San Francisco verwachtte aardbeving al jaren Bisschoppen vragen meer aandacht voor geboorte en dood Reportage PAGINA 2 WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 ROME (CIC) - Europese rooms- katholieken moeten zich meer be kommeren om geboorte en dood. Zij zouden zwangere vrouwen en ongehuwde moeders beter moe ten begeleiden en ouderen de ge legenheid moeten bieden in ver trouwde omgeving te sterven, zo suggereerde kardinaal Carlo Ma ria Martini aan het eind van het zevende symposium van de raad van Europese bisschoppenconfe renties (CCEE). "Zoals de ouders hun kinderen ter wereld brengen, zo zullen de kinderen in de toekomst hun ou ders bij het sterven begeleiden", aldus de voorzitter van de CCEE. Hij sprak voor ruim honderd col lega's en adviseurs die deelna men aan de bijeenkomst over se cularisatie en herevangelisatie in Europa. Familieleden zouden vrijstel ling van hun werk moeten krijgen voor stervensbegeleiding, aldus de Italiaanse kardinaal. Hij sprak lovende woorden over de tehui zen voor stervenden die in enkele kerkprovincies zijn opgericht en pleitte voor "menselijker" zie kenhuizen en een betere oplei ding van medisch personeel. Met zijn voorstellen hoopt de aartsbis schop van Milaan het "Europese individualisme" te lijf te gaan. Martini raadde zijn collega's aan de schaduwkanten van het moderne leven "op een profeti sche manier" aan de kaak te stel len. Kerkleden moeten deze kri tiek als uitdrukking van solidari teit en liefde ervaren en niet het gevoel krijgen dat hun moreel het zwijgen wordt opgelegd. Reispaus. Paus Johannes Paulus II vierde de elfde verjaar dag van zijn verkiezing tot paus heel toepasselijk in het vliegtuig. Terugkerend van zijn bezoek aan Zuidkorea, Indonesië en Mauri tius liet hij weten nog lang niet uitgereisd te zijn. De paus keerde maandagavond terug van zijn 44ste buitenlandse reis en had er toen volgens de re kenaars van het Vaticaan sinds zijn verkiezing op 16 oktober 1978 welgeteld 675.000 kilometers op zitten. Begin 1990 staat een reis naar West-Afrika gepland. Kritiek op de 'globe-trotter' pa reert de paus met Christus' op dracht om het Evangelie aan alle naties te verkondigen. Bovendien hangt de pauselijke reislust nauw samen met de herevangelisatie waartoe het Tweede Vaticaanse Concilie (1962-1965) heeft opge roepen. Moeder Teresa Moeder Teresa wil haar werk on der de armen hervatten, maar art sen hebben haar dat vooralsnog verboden. De 79-jarige Nobel prijswinnares mocht zaterdag het Woodlands-ziekenhuis in Calcut ta verlaten, waar zij op 5 septem ber met ernstige hartklachten en hoge koorts werd opgenomen. "Ik wil mijn kinderen zien. Ze missen me al zo lang", aldus Moe der Teresa. "Veel te riskant", heeft dokter Rajen Vats haar la ten weten. Ook de arts van de Zusters der Barmhartigheid - de orde die Moeder Teresa in 1950 oprichtte - acht de religieuze nog veel te zwak. Glemp populair. Kardinaal Jozef Glemp is de populairste man in Polen. Na de primaat van de Poolse Rooms-Katholieke Kerk volgen minister-president Tadeusz Mazowiecki en vak bondsleider Lech Walesa, zo blijkt uit een enquête in het dag blad 'Zycie Warszawy'. In de categorie 'buitenlandse persoonlijkheden' staat de Poolse paus Johannes Paulus II onaan tastbaar op de eerste plaats. De Amerikaanse president George Bush en Sovjetleider Michail Gorbatsjov volgen op gepaste af stand. Bijna tachtig procent van de volwassen Polen koestert sympa thie voor de kerkleider die zich in augustus en september buiten ei gen land allerminst populair maakte met enkele antisemiti sche uitspraken. Glemp zette de overeenkomst om het omstreden klooster uit Auschwitz te ver plaatsen op losse schroeven, maar veranderde van mening toen het Vaticaan zich voor ver huizing van de nonnen uitsprak. Mazowiecki en Walesa kunnen rekenen op de sympathie van res pectievelijk 77 en 67 procent van de Polen. Bijna alle ondervraag den (98 procent) lieten zich zeer lovend uit over paus Johannes Paulus II. Manifestatie Onder het motto 'Missiewerk op de drempel van de jaren negentig' organiseert de Diocesane Missie Raad van het bisdom Rotterdam' op zondag 12 novmeber 1989 een manifestatie in het Alfrinkcollege aan de Werflaan in Zoetermeer. Het aanvangsuur is bepaald op 11.00 uur; om 15.30 uur heeft de sluiting plaats van de bijeen komst. Doel van deze bijeenkomst is tweeledig. Enerzijds wil de Dio cesane Missie Raad belangstel