AUTO-HOME B.V. VAH DERMELDE Nierenhandel niet zorgvuldig genoeg Rover 200 toonbeeld goede samenwerking Citroën XM moet goedkoop imago vervangen Historische auto's op RAI DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 f/ï\l i k OHBBBBOI XWllgy Leiderdorp e.o, W H BB Bi Vrijdagavond koopavond 'With a little help from Honda' stond er onlangs in een Britse krant, toen ze het over de gewijzigde Ro ver 200 hadden. Die 'geringe' hulp van Honda heeft er echter wel voor gezorgd dat het merk zondermeer nog bestaat. Maar goed, met een be hoorlijke dosis chauvinisme staat het nu eenmaal beter. Dat kan ook gezegd worden van de uiterlijk sterk gewijzigde Rover 200, die in ons land pas eind maart leverbaar is, als 214 Si en 216 GSi. Ze zien er een stuk beter, noem het jeugdiger, uit dan de hoekige sedan-serie. De introductieritten over heuvel achtige nauwe Engelse wegen, met hier en daar zesbaans 'motorways', zorgen voor een aangenaam gevoel. Het autotechnische gedeelte dat Ja pan heeft ingebracht, werpt in het eigen Rover-huis zijn vruchten af. In de 214 Si staat heel wat anders dan een bejaarde A-motor uit het kortelings afgesloten Austln-tijd- perk. De 1.4 ltr/92 pk 16-klepper arm-mengsel motor met een gere gelde drieweg-katalysator komt uit de voor 350 miljoen Pond uitgebrei de fabriek in Longbridge. De K se rie motor heeft een behoorlijke soeplesse, is met een gemiddelde vah 1:14.4 zuinig te noemen en draait vooral heel rustig. In Combinatie met de goed en vlot schakelende nieuwe R65 versnel lingsbak, door middel van een ste vig aanvoelende korte pook, mag je stéllen dat deze Rover een grote sprong voorwaarts betékent. Van binnen ruime zitbreedte. De hoogte valt echter tegen. Zeker in combina tie met een schuifdak zullen lange mensen gebrekkig zitten. Achterin gaat het net, de voet- en beenruimte is Optimaal. De aankleding is dege lijk tot luxe, waaronder in de 216 GSi (met 1.6 ltr/111 pk Honda-moto- riek) o.m. zacht leer en notenhouten strips in de deuren en het dash board. Op de weg gedraagt hij zich door de nieuwe multilink achter- wielophanging en MacPhersons vóór heel stabiel. De Rover 20Ó, momenteel als se dan op basis van de Honda Ballgde op de markt, heeft met de nieuwe hatchback een uitgebreid stel con currenten naast zich. Tipo, Kadett, R19, Golf en 309 zijn een aantal Eu ropeanen waar men het tegen op moet nemen. De kopersgroep die nu nog voornamelijk uit oudere mensen bestaat, 80 procent is 50 jaar of ouder, zal zich moeten wijzigen. Vandaar dat de Engelsen duidelijk op zoek zijn naar een jonger imago. 'Oudjes' Uiterlijk is moeilijk te zien of er een Honda Concerto of een Rover 200 staat. Derhalve zoekt men het in 'English style' en zal de importeur vermoedelijk standaard naar keuze leer of stoffen bekleding aanbieden. Hij heeft nog 4000 'oudjes' staan, maar gaat daar niet aantrekkelijke opties zonder veel meerprijs de markt meé op. Zo komt een sedan 216i inclusief leer op 27.900,- en in die koers komt ook de prijs te liggen van de nieuwe Rover 214 Si. De Ja panse adepten onder de naam Con certo zullen tegelijkertijd worden uitgebracht. Volgende week staat Rover dus op de Londense Motor Fair te pronken met de kennis die ze hebben opgedaan in de jaren dat Hbnda orde op zakeh heeft gesteld. Het kapitaliseren van de investerin gen staat nu Voor de dêur. De vorig jaar voor het eerst gehouden Histocar, trok ongeveer 20.000 mensen naar de RAI in Amsterdam. Aangemoedigd door dit succes heeft de organisatie het Groningse tabaksbedrijf Theodorus Niêmeyer als sponsor kunnen aantrekken. 