TAD LEIDEN Leidse kunstmanifestatie kost zes ton LVC opent deuren na opknapbeurt van 7 ton Provincie moet Die kleine kooltjes ruiken naar s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 LEIDEN - Op en rond 23 bruggen in Leiden komen volgend jaar van half juli tot en met september kunstwer ken te staan. Deze kunstmani festatie, die Overbruggen heet, wordt georganiseerd door de Stichting '2,3 of 24'. Het doel van Overbruggen is het imago van Leiden als cul tuurstad op te vijzelen en de stad toeristisch aantrekkelij ker te maken. Bovendien wil de stichting de moderne kunst in Leiden stimuleren. Het project kost naar schat ting 600.000 gulden. door Meindert van der Kaaij De Stichting '2,3 of 24' liet giste ren de kunstenaars die voor het project zijn aangeschreven naar Leiden komen voor een rondwan deling langs de bruggen die in de binnenstad liggen. Ze konden op die wandeling wat ideeën opdoen en ook de brug uitkiezen waar ze wat mee willen doen. Bij die 23 kunstenaars zitten enkele namen met landelijke bekendheid, on der wie Marinus Boezem en Carel Visser. Daarnaast doen ook Leid- se kunstenaars mee, onder ande ren Pieter Geraedts en Frans de Wit. Voorts zijn er acht Belgische kunstenaars die de opdracht heb ben aangenomen. Volgens woordvoerder Egon Snelders van de stichting moeten de 23 kunstenaars wat origineels met de bruggen uithalen. Het is niet de bedoeling dat er een beeld wordt gemaakt dat vervolgens keurig op de brug wordt ge plaatst. De kunstenaars mogen gebruik maken van de omgeving zoals het water dat er onder door stroomt, de walkanten, de brug leuningen of zelfs de onderkant enthousiast te zjjn voor het pro ject. "Het is wel een uitdaging om nog iets aan een brug toe te voe gen. Het is van zichzelf al zo mooi", zo zegt de Antwerpse kun stenaar Mark Verstockt. Hij wist gistermiddag al voor welke brug hij iets wilde maken. "De Karne- melksbrug is zo eenvoudig, maar toch is alles aanwezig. Met die brug denk ik dat ik iets kan ver tellen". Of die keuze ook gehonereerd wordt is nog maar de vraag. Een commissie buigt zich over de ideeën en als meer kunstenaars zich voor een brug hebben aange meld, moet er een keus worden gemaakt. De meeste kunstenaars zien het als een prestige-object. Met name de jongeren grijpen dit aan om zich zich te presenteren. Een van die jongere kunste naars is Annelies Dijkman. Sa men met haar collega Marijke van Warmerdam wil zij zich richten op ofwel de Nonnen- ofwel de Doelenbrug, twee bruggen aan het Rapenburg. "We hebben ge dacht aan iets in het water, drij vend of tegen de walkant. De om geving is heel historisch en dat spreekt ons wel aan. Bovendien zijn hier veel studentjes en met dat gegeven willen we ook wel wat doen", aldus Annelies Dyk- Een Leidse kunstenaar in de merkwaardige stoet die gister middag al keurend door de stad trok, is Pieter Geraedts. "Van die beeldenroutes word ik een beetje ziek. Dat is niets bijzonders meer. Dit is echter veel leuker. Hier wordt wat gedaan met de omge ving. Ik denk dat heel Leidenaars dit kunnen waarderen. Natuur lijk zijn er die zullen zeggen: 'wat een onzin' en die meteen begin nen over het geld". Hijzelf wil dolgraag aan de gang met de bruggen aan de Heren- gracht. "Ik werk graag tegen een historische achtergrond, maar het Rapenburg is voor my weer te druk", aldus Geraedts. Kunst op en rond 23 bruggen in binnenstad 'Nette en schone gelegenheid voor jongeren' Kecks op de LVC-bühne. De groep gebruikt deze avonden voor de ona- me van een live-album. "We zien die optredens als de feestelijke opening voor ons publiek. Het is toch een zeer populaire groep die we hier hebben binnengehaald", meent Ep- pink. Leidse geeft overvaller paar klappen LEIDEN - Een nog onbekende jon geman heeft gisteren een paar moei lijke momenten gehad nadat hij een 18-jarige Leidse van haar handtas had beroofd. De Leidse reed tegen negen uur 's avonds met haar fiets op de Breestraat toen de jongeman haar tas van haar schouder rukte en een plastic draagtas uit haar hand trok. Hij rende met zijn buit weg in de richting van de Langegracht. De vrouw zette de achtervolging in, achterhaalde de jongeman en gaf hem enkele keren een paar stevige draaien om zijn oren. Uiteindelijk gooide hij de