Bush wil meer ruimte voor CIA Zuid-Afrika wil praten met Sisulu Gorbatsjov haalt feit uit naar 'glasnost' in media Vrijlating Sisulu nog geen einde apartheid im/v oor Vredesbespreldngen El Salvador muurvast Shamir ziet spanning na afwijzen VS-voorstellen WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 'Mogelijkheid voor steun staatsgreep' WASHINGTON (AP) President Bush wil de CIA meer mogelijkheden geven bij het ondersteunen van staatsgre pen. Volgens zijn woordvoerder Fitzwater hebben advi seurs van Bush al met leden van het Congres gesproken over een nieuwe richtlijn. Daarbij wordt het verbod ge handhaafd op (mede)verantwoordelijkheid van de CIA voor moorden op buitenlandse machthebbers, maar krijgt de inlichtingendienst wel het groene licht om contact op te nemen met samenzweerders, ook al zou hun staatsgreep kunnen leiden tot de dood van de afgezette leider. CIA-directeur Webster zei maandag in een interview met de New York Times dat de CIA het verbod tot nu toe zodanig heeft geïnterpreteerd dat de Verenigde Staten geen hulp mogen bieden bij een coup. waarbij de afgezette leider mogelijk wordt vermoord. Deze interpretatie leidde ertoe dat de CIA de opstandige offi cieren in Panama op 3 oktober geen enkele steun gaf bij hup poging ge neraal Noriega af te zetten, zo zei den niet nader genoemde functio narissen van het Witte Huis in de new York Times. In het Congres werd Bush over stroomd met kritiek omdat de VS ondanks hun aanwezigheid in Pa nama met 15.000 soldaten voor de bewaking van het Panama-kanaal zich de kans lieten ontgaan om bij de coup tegen Noriega de dictator te arresteren en over te brengen naar de VS. Daar wacht hem dan een proces wegens drugshandel ep een vrijwel zekere zeer lange gevange nisstraf. Castro Het verbod zich te mengen in staats grepen waarbij de leider kan wor den gedood werd in 1976 aan de CIA opgelegd door de voormalige presi dent Gerald Ford nadat bij een on derzoek van het Congres boven wa ter was gekomen dat de VS de hand hadden gehad in moordaanslagen op de Cubaanse leider Fidel Castro en anderen. Het verbod werd later door de voormalige president Jim my Carter nog verscherpt. "De Verenigde Staten mengen zich niet in selectieve, individuele moordaanslagen. Maar we hebben andere overheersende belangen wat betreft veiligheid en de be scherming van democratie in gebie den in de wereld waar we gerecht vaardigde belangen hebben. Als daar een despoot de macht grijpt, moeten we daar iets tegen doen zon der dat ons dat tot huurmoorde naars maakt." aldus CIA-directeur Webster in de New York Times. JOHANNESBURG (AFP/AP) - De wegen welke stappen hij op die Zuidafrikaanse minister Viljoen punten kan zetten. constitionele ontwikkeling bereid tot der Sisulu over het betrekken het ANC bij officiële besprekingen. Maandag verklaarde de Zuidafri- gesprek met ANC-lei- kaanse ambassadeur in Londen. Peter Rae Killen, dat Pretoria be reid is zonder voorwaarden vooraf i interview met het Zuidafri- tê onderhandelen met het ANC. La- kaanse dagblad Business Day Viljoen dat het ANC moet laten werkelijk tot vreedzame onderhan- i hij verkeerd te zijn geciteerd Maar in Pretoria verluidt dat Killen zijn ministerie toestemming delingen bereid te zijn. Maar hij had voor de verklaring, en dat deze Duizenden inwoners van San Salvador namen maandag deel aan een wake voor de vrede, waar zij baden voor dommee Chikane een goede afloop van de vredesbesprekingen tussen regering en verzetsbeweging. Militairen maakten op hard handige wijze een einde aan de bijeenkomst. <foto ap> 3 erop dat de verboden organi-| satie niet perse het gebruik van ge weld formeel hoeft af te zweren. Een gunstig klimaat voor onder handelingen "kan alleen tot stand met het ANC komen als mensen zich in de prak tijk distantiëren van geweld en de stabiliserende activiteiten", aldus Viljoen, die is belast met het voor bereiden van besprekingen met lei ders van diverse zwarte organisa ties. Het