Grote stap vooruit bij onderzoek borstkanker Ik blijf dezelfde Liesbeth Caspers Valkenburg wil af van 'stuntwerk' makelaars /genda PAGINA 18 REGIO WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 Leidse onderzoeker zoekt naar invloed chromosomen LEIDEN "Internationaal wordt de nieuwe techniek als een belangrijke methode gezien. Je mag zeker stellen dat we een geweldige stap voorwaarts hebben gezet. Eindelijk zijn we nu in staat om iets meer te zeggen over de rol die chromosomen bij borstkanker spelen. Iets dat tot nu toe niet delen, direct vrijwel niet mogelijk was. Alleen bij vormen van bloedkan- ker worden de chromosomen betrokken". de delende cellen te isoleren Dr. C. Cornelisse van het labora- de chromosomen zichtbaar torium tech- pathologie zegt hier- Aldus Peter Devilee, die vandaag aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde promoveert. De vilee ontwikkelde een methode waarmee de prognose van patiën ten met borstkanker in de toekomst mogelijk aanmerkelijk beter kan worden gesteld. De techniek die Devilee samen met andere onder zoekers ontwikkelde maakt het mo gelijk om de kwaadaardigheid van kankercellen te bestuderen en op vrij éénvoudige wijze iets te zeggen over de chromosomen in de tumor cellen door Jan Westerlaken Devilee geprobeerd meer inzicht te krijgen in de vraag welke invloed het erfelijk materiaal (DNA) op het proces heeft. De overtuiging leeft dat kanker zijn-oorzaak vindt in af wijkingen in het erfelijk materiaal. Andere onderzoeken hebben aan getoond dat sommige vrouwen een verhoogd risico lopen op borstkan- dig. Alle cellen kunnen, ook die zich somen er niet uit konden krijgen. isolatie uit de Natuurlijk hebben ze dat gepro- tumor voor onderzoek worden ge- beerd, maar op een andere manier bruikt. Nu al is duidelijk dat er be- Men wachtte in feite op een nieuwe langrijke bijdragen op het gebied techniek. Wel, dit is er dus één"- van de chromosomenafwijkingen van deze tumor kunnen worden verwacht". Voorts heeft Devilee in zijn on- m gMHH. door de grote technische proble- Volgens Peter Devilee is het on derzoek naar de chromosoomafwij kingen in borstkanker gestagneerd die zich hierbij voordeden. ker. In Nederland krijgen, relatief veelvuldig voorkomen gesproken, veel vrouwen deze ziek- IÊÊ SÉ|h te, terwijl in een land als Japan het voorkomen van borstkanker zeld zaam is. Omgevingsfactoren zoals voeding maar misschien ook het er felijk materiaal spelen hierin een ject is van de Nederlandse Kanker stichting, het laboratorium voor pa- heeft sïechts een relatief thologie en de vakgroep antropoge- tal tumoren met succes kunnen nel der zoeken. Maar dan spreken netica - aandacht besteed het twee of drie succesjes. Met de- methode kunnen we wel tachtig procent van de gevallen rol. Devilee vertelt dat er ook families bekend zijn bij wie borstkanker veel vaker voorkomt dan gemid deld in de bevolking. Zo lopen zus- De prognose bij borstkanker ters van patiënten die op jonge leef- wordt tot nu toe voornamelijk be- tijd tweezijdig borstkanker hebben paald aan de hand van het aantal gehad, tien keer zoveel kans om zelf dwijnen materiaal ken is dat nen zijn die het ontstaan van kanker onderdrukken. Onstaat er tumor- SttKStóWBS ^aresra-ssasa het erfelijk lorsttumoren. Geble- JTSüÜE bruikbare infOTmaVe°verkrygën*^Ja, „on o ^at jg jncjerciaaci een beklangrijke stap voorwaarts". De opmerking is al gemaakt: i deze genen kan ook het jn fami- mogelijk pas wat aan deze '""1 bepaalde soor- onderzoektechniek. In welke rich- lies voorkomen verschillende chromosomen her kend waar deze genen gelegen zou den kunnen zijn. uitzaaiingen in de lymfeklieren de grootte van de tumoren. Hoewel de techniek van Devilee met gebruiksklaar is wordt hij bij het be handelen van patiënten nog niet| toegepast. Zelf verwacht Devilee dat het zeker nog wel vijf tot tien jaar gaat duren alvorens ook borstkanker te krijgen. Inmid dels is in Leiden een begin gemaakt