Ondernemers doen te weinig aan opleiding werknemers Gemeente moet bij fusies sportclubs regelend optreden Rabobank in Leiden krijgt als eerste studentenloket Gezin moet uit woning Roekenplaats Praxis voor miljoenen opgeknapt Opinie WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 LEIDEN Speciale actie van Kamer van koophandel LEIDEN De Kamer van Koop handel gaat bedrijven stimuleren meer aandacht te geven aan de op leiding en scholing van hun werk nemers. De Kamer verspreidt daar toe deze week een speciale onder- wijskrant onder alle bedrijven in de regio. De krant is getiteld 'Kennis in bedrijf. "Leren doe je maar in je eigen tijd". Volgens de Kamer van Koop handel is deze uitspraak kenmer kend voor de ondernemersfilosofie die in de jaren '90 definitief achter- LEIDEN - Het hoofdkantoor van de Rabobank aan de Leidse Sta tionsweg krijgt als eerste bank in Nederland een 'studentenloket'. Het wordt bemand door een spe ciaal aangestelde studentenadvi seur die precies op de hoogte is van de financiële mogelijkheden van studenten. Zo kan hij bij voorbeeld inlichtingen verstrekken over de Wet studiefinanciering en het ge spreid betalen van collegegeld. De nieuwe dienstverlening is een van de veranderingen die zijn door gevoerd in de geheel vernieuwde vestiging van de bank. die woens dag 25 oktober officieel wordt her opend door burgemeester Goe- koop. Tijdens de verbouwing, die ongeveer negen maanden heeft ge duurd, is het uiterlijk van het ge bouw ingrijpend gewijzigd. De i vroegere balkons aan de voorzijde zijn verdwenen, de gevel is geheel 'bepleisterd' met bruin natuur steen. O ok het interieur van de bank is flink aangepakt. Er zijn aparte ba lies gekomen voor bijvoorbeeld kredietverlening, sparen en verze keringen. Daarnaast zijn er nog vier balies voor de normale geldhande lingen als storten en opnemen. De directie van de bank verwacht door deze nieuwe opzet de wachttijd voor cliënten aanzienlijk te kunnen verkorten. haald zal blijken. "Het midden- en kleinbedrijf dient het scholen van werknemers meer als gezonde in vestering te zien die bijdraagt aan het succes en het voortbestaan van de onderneming, dan als kosten post". aldus de Kamer van Koop handel. De krant zelf probeert onderne mers te stimuleren naast een onder nemingsplan ook een opleidings plan op te zetten. "Een bedrijf dat niet systematisch investeert in ken nis en opleiding van medewerkers raakt snel achterop. De technologie van het jaar 2000 moet voor twee derde nog worden ontwikkeld, ter wijl eveneens tweederde van de mensen die ermee moet werken nu al m dienst is. Een ondernemings plan zonder ondersteunend oplei dingsplan biedt slechts een wanke le basis", aldus de krant, j Als de ondernemer op deze ont wikkelingen niet tijdig reageert met aanpassingen in de bedrijfsorgani satie en uitgekiende investeringen, heeft dit gevolgen voor de continuï teit van het bedrijf, meent de Kamer van Koophandel. De voorlichtings krant 'Kennis in bedrijf geeft dan ook informatie over het opleidings- plan (welke kennis is nodig)) en waar deze kennis 'ingekocht' kan worden. "Het aanbod van scholings- en opleidingsmogelijkheden is voor het bedrijfsleven wellicht steeds ondoorzichtiger geworden. De aan passingen die de laatste jaren zijn doorgevoerd hebben veelal tot doel het onderwijssysteem beter te laten aansluiten", meent de Kamer van Koophandel. Directeur drs. A. Berkhout van de Kamer zegt dat er nog altijd van aansluitingsproble men sprake is. "Het is soms moelijk voor bedrijven om kwalitatief vol- LEIDEN - Geboren: Stephanie Caroline d.v. J.W.M. LOeff en A.L. Brown. Natascha d.v. J. Petiet en J.C. van Rootselaar, Thomas Tim Maximiliaan z.v. L.P. Driessen en L.M. Jansen, Hillie Joukje d.v. R. Bosma en G.C. Been, Sven z.v. M.J. Prei) en A.G. Seijmonsbergen. Denise Mariska d.v. F.J. van Sliedregt en I. Boumans, Boy z.v. R.J. Heijenekamp en A. van Hal, Fre- derik Franciscus z.v. A. Kuijper en H. van Rooijen, Jeremy z.v. M.C.F.M. Koppen en M.C Bouwmeester, Ramona Fabiola Rosalinde