Bonden zien sociaal akkoord in verschiet 'Hoe je ook denkt over macht, je moet het hebben Primeur bij Dixons: Werkgevers geloven niet in centraal akkoord 'Vliegticket wordt duur als reiziger niet tax-free koopt' Saneringsplan coop Behoorlijk herstel beurzen Europa Van Dooren bv ;en en oren tëkort. WOENSDAG IB OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De vakbeweging gelooft dat met de plannen van het nieuwe kabinet een centraal akkoord over de lonen in het bedrijfsleven mogelijk is. Dé werkgeversorgan- saties hebben echter door hetzelfde concept-regeerakkoord een hard hoofd in zo'n sociaal akkoord tussen bedrijven en werknemers. Dat bleek gisteren nadat informateur Lubbers zowel met de vakbonden als met de werkgeversorganisaties het beleidsvoornemen uitvoe rig had doorgesproken BRUSSEL (GPD) Velen maken er de gewoonte van om op vliegvel-. den of in de terminals van de inter nationale bootdiensten wat belas tingvrije boodschappen te doen Een parfummetje. een slof sigaret ten, een fles whiskey of wellicht eens een radiootje of camera Als het aan de Europese Commis- die de belangen sie ligt zullen reizigers die na 1992 shops de taxfree- i vlieg-of bootreis binnen de Eu- havens, veerdiensten en vliegvel ropese Gemeenschap maken, ech- den behartigt, heeft afschaffing presenteerde de IDFC een on- luchtvaartmaatschappijen, derzoek, dat het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) heeft uitge voerd naar de gevolgen van de af schaffing van het belastingvrije ko- "Er zit nog voldoende licht in om lijker op maakt", zei de voorzitter het overleg voort te zetten", zei van de Raad van Centrale Ondeme- FNV-voorzitter J. Stekelenburg gis- mersorganisaties (RCO), mr. C.van teren na afloop van het overleg tus- Lede na afloop van het overleg, sen Lubbers en de vakcentrales De vakbeweging heeft ook nog FNV, CNV en MHP Tussen de be- zijn bedenkingen. Het is de vakcen- leidsvoornemens en de ontwikkeling liever over aan de so ciale partners. "Het huidige sys teem van decentrale onderhande lingen werkt uitstekend. Het is voor ons ondenkbaar om vóór de onder handelingen publiekelijk bekend te ter niet langer kunnen profiteren de belastingvrije verkoop alleen van het belasting- of accijns-vrij delen. Vliegen zal 10 procent duur- pen in alle landen van de Europese winkelen bij vertrek of aan boord. Volgens 'Brussel' past belastingvrij kopen niet in een Europa, waar geen grenscontroles meer bestaan en dus ook niet n kan worden wat en vooral hoeveel elke reiziger over de grens mee naar huis neemt. Bovendien komen de btw-tarieven dichter bij elkaar te liggen. De EG wordt een douane- uitspreekt unie. Vliegen binnen Europa is dan net zoiets als vliegen binnen één land, en daarbij is het nu al niet mo gelijk om belastingvrij te kopen. dér moeten worden, de tickets veerdiensten 23 procent. De lan- De verkoop van belastingvrije dingsrechten op vliegvelden gaan goederen in vliegtuigen is voor een kwart omhoog, de dienstverle- luchtvaartmaatschappijen nu een gecontroleerd ning zal afnemen en de banen van goudmijntje. Chartermaatschappij- dan 7000 mensen lopen ge- en zouden er zelfs een kwart van hun omzet uit halen. Voor de veer- Brus- diensten - vooral over het Kanaal, Skandinavië en tussen de De IDFC bracht dinsdag 1 een rapport uit, waarin het zich het voortbestaan Griekse eilanden - ligt dat cijfer nog belastingvrije winkels. Volgens hoger. De 700.000 mensen die elk Maas, ook voorzitter van de taxfree- jaar het Kanaal oversteken zorgen de Benelux, wordt r 30 procent van de omzet van de w rr- de vrije Europese veerdiensten. Maar volgens de International interne markt door belastingvrij ko- Duurdere tickets leiden