Veroordeling IRA-aanslag was blunder Vervroegde verkiezingen gunstig voor Gandhi Zirid-Afrika bederft jubileum Gemenebest Vredesoverleg El Salvador gevorderd Hongaarse grondwet ingrijpend gewijzigd BESEFT UW AUTO DAT HET LEVEN GEEN SHOWROOM IS? DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 BUITENLAND 'Vier van Guildford' na 14 jaar vrij LONDEN - Drie mensen die in 1975 tot levenslang zijn ver oordeeld voor hun aandeel in een IRA-bommencampagne, zullen op staande voet uit de gevangenis worden ontslagen. Het lot van een vierde veroordeelde, die een dubbele straff uitzit, is nog niet duidelijk. Het Openbaar Ministerie zegt1 gevangenhouding van het viertal niet langer te kunnen ver dedigen. Drie agenten die destijds de verhoren afnamen, worden gerechtelijk vervolgd. door Lia van Beekhoven Patrick Armstrong, Carole Ri chardson, Paul Hill en Gerard Con- Ion werden veertien jaar geleden veroordeeld tot levenslang. Het viertal werd gearresteerd een paar weken na aanslagen op pubs in Guildford en Woolwich, die onder deel uitmaakten van een bommen- campagne van de IRA ie Engeland moest reduceren tot het Libanon van Europa. Binnen enkele maan den werden tientallen Britten ge dood bij aanslagen op pubs en ande re gelegenheden. De druk op de po litie om daders te arresteren, was groot. Alle vier tekenden schuldbeken tenissen die ze later weer introkken. Ze waren verward, onjuist en tegen strijdig. Getuigen of vingerafdruk ken waren er niet. De bekentenis- Bouterse bepleit snel ontmantelen gewapend verzet PARAMARIBO (ANP) - Het leger van Suriname heeft er gisteren bij de regering aangedrongen alle 'on grondwettelijke gewapende troe pen' zó snel mogelijk te ontmante len. Legerleider Desi Bouterse heeft in een brief aan president Ramsewak Shankar gepleit voor onmiddelijke uitvoering van het ontmantelingsplan dat hij eind juli heeft ingediend. Het plan had eerst alleen betrek king op het Junglecommando, maar moet nu ook gelden voor de Tucayana-Amazone-indianen en de Unie voor Democratie en Bevrij ding van Suriname. Bouterse vindt dat deze groepen binnen een door de regering vastgestelde termijn hun wapens moeten inleveren. Zij dienen zich ook aan het centrale wettelijke gezag onderwerpen of het land te verlaten. sen vormden het enige bewijs waar op de vier uiteindelijk zijn veroor deeld. Hoop voor de naar eigen zeggen onschuldig veroordeelden kwam in 1977 met de arrestatie van een pro fessionele IRA-cel. Vier IRA-acti- visten namen in gedetailleerde en accurate bekentenissen de verant woordelijkheid op zich voor meer dan honderd aanslagen, waaronder die op de pubs in Guildford en Woolwich. Onprofessioneel Drie Britse rechters concludeerden dat de IRA loog en zag geen reden om het proces tegen de vier van Guildford te heropenen. Dat zou op zijn zachtst gezegd niet in het be lang van 's lands hoogste wetsverte- genwoordigers zijn. Een nieuwe rechtszaak zou wel eens kunnen to nen dat Britse rechters zich destijds door dezelfde vooroordelen lieten leiden als de rest van het Britse piw bliek. Of, zoals Lord Denning, oud lid, van de hoogste gerechtelijke in stantie, de Law Lords ooit zei: "Als de vier onschuldig vastzitten, wijst dat op valse verdachtmaking, cor ruptie en onprofessioneel gedrag en dat is in onze rechtspraak totaal on mogelijk". - Het openbaar ministerie legt van daag uit waarom het wel mogelijk is. Drie agenten die destijds de ver horen afnamen, zullen gerechtelijk worden vervolgd. Een nieuw alibi voor Conlon en een doktersverkla ring dat Richardsons schuldbeken tenis 'zeer waarschijnlijk onbe trouwbaar' was (ze had kort voor de bekentenis een pethidine-injectie gekregen) vormt de basis voor de vrijlating. Of Paul Hill daar bij zit is nog niet zeker, omdat hij in 1975 af zonderlijk is veroordeeld voor moord op een Britse soldaat. De vier van Guildford zijn niet de enige slachtoffers van de geweldda dige IRA-campagne en de dubieuze Britse rechtspraak. Achter de tra lies