d.v. C. Biesot en P. Nijdam, Claudia Marije d.v. F.A.W. van der Kroft en M. van Egmond. doende geschoold personeel te krij gen". Uit cijfers van vorig jaar blijkt dat in het rayon Leiden van het Gewes telijk Arbeidsbureau (Leiden en Duin- en Bollenstreek) in totaal 2500 moeilijk vervulbare vacatures waren. De Kamer wil daarom het beroepsonderwijs sterk gaan stimu leren. "Een vak leren is onderge waardeerd" meent mr. F.A. de Jongh, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel. Hij wijst erop dat het beroepsonderwijs voor veel leerlingen de juiste keuze zou zijn. Om te wijzen op de mogelijkhe den van het beroepsonderwijs start de Kamer binnenkort een regionale promotiecampagne 'Beroepsonder wijs', vooral gericht op leerlingen van het basisonderwijs. Met posters worden leerlingen en ouders gewe zen op het beroepsonderwijs. DEN HAAG/LEIDEN - Een gezin aan de Roekenplaats in de Meren- wijk, dat volgens buurtbewoners overlast veroorzaakt, moet de wo ning binnen een week verlaten. De president van de Haagse rechtbank, mr. Portheine, heeft dit besloten. Hiermee kwam hij tegemoet aan de eis die de woningbouwvereni ging De Sleutels twee weken gele den stelde in een kort geding tegen de familie. De woningbouwvereni ging wil het gezin uit de buurt heb ben wegens aanhoudende klachten omwonenden over het gedrag de familieleden. Ze zouden on der meer lichamelijk en geestelijk letsel hebben toegebracht en zich te buiten zijn gegaan aan vernielingen en bedreigingen. Tijdens het kort geding van twee weken geleden bleek dat veel van deze beschuldigingen nooit zijn na getrokken. De wijkagent verklaar de dat er weliswaar een opmerkelij ke toename van het aantal klachten is genoteerd, maar dat niet duidelijk is wie daarvan de oorzaak is. President mr. Portheine meende echter dat er voldoende reden is te geloven dat de beschuldigingen kloppen. LEIDEN - Aan de middenberm in de Leliestraat wordt de laatste hand gelegd. Binnenkort wordt de berm be plant met groen. Het wegdek van de straat was hard toe aan een opknapbeurt. Na klachten van bewoners over de gevaarlijke kruising van de Leliestraat met de ventweg van de Lammenschanseweg. is tevens besloten om een middenberm van ongeveer drie meter breed aan te leggen. Met de herbestrating is vlak na de bouwvakvakantie i breid dat de LEIDEN - Leiden heeft vanaf vol gende maand een gemoderniseerde vestiging van de doe-het-zelf-win- kel Praxis. Op 1 november gaan de deuren van het vernieuwde winkel pand aan de Zoeterwoudseweg open voor het publiek. De kosten van de verbouwing lopen volgens directeur B Kroese'in de miljoenen guldens' Voor dat geld is onder meer de winkeloppervlakte uitgebreid naar 3500 vierkante meter, wat een ver dubbeling betekent van de vroege re ruimte. Er zijn onder meer een keuken-, en een decoratieafdeling toegevoegd aan het pakket van de voormalige bouwmarkt. Kroese wil graag af van de oude benaming 'bouwmarkt' voor zijn winkel. Hij wijst er op dat in de nieuwe winkel veel decoratie-pro- dukten te koop zijn. Zo is er onder meer een woningtextiel-afdeling. Vërder is op de verdieping een ta pijtshop gekomen. "Natuurlijk kunnen de mensen bij ons ook nog wel een zak cement halen, maar we hebben ons assortiment zo uitge- winkel r i bouwmarkt", aldus aquarelleren, adem- en zangtechnieken en stoelen mattenA/lechten. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij K&O, Oude Vest 45. tel. 141141. Klaverjassen De wijkvereniging Aktief aan de E He interieur van de winkel is ook behoorlijk aangepakt. Op basis van een advies dat Praxis Nederland en kele jaren geleden inwon bij een Amerikaans adviesbureau, is de Kaartavond Breng- en koopmarkt De christelijke Muziekvereniging Con- In het Verenigingsgebouw aan de Caeci cordia houdt zaterdagavond 21 oktober liastraat 18 wordt vrijdag 27 oktober een ha|f een kaart- en sjoelavond in haar vereni- zogenaamde 'Breng- en koopmarkt' ge houden door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden- /Oegstgeest. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie tel. 765721, mevrouw Neuteboom. straat 2 houdt vrijdag 20 oktober een kla- winkel overzichtelijker geworden, verjas- en sjoelavond. De activiteiten be- Dat betekent dat de hoog opge- ginnen om 20 00 uur. de zaal is al een bouwde stellingen tot het verleden eerder open. behoren. K&O Bij K&O beginnen in de tweede helft oktober de taalcursussen nieuw-Grieks voor beginners en gevorderden. Voor deze cursus is minimaal havo nodig. Te vens beginnen de cursussen Noors, Op Eigen Wieken In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt zaterdag 28 oktober Marathonlopers sponsoren De Sleutels atiefnemer Tjeerd Scheffer zegt dat als de groep de halve ton bijeen krijgt, De Sleutels voor een periode van vijf jaar uit de financiële zorgen Om de halve ton bijeen te krijgen, zijn tal van bedrijven benaderd om de actie te steunen. Volgens Schef fer heeft een groot aantal onderne mingen steun toegezegd. Verder la- LEIDEN De groep Leidse hard- ten de atleten zich sponsoren tij lopers die op 5 november deel- dens de trimlopen waaraan zij als neemt aan de marathon van New voorbereiding op de marathon York wil 50.000 gulden bijeenkrij gen voor de gehandicaptensport- vereniging De Sleutels. De atleten financiële steun te krijgen in eigen meedoen. "Bovendien proberen de atleten REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Hihihihi De politieke partij Leiden Weer Gezellig, in de persoon van Ber nard Stöxen, vuurde onlangs een reeks schriftelijke vragen af op het college van burgemeester en wethouders over het voornemen van wethouder De la Mar (Groen Links Leiden) om spreekuur te gaan houden in de Leidse wijken. Het geachte raadslid wilde we ten of de melding"van genoemde beleidsvoornemens juist is, of het college bereid is de wethouder een goede stadsplattegrond en een kompas ter beschikking te stellen, of bezoldigde ambtena ren de wethouder vergezellen en hoe het verslag van De la Mar's bevindingen aan de raad is gere geld. Stöxen wilde verder weten wat het college vindt van het alterna tief om een lijst van telefoonnum mers van Leidse burgers samen te stellen aan de hand waarvan de wethouder en zijn assistenten zelf kunnen bellen met de vraag of er problemen zijn. En als de burgers dan toch ambtenaren bellen of er misschien een 06-nummer be schikbaar kan komen? Dit is nog niet alles. Het raads lid vraagt verder: of de wethouder voor zijn rondgang langs de wij ken afzonderlijk is verzekerd, of één en ander ook nog wordt opge nomen door Véronique en binnen hoeveel dagen bovenstaande pro blemen beantwoord kunnen wor den. Niet voor niets concludeer den wij na bovenstaande klets koek dat één gek meer vragen kan stellen dan tien wijzen kun nen beantwoorden. Wij waren dan ook benieuwd naar het ant woord van burgemeester en wet houders. Dat antwoord is er nog niet. Maar wij legden wel beslag op het concept-antwoord van het colle ge, opgesteld door wethouder De la Mar. Het antwoord op de eerste vraag van Stöxen (is de melding van het beleidsvoornemen van de wethouder juist?) luidt: "hi". Geen ja of nee. Ook geen ja. mits... of nee, tenzij... Gewoon "hi". Op vraag twee (stadsplatte grond en kompas beschikbaar?) antwoordt De la Mar: "hihi". Nou, daar kunnen wij nog in komen. Maar dan het antwoord op vraag drie (zullen ambtenaren de wet houder vergezellen?): "hihihihi", verklaart de wethouder. Om een lang verhaal kort te ma ken geven u ook meteen maar de antwoorden op de vragen vier tot en met negen. Deze luiden als volgt: 4. hihahahoe 5. hahaHAHA 6. HAHAAHAHAAAHAHA- 7. HIHAAHIHI- HAAAAHAAAAHAAAAAAA 8. hi 9. 