Waterpolitie wil Warmond een drijvende post bieden 'Voorschoten vangt veel te weinig asielzoekers op' ONDERNEMERS: NIET IEDEREEN HEEFT OP HETZELFDE MOMENT TIJD VOOR TELEVISIE. DAAROM ZENDT DE LEIDSCH DAGDLAD KADELKRANT 17 UUR PER DAG OOK UW TV-SPOT UIT. DAT KAN NIET MISSEN! qsSCT) ir Minder inbraken, meer diefstallen in Oegstgeest Boten worden Volwaardige bureaus' PAGINA 18 REGIO LEIDEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 WARMOND - De Warmond- se rijkspolitie te water wordt volgend jaar ingedeeld bij de post Alphen aan den Rijn. De boot die nu in Warmond ligt afgemeerd, blijft in het zelfde gebied werkzaam en de bemanning zal het 'op af spraak bedienen'. De rijks politie te water wil de plaat selijke post opdoeken en dat kan betekenen dat War mond straks helemaal geen politiebureau meer heeft. door Dorith Ligtvoet In hun begroting houden B en W na melijk rekening met het vertrek van j de landpolitie, die nu nog een ge bouwtje deelt met de waterpolitie. Als alle boten een telefoon en ande re apparatuur aan boord krijgen, kunnen ze als volwaardig bureau functioneren. Dat zegt groepscom mandant J.G. Delhaas van de rijks politie te water in Aalsmeer. Overeenkomsten die de waterpo- litie in het gehele land per regio wil afsluiten, moeten de taakverdeling regelen tussen land- en waterpoli tie. De veranderingen maken deel uit van een landelijke reorganisatie van de rijkspolitie te water. Doel hiervan is te komen tot een flexibele en efficiënt werkende organisatie, waarin de bureaucratie 'enigszins wordt teruggedrongen'. In januari moet de derde en laatste fase van de al tien jaar duren de reorganisatie beginnen en zal de waterpolitie 'nieuwe-stijl' een feit zijn. De huidige districts- en groeps- bureaus worden dan opgeheven en vervangen door acht nieuwe, grote re afdelingen. Havens De huidige posten, waaronder de post in Warmond, verdwijnen en maken plaats voor zogenaamde 'operationele onderdelen'. Wanneer de plannen doorgaan zal de dienst zich vooral richten op de zogenaam de primaire wateren: de grote door gaande scheepvaartroutes en ha- "Op de internationale routes gel den internationale bepalingen. Niet al het politiepersoneel heeft de spe cifieke technische en nautische kennis die hiervoor nodig is", aldus Delhaas. Hij voert aan dat de water politie met haar specifieke kennis juist daar op zijn plaats is: "Denk bijvoorbeeld aan de controle op het van chemische stoffen, dit geval Midden-Holland, ^ieruit we ons vaak bezighou- blijkt wat we de afgelopen twee jaar hebben gedaan. We vragen dan of beleid betekent vol- de lokale politie dit werk zelf wil gens de groepscommandant niet gaan doen of de taken wil regelen dat de rijkspolitie te water ver dwijnt uit de watersportgebieden. binnen een overeenkomst", Delhaas verwacht dat de water- Wel gaat de dienst doelgerichter politie door deze overeenkomst werken en alleen optreden sommige zaken veel beter kan af- de lokale politie dat niet kan. In dit handelen, omdat er voortaan duide- verband zijn de overeenkomsten of lijke afspraken op papier staan. Als convenanten van belang die de terpolitie en gemeentebesturen voorbeeld noemt hij de aangifte diefstallen. "Het kwam wel voor dat bepaald gebied maken. Zo'n iemand bij de landdienst aangifte overeenkomst wordt overigens niet deed van de diefstal van een boot en per gemeente afgesloten, maar per wij er voorbij voeren zonder dat wij regio. Delhaas kan zich voorstellen wisten dal die boot was