Acties ambtenaren in voorbereiding Demonstratie vakbewegingen Ziek van te licht werk SieMatic Keukencenter Leiderdorp weet hoe uw nieuwe keuken er uit kan zien! Nog meer banen weg bij Akzo-vezels Belager Ahold beschuldigd van 'creatief boekhouden' Een SieMatic adviseur is echt adviseur DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Bonden ontevreden over loonruimte in regeerakkoord DEN HAAG/HEERLEN (GPD/ANP) - De ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO heb ben na overleg besloten samen actie te voeren voor hoger loon en betere werkomstandig heden voor alle werknemers in de collectieve sector. Beide bonden zijn teleurgesteld in het concept-regeerakkoord dat door informateur Lubbers is gepresenteerd en inmiddels op hoofdlijnen door CDA en PvdA is aangenomen.Dat heeft CFO-voorzitter Loek Poell gisteren verklaard. In het regeerakkkoord is sprake van koppeling van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers aan de salarissen in de marktsector. Die koppeling zal de ambtenaren ko mend jaar maximaal 2,5 procent in komensverbetering opleveren. "Dat is voor ons onvoldoende. Wij vragen meer ruimte, want in de col lectieve sector is een grote achter stand ontstaan ten opzichte van het bedrijfsleven. Wij eisen vijf procent voor de ambtenaren en zes procent voor de gezondheidszorg. Daar hou den wij aan vast en als de politiek niet naar ons wil luisteren, dan ko men er acties", meent Poell. De ambtenarenbonden geloven niet dat in een definitief regeerak koord een ander geluid te horen zal zijn dan in het concept, dat nu ter ta fel ligt. Vandaar dat men nu de afde lingen heeft opgeroepen actiecomi tés op te richten, zodat op korte ter mijn tot daden overgegaan kan wor den. Poell heeft nog geen idee wat voor acties er gaan komen. "We moeten ons houden aan de jurisprudentie die daarover bestaat. Maar duidelijk mag zijn dat Den Haag niet meer onder de indruk raakt van massale protestdemon straties. We zullen dus forser moe ten inzetten en de CFO zal daarbij het middel van de stakingen niet schuwen". De AbvaKabo is de grootste bond in Nederland en de CFO de op drie na grootste. In de collectieve sector in Nederland wer ken 1,1 miljoen mensen. De verlaging van de vut-leeftijd ring. Dit zei minister Van Dijk van voor ambtenaren tot 60 jaar hangt binnenlandse zaken vandaag op voorlopig tussen wal en schip. De een symposium over veranderingen ambtenarenbonden hadden giste- in de bedrijfsvoering van de rijks- ren tijdens het ambtenarenoverleg dienst, in Den Haag de verlenging van deze 'eenmalige verlaging' wiiien regelen, maar minister Pleidooi van vakbonden voor een 'sociaal Europa' Dijk laat een besluit minister over. "De formatie loopt zo hard. dat het onfatsoenlijk zou zijn dit te regelen nu de nieuwe minister bij wijze van spreke al in aantocht is," aldus Van Dijk. Hij benadrukte overigens zelf warm voorstander te zijn van ver- BRUSSEL (ANP) - Zo'n 17.0001e- ingegeven door de angst dat de soci- lenging van de 60-jarenvut, die 120 den van vakbonden uit geheel Eu- ale grondrechten van werknemers miljoen gulden kost. De ambtena- roPa hebben gisteren in Brussel ge- vanwege de eenwording van de in- rencentrales blijven ervan uitgaan demonstreerd voor een sociaal Eu- terne markt in het gedrang komen, dat de vut voor 1990 'in principe is roPa- Het is v°or het eerst in de ge- Fusies, overnames en samenwer- geregeld,' maar ontkennen niet dat schiedenis van de Europese vakbe- kingsverbanden in het bedrijfsle- bewindsrnan met de re- weging dat op geling kan doen wat hij wil. De kans bondsleden s dat