tot min- Duty Free Confederation (IDFC), pen niet bedreigd. Ter staving daar- der reizigers. Mensen zullen dan naar bestemmingen buiten Europa gaan. die even duur zijn en waar zij wel tax-free kunnen kopen. Dat zal de Europese toerisme-industrie schaden In Nederland zou vooral de bloeiende tax-free-middenstand op Schiphol klappen krijgen. De winst op die verkoop zou met 37 procent dalen, wat 200 van de 700 werknemers van de winkels hun baan kan kosten De luchthaven Schiphol, die de 14 winkels ver pacht. zou een verlies lijden van zo n 28 miljoen gulden per jaar. Wil Schiphol dat weer terugverdienen door een verhoging van de lan dingsrechten, dan moeten die met 13 tot 15 procent worden verhoogd. De luchtvaartmaatschappijen ver halen dat uiteraard op hun passa giers. Ook de fabrikanten van de belas tingvrije goederen zouden een forse veer moeten laten. Zo komt eenvijf de van de omzet van de Franse cog nac-fabriek Martell en bijna eender de van die van de Schotse whiskey- makers uit de belastingvrije ver koop. Dat is het inktzwarte perspec tief volgens de IDCF trales bijvoorbeeld niet duidelijk maken wat een maatschappelijk de werkgevers gaapt daarentegen hoe de koppeling tussen lonen een "geweldige discrepantie, die het bedrijfsleven en de collectieve een centraal akkoord er niet makke- sector (ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden) wordt hersteld. Daarover is gisteren uit voerig met de informateur gespro ken, maar de onduidelijkheid is ge bleven. DEN HAAG (ANP) - Werkge vers en werknemers willen dat de minister van sociale zaken bedrijfstak-cao's algemeen ver bindend (geldend voor alle be drijven) blijft verklaren. Dat blijkt uit een gisteren versche nen advies van de Stichting van de Arbeid aan minister De Ko ning. De algemeen-verbindendver- klaring (avv) moet voorkomen dat niet aangesloten bedrijven of werknemers de afgesproken arbeidsvoorwaarden in een be drijfstak ondergraven Omdat steeds meer zaken buiten het ge bied van de eigenlijke arbeids voorwaarden door cao-partijen geregeld worden levert die ver klaring nogal eens problemen op. verantwoorde loonstijging zou zijn. Het gevaar is levensgroot dat je het gemiddelde omhoog stuwt", aldus Van Lede. De manier waarop de koppeling tussen lonen in het bedrijfsleven en de collectieve sector moet worden hersteld, bergt volgens Van Lede FNV en CNV voelen ook niets grote gevaren in zich. De voor 1990 voor het voorstel om de Sociaal- voorziene stijging van de collectie- Economische Raad vooraf over een ve lastendruk (belastingen en pre- 'verantwoorde' loonontwikkeling mies) met 0,5 procent is voor de te laten adviseren. Volgens Steke- werkgevers uit den boze, evenals de lenburg moet de politiek vertrou- geringere verlaging van het finan- wen op de eigen verantwoordelijk- cieringstekort tot 3,25 procent van heid van werkgevers en werkne- het nationaal inkomen in 1994. Om mers om de lonen niet teveel te la- met andere Europese landen in de ten stijgen. Mocht er toch sprake pas te lopen en te kunnen concurre- zijn van een bovenmatige loonont- ren, is volgens de werkgevers een veel strakker financieel beleid no dig te duur wordt, dan kan het eventueel afwijken van de gemid delde stijging en daarover de SER om advies vragen, aldus Stekelen burg. Ook de werkgevers laten de loon- waardoor per jaar 100.000 van de eerder beoogde 65.000" De werkgevers hebben ook ern stige twijfels over het voorgestelde activerend arbeidsmarktbeleid, ADVERTENTIE wegens annulering exportorder GROTE PARTIJ Tekentafels geheel verstelbaar - doorlopend voetpedaal - met veercompensatie - met afleggoot afmeting 170x100 Normale prijs 1.725,- 995,- kantoor kasten Bruin/beige of geheel grijs met 4 verstelbare legborden 2 deurs, afsluitbaar 180x83x40 cm f 275.