onderzoek naar borstkan ker die generaties lang voorkwam bij vrouwen uit één en dezelfde fa milie ten tanker verklaren. Devilee heeft Inzicht Dr. Cornelisse: "We krijgen meer in zicht in de verschillen van kwaad aardigheid. Nu werken we met ma teriaal - tumoren - dat afkomstig is 0van patiënten. Dus werken we ach- tische afwijkingen van borstkanker teraf. De kennis die we daarvan op- Wereldwijd Wereldwijd gezien zijn de succes- het opsporen van de gene- praktijk mee kan worden gewerkt "Eerst", zegt hij, "moeten we de tu- te Moeilijk Peter Devilee meldt dat het altijd extreem moeilijk is geweest minimaal vergeleken bij de sen op het terrein van bloedkanker. Nederland is één van de weinige landen in de wereld onderzoeken, kijken welke chromosomen van borstkankercel- gebruik van deze steken kunnen, we straks vooraf ge- bruiken. Je kunt stellen dat we niet aan preventie werken, maar wel om met iets te kunnen doen voor de patiënt chromosomen een rol spelen voorts bezien hoe het gezwel zich in de patiënt gedraagt. Zo krijgen we de beschikking over patronen. Pas als jve die hebben kunnen we zeg gen dat patiënten met bepaalde pa tronen langer zullen leven of juist korter" Erfelijk Borstkanker is de meest voorko mende Vorm van kanker bij vrou wen. Jaarlijks sterven er ongeveer 3200 vrouwen aan de gevolgen van deze aandoening en worden er rond de 7300 nieuwe gevallen geregi streerd. De kans op volledige gene zing groeit, maar over de oorzaak van het ontstaan van borstkanker is nog relatief weinig bekend. Met zijn onderzoek heeft Peter len te onderzoeken. De tumorcellen laten zich zeer slecht in kweek bren gen waardoor het niet mogelijk is onder meer de oorzaken blaaskanker, tumoren aan de teelt ballen en vormen speurt. techniek zeïf- Wat we hebben gevonden is dat op chromosomen genen hadden moeten liggen die verloren zijn ge- hersenkanker gaan. Wellicht kon zich hierdoor borstkanker vormen. Zekerheid Universiteit onderzoekt erfelijkheid borstkanker LEIDEN De Leidse universiteit teit - antropogenetica, klinische on- heeft het initiatief genomen een on-cologie en pathologie - werken derzqek te beginnen naar vormen nauw samen in dit onderzoek. De van borstkanker die generaties lang Stichting opsporing erfelijke tumo- zijn voorgekomen bij vrouwen uit ren, gevestigd op het terrein van het één- en dezelfde familie. De onder- AZL, benadert patiënten met het zoekers denken op die manier infor- verzoek om medewerking te verle- matie in handen te krijgen waarmee nen. zij kunnen bepalen hoe groot de kans is in welke mate vrouwelijke bij allemaal door hetzelfde erfelijke patiënten weten te bewegen naar nakomelingen door de erfelijke mankement is ontstaan. Leiden te gaan voor het laten afne- kwaal worden getroffen. Dr. C. Cornelisse van het patholo- men bloed. Hieruit kan DNA-infor- gisch laboratorium zegt dat Leiden matie worden gewonnen, die nodig Drie vakgroepen van de universi- precies op tijd op de boot is ge- is om na te gaan of de borstkanker sprongen. Engelse wetenschap pers, die aan eenzelfde onderzoek werken, hebben laten weten met de Leidse universiteit te willen samen werken. Vooralsnog lijkt die bereidheid redelijk. Specialisten en huisartsen uit het hele land hebben positief ge- reageerd op het initiatief en al enige Peter Devilee: 'Kapotte genen kunnen we niet repareren'. (foto Holvast) hebben we daarover nog niet. Het is een gebied dat moet worden onder zocht. We weten wel dat het zeven tiende chromosoom (de mens heeft er 46, van iedere ouder 23) in zestig procent van alle patiënten een af wijking vertoont". Borstkanker neemt toe. De thera pieën lopen niet in de pas. De ver houding is scheef getrokken. Kan de nu ontdekte nieuwe techniek er toe bijdragen dat borstkanker in de toekomst kan worden voorkomen? Peter Devilee zegt daar voorals nog geen middelen voor te zien. "Omdat", legt hij uit, "we niet in staat zijn om kapotte genen te repa reren. Bovendien praten we niet .over één gen, maar over meer. Het probleem met kanker is dat het een ziekte van de genen zelf is. Tot je vijftigste jaar kan het goed gaan en dan op eens gaat er wat mis. Preven tie bieden kunnen we niet, omdat je nooit van tevoren weet waar het mis loopt. Behalve dus bij die families die zwakke plekken in de genen vertonen. Bij hen zou je aan inten sieve controle kunnen denken". Buitenpoorters voortaan geweerd VALKENBURG - De gemeente Valkenburg stuit in toenemende mate op het verschijnsel dat koop woningen in het dorp worden ver kocht aan niet-ingezetenen. terwijl -ze wel geschikt en betaalbaar zijn ;voor de eigen inwoners. Volgens wethouder M.J. Vos is dat te wijten aan 'stuntwerk van makelaars'. 1 Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie eco nomische zaken liet Vos weten dat het college 'dergelijke grappen' een halt wil toeroëpen door de eisen voor woningverkoop te verzwaren. Vos noemde als willekeurig voor beeld. van 'stuntwerk' een woning -die op 150.000 gulden is getaxeerd. Hillegom wel 180.000 gulden op ta fel wil leggen De makelaar mag die woning vol gens de huidige regels pas verko pen, als het huis twaalf weken tever geefs is aangeboden aan Valken burgers. Vos: "Dan komt er een Val kenburger die de woning wel voor 170.000 gulden wil hebben. De ma kelaar zegt dan: nee, 180.000 is de prijs. De Valkenburger haakt dan af en na twaalf weken wordt de koop gesloten. De woning was dus in fei te al aan die Hillegommer ver kocht" Het college wil de termijn van de zogeheten 'vruchteloze aanbieding' van twaalf weken naar vijf maanden verlengen. Dat betekent dat een huis vijf maanden lang geregeld te koop moet worden aangeboden aan Valkenburgers voordat het wordt verkocht aan buitenstaanders. "We hopen dat het stuntwerk dan min der aangenaam wordt", aldus wet- houdèr Vos. "Drie maanden wach- DIEFSTAL - Een tankpas, een sleutelbos, twee zonnebrillen en vier luidsprekèrboxen zijn gister nacht gestolen uit drie auto's bij de Emmanuelschool aan de Anna van Burenlaan in Alphen. Volgens een woordvoerder van de politie kregen de daders geen kans de radio-cas setterecorders mee te nemen, om dat ze vermoedelijk werden ge stoord in hun bezigheden ten, schijnt in het algemeen wel ac ceptabel te zijn, maar met vijf maan den wordt het denk ik toch wel moeilijker" Daarnaast willen burgemeester en wethouders in navolging van di verse andere gemeenten in de duin en bollenstrèek de koop- en huur- grenzen verhogen. Dat betekent dat een woning met een huur van bene den de 800 gulden aan Valkenbur gers moet worden verhuurd en dat een koopwoning pas boven de 250.000 gulden zonder meer aan niet-ingezetenen mag worden aan geboden Boskoops koor haalt Russen naar Nederland BOSKOOP - Het Russische koor Noorus komt morgenavond in Bos- concerten in Nederland. De zeven tig zangers en zangeressen zijn hier op uitnodiging van het plaatselijke koor Die Gouwe Sanghers. Vooraf gaand aan de optredens wacht Noorus vrijdag een officiële ont vangst op het gemeentehuis. Tij dens hun verblijf zijn de Russen on dergebracht bij gastgezinnen in Boskoop en omstreken. Die Gouwe Sanghers kwamen vorig jaar met Noorus in contact op een festival in Boedapest. De Bos kopers waren zo onder de indruk van de Russische zangers dat ze be sloten de groep naar Nederland te halen. Speciaal voor de gelegenheid richtten .Die Gouwe Sanghers de stichting Stuvink op, de stichting uitwisseling internationale koren, die het programma voor haar reke ning nam. Noorus treedt vrijdagavond op in Scheveningen en een dag later zingt het koor op Texel. Het Russische koor geeft zondag een avondvul lend concert in het Rotterdamse De Doelen en is dinsdag te beluisteren in de Ontmoetingskerk in Waddinx- Noordwijkse blij verrast met uitverkiezing tot Miss World Nederland NOORDWIJK - Wat voor Lies- betli Caspers enkele jaren gele den begon als een grapje in de Noordwijkse discotheek The Champ, eindigde zaterdag voor lopig