LEIDSCH DAGBLAD Stop water winning in Noordwij k' NODIG! Greenpeace blokkeert Brussels riool Terughoudende reacties op benoeming van Egon Krenz DE GROOTSTE TWEE IN DEGROENOORDHALLEN! HET MOTORHUIS KAMSTEEG Nederlandse jagers op berenjacht in Amerika TV 10 gaat in zee met TF1, NBC en Esselte Twee grote centra voor opvang van asielzoekers mmwmm DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39067 Prijs fl. 1,25 BRUSSEL (GPD) - Actievoerders van de milieuorganisatie Greenpea ce hebben vanmorgen twee uitgan gen van de Brusselse riolering in het noorden van de stad afgesloten. Zij protesteren daarmee tegen de lo zingen van ongezuiverd rioolwater Viertje de Zenne Schelde. Meteen waterpeil stijgen de afsluiting begon het de Brusselse riolen te r volgens de actievoer ders is er geen gevaar voor overstro mingen. Als het waterpeil te hoog wordt loopt het over via andere uit gangen. En komt dan toch weer in de Schelde terecht. Het gaat de milieuorganisatie om een symbolische actie. Greenpeace begon dinsdag met tegen de vervuiling1 de de sterkst vervuilde rivier van Bel- gie. „Brussel is het ernstigste voor beeld van de vervuiling van de Schelde", aldus Greenpeace- woordvoerder Claude Castille. Brussel heeft geen enkel water van 1,5 miljoen mensen en vele in- voor onderhoudswerkzaamheden, dustrieën wordt ongezuiverd direct daalden Greenpeace-medewerkers in de Zenne geloosd, en komt uit- af om aan dat personeel pamfletten eindelijk via de Schelde in de uit te delen. Noordzee terecht. Al sinds 1863 be- campagne staan er plannen voor een waterzui- Via een deurwaarder liet de de Schelde, veringsinstallatie, maar die zijn milieuorganisatie weten zich ver- nooit uitgevoerd. volgens niet meer verantwoordelijk Om ongelukken te voorkomen te achten voor eventuele ongeluk- heeft Greenpeace voor .ze de riool- ken die zich daarna toch door het buizen afsloot contact opgenomen stijgende water zouden kunnen Imetde Brusselse autoriteiten. Op voordoen. De Brusselse politie' plaatsen waar gewoonlijk maakte rond het middaguur een zuiveringsstation. Het rioolwater gemeentepersoneel de riolen ingaat eind Roof 14 miljoen CHARLEROI (AP) - Twee ge wapende mannen hebben giste ren het hoofdpostkantoor i de Belgische industriestad Charleroi overvallen en het cordbedrag van bijna 14 miljoen gulden buitgemaakt. Het duo ging het postkantoor via de garage aan de achterzijde binnen, waar zij ongehinderd een bewaker en veiligheidsdeu ren konden passeren. Nadat de rovers de kluizen hadden ge leegd verdwenen zij via de vc zijde. De dieven zijn vermoede lijk door een PTT-medewerker getipt. Provincie: te veel landbouwgif (Van één onzer verslaggevers) LISSE/NOORDWIJK Binnen enkele jaren moet worden gestopt met de drinkwaterwinning in het Noordwijkse win- gebied. Uit onderzoek is gebleken dat te hoge concentraties bestrijdingsmiddelen in het grondwater van het Langeveld voorkomen. De kans is groot dat dit vervuilde water door slaat naar de dieper gelegen waterwinputten wanneer de wateronttrekking doorgaat. In N oord wijk wordt ruim 1 mil joen kubieke meter per jaar gewonnen. De Zuidhollandse gedeputeerde J. avond bekend tijdens de presenta- van der Vlist. verantwoordelijk tie van de videofilm 'Bollenteelt en voor het milieu en de drinkwater- milieu' in Lisse. voorziening, maakte dat gister- NOORDWIJKERHOUT - Tien Nederlandse jagers die eens iets anders willen schie ten dan een fazant of konijntje krijgen in Amerika de kans zich te meten met de zwarte beer. De jagers zorgen er voor de beschermde berenpopulatie tussen Boston en de Canadese grens op peil te houden. Om het natuurlijk evenwicht te handhaven moeten er 70 wor den afgeschoten, hebben de autoriteiten bepaald. De be zitter van het jachtrecht wil een deel van het afschieten verkopen. Het initiatief voor een weekje berenjacht is afkom stig van Piet Kersten uit Noordwijkerhout. Hij plaatste een advertentie in het