NOS-journaal zo voorspelbaar' Omroepen en ANP eens óver gebruik van citaten Hoofdredacteur Veronique's Nieuws, Rik Rensen: Mariëtte Bruggeman nu bij Veronique 'Verstoot mij niet' INGEN MM qzwgcrt moms prw<- WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 HILVERSUM (GPD) - De omroepen en de Radio nieuwsdienst ANP hebben overeenstemming bereikt over het gebruik van citaten uit actualiteitenrubrieken Volgens Piet van Tellingen, hoofd actualiteiten NCRV-ra- dio, zal het ANP in zijn nieuwsuitzendingen voortaan, de naam van de omroep noe men als gebruik gemaakt wordt van „citaten uit exclu sieve gesprekken en pri- De' Werkgroep Reportage Radio van de gezamenlik om roepen en de Radionieuws dienst ANP zijn om de tafel gaat zitten toen gelijk al de eerste dag van het nieuwe sei zoen, op 1 oktober, irritatie ontstond over het onderwerp 'bronvermelding'. Het ANP gebruikte in een nieuwsuit zending een primeurtje van de NCRV, zonder te vermel den dat dat nieuws afkomstig was van die omroep. Van Tellingen, die meer „waardering en respect" voor elkanders werk voorstaat, maakte de zaak aanhangig binnen de werkgroep, met als gevolg het genoemd resultaat. Hij vindt dat het ANP „veel meer gebruik moet maken van de snelheid van het medi um Het ANP kan melding 4* maken van een nieuwsont wikkeling met de toevoeging 'zo wordt juist gemeld door de VARA'. Dat maakt het alle maal veel aantrekkelijker Hij voorziet echter een „grijs gebied" van twijfel over bronvermelding, „dat onge twijfeld tot nieuwe discussie zal leiden" Hoofdredacteur Rik Rensen: blij dat Hugo van Rijn naar TV 10 is gegaan Na ruzie met KRO HOLLYWOOD De Holly- wood-acteur Cornel Wildedie vooral in de jaren veertig en vijf tig furore maakte, is begin deze week op 74-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Tot zijn be kendste films behoorde 'A song to remember' (foto ap> HILVERSUM (GPD) - De programmamakers van de commerciële televisiezender Véronique hebben er bewust voor gekozen geen nieuwse- ditie om acht uur uit te zen den. „Om 8 uur kijkt iedereen naar het NOS-Journaal", zegt hoofdredacteur Rik Rensen. „Ga je om 20 uur zitten, dan kan je de kijkcijfers wel ver geten. Het NOS Journaal is nu eenmaal een instituut, dat concurreer je niet een, twee, drie weg. Ik ben al blij als we binnen korte tijd de kwaliteit van die geoliede machine ha len. Bij ons moet de machine nog worden geolied" door Bert Mol Rik Rensen, 33 jaar oud, is af komstig van NRC Handelsblad, een krant die hij ruim tien jaar trouw is geweest. Koud van de School voor de Journalistiek te Utrecht kreeg hij een baan aan geboden bij de NRC op de econo mische redactie. In '85 ging hij voor drieëneenhalf jaar naar Ro me, waar hij correspondent werd voor onder meer NRC Handels blad, Wereldomroep en Veroni- „Daar heb ik in feite de eerste contacten gelegd met Ruud Hen driks, nu programmadirecteur van Véronique, maar toen nog eindredacteur van Veronica's Nieuwslijn. Hij belde me op: we willen voor Nieuwslijn een docu mentaire maken over de maffia, regel dat maar. De Italiaanse overheid voerde toen juist dat massaproces tegen zeshonderd, zevenhonderd maffiosi. Ik heb Ruud Hendriks leren kennen als een betrouwbaar, kundig journa list". Vorig jaar kwam Rensen terug uit Rome, om voor NRC Han- HILVERSUM (GPD) KRO omroepster Mariëtte Bruggeman heeft de rooms-katholieke zuil na zes jaar ingeruild voor het commerciële televisiestation Ve ronique. Bruggeman heeft de KRO in een conflictsituatie ver laten. Mariëtte Bruggeman begint haar omroepbeurten voor Vero nique op 23 