ESSS 'Informatie gaat voor carrière' Vicky Browns wil om te overleven Hilversum en Moskou praten via satelliet BRT-veteraan Maurice de Wilde: heeft op het menselijke afweer systeem. Sommige ontstekingen, waaronder reuma, zijn een gevolg van overactiviteit van dit, sys teem. Volgens de promovendus bevat de plant zeven actieve stof fen die de werking ervan afrem men. Die stoffen wist hij bij rea- geerbuisproeven te isoleren. De plant is al eeuwen in ge bruik in de volksgeneeskunde in Azië. In onder meer China en Sri Lanka gebruikt men de wortels ter bestrijding van ontstekingen, huidaandoeningen, worminfec ties en beten van slangen en schorpioenen. De 8-jarige Anat Shahaf rust even uit op de rug van haar hond, een Napolitaanse Masti- no, na een dag hard werken op de onlangs gehouden interna tionale hondenshow in Tel Aviv. Konan de Barbaar, zoals ze haar hond heeft genoemd, is 3,5 jaar oud en 90 kilo zwaar en werd eerste in zijn afdeling, (foto ap> Vier miljoen De 61-jarige Edwig D. uit Braun schweig in het noordoosten van de Bondsrepubliek, kan haar be zem in de kast zetten. De vrouw die tot op heden haar geld ver diende met het schoonmaken van andermans huizen, is ruim vier miljoen gulden rijker geworden doordat zij de hoofdprijs won in de lotto. In een eerste reactie verklaarde mevrouw D. nooit meer het vuil van anderen te zullen opruimen. „Vanaf nu neem ik zelf een werk ster", zei zij. D. die met haar werk zaamheden zo'n 900 gulden netto per maand verdiende, voegde daaraan toe een cruise te willen maken op de Middellandse Zee en haar huisje geheel nieuw in te richten. IJsbeertje Het vorig jaar november in dier gaarde Blijdorp geboren en in middels landelijk bekende ijs- beertje Laska blijkt bij nader in zien toch een mannetje. Dit werd vastgesteld door het amateur-fo tografen-echtpaar Witzier toen enkele zelfgemaakte video-opna men van Laska met hioeder aan een grondig onderzoek werden onderworpen. De diergaarde gaf na door de Witziers op dit„kleinigheidje" te •zijn gewezen ruiterlijk toe de plank mis te hebben geslagen en spreekt zelfs over de „Blijdorp- blóoper van het jaar". Het is nog niet duidelijk of Las ka nu ook welkom is in de dieren tuin in Finland waar hij, maar toen nog zij, naar toe zou gaan. Voorlopig gaat hij echter naar Antwerpen Zoo om samen met een mannetje uit Edinburgh op eigen benen te leren staan. Anti-reumaplant Diverse stoffen uit de wortel van Picrorhiza Kurroa, een plant die groeit in het Himalaya-gebergte, kuhnen mogelijk dienen als basis voor nieuwe geneesmiddelen te gen reuma. Dat blijkt uit onder zoek, waarop geneesmiddelen- deskundige J. Simons o,p 30 okto ber promoveert aan de Utrechtse universiteit. Uit het onderzoek van Simons is gebleken dat de plant invloed DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 HILVERSUM (GPD) - Hon- van de NCRV. Hans Sleeuwen- derddui2end gulden kost alleen hoek, presentator en samenstel- al de satellietverbinding die Hil- Ier van het programma 'Rondom versum op 2 november in direct Tien' is degene die het idee voor beeldcontact moet brengen met de directe verbinding met Mos- de televisiestudio in Moskou. Op kou lanceerde. Het programma initiatief van de NCRV komt op wordt Op 2 november opgeno- die dag een 'space-bridge' tot men en op 19 november in het ju- stand, waardoor Nederlandse bileumweekeinde van de NCRV studiogasten in gesprek kunnen in het programma 'Rondom komen met Moskouse studiogas- Tien' uitgezonden. Niet alle gespreksonderwer pen"' Tegt Leonid Zolotarevs-" PT ''dnP worde^'bef®'" ky, presentator bij de Russische i (TnovemW wor SStat" tviroieït^ toMna ZZ°Jk voortdoend bezig met