jagers blad en daarop reageerden in middels 5 jagers die 3800 gul den voor het avontuur over hebben. Deelnemers moeten met succes het staatsexamen heb ben afgelegd. Piet Kersten be nadrukt dat de dieren niet voor de jacht zijn uitgezet: "Zou de overbevolking niet worden uitgedund, dan wor den de beren heel agressief. Ze gaan elkaar te lijf maar vallen ook mensen lastig. Nabij de Canadese grens zitten nogal wat bijenhouders. Beren zijn dol op honing. Het is wel eens voorgekomen dat ze gebieden met korven zo groot als de pro vincie Utrecht in één chaos veranderden." De berenjacht wordt gezien als een vrij gevaarlijke bezig heid. Daarom worden er eisen gesteld aan het kaliber kogel waarmee wordt geschoten en gaat er een ervaren begeleider Volgende week toch op de kabel HILVERSUM/ROTTERDAM (GPD) - Joop van den Ende Produc tions richt TF1, het Amerikaanse NBC Zweedse bedrijf Esselte commercieel tv-station op. Het sta tion moet onder een nieuwe naam het werk van TV 10 overnemen. Op die manier hoopt Van den Ende als nog op de kabel te kunen. Een TV 10-woordvoerder wil geen commentaar geven. De Vere niging voor Erkende Reclame Ad viesbureaus (VEA) heeft afgelopen Door kogelregen om boot te halen LAUWERSOOG (GPD) Om op tijd de boot naar Schier monnikoog te halen, heeft een 37 - jarige mavo-docent uit Westernieland een kogelregen getrotseerd. De man reed sa men met zijn vriendin in een auto met hoge snelheid over de kustweg naar Lauwersoog. Op dat moment werden schietoefeningen gehouden op het militaire oefenterrein. De man negeerde tot twee? keer toe de wegversperringen. Ter hoogte van de schietbaan kwam de auto onder vuur to liggen van zwaar geschut en mitrailleurs. De vrouw zocht dekking op de vloer van de au to terwijl de man geschrokken doorreed. De kogels schoten rakelings langs de auto. De docent wilde op tijd ko men voor de lessen. Later meldde hij zich bij de politie en bood zijn verontschuldigin gen aan. SAN FRANCISCO - In de buurt van San Francisco, dat dinsdag door een aardbevingsramp werd getroffen, hebben zich vanochtend Het Rijksinstituut voor de Volks- vroeg nog drie krachtige aardschok gezondheid en Milieuhygiëne (RI- ken voorgedaan. Daarbij werd nog VM) uit Bilthoven heeft begin dit meer materiële schade aangericht. jaar een onderzoek afgerond naar Tot nu werd de schade geraamd op de kwaliteit van het oppervlaktewa- ruim 4 miljard gulden. ter in de bollenstreek. Op vijf plaat- Terwijl het leven in San Francis- sen in het bollengebied het Lange- co heel langzaam weer op gang be- veld - dat tegen de Noordwijkse gint te komen, gaat het zoeken naar duinen aan ligt zijn een jaar lang slachtoffers en overlevenden door. maandelijks watermonsters geno- Nog ruim 85 mensen worden MILAAN (GPD) - Een staande ovatie na het laatste fluitsignaal en tot diep in de nacht vreugdegezan gen van in rood en wit gehulde fans op het Domplein van Milaan. AC Milan vierde de 2-0 thuisoverwin ning op Real Madrid alsof de vol- de avond gende ronde in de Europa Cup landskampioenen al is bereikt. Van Basten leidt Milan naar zege met het^ Franse week de aangesloten leden echter van deze plannen op de hoogte ge- bracht. „TV 10 doet natuurlijk erg voorzichtig, want de contracten zijn I nog niet getekend", aldus VEA-di- recteur Nieman. Een woordvoerder van het recla mebureau Media Directions zegt van de nieuwe opzet op de hoogte te zijn. „Die informatie heb ik zowel van de VEA als uit de hoek van TV De geblesseerde Ruud Gullit zag zijn uitblinkende ploeggenoten HfII Frank Rijkaard en Marco van Bas- i. Van de 39 onderzochte bestrij- mist, naast de 273 slachtoffers die de ten de doelpunten verzorgen. Voor PSV en FC Groningen was er minder reden tot juichen. PSV presenteerde zich in Boekarest te gen Steaua bepaald niet als ropese topploeg en kreeg] Roemenen alle hoeken kreeg een dag na de drassige veld te zie wedstrijd de hoogste cijfers van de laag viel