gesprek zou dienen om de hinderpalen voor echte bespreking gen te inventariseren en uit de weg te ruimen. Het moet onderdeel wor den van de 'besprekingen over be-1 sprekingen', Klerk vorige week sprak na zijn ont moeting met de kerkelijke leiders bisschop Tutu, dojninee Boesak stap vormt in de strategie i de Zuidafrikaanse regering om blanke bevolking te laten 1 het idee van onderhandelingen Ambtenaren in Luik staken door MEXICO-STAD/SAN SALVADOR (GPD/IPS) - De vredesdialoog tus- i de regering en de linkse guerril- militaire academie van het Sal la-beweging van El Salvador zat af- vadoraanse leger, kolonel Oscar ook i nicht 'i gelopen nacht nog muurvast. Tot in Casanova, de vroege ochtend is koortsachtig de in juni gezocht naar mogelijkheden om de minister vi buitenwereld toch een positief sig- genio Vides Casanov naai te kunnen laten horen. Het eni ge concrete akkoord op dat moment o_ was dat beide partijen in ieder geval elkaar de schuld volgende maand verder praten in de regeringsdelegatie kondigde zelfs Sisulu verklaarde zelf gisteren nogmaals dat het ANC geweld niet zal afzweren. "Niet omdat het ANC gelooft in geweld als zelfstandig doel, maar vanwege dwingende om standigheden. Verwijder die dwin gende omstandigheden en er zal hele opperbevel van het Sal- vrede heersen", zo zei hij. vadoraanse leger, bestaande uit 2 De zwarte leider herhaalde dat er de generaals en 31 kolonels. De rege- met het ANC alleen valt te praten ringsdelegatie bleef vasthouden over algemeen kiesrecht. Sisulu aan haar plan om onmiddelijk alle heeft eerder verklaard dat het ANC vijandelijkheden te staken en pas bereid is tot onderhandelen als de dit jaar opgestapte daarna verder te onderhandelen, regering alle verboden politieke or- defensie. generaal Eu- Maar tot een dergelijke 'overgave' ganisaties erkent, de noodtoestand zijn de rebellen niet bereid. „Nu niet opheft, alle politieke gevangenen en nooit niet", aldus het krachtige vrijlaat en alle ter dood veroordeel- In San José gaven beide partijen antwoord van guerrilla-leider Joa- den gratie verleend. President De de moord. De quin Villalobos. Klerk heeft gezegd te zullen over- m de 18-jarige Ana Isabel Cas- Zij was niet alleen de doch- de huidige directeur LUIK (GPD) - De ambtenarensta- king in Luik gaat door ondanks het feit dat zij binnenkort hun achter- - ,janf r»o stallig salaris krijgen uitbetaald. Re- president pe den daarvoor is dat het akkoord met de banken om opnieuw de geld kraan open te draaien gepaard gaat met het ontslag van bijna duizend ambtenaren. "De strijd gaat door", aldus gistermorgen voorzitter Christian Remacle, voorzitter van de Luikse afdeling van de Socialisti sche vakbond voor overheidsperso neel CGSP. Volgens Remacle staken de amb tenaren zolang het salaris nog niet binnen is. "Ons devies 'geen geld; geèn werk' blijft van kracht. Wij voeren actie voor een rechtvaardige |zaak". De vakbondsbestuurder deed een oproep aan de leden om [vooral solidair te zijn met degenen die ontslag boven het hoofd hangt. [Of zijn oproep bij de vakbondsle den gehoor zal vinden, is maar de vraag omdat veel ambtenaren bang zijn voor nog meer bezuinigings maatregelen. Venezolaanse hoofdstad Caracas. aan dat er de komende dagen De gesprekken, in een klooster offensief van de guerrilla moet wor- nabij de Costaricaanse hoofdstad den verwacht. Woordvoerders van San Jose, zijn op de tweede dag ern- de rebellen beloofden een 'diep- stig verstoord door berichten uit El gaand' onderzoek. Zij zeiden te ge- Salvador zelf. Militairen hebben (oven dat de aanslag een poging maandag op hardhandig w t groep van voor de vrede vastende binnen het Salvadoraanse leger en biddende katholieken uit de ka- de vredesgesprekken te ondermij- thedraal van de hoofdstad San Sal- nen. vador verwijderd. Een dochter var een familie van vooraanstaande mi litairen is gisteren voor haar huis deur met kogels doorzeefd. Het gebeurtenissen het aftreden ultrarechtse kringen