17 (dagen, red.) het lachen om de vragen van Bernard Stöxen: onbetwist de lijstaanvoerder op het gebied van de hu- Het concept-antwoord eindigt met: "Inmiddels verblijven wij, omziend in verwondering, college van B en W. Hihihihi (2) Zoals gezegd is het antwoord van burgemeester en wethouders op de vragen van Stoxen nog niet openbaar gemaakt hoewel ieder een ten stadhuize de concept-ant woorden al gelezen heeft (hihi). De praktijk is dat het antwoord op vragen van een raadslid pas openbaar wordt nadat het college van B en W zich akkoord heeft verklaard met het concept. Algemeen bestuursmedewerk- ster mevrouw E. van der Vlist deelt ons desgevraagd mee dat het concept-antwoord op z'n vroegst aanstaande vrijdag in de B en W-vergadering aan de orde zal komen. "Ik weet niet of de ant woorden die nu circuleren wel een echt concept zijn", reageert .mevrouw van der Vlist. Zij durft niet te zeggen of één en ander werkelijk uit de koker van De la Mar komt. "Maar", geeft ze toe, "Ik kan het mij wel voorstellen Wethouder De la Mar was zelf niet bereikbaar om opheldering te verschaffen. Is ook niet echt nodig. Wij weten bijna wel zeker dat De la Mar het in zijn broek doet van het lachen als hij de vra gen van Stöxen beantwoordt. En dat het Leiden Weer Gezel lig raadslid onbetwist lijstaan voerder is op het gebied van de humor staat volgens ons ook als een paal boven water. Met het be sturen van de stad heeft het na tuurlijk niets te maken. Doch, wanhoop niet. Met een cursus po litieke vorming van de stichting Burgerschapskunde zouden bei de komieken zich nog heel aardig kunnen ontplooien. Hihihihi (3) B en W hebben het knap druk met het beantwoorden van vragen. Het raadslid Stöxen heeft zich on langs namelijk ook verontwaar digd getoond over opnamen, in het Leidse stadhuis, voor het ver borgen camera-programma 'Gaan met die banaan' van Véro nique. Het Leiden Weer Gezellig raadslid vroeg daarover onder meer "waarom het college mede werking had verleend aan deze ongein". Het college houdt zich in haar antwoord deze keer van de dom me. "Wij streven naar een organi satiecultuur waarin niet alles aan het college vah burgemeester en wethouders behoeft te worden voorgelegd, maar ambtenaren binnen een ruim mandaat zelf be slissingen kunnen nemen". Met andere woorden zegt het college: wij hebben ons niet bemoeid met het verhuren van ruimten in het stadhuis aan Véronique. Dat heb ben de ambtenaren zo besloten. Dezer dagen belandden op on ze burelen evenwel de zogenaam de 'gele vellen' waarop de B en W- besluiten van de afgelopen tijd staan vermeld. Daarin treffen we ook een besluit over de verhuur van stadhuisruimten aan Véroni que: "Wordt besloten: 1. Aan TV- Véronique toestemming te verle nen de trouwzaal (burgerzaal) te gebruiken voor tv-opnames ten behoeve van het programma 'U bent de Banaan' (bedoeld wordt 'Gaan met die banaan', red.). Wet houder Van der Molen kan zich niet met het besluit verenigen", besluit het besluit. Desgevraagd deelt Van der Molen ons mee een hardgrondige hekel te hebben aan dit soort spelletjes waarbij i de maling worden ge- Uit één en ander blijkt overi gens dat de kwestie wel degelijk door B en W is besloten en de ver antwoordelijkheid ten onrechte door wethouder Bordewijk (die de beantwoording van de vragen voor zijn rekening heeft gno men) op de ambtenaren is afge wenteld. Wethouder Bordewijk heeft dus, voordat Véronique de kans kreeg, de kluit al belazerd. LEIDEN Het samengaan van sportverenigingen is weer eens een belangrijk ge spreksonderwerp in de Leid se sportwereld. Het is al lan ger bekend dat er kleine vere nigingen zijn, die huurschul den hebben van tienduizen den guldens bij de gemeente. Nu de gemeente heeft ge dreigd om die clubs die geen afbetalingsregeling willen treffen het gaat om twee of drie verenigingen in maart volgend jaar de huur op te zeggen, wordt de roep om fu sies steeds sterker. door Willem Spierdijk "nisatie, die vijf jaar lang zou plaatshebben, is niet doorge voerd. De relatief sterkere huur verhoging voor voetbalvelden ging niet door. Sommige clubs za gen hun wanbetalen dus beloond met het uitblijven van een aange kondigde huurverhoging. Inzicht Die soepele houding zou nog wel te accepteren zijn, indien de ge meente enig inzicht had in de fi nanciële situatie van de kleine verenigingen. In de toelichting bij de begroting geven B en W het echter al zelf toe: dat hebben ze niet. Er bestaat kortom geen in