hetTg' SlSÖS: gen van ruimtebruggen tussen rSfftw«IXJf zijn vaderland en andere landen. mQ yalt büiten de afspraak me^ de Russen en wordt in de Sov- Het initiatief voor het smeden jetunie dan ook niet-uitgezon- van een televisiebrug tussen den. De NCRV is van plan om dit Moskou en Éilversum ging ech- deel van 'space-bridge' rond de ter niet van de Russen uit maar kerst uit te zenden. gedichten hadden mogen schrij ven in het Vlaams. Voor de rest zou het Duits de voertaal ge weest zijn". - Gebleken is dat Vlaamse Oost- panters door de Duitsers niet voor vol werden? aangezien. Zijn ze dan in een uitzichtloos avon tuur beland? „Er waren bij de Oostfronters een heleboel naïeve jongeren, maar dat is makkelijk gezegd als je de kans hebt gekregen tot je tweeëntwintigste te studeren. We moeten als intellectuelen die simpele jongens van toentertijd niet als minderwaardig behande len. Het ergste was dat ze door de Duitsers werden bedrogen. Wat me nog meer op de maag ligt is dat hun politieke leiders hen een rad voor de ogen hebben ge draaid. Er werd hen beloofd dat ze in een bezettingsleger zouden worden opgenomen. In werke lijkheid werden ze in de srijd ge gooid. De hele wervingscampag ne was in werkelijkheid één gro te leugen". Herrie - Je hebt indertijd met je aparte journalistieke aanpak heel wat herrie binnen de BRT veroor zaakt. Is het daarom dat je bij de BRT eigenlijk weinig poromotie- kansen hebt gekregen? „Mijn journalistieke stijl is de slechtste manier om bij de open bare omroep promotie te maken. Wie als BRT-journalist met de leiding van de politieke partijen overhoop ligt, ligt ook met de lei ding van de BRT overhoop. Tal van reportages die ik indertijd heb gemaakt, hebben tot proces sen geleid. Zonder steun van een politieke partij moet je bij de BRT nooit op een belangrijke promotie rekenen. Bij mij kwam de informatie altijd op de eerste plaats. Ik kan de mensen begrij pen die voor hun carrière kiezen. Iedereen heeft toch graag dat zijn salaris wordt opgetrok ken?". - Je werd enige tijd geleden doctor honoris causa aan de Vrije Universiteit Brussel. Dat blijft wellicht je mooiste onder scheiding? „Voor mijn journalistiek werk heb ik ruim zestien prijzen ge kregen. Het doctoraat van de Brusselse universiteit is het mooiste bewijs dat ik met mijn televisiewerk de wetenschappe lijke wereld heb aangesproken. Is dat niet enig?". 0Q HET CPA ZIJN ZE W/AAP OP PS PVPA. BRUSSEL (GPD) Met de historische reeks ,De Oostfronters' (tot 10 november, elke vrijdag op BRT-2 om 20 uur), brengt Maurice de Wilde, éminence grise van de BRT, een stukje kwalijk riekende Belgische geschiedenis aan de oppervlakte. Dit keer heeft De Wilde het over Vlaamse jongeren, die tijdens de Tweede Wereldoorlog naar het Oost front trokken om er samen met de Duitsers tegen het bolsjevisme te strijden. „Een oorlog is gruwelijk en beslist geen belle promenade. In vrijwel alle oorlogsfilms wordt met de realiteit geen rekening gehouden. De Amerikanen en Engelsen zijn altijd untouchable, terwijl de Duitsers vallen als vliegen. Sommigen zullen de getoonde beel den gruwelijk vinden, maar tnoet ik de waarheid camoufleren? Nee toch?" zegt De Wil de met stemverheffing. door Carlos Alleene - Waarom gingen er indertijd naar schatting tusen zestiendui zend a achttienduizend Belgi sche jongeren ver van huis voor de Duitsers vechten? „Er zjjn waarschijnlijk zoveel motieven als er Oostfronters zijn geweest. Er is om te beginnen een duidelijk yerschil tussen Vlamingen en Walen die naar het Oostfront zijn vertrokken. Ook bij de Vlamingen zijn er duidelij ke verschillen merkbaar. Er zijn ■*r die zich al hebben