handtas op straat. De jongeman wist te ontkomen met de plastic tas, waarin een spijkerbroek zat. Studiedag LEIDEN - De Leidse Rijksuniver siteit houdt morgen een studiedag over onderwijspsychologie. De dag is georganiseerd in verband met het emeritaat van de Leidse prof. dr. P. van der Broek (65). Hij was vanaf 1954 verbonden aan de Leidse uni versiteit. In eerste instantie was hij wetenschappelijk medewerker. Van 1965 tot 1973 werkte hij als lec tor in de schoolpsychologie en daar na als hoogleraar in de schoolpsy chologie en schoolpedagogiek. De schrijfster M. Römgens van het boekje 'Ik had dit niet willen missen'. van de brug. Er zijn wel beperkin gen. Zo moet de brug als zodanig kunnen blijven functioneren en moeten de kunstwerken vanda- lisme-bestendig zijn. De stroming in beeldende kunst waarbij bestaande objecten worden opgenomen in een kunst werk heet omgevingskunst. De maker moet wat met de brug én de omgeving gaan doen. Bewust is gekozen voor bruggen. "Leiden is een bruggenstad. Het barst er van. Het vele water en de bruggen is voor de stad beeldbepalend. We wilden een manifestatie buiten en wat is dan mooier om iets met bruggen te doen", aldus Snelders die voor D66 in de Leidse ge meenteraad zit. Stimulans Met het project zegt de stichting ook een figuurlijke brug te willen slaan naar juist de Leidenaars die niet van moderne kunst houden of daar niets van afweten. "We ho pen dat als ze eenmaal een paar keer over dezelfde brug hebben gereden, de aardigheid van het kunstwerk gaan zien", zo legt Snelders de achterliggende ge dachte uit. Het geld voor de manifestatie moet van verschillende kanten komen. Zo geven het ministerie van wvc en de provincie Zuid- Holland subsidie. Ook de ge meente geeft geld, maar verstrekt daarnaast ook adviezen. Ten slot te moet een groot deel van het geld komen van het bedrijfsle ven. Ondernemingen kunnen voor de duur van de manifestatie een brug adopteren. Zo zou dus stimulans zijn om hierin verande ring te brengen. Er is gekozen voor een route die een belangrijk en overzichtelijk deel van de Leidse grachten be slaat. Van het Galgewater langs de Oude Rijn naar de Heren gracht en via de Nieuwe Rijn weer terug. Daarbij wordt een zij sprong gemaakt naar het Rapen burg. Met een rondvaartmaat- schappij zijn er besprekingen om langs de bruggen die in het pro ject zijn opgenomen een speciale boottocht te maken. Daarnaast zijn er volgens Snel ders wel meer activiteiten te ver zinnen. Zo komt er in De Laken hal een expositie van ander werk van de kunstenaars die aan Over bruggen meedoen. In De Waag komen de schetsen te hangen die worden gemaakt van de kunst werken. Er ander plan is om in de Leidse filmhuizen films te laten draaien waarin bruggen een be langrijke rol spelen. Het project moet van Leiden een toeristische trekpleister ma ken. "De kunstenaars die hier aan de slag gaan zijn van nationale kwaliteit. We zijn er van over tuigd dat dit project ook kunst liefhebbers van buiten de ge meentegrenzen zal trekken. Daar van kunnen andere instellingen natuurlijk ook weer profiteren. In de speciale catalogus die we gaan maken komen verwijzingen naar de verschillende musea in", aldus Snelders. Prestige De kunstenaars die zijn gevraagd, bleken gistermiddag allen - zeer LEIDEN - De deuren van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat staan' vanaf morgen weer wijd open. Het in terieur van het gebouw is ingrij pend vertimmerd. De ongeveer zeven ton kostende verbou wing, die in juk is begonnen, heeft ook de laatste herinnerin gen aan een donker verleden uitgewist. Bij de verbouwingsoperatie is de concertzaal omgetoverd van een donker hol in een fris ogende, mo derne ruimte de ruimte biedt aan 550 mensen. Verder is een beton- vloer aangelegd en werd de riole ring geheel vernieuwd. Nieuwe toi- letblokken en een verlaagd plafond geven het pand een veel verzorgder uiterlijk. Ten slotte hebben de bar en keuken een facelift ondergaan. De kosten voor deze. operatie zijn deels door de gemeente (vier ton) betaald. Het restant moet de vereni ging zelf ophoesten. Er wordt nog druk aan het ver nieuwde interieur getimmerd, maar het bestuur heeft besloten de ope ning toch deze week te verrichten. "We zijn al laat met het