- Bij 6 stuks. J 250,- p.st. Directiemeubelen, kantinetafels i het werk moeten komen. Deze plannen staan haaks op de voorgenomen verandering van de arbeidsvoorziening FRANKFURT (DPA/ANP) - De raad van commissa rissen van het noodlijdende Westduitse detailhandels concern co op heeft dinsdag een saneringsplan aan vaard dat het bedrijf weer een gezonde financiële basis moet geven. Nadat de banken hebben afgezien van bij na 1,7 miljard mark aan vorderingen zullen nu de aan deelhouders, waaronder de Amro Bank, hun bijdrage moeten leveren. Het plan is er in eerste instantie op gericht het ba lansverlies van 2,6 miljard mark over 1988 te compen seren en nieuw geld in de kas te krijgen. De raad van commissarissen stelt daartoe voor het maatschappe lijk kapitaal van co op te verminderen van 450 miljoen mark tot nog maar 14.000 mark om het daarna weer met zeventig miljoen mark te vergroten tot 70,014 mil joen mark. Dat laatste zal gebeuren door de uitgifte van 1,4 miljoen aandelen De nieuwe aandelen worden in eerste instantie ge kocht door een bankenconsortium onder leiding van de twee huisbanken van co op. DG-Bank en Bank fur Gemeinwirtschaft. Deze twee instellingen verplichten zich ertoe de aandelen in een verhouding van zeven tien op drie voor 250 mark per stuk aan te bieden aan de bestaande aandeelhouders De supermarkt co op. Amerikaanse handelscijfers drukken koersen na eerdere stijging AMSTERDAM (Rtr/D- gisteren te liggen, PA/KRF/GPD/ANP) - De aande lenkoersen op de Europese beurzen hebben zich hersteld van de ergste beursen gaven hetzelfde beeld klappen van de'mini-crash'die vrij- - - - dag inzette op de beurs in New maandag nog redelijk bir York. De meeste Europese effecten- de perken wist te houden, deed het beurzen zijn gisteren hoger geslo- gisteren het slechtst. Omgekeerd bleven op dag met 6,9 procent daalde, opende dan vrijdag voor de 2,2 procent hoger, maar sloot onder •crash' Andere Europese invloed van de Amerikaanse han- >eeld. delscijfers 0,2 procent lager. In Zü- De Londense beurs, die de verlie- rich steeg de index van de belang- i licht beschadigd i TEKENINGEN KASTEN Stalen ladenkast 6 laden met slot A0-formaat Al-formaat ,*1»95*57 5cm 113*83*58cm 695,-* 675,-* i stoelen, kasten enz. 2.000 m: showroom Franco leveri Kantoormeubelen OEN BOSCH Kasteleinenkampweg 13 Ind.terr. De Rietvelden i7 - Donderdag koopavond - Zaterdag oi rijkste fondsen met vijf procent een verlies van ruim tien procent op maandag. Ook de beurs in Milaan maandag de wist ongeveer de helft van het ver- len, nu het lies van 7,6 procent op maandag krachtigste herstel te boeken. In goed tè maken. ten dank zij het krachtige koersher- wist Frankfurt, stel op Wall Street van maandag. De hardste klappen vielen, forse verliezen van maandag wer den echter lang niet goedgemaakt. Dat kwam door het bekend wor den van de Amerikaanse handels- ger. De koersen zakten in de loop automatische systemen de handel cijfers die zo ongunstig uitvielen dat de koersen op Wall Street i herstel van maandag, gisteren toch dag te vroeg om nog te kunnen pro- zienlijk te zijn gestegen, met 31 pro- daar het grootst. Dinsdag had de dag. Ook de i niet konden verwerken. In Brussel kwamen krijt en schoolbord weer te voorschijn omdat het computersys teem nog steeds was geblokkeerd als gevolg van de drukte op de Amster- deze dagen niet cent tot 10,77 miljard dollar (ruim 20 beurs juist baat bij de vroege slui- damse beurs miljard gulden). Na een onverwach- ting, al viel die anderhalf uur later beter op geworden. Daar liet de te inzakking met 63 punten, stabili- dan normaal. De