lenden laten zien op welke manie ren het Missie-, Óntwikkelings- en Vredeswerk in het bisdom Rotterdam gestalte krijgt. Ander zijds wil de DMR met deze dag ook een impuls geven aan de ont wikkeling van het MOV-werk door de vraag op te werpen voor welke uitdagingen men in de ja ren negentig wereldwijd en plaat selijk/regionaal komt te staan. Met deze dag wil de DMR zich vooral richten tot de leden van de ruim 120 parochiële werkgroepen voor Missie, Ontwikkeling en Vrede, de parochiebesturen, pas tores en zo mogelijk tot alle ande ren in het bisdom die het MOV- werk een warm hart toedragen. Voor de benaming 'manifesta tie' is gekozen om het laagdrem pelige en veelkleurige karakter van het programma aan te geven. Er zijn twee inleiders aangezocht. Mevrouw Ana Pereira da Silva, lid van de Braziliaanse organisa tie ADITEPP en als gast van Soli- daridad volgende maand in dit land verblijvend. En de Belgische oud-missie bisschop mgr. Van Cauwelaert. Daarnaast treden de Zaïrese muziekgroep Msaada en de Culturele Groep van Samahan (Filipijnen) op. Gospelconcert. Op zaterdag 21 oktober wordt in gebouw Tripodia aan het Hoornesplein een Katwijk aan Zee een gospel concert gehouden. De eerste mu zikale klanken zullen van 15.00 af te beluisteren zijn; de zaal gaat een half uur eerder open. De toe gang tot het concert is gratis. Het dertig leden tellende gospelkoor His Revelation uit Al phen aan den Rijn is het middel punt van het concert. Op het re pertoire van het koor staan onder meer 'songs' van The Continental Singers, The Maranatha Singers en van Adrian Snell. Een om vangrijk combo, alsmede een ge- luids- en lichtinstallatie zorgen voor de backing. In gebouw Tripodia wordt op de avond van diezelfde dag een evangelisatie- en ontmoetings avond belegd. Spreker op deze avond is de evangelist Ben Hoe kendijk. Diens vrouw Wiesje heeft de leiding van de samen zang in handen. De evangelisatie- en ontmoetingsavond begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Beroepingen Hervormde Kerk. Beroepen te Voorthuizen (deelgemeente Ig- thuskerk): M. Visser te Heere waarden, die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Broeksterwoude: Drs. R. Hoekstra, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. R. Hoekstra, kandidaat te Broek sterwoude. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Assen- Noord: H. de Vries te Zwijnd- recht; te Assen-Zuid: M. J. C. Blok te Apeldoorn. Pitcher Storm Davis van de Oakland-Athletics pakt een baby aan van een vrouw in het Candlestick-stadion, waar de aanwezigen een half uur voor de aanvang van het duel tussen de Oakland-Athletics en de San Franciso Giants de schok voelden. De 60.000 honkbalfans reageerden aanvankelijk vrolijk op de schok, maar pas toen het licht uitviel werd duidelijk dat er van een tamelijk zware beving sprake was. Het publiek verliet overigens geor dend het stadion, de wedstrijd in de voorrondes van de World-Series is voor onbepaalde tijd uitgesteld. (foto ai») Gisteren was het een boven de grond gelegen zesbaans-snelweg door Oakland, vanmorgen was het een gigantische puinhoop van verwrongen staal en brokken beton: de Cypress-highway. <f0to ap> [WASHINGTON Een paar maanden geleden bracht de Geologische Dienst van Californië een rapport uit, waarin werd gespeculeerd over de kansen op een grote aardbeving in San Francisco en Los Angeles. Dat was niet erg opwek kende kost. De kans op een forse beving 7 tot 8 op de jschaal van Richter werd voor San Francisco op 10 pro- Jcent binnen 5 jaar, 20 procent binnen 10 jaar en 50 procent binnen 30 jaar geschat. Voor Los Angeles werden vergelijk bare cijfers aangehouden. De basis voor het rapport was watje seismologische statistieken zou kunnen noemen. Uit onderzoek is gebleken, dat aardbevingen in Cali fornië zich met een ruw soort regel matigheid voordoen. Daarom kun je, met een marge van enkele decen nia, voor zowel Los Angeles als San Francisco zeggen: er komt weer een grote aan. Was de aardbeving die San Fran cisco en het gebied ten zuiden ervan gisteren om 4 minuten over 5 in de middag plaatselijke tijd trof. inder daad de gevreesde grote aardbe ving, de 'Big One', zoals Amerikaan se seismologen dat noemen? Het is nog te vroeg om dat al met zeker heid te zeggen. De beving haalde in ieder geval 6,9 op de schaal van Richter, en kwam daarmee een eind in de buurt van die kwalificatie. Paradoxaal rampenscenario's