'Jakobs Histocar', zoals de tentoon stelling nu heet, wordt gehouden vanaf morgen tot en met zondag 22 oktober, steeds van 10.00 to 17.00 uur. Entree 12,50 gulden. Het bijzondere aan deze Histocar is de veiling van historische auto's op zaterdag 21 oktober van .13.00 tot 17.00 uur. Het bekende veilinghuis Troostwijk zal de nu al meer dan 50 aangemelde auto's en motoren aan de man of vrouw proberen te brengen. Om van een gedegen opzet ver zekerd te zijn worden alleen voertuigen toegelaten die een aanvaardba re bodemprijs hebben. Menigmaal wordt er immers in kringen van de historische auto's ver boven de taxatiewaarde gevraagd. M, ril- De Rover 200 ia in de breedte ruim genoeg, de hoogte valt tegen. De 4,71 meter lange Citroen XM zorgt tegelijkertijd t constante rijhoogte. r schokdemping, variabele flexibiliteit i BMW is er met de 12-cilinder motor die in de 750 en 850 modellen wordt geleverd, in geslaagd waterstof als brandstof te gebruiken. Ontwikkelings-ingenieur H.H. Braess verwacht momenteel nog veel meer ef fect van de elektronica als brandstofbesparend ele ment, maar de waterstofmotor heeft de toekomst. De prestaties zijn gelijk aan die van conventionele mo toren, de uiterst goedkope brandstof is onbeperkt aanwezig en de emissiewaarden zijn heel gunstig. De Citroën XM maakt na de Trac tion Avant, de DS, de 2CV en de CX weer duidelijk wat de 'Franse slag' in positieve zin betekent. De XM heeft duidelijk geen last van dit kli maat, prima ventilatie en verwar ming, dubbele ruitewissers voor en een interval-wisser achter kunnen condens, kou en Vocht goed de baas. Op de weg gaat dit 'vliegende Gal lische wondertapijt' geen enkele plas, geul, kuil, hobbel of andere on effenheid uit de weg. Het mooie van het hydraetieve veersysteem is dat het elke afwijking van gladgestre ken wegen 'vooraf onderkent. Vijf sensoren regelen binnen 5/100 se conde de juiste veerstand. Het sys teem is dé dynamische reactie van het voertuig altijd voor. De bestuur der kan de zachte instelling van de vering veranderen. De Stugge stand is vooral bedoeld voor haarspeld bochten, veel slingeren, slecht weg dek en dergelijke. De stugge vering wordt op een slecht wegdek wel bo venmatig voelbaar. De door Bertone ontworpen 4,71 m. lange limousine, die volgende maand in de verkoop komt, tilt zich met dit veersysteem boven elke an dere auto uit. Het zorgt tegelijker tijd voor schokdemping, variabele flexibiliteit van de vering en con stante rijhoogte. Dat alles komt het 'speerachtige' ontwerp (cW 0,28) ui teraard ten goede. Je doorklieft als het ware op de meest ideale, en zon der meer Ook comfortabele manier de luchtweerstand. Herrie Het is jammer om bij deze auto te moeten constateren dat de 2 ltr mo tor zoveel herrie maakt. Ondanks al le inkapselingen, een prettig toeren- bereik en voldoende vermogen. Wat in de herinnering van het gehoor wordt opgeroepen lijkt veel op het goedkope geluid van de reeds lang verdwenen GSA. Zeker, er is een zeer krachtige maar ook stukken duurdere V0. Maar voor dit geld mag je toGh ook wel ruBt verwach ten. Het schakelen, het sturen, het remmen, het parkeren, de snelle bochten, het rijden van lange af standen, het zitcomfort, de bediê ning en de aankleding van het inte rieur, om maar eens een aantal ken te noemen, verdienen wel alle maal een hoog cijfer. In Rennes moeten ze echter hoognodig de mo tor 'even nakijken'. Onze testauto voldeed qua presta ties meer dan voldoende. Vlug op schieten is met een top van ruim 190 km/u heel goed mogelijk. Met deze toch behoorlijk forse auto in nauwe straatjes