1098c meeasooL Fractie CDA laat akkoord vrijwel intact A Sakker Uitbranden opslagtank voorkwam milieuramp Regio heeft niets aan haven Chipkaart kan eind maken aan fouten met medicijnen Geen harde wijzigingseisen heeft 't zoals u het 1 hebben wilt. Cable One op rand van een faillissement Gifschip Olaf levert slechts 80 mille op WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamerfractie van het CDA ziet af van ingrijpende wijzigingsvoorstellen in het concept-regeerakkoord dat informateur Lubbers heeft op gesteld. De christendemocraten willen weliswaar op enkele tientallen punten de tekst van het concept-regeerakkoord met de PvdA aanscherpen. Maar fractievoorzitter Bert de Vries zei gisteravond "niet de indruk te willen wekken dat wij zulke eisen op tafel leggen dat het buigen of barsten wordt". De twee fracties vergaderden giste ren de hele dag over het stuk, dat in formateur Lubbers opstelde na on derhandelingen met De Vries en Kok (PvdA). De PvdA-fractie rond de gisteravond haar interne beraad nog niet af en moest vandaag ver der. i-De defensie-paragraaf ligt beide fracties zwaar op de maag. De ko mende twee jaar mogen de defen sie-uitgaven nog met 0,6 procent groeien, maar daarna moeten ze be vroren worden, luidt het voorstel van Lubbers. De PvdA vindt dat niet ver genoeg gaan. het CDA vindt dat het plan juist te ver gaat. "Maar juist op dit punt moeten we realis tisch zijn: de marges voor beide par tijen zijn hier buitengewoon smal", zei De Vries gisteravond. Op één punt zijn de twee fracties het hartgrondig eens: de milieupa ragraaf uit het akkoord moet con creter worden ingevuld. Maar CDA noch PvdA zal zich sterk maken voor extra milieu-uitgaven. De CDA-fractie komt met geen enkel wijzigingsvoorstel op imma terieel en ethisch gebied, al hebben veel CDA-ers wel zorgen geuit over de afspraken rond bij voorbeeld eu thanasie. medische technieken en de anti-discriminatiewet. Slechts een enkeling heeft aangekondigd een 'voorbehoud' te willen maken, wat betekent dat ze de vrijheid be houden tegen plannen van de rege ring op dit terrein te stemmen. Het CDA heeft moeite met het voorstel de overdrachtsbelasting (bij de koop van onroerend goed) met één procent te verlagen. Wan neer de verlaging alleen geldt voor huizen, en niet voor bedrijfsgebou Binnenland kort Kustuitbreiding De kust kan van Scheveningen tot Hoek van Holland worden ver breed. zonder dat dat praktische problemen met zich meebrengt. Wel zou er nog twee miljard gulden nodig zijn om het plan uit te voeren. :Dat concludeert de provincie Zuid- iHolland na een reeks van onderzoe ken. De provincie heeft de grond nodig om de 140.000 woningen neer te zetten die zij tot 2025 extra nodig heeft. Hollands Spoor De Haagse politie heeft geen aan wijzingen die duiden op brand stichting bij het NS-station Hol lands Spoor. Ook brand na een in braak is onwaarschijnlijk, aldus de politie. De grote brand vernielde in de nacht van zaterdag op zondag een groot gedeelte van het honderd jarige Haagse station. De uit 1888 stammende stationsrestauratie, de perrons 4 en 5 en de houten over kapping zijn bijna volledig in as ge- 'legd. De NS beraadt zich nog op eventueel herstel. Aids Rond de ziekte aids is een proces ,van gewenning en afstomping ont staan. Dat mensen moe worden van steeds maar weer voorzichtig moe ten zijn, heeft in San Francisco al geleid tot weer meer nieuwe be- smettingsgevallen. In zo'n klimaat blijven ook vooroordelen bestaan. Voorlichting is nog stèeds van be lang. Gemeenten hebben daarbij een belangrijke taak. Dat zei prof.d- rs. E. Roscam Abbing in Utrecht vandaag op het congres 'De ge meente en aids' wen. kan ze forser zijn: twee