die vantevoren door de verschillende regionale- en staatsdiensten waren opgesteld. Bij die scenario's was er onder meer van uitgegaan, dat een echte grote aardbeving voor 3000 tot 11.000 doden en 12.000 tot 44.000 ge wonden zou zorgen, bij een materië le schade van gemakkelijk 100 mil jard gulden. Dat is, nogmaals vol gens de voorlopige berichten van vannacht, lang niet gehaald. De apocalyptische scenario's over straten die door een 2,5 meter dikke laag glas, gfkomstig van rui ten van wolkenkrabbers, zouden worden bedekt, over massale vluchtpogingen en overal branden op grote schaal, zijn al evenmin uit gekomen. Onzeker En daarom is het dus nog niet zo ze ker, of dit de Grote Klap was, waar op San Francisco zo lang heeft ge wacht. En zelfs als dat wel het geval was, dan nog zijn verdere, grotere bevingen in en rond San Francisco de komende jaren geenszins uitge sloten. De breuklijn waarlangs de beving van woensdag zich voor deed, de San-Andreasbreuklijn dus, is er namelijk maar een van een aan tal die langs en onder San Francisco lopen. Dwars door een dichtbevolkt ge bied in Groot-San Francisco loopt bijvoorbeeld ook nog de Hayward breuklijn en seismologen als prof. Laine Johnson, hoofd van het Seis- mografisch Instituut van de Univer siteit van Berkeley, hebben altijd gezegd dat een grote schok langs die lijn veel ernstiger gevolgen krijgt, rampzaliger zelfs dan de be ving van 1906. Het is niet alleen San Francisco dat zoveel risico's loopt. Heel de kuststrook van Californië is een streek die vergeven is van de poten tieel gevaarlijke breuklijnen. Dat komt omdat onder Californië twee grote tectonische platen langs el kaar schuiven. Dat zorgt voor de spanningen, die zich zo nu en dan door bevingen ontladen. Daar is niets aan te doen. Califor nië zal altijd een gevaarlijke plaats om te wonen zijn, net zoals Tokyo dat bijvoorbeeld ook is. Maar an ders dan in Japan is in Californië Op de Bay-brigde, de verbinding tussen de stad en Oakland, begaf een deel van het wegdek het. Een paar auto's vielen in het daardoor ontstane gat, maar bleven gespaard van een nog veel diepere val in de baai. (foto ad nooit zoveel aan voorbereiding op aardbevingen gedaan. Per jaar geeft Japan per burger 150 keer zoveel aan voorbereiding uit als Californië. Commerciële belangen van onder meer onroerend goed eigenaren, en een op directe behoeftenbevredi- ging gerichte en snel concrete resul taten zoekende staatseconomie hebben dat in Californië in de weg gestaan. Maar dat wil natuurlijk niet zeg gen dat er niets is gebeurd. Sinds tientallen jaren moeten bijvoor beeld nieuwe huizen in Los Angeles en San Francisco voldoen aan bouwcodes waarmee ze een flinke aardbeving zouden moeten kunnen doorstaan. De beelden die de Ame rikaanse tv vanmorgen liet zien over ineengestorte huizen, bewezen dan ook dat het voornamelijk oude re gebouwen zijn geweest die zijn ingestort. De merendeels nieuwe wolkenkrabbers van het zakendis trict van San Francisco zijn in ieder geval allemaal overeind gebleven. Brandweerlieden kijken vrijwel machteloos toe bij de brandende resten van een appartementengebouw. Het ge bouw stortte bij de aarbeving in (foto ap> Als inderdaad blijkt, dat de beving van woensdag de grote aardbeving was die San Francisco te wachten stond, dan is de stad, hoe para doxaal dat ook klinkt, er nog goed van afgekomen. Het zou namelijk betekenen, dat de spanning langs de San-Andreasbreuklijn, waar langs de beving zich voordeed, nu verdwenen is. Het zal dan weer vele tientallen jaren duren, voor de span ning langs de breuklijn opnieuw zo hoog is opgelopen, dat voor een vol gende beving moet worden ge vreesd. En de beving van woensdag was aanzienlijk minder ernstig dan hij had kunnen zijn. De laatste grote aardbeving die San Francisco trof, die van 1906, was veel zwaarder. Die beving had een kracht van 8,3 op de schaal van Richter, en was daarmee 14 keer zo vernietigend als die van vandaag. Bij de beving van 8 april 1906 wer den meer dan 28.000 gebouwen ver woest, raakten meer dan een kwart miljoen mensen dakloos, kwamen 452 mensen om het leven, en duur de het drie etmalen voor de vele branden enigszins onder contrlöe waren. De beving van woensdag had, naar het zich vannacht liet aan zien, lang niet dat katastrofale ka rakter. Dat de nieuwste beving relatief gezien meeviel, blijkt ook uit de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2