wachten de zes van Birming ham, die veertien jaar schuld heb ben ontkend, op verdere ontwikke lingen. De zes zouden achter de aan slag op een pub in Birmingham ge zeten hebben waarbij 21 om het leven kwamen. HOUSTON - Het ruimteveer Atlantis ging gisteren na ver schillende keren uitstel wegens computersto ring en slecht voor zes uur gis teravond de lucht in. Aan boord bevond zich de de ruim tesonde Galileo, die luttele uren na de geslaagde lancering aan zijn zes jaar lange reis naar Jupiter begon. De lancering was vooral om streden omdat Galileo voor zijn energie voorziening een kleine kernreac tor aan boord heeft. Als er iets fout zou gaan bij de lancering, zou dat een kernramp van betekenis zijn. Reden waarom milieugroepe ringen, overi gens tevergeefs, trachtten via de rechter de lance ring te voorko men. (foto AP) KUALA LUMPUR (AP/Rtr/GPD) - De Britse premier Thatcher is gis teren op de eerste dag van de jubile umvergadering van het Gemene- best, dat dit jaar 40 jaar bestaat, in botsing gekomen met de overige le den. Die willen een verscherping van de sancties tegen Zuid-Afrika, maar Thatcher noemde dat "in dit stadium uiterst onverantwoorde lijk", waarmee de feestelijke sfeer plaats maakte voor één van con frontatie. Canada en het gastland hadden gepleit voor meer sancties omdat deze de Zuidafrikaanse president de Klerk ertoe hebben gebracht zwarte leiders vrij te laten en her vormingen in het vooruitzicht te stellen. De uiteenlopende stand punten gisteren voorspellen een nieuwe confrontatie over Zuid-Afri- ka binnen het Gemenebest als van daag de conferentie verder gaat. "We zullen ons doel veel eerder bereiken door aanmoediging te ge ven dan door te doen alsof er niets van belang is gebeurd", aldus That- SAN JOSE (AP/IPS) De regering en het verzet van El Salvador zijn vanmorgen na drie dagen onder handelen in Costa Rica uiteen ge gaan zonder een akkoord. Toch zijn de partijen een stuk dichter bij el kaar gekomen, zo zei de Sal vadoraanse minister Santamaria. Hij verwacht dat de nieuwe overleg ronde op 20 en 21 november de doorbraak zal opleveren. Comandant Shafick Handal, een van de leiders van het bevrijdings front FMLN, zei dat de beide partij en de nu ter tafel liggende voorstel len zouden bestuderen. Wel be schuldigde hij de regering ervan "obstakels" te hebben opgeworpen. Volgens verzetsleider Jesus Rojas is het niet tot een akkoord was ge komen omdat de regeringsdelegatie "geen beslissingsbevoegdheid" zou hebben gehad. Santamaria ontken de dat en zei dat er nog complicaties ken. die moesten worden bespro- "Het overleg is gered. We wisten van te voren dat dit een belangrijke en moeilijke ontmoeting zou wor den", zo reageerde de Salvadoraan se bisschop Gregorio Rosa Chavez, bemiddelaar bij de besprekingen. Het maandag begonnen overleg zou aanvankelijk maar twee dagen duren. De onderhandelaars hebben echter besloten vandaag verder te praten, nadat het overleg ook giste ren geen resultaat opleverde. Dins dag leken de besprekingen nog stuk te lopen na de moord op de dochter van een kolonel in de Salvadoraan se hoofdstad San Salvador, waar van de regering de FMLN de schuld Beide partijen hebben zich bereid getoond tot een staakt-het-vuren in de tien jaar oude burgeroorlog. Er blijven echter tal van grote me ningsverschillen bestaan over de voorwaarden van een bestand. Het Farabundo Marti Bevrij dingsfront (FMLN) had voorgesteld om met ingang van 15 november een staakt-het-vuren in acht te ne men, op voorwaarde dat de regering van de rechtse president Alfredo Cristiani belooft politieke en sociale hervormingen door te voeren. Maar de regering wil dat het verzet on middellijk de wapens neerlegt en wil daarna pas over de FMLN-eisen praten. President Arias van Costa Rica greep dinsdag persoonlijk in om het vastgelopen overleg te redden. Hij belde zijn collega Cristiani en zei hem dat het van groot belang is dat de dialoog met het verzet niet wordt afgebroken. In de jaren 