a drie procent. De christendemocraten willen verder de afspraken aanscherpen over verlaging van het financie ringstekort, het gebruik van mee- en tegenvallers, de loonmatiging, de koppeling en het vreemdelin genbeleid. Maar de meeste voorstel len dienen slechts om aanscherpin gen van PvdA-kant te voorkomen, zo wordt in CDA-kring benadrukt. J ongenshandel ROERMOND (ANP) - De Koninklij ke Marechaussee heeft in in Roer mond een 44-jarige sergeant-majoor aangehouden op verdenking van handel in minderjarige jongens uit Thailand' en de Filipijnen. Hij zou de man achter de schermen zijn van handel in Filipijnse en Thaise jon gens. De man bediende zich van een postbusadres in het Middenlim burgse Heythuysen. Brandbom bij ambassade Iran DEN HAAG (ANP) - Onbekenden hebben gisteravond een brandbom geworden naar de deur van de am bassade van Iran te Den Haag. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor en de schade bleef be perkt, aldus de politie. Surveilleren de agenten ontdekten rond tien uur dat er brand was. De brandweer had het vuur daarna snel onder contro le. LEIDEN - Tiel, Venlo, Oss, Coe-: vorden zelfs, en niet te vergeten elke vlek langs de Rijn: geen dorp te vinden tussen Rotterdam en het 'Duitse achterland of het koestert Izich in de economische gloed van 's werelds grootste haven. Zo niet 'Leiden en omliggende dorpen. Die worden straal genegeerd door jhet op Europoort gerichte be- Idrijfsleven. Pikte Leiden in de 'oliejaren' van Rotterdam nog een graantje mee (Heerema, HCG), in het moderne containertijdperk kijkt deze regio langs de zijlijn toe. Letterlijk. "Het noordelijk deel van Zuid- Holland ligt naast de route naar Duitsland en de verbinding met Rotterdam is matig. Dus waarom zou je hier gaan zitten met je transportbedrijf of je Europese goederenopslag, als je spullen in 'Rotterdam aankomen? Kijk naar Mitsubishi. Dat zit nog wel in Sas- senheim, maar de distributie trekt langzaam weg. Wat blijft is het papierwerk". door Wim Fortuyn Wie hoopte op een tractatie van wijdse perspectieven voor de lokale economie kwam gisteren van een koude kermis thuis na de spreek beurt van de Rotterdamse professor G.G.J.M. Poeth. Toch was hij naar Leiden gekomen om, op uitnodi ging van de universiteit, de kansen te schetsen voor de zuidelijke, door Rotterdam gedomineerde Rand stad. Kansen zijn er zeker. Rotterdam •wil de grootste haven zijn van zowel Nederland. Engeland. Duitsland als IFrankrijk en heeft daarvoor ook de 'mogelijkheden. Europa en de rest 'van de wereld moeten elkaar bedie nen via Rotterdam, waar alle dra UTRECHT - De patiënt komt bij de dokter met een rugklacht. Hij geeft zijn smart-card met medische gege vens aan de arts en deze stopt hem in de computer. In eén oogopslag ziet de dokter dat de patiènt vorig jaar een hernia-operatie heeft on dergaan en daarvoor speciale medi cijnen heeft geslikt. De huisarts schrijft nu een jecept uit dat geen bijverschijnselen kan opleveren, omdat de arts weet welke genees middelen de pétiënt gebruikt heeft. De smart-card zorgt er voor dat de patiënt geen verkeerde medicijnen mee naar huis krijgt. door Carine Neefjes Zo'n nieuwe technische ontwik keling blijkt noodzakelijk, want per jaar belanden zo'n tienduizend mensen in het ziekenhuis omdat ze onjuiste medicijnen hebben geslikt. De gebrekkige communicatie tus sen huisarts, apotheker en specia list is een van de oorzaken. Hans van der Wilk, directeur van het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform: "Eigenlijk heeft de gezondheidszorg geen centraal geheugen. Iedereen schrijft van al les op. maar er wordt niets geregi streerd. Huisartsen, apothekers en ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse brandweer heeft gisteren 'geweigerd' de acrylonitril-brand bij Paktank Nederland te blussen. Die 'weigering' had niets te maken met ongehoorzaamheid, maar alles met het feit dat vuurbestrijding voor het milieu zou hebben geleid tot een ramp. Bewust heeft de brandweer, bijgestaan door che misch deskundigen, van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), gekozen voor het laten op branden van de 212 ton zeer giftig acrylonitril, een grondstof voor plastic. Met het volledig uitbranden van de tanks zouden ook alle scha delijke stoffen verdwijnen. De brandweer heeft zijn les ge leerd sinds de grote brand in de che mische fabriek Sandoz, in de nacht van 31 oktober op 1 november 1986 bij Bazel in Zwitserland. Bluswerk zaamheden leidden tot een enorme vervuiling van de Rijn. Duizenden liters bluswater, vermengd met tien ton chemicaliën, stroomden tijdens het blussen in de Rijn en vernietig den-een groot deel van het leven in de Rijn. den samenkomen. Grote en kleine schepen, weg-, water en railvervoer, computersystemen en internationa le coderingen: alles moet niet alleen voldoen aan de modernste eisen maar ook op elkaar worden afge stemd. Geen bedrijf op de wereld markt dat dan om Rotterdam heen kan. Logistieke planning, dat is het sleutelbegrip. Waarbij het gaat om optimaal transport door het uitwis selen van allerlei gegevens. Want als de lading van elk naderend schip en de bestemming van elke container bekend zijn, kun je eenvoudiger, sneller en goedkoper zorgen voor de verwerking in Rotterdam. Een chauffeur die een vrachtje in de ha ven aflevert, werkt pas echt doelma tig als hij tevoren in het computer- ibestand een retourvracht kan zoe- 'ken. Van 'werkstad' met overslag op gro te schaal moet Rotterdam het 'knooppunt' van Europa worden. Dat is niet alleen mogelijk dankzij de moderne technologie, het is vol gens Poeth ook een voorwaarde, wil de Rotterdamse haven een tweede leven beginnen en niet langzaam wegkwijnen. Door computers en moderne tele communicatie, aldus de Rotterdam se hoogleraar, kunnen bedrijven tijd en plaats overbruggen. Philips kan, omdat dat het goedkoopst is. voor één televisietoestel de beeld buis laten maken in Singapore, het kunststof omhulsel in Brazilië en het elektronische binnenwerk in Eindhoven, terwijl de uiteindelijke assemblage geschiedt op de Filip pijnen. Dankzij de computer en de glasvezelkabel kan dat allemaal mm WW- C idÈÜ Van der Wilk. (foto gpd) specialisten schrijven hun eigen medicijnen voor, maar er wordt door niemand gecheckt hoe die middelen op elkaar werken. Niet al le medicijnen verdragen elkaar. Dat lijdt tot complicaties voor de pa tiënt." Het slikken van verkeerde medi cijnen is niet alleen de fout van de artsen. Ook patiënten kunnen 'be- De explosie bij Paktank in het Rotterdamse Botlekgebied heeft drie doden en twee zwaargewonden geëist. Een man liep een lichte shock op, maar bleef verder onge deerd. De oorzaak van het ongeval moet volgens Paktank-direkteur A. de Beus worden gezocht in de vonken, die ontstonden toen met een slijptol onderhoud werd gepleegd aan het dak van de opslagtank. Het noodlot tige ongeval voltrok zich om 09.39 uur. Op dat moment bevonden zich zes mannen van een onderhouds dienst op het dak van de tank. De explosie was dermate zwaar, dat het alimunium dak van de op slagtank in zijn geheel werd gebla zen en een eind verder terecht kwam. Volgens Paktank-direkteur De Beus heeft "Het dak van de tank is mej een slappere lasnaad vastge zet, waardoor de kracht van de ex plosie zich naar boven kon richten- .de ingebouwde veiligheid van de opslagtank daarmee overigens goed gewerkt. Een koevoet