Binnenskamers eisten de guerril- leros naar aanleiding van de jongste TEL AVIV - De Israëlische pre mier Shamir heeft gisteren voor speld dat zijn land een periode tege moet gaat van politieke spanningen met de Verenigde Staten. De Ame rikanen, zei Shamir, proberen Israël ertoe te bewegen de bezette gebie den te verlaten en te gaan onderhan delen met de PLO. "Maar we zullen niet toegeven, zelfs niet aan de Ver enigde Staten" hij. [Justitie Colombia staakt na moord ken. Volgens Russische journalis- door Ad Bloemendaal werping, zij het nog onofficieel, van de Amerikaanse compromis-voor stellen. Ook de PLO heeft verklaard dat ze niets voor het Amerikaanse plan voelt. Volgens Shamir kunnen er nu twee dingen gebeuren. Als de Ame- rige rechter Jiminez rikanen hun voorstel verder verge- ning van de staking voor onbepaalde tijd die het personeel van de recht ten, zoals in het verleden altijd is ge- bank in Medellin onmiddelijk na de moord op hun collega afkondigde, beurd, zullen de betrekkingen met Volgens de landelijke vakbond van rechters waarschuwde Israël niet te lijden hebben. Maar als Asonal is de Colombiaanse regering niet in staat ze op hun stuk blijven staan, dan heid van rechters te verzekeren. De rechters vragen daarom de hulp zullen de Amerikaans-Israëlische ternationale instellingen. relaties een keer ten kwade nemen. Jiminez, magistraat bij het gerechtshof van Medellin, is gisteren door redacteur Korótïtsj MOSKOU (AP/Rtr) Sovjet-presi- voor de kar laten spannen van parle- dent Gorbatsjov heeft fel uitge- mentslid Boris Jeltsin, metwieGor- De premier sprak in een bijeen komst van de Likoed-fractie over de mogelijke gevolgen van impasse, die is ontstaan door de BOGOTA (IPS) Rechters en ander rechtbankpersoneel in Colombia II hebben gisteren voor 72 uur het werk neergelegd na de moord op de 55-ja- ten heefttïörbatsjov vrüdagop Medellin. De landelijke staking is een ondersteu- bijeenkomst op het partijhoofd- I I-J- kwartier in Moskou felle kritiek ge leverd op verschillende hoofdre- rechtbankpersoneel dacteuren die hij daar had laten ko- de persoonlijke veilig- men. Volgens de journalisten werden met name opiniemakers als hoofd- - - - Korotitsj van het week- Shamir: Wij zoeken geen confron- twee mannen op een motorfiets voor zijn huis neergeschoten. Zijn collega blad Ogonjok, de historicus Afa- tatie, integendeel, we proberen die Jaime Ancira raakte gewond. De aanslag is telefonisch opgeëist door de nasjev en de' liberale te voorkomen. Maar we zullen niet 'Extradictables'. Deze gewapende groep is ingehuurd door de drugshan- Popov i toegeven, zelfs niet aan de Verenig- delaren. De drugsbaronnen hebben gedreigdTT haald naar journalisten en media batsjov op voet van oorlog staat^Zij die hun grotere vrijheid volgens hem misbruiken om de communis tische partij en hemzelf zwart te i Volgen Staten uitgeleverde tien rechters te vermoorden, - Sjmelev zwaar op de kor- elke aan de Verenigde rel had genomen. De laatste drie hebben zich volgens Gorbatsjov JOHANNESBURG - Met de on voorwaardelijke vrijlating van Wal ter Sisulu en zeven andere politieke gevangenen heeft de Zuidafrikaan se regering een daad gesteld, waar van de symbolische waarde groot is, maar de praktische betekenis nog De Sovjetunie heeft zich gisteren moet blijken. Na de ontmoeting tus- x-president Botha en ANC-I i jaar onthou- Onthouding r het eerst i den van stemming bij de stemming der Nelson Mandela betekent het over de aanvaarding van de geloofs- feit dat Sisulu en de zijnen onge- brieven van Israël bij de Verenigde stoord een persconferentie konden Naties. De afgelopen zeven jaar houden, de tweede stap naar de er- heeft de Sovjetunie steeds tegenge- kenning van de formeel nog verbo- stemd. De onthouding houdt vol- den zwarte bevrijdingsbeweging, gens ambassadeur van de Sovjetu- Gisteren zette minister voor consti- nie bij de Verenigde Naties Alexan- tutionele ontwikkeling Viljoen de der Belogonov niet in dat Moskou