gestolen", dat er een overeenkomst .voor de re- aldus de groepscommandant. "Goe- gio Midden-Holland worden afge- de afspraken moeten dergelijke si- sloten, het gebied waar Warmond tuaties voorkomen", onder valt. Of de lokale politie in staat is om taken van de waterpolitie over te ne men is nog de vraag. Een woord voerder van de landdienst zei enke- De veranderingen zullen volgens de le weken geleden in deze krant dat groepscommandant geleidelijk de politie op het Warmondse recrea- worden doorgevoerd: "We hebben tie-eiland Koudenhoorn steeds nu in een bepaald gebied een dienst, meer werk verwacht zonder er per- We zullen ons niet na al die jaren soneel bij te krijgen. Delhaas is opti- plotseling terugtrekken". Wanneer mistisch. "Wanneer we afspraken Geleidelijk i januari de laatste fase kunnen maken met de landdien- organisatie begint, zal de dienst sten, scheelt dat geld en personeel, eerst op een rijtje zetten welke ta- Een convenant afsluiten is altijd ken ze de afgelopen twee jaar heeft voordeliger, omdat er duidelijke verricht. "Vervolgens zullen we dat werkafspraken liggen en iedereen rapport aanbieden aan het bestuur weet waarmee hij bezig is", aldus de van het samenwerkingsorgaan, in groepscommandant. Frits de Vries wint Strontrace WARMOND - De Strontrace Wor- kum-Warmond-Workum is gewon- nen door Frits de Vries uit Drach ten. Hij kwam gisteravond om 19.36 uur in Workum aan met zijn schip de 'Lytse Sipke'. In de zware klasse won Rudolf le Poole uit Woerden met zijn schip 'Zeldenrust'. Hij be ëindigde de zeilrace om 04.24 uur vannacht. Bij de eerste vijf van beide klas sen zitten geen zeilers uit de Leidse regio. Hoe het P. de Keizer, de enige Leidse deelnemer is vergaan, was vanochtend nog niet bekend. De 'Zeldenrust' van Jelle Talsma, die bij het keerpunt in Warmond nog op kop lag, is in Workum als vierde in de lichte klasse: geëindigd. De Fries kwam binnen om 01.06 uur. De tweede plaats ging naar Siep Meijer uit Franeker. Zijn 'Jon ge Jasper' kwam binnen om 19.45 uur. Bijna vier uur later (23.37 uur) arriveerde 'Lege Walden' van Pyt Kamstra uit Ter Kapele. Derk-Jan Marsman uit Apeldoorn behaalde om 03.25 uur de vijfde plaats met zijn 'Hollandse Nieuwe'. In de zware klasse kwamen de deelnemers vrij snel na elkaar bin nen. Vier minuten na de winnaar (04.28 uur) arriveerde Hein van Gre- venbroek met 'De Vlieter'. Weer vier minuten later haalde Jan Nieuwhof uit Zwartsluis met het 'Noorderlicht' de eindstreep. De vierde deelnemer, Peter Glas uit Stavoren deed er in zijn schip 'Voor waarts' een uur langer over (05.30 uur). De vijfde zware binnenkomer, om 09.15 uur vanmorgen, was de 'Goede Verwachting' van Henk Oosterhoff uit Enkhuizen. Haagse slaat over de kop op Rijksstraatweg WASSENAAR - Door een foutje bij het inhalen sloeg een 23-jarige Haagse gisteravond met haar auto over de kop. De automobiliste reed omstreeks acht uur op de Wasse- naarse Rijksstraatweg richting Am sterdam. Bij een inhaalmanoeuvre ter hoogte van de Rust en Vreugde- laan raakte de vrouw de linkervang rail. Ze schrok daar zo van dat ze on middellijk het stuur naar rechts draaide en tegen een afrastering van landgoed De Horsten op reed. De auto sloeg over de kop, over het hek heen het bos in. De vier in zittenden van de auto bleven onge deerd. DIEFSTAL - Uit een bouwkeet aan de Buitenhoflaan in Leiderdorp is vannacht een oven gestolen. De dief is vermoedelijk via de achterzijde van de keet binnengekomen. BRANDJE - Een auto langs de