen het FNV-jongérenkontakt I en de Katholieke Werkende Jonge ren (KWJ). De jongerenbeweging moest vooral de belangenbeharti- gen van de 'jonge jongeren', die zich (nog) niet bij de grote bond hadden aangesloten. De FNV kwam zelf op j voor haar jonge leden, de jongeren- Brigit Koek van de jongerenbeweging verbonden met de FNV. "Het is misschien naïef, r dat er een compromis wordt gevonden in het conflict". beweging moest schoolverlaters en zien dat leden toch belangrijk zijn". Alle aanleiding dus voor een on jonge werklozen, scholieren mobili- De vrijgestelde wijst verder op de derzoek door een organisatiebureau seren. problemen die er binnen de jonge- en dat is er dan ook gekomen. Dat is renbeweging problemen waren. "Er er nu echter de oorzaak van dat ze- Fouten was een financieel tekort van een ven jdar na de oprichting het be- paar ton, de betaalde krachten kre- staan van de jongerenbeweging Volgens Koek zijn er m de afgelo- gen te veel macht en er was moeilijk vrijwel ten einde. Het organisatie- pen periode fouten gemaakt. "We een landelijke beleidsplan te ma- bureau De Beuk heeft een plan ge- hebben nooit het beleid gehad om ken. Bovendien vertrokken de be- maakt. Dat heeft geleid tot een- leden te winnen. We namen ook taalde krachten vaak al na 1,5 jaar, scheuring tussen de noordelijke en klachten op van jongeren die geen terwijl de bedoeling is dat ze vijf zuidelijke districten (het verschil lid waren. We zijn pas later gaan in- jaar blijven". tussen KWJ en NW-jongerencon tact werkt nog door). Brigit Koek vat de oorzaak van het conflict als volgt samen: "Het plan is door het zuiden slecht ontvangen, omdat het te veel uitging van besturen en te weinig van actie". De districten slaagden er niet in om een compromis te bereiken. Twee dagen voor het landelijk con gres barstte de bom en het dagelijks bestuur trad af. De noordelyke dis tricten lieten het afweten op het congres, 'het zuiden' en de Smelt kroes waren er wel. "Het is juist dui delijk geworden dat dat congres rechtsgeldig is geweest", zegt Koek, die hoopt dat daardoor de kans op overleving van de jongerenbewe ging iets is gestegen. Compromis "Er zijn in het plan dat tijdens het laatste congres is besproken vol doende openingen voor het noor den geboden. Deze week is er nog overleg tussen het nieuwe dagelijks bestuur van de jongerenbeweging en de noordelijke districten. Mis schien dat er nog een compromis wordt bereikt",hoopt de Leidse vrijgestelde. De financiële steun van WVC i Wind, regen of kou: in een Tenson 'outfit noudt niets u nog tegen. TENSON owoyollivinq MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden stoppen, echter aan. Binnenkort spannen we een procedure aan bij de Raad van State om die beslissing te schorsen. De enige die wint bij de hele affaire is WVC, die waren er als de kippen bij om die zeven miljoen terug te halen". De ondergang van de jongerenbe weging komt net in een tijd dat in het regeerakkoord nieuwe werkge legenheidsplannen voor jongeren zijn gepresenteerd. In het verleden was het juist de jongerenbeweging die die plannen kritisch volgde. Het ter ziele gaan van de jongerenbewe ging juist op dit moment maakt Bri git Koek echter nog niet wanhopig, want "kritische jongereren blyven er altijd". de tot een flinke vermeerdering T _T_(veryolg LEIDEN De Leidse poll" de hoeveelheid materieel tie is zeer verbaasd over het korpsen. Bij de kazerne plan dat de brandweer de Swn^koips Broekweg met een videoca- het architectehbu- mera gaat bewaken. "Het opslaggebouw zelf ontworpen plan van Mostert om de vervolgens Haarlemmerstraat op deze manier in de gaten te hou den, is indertijd nadrukke lijk door de plaatselijke poli tiek afgewezen. We zijn be- gebouw worden be de perkt. "De bouwkosten zijn welis- re- waar hpger, maar door de lage on- Gooimeerlaan derhoudskosten