1984-1987 zijn al drie overlegrondes tussen de regering van de toenmalige presi dent Jose Napoleon Duarte en het FMLN op niets uitgelopen. Iran-schandaal was valstrik Iran, zegt Reagan WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse oud-president Ro nald Reagan vraagt zich ach teraf af of het Iran-Contraschan- daal geen valstrik is geweest van Iran. Hij heeft die opvatting ver woord in zijn memoires, die bin nenkort verschijnen onder de ti tel 'Speaking my mind' (mijn hart luchten). De commisie-Tower die het schandaal in opdracht van Reagan heeft onderzocht, con cludeerde in 1987 dat de beslis sing om Iran wapens te verko pen neerkwam op "beloning van een regime van terroristen en gijzelnemers". Sindsdien heeft Reagan vaak gezegd dat hij veel aspecten van de zaak nog altijd niet begrijpt. In het boek verdedigt hij de transactie met Iran, maar zegt hij dat "duidelijk iets verkeerd is gegaan met het oorspronkelij ke plan". "Als ik er nu op terugkijk vraag ik mij af of dit hele geval geen opzet, geen valstrik van de Iraniérs is geweest", schrijft Reagan. "Misschien werden we in de waan gebracht dat we met gematigde Iraniërs van doen hadden, terwijl zij in werkelijk heid rechtstreeks voor de aya tollah werkten". cher. Ze stelde dat De Klerk "een belangrijke stap voorwaarts" heeft gezet door de vrijlating van acht zwarte anti-apartheidsleiders, het toestaan van vreedzame betogingen en door bereidheid te tonen om te luisteren naar uiteenlopende me ningen. Premier Mohamad van Malaysia stelde daarentegen dat de apartheid nog steeds bestaat en dat de sanc ties tegen Zuid-Afrika daarom ver hevigd moeten worden. "Bezorgd heid over het effect van sancties op de zwarten is misplaatst. Daarom moeten de sancties niet alleen wor den voortgezet, maar ook uitge- breid", zei hij. Overeenkomst De Canadese premier Mulroney stelde voor de bestaande sancties te handhaven en herschikking van de Zuidafrikaanse schuldenlast op te schorten. Met nieuwe sancties wil Canada een halfjaar wachten om de Zuidafrikaanse regering de kans te geven brede hervormingen door te voeren. "Wij vinden het uitermate belangrijk dat vooral de financiële druk net zo lang wordt gehand haafd tot wij eindelijk het einde van de apartheid kunnen zien", aldus Mulroney. Hoewel ook Australië vanmorgen bij monde van premier Hawke een dergelijk voorstel lanceerde, maak te de Zuidafrikaanse Centrale Bank bijna op het zelfde moment bekend dat het land overeenstemming over een soepeler regeling heeft bereikt met de banken en overige schuldei sers. Van de acht miljard dollar aan kortlopende schulden op het totaal van 20 miljard hoeft Zuid-Afrika voorlopig maar anderhalf miljard in acht termijnen terug te betalen. "Bankiers zijn geen politici, ze wil len alleen hun geld terugkrijgen", aldus de gouverneur van de Centra le Bank lakoniek. Zuidpool geen natuurreservaat PARIJS (IPS) - De Zuidpool zal niet tot natuurreservaat worden uit geroepen, zo melden welingelichte kringen rond de Zuidpoolconferen- tie die op dit moment in Parijs plaatsvindt. Wel wordt waarschijn lijk volgend jaar een speciale confe rentie belegd over het milieu op het zesde continent. In Parijs zijn de 39 landen bij el kaar die het Zuidpoolverdrag heb ben ondertekend. Het initiatief om de Zuidpool uit te roepen tot na tuurgebied is afkomstig van Frank rijk en Australië, daarin gesteund door milieugroeperingen. BUDAPEST (AP) - Het Hongaarse parlement heeft gisteren met over weldigende meerderheid een aantal wijzigingen op de grondwet aange nomen die een verdere stap beteke nen naar invoering van een meer- partijenstelsel. Tot .de 94 grond wetswijzigingen die door het 380 le den tellende parlement zijn goedge keurd, behoort de vrijheid tot het oprichten van politieke partijen, mits deze de grondwet en andere wetten respecteren. Slechts een tiende van de oorspronkelijke stali- Buitenland kort IRA De IRA heeft gisteravond in het dorp Magheralin bij Belfast een pro