derde stap door zich bereid te ver anders denkt over de "helaas on- klaren tot een gesprek met het ANC veranderde" Israëlische buiten- zonder veel beperkende voorwaar- landse politiek. den. Angola De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha is er van overtuigd dat voor het eind van de maand een nieuwe wapenstil stand in de Angolese burgeroorlog kan worden gesloten. Botha keerde gisteren in Pretoria terug na bespre- Dat kon moeilijk anders, want Si kingen in Frankrijk met de Zaïrese sulu herhaalde zondag in de Kerk president Mobutu Sese Seke, de ar- van het Heilige Kruis in chitect van een eerder akkoord over eisen die sinds jaar en Angola en de Angolese rebellenlei- standaardrepertoire va: der Jonas Savimbi. behoren: vrijlating door Peter van Nuijsenburg de mening van Gor batsjov een "fascistische kliek die uit is op de macht". Afanasjev, hoofd van het Histo risch Archief en een van de meest uitgesproken parlementariërs in het nieuwe Congres, staat volgens Gorbatsjov maar één ding te doen: onmiddellijk uit de partij stappen voor hij eruit wordt gezet. Ook de hoofdredacteur van het baanbre kende weekblad Ogonjok moest het ontgelden. Volgens Gorbatsjov zijn er grenzen aan de glasnost en vrij heid van meningsuiting, zoals overal elders in de wereld, en gaat Ogonjok veel te ver door harde, on gefundeerde kritiek te richten op partij en regering en de meest radi cale hervormingen te eisen. In het Congres wordt momenteel gewerkt aan een nieuwe wet, waar in de rechten en plichten vari de ge schreven en audio-visuele pers in het glasnost-tijdperk worden gere geld. Eind deze maand, zo wordt verwacht, zal de wet in het Congres worden behandeld. Jeltsin Boris Jeltsin heeft gisteren de Sov jetleiding ervan beticht dat zij hem zwart probeert te maken door te zeggen dat hij een moordaanslag op zijn leven heeft bedacht. Minister van binnenlandse zaken Bakatin grote symbolische la- vertelde de Opperste Sovjet, het geen 'overhaaste' stap- Sovjetparlement, maandag dat Jelt sin vorige maand op een avond in een drijfnat pak naar de politie was gegaan met het verhaal dat iemand geprobeerd had hem te den. Jeltsin zou hebben verteld dat hij door een paar onbekende man nen in een auto was gesleurd, een zak over zijn hoofd getrokken kreeg en uiteindelijk van een brug in de ri vier de Moskva gegooid was. Jeltsin zei gisteren dat het "geen zaak voor de Opperste Sovjet" is en beschuldigde de Sovjetleiding er van dat zij het verhaal verzonnen heeft om hem zwart te maken. "Het is de bedoeling van de leiding om een afgevaardigde in diskrediet te brengen, zijn gezag te ondermijnen en de aandacht van de kiezers af te leiden van pijnlijker onderwerpen", aldus de voormalige partijchef van Moskou. heid voor wie de gebeurtenissen van de laatste maand zich te snel ontwikkelen en de 'internationale gemeenschap' waarvoor het tempo nog te traag is. De Klerk moet in elk geval voor binnenlands gebruik de indruk wekken, dat hij de situatie nog volledig meester is en zich niet de wet laat voorschrijven door het 'buitenland' en de zwarte oppositie. Dat betekent voorlopig initiatie ven met ding, mó pen tot de officiële erkenning het ANC, laat staan de ontmante ling van de apartheid. Giftige koekjes eisen 36 levens JAKARTA (AP) - De Indonesi sche regering heeft vijf fabrie ken gesloten die giftige koekjes op de markt hebben gebracht. Daardoor hebben sinds afgelo pen juli ten minste 36 mensen het leven verloren. Minister Sudomo van politie ke aangelegenheden zei dat de regering in het hele land alle koekjes uit de verkoop zal ne men. De ramp ontstond doordat bij het transport chemische stof fen werden verwisselden per ongeluk het giftige natrium nitraat bij de fabrieken is afgele verd. ADVERTENTIE Galileo alle politie- gevangenen, met uiteraard Nelson Mandela voorop, legaliseren van verboden organisaties, ophef fen van de noodtoestand en de te- lantis is gisteren uitgesteld wegens rugkeer naar Zuid-Afrika