071-161488 071-143480 01720-73933 Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie 'Zo makkelijk en snel mogelijk veel geld verdienen' Schippers Strontrace moeten hard werken tijdens eerste etappe tocht REDAKTI ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD Organisatoren omstreden kettingbrievenspel sturen aan op proefproces PAGINA 16 WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 Schipper J. Talsma strijkt de zeilen keerpunt in Warmond arriveert. de 'Zeldenrust'. Het is het eerste schip dat tijdens de Strontrace bij het (foto's Wim Dijkman) daan. Sinds 29 september 1986 zijn alle soorten kettingbrieven toege staan. Vervolgens hebben twee ge rechtshoven Top 12 onder de loep genomen en beslist dat het kan. We zijn in Duitsland dus volkomen le gaal. In Nederland zegt men dat Top 12 een kansspel is. Ik zeg dat het géén kansspel en géén kettingbrie- venspel is. Het is een winsysteem dat je zelf kunt beïnvloeden en be geleiden". "En als hét nu toch verboden wordt in Nederland?", vraagt een bezorgde bezoeker. "Voor de men sen die nu al meedoen is een oplos sing gevonden. Zij kunnen het ver der spelen. Introducés worden voor ze gezocht". Om welke oplossing het gaat, blijft onduidelijk en de aanwezigen voelen wel waarom. "Er mag verder zeker niks worden gevraagd?", doorbreekt iemand de veelbetekenende stilte. Rijk worden En dan volgt de boodschap waar de mensen voor zijn gekomen: 'Zo makkelijk en snel mogelijk zo veel mogelijk geld verdienen'. "Iedereen droomt over de dingen die hij kan doen met geld", zegt Kerver, staand bij Duitse tekstvellen en simpele te keningen van vakantie-oorden, stu derende kinderen, nieiWe auto's en prachtige huizen. "Nou, dat wordt allemaal mogelijk ge'maakt door Top 12". Nuchtere Hollanders geloven zo iets niet zomaar en Kerver weet dat. Keer op keer heeft de spelleider het over bindende richtlijnen, de volle dige controle van de centrale in Duitsland en de bewaking door consumentenbonden, een accoun tant, een advocaat, de belasting dienst en een commissie van deel nemers. De computer zou geen na men kennen, alleen nummers: "We kunnen ons geen fout veroorloven. Anders zijn we binnen een week failliet". De gegevens van de deelnemers zijn beschermd en kunnen volgens Kerver niet in handen vallen van adressenbestanden, belastingin- ners of sociale diensten. De deelne mers hechten daar sterk aan. De oud-marineofficier uit de bollen streek zou niet graag zijn pensioen verliezen en de Haagse bijstands moeder zou de zojuist verdiende 10.000 mark niet graag afstaan. Zo lang het spel in Nederland illegaal blijft en de kansspelbelasting 25 procent blijft bedragen, houden sommige deelnemers er een Duitse bankrekening op na. Van de 60 gulden die iedere deel nemer inbrengt, betaalt de organi satie 14 procent omzetbelasting, sa- Spelleider I. Kerver legt de toehoorders in het Wassenaarse motel Bijhorst de zegeningen uit v se kettingbrievenspel. larissen van de 36 werknemers in Rottweil, de huur van het kantoor pand en de geavanceerde compu ters. Ook worden de zogeheten info- leiders gerecruteerd en opgeleid voor dat geld. Nederland telt nu al 11 van die heren en Kerver blijft op zoek naar nieuw bloed. De salarissen van de info-leiders blyken overigens tegen te vallen. 'Uitkijken met kaartverkopers' OEGSTGEEST - De politie in Oegstgeest waarschuwt voor personen die huis-aan-huis an sichtkaarten verkopen en daar bij de indruk wekken dat de op brengst voor een goed doel is be stemd. Gisteren waren in ver schillende wijken in Oegstgeest kaartverkopers actief. Mensen die goede doelen willen steunen kunnen dat het beste doen via erkende collectes, of door mid del van een overboeking. Kerver, die tevens lid is van de deel nemerscommissie, behelpt zich met een onkostenvergoeding en het in nen van wat cheques ("Ik zit 45 keer in het systeem en tot nu toe