rijden of op kleine parkeer- plekjes manoeuvreren is eigenlijk een makkie. Vanuit de prettig zit tende stoel» in deze auto evenals het exemplaar rechts meervoudig elek trisch verstelbaar, overzie je de om geving goed. Hinderlijk is de spoiler die de toch al niet overbemeten ach terruit deels afdekt. De importeur brengt drie model len op de markt: XM Niveau 2 53.500,-), XM Ambiance (f 63.000,- en XM V6 Ambiance (ƒ77.000,-). Ons testmodel van 63 mille heeft naast de standaard 4 cilinder injec tiemotor van 122 pk voor de twee basismodellen, een uitgebreid pak ket extra's. Zo kom je in deze rank- gelijnde zilvergespoten auto onder meer de volgende zaken tegen: elektrisch te verstellen ruiten, af standsbediening op de portierslo- ten (werkte niet echt flitsend), een anti-tocht-raam als de achterklep openstaat en een display met visue le elektronische Informatie. Die in formatie bestaat uit 24 boodschap pen, zijn ze dringend dan worden ze voorafgegaan door een geluidsig naal. Diesel Voor de XM is ook een 3-kleps die selmotor ontwikkeld. Daarbij be dienen twee kleppen de inlaatslag en een klep de uitlaatslag. Op de be staande XUD-motor is een nieuwe cilinderkop geplaatst waardoor de twee versies van de dieselmotor (2.1 ltr/83 pk en de Turbo van 110 pk) met de roetuitstoot 27 procent beter Scoren dan de gestelde norm. Deze modellen komen ook pas volgend jaar in ons land. Citroen wil vooral van het goed kope imago af en brengt dus voorlo pig niet het echte basismodel met de carburatiemotor van 115 pk op de markt. Mochten teleurgestelde BX- en CX- rijders de stap naar 53 mille te groot vinden en blijft de vraag te ver achter bij de verwach tingen, dan zou volgend voorjaar die ongeveer 47 mille kostende XM kunnen komen. Maar dan zonder het smaakmakertje van de hydrae tieve vering. Technische gegevens: motor 4 ci linder; inhoud 1998 cc; vermogen 90 kW (122 pk)/5600 tr; topsnelheid 195 km/u; gewicht 1310 kilo; aanhanger (geremd) 1300 kilo; motorrijtuigen belasting per jaar 858,-. SIEM LEEUWENKAMP voor Leiden, Wassenaar e.o. Kennedylaan 118 Van Hallstraat 30 Leiden zuid H Wassenaar telefoon 071-769322 telefoon 01751-19221 Commerciële activiteiten zetten medici aan het denken ROTTERDAM Vorige week vond in Frankrijk de eerste Neder landse nierverwijdering voor com merciële doeleinden plaats. Al- FamiÜ6 thans, dat beweert de organisator van de operatie, de Hengelose za kenman R. Oude Groote Bever- borg. Anderen zeggen dat hij het he le spektakel heeft verzonnen en dat hij het slachtoffer is geworden van zijn eigen fantasie. door Harmen Bockma jr Toch hebben de activiteiten van Oude Groote Beverborg de medi sche stand aan het denken gezet. Want als hij het niet doet, komt er wel een ander opdagen die aan de handel in organen wil verdienen. En wat is er tenslotte tegen het ver kopen van nier als een medemens - en jijzelf natuurlijk daar gelukkig mee worden? Heel veel, vindt de in ternist dr. G.J. Wenting, die werkt in het ziekenhuis Dijkzigt. "Het weghalen van nieren om ze vervolgens te verkopen is mogelijk geworden dankzij nieuwe medicij nen die de afweerreactie van de ont vanger onderdrukken, daar ben ik van overtuigd," vertelt Wenting. "Zonder de ontwikkeling van die medicijnen zou dit allemaal niet mogelijk zijn". Wenting doelt op het middel Sandimun, een medicijn waarvoor de ontvanger van een nier twintig- tot dertigduizend gulden moet betalen, en dat de afstotings verschijnselen zeer actief tegen gaat. Het bestaat pas sinds eeri jaar Het transplanteren van nieren van levende donoren werd in Neder land pas