van poli- slecht weer. Vandaag wordt een tieke ballingen, lees: de in het bui- nieuwe poging gewaagd. Meteoro- tenland verblijvende leiding van logen doorspelden de kans op het het ANC. doorgaan van de lancering op 60 procent vanwege een koufront met regen. Atlantis had oorspronkelijk donderdag moeten vertrekken, gemaakt aan zelfbedrog. Maar Soweto alle Walter Sisula geniet zichtbaar van zijn vrijheid na 26 jaar. Hier kust de dag tot het 77-jarige ANC-leider een van zijn kleindochters. (fotoAP) n het ANC niet te buiten te gaan aan opruiende zondigt zich aan een overmaat aan retoriek, maar een gematigde toon optimisme. De ontwikkelingen van aan te slaan. Als de reacties van de 'de laatste weken, behalve de vrijla- zwarte bevolking op zondagavond ting maatgevend zijn, hoeft niet ge vreesd te worden voor ernstige ont- sporingt Mandeis gen. Het is overigens duidelijk dat dit dan het be& Als de regering een ander verhaal geen zaak is waarin de Zuidafri- onderhandelingen tussen regering had verwacht, had ze zich schuldig kaanse regering het laatste woord en oppositie zijn ze niet. Het ANC i de politieke gevangenen onder andere het soepele demon- stratiebeleid en de ontmoeting van De vrijlating van Nelson president De Klerk met aartsbis- i kan dan zijn beslag krij- schop Tutu en dominee Allan Boe sak, zijn bemoedigend. Maar meer t de inleiding tot kon niet worden gelanceerd i problemen met een computer. heeft. Mandela zelf zal zijn gevan- heeft dan wel een onderhandelings- doodsbenauwd voor moet zijn genschap als troefkaart gebruiken plan gepresenteerd, maar de inter- Amnesty Sind 1986 i discussie over de noodzaak zin van onderhandelingen is nog lang niet afgesloten. 'spectaculaire' geweest, was de reactie van de zwar- om de regering meer concessies af te bevolking op de vrijlating. Het te dwingen. Zijn vrijlating, Pretori- pleit voor het politieke en psycholo- a's paspoort tot de beschaafde we- gische inzicht van de leiders van de reld, heeft weinig zin zolang het Brede Democratische Beweging ANC en andere politieke organisa- ;randering gekomen in de situatie (BDB) dat ze bij de organisatie van ties verboden zijn en de noodtoe- gen de'achtergrond van een opvol van de mensenrechten in de Sov- de terugkeer van de zeven rekening stand voortduurt. Het eerste teken gingsstrijd, die in volle hevigheid jetunie, maar eind september van heeft gehouden met deze vrees. dat zijn invrijheidsstelling op han- dit jaar telde het land toch nog 81 De persconferentie van zondag den is, zal vermoedelijk de ophef- 'gewetensgevangenen'. Dat schrijft was daarom perfect geregisseerd, fing, Amnesty International in het jong- De honderden sympathisanten in van ste rapport over de Sovjetunie. Van- de afgeladen kerk mochten stoom stand zijn af februari 1987 zijn 337 politieke ge- afblazen, voordat de Sisulu en de vangenen vrijgelaten en 79 mensen zijnen voor de verzamelde wereld- t^-i ontslagen uit psychiatrische inrich- pers hun relaas deden. En Sisulu rwiem tingen, maar zijn ook weer mensen verplichtte iedereen, regering en or- Wie denkt dat deze onderhandelin- Deze discussie wordt gevoerd te- woedt sinds ANC-leider in balling schap Oliver Tambo door een be- waarschijnlijk gedeeltelijk, roerte definitief uitgeschakeld lijkt, drie jaar oude noodtoe- Het zou zeer interessant zijn te we ten, wat de mening van Sisulu in de ze is en hoe zwaar deze opinie nog bij de kameraden in ballingschap weegt. President De Klerk op zijn beurt [ByS—E] 100% lamswol Fraaie trui uit de Bijenkorf Huis Collectie. die zich uitstekend laat combineren. 100% IWS lamswol. Met turtleneck, knoopslui- j ting en borduursel. In 12 uni kleuren. S, M en L Van 79- 1/oor 59- ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. politieke redenen opgesloten. ganisatiecomité, aan zich, door zich gen nu direct voor de deur staan, be- zit klem tussen een blanke minder- de Bijenkorf 0

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5