oktober. Zij zal daar acht dagen per maand gaan om roepen vanuit een studio in Luxemburg. Een woordvoerster van Veronique: „Al onze om- roepsters vliegen voor een paar dagen per maand naar Luxem burg. Zij verblijven daar dan in delsblad de onderzoeksjourna listiek op poten te zetten. Rensen bleef contact houden met Hen driks, die hem in juni benaderde voor het hoofdredacteurschap van Véronique's Nieuws. „Ik twijfelde heel erg. Ik zei dat ik er best over wilde naden ken, maar vroeg me gelijk af hoe het mogelijk is om bij een com merciële omroep een serieus journaal te maken. Na tien jaar serieuze journalistiek maak je die stap niet". Collega's wezen hem op de Amerikaanse com merciële stations NBC, ABC, CBS en op hun serieuze nieuws uitzendingen. „Tijdens gesprek ken met Hendriks werd me dui delijk dat het nieuws de rugge- graat van het station zou moeten vormen, en dat Hendriks een se rieus en degelijk journaal wilde een hotel Dat is helemaal nie,t gek, want we zijn een Luxem burgse omroep. Mariëtte Brug geman is door Lex Harding be naderd, nadat Harding hoorde dat zij een conflict had metyde KRO en zij min of meer op staan de voet was ontslagen. Brugge man zal bij Veronique in de toe komst ook een programma gaan presenteren. Wij willen dat alle omroepsters dat kunnen, zodat ze onderling ziekten en vakan ties kunnen opvangen." Een woordvoerder van de KRO legt uit dat de ruzie tussen de omroep en Mariëtte Brugge man begon nadat de omroepster maken. Ik ken Hendriks goed ge noeg om te weten dat hij iemand niet zal bedonderen". Rensen zegt nieuwgierig te zijn naar het medium televisie. „En ik hou van pionieren. Ik vond het leuk om met niets te be ginnen in Rome, ik vond het leuk om die onderzoeksjournalistiek op poten te zettên. Ik vind het geen onzeker bestaan. Wat is ze kerheid? Dat ben je zelf, die ver schaf je je zelf. Stel dat dit zal mislukken dan ga je opnieuw solliciteren. Voor Rome heb ik ook ontslag moeten nemen, dat was immers geen vaste post, ik kon mislukken. Doe je ogen maar dicht, denk ik dan, en ga maar werken, ga maar door met een hoop vertrouwen in jezelf te hebben". Rensen beschikt over een zich tegenover een verslaggever van een landelijke krant zich had beklaagd over het feit dat ze niet meer 's avonds mocht omroepen „We hadden dat met Mariëtte be praat. Zij zou alleen 's middags nog omroepen. De tv-leiding was gewoon niet tevreden over de kwaliteit van Mariëtte als om roepster voor de avonden. Je kunt maar één Maradonna in je elftal hebben, en dat was Mariet- te duidelijk niet. Zij kon dat niet verkroppen. Toen ze vorige week bij ons te horen kreeg dat ze met onmiddellijke ingang van de avondbeurten was afgehaald heeft ze dat opgevat als ontslag op staande voet. De KRO be- team van 35 redacteuren, en daarnaast correspondenten in Bonn, Brussel, Washington, Moskou en Londen. De redactie telt weinig televisie-ervaring. Rensen noemt dat een voordeel. „Als je van het Journaal afkomt, loop je de kans een soort dupli- kaat daarvan te maken. Met een dagbladachtergrond heb je een heel andere visie op hoe je nieuws moet maken. Soms doe je iets iets heel onconventio neels, buiten alle paden om, dat is het aardige. En nieuws blijft toch nieuws.. Die techniek leer je, dat is een kwestie van een paar maanden" Hoewel hij geen zin heeft „om tegen het Journaal aan te trap pen, dat vind ik niet fair, ik vind het Journaal van een heel rede- Mariétte Bruggeman: ran KRO naar Veronique. (archieffoto) treurt de gang van zaken, maar wenst Mariette veel succes bij Veronique." lijk niveau", heeft