testante man voor de ogen van zijn vrouw en dochter in de deurope ning van zijn woning doodgescho ten. Volgens de IRA was het slacht offer een leidend figuur van een pa ramilitaire protestantse groep was en als zodanig betrokken bij een aantal aanvallen op katholieken. Özal Een Turks parlementslid van de re gerende Moederlandpartij heeft zich gisteren opgeworpen als tegen kandidaat voor zijn partijgenoot premier Turgut Özal bij de komen de presidentsverkiezingen. De 77- jarige Fethi Celikbas verklaarde zich kandidaat te stellen omdat vol gens hem bij democratische verkie zingen meerdere kandidaten zijn vereist. „Het is niet noodzakelijk om te winnen", aldus Celikbas, pro fessor in de economie en voormalig minister. Chemische wapens Het is in het belang van de nationale veiligheid van de Verenigde Staten om chemische wapens te blijven produceren, terwijl ondertussen wordt gewerkt aan een verdrag om ze uit te bannen, zo heeft hoofd Leh man van het bureau voor wapenbe heersing en ontwapening ver klaard. Volgens recente berichten heeft president Bush opdracht ge geven om de produktie van nieuwe chemische wapens voor onbepaal de tijd voort te zetten. nistische grondwet blijft nog over eind. Een andere amendement bepaalt dat de leidende rol van de marxis- tisch-leninistische partij van de ar beidersklasse 'uit de tijd' is. In plaats daarvan moet de weg worden geplaveid voor een meerpartijen- systeem. Verder is gekozen voor een andere naam: Hongarije, nu nog volksrepubliek geheten, zal straks als 'republiek Hongarije' door het leven gaan. De verstrekkende besluiten vol gen op de eerder genomen histori sche beslissing de communistische partij te ontbinden en te vervangen door de Hongaarse Socialistische Partij. De aangenomen wijzingen zijn de jongste uiting van de bereid heid tot verstrekkende hervormin gen in Hongarije, waarmee het land samen met Polen voorop loopt in Oost-Europa. LEIDEN - De Indiase premier Ra jiv Gandhi zegde er dinsdag zelfs zijn bezoek aan de vergadering van het Britse Gemenebest in Kuala Lumpur voor af. Hals over kop, zo lijkt het, besloot de politieke leider van de grootste democratie ter we reld om zijn landgenoten op 22 en 24 november vervroegd naar de stem bus te sturen, zoals hij gisteren be kend maakte. Het was een verras sing voor vriend en vijand in een pe riode van grote politieke moeilijk heden voor Gandhi en zijn Congres- partij. door Sjaak Smakman Die problemen zijn in een woord sa men te vatten: Bofors. De regering- Gandhi wordt er door een groot deel van de media van beschuldigd voor ruim 100 miljoen guldens aan steek penningen te hebben aangenomen van de Zweedse wapenfabrikant Bofors in ruil voor de order voor Houwitzer-kanonnen ter waarde van 2,8 miljard gulden. De geruch ten over de steekpenningen kwa men kort na het gunnen van de or der in 1986 op gang. Ze achtervol gen sindsdien de Indiase leider, die vanwege zijn niet-betrokkenheid bij de wijd verbreide corruptie bij zijn aantreden de bijnaam 'Mr. Clean' kreeg, als een vloek. Gandhi heeft altijd ontkend dat hij of leden van zijn regering steek penningen hebben aangenomen. Al willen de meeste Indiërs nog wel aannemen dat Gandhi persoonlijk geen geld heeft gekregen, zijn hard nekkige verdediging van een aantal in de ogen van het publiek wel de gelijk schuldige hoge regerings functionarissen heeft aan de popu lariteit van hem en zijn partij fors af breuk gedaan. Volgens de meest re cente opiniepeiling kan de Congres partij nog rekenen op 314 zetels in de 542 leden tellende Lok Sabha, het Indiase lagerhuis. Maar die peiling dateert van au gustus, en sindsdien zijn er weer tal rijke onthullingen geweest die Gan dhi in een ongunstig daglicht stel len. Vorige week werd bekend dat de regering grote druk heeft uitge oefend op het nationale dagblad The Hindu om een aantal documen ten over de Bofors-zaak niet te pu bliceren. Toen de hoofdredacteur bezweek voor die druk, besloot de adjunct-hoofdredacteur