Amerikaanse han- computerapparatuur het eveneens seerde de index, het gemiddelde delscijfers waren al bekend, maar afweten. Zodra de leden van het de belangrijkste industriële de negatieve reactie van Wall Street beursbestuur zich op de vloer bega- fondsen, zich uiteindelijk slechts op 2.638, een lichte terugval van 19 punten. Door de al snel ingezette daling op Wall Street sloot het Dam nog niet. De DAX-index kon daar- de helft i 12,8 procent 6,5 wanhopige werden zij belaagd door boze, zelfs grimmige rak minder optimistisch af, dan het op maandag goedgemaakt, de dag had ingezet. Toch kwamen In Parijs moesten de koersen de slotkoersen gemiddeld twee gul- evenals in Londen nog iets verder den boven de openingskoersen van omlaag. De CAC-index, die maan- beurshandelaren die met commissaris voor de notering. Van Outersterp, de schuld in de schoe nen schoven voor het falen dat de oorzaak was van alle ellende op de beurs dinsdag. Zuivel De grootscheepse uitbesteding van het transport zoals het zuivelcon cern DMV/Campina zich die voor stelt is voor de Voedingsbonden van FNV en CNV onacceptabel. Een woordvoerster van de FNV- bond heeft dat gisteren meegedeeld na beraad met de, kaderleden over de gevolgen van de uitbestedings operatie. Net als andere grote zui velconcerns is DMV/Campina van plan een groot deel van het trans port uit te besteden. Dat zou bij het Eindhovense concern ongeveer 140 arbeidsplaatsen kosten. Volgens de Voedingsbond FNV kunnen dat er 50 minder zijn Sponzen De produktie van Akzo-sponzen in Ede zal de komende jaren worden verdubbeld. In verband daarmee zal de fabriek grondig worden ge moderniseerd. Begin dit jaar zag het er nog naar uit, dat de produktie van bloksponzen en van sponsdoekjes over zou gaan naar Freudenberg Co in het Westduitse Weinheim bij Heidelberg Beeldscherm De FNV heeft de strijd aangebon den met lichamelijke klachten als gevolg van het langdurig werken aan beeldschermen. Met het Actie plan Beeldschermen wil de vakcen trale een vermindering van het aan tal klachten zien te bereiken. Zo n 300.000 mensen in Neder land werken met beeldschermen. Veel van hen kampen met klachten als hoofdpijn, vermoeide ogen en last van de rug als gevolg van het. veelal in een verkeerde houding, tu ren naar hun beeldscherm. Hervorming Een commissie van de Opperste Sovjet heeft een regeringsvoorstel tot decentralisering van de econo mie afgewezen.'omdat zij de daarin voorgestelde maatregelen niet ver genoeg vindt gaan. In het regerings voorstel wordt slechts een deel van het economische beleid vanuit Mos kou overgeheveld naar de 15 repu blieken Alternatief 'masterplan' Schiphol HOOFDDORP (GPD) Schiphol moet in de toekomst niet alleen een grote luchthaven blijven, maar tevens een spoorwegstation van inter nationale allure. Om het milieu te ontlasten moet in de toekomst het Europese passagiers- en vrachtverkeer niet meer met het vliegtuig, maar met de trein worden vervoerd. Dit oppert de stichting Natuur en Milieu in een alternatief toekomstplan voor Schiphol. Zoals bekend is Schiphol van plan in het nieuwe Europa een van de grotere luchthavens te blijven. Wil deze opiet slagen, dan is volgens de luchthavendirectie een grote uitbreiding van het luchthavencomplex nodig en zal grofweg het vervoer van passagiers en vracht door de lucht in het jaar 2000 moeten verdubbelen. Volgens Natuur en Milieu gaat het toekomstplan van de luchthaven, beter bekend als Masterplan, volledig voorbij aan de gevolgen voor het milieu. Die gevolgen, zo schrijft de stichting in haar plan, zijn niet mis selijk. En dat terwijl er weinig mogelijkheden zijn om de stankhinder, geluidsoverlast, lucht- en bodemverontreiniging