Spoorbus: vertrekpunt Hoofddorp Miljoenen zoek na faillissement Bietencampagne in volle gang Centraal Nederland introduceert nieuw vervoerssysteem in Nederland Tuinbouwschool Lisse fuseert met Aalsmeer over. Eerdere plannen (onder meer van de NZH) zijn op niets uitgelopen. De busbaan is niet al leen goedkoper, maar tevens flexibeler. De bus kan, als dat ge wenst is, te allen tijde de baan ver laten". Wanneer in Haarlemmermeer wordt aangetoond dat het nieuwe vervoerssysteem naar behoren functioneert, dan zijn er nog vol doende plaatsen aan te wijzen waar de spoorbus goede diensten kan bewijzen. "Waar het allemaal om draait bij de passagier is tijd. Kun je de reistijd tot een mini mum beperken, dan komt de au tomobilist wel. Indien een bus in de file moet staan is dodelijk. Dan pakt de automobilist liever zijn auto. Voor de bus heb je dus 'vrij baan' nodig. Net als voor de trein of tram". Bruikbaar Woordvoerder D.H. Kuijper - hoofd verkeer en vervoer - van Haarlemmermeer zegt dat het plan van Centraal Nederland 'ui terst bruikbaar' is voor de ge meente. Met name in het centrum van Hoofddorp zitten wat proble men die de aanleg van de speciale baan aantrekkelijk maken. Hij schat in dat binnen zes maanden de zaak beklonken kan zijn. Ook Kuijper stelt dat de over heid dan wel moet meewerken. Daar staat of valt het idee mee. Omdat in Twente de spoorbus eveneens in beeld lijkt te komen, schat hij de kans van slagen hoger in dan twee of drie jaar geleden. Mede ook met het oog op de plan nen van Haarlemmermeer om Schiphol zuidoost voor het open baar vervoer bereikbaar te ma ken. Over het aanleggen van een railverbinding zegt Kuijper dat dit veel te lang duurt. "Daarvan kun je over tien of vijftien jaar pas optimaal gebruik maken. Zo'n busbaan kun je in gedeelten aan leggen. Elk stukje kun je wel di rect benutten. En zou de spoor bus de vervoersstroom na ver loop van tijd niet meer kunnen verwerken, dan kun je. op dezelf de baan alsnog rails aanbrengen voor een tramverbinding. Bus en tram kunnen dan samen gebruik maken van de vrije baan". HAARLEMMERMEER - Het streek vervoerbedrijf Centraal Nederland wil sa men met de gemeente Haarlemmermeer de 'spoorbus' introduceren. Een nieuw vervoerssys teem dat Hoofddorp als vertrekpunt krijgt. De eer ste spoorbus verwacht men volgend jaar al op de weg te zien. Centraal Nederland-directeur mr. S.D. Renzema zegt dat de spoor bus tenminste twee voordelen kent: de vrije baan is goedkoper dan de huidige busbanen en er is niet zo veel ruimte nodig om die vrije baan aan te leggen. Automo bilisten kunnen de baan niet mis bruiken als vluchtroute. Boven dien worden de reizigers niet al leen sneller, maar vooral ook ge rieflijker vervoerd. door Jan Westerlaken Maar er is meer, benadrukt Ren zema. Het nieuwe vervoerssys- teem past beter in het landschap dan de busbaan die wij nu ken nen. De CN-directeur zegt dat het afscheiden van de vrije baan bij voorbeeld zou kunnen geschie den door stroken gras aan beide kanten aan te brengen. Hoe ziet de spoorbus er uit? De bus zit ingeklemd tussen twee be tonnen rails waarlangs hij zich met een rubber wiel voortbe weegt. Zodoende zijn hogere snelheden mogelijk. De spoorbus kan de speciale baan verlaten om haltes in woonwijken aan te doen. De bestaande bussen kunnen eenvoudig aan het systeem wor den aangepast: kosten rond 15.000 gulden per bus. De spoor bus, die nu nog maar mondjes maat rijdt, is een Duitse vinding. In Essen wordt inmiddels al druk gebruik gemaakt van dit ver 1 De betonnen rails i voortbewogen. arlangs de spoorbus i i rubber wielen worden tekening pr) voerssysteem, terwijl de spoor- bussen eveneens in Manchester en Australië rondtoeren. Primeur Hoofddorp krijgt voor Nederland de primeur. Vandaar uit, vertelt mr. Renzema, wil Centraal Neder land een compleet netwerk van spoorbusbanen aanleggen. Er zijn inmiddels plannen om een traject langs de zuidrand van Am sterdam aan te brengen in de rich ting