hij er wel kri tiek op. Het NOS-Journaal is te voorspelbaar, vindt hij. „Af en toe lijkt het een agenda-journaal. Als ik 's avonds naar huis rij, dan weet ik wat het journaal onge veer gaat brengen. En ook hoe. Zo'n item over dioxine in het vlees, bijvoorbeeld. Nederlandse vrachtwagens blijven steken bij de grens in Italië. Het Journaal had Harmen Roeland gestuurd. Hij voert wat gesprekjes met - heel goed - vrachtwagenschauf feurs en die arme douaneman, en klaar was Kees. Maar als je gaat zoeken, blijkt dat Italianen dit soort grapjes vaker uithalen, puur en alleen om de eigen markt te beschermen. Stop dan niet bij de grens, maar ga naar Rome waar beslissingen worden genomen. Ga naar de Nederland se landbouwattaché, en inter view de verantwoordelijke mi nister" Sober Veronique's Nieuws zal sober zijn, voorspelt Rensen. „zonder veel poespas, want dat leidt al leen maar af. „Laatst had Pia Dijkstra een half vest aan. Ik be greep de constructie niet, en be gon daar over na te denken. Weg was mijn concentratie voor voor het nieuws". Presentatoren San- der Simons, Loretta Schrijver, Jeroen Pauw en Jaap van Mee- kren moeten snel vertrouwde ge zichten worden in de huiskamer. Rensen streeft naar eenheid binnen zijn redactie, waar ver slaggevers niet te beroerd zijn om bureauwerk aan te pakken als dat zo uitkomt. „Daarom heb ik bewust gezocht naar mensen die geen 'primadonna' zijn. Alle respect voor Hugo van Rhijn en Ton Elias, maar zij zijn waar schijnlijk toch heel moeilijk in pasbaar in een nieuw team. We hebben dan ook bewust gekozen voor minder televisie-ervaring, alleen al om de simpele reden dat je je mensen dan nog kunt vor men. Want Hugo van Rhijn, Ton Elias en Harmen Siezen vorm je niet meer. Ik ben blij dat zij naar TV 10 zijn gegaan" PAGINA 27 MA-Magazine I viert lustrum j HILVERSUM (GPD) - Op de i laatste dag van deze maand viert u het KRO-radioprogramma 'M/V- 8 Magazine' zijn vijfjarig bestaan In de jubileumuitzending wordt teruggeblikt op de voorbije vijf jaar. Renate Dorrestein leest een column en Mathilde Santing zorgt voor een muzikale bijdra ge. 'M/V-Magazine' werd voor het eerst uitgezonden op 9 oktober j 1984. Volgens programmamaak ster Marga Miltenburg is het geen „specifiek doelgroepenpro gramma". „Emancipatie gaat ie dereen aan. En stel dat in de ver re toekomst de achterstand van vrouwen op mannen wordt inge lopen, dan nóg heeft 'MTV' be staansrecht. Veel van de onder werpen die we nu al vijf jaar aan snijden zullen altijd actueel blij- 'M/V Magazine', elke dinsdag ochtend te beluisteren via Radio 5, bestaat uit een aantal vaste on derdelen. Naast het nieuwsover zicht (waarin actualiteiten wor den bekeken vanuit het vrou wenstandpunt) is er ondermeer een gesprek met een gast over een actueel thema, een telefoon- vraag waarop luisteraars kunnen reageren en de agenda. Door 'M/V-Magzine' wordt ook jaarlijks de 'M/V Emancipatie prijs' uitgereikt. De prijs - drie jaar geleden ingesteld - ging ach tereenvolgens naar de theologe Catherine Halkes, de hulpver- fl leenster Ceciel Brand en de so- v ciologe Hilda Verwey-Jonker (Radio 5, 10.05 uur) Marina Ogilvy: LONDEN (Rtr) De zwangere, ongehuwde nicht van de Britse koningin Elizabeth heeft maan dagavond tijdens een program ma op de nationale televisie hui lend een beroep gedaan op haar ouders om haar niet te verstoten. De 23-jarige Marina Ogilvy richtte zich via het tv-scherm rechtstreeks tot haar moeder, prinses Alexandra. Zij zei onder meer: „Ik haat je niet. Ik wil dat je als een moeder van me houdt. Ik wil datje naast