dit in 1990 gebeurt lijkt echter monstreerd. vrij gering. In het concept-regeerak- koord is ook niets opgenomen om trent (beperkingen) van de vut voor het overheidspersoneel. Van Dijk en de bonden regelden gisteren wel een tegemoetkoming van 108 gulden aan ambtenaren die onder de zogenoemde interim-ziek tekostenregeling vallen. De 155.000 burgerlijke rijksambtenaren en 270.000 onderwijsgevenden die via deze regeling een netto-tegemoet koming in hun particuliere ziekte kostenpremie krijgen, zouden er onder 'Oort' zonder die 108 gulden op achteruitgaan. De FNV-ambtenaren willen alvo rens definitief in te stemmen nog nagaan of de tegemoekoming van negen gulden per maand netto alle negatieve gevolgen voor de koop kracht dekt. Zij menen dat in de la gere schalen geen volledige repara tie plaatsvindt. Er is overigens be wust gekozen voor een gelijke ver hoging op alle inkomensniveaus. Reparatie van de voor iedereen ver schillend uitwerkende belasting- wijzigingen is te ingewikkeld. Bij de rijksoverheid zullen de ko mende jaren nog meer ambtenaren kunnen verdwijnen, als de efficien cy wordt verbeterd. Het geld dat daarmee vrijkomt, zal niet worden gebruikt voor bezuinigingen, zoals in het verleden vaak het geval was, maar voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden van de ambtena ren. Tevens kan de opbrengst wor den gebruikt voor investeringen in vernieuwing en kwaliteitsverbete- o'n grote schaal vak groepen en sprekers te luisteren. Mede door het fraaie herfstweer had de manifestatie ook het karakter van een gezellig dagje uit. Na een uur of twee hadden duizenden vak- worden verhandeld. bondsleden het park al verlaten NEW YORK - De vloer van de ef fectenbeurs in New York, beter be kend als Wall Street, vormde de af gelopen dagen het toneel voor opge wonden taferelen toen de aandelen koersen fors kelderden. De aardbe ving deed de beurswereld echter ook op zijn grondvesten schudden en de optiébeurs Pacific moest uitwijken naar New York. Vandaar dat giste ren arbeiders in alle rust bezig wa ren om een nieuwe vloer aan te leg gen op de plaats waar opties zullen o AP) kunnen een bedreiging voor de elders vertier te zoeken. De FNV hebben gede- rechten van de werknemers De manifestatie van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW) in het Brusselse Jubelpark is Rond het i 17.000 mensen ii mengestroomd NIJMEGEN (ANP) - Juist mensen die weinig overwerk doen en licht werk moeten doen, zijn veel vaker kortdurend ziek dan degenen di veel moeten overwerken. Hetzelfde geldt voor mensen die stress in hun werk ondervinden: zij zijn ook vaker kortdurend afwezi dan leidinggevenden met een hoge werkbelasting. Dat zijn opmerkelijke conclusies uit het promotieonderzoek "Deter minanten van veelvuldig kortdurend ziekteverzuim" van M.J.D. Schalk. Organisatiepsycholoog Schalk heeft twee jaar lang negen grote bedrijven onderzocht op het ziekteverzuim. Hij ontdekte daarbij dat juist die groepen waarvan verwacht wordt dat zij vaak afwezig zullen zijn, zich minder vaak ziek melden. Een voorbeeld daarvan is de groep werkende vrouwen met kinderen; die blijkt zich aanzienlijk minder vaak af te melden dan vrouwen zonder kinderen. Ook hoger opgeleiden, jongeren en mensen die niet in ploe gendiensten werken, blijken veelvuldig kortdurend afwezig te zijn. Volgens Schalk is de belangrijkste oorzaak voor vaak kortdurend ziek zijn te weinig uitdaging in het werk. „Hoger opgeleiden die in een te gemakkelijke functie werken, vervelen zich. Zij vinden geen uitda ging meer in hun werk. Zij voelen zich nutteloos en niet nodig