begin van kunnen we de scha de nog beperken", verklaart stafme dewerkster Carola Eppink de haast. Vanmiddag staat een receptie op het programma voor het eigen per soneel en relaties, morgen kan het publiek kennis maken met de nieu we stijl van het gebouw aan de Breestraat. De samenstelling van dat publiejc is de afgelopen jaren nogal veran derd. Met de verbouwing heeft het LVC definitief het punky imago van zich afgeschud. Nadat het centrum een aantal jaren geleden regelmatig in opspraak kwam vanwege drugs handel en vechtpartijen, ging flink de bezem door de organisatie. Met een nieuwe groep medewerkers werd een programma opgezet voor een zo groot mogelijke groep jonge Leidenaars. De rotzooi werd uitge bannen, er kwam bij voorbeeld een verbod op drugs. Alleen het interieur van het Bree- straat-pand deed de bezoekers en de organisatie af en toe nog terug denken aan de oude situatie. Dat be hoort nu ook tot het verleden. 'Uit onderzoek is gebleken dat jongeren graag gaan stappen in nette, schone gelegenheden. Daarop zijn we inge sprongen. Door het gebruik van lichte kleuren en het opruimen van oude kasten en pilaren hebben we van het café en concertzaal ruime, overzichtelijke en lichte ruimtes ge maakt", aldus Tea van der Meer, die onder meer het muziekprogramma van het LVC in haar takenpakket heeft. Ze verwacht dat het vrijetijdscen trum na de verbouwing meer toe loop krijgt. "Veel mensen willen weten hoe het pand er nu uitziet. Ik denk dat ze wel terugkomen wan neer ze eenmaal een kijkje hebben genomen Het LVC probeert met een afwis selend programma een zo groot mo gelijk publiek aan zich te binden. Voor het komende seizoen staan in de filmzaal, het theater, en de con certzaal zeer uiteenlopende acts op het programma. Vaste programma onderdelen zijn dansavonden op donderdag en vrijdag en een band op zaterdag. In de filmzaal worden de betere publieksfilms gedraaid en incidenteel is er ook een theater voorstelling. Dat programmaonder deel is sterk ingekrompen in verge lijking met vorig jaar. Van der Meer: "Een puur financiële kwestie. Een beetje produktie kost al snel 2500 gulden. Omdat we de toegangsprij zen niet veel hoger willen maken dat een tientje, moet daar te veel geld bij". Ten slotte verzorgt het centrum verschillende cursussen, vooral op muziekgebied. Als openingsact staat morgen en overmorgen de liveband Trockener Boekje over tien jaar vrouwenwerk in Leiden-Noord standpunt over vestiging Albert Heijn toelichten LEIDEN - De Raad van State heeft de beslissing over de vestiging van een Albert-Heijnsupermarkt aan de Hooigracht in Leiden uitgesteld. Eerst zal het standpunt van het pro vincie-bestuur verduidelijkt moe ten worden. De buurtvereniging Pan- cras-Oost heeft een spoedprocedu re bij de Raad van State aangespan nen omdat men tegen de komst van de supermarkt is, vooral omdat er veel parkeeroverlast wordt ver wacht. Eerder deze week werd over de kwestie reeds een zitting gehou den, maar daabij was geen verte genwoordiger van het provinciebe stuur aanwezig. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J.A.E. van der Does heeft nu een extra zitting uitge schreven waarin het provinciebe stuur moet verduidelijken waarom men aanvankelijk tegenstander was van de vestiging van de super markt, maar later wel toestemming gaf. Die zitting is gepland op vrijdag 27 oktober. LEIDEN - "En zal ik jullie nu eens vertellen hoe jullie kleine kooltjes in het begin roken? Naar poep". Een reactie van een Surinaamse vrouw op de vermaarde Nederland se spruiten tijdens een bijeenkomst van Nederlandse en buitenlandse vrouwen van het vrouwenwerk in Leiden-Noord. Het voorval is opge schreven in het boekje 'Ik had dit niet willen missen' van de hand van de Leidse schrijfster M. Römgens over tien jaar vrouwenwerk in Lei den-Noord. door Paul van Hooff Het doel van de uitgave is om de wijkbewoners te informeren over de mogelijkheden van het vrouwen werk in Leiden-Noord. Voor de deelneemsters van de talloze activi teiten is de uitgave tevens een her inneringsalbum. Het boekje is de eerste publicatie van Römgens. De verzonnen wijkbewoonster Sien vertelt op basis van ware ge beurtenissen in het boekje 'over haar ervaringen in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade in Leiden. De schrijfster, die zelf acht jaar met de vrouwen uit Leiden- Noord heeft gewerkt, doet dit op een ongedwongen, speelse i Sien blikt terug en gaat na wat er in de loop van tijd is veranderd. Voorzichtig vertelt ze in het hoofd stuk 'Moeilijk onderwerp' hoe haar leven werd beïnvloed door de komst van buitenlandse gezinnen. Römgens: "Slapeloze nachten heb ik gehad bij het samenstellen van dit gedeelte. Je loopt namelijk het risico dat bepaalde vooroordelen worden bevestigd. Vaak wordt er gezegd dat de buitenlanders eerder een woning krijgen toegewezen. Het valt nu eenmaal eerder op als een Turk een woning krijgt toege wezen. En als dat twee keer op een dag gebeurt, krijg je zo je bedenkin gen. Maar iedereen weet toch dat het via de normale wachtlijsten gaat? Dat wordt wel eens vergeten". Bedreigend De komst van de buitenlandse ge zinnen in de wijk werd, volgens de schrijfster, door veel bewoners als bedreigend ervaren. Zij zegt dat de buitenlanders andere gewoonten hebben, die bij de oorspronkelijke bewoners nogal wat vragen oproe pen. "De Turkse man bij voorbeeld onderhoudt de contacten en gaat de i straat op. De vrouw daarentegen wordt geacht thuis te blijven zitten. De buren zien haar maar achter het gordijn zitten en vragen zich af waarom ze haar nooit te zien krij gen." Römgens geeft een ander voor beeld. "Als er nieuwe buren naast je komen wonen, stelt de Nederlander zich volgens goed Nederlands ge bruik voor en nodigt de nieuwe buur uit voor een 'bakkie'. Maar hoe pak je dat aan bij mensen van een totaal andere cultuur? Misschien is dat voor hen niet gebruikelijk. Bo vendien spreek je eikaars taal niet. Je weet niet hoe je met ze om moet gaan en dat kan bedreigend zijn", stelt Römgens vast. In 'Ik had dit niet willen missen' is Sien zich bewust van de kwetsba re situatie waarin de buitenlandse gezinnen zich verkeren. Op school, tijdens tv- uitzendeingen of in de groep nam ze het immers altijd voor hen op. "Maar dan trek ik om elf uur, half twaalf mijn gordijnen open voor de nacht en dan ontdek ik een stuk of wat van die Marokkaanse jo chies, die nog op straat rond han gen. Zoiets maakt me razend. Tegen een hollandse vader of moeder zou ik daar iets over zeggen, maar hoe pak ik dat aan tegenover de echte anderen?" Begrip De bijeenkomsten in 't Spoortje hebben ertoe bij gedragen dat een wederzijds begrip groeide voor on der meer eikaars eetgewoonten. De Nederlandse vrouwen begonnen na verloop van tijd, volgens Römgens de 'vreemde' hapjes lekker te vin den en de buitenlandse vrouwen raakten gewend aan de geur van de spruiten. "Tijdens de kookactivitei- ten in het buurthuis werden de con tacten verstevigd. Dan durven ze in eens te zeggen dat het voedsel toch niet zo lekker ruikt, terwijl ze als buur daar het lef niet voor hebben. Ze raken aan de geurtjes gewend en beginnen het eten zelfs lekker te vinden. Voor mij is dat een eerste stap naar een groter begrip", aldus de schrijfster. Afgelopen zondag werd het boek je in het buurthuis gepresenteerd. De dag stond in het teken van tien jaar vrouwenwerk in Leiden- Noord. Römgens, die sinds driejaar in het volwassenonderwijs werk zaam is, was verbaasd over de sketch die de vrouwen opvoerden. "Marokkaanse, Surinaamse, Turk se en Nederlandse vrouwen leerden elkaar op een komische manier de les. Het was voor het eerst dat die verschillende culturen zo broeder lijk naast elkaar stonden. Er is voor uitgang geboekt, zeker, maar het zal veel tijd kosten eer er sprake is van volledig samengaan", aldus Röm gens. Het boekje wordt gratis verspreid onder de bewoners in Leiden- Noord. Voor de overigen kost het boekje 5 gulden, te bestellen via het buurthuis. Een bonte verzameling kunstenaars werkt r jaar in Leiden wordt gehouden. i het project 'Overbruggen', dat in de z de Karnemelksbrug gesponsord kunnen worden door een melkfa- brikant. Volgens de initiatiefnemers, die voor een groot deel afkomstig zijn van de ter ziele gegane Stich ting De Burcht, is Leiden bij uit stek een cultuurstad op histo risch gebied. Op het gebied van de hedendaagse kunst bestaat er echter geen enkele traditie. Over bruggen moet volgens hen een STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17