heb ik 15.000 mark binnen"). In het dage lijks leven is hij eigenaar van een Duits cafébedrijf en een importeur van achtergrondmuziek. Zijn tong val verraadt een innige omgang met het Duits. Omdat een stichting volgens de Duitse wetgeving geen winst mag maken, is het 'grootste particulier georganiseerde winsysteem ter we reld' hard op zoek naar goede doe len. Gevonden is er nog niets en dat leidde her en der tot verdachtma kingen. Het ergert Kerver mateloos: "Ze zullen zich nog wel verbazen over wat wij allemaal doen". Maar ook: "Wij zijn geen zakkenvullers". De kritiek op het systeem bevalt hem slecht. In het VARA-program- ma rekende een wetenschapper voor dat 650 miljoen mensen moe ten meedoen om alle instappers van nu aan hun winst te helpen. "Als dat zou kloppen dan zou het spel geen twee-en-een-half jaar bezig zijn", begint Kerver zwakjes. En dan: "Het is een rekensommetje dat een scholier al kan maken. Ook wij ma ken die sommetjes. Waar men geen rekening mee houdt is dat mensen meermalen kunnen instappen en een nagenoeg vicieuze cirkel vor men. Ook is er de factor tijd". De term blijkt een sleutelrol te vervullen in de vele verhalen. Het Voorschotense (37) raakt licht gewond VOORSCHOTEN - Een 37-jari- ge inwoonster van Voorschoten is gistermiddag om een uur licht gewond geraakt. Op de Voor- schoterweg probeerde zij ter hoogte van een benzinestation met haar bromfiets een aantal fietsers in te halen. Bij deze ma noeuvre raakte zij een trottoir band en kwam ten val. De vrouw is overgebracht naar het Leidse Diaconessenhuis, waar licht knieletsel werd geconsta teerd. Na behandeling kon zij nog dezelfde middag naar huis. komt er op neer dat Top 12 jaren kan doorlopen. Ieder uur worden mensen volwassen en het duurt niet lang meer voordat een nieuwe gene ratie het systeem ontdekt. Daar komt nog bij dat het spel zich als een olievlek dreigt te verspreiden. Onlangs is het opgezet in Italië en Spanje. Frankrijk. Engeland, Bel gië, Turkije en Australië zijn in voorbereiding. Aarzelen. Op 10 juli is het spel ontstaan in Duitsland en een schoonzus van één van de aanwezigen was er al snel bij. Het leverde haar 100.000 gulden op en de cheques blijven binnenstromen. De Haagse bij standsmoeder die drie maanden ge leden begon heeft inmiddels 9.400 mark ontvangen. Als ze enkele da gen van huis is vraagt ze steevast: "Zijn er nog cheques gekomen?" De oud-officier die er met twee dochters, beide schoonouders en dertig kennissen is ingestapt, staat op 6.200 mark en is niet minder opti mistisch: "Het is dé manier om rijk te worden". Toch waren ze in het begin méér dan achterdochtig. Ze belden met de nummers één die 'hun' 100 mark moesten krijgen, na men contact op met de Duitse cen trale en spraken met Duitse deelne mers en verschillende sprekers. Het systeem bleek te werken en bij de derde keer waren ze over de dam. Sinds de eerste cheques binnen zijn, reizen ze wekelijks af naar Bij horst. Ze kijken of ze nog ergens moeten inspringen, wisselen de laatste nieuwtjes uit en proberen nieuwelingen en journalisten om te praten. De meestén willen niet her kenbaar op de foto en een naam in de krant schrikt af. Verder is het net een familie. Het begin was aarzelend, maar sinds juni is het veel drukker ge worden op Nederlandse informatie- avonden. Er komen er ook steeds meer. Het begon in januari in het Wassenaarse motel en nu zijn er zes tien locaties, verspreid over het land. Het gaat om Venlo, Vlodrop, Eindhoven, Den Bosch, Rotterdam, Wassenaar, Den Helder, Houten, Hilversum, Arnhem, Nijmegen, Breda, Maasmechelen, Genderin- gen en Amstelveen. De bijeenkomsten worden stee vast afgesloten met een vergelijking met het Duitse lottosysteem. Ker ver: "Wekelijks doen daar 18 mil joen mensen mee. Ze leggen gemid deld vijf mark in en dat betekent een totale opbrengst van 90 miljoen. Daarvan wordt 15 