in het be drijf', aldus de promovendus. Op drie gronden verklaart Schalk ook ■dat veel overwerk niet tot veelvuldig verzuim leidt: „Overwerk bete kent extra uitdaging en spanning. Het geeft bovendien vertrouwen in de toekomst van het bedrijf." De vakgroep psychologie van arbeid en organisatie van de KU, waar toe Schalk behoort, werkt nu onder meer op basis van de uitkomsten van Schalks onderzoek aan aanbevelingen voor bedrijven om het kort durend ziekteverzuim terug te dringen. Schalk: „Bedrijven zouden bijvoorbeeld geen te hoog opgeleide mensen voor hun functies moeten aannemen. En als ze dat toch toen, moeten ze de functie aankleden, zbdat zo'n persoon het gevoel heeft, zijn studie nuttig te maken. En bedrijven moeten meer doen om met name het middenkader aan het bedrijf te binden." heeft gisteren een trein gehuurd zo'n 800 vakbondsmensen naar Brussel te vervoeren, onder wie kopstukken als AbvaKabo-voorzit- muziek- ter J. van de Scheur en Diensten bond-voorzitter L. de Waal. Ook het CNV heeft een afvaardiging naar Brussel gestuurd. CFK's In Weert is begin deze week een in stallatie in gebruik genomen voor de zuivering en herverwerking van CFK's, chloorfluorkoolwaterstof fen uit onder meer koelkasten, spuitbussen en piepschuim, die schadelijk zijn voor de ozonlaag. De installatie, eigendom van AKZO, heeft een maximale capaciteit van 400 ton CFK's per jaar, wat zou neerkomen op de CFK's van enkele honderdduizenden koelkasten. Aardbeving Schadeclaims als gevolg van de aardbeving dinsdag in San Francis co zullen in de buurt liggen van de één miljard dollar. Dat blijkt uit gis teren bekendgemaakte eerste ra mingen van Lloyds of London, de grootste verzekeringsmaatschappij ter wereld. Volgens .verzekerings deskundigen is het bedrag relatief laag omdat veel mensen in Califor- nië niet zijn verzekerd tegen schade door aardbevingen. De orkaan Hugo bij voorbeeld, die in septem ber over de Verenigde Staten raas de, heeft de verzekeringsmaat schappijen vier miljard dollar ge kost. Dienstenbond De Dienstenbond FNV gaat de on derhandelingen voor de cao's voor 1990 in met een looneis van drie pro cent. De werkweek moet terug naar 35 uur, vindt de FNV-bond. Boven dien zal de bond geen afspraken maken over 'pulpwerkgelegen- heid', waarmee onder meer afroep- contracten en nul-urencontracten worden bedoeld. Dat blijkt uit de nota arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV-bond, die gisteren is ge publiceerd. LPG Het autogas LPG wordt morgen drie cent per liter duurder. De nieu we literprijs komt daarmee bij de meeste tankstations op 51,9 cent. Deze prijsverhoging is een gevolg van prijsstijgingen op de internatio nale produktenmarkt. Dat hebben gashandelaren woensdag in Rotter dam bekendgemaakt. Vluchten Bij voldoende belangstelling vanuit het bedrijfsleven zal volgend jaar een frequente luchtverbinding tot stand komen tussen de luchthavens Twente en Schiphol. Dit heeft bur gemeester Wierenga van Enschede in zijn functie van president-com missaris van de Luchthaven Twen te gisteren bekendgemaakt op een persconferentie in Enschede. De bedoeling is dat vijf maal per dag zal worden gevlogen. leiderdorp kan zorgen voor een kookkloor oplevering n uw nieuwe keuken. En ols u zelf uw nieuwe keuken wilf plaatsen, kunt u reke nen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u t)if kan, omdat we eerst uit de keuken opstellingen in onze showroom samen een beeld hebben kunnen vormen van uw wensen. Moor bij SieMatic Keukencenter leiderdorp gaat het nóg verder, bij u thuis wordt eerst de keuken npg eens nauwkeurig