van Weesp. Als de route door Hoofddorp er ligt, kijkt Centraal Nederland eerst naar de omge ving van Haarlem. Leiden, aldus Renzema, is vooralsnog niet in beeld. Reizigers bepalen het succes van de spoorbus. Renzema ziet dat niet als een al te groot pro bleem. "Het openbaar vervoer heeft de wind in de zeilen. Kijk maar naar het regeerakkoord. Daarin wordt extra geld beschik baar gesteld voor het openbaar vervoer. Wij maken plannen om dat geld zo goed mogelijk aan te wenden. Met de spoorbus zouden we veel mensen die op Schiphol werken vrij snel van huis naar hun bestemming kunnen bren gen. Centraal Nederland biedt comfort en snelheid. Juist dat moet de automobilist kietelen om voor het openbaar vervoer te kie- Renzema doet de suggestie dat euwe woonwijken zo dicht mo gelijk bij de vervoerlijnen en het tot stand moeten worden gebracht. De CN-directeur zegt het vreemd te vinden dat veel hui zen voor Schipholwerkers zo ver van de luchthaven worden neer gezet. "Er zitten kanalen en grote steden tussen. Barrières die vra gen om nieuwe verkeersproble In het Westduitse Essen rijdt de spoorbus reeds met hoge frequentie. De speciale baan is tussen twee autoba nen ingeklemd. (foto pr) men. Mijn mening is dat de hui zen langs de buslijnen rond Schiphol moeten komen". Voorkeur Hoewel de1 overheid niet écht warm schijnt te lopen voor de spoorbus - zij ziet liever trams rij den - heeft CN-directeur Renze ma goede moed dat er in Haar lemmermeer iets van de grond komt. Hij baseert die gedachte op het feit dat het gemeentebestuur het initiatief steunt. Maar, voegt hij er onmiddellijk aan toe, het plan kan alleen doorgang vinden als de overheid met miljoenen over de brug komt. Het Streekvervoer Nederland, overkoepelend orgaan van streek- en stadsvervoer - juicht het plan van Centraal Nederland toe. Woordvoerder W.M.J. van de Ven stelt dat dit initiatief precies past in het plan 'Bus op maat' dat de orgsanisatie nog niet zo lang geleden heeft gepresenteerd. Een plan dat er op neer komt dat er veel bussen moeten rijden als het aanbod van reizigers groot is en minder frequent of kleinere bus sen buiten de drukke tijden. Efficiënt omspringen met de middelen waarover je beschikt, zegt hij. "Dit is een goede aanpak. Daarom ook zijn wij er zo positief Oegstgeest en Rijnsburg doen niet mee LISSE De Rijksmiddelbare Tuinbouwschool in Lisse gaat fuse ren met de middelbare tuinbouwschool van Aalsmeer en lagere tuinbouwscholen uit Amsterdam, Naarden, Aalsmeer en Over- veen. Het is bij de fusiebesprekingen niet gelukt een scholenclus ter te vormen met de lagere tuinbouwscholen uit Rijnsburg en Oegstgeest. De standpunten van de drie school besturen lagen zo ver uiteen, dat de drie scholen in de bollenstreek elk in een andere cluster gaan deelne men. "Daarmee verliest de bollen streek aan kracht en vrees ik het ergste voor de toekomst van de scholen. De scholen in Lisse, Rijns burg en Oegstgeest worden nu slechts onderdelen van scholen die elders hun hoofdvestiging hebben. Ik betwijfel of de dependances in de ...verre toekomst gehandhaafd blij ven", verduidelijkt directeur J.Th.M. Langeveld van de Lissese school zijn bezorgdheid over de toe komst van het tuinbouwonderwijs in de bollenstreek. Bij de onderhandelingen met 'Aalsmeer' is overeengekomen dat de Middelbare Tuinbouwschool in Lisse zo lang mogelijk blijft be staan. "Nu echter een sterk geza menlijk tuinbouwonderwijs in de •bollenstreek onhaalbaar is, is het maar de vraag hoelang Lisse open blijft. Omdat Aalsmeer aanzienlijk meer leerlingen heeft, is het gewoon een kwestie van financiën of de school in Lisse blijft bestaan. Als het bollenvak niet met geld op tafel komt, hebben we nog vijf jaar te gaan. Maar het kan ook langer of korter duren", schat Langeveld de toekomst van de school in. De fusies in het tuinbouwonder wijs moeten volgend schooljaar van kracht worden. Enkele jaren gele den bepaalde de Tweede Kamer dat al deze scholen moeten opgaan in