He renweg in Warmond is vannacht uitgebrand. Onder de auto zijn auto banden neergelegd en die zijn aan gestoken. De auto moest door de brandweer worden geblust. Van de daders ontbreekt elk spoor. SCHOOL ALS BOUWPLAATS Man betrapt bij inbraak in slaapkamer WASSENAAR - Bewoners van de Teijlingerhorst in Wassenaar be trapten vannacht een inbreker die in hun slaapkamer aan het snuffe len was. De bewoonster van het huis werd om twee uur wakker door het lawaai dat de insluiper maakte. Haar man waarschuwde de politie, maar de dader maakte zich snel uit de voeten. De man is vermoedelijk binnengekomen via de tuindeur. Een uitgebreide zoekactie had geen succes. De inbreker heeft een onbe kende hoeveelheid sieraden en che ques meegenomen. De Haagse gemeentepolitie hield omstreeks kwart voor vier vannacht een 27-jarige man uit Alk maar aan die verdacht wordt van autodiefstal. De man verklaarde eerder die nacht een auto gepikt te hebben bij een garage langs de Rijksstraatweg in Wassenaar. De Wassenaarse politie vermoedt dat de Alkmaarder iets te maken heeft met de inbraak in de Teijlinger horst. Protest Wassenaar tegen zonering marinevliegkamp van Valkenburg WASSENAAR - In een brief aan staatssecretaris Van Houwelingen van defensie schrijven B en W van Wassenaar dat zij niet akkoord gaan met de zonering van het marine vliegkamp Valkenburg zoals die Groepscommandant J.G. Delhaas van de rijkspolitie te water: "In een door de staatssecretaris wordt voor eorganisatie is efficiënter werken mogelijk. (foto wim Dijkman) jesteld. "Uitgangspunt van de zo nering zou voor wat Wassenaar be treft een vermindering van de ge luidhinder moeten zijn. De door U voorgestelde zonering lijkt integen deel ruimte te bieden voor een toe name van de overlast", zo schrijven B en W. Daarnaast willen de Wasse naarse bestuurders duidelijkheid over de verplaatsing van activitei ten van vliegveld Ypenburg naar Valkenburg. De plannen daarvoor zijn nu nog niet bekend bij de ge meente. Ten slotte wijzen B en W op het feit dat vijf bestemmingsplannen binnen twee jaar na het definitieve zonebesluit moeten worden her zien. "Dit is, zeker voor twee plan nen, om tal van redenen niet haal baar" zo schrijft het college. De kos- zich het beste kan richten op vluch- ten voor herziening van de bestem- telingen. Andere gemeenten zou- mingsplannen komen volgens Ben den dan wat meer asielzoekers moe- W voor rekening van het rijk. En ten opvangen. Voorschoten zou te °°k in deze kwestie is men het niet kampen hebben met een grote w OEGSTGEEST - De eerste paal voor de nieuwbouw van de cen trale opleiding voor ziekenver zorgenden (COZV) ging gister middag in Oegstgeest de grond in. Op het speelterrein van de Oudenhofschool aan de P. de Hoochlaan zette voorzitter Van Mierlo van de COZV om 12.00 uur de heimachine in werking. Het nieuwe gebouw wordt in maart of april 1990 opgeleverd. Om de overlast voor de naast de bouwplaats gelegen Oudenhof- school te beperken zijn goede af spraken gemaakt tussen het schoolbestuur en de aannemer. De openbare basisschool gaat verhuizen, maar kan pas in ja nuari 1990 terecht in het nieuwe gebouw in Haaswijk. (foto wim Dijkman) Harde kritiek Werkgroep Vluchtelingenwerk VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten vangt veel te weinig asielzoekers op. Volgens de Regeling Opvang Asielzoe kers moet een gemeente met 22.000 inwoners 22 asielzoekers opvangen, 18 meer dan Voor schoten doet. De gemeente heeft een flatwoning met drie slaapkamers beschikbaar ge steld en maakt gebruik van een zolderverdieping van een kerk- woning. Dit blijkt uit een klaagbrief van de Werkgroep Vluchtelingenwerk Voorschoten aan gemeenteraad en B en W. 