aangesloten toen de oorlog tussen Duitsland ~a Rusland nog niet uitgebroken was. Honderden jongeren zijn toen naar de regimenten van de Waffen SS getrokken. Boven dien zijn sommigen naar het Oostfront gegaan omdat ze thuis overhoop lagen met hun ouders of omdat ze door hun lief in de steek werden gelaten". Kerk „Er zijn evenwel enkele in het oog springende dominanten. Er is het rooms- katholieke geloof tegen het bolsjevisme. Dat is in België nog altijd een delicaat on derwerp. Ik kan begrijpen dat de kerk jongeren heeft opgeroepen om strijd te leveren tegen de bol- sjevisten. Sommigen beweren dat de leiding van de rooms- ka tholieke jcerk tijdens de Tweede Wereldoorlog geen oproep tegen het bolsjevisme heeft gedaan. Dat is inderdaad zo, maar meer dan één pastoor heeft dat wèl ge daan. Waarom zou die invloed die er geweest is op 10 mei 1940 plotseling stoppen? Dat kan toch niet? Uit talloze brieven van Oostfronters blijkt telkens weer hoe sterk ze door hun geloof wer den beïnvloed". „Een ander in het oog sprin gend element was Vlaanderen. Voor velen gingen katholiek ge loof en Vlaanderen samen. Je weet dat talloze Vlamingen zelfs hun onderbroek voor Vlaande ren zouden uitdoen. Het eind doel van een Vlaming is dat hy Vlaming moet blijven. Het eind doel van de collaboratie zou ge weest zijn dat we misschien nog PARIJS Zesenzeventig jaar is ie alweer. Charles Trenet, de destijds zo beroemde Franse zanger die met zijn chansons het publiek - en dan vooral het vrouwelijke deel daarvan - aan zijn voeten kreeg. Na een lange periode van stilte rond zijn persoon is Trenet bezig opnieuw in het middelpunt van het Parijse amusementsle ven te staan. Op het ogenblik geeft hij een reeks van twintig concerten in het sportpaleis in de Franse hoofd stad. Hij zingt er nieuwe nummers en on,de musichall-successen. (foto epa) HILVERSUM (GPD) Vicky Brown noemt zich een gelukkig mens, ondanks het feit dat ze eind augustus een ingrijpende operatie onderging omdat bij haar kanker was ontdekt. Ze is vanavond een van de gasten, die in 'Overleven' van de AVRO over haar ervaring met kanker vertelt. „Ik heb een fijne fami lie, een mooie carrière en voel me gezond en sterk genoeg om de kanker de overwinnen", zegt Vicky wordt op het ogenblik elke twee weken nabehandeld met chemotherapie om de laatste kankercellen uit haar lichaam te verwijderen. De 49-jarige blonde zangeres uit Engeland is er van overtuigd dat een positieve in stelling de helft van het gene zingsproces is. Ze is er zelf het bewijs van. Het is haar niet aan te zien dat ze ziek is en lijkt inder daad erg gelukkig. „Ik ben blij dat ik weer kan optreden en m(jn nieuwe elpee kan gaan promo ten", vertelt ze opgetogen. j,Ik ben blij dat ik zelf kan vechten tegen mijn ziekte". Vicky Brown heeft deze maand haar tweede solo-elpee 'Lady Of Time' op de markt ge ur Maurice de Wilde: De BRT moet alles durven aanpakken. (foto gpd) eoei wetss ts eeN seschetzmoe plan- tbnsoort bracht. Wat later dan eerst de be doeling was als gevolg van de operatie. Ze is in Nederland vooral bekend door haar optre dens met de 'New London Cho rale' en haar inbreng in 'The Young Messiah' en 'The Young amadeus'. Toch heeft ze het interview dat vanavond wordt uitgezonden op haar vakantie-adres op Menorca laten opnemen. „Ik wist niet ze ker hoe ik me zou voelen", ver klaart Vicky. „Ik voel nu wel goed, maar ben soms plotseling erg moe. Maar ik zing live een nummer van mijn nieuwe elpee: If I Thought,"een klassiek num mer met muziek van Beetho- oooh r/jk hs/nz, wat eew pracht/o e BOBL we/SS!OA jij O/B voor me plukken?.'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29