halen we die inves tering er vrij snel uit", aldus een woordvoerder. Hij denkt dat het ge bruik van de nieuwe hal jaarlijks ongeveer 80.000 gulden gaat kosten, Van Oerle/Schrama gestapt inclusief de extra personeelslasten! Voor een gedeelte van dat bedrag draaien de gemeenten zelf op. Ze betalen een dubbeltje per inwoner. Dat levert 45.000 gulden op. De ove- 750.000 gulden. De overige kos- rige kosten worden vergoed door om de constructie rond te krijgen. Daarna is een aanbesteding gehou den, waar een aannemer de bouw betalen kreeg toegewezen ten zitten in de elektriciteits- nieuwd hoe hierop nu wordt warmingsjnstaliaties van het ge- ken g gereageerd. Als het hier bouw. Die voorzieningen legt de brandweer zelf aan, ze denkt daar voor genoeg kennis in huis te heb ben, het ministerie van binnenlandse z wordt toegestaan, waarom dan niet op de Haarlemmer- straat?" aldus politiewoord- i voerder Graveland. b Hij betwijfelt of het wel terecht is dat in dit soort gévallen de monitor f, bij de brandweer wordt geplaatst. "Nu staat de monitor bij de brand- weer, de volgende keer weer bij een andere organisatie. Ik denk dat het sowieso verstandig is als zo'n moni tor op het politiebureau wordt ge- plaatst, juist uit overwegingen van privacy". De videocamera wordt overigens door de brandweer zelf betaald. De gemeente heeft plaatsing van de videocamera geëist, omdat het nieuwe gebouw tussen de slaap- U vleugel van de kazerne en de Broek weg komt. Daardoor verdwijnt de sociale controle vanuit het onderko men van de brandweer op de weg. Politiewoordvoerder Graveland noemt de Broekweg overigens "vooral 's avonds en 's nachts voor vrouwen onprettig". Regionaal De eerste paal voor de nieuwe hal van de regionale brandweer Rijn land is gisteren de grond in gegaan. duVdelijlT'wordei^'wat^de^ kansen De hal komt geheel los te staan m de huidige kazerne. Wel wordt het gebouw geschilderd in dezelfde De staalconstructie is gekozen kleurencombinatie (onder omdat die weinig onderhoud vergt, blauw, geel en rood) als het andere Zo kunnen de exploitatiekosten deel van het brandweercomplex. LEIDEN - De heroriënteringsge- is bereikt. Het platform wil nader sprekken die met langdurig werklo- onderzoek doen omdat niet duide- zen zijn gevoerd hebben tot nu toe lijk is of de groep 83 mensen een baan opgeleverd. In rayon kleiner is dar totaal zijn er, voornamelijk door meer aandacht aan medewerkers van het Gewestelijke worden besteed. Arbeidsbureau (GAB) en de sociale dienst van de gemeente Leiden, 515 gesprekken gevoerd. Het aantal de 515 werklozen dat na een oproep niet verscheen, bedroeg tien. De 'heroriënteringsgesprekken' worden sinds 1 juli van 1988 overal in het land gehouden met langdurig werklozen (langer dan 3 jaar werk loos). Deze operatie is door het mi nisterie van sociale zaken gestart om de groep langdurig werklozen een reële kans op een baan te bie den. Tijdens de gesprekken moet Uit de cijfers blijkt verder dat van die zijn opgeroepen, voor in mensen geen actieplan werd opgesteld. LEIDEN - Omroep Rijnland verhuist zijn studio mogelijk naar een kantoor boven de Mar ca-garage aan de Hooigracht. De streekomroep zal deze ruim te samen met de regionale om roep Radio West gaan gebrui ken. 'Rijnland' is nu nog geves tigd in een pand aan de Nieuwe Rijn. Die ruimte is echter te krap geworden. LEIDEN - Goede docenten moe ten een hoger salaris krijgen, dat schrijft het bestuur van de Faculteit der Letteren in een voorstel aan de faculteitsraad. Ook zou het instellen van een prijs de kwaliteit van het onderwijs kunnen stimuleren. Volgens een woordvoerder van de faculteit staan in het rapport en kele aanbevelingen om het niveau van het onderwijs te bevorderen. "Het is een normaal onderzoek ge weest, dat om de zoveel tijd wordt gehouden. Eventuele knelpunten in het onderwijs