zogeheten Agrarische Opleidings centra (AOC). Daarbij fuseren niet i alleen de lagere- en middelbare tuinbouwscholen, maar ook het middelbaar agrarisch onderwijs, de vakscholen en het zogeheten leer lingstelsel. Eind vorig jaar moest de vorming van AOC's al zijn afgerond, zodat de scholen tot 1 augustus 1990 - de tijd hadden om de details uit te werken. Bezwaren In Zuid-Holland ging een en ander niet zo soepel. De grondslag van de - nieuw te vormen scholen zorgde daarbij voor onoverkomelijke be zwaren en het lukte dan ook niet de scholen uit Rijnsburg, Oegstgeest en Lisse samen met andere scholen in één AOC te krijgen. De middelba re school in Lisse is een rijksschool en dus openbaar. De lagere tuin- bouwschool in Rijnsburg wordt be stuurd door de Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB) en die in Oegstgeest door de Hollandse Maat schappij voor Landbouw. Omdat in elke AOC minimaal 600 leerlingen moeten zitten, van wie er 400 uit het middelbaar onderwijs, is samenwerking tussen rijks- en bij zondere scholen onvermijdelijk. De Hollandse Maatschappij bracht haar scholen al direct onder in een cluster van scholen in en rond Rijs wijk, Den Haag en Rotterdam. Op die manier werd het openbare ka rakter van het onderwijs het beste gegarandeerd. Het bestuur was echter bereid de school in Oegstgeest onder te bren gen in de cluster met Rijnsburg en Lisse. De CBTB zou behalve Rijns burg, ook scholen in Boskoop, Al phen aan den Rijn, Gouda, Ottoland en Gorinchem, inbrengen. Alleen de laatste school is een middelbare school. De andere middelbare scho len zou het rijk inbrengen: te weten de scholen in Lisse, Boskoop en Gouda. Met vallen en opstaan werd eind 1988 een principe-overeenkomst ge sloten. Uitgegaan werd van eefi algemeen christelijke school, waarbij de ver schillende vestigingen op bepaalde onderdelen hun eigen grondslag be hielden. Rechtskracht had dat ech ter niet, zodat bij belangrijke zaken zoals ontslag en overplaatsing van personeel het hoofdbestuur een be sluit zou nemen. Opstappen Daarop stapte begin dit jaar de CBTB uit de onderhandelingen en besloot haar christelijke scholen als een eigen AOC bij het ministerie aan te melden. Dat cluster voldeed echter niet aan de normen, omdat er te weinig leerlingen uit het middel baar onderwijs waren. Coördinator Vercauteren van het ministerie van landbouw en visserij deed enkele maanden geleden een nieuw voor stel aan de schoolbesturen, waarop voor 15 oktober antwoord moest ko- Oegstgeest heeft zich nu alsnog gevoegd bij de scholen met als hoofdvestiging Rijswijk. Lisse kon nog meedoen met de fusies in Noord-Holland, waarbij de middel bare en lagere tuinbouwschool in Aalsmeer de spil vormt. Daarnaast doen daar drie lagere tuin bouwscholen uit Amsterdam en de scholen in Naarden en Overveen De bietencampagne in de Haarlemmermeer is in volle gang. Bij een landbouwer in Lisserbroek liggen de suiker bieten klaar in afwachting van transport naar Halfweg. <ïoto wim Dijkman) HAARLEMMERMEER - De bie tencampagne in de Haarlemmer meer is op dit moment in volle gang. Vrachtwagens rijden af en aan om de suikerbieten bij de boeren in de polder te laden en af te voeren naar de suikerfabrieken in Halfweg en Puttershoek. De campagne is op 18 september begonnen en eindigt als alles meezit rond half december. De Haarlemmermeer is één van de belangrijkste produktiegebie- den voor de Nederlandse suikerin dustrie. In de uitgestrekte polder is 3500 hectare grond bestemd voor het verbouwen van de bieten. De opbrengst per hectare wordt door woordvoerder C. Vink van de Sui kerfabriek Holland in Hafweg ge schat op 64 ton. In totaal wordt er jaarlijks zo'n 245.000 ton suikerbie ten geoogst in de poldergemeente. Een klein deel van de oogst wordt door de boeren zelf bij de fabriek in Halfweg afgeleverd. De overige bie ten worden door vrachtauto's van de fabriek bij de Haarlemmermeer- se boeren opgehaald. Behalve uit de Haarlemmermeer betrekt