'In vergelijking met de ons omliggende gemeenten is de op vang van asielzoekers erg onder de maat gebleven', schrijft de werk groep. Over de opvang van erkende vluchtelingen heeft de werkgroep minder te klagen. De gemeente heeft zich verplicht jaarlijks twee tot drie huizen aan te bieden aan vluchtelingen en houdt zich daar ook redelijk aan. Omdat de nood bij asielzoekers nijpender is en meer aandacht vergt, wordt niet van iedere aange boden woning gebruik gemaakt. Zo lieten de organisaties in 1988 een aangeboden woning schieten. De aankomst'. woning die dit jaar is aangeboden, niet geschikt zijn voor het gezin breiding irvoor ze bedoeld is. Het gaat om familie die al langer in Voor schoten woont en door gezinsuit- In het verleden heeft de Voorscho- op. 5 met de staatssecretaris. ïingnood en 95 procent asielzoekers moet na korte tijd het land weer verlaten. Voor erkende vluchtelingen dreigt zo'n uitzetting niet en Voorschoten telt inmiddels, naar schatting, twintig vluchtelin gen. Zes van die vluchtelingen zijn de laatste drie jaar aangekomen en één van de vluchtelingen is begon nen als asielzoeker in Voorschoten. Burgerlijke Stand Eigen huis grotere woning nodig heeft. Onderzocht wordt nu of ande de woning kunnen krijgen. VOORSCHOTEN - Geboren: Tim, z.v. Y. Politiek en J. Mos: Paulus W.. z.v. M.L. Hoek- sema en A.J. Vrijstein; Kimberley P.S.. d.v. J.Th.M. van den Berg en P.H.E. de Groot. Ondertrouwd: G.J.M. van den Berg met A.S. Besamusca; E.P. Viergever met E.M. van Tijdens discussies spraken plaat- Mourjk; s K Cheung met K.W. Cheung, selijke partijen zich uit voor de aan- Gehuwd: H. Geleijnse met E.J. Wolslieimer; koop van minstens één huis voor O.F.M.H.M. Merckelbach met l.A.M. van Wor- asielzoekers. Volgens de wethouder dragen; B.M. Hameter met L.J.M.L. Kersber- is het voorstel serieus onderzocht 90°: S. Zonneveld met Y. Rivas Roman; P. Se- maar heeft ook dit probleem 'meer- A de Velde- dere kanten'. De gemeente is vooral benieuwd of Gedeputeerde Staten hun veto blijven uitspreken over soortgelijke plannen van de ge meente Abcoude. Toch sluit hij niets uit en merkt T hij op dat later dit jaar uitgebreid VERNIELINGEN - In de Wasse- kan worden gediscussieerd over naarse nieuwbouwwijk Wetering een binnenkort uitkomende notitie park II zijn vannacht omstreeks van B en W. Over de notitie laat Mar- twaalf uur zeventien ruiten van wo- selis niet meer los-dan dat het 'reke- ningen in aanbouw kapot gegooid, ning houdt met alle ontwikkelin- De politie^ heeft ter^ plekkeQ twee gen'. "De wil om mee te werken i "T~1 BjiA best aanwezig bij B e lentley, oud 63 jaar. Wassenaarders van 17 en 18 jaar aW", merkt hij aangehouden die worden verdacht de vernielingen. Politie is tevreden over project ter voorkoming van misdrijven OEGSTGEEST - Door het sue- ringen van de openbare orde worden jongeren niet strafrechte- kwart van de ondervraagde bewo- cesvolle project ter voorkoming hebben zich niet voorgedaan. lijk vervolgd, van misdrijven is het aantal braken in Oegstgeest gedaald staat gesteld de eerste zes maanden van dit jaar. Het aantal diefstallen nam daarentegen sterk toe in die pe- Vooral het aantal diefstallen riode. Het verkeer lijkt iets min- sterk toe: der onveilig en ernstige versto- Dat blijkt uit een rapportage vernielingen te herstellen. Mede J. - P .