na lang aarzelen geaccep teerd. In landen als Amerika en Zweden is het al vele jaren gewoon te dat bij voorbeeld familieleden van mensen met een nierziekte on der het mes gaan om daarmee hun broer of zus of kind te helpen. In Ne derland is daar heel lang over geaar zeld, zegt Wenting. "We willen iemand die een nier af staat de garantie kunnen geven, dat zijn levensverwachting hetzelfde blijft. Na het afstaan van een nier mag je er niet slechter aan toe zijn. Omdat niertransplantaties nog niet zo lang gaande zijn, begint nu pas wat bekend te worden over de ge volgen op lange termijn voor de do nor". In Nederland vonden vorig jaar 370 transplantaties plaats, waarbij 37 nieren gebruikt werden van levende donoren. Dat een mens met een nier ook kan leven, is al veel langer duidelijk. Wetenschappelijk staat echter nog niet onomstotelijk vast of het weg vallen van een van de twee nieten gevolgen heeft voor de gezondheid. De nier is een uiterst belangrijk or gaan, dat niet alleen het bloed zui vert, maar ook zorgt voor de aan maak ervan eh bovendien betrok ken is bij de aanmaak van stoffen die belangrijk zijn voor de opbouw van de botten. Wenting: "Als beide nieren goed werken, is er sprake van een grote overcapaciteit. Bij een werkende nier loopt dat terug tot ongeveer zestig percent. De nadelen zijn be kend: hij moet harder werken, want meer bloed reinigen, dus het risico zou kunnen bestaan van vroegtijdi ge slijtage. De filters in de nier gaan wat sneller achteruit, er kan eiwit- verlies optreden en de bloeddruk gaat omhoog". Maar, zo blijkt uit de gegevens die zijn opgetekend na het jarenlang volgen van donoren, het valt allemaal erg mee. Tot nu toe is weinig tot niets gebleken van nade lige gevolgen van het doneren van Veiligheidsklep "Toch blijven we ons bij het organi seren van een familie-donatie heel passief opstellen", zegt Wenting. Hij bedoelt dat, ook al zou een pa tiënt een nieuwe nier heel goed kun nen gebruiken, een daarvoor in aan1- merking komende donor nooit on der druk zal worden gezet. "We wij zen de patiënt op de mogelijkheid dat hij met zijn familieleden erover zou kunnen praten, maar daar laten we het dan even bij". Een nier-donatie wordt in het zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam van een 'geweldige veiligheidsklep' voorzien. Niet alleen is de aanpak, zeker in het begin, zeer afstandelijk, ook vindt er nog voordat de beslis sing valt een gesprek van de donor plaats met een psycholoog of psy chiater. Bovendien is er sprake van langdurige nazorg. "En dan nog zeggen we: u doet iets waarvan wij u niet honderd pro cent kunnen garanderen dat het geen gevolgen heeft. Maar wij vin den de risico's acceptabel, omdat u het voor een ander doet". Daarmee komt Wenting aan wat voor hem de kern is van het al of niet doneren van een nier: het is pas aanvaard baar als het ene familielid het voor het andere doet. Die, misschien wat idealistische, opstelling is voor hem het enige dat een nier-operatie rechtvaardigt. "Wij accepteren als donor alleen familie of iemand die zeer nauw met de patiënt is verbonden," bena drukt Wenting. Het overgrote deel van de nieren voor transplantatie komt uit de pool die is opgezet door Eurotransplant, het samenwer kingsorgaan van veel ziekenhuizen en medische instellingen in Europa. Eurotransplant heeft gemiddeld 9000 nieren van overledenen be schikbaar. Dankzij de keuzemoge lijkheid is de kans groot dat nier en ontvanger goed bij elkaar passen. Pasklaar "Daarin zit hem ook het verschil met wat Oude Groote Beverborg doet", zegt Wenting. "Hij kan