de sui kerfabriek uit Halfweg ook bieten uit de Wieringermeer, de Flevopol- der en de Noordoostpolder. De boe ren uit de Haarlemmermeer zijn goed voor 25 procent van de totale produktie van de Suikerfabriek Holland. Overigens is dat maar 40 procent van de totale bietenoogst in de Haarlemmermeer. De overige bieten worden afgevoerd naar de Suikerunie in Puttershoek. De bietencampgane heeft bij de politie overigens nog niet geleid tót klachten over gladheid als gevolg van klei op de wegen. Dit in tegen stelling tot andere jaren, toen boe ren werden gesommeerd om wegen te reinigen. Vorig jaar moest zelfs de brandweer er aan te pas komen om een weg schoon te spuiten. Overi gens wel op kosten van één van de bietentelers. Om de weggebruikers te waar schuwen voor de gladheid zijn overal in de polder borden geplaats. Ook op de politieauto's zijn die waarschuwingen te lezen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense bedrijf Eagle Security is gisteren failliet verklaard. Voor de twintig werknemers is ontslag aan gevraagd bij het arbeidsbureau. Met het faillissement van Eagle Se curity verwacht curator mr. J. Mul der van het Alphense advocaten kantoor La Gro meer duidelijkheid te kunnen geven over de verdwe nen miljoenen van beleggers bij het plaatselijk financieel adviesbureau Van Lokven. Dit bedrijf, dat eind september failliet ging, valt onder dezelfde twee directeuren als het beveiligingsbureau. Met het verdwijnen van Van Lok ven en de beide directeuren die met de noorderzon zijn vertrokken, blijkt dat er ook een grote som geld zoek is. Inmiddels is zo'n twee mil joen gulden boven tafel gekomen, omdat een aantal beleggers heeft verklaard samen een dergelijk be drag bij Van Lokven te hebben ge deponeerd om dat te laten beleg gen. Die som komt echter niet voor in de boekhouding van de firma. De Alphense politie, waar drie gedu peerde belegger? gisteren aangifte hebben gedaan, vermoedt dat veel meer geld in het geding is. "Het gaat hier om diverse miljoenen die in een groot zwart geld-circuit zijn ver dwenen", aldus een woordvoerder. Van Lokven wordt beschuldigd van bedrieglijke bankbreuk. "Dat is een term uit het wetboek van straf recht", verklaart curator Mulder, die het nalatenschap van beide fir ma's beheert. "Het betekent dat gel den zijn onttrokken uit een faillisse ment of naderend faillissement. Het komt er op neer dat er gelden zijn belegd die niet in de boeken voor komen. Van Lokven en Eagle Secu rity zijn nauw met elkaar verwant omdat ze dezelfde directeuren heb ben. Ik verwacht dat het vergelijken van de twee boekhoudingen meer duidelijkheid geeft". "Op dit moment heb ik een tiental formele vorderingen binnen van be leggers, samen voor een bedrag van twee miljoen. Ik vermoed dat het uiteindelijke bedrag veel hoger is, Dienstverlening voor steunfraude ALPHEN/DEN HAAG - Een 25-ja- rige Alphenaar is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot honderd uur dienstverlening omdat hij de sociale dienst in zijn wonplaats voor zo'n 15.000 gulden heeft opgelicht. De officier van jus titie had vier maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. omdat een aantal beleggers zien nog niet heeft aangemeld om wat voor reden dan ook. Het heeft er natuur lijk ook mee te maken dat de zaak nog vers is. Het faillissement van Van Lokven is net uitgesproken". Mulder wenst geen uitspraken te doen over het vermoeden dat niet alle beleggers zich zullen melden, omdat een aantal zwart geld door Van Lokven liet witwassen. "Ik spreek het niet tegen", aldus de cu rator. Mulder is weinig optimistisch of de diverse bedrijven en beleggers die gelden hebben uitstaan bij Van Lokven daar ooit nog iets van terug zien. "Wat er was aan bezittingen is inmiddels geveild. En dat was niet veel. Op dit moment valt daar ver der weinig over te zeggen. Samen met Justitie hebben we de zaak volop in onderzoek". Anoniem telefoontje na bom Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De