boorde zich in een nabijgelegen opslagtank, maar veroorzaakte geen gevaar. vanuit een centraal punt worden ge stuurd en op elkaar afgestemd. Om met de tijd mee te gaan en in die ontwikkeling een centrale rol op te kunnen eisen, zijn niet alleen in vesteringen nodig in Rotterdam als distributiecentrum. Het vergt een totale, strategische aanpak, waarbij de bedrijven het ook onderling eens moeten worden over bijvoorbeeld de keuze van een computer-syste- matiek. "En dat valt niet mee in een stad, waar een ondernemer zich- in het bijzijn van zijn concurrent zo veel mogelijk op de vlakte houdt", aldus Poeth. "Bovendien moeten ze leren kijken met de ogen van de klanten in het achterland. We heb ben in Nederland sterk de neiging naar de zee te kijken, bootjes, verge zichten, prachtig, en staan met de rug naar Duitsland. Maar daar is in tussen wel gestudeerd op de vraag of Rotterdam voor de toekomst nog wel de belangrijkste haven voor dat gebied zou blijven. Je kunt niet lan ger alleen naar de haven zelf kij ken". Waarbij Rotterdam vooral te ma ken heeft met zware concurrentie van Hamburg en Bremen, die de handen ineen hebben geslagen in een poging Rotterdam af te troeven (als toekomstig knooppunt van (noordwest) Europa. Ook op sociaal gebied moet het roer 180 graden om, teneinde de kwaliteit van de arbeid op een hoger peil te krijgen. Poeth heeft daarbij als ideaal de Zweedse benadering voor ogen. "Daar hebben ze in de havens terminals ontworpen met hele grote toetsenborden. Anders kunnen de havenarbeiders, met hoorlijk eigenwijs zijn', zo vindt Van der Wilk. "Soms halen ze ge woon iets bij de drogist zonder te weten waar het voor dient. Of als ze zich even niet lekker voelen tijdens een vakantie, schrikken ze niet te rug voor een apotheker in het bui tenland. De patient kan bij thuis komst vaak niet aan de huisarts ver tellen wat hij ingenomen heeft. 'Tja, het was een geel pilletje' is vaak het enige wat hij nog weet." Verkeerd medcijngebruik kan voorkomen worden als de patiënt voortaan een 'smart-card' op zak heeft. Het ding ziet eruit als een au tomatische betaalkaart en is voor zien van een 'chip'. Die kan de me dische gegevens van de patiënt aan vullen of veranderen. Niet iedereen wil laten weten wat hij of zij ooit mankeert heeft in z'n leven. Daarom kunnen bepaalde ge gevens op de smart-card in een ge heime zóne worden opgeslagen. Van der Wilk: "Een patient kan bij De brandweer gaf binnen twintig minuten na de exlosie groot alarm en nikte uit met circa zestig man. af komstig van vijf korpsen uit omlig gende gemeenten. Omstreeks half elf werd het personeel van Dow Chemical, waarvan het kantoor in de rook van de acrylonitril-brand lag, met een boot geëvacueerd. Ook de ongeveer honderd kantoorperso neelsleden van Paktank kregen het advies naar huis te gaan. Nog een kwartier later werden de buurge meenten Schiedam en Vlaardingen gewaarschuwd vanuit het bureau Rampenbestrijding in Rotterdam. De bewoners van Vlaardingen werd geadviseerd binnen te blijven, ra men en deuren gesloten te houden en naar Radio Rijnmond te luiste- Omstreeks 13.00 uur stortten de wanden van de opslagtank gedeel telijk in en laaide het vuur weer op, waarbij de brandweer schuimka- nonnen inzette om de vorming van blauwzuurgas werd voorkomen. Tot dan waren omliggende opslag tanks gekoeld met behulp van wa terkanonnen. Om 14.00 uur waren de vlammer gedoofd en om 15.00 uur klonk het sein 'brand meester'. hun kolenschoppen van handen, er niet mee werken". In Rotterdam zal de omschake ling wat moeizamer verlopen, ver wacht hij, "want in de haven staan de vakbonden hiér, de werkgevers daar en het liefst slaan ze elkaar de hersens