opgemeten, zodat u geen risico meer loopt dot uw nieuwe keuken straks niet past Als uw nieuwe keuken don keurig in dozen afgeleverd mheden (verwijderen uw oude keuken) - zij doen het loodgieterswerk - zij doen het elektriciteitswerk - zij doen het metselwerk -zij doen het tegelwerk - zij ruimen de boel op en zorgen dot afval, puin etc. afgevoerd worden. Groei Vereniging Effectenbezitters door beurskrach DEN HAAG (ANP) - Het beurs- hoofden van het publiek heen de vereniging van vooral kleine christelijke vakcentrale CNV de les deelhouders. De Vereniging van Ef- te lezen over verdere arbeidstijd ver- fectenbezitters (VEB) heeft in 1988 korting (atv). "De verwezenlijking namelijk een forse groei doorge- i de 35-urige werkweek is niet al- maakt. Het ledental steeg toen van leen een doelstelling tall of de DGB, schappelijke prioriteit 1 hele EW. Ook de FNV zal zich verdere atv inzetten", aldus Steke lenburg. Het CNV EW aangesloten, de IG Me- gemeen- i het ge- schreden. De VEB schrijft de groei ook toe m de grotere bewustwording van ook bij het de Nederlandse aandeelhouder, die heeft zich steeds vaker bereid is voor zijn posi- i de FNV. De Europese vakbeweging moet volgens FNV-voorzitter J. Stekelen leggers niet meer bereid te zijn op ieder bod in te gaan. Kort geleden is dat volgens de hartigen. Om het Europees Ver- Een oproep aan aandeelhouders om bond van Vakverenigingen (EW) zich gezamenlijk met de VEB te ver tot concretere actie te brengen, heb- zetten tegen het bod van 4100 gul ben FNV, de Westduitse vakcentra- den per aandeel van de Belgische le DGB en de Deense LO het initia- Vieille Montagne op de resterende tief genomen voor een actiepro gramma. Het EW moet dat overne men om de discussie over het soci aal handvest van de Europese Com- te beïnvloeden. "Het gaat al lemaal te langzaam en te traag. Het te plegen. 17 procent in Zinkwit die zij nog niet bezit, heeft goede weerklank gekregen. Inmiddels is definitief ruim tien procent van de aandelen verzameld om verzet tegen het bod EW moet nodig worden opge pord", aldus Stekeleriburg, gens zelf een van het EW Het afgelopen De VEB houdt zich bezig met de behartiging van de belangen de vice-voorzitters fectenbezitters en met de bevorde ring van het effectenbezit. Dezer da gen is de vereniging overstelpt met sociaal handvest van de Europese klachten van beleggers die zich be- Commissie staat iri december op de nadeeld voelen door de problemen agenda van de Europese top in met de afdoening van effectenor- Straatsburg. Vooral van de Britse ders op de Amsterdamse beurs, premier Margaret Thatcher wordt Volgens de VEB is als gevolg van de opnieuw verzet verwacht. Zij vindt problemen op de beurs dat de lidstaten op dit gebied hun golf klachten en procedures te boontjes zelf wel kunnen doppen. De Europese vakbeweging moet volgens Stekelenburg alles op alles gisteren na drie woelige dagen rede- zetten om het 'vage en vrij blijvende' handvest over de sociale grond rechten bij te sturen. „Ik vind dat Francisco tot lijk tot rust gekomen. Even zag het uit dat de aardbeving in San het debat over de vernieuwing van de beurs de vakbeweging meer Europees daarvan moet worden. De vakbeweging verwarring op leiden, maar het effect al snel uitgewerkt. Het herstel van de Europese ef- kijkt nog te veel naar het nationale fectenbeurzen heeft doorgezet. Gin- verleden en te weinig naar de Eu- gen de koersen dinsdag hier en daar ropese toekomst. Nog te veel zijn nog wat verder omlaag, gisteren we in het defensief', aldus Steke- werd over de hele linie hoger geslo- Voor migranten sneller