aanslag met een vuurwerkbom in de Den Tollstraat in Koudekerk afgelopen maandag is opgeëist door de 'vergeldingsgroep'. Bij de rijks politie in Leiderdorp is een telefo nische melding binnengekomen van een jongeman die zijn naam niet bekend heeft gemaakt. Na de mededelling 'De bomaan slag in Koudekerk wordt opgeëist door de vergeldingsgroep', werd de telefoon op dq haak gelegd. De poli tie is nog bezig met een onderzoek naar de zaak. Ambtenaar Alphen krijgt extraatje voor grotere inzet ALPHEN AAN DEN RIJN - Hard- werkende Alphense ambtenaren krijgen voor hun meerdere presta ties dit jaar een extra beloning in de vorm van een gratificatie. Hun werkgever, de gemeente Alphen, heeft van het rijk 60.000 gulden ge kregen voor de zogenoemde belo ningsdifferentiatie. De hoofden van -dienst maken uit wie daarvoor in aanmerking komen. Den Haag heeft besloten ijverige ambtenaren extra te belonen. Al phen kan daarom jaarlijks rekenen op een bedrag van 60.000 gulden. Omdat de gemeente alleen met gra tificaties werkt, worden ambtena ren dit jaar in die vorm beloond. El ke diensttak krijgt een bedrag dat is gerelateerd aan de totale loonsom van een afdeling. Voor de komende jaren ontwikkelt Alphen een nieuw beloningssysteem. DONDERDAG 19 OKTOBER Leiden Lak-theater, Barbara Duyfjes Lisa Marcus met 2e deel Angels trilogie. aanvang 20.30 i Leiderdorp lezing NVvH over 'China, land en volk', door drs. N. Schouten, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof, Cor Gordijnsingel. bond FNV, aanvang 19.00 uur in Ons Gebouw, Abraham van Royenstraat. Oegstgeest lezing over Japans en Chinees porselijn, door C, Broekhof van Veilinghuis Sotheby's, tevens taxatie van meegebrachte voor werpen op dit gebied, aanvang 20.15 uur in het Koetshuis, Kas teel Oud Poelgeest. VRIJDAG 20 OKTOBER Katwijk vakantievoorstelling: 'Ome Wil lem vangt boeven', aanvang 14.00 uur in Tripodia, Hoornes- plein. optreden 'The National Thai Dance Troupe' (pre/nière), aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Dansgroep Krisztina de Chatel: 'Dualis', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater. Cleve- ringaplaats. optreden: jazz met Huub en z'n maatjes, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel Lisse bloembollenmarkt in de CBN- hal. Grachtweg, van 18.00 tot 21.00 uur. Noordwijk jongerensoos in Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark, aanvang 20.30 uur. house party mmv 'Double Trou ble Rebel MC', Club '71, Oude Zeeweg, zaal open 21.00 uur. optreden "All That Jazz Band', van 20.00 tot 24.00 uur in Bon- Bon, Kon. Wilhelmina Boulevard. Valkenburg openbare ledenvergadering De Castellumruiters, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Parallel weg. openbare ledenvergadering Valken '68, aanvang 20.30 uur in de kantine, Duyfraklaan. Voorhout bijeenkomst jeugdvereniging De Boei. aanvang 19.00 uur, ZATERDAG 21 OKTOBER HHIegom optreden len van Duijnhoven, toneel: 'En we noemen haar....', aanvang 21.15 uur, Kulturele Raad, Irenelaan. Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. optreden The Magnificent 7' Ride Again', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Dansgroep Krisztina de Chatel: 'Dualis', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleve- ringaplaats. jubileumconcert Frits Landes- bergen Big Band, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Usse rommelmarkt Gereformeerde Kerk in de Hobaho-hallen. nationale bloembollenmarkt, van 9.00 tot 17.00 uur. CNB-hal. Grachtweg. Noordwijk ukkies-voetbal voor meisjes ;en jongens van 4 en 5 jaar, van 12.00 tot 13.00 uur in Sporthal SJC. La- geweg. klaverjasmarathon van tafel tennisvereniging TOV, 14.00 uur in het clubhuis, Nieuwe Zeeweg. Sassenheim rommelmarkt Accordeon Or kest DSVP, van 9.00 tot 16.00 uur in de Kastanjehof, Anthoniuslaan. Voorhout bijeenkomst jeugdvereniging De Boei, in De Speleweij, Boek horstlaan, aanvang 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20