in Breda tot verkiezing als Miss World Nederland. Dank zij deze uitverkiezing strijdt de Noordwijkse gemeente-ambte naar op 22 november in* Hong kong samen met 84 andere 'scho nen' om de titel Miss World. Een trip naar de Britse kroonko lonie die de 21-jarige Liesbeth ab soluut niet had verwacht. "Ik heb bruin haar en niet al te lang. Je hoort altijd datje dan zeker niet in aanmerking komt om tot Neer- lands mooiste te worden geko zen", had zij haar kansen gewo gen. Groot was Liesbeths verba zing dan ook toen de jury het oog op haar liet vallen. Volgens het ju ryrapport had zij de meeste uit straling van de 15 kandidaten en dat leverde haar de felbegeerde hoofdprijs op. door Kees van Kuilenburg Een uitverkiezing die Liesbeth Caspers overviel. "Ik begin nu pas een beetje in de gaten te krij gen wat mij is overkomen", merkt zij na inmiddels zes interviews voor dag- en weekbladen en een life-optreden bij de commerciële zender Véronique op. "Maar dat schijnt er allemaal bij te horen", aanvaardt de Noordwijkse de gro te belangstelling. Voorhout Het was overigens niet de eerste keer dat Liesbeth in de prijzen viel bij een miss-verkiezing. Na haar eerste prijs in The Champ, werd zij ook als mooiste ge kroond in Voorhout, Callantsoog, Scheveningen en Rotterdam. Verkiezingen die haar tal van prij zen en reisjes naar Aruba en Ma deira opleverden. "Steeds dacht ik na weer een succes: het zal nu Liesbeth Cas pers: "Ik ben een nuchtere Noordwijkse en zal dat ook blij- (foto Wim Dijkman). wel de laatste keer zijn. Dit kan niet blijven voortduren. Trou wens, zaterdag in Breda ver wachtte ik oök niet al te veel. Maar de jury dacht er anders Hoewel Liesbeth er veel voor overheeft om tot mooiste te wor den gekozen, gaat dat toch niet ten koste van alles. "Ik ga niet het podium op met het idee dat ik het wel even ga maken. Als je dat wel doet en het gaat mis, dan val je in een diep gat. Wat dat betreft ben ik nuchter genoeg. Ik blijf dan oók voorlopig nog werken bij de gemeente Noord wijk. Om mee te kunnen doen in Hongkong heb ik zes weken onbetaald verlof geno men. Daarna ga ik gewoon weer aan de slag op het gemeente-ar chief'. Wat Liesbeth enorm is meege vallen bij de strijd om Neerlands mooiste in Breda, was de onder linge vriendschap. "Je hoort wel eens verhalen dat het alleen maar haat en nijd is bij dergelijke ver kiezingen. Daar heb ik niets van gemerkt, óok nadat de jury had gesproken, was de sfeer nog uiter mate vriendschappelijk en dat is de gehele avond zo gebleven", al dus de Noordwijkse. Liesbeth Caspers verwacht niet dat zij door het succes zal veran deren. "Wel hoop ik door deze er varingen mijn algemene belang stelling te verbreden en ik zal ook beter Engels leren spreken. Maar dat is een positieve verandering. Voor het overige blijf ik dezelfde Liesbeth die zeker niet naast haar schoenen gaat lopen". Zij spreekt ook nuchter over de kritiek die vaak wordt gehoord bij een miss-verkiezing. "Kreten als een veetentoonstelling trok ik mij vroeger wel aan, maar nu hoor ik ze niet eens meer. Als je een mooi figuur hebt, moet het toch mogelijk zijn om daar iets mee te bereiken. Als een meisje goed is in surfen hoor je ze niet, maar bij miss-verkiezingen moet er altijd kritiek worden geuit. Het is mijn eigen keuze en daar wil ik niet over worden lastiggevallen". Begeleidster Wat de toekomst voor de Noord wijkse in petto heeft, is nog niet helemaal duidelijk. Morgenmid dag vliegt zij naar Taiwan. Daar beginnen de voorbereidingen voor de Miss World-verkiezing. Door de organisatie krijgt ze een begeleidster toegewezen die ze gedurende al die weken terzijde staat en ook precies weet wat er gaat gebeuren. Daarna vliegt het gezelschap naar Hongkong waar 22 november de verkiezing is. Wellicht mogen haar ouders, vriend Bas ën haar zusje als gast van de organisatie de verkiezing bijwonen. "Dat zou ik grandioos vinden, want je bent tenslotte ruim een maand van huis en haard". Over