onmo gelijk laten kiezen uit zo'n grote hoeveelheid beschikbare nieren, waardoor de kans dat nier en ont vanger passen veel en veel kleiner is. Daarvoor is een pool van min stens 6000 nieren nodig. Stel, je hebt vijftig ontvangers, dan is de kans natuurlijk heel groot dat ze een slechte passende nier ontvangen. De nieuwe medicijnen ondervan gen dat ten dele, maar hoe het vier of vijf jaar na de transplantatie gaat, dat weten we niet". Bovendien, vreest Wenting, gaan door de commerciële doeleinden van Oude Groote Beverborg de ar men zorgen voor de nieren van de rijken, "en dat is een heel verkeerde zaak". Hij noemt nog een ander be zwaar tegen de praktijken van de za kenman uit Hengelo. "In dit geval zijn degenen die het onderzoek naar de bruikbaarheid van de nier verrichten, ook degenen die eraan verdienen. Wij houden dat te allen tijde gescheidën. De arts die beoordeelt is een ander dan de arts die de operatie verricht en er toch een zeker belang bij heeft. Door die procedure wordt een zo objectief mogelijke beoordeling bereikt. Bij Oude Groote Beverborg is geen sprake van check en double- check". BEUNINGEN (ANP) - Zes mensen zijn gisteren om het leven gekomen doordat een automobilist met zeer hoge snelheid inreed op een file op deA73 ter hoogte van Beuningen (nabij Nijmegen). De auto die daarbij werd ge raakt sloeg over de kop en vloog onmiddellijk in brand. Volgens de politie zijn de zes inzittenden verbrand. De automobilist die de aanrijding veroor zaakte raakte licht gewond. Het verkeer op de A50 en A73 werd enige tijd omgeleid. Defiles op beide wegen worden veroorzaakt door werkzaamhe den aan de brug bij Ewijk. (foto anp) UTRECHT (ANP) - Bijna 40 pro cent van de vrouwen tussen de 40 en 60 jaar komt een keer in de drie maanden met een probleem bij de huisarts. Vrouwen in de overgang blijken aanzienlijk meer klachten over hun gezondheid te hebben dan de rest van de bevolking. Pro blemen als hoofdpijn, vermoeid heid, nervositeit, slapeloosheid en overmatig transpireren scorer? daarbij zeer hoog. Dit blijkt uit een onderdeel van een nationale studie door het Ne derlands instituut voor onder zoek van de eerstelijnsgezond heidszorg (NIVEL) naar verrich tingen in de huisartspraktijk. Het eindrapport verschijnt volgend jaar. De deel-analyse over oudere vrouwen is speciaal uitgevoerd ter gelegenheid van het 15-jarig Vrouwen in overgang vaak naar huisarts bestaan van de zelfhulporganisa tie VIDO (Vrouwen in de over gangsjaren). De VIDO houdt vol gende week ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan in Ede een congres over 'Medicalisering in de overgang, wie wordt er beter De VIDO kant zich tegen wat zij noemt "medische symptoom bestrijding". Ze vindt het onjuist dat artsen overgangsklachten vaak uitsluitend als een medisch probleem, aangezien de klachten vaak (mede) het gevolg zijn van de maatschappelijke positie van vrouwen tussen de 40 en 60. Ne derland telt ruim 1,6 miljoen vrouwen in deze leeftijdsgroep. Ongeveer 70 procent van hen heeft klachten in de overgangsja ren en de helft daarvan gaat er mee naar een arts. De VIDO constateert dat er steeds meer reclame wordt ge maakt voor hormoontherapieën. Daarbij wordt de indruk gewekt of de overgang een gevaarlijke ziekte is, zegt ze, met tekorten (oestrogenen), verstoring (van het hormonale evenwicht), schrompeling (eierstokken) uitdroging (slijmvliezen), vindt dat artsen zich uiterst arg wanend moeten opstellen tegen "overrompelende aanbiedingen" van de farmaceutische industrie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13