moeten daarbij wor den opgeheven. Daar is niets bijzon ders aan". Over de verdere inhoud van het voorstel wilde de woord voerder geen toezeggingen doen. Over twee weken komt de facul- 1 teitsraad met een antwoord. plaats voor materiaal dat bij rampen de werkzoekende op de het Rijnlandgebied kan worden beidsmarkt zijn. Met de werkzoel LEIDEN - Het AZL doet ingezet, De hal krijgt een oppervlakte ongeveer 650 vierkante meter e geheel opgetrokken uit staal. De kende wordt een actieplan opge steld. Uiteindelijk doel sprekend een baan. Vergeleken met de landelijke cij- wanden en het plafond zijn afge- fers valt op dat het aantal werkt met aluminium plaatwerk, dat is opgeroepen in Leiden lager databank met gegevens vanzelf- *e patiënten van de acht Nederland se universitaire hartklinieken. Het nieuwe project start over drie ken. Door het gebruik van deze data De bouwkosten bedragen ongeveer ligt dan landelijk, namelijk 23,7 pro- bank kan snel worden gereageerd nieken zelf ook mee. Bij het AZL 1,2 miljoen gulden. Dat geld wordt cent tegen landelijk 32 procent. op tafel gelegd door de gemeenten Daarentegen zijn er in Leiden ders gevoerd. het verzorgingsgebied gionale brandweer. De bouw van de hal werd noodza kelijk door de taakuitbreiding van de brandweer. Sinds de Bescher ming Bevolking (BB) is opgeheven constateren zijn de brandweerkorpsen belast periode r met de rampenbestrijding. Dat leid- de groep al geregistreerde hart ..._0patiënt zich met een acute aandoe gesprekker met buitenlan- ning bij een van de klinieken meldt Via de op de databank aangesloten computer kunnen bij een ander startsubsidie van zes miljoen gul den beschikbaar gesteld door het ministerie van economische zaken. Volgens een medewerker van het Interuniversitair Cardiologische In stituut (IUCI) in Utrecht, dat de da tabank heeft opgezet, betalen de kli- hierover niets bekend. "Ik zie niet wat wij nog moeten bijdragen. Er is een zeer aanzienlijke subsidie ver leend, we betalen in feite al door het leveren van gegevens', aldus de Het 'heroriënteringsplatform' kenhuis opgeslagen gegevens snel voorlichter van het AZL. het GAB en gemeente Leiden worden opgeroepen. 'n hun verslag over de Voor het computernetwerk, on- '88 tot mei '89 wel dat der de naam Cadans (Cardiologisch nog onvoldoende Data Netwerk Structuur), is een Het is de bedoeling dat de gege vens uit de databank behalve voor de patiëntenzorg ook voor andere doeleinden worden gebruikt. Wan- het onderzoek of testen patiënt bekend wordt. "De klinie- technieken een reeks ken willen vaak alleen weten hoe patiënten met een bepaalde hart- een bepaald medicijn uitwerkt bij aandoening nodig is, kunnen de sa- een specifieke aandoening. Het menwerkende klinieken eikaars pa- maakt daarbij natuurlijk helemaal tiëntenbestanden raadplegen. Op niets uit wat de naam en achter die manier kunnen nieuwe technie- grond is van een patiënt die de me- ken en geneesmiddelen eerder wor; dicijnen eerder gebruikte", meent den toegepast. een woordvoerder van het IUCI. Bij de uitwisseling van gegevens wordt de privacy van de patiënten gewaarborgd. Het is de bedoeling dat alleen gegevens worden ver strekt over mensen die daarvoor uitdrukkelijk toestemming hebben verleend. Verder worden veel gege vens doorgeseind zonder dat daar bij de naam van de betreffende hart- LEIDEN - Dezer dagen houdt de universiteit haar jaarlijkse voorlich tingsdagen in het collegegebouw van de Gorlaeus laboratoria. De bij eenkomsten zijn bedoeld voor aankomende studenten die meer willen weten over studierichtingen en studentenleven in Leiden. Een aantal i hen vond tussen de lezingen door gelegenheid om op de trap erva ringen uit te wisselen. Zaterdag 21 en zaterdag 28 oktober zijn er even- S Voorlichtingsdagen. (foto Loek Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13