haar kansen in Hongkong is zij opnieuw de nuchterheid zel ve. "Dit jaar is Angela Visser tot Miss Universe gekozen en twee Nederlandse meiden als 's we relds mooisten in één jaar behoort niet tot. de mogelijkheden. Bo vendien ben ik een centimeter of vijf korter dan de meeste kandi daten. Ook dat is sterk in mijn na deel, maar dat dacht ik ook in Breda". Na haar terugkeer uit de Britse kroonkolonie wacht haar nog een groot aantal klussen, zoals het openen van winkels en het bijwo nen van diners. "'Dat hoort er nu eenmaal bij. Maar ik hoop dat ik ook een kans krijg om bijvoor beeld eens iets te presenteren, zoals modeshows of iets bij de te levisie. "Goedele Liekens presenteer de de miss-verkiezing zaterdag en dat leek mij wel leuk om ook eens te doen. Maar dat heb je nu een maal niet zelf in de hand. Vandaar dat die belangstelling van de me dia zo leuk is. Tenslotte is dat alle maal gratis promotie'". Liesbeth kreeg na haar uitver kiezing van vele kanten welge meende adviezen. Onder anderen van Angela Visser en Goedele Liekens. "Volgens Goedele moet ik goede raadgevers kiezen en vooral mezelf blijven. Een goed advies denk ik. Zij heeft het zelf ook aardig gedaan na haar verkie zing tot miss België. Ik zie haar ook een beetje als mijn voor beeld". WOENSDAG 18 OKTOBER Hillegom lezing over de tropische regen wouden. gebouw De Hoeksteen. Karei Doormanplein aanvang 20 00 uur Leiden lak-theater, Barbara Duifjes Lisa Marcus met complete An gels-trilogie (op twee avonden, wo en do), aanvang 20.30 uur. Leidse Schouwburg. Marjol Flore met: Marjol gaat vreemd', aanvang 20 15 uur. .Duel. visueel concert door stichting 'De Aantasting', combi natie van beeld en geluid, aan vang 21.00 uur in het Waagge bouw Oegstgeest bridgen DDS in 'Hotel het Witte Huis' aanvang 19.45 uur. Zoeterwoude opening aanvang 20.00 DONDERDAG 19 OKTOBER Alphen familievoorstelling- 'De Koning en de rest', door Stichting Theater Eldorado, aanvang 19.30 uur in het Parktheater. Leiden Vakantie Bijbel Klub in gebouw Irene, Driftstraat voor kinderen van 4 tot 12 jaar van 10.00 tot 11.30 uur. lunchconcert in de Kapelzaal van K&, Oude Vest. Patrick van Deurzen gitaar, Ton de Leeuw, in terlude. aanvang 12.45 uur. Lak-theater. Barbara Duyfjes en Lisa Marcus met 2e deel An gels-trilogie, aanvang 20.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, knutseldagen voor kinderen rond thema Japan en Afghanis- Leiderdorp workshop Afrikaanse en Caraï- bische cultuur, met zang, dans, kunst en muziek, (8 tot 14 jaar),, van 10.00 tot 15.30 uur in Sjelter. Heemraadlaan. bewegingsgym voor dames, A 1 klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubhuis, Splinterlaan. klaverjassen bij de Buitenge wonen. aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Oegstgeest zwembad Poelmeer, zwem men voor mensen met Astma en Cara. van 13.30 tot 14.15 en van 14.15 tot 15.00 uur. lezing over Japans en Chinees porcelijn. door C, Broekhof van Veilinghuis Sotheby's, tevens taxatie van meegebrachte voor werpen op dit gebied, aanvang Woubrugge kledingbeurs in de Stal, Hoog- made, van 13.00 tot 15.30 uur. speelgoedmarkt plein feuter speelzaal. Hoogmade, van 14.00 tot 15.30 uur. VRIJDAG 20 OKTOBER Alphen film: 'La Lectrice'. aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. Hazerswoude disco. Verukkelijke 15. aan vang 21.00 uur in de Stek, Dorps- Leiden Vakantie Bijbel Klub voor 4 tot 12-jarigen, van 10.00 tot 11.30 uur in gebouw Irene, Driftstraat. klaverjas- en sjoelavond bij wijkvereniging Aktief, Berlage- straat, aanvang 20.00 uur. concert, "Vrijdagavond Kamer muziek', mmv Herre-Jan Stegen- ga (cello) en Jacog Bogaard (pia no), aanvang 20.15 uur, Kapel zaal K&O. Oude Vest. optreden The National Thai Dance Troupe' (première), aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Zoeterwoude disco, mmv de Exodus Music and Light Show, aanvang 20.30 uur bij Utopia.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18