een plaats voor werkervaring ROTTERDAM (ANP) - Demissio nair minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) wil min derheden al na twee jaar werkloos heid in aanmerking laten komen voor werkervaringsplaatsen. Dat is tot nu toe alleen voorbehouden aan werklozen die 3 jaar of langer werk loos zijn. Het werkloosheidspercentage on der minderheden is twee tot drie maal zo hoog als dat van autochtone Nederlanders. De Konings voorne men werd gisteren in Rotterdam be kendgemaakt door zijn ambtenaar D.U. Stroband bij de opening van Interstart in Rotterdam, een uit zendbureau voor minderheden. Interstart is een gezamenlijk ini tiatief van het Rotterdams arbeids bureau. de Stichting Bevordering Migranten bedrijven en het non profit uitzendbureau Start. Het nieuwe bureau richt zich op de be middeling van migranten. DAF en Renault bouwen samen een bestelwagen EINDHOVEN (ANP) - De autofa- brieken DAF en Renault hebben besloten tot gezamenlijke ontwik keling en produktie van een nieuwe bestelwagengeneratie van 2,5 tot 4,2 ton. Daartoe hebben de bestuurs voorzitters van Régie Nationale des Usines.Renault, R. Levy, en van DAF, A. van der Padt. een voorlopi ge overeenkomst gesloten. De nieuwe bestelwagens worden in de jaren negentig op de markt ge bracht. Zij zullen worden vervaar digd in de fabrieken van Leyland DAF in Birmingham en van Ren ault in Batilly. Wanneer precies de produktie ter hand zal worden ge nomen en hoeveel wagens zij zal omvatten, is nog onderwerp van studie en zal afhangen van de marktomstandigheden, zo heeft een woordvoerder van DAF gisteren la ten weten. In 1988 heeft DAF 20.000 bestel wagens in deze klasse gemaakt en Renault 45.000. Zij zullen volgens de woordvoerder zeker proberen hun marktaandeel in deze groep te vergroten voordat de nieuwe gene ratie op de weg verschijnt. Polen bezuinigt op defensie en staatssubsidies WARSCHAU (AP) - De Poolse re gering gaat bezuinigen op Defensie en de staatsmijnen. Hiermee wil de door Solidariteit geleide regering het stijgende financieringstekort te rugdringen. Onderminister van fi nanciën Misiak zei dat gisteren op een persconferentie,waarop hij te ven de plannen ontvouwde om staatsaandelen te gaan verkopen. Volgens Misiak levert de bezuini ging op de subsidies aan kolenmij nen, die 1 november van kracht wordt, de regering een bedrag op van 1.200 miljard zloty (ruim 1,2 mil jard gulden). De verkoop van aan delen zou 800 miljard zloty (onge veer 800 miljoen gulden) kunnen opbrengen. Doordat de mijnbouw op minder subsidie kan rekenen zullen de Poolse burgers worden geconfron teerd met stijgende, mogelijk meer dan verdubbelende, energieprijzen. Het huidige financieringstekort in Polen bedraagt rond de vijf miljard gulden en zou volgens de regering bij het uitblijven van maatregelen nog dit jaar oplopen tot bijna negen miljard gulden. Door bezuiniging hoopt de regering het tekort eind dit jaar te hebben teruggebracht tot 4.700 miljard zloty (ruim 4,5 miljard gulden). ARNHEM (ANP/GPD) - Het aan tal arbeidsplaatsen dat bij de vezels- en polymerendivisie van Akzo ver dwijnt is veel groter dan tot nu be kend was gemaakt. Behalve de 850 arbeidsplaatsen die in Nederland verdwijnen, zullen in dé Bondsre publiek tenminste 850 arbeidsplaat sen verdwijnen. Dat heeft een woordvoerder van Akzo meege deeld. Bonden en Akzo zijn het gister avond laat eens geworden over het sociaal plan voor die herstructure ring. De uitvoering daarvan kost Akzo 72 miljoen gulden. Zowel de directie als de staf van de Akzo-divi- sie vezels en polymeren zullen per 1 januari volgend jaar