niettemin sportpers. „Hij was de beste man. hovenaren hopen het over twee Altijd als hij aan de bal was, gebeur- ken recht te zetten, iets opwindends in het sta- 10". Het nieuw te vormen bedrijf gaat iËu- gebruik maken van de zendmachti- de ging van het Franse TF1. Een het woordvoerder van het Commissari- De 1-0 neder- aat voor de Media zegt dat de nieu- ïe en de Eind- we constructie nog vreselijk vaag is. „Wij wachten af wat er op 28 okto ber, de dag dat TV 10 begint met uit zenden, gaat gebeuren. Als dion", aldus de Gazzetta dello FC Groningen denkt ondanks de oorspronkelijke opzet niets dingsmiddelen waren er 9 de nor- ramp zeker heeft geëist. men van de gezondheidsraadte Er bestaat overigens weinig hoop .overschrijden. meer dat de getrainde honden en Het RIVM vreesde geen bedrei- speciale geluidsapparatuur nog ging voor de waterwinning, maar de overlevenden zullen vinden onder provincie is een andere mening toe- de enorme blokken beton en staal gedaan. Van der Vlist: "Bij de diep- van de weg naar de brug over de waterwinning in Noordwijk wordt baai tussen San Francisco en (Dak water onttrokken, terwijl er via land. De meeste doden, ongeveer diepte-infiltratie geen water voor te- 250, vielen op die weg. rug komt. De kans is groot dat het (foto ap> vervuilde grondwater in de winput- (pagina 15: Ik dacht: dit is zeker de ten komt". volgende show' Directeur J. Haijkens van de Watervoorziening Rijn- Bijtende vleermuizen land (EWR): "In onze tienjarenplan-J ning gaan we nog uit van voortzet- CUSCO (AFP) - In het mijnstadje ting van de waterwinning, maar Choque in het zuidoosten van Peru sluiting is mogelijk. Het probleem zijn 60 mensen gestorven aan is echter dat er geen alternatief hondsdolheid na te zijn gebeten voorhanden is. Een miljoen kubie- door vleermuizen. Ongeveer 900 ke meter per jaar is niet mis. We mensen vleermuisbeten liepen op. kunnen wel meer uit de Katwijkse De 'vampieren' oefenen een ware duinen halen, maar dat staat de pro- terreur uit onder de 3.000 Marco van Basten v Sport, die bij de lofzangen ook de magere 4-3 winst thuis tegen Parti- geblesseerd uitgevallen Rijkaard zan Belgrado de volgende ronde in betrok. de Europa Cup II te halen. BONN (GPD) - In West-Duitsland en in oppositionele kringen in Oost- Duitsland is terughoudend gerea geerd op de benoeming van de 52- jarige Egon Krenz als opvolger van staats- en partijleider Erich Honec- ker. In een speciale tv-uitzending wendde de nieuwe leider zich giste ren tot het Oostduitse volk en nep op tot samenwerking. Krenz gaf toe al vélen zou- dat er in het verleden fouten zijn ge- Ongelukken met legervliegtuigen MOSKOU/ANKARA (AP) - In de Sovjetunie is gisteravond een mili tair transportvliegtuig neergestort dat op weg was naar het door onlus ten geteisterde Azerbajdzjan. Het ongeluk kostte alle 57 inzittenden van de Iljoesjin-76 het leven. Het Russische persbureau meldde niet waar het ongeluk precies gebeurde en wat de oorzaak was. In bergachtig gebied in de Turkse provincie Manisa zijn gisteren twee Belgische F-16 straaljagers in de lucht met elkaar in botsing geko men en neergestort. De beide pilo ten kwamen om het leven. De F-16's waren op weg naar een basis in de noordelijker gelegen provincie Balikesir om daar brand stof bij te tanken alvorens naar Bel gië te vliegen. Af en toe regen Veel bewolking cn vooral in de nacht en ochtend af cn toe regen. Minimum-' temperatuur ongeveer 10 graden. Mid- dagtcmpcratuur ongeveer 16 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind, aan de kust hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot cn met dinsdag: Wisselvallig, af cn toe re gen cn tijdelijk meer wind. Middag- temperatuur omstreeks 17 graden. Vrijdag 20 oktober zon op: 07.13 uur. zon onder: 17.35 uur; maan op: 21.42 uur. maan onder: 14.21 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.41 cn 18.54 uur: laag wa ter: 02.26 cn 14.45 uur. 