„O.lrorr iron Kof nfnicnt liotor» He het plaatselijke politie- 170 ongeveer gelijk. Daarbij was i ongeval met dodelijke afloop, i fietser onvoorzichtig de rij- van korps vindt dat de politie nog moet doen aan criminaliteitspre- toen werkers van het project lieten de ventie. De politie is van plan het baan overstak en door een auto jongeren onder meer kerken bij de project binnenkort te herhalen. werd gegrepen. Naast eenvoudige beveiligingen plantsoenendienst, de brandweer en een schoonmaakbedrijf. Gemeente Zoeterwoude begint met inzameling oude koelkasten ZOETERWOUDE - Vanaf gisteren de apparatuur in het milieu terecht- haalt de gemeente Zoeterwoude op komen. Cfk's tasten de ozonlaag lingen bedroeg 78. Er werden i verzoek oude koel- en vriesappara- aan en olie vervuilt de bodem. In- liefst 32 zaken opgelost, oftewel tuur op bij de burgers. Met deze woners van Zoeterwoude die hun ruim 41 procent. Een aantal jonge- maatregel wil het gemeentebestuur oude apparaten kwijt willen kun- ren dat bij vernielingen was betrok- voorkomen dat cfk's (chloor-fluor- nen contact opnemen met de afde- ken werd doorverwezen naar het zo- koolwaterstoffen) en olie uit de ou- ling gemeentewerken. genaamde HALT-project. Daarbij de tweede helft 1988 tot 230 in de verslagperio de. Slechts 20 procent van de geval len werd opgelost. Vooral fietsen diefstal (109 keer) en winkeldiefstal (23 keer) bleken populair onder het dievengilde. Het aantal winkeldief stallen lijkt vrij laag omdat niet elke poging door winkeliers wordt aan gegeven. Het aantal aangiften van vernie- steeds meer woningen drijfspanden zijn voorzien van een I de inbraken alarminstallatie. Een groot nadeel werd opgelost. Daar staat tegenover van deze beveiligingsmethode is dat het aantal inbraken in vergelij- dat vaak loos alarm wordt gegeven, king met de tweede helft van vorig waardoor de politie ten onrechte Waardering Slechts 15 procent w- Handhaving van de openbare or als dievenklauwen, veiligheidsslo- de leidt niet tot grote problemen bij buitenverlichting blijkt dat het korps. Incidenteel is er nog jaar daalde van 116 naar 89. Een mei door de politie uitgevoerde en quête over het eerder uitgevoerde project voorkoming misdrijv moet uitrukken. In de verslagperio- jde bleken van de 71 meldingen er maar liefst 70 vals te zijn. Het verkeer neemt veel tijd van uit dat driekwart van de bewo- de politie in beslag. De diverse alco- ners adviezen om de woning beter holcontroles resulteerden in 37 pro- te beveiligen geheel of gedeeltelijk cessen-verbaal wegens het rijden had opgevolgd. Het overgrote deel onder invloed. Veel hoger was het van de Oegstgeestenaren (ruim 90 aantal geconstateerde snelheids procent) heeft een 'hoge waarde- overtredingen: 264. Het aantal aan- ring' voor het project, maar drie- rijdingen bleef met een aantal van overlast voor omwonenden Boerhaaveplein, maar met de daar voor verantwoordelijke jongeren 'wordt naar een oplossing gezocht'. Incidenteel wordt de laatste 'disco bus' uit Noordwijk vanaf het Sas- senheimdse Postviaduct naar Lei den begeleid. In de verslagperiode werd twee keer een schriftelijke klacht inge diend bij de officier van justitie over wapengebruik en onjuist optreden van de politie. De officier vond dat in beide gevallen de politie 'juist en correct was opgetreden'. OETELEVlSlE-KRAfjT VC0R UW EiGEN STUK ^JVAN NEOEfiLANO i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18