me staat" Zij beschreef de harde con frontatie met haar ouders toen ze hen inlichtte over haar zwanger schap. Ze werd voor de keuze ge steld: trouwen of abortus. Man na Ogilvy is de dochter van prin ses Alexandra en de zakenman Sir Angus Ogilvy. Zij verscheen samen met de 26-jarige fotograaf Paul Mowatt, de verwekker van haar toekom stige baby, op het tv-scherm. Het tweetal woont in een bescheiden woning iets buiten Londen. Mo watt, die de toegang tot het huis van de ouders van zijn vriendin is ontzegd, vertelde dat Marina en hij na de geboorte van het kind zullen trouwen. kamp. „In de kaartenbrancne worden uitklapbare wenskaarten van rond de 20, 25 gulden ver kocht. Bovendien, bij verliefde mensen speelt geld geen rol" Met camera's Het Britse Lagerhuis heeft giste ren voor het eerst televisie-came ra's toegestaan tijdens de zittin gen. Het experiment zal een jaar duren, waarna de 650 afgevaar digden zullen stemmen of de ca mera's zullen mogen blijven. Het Britse publiek zal het parlement echter pas na de officiële opening op 21 november, in actie kunnen Het niet gekozen Hogerhuis, waar de debatten gewoonlijk veel minder fel zijn, heeft al sinds 1985 televisiecamera's toegelaten. De kijkers hebben zo wel eens in een lid van het adellijke college kun nen waarnemen dat tijdens de zit ting in slaap was gevallen. Het im mer onrustige Lagerhuis, met zijn schreeuwpartijen en ongewone gebruiken, heeft tot vorig jaar te levisiecamera's geweerd. Toen besloten de leden echter met 318 tegen 264 stemmen om de came ra's voor een experimentele pe riode van een jaar in de zittingen toe te laten. Ruïnes ontdekt In Israël zijn nabij de ommuurde 'Oude Stad' in Jeruzalem de res ten gevonden van een Byzantijns handelscentrum uit de vierde eeuw na Christus. De Israëlische archeoloog Aren Maeir zei dat de blootgelegde ruïne mogelijk diende om christelijke pelgrims naar Jeruzalem te foerageren. Volgens hem zijn zeer goed ge conserveerde kunstprodukten gevonden waaronder een 8 centi meter hoge flacon met aan de ene zijde een afbeelding van Christus en aan de andere een van Sint Jo ris de Drakendoder. De pelgrims gebruikten de fles mogelijk om gezegend water en olie in te ver- voeren, aldus Maeir. De archeoloog voegde daaraan toe dat de opgravingen gevaar lo pen snel weer te worden bedol ven onder het asfalt. De gemeente Jeruzalem heeft een snelweg ge pland, die het gebied waar de vondst is gedaan precies door kruist. De Britse nonnen, die zich ver zetten tegen het doden van hun 5000 met salmonella besmette kippen, poseerden gisteren voor het hooggerechtshof in Londen. Ze woonden daar het proces bij dat ze aanspanden tegen het mi nisterie van Landbouw om het slachten van hun kippen te voorkomen. De nonnen behoren tot een orde die. een klooster heeft in Daventrj'. (fnioAP) Muzikale wens Minnaars en minnaressen kun nen elkaar vanaf nu bestoken met muzikale wenskaarten. Die wor den sinds kort op de markt ge bracht door CBS De kaart bestaat uit een wenskaart met een single- compact disc. „Als je verliefd bent stuur je een kaart met Can't Take My Eyes Of You. Als een vriend je heeft helpen verhuizen verzend je de kaart You Made Me So Very Hap py en als je hitsig bent stuur je I Want Your Sex naar tien dames, waarvan je zeker weet dat er één .reageert", zegt CBS-directeur Ri chard Denekamp. Inmiddels zijn zo'n 60 titels als muzikale wenskaart verschenen. De prijs is f 14,95 per stuk. „Nee. dat is niet te duur", meent Den'i- KM 16 013 IUGQALG WMNÖMKKGL...

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27