in". Toch constateert Poeth dat het de afgelopen jaren wel is ge lukt de arbeidsrust te herstellen, terwijl de onderlinge afstemming voorbeeld een jaar in een psychia trische inrichting hebben gezeten. Als hij in zijn latere leven geope reerd moet worden aan zijn longen, is het voor de longarts overbodig te weten dat zijn cliënt ooit psychia trisch patiënt was. De huisarts tikt in zo'n geval met zijn computer be paalde codes op de smart-card, zo dat die gegevens geblokkeerd wor den". Door deze nieuwe technische ont wikkeling krijgt de patient meer verantwoordelijkheid. Hij maakt zelf uit wat hij aan wie laat weten. Volgens Van der Wilk zijn hier wei nig risico's aan verbonden. Hij kan zich bij voorbeeld niet voorstellen dat een patiënt zijn 'medicijnenlijst' geheim wil houden. Van der Wilk vindt dat de smart-card de zelfstan digheid van de patiënt bevordert. "Totnogtoe was de patient een soort brievenbesteller. Van de dok ter rent hij met een briefje naar de apotheker om maar weer pilletjes van computersystemen te wensen over laat om nog maar te zwijgen over uniformering in het Europese railtransport. Bij een modern sociaal klimaat hoort behalve geschoolde werkne mers en arbeidsrust - heel belang rijk voor een distributie-knooppunt - ook een prettige leefomgeving. Ei gentijdse uitgaanscentra, een hoge levensstandaard. "Het moet voor de en poedertjes te halen. Zonder vaak te weten wat er eigenlijk met hem aan de hand was. Met behulp van de smart-card kan de patient zelf afle zen wat er aan hem mankeert. Hij leert zijn eigen lichaam beter ken- Van der Wilk hoopt dat met in voering van de smart-card geen pa- tienten meer worden opgenomen die eigenlijk niet ziek zijn. Een groot deel van de ziekenhuisbed den zijn jaarlijks bezet door mensen die verkeerde medicijnen slikken. Hij is van mening dat die 45 miljard gulden die jaarlijks omgaat in de ge zondheidszorg en maatschappelij ke dienstverlening wel beter be steed kan worden. Hij denkt bij voorbeeld aan zwakzinnige kinde ren die nu vier jaar op een wachtlijst staan voordat ze worden opgeno- Volgens Van der Wilk zal de smart card wel een 'culturele schok' ver oorzaken. "Patiënten kunnen niet meer bij de dokter aankloppen en zeggen: 'Meneer, ik voel me niet lek ker. Wat staat er allemaal in mijn dossier?' Ze moeten demonstratief met de smart-card voor de dag ko men. Met de gegevens in de hand zijn ze zelf in staat om te zien wat ze nodig hebben. Niet iedereen zal de ze benadering leuk vinden. Voor veel mensen is een dokter iemand bij wie je lekker weg kan kruipen." yup aantrekkelijk zijn hier te wo nen", aldus Poeth. Wat dat betreft is zijn boodschap voor de Leids/Alp- hense regio niet anders dan die voor Rotterdam. "Nu internationale be drijven voor hun centrale vestiging niet langer zijn gebonden aan de plaats waar de produktie of de ver koop plaatsvindt, moet je ze als re- gio op die manier zien te lokken". PHILIPS 21 CE 1550 KLEUREN TV 55 cm flatsquare beeldbuis*40 voor keurzenders» teletekst* geschikt als computermonitor* scart/cinch-aanslui- ting*inkl. afstandsbediening TELETEKST ALPHEN A/D RIJN LEIDEN ADVERTENTIE Brandweermannen, gasmaskers op, inspecteren de deksel van de met acrylonitril geladen tank. Het dak hoorde er het eerst af te vliegen, opdat de kracht van een explosie zich naar boven kan richten. (foto anp> woonadviezen meubelen stoffering halogeenverlichting Dealer van o.a.: Interlübke, Pastoe, Cor, de Sede, Frighetto, Leolux, Gelderland, Artifort, van Besouw, Kendix, Jab, Ploeg. Over week uitspraak Raad van State DEN HAAG (ANP) - De vice-voor- zitter van de Raad van State, mr. E. de Kruijff, bepaalt volgende week woensdag of het