32 PAGINA'S r Cusco. staatspersbureau Tass benadrukte dat Krenz zich een fervent tegen stander van een Duits-Duitse her eniging had getoond. lijks veranderd is, zullen we de ka belexploitanten die het programma doorgeven, sancties opleggen." Inmiddels hebben de exploitan ten van de grote kabelnetten in ons land besloten de programma's van TV 10 te gaan doorgeven. Volgens manager Jippes van het Rotterdam se kabelnet kan het commissariaat pas echt een oordeel geven over de status van TV 10 na de eerste uitzen ding. "Pas in een volgende fase kan de kabelexploitanten worden aange zegd dat zij in overtreding zijn en nog een fase later komt pas het be boeten", aldus Jippes. DEN HAAG (GPD) Het ministe- Volgens de WVC-woordvoerder rie van WVC wil in november twee Zyn er in Nederland in totaal 1500 mammoetcentra inrichten om de plaatsen nodig om de stroom asiel- stijgende stroom asielzoekers op te zoekers aan te kunnen. Daarom wil vangen. Meer dan 1300 mensen heb- het ministerie volgend jaar zes nieu- ben deze maand bij het ministerie we opvangcentra laten bouwen van om asiel gevraagd. Gezamenlijk zul- gemiddeld 275 plaatsen. Daarover nna len de centra Plaats bieden aan 800 wordt onderhandeld in het Gro- VZ.fiZ* asielzoekers. ningse Nuis en in Almelo. (foto epa) Dit heeft het hoofd van de afde- ~"T Ti »T TT ling opvang asielzoekers van WVC, Cela krijgt INobelpriJS maakt. Hij beloofde veranderingen, maar zei ook dat de communisti sche partij SED niet van plan is de macht te gaan delen met pro-demo cratische groepen. Behalve Honecker zijn ook vice- voorzitter van de staadsraad Gunter Mittag (63) en Joachim Hermann (60), verantwoordelijk voor het me diabeleid, uit het Politburo verdwe nen. Over hun opvolging liet de SED zich gisteren nog niet uit. J|| JH H De Oostduitse oppositie reageer- gen kan niet beperkt kan blijven tot F Van Beeck^meegedeeld^De de teleurgesteld op de benoeming de vervanging van personen,aldus tigingsplaatse'n van de opvangcen- STOCKHOLM (RTRZAFP) buitenlandse z PIET KLERKX ©IPITOL C0SY Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant. Gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. Krenz. Volgens Baerbel Bo- Kohl. Minister hley, een van de oprichters democratiseringsbeweging 'Nieuw de Oostduitse autoriteiten Forum' is het z Egon Krenz de mingen zal doorvoeren. De twijfelachtig of gen op tot het die hervor- met alle lagen tra zijn nog niet bekend.*Naar ver- Spaanse schrijver Camilo Jose Cela ken Hans-Dietrich Genscher riep wachting zullen de onderhandelin- krijgt de Nobelprijs voor de litera- 4g£|gf'onteiten vanmor- gen daarover volgende week zijn af- tuur 1989. De Zweedse Academie en van de dialoog gerond. Het gaat om bestaande ac- van Letterkunde kende de prijs van de bevolking die commodaties die gemakkelijk als bijna één mihoen gulden aan de 73- mm 'mm j§ opvangcentra kunnen functione- jarige Cela toe vanwege 'de rijkdom ren. en kracht van zijn proza'. zij eerder al hebben aangekondigd. Volgens de Westduitse kanselier Oppositieleider Vogel zei dat Krenz Helmut Kohl betekent de wisseling het voordeel van de twijfel moet van de wacht dat de communisti- krijgen. De CSU meent dat een sche leiding consequenties heeft machtswisseling alleen niet vol- getrokken uit de grote onvrede van doende is. In Moskou is met welwil- de bevolking. De wil tot hervormin- lende afwachting gereageerd. Het Donderdag, vrijdag en zaterdag aan staande presenteren Kamsteeg en Het Motorhuis samen alle nieuwe Volkswagens, Audi's, Opels en US Cars van General Motors in één unieke autoshow! óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 126,50 Wij nemen een kwartaalabonnement 172,40* Wij nemen een jaarabonnement 1275,70* Voor hel abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adress Postcode .Tel. Woonpla Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 V8 Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1