worden gecon centreerd in Wuppertal. Dat bete kent dat een twintigtal directie- en stafleden vanuit Arnhem zal verhui- SAARBRÜCKEN (DPA) - Het Westduitse detailhandelsconcern Asko Deutsche Kaufhaus (Asko), in Nederland vooral bekend door het conflict met branchegenoot Ahold, is door het Duitse weekblad Stem beschuldigd van geknoei met zijn winstcijfers. Volgens het jongste nummer van het blad zijn jarenlang winsten opgevoerd die er uit de lo pende zaken helemaal niet waren. De winstpositie van zou in het midden van de jaren tach tig aanzienlijk zijn geflatteerd via ingewikkelde contracten met het bemiddelingsbureau Signum Han- delsmarketing. Dat bureau zit niet toevallig in een kantoor in Saar- brücken, waar ook Asko is geves tigd. Volgens Stem zou Asko be paalde onderdelen van het concern hebben verkocht aan Signum en de opbrengst vervolgens hebben opge teld bij de winstcijfers. Stem wijst er echter op dat de eigenaar van Sig num bij Asko op de loonlijst staat waardoor de verkochte onderdelen in feite onderdeel blijven van Asko. Volgens Stern zijn er op deze ma nier miljoenenbedragen in de boe ken van Asko terecht gekomen. Het verfraaien van de resultaten was volgens het weekblad vooral be doeld om van de aandeelhouders kapitaal los te krijgen voor de snelle expansie van het concern. Deut sche Bank moet zich nu de vraag stellen wat het concern werkelijk waard was bij de introduktie van de aandelen op de beurs en latere kapi taalverhogingen, aldus Stem. Asko is uitgegroeid tot het op vier na grootste detailhandelsconcern in de Bondsrepubliek. Asko liet woensdag desgevraagd weten pas na verschijning van het blad te zul len reageren en dan mogelijk ge rechtelijke stappen tegen Stern te zullen nemen. Het bedrijf voerde eerder dit jaar samenwerkingson- derhandelingen met Ahold. Na ge ruchten in de Duitse pers dat Asko in dezelfde situatie as als het zojuist gesaneerde co op, liet Ahold een on derzoek instellen naar de financiële toestand van Asko, dat echter niets opleverde. zen naar Duitsland. Die concentra tie past in de reorganisatie van de Akzo-divisie. In datzelfde kader moeten 850 ar beidsplaatsen in Nederland ver dwijnen. Ook bij de vestigingen in Duitsland moet flink het mes wor den gezet om de concurrentieposi tie en het voortbestaan van de divi sie op langere termijn te garande ren. Hier moeten eveneens 850 ar beidsplaatsen op verschillende lo- katies verdwijnen. Akzo streeft er naar de totale reorganisatie eind 1991 te hebben doorgevoerd. De personeelsvermindering in Nederland heeft plaats zonder ge dwongen ontslagen. Het sociaal plan behelst onder meer een wacht geldregeling voor werknemers van 57,5 jaar en ouder. Het is nog onze ker of de reorganisatie bij de Duitse vestigingen ook zonder gedwongen ontslagen zal worden uitgevoerd. De 850 arbeidsplaatsen, die in-Ne derland moeten verdwijnen, zijn in clusief de 150 in Emmen en Steen bergen, waarvan al sprake was bij eerder aangekondigde reorganisa ties. Met de herstructurering binnen de Akzo-divisie moet op korte ter mijn een resultaatverbetering wor den bereikt. Die viel de laatste jaren tegen door onder andere hoge aan loopkosten in verband met het in troduceren van nieuwe produkten en door de grondstofsituatie. De af gelopen maanden heeft zowel in Nederland als in Duitsland een effi- ciency-onderzoek plaatsgehad, dat zich met name richtte op het redu ceren van de kosten in de ovef- headsfeer. Door de reorganisatie komen financiële middelen vrij voor modernisering en structuur verbeteringen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7