Commissariaat voor de Media de kabelexploitanten terecht verboden heeft de commer ciële radiozender Cable One op de kabel door te gevën. Cable One verkeert in surséance van betaling. De uitspraak van de Raad van State volgende week zal bepalend zijn voor de vraag of het tot een faillissement komt of dat de zender alsnog de kabel op mag en zo weer adverteerders kan trekken. Aan de bijna 30 werknemers is ont slag aangezegd. Dinsdag vroeg Cable One schor sing van het besluit, dat het Com missariaat had genomen nadat de Raad van State op 30 augustus be paalde dat Cable One een verkapte Nederlandse zender is in een bui tenlands jasje. Cable One zendt uit vanaf 1 janua ri 1988 en was te horen via een fors aantal kabelnetten in ons land. Maar na de uitspraak van de Raad van State in de procedure die overi gens was aangespannen door de NOS, en het dreigement van het Commissariaat dat er boetes zou den worden opgelegd aan exploi tanten die de programma's nog doorgeven, verdween de zender be gin oktober definitief van de kabel. TV 10 De onderhandelingen tussen TV10 en investeerders over een nieuwe juridische constructie voor het tele visiestation zijn afgerond, maar TV10 wacht met het publiekelijk maken van deze constructie totdat alle contracten getekend zijn. Dat zal op zijn vroegst komende vrijdag gebeuren. Honden weggehaald bij proefdierbedrijf AUSTERLITZ (ANP) - Leden van |het Dierenbevrijdingsfront hebben jin de nacht van dinsdag op woens- 'dag 30 honden van het beagle-ras weggehaald bij het proefdierfokbe- drijf Harlan-Sprague-Dawley (HSD) in Austerlitz. Dat heeft het Front in een verklaring meege deeld. Volgens een woordvoerder van HSD gaat het om 32 beesten. Bij het proefdierfokbedrijf zijn enige hekken vernield en hondekooien losgebroken. Deze mededeling kregen de Vere niging voor Erkende Reclamead viesbureaus (VEA) en de Bond voor Adverteerders (BvA) gistermiddag te horen van de directeuren Van den Ende en Bunders van TV 10. Eerder hadden zij de VEA en de BvA laten weten dat vorige week die nieuwe constructie bekend zou worden. Omdat mededelingen over de juridische vorm uitbleven, stel den Bunders en yan den Ende de VEA en de BvA gistermiddag op de hoogte van het uitstel. Volgens directeur H. Nieman van de VEA willen de TV 10-directeuren nu zo voorzichtig mogelijk opere ren. "Het gaat tenslotte om miljoe nen. Wij wachten gewoon af op,wat er komen gaat. Al is vrijdag, een week voor de eerste uitzending, na tuurlijk wel erg laat." t BREDA (ANP) - Voor de rechtbank in Breda is het Deense gifschip Olaf geveild. Het bracht 80.000 gulden op. De Staat is tot verkoop overge gaan omdat zij de totnutoe gemaak te kosten van enkele miljoenen gul dens niet op de eigenaar heeft kun nen verhalen. Die verschuilt zich achter een postbusnummer op de Cayman-eilanden in het Caraibisch gebied. De Olaf dreigde in augustus 1986 voor de kust van Terschelling in een zware storm te verongelukken. Het schip had zeer giftig vliegas aan boord. Er dreigde een milieuramp. De kustwacht wist het schip en de 22 opvarenden te redden. Het zwaar gehavende schip kwam in de indus triehaven van Moerdijk terecht en ligt daar nu al ruim drie jaar te roes ten. De vliegas, met veel arsenicum, lood en cadmium is vernietigd. Wie de eigenaar van het voor de sloop bestemde schip is geworden, is niet bekendgemaakt. De nieuwe eigenaar zal in elk geval ook nog 78.000 gulden aan kosten neer moe ten tellen. De koopsom van 80.000 is het enige bedrag dat voor de recht bank werd genoemd. ion Atnnfi/a/s/ I ïnïartitutn JUIff A#Uf«%VUfll I fff fVUf imEnrtisira LEIDEN Nieuwe Rijn 24 Telefoon 071-134671

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3