veroorzaakt door het luchtverkeer terug te dringen. De milieustichting, waarin een twintigtal bewoners- en milieuorga nisaties zijn verenigd, meent dat de geluidsoverlast in de regio Schip hol nu al veel te groot is. De gunstige gevolgen van een nieuwe genera tie lawaai-arme vliegtuigen wordt volledig teniet gedaan door de enor me toename van het luchtverkeer. Ook is er in de wijde omtrek van de luchthaven sprake van stankoverlast en bodem- en luchtverontreini ging die wordt veroorzaakt door de uitlaatgassen van opstijgende en landende vliegtuigen. Nog veel ernstiger dan de gevolgen in de directe omgeving van Schiphol zijn de milieu-effecten van het vliegverkeer op het totale milieu. De uitworp op grote hoogte van uitlaatgassen (stikstofoxyden, koolwaterstoffen en koolmonoxyden) veroorzaken verzuring en foto- chemische smog. Ook acht Natuur en Milieu het waarschijnlijk dat de ozonlaag wordt aangetast door de uitlaatgassen. De stichting becijfert dat zeventig procent van de passagiers die op Schiphol op het vliegtuig stappen een Europese bestemming heeft. Als het Europese spoorwegennet ingrijpend wordt verbeterd, onder ande re met hoge-snelheidslijnen, dan kunnen al deze mensen in de toe komst met de trein. Ook het vervoer van goederen moet in de toekomst met de schone trein in plaats van het vervuilende vliegtuig gebeuren. NMB-baas Scherpenhuijsen pleit in Leiden voor centrale Europese bank LEIDEN - "Een echte verklaring heb ik niet voor die plotselinge pa niek op de Europese beurzen na de koersval in New York. Het heeft mij echt verbaasd dat de aandelenkoer sen hier in Europa zo ontzettend daalden, terwijl de koersdaling op dé beurs van Tokyo maar heel licht was. Die Japanners hadden iets van 'wat ze in Amerika doen moeten zij weten, maar wij trekken ons er niets van aan'. Die houding moeten wij in Europa ook krijgen. Als wij hier één effectenbeurs krijgen, dan kunnen wij hier tenminste ook onze eigen gang en hoeven we niets steeds te kijken naar wat er in de Verenigde Staten gebeurt" door Karei Berkhout De grote baas van de NMB-bank (inmiddels de NMB Postbank Groep n.v.) J. Scherpenhuijsen Rom was gisteren in het Academie gebouw van de Leidse universiteit nog vol van de recente 'mini-crash' in de internationale beurswereld. In de wandelgangen informeerde de voorzitter van de raad van bestuur bijvoorbeeld nog even bij medewer kers van het filiaal Leiden of zij nog een achterstand hadden in hét ver werken van de plotseling overvloe dige verkooporders. De nogal slaaf se reactie van de Europese beurs handelaren raaktp volgens de top man de zojuist gefuseerde bank de kern van het betoog over de finan ciële ontwikkelingen in het Europa van '1992', dat hij hield voor de Leidse Studentenvereniging Inter nationale Betrekkingen. "Hoe je ook kunt denken over macht en de macht van Europa, het is in elk geval van belang het uit te kunnen oefenen". Scherpenhuijsen pleitte om 'zo snel mogelijk' de fi nanciële en economische macht van de Europese landen te bunde len om op te kunnen boksen tegen de economische grootmachten Ja pan en de Verenigde Staten "Bij de vergaderingen van de G-7 (de in economisch opzicht 7 grootste lan den) lijkt Europa met de vier landen Westduitsland, Engeland, Frank rijk en Italië in de meerderheid. Maar doordat de Europese landen vaak verdeeld zijn, maken in de praktijk de VS en Japan de dienst uit". Één Europese munt ("De ecu of welke munt dan ook") en één Eu ropese centrale bank ("Ik hoop vóór het jaar 2000") geven de Europese landen volgens de bankier eén be langrijke troefkaart in handen. Zo'n Europese munt zou immers dezelf de status kunnen krijgen als de Amerikaanse dollar, die je door de