zicht of de problemen bij enkele sportclubs door wanbeleid, on wil, gebrek aan capaciteiten bij bestuurders of overmacht zijn ontstaan. Evenmin is duidelijk of een huurverhoging van enkele tientjes bij sportverenigingen om de huurschulden in te lossen, on aanvaardbaar zouden zijn. De gemeenteraad spoorde vo- "Waarom mogen we geen eisen stellen aan de omvang van een vereniging", vroeg sportwethou der Tesselaar zich vorige week hardop af tijdens de begrotings behandeling door de raadscom missie volkshuisvesting en sport. Het totstandkomen van grotere verenigingen kan voordelen ople- |veren voor de clubs zelf. Er ont staan grotere jeugdafdelingen .sommige kleine clubs hebben he lemaal geen jeugd er is relatief minder kader nodig en de kans op een gezonde financiële huishou ding is aanmerkelijk groter. Ook wethouder Tesselaar toon de zich vorige week een duidelijk voorstander van het samengaan van clubs. Hij voerde onder meer aan dat door fusies sportvelden vrij kunnen komen. Dat betekent Idat de dienst sport en recreatie rig jaar door middel iminder onderhoud hoeft te ver- PvdA/CDA-motie het college van jrichten en meer tijd en geld kan B en W nog eens extra aan tot een ispenderen aan andere voorzie- soepele opstelling: pas in het ui- ningen, juist in een tijd waarin is terste geval mocht er van de ge- geconstateerd dat het onder- meenteraad tot opzeggen van de houdsbudget van 'sport en recre- huur worden overgegaan, atie' eigenlijk te laag is. Wethouder Bordewijk (financi- Dit argument overtuigt dan ook ën) meent dat het maatschappe- nauwelijks. Sluiting van één of lijk belang van de sportclubs een twee sportvelden mag misschien coulante houding van de gemeen- 'een aardige bouwlocatie opleve- te rechtvaardigt. "We hebben ons .ren, beter onderhoud van de tien- indertijd ook soepel opgesteld 'tallen andere accommodaties is ten opzichte van de Stichting toch nauwelijks te verwachten. Burcht (een stichting die een kun- lOpheffen van een enkel sportveld stenaarcentrum in De Burcht wil- lijkt in elk geval een druppel op de opzetten, red.), omdat we dat 'een gloeiende plaat. een aardig initiatief vonden". Voorstander Maatschappelijk Er blijven voor het gemeentebe- Omdat de locale overheid over stuur echter voldoende redenen het algemeen het maatschappe- over om een sterke voorstander lijk belang van sport wel inziet, van fusies te zijn. In de eerste pompt die ook jaarlijks miljoenen plaats is er het financiële argu- in het oprichten en instandhou- ment. De gemeente krijgt indien den van accommodaties. Niet valt een gezonde fusieclub ontstaat in te zien, waarom de gemeente gewoon, zoals het hoort, de huur- nog eens met extra verliezen in penningen binnen. een deel van deze sector moet Zodra het echter over de finan- worden geconfronteerd, omdat ciële situatie, de draagkracht, van sportverenigingen zich niet goed sportverenigingen gaat, neemt de organiseren, gemeente Leiden een zeer cou- De miljoeneninvestering recht- lante houding in. Wie z'n honden- vaardigt dat de overheid eisen belasting niet betaalt, heeft bin- mag stellen aan de huurders van nen de kortste keren een deur- de accommodaties, indien zij niet waarder op de stoep. Sommige aan hun verplichtingen voldoen, sportclubs hebben echter jaren Als de gemeente daarom voor achtereen hun schuld aan de ge- stander is van grotere verenigin- meente laten oplopen. gen, moet zij snel de soepele hou- Er bestaat kortom begrip voor ding tegen sportclubs ook te- de moeilijke financiële situatie gen die verenigingen die wel een van sportverenigingen. Het is afbetalingsregeling willen snel zelfs zo dat het gemeentebestuur laten varen, de plannen om de tarieven van de De gemeente kan daarbij best atletiekbaan, voetbalvelden, ten- zelf regelend optreden om het sa- nisbanen, sporthallen en zwem- mengaan van verenigingen te be- baden beter op elkaar af te stem- vorderen en hoeft niet aan de zjj- men heeft afgeblazen. De harmo- lijn te blijven staan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17