naar eigen zeggen de documenten door te spe len naar een concurrerende krant, die de stukken wel afdrukte. Listig Maar de manoeuvre van Gandhi is niet zo onverstandig als hy lijkt. In de eerste plaats zou de premier ui terlijk januari volgend jaar toch ver kiezingen moeten uitschrijven. Ook dan zal hij de rekening van het Bo- fors-schandaal gepresenteerd krij gen. En bij de verkiezingen in no- Gewapend met stokken patrouilleerde de politie gisteren in de stad Indo- re in centraal-lndia, waar deze week ernstige rellen tussen moslims en hin: does uitbraken. Daarbij vielen 24 doden en meer dan 200 gewonden. Hét waren de ernstige religieuze rellen sinds de onafhankelijkheid in 1947. (foto EPA) vember speelt een aantal factoren in menwerkingsverbanden, waarvan zijn voordeel. het Nationaal Front het belangrijk- Zo is er, behalve het feit dat ver- ste is, zijn nogal los. Die verdeeld- kiezingen in november toch mooi heid is nog gegroeid door recente twee maanden nieuwe onthullingen geweldsuitbarstingen tussen hin- in het Bofors-schandaal schelen, does en moslims, omdat de meeste het overrompelingseffect op de op- regionale partijen slechts één van positie. De Congrespartij is een na- beide godsdiensten vertegenwoor- tionale partij, terwijl de oppositie digen. Gandhi speculeert er kenne- vooral uit regionale partijen (wat lijk op dat de oppositie, overrom- heet regionaal in een land van 880 peld door de snelle verkiezingen, miljoen inwoners) bestaat. De sa- haar geschillen niet snel genoeg kan bijleggen om met overtuigende te genkandidaten te komen. De vervroeging biedt nog meer voordèlen. Op 14 november wordt de honderste geboortedag herdacht van Jawaharlal Nehru, de legenda rische eerste premier van India en vader van Indira Gandhi, de moe der van R^jiv Gandhi. Trouwens, op 19 november wordt haar geboorte dag herdacht. Maar zijn belangrijkste wapen werd hem vorige week door de op positie zelf in handen gespeeld. Toen torpedeerden zijn politieke te genstanders een voorstel om de grondwet zodanig te wijzigen dat de dorpsraden meer macht zouden krijgen. Volgens de oppositie is het voorstel namelijk niet zozeer een machtsvergroting voor de dorpsra den, maar een machtsvergroting voor de centrale regering ten koste van de deelstaatregeringen. Gandhi echter zal in de komende campagne proberen de 498 miljoen stemmers ervan te overtuigen dat het tegendeel waar is en dat de op positie tegen de belangen van de ge wone mensen heeft gestemd. Als hij daarin slaagt, heeft hij een belang rijke winst gehaald: 80 procent van de Indiërs woont op het platteland. Een medewerker van Gandhi be stempelde daarom diens besluit als een "meesterzet", waardoor de pre mier van de verdediging naar de aanval kan overschakelen. En de aanval is de beste verdediging, in elk geval tegen het Bofors-schan daal. Bent u ook wel eens aan een relatie begonnen met een auto die in de showroom liefde op het eer ste gezicht leek? Waarna die liefde in het volle leven al snel wat deukjes ging vertonen? Maak dan 'ns een afspraakje met de nieuwe Mini Jumbo van Subaru. Het is waarschijnlijk de betrouwbaarste partner waarmee u ooit op stap ging. Want zijn goede eigenschappen zijn er vele. Probeer bijvoorbeeld z'n nieuwe vier-cylinder motor met reuze soepele vijf-bak en milieubewuste katalysator. Controleer ook gerust z'n zuinigheid (bij con stant 90 km/u maar liefst 1 op 23). Verbaas u over z'n onvoorstelbare binnenruimte, waardoor vier 1,90 meter lange volwassenen plus bagage riant kunnen reizen. En voel u veilig bij hem. Met z'n gelaagde voorruit, kooiconstructie, samendrukbare stuur- kolom en halogeen koplampen. Kijk, dan snapt u dat u de auto van uw leven gevonden hebt. SUBARU EEN RELATIE DIE NIET STUK KAN. Maak een proefrit bij een Subaru-dealer. Zie de Gouden Gids of bel Subaru Nederland. Telefoon 02977-40906. Prijzen exclusief afleveringskosten, inclusief BTW. Wijzig

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5