gehele VS en eigenlijk in de gehele wereld kunt kopen. Een centrale bank zou het financiële beleid van de verschillende landen in Europa onder één noemer kunnen brengen. Bovendien is er in financieel Eu ropa al sprake van een onderlinge afhankelijkheid. De naam van de ecu luidt alleen voorlopig nog: de Duitse mark. Scherpenhuijzen: "Niet alleen in Nederland, dat voor zijn export grotendeels afhankelijk is van de Bondsrepubliek, stemt het bedrijfsleven zijn beleid af op de Duitse munt. Ook in Italië heb ik managers gesproken, die facturen in marken schrijven". De Duitse Bundes-bank vervult voorlopig de rol van de centrale bank. Renteverhogingen in West duitsland, zoals onlangs nog met 1 procent om de dollar omlaag te krij gen, worden elders in Europa ge volgd, ook al is daardoor de rente in Nederland bijvoorbeeld nu onnodig hoog. "Als het dan toch gebeurt, laat het dan officieel zijn, dan kan heel Europa aan tafel schuiven" In dat Europa zullen de banken, waarop Scherpenhuijsen in zijn le zing speciaal zijn aandacht richtte op grote schaal internationaal sa menwerken. De bankier verwacht dat de fusies van de banken over de g#ens in een stroomversnelling zul len raken, wanneer in het kader van de Europese eenheidsmarkt in 1992 volgens de EG-richtlijnen in geen enkel land nog belemmerende be staan. Scherpenhuijsen: "Ik denk dat die soepele regels veel banken net over de streep zullen trekken. Nu is de huiver bij de managers om de'zelfstandigheid te verliezen nog steeds heel groot bij banken. Dat zag je bij samenwerking van de AM RO en de Generale, die uiteindelijk ook niet werd wat ervan werd ver wacht". De NMB-topman doelde op de mislukte fusie tussen de Neder landse bank en de bank in België, die naar het scheen dezelfde be drijfscultuur had. Na de mislukking hebben de banken voor samenwer king gekozen. Dat is volgens Scher penhuijsen ook precies het model van de toekomstige concentraties in de bankwereld. "Geen echte fu sie, die is toch wat eng. Ook het ko pen van andere banken komt niet in aanmerking, want behalve giganten zoals de Deutsche, kan geen bank dat betalen. Het wordt dus samen werking, op wat voor manier dan ook". In elk geval het gebruik van el kanders kantoren, want dat is de le vensader tussen de bank en de cliënt. In veel gevallen zullen ban ken ook gezamelijk kapitaal in een project stoppen, want hoe meer je geld je hebt, des te groter zijn de transacties die je kunt doen en des te meer geld kun je verdienen. Vooruitlopend op die Europese markt zoeken banken al samenwer king over de grenzen. Het mislukte huwelijk tussen de AMRO en de Ge nerale is al genoemd. Vandaag te kent de Rabobank een samenwer kingsovereenkomst met de Spaan se Banco Popular, waarin de Rabo een belang van 1,25 procent krijgt. "Watje ziet is dat banken vrij kleine belangen nemen in elkaar: het over schrijdt zelden de 10 procent. Dat wijst ook al op samenwerking i toekomst in plaats van echte c names of fusies" ULTIMATUM - De Unie BLHP heeft het offshore-bedrijf Placid In ternational Oil Ltd. uit Den Haag (200 werknemers) tot morgen de tijd gegeven om in overleg met de bond te komen tot een Regeling Algeme ne Arbeidsvoorwaarden Placid, waarin de arbeidsvoorwaarden voor het gehele personeel zijn vast gelegd. Tot nu toe heeft het bedrijf dat stelselmatig geweigerd. ADVERTENTIE The Electronic Organizer Sharp IQ 7000 De persoonlijke databank' in zakformaat met agenda, telefoonlijst, memo-opslag. PC-link. Tekenfuncties. 32 Kb geheugen. Mogelijkheid om op de PC via Lotus of Wordstar gegevens in te brengen en j in te lezen in de IQ 7000. Niet groter dan een portefeuille.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7