miljoen uitbe taald. De rest gaat naar de staat. Mensen, veel succes met Top 12". WARMOND - "Tot nu toe is het een zware tocht, maar de schip pers blijven er heel welgemoed onder", aldus H. Tromp, keer- meester van de traditionele Strontrace. Het eerste deel van de tocht van Workum naar War mond verliep de afgelopen da gen aanzienlijk moeizamer dan vorig jaar. Oorzaak is volgens Tromp de zuidwester wind. "Ze hadden de wind pal tegen op het IJsselmeer". De deelnemers aan de zestiende race gingen gisteren en vandaag terug naar Workum. Het eerste schip, 'De Zeldenrust' van de Fries J. Talsma, kwam giste ren pas om 15.16 uur aan bij het keerpunt in Warmond. De num mers twee en drie kwamen aanmer kelijk later binnen. D. Marsman met 'De Hollandse Nieuwe' arriveerde om 17.01 uur en S. Meijer met 'De Jonge Jasper' meldde zich om 17.25 uur in Warmond. Dit laatste schip leverde strijd met 'De Lege Walden', de boot die slechts vijf minuten later binnen kwam. De nummer vijf, D. Hamstra met 'Vrouwe Afie', arriveerde om 17.42 uur. P. de Keizer, de enige deelnemende Leidenaar, legde met zijn skütsje 'Rust na arbeid' als zes tiende om 00.12 uur aan. Een deel nemer moest tijdens de tocht opge ven, doordat zijn mast door de felle zuidwester op het IJsselmeer af brak. Koemest De naam Strontrace vindt zijn oor sprong in het transport van natte koemest uit Friesland, dat tot in de twintiger jaren bij de Hollandse bol- lenkwekers werd thuisbezorgd. Wie snel met zijn lege schip weer terug was, kon meerdere reizen maken en zodoende meer verdienen. Ook nu proberen de deelnemende skütsjes, tjalken en klippers zo snel mogelijk op en neer te varen tussen Workum en Warmond. Symbolisch nemen ze zakken koemest mee die worden gelost in Warmond. Hoewel in vroeger jaren vaak ge bruik werd gemaakt van paarden langs de stukken waar de schippers niet konden zeilen, maakte dit jaar slechts een schip gebruik van een paard. Een Fries fjordenpaard.trok 'De Dankbaarheid' van W. Valk tus sen de Nieuwe Meer en Aalsmeer. "Toeschouwers konden dat niet overal waarderen. De schipper werd geregeld uitgemaakt voor die renbeul. Maar men gebruikt niet zo maar een manegepaard. Het dier kan dit werk aan", aldus Tromp. Overigens mogen alleen de acht bo ten in de zwaarste klasse gebruik maken van een paard. De keermeester betreurt het niet dat er dit jaar geen snelheidsrecords sneuvelden. "Zo kunnen de men sen in Warmond veel beter van de wedstrijd genieten". Vorig jaar kwam de eerste deelnemer om ze ven uur 's morgens aan en was het laatste schip al voor half twaalf ver trokken. Iedereen was door de snel le aankomst overrompeld, zodat de vorige burgemeester mevrouw Hendricx-Vlaar de schipper pas om half acht de traditionele fles Kaag water kon overhandigen. De meeste Warmonders konden dan ook wei nig van de traditionele aankomst genieten. Dit jaar werd de winnaar stijlvol ontvangen en kon loco-bur gemeester Dalhuisen-Polano de fles onder grote belangstelling van het publiek overhandigen. Fotp boven: keermeester H. Tromp is druk in de weer. Op een lijst houdt hij nauwkeurig de aankomsttijden van de schepen bij. Foto beneden: loco burgemeester mevrouw Dalhuisen-Polano overhandigt defies Kaagwater aan J. Talsma, de eerste schipper die bij het keerpunt Warmond is aangeko men. WASSENAAR - Stond vori ge week de VARA te filmen, dit keer is de cameraman een sympathisant van het omstreden Duitse ketting brievenspel Top 12. De inlei der, I. Kerver, noemt het 'een privé-iemand' en vraagt de honderd aanwezigen in de bovenzaal van de Wasse naarse motel Bijhorst wat ze van het VARA-programma Kassa vonden. door Paul van der Kooij Het is dinsdagavond, twee dagen na de uitzending, en de organisator is in zijn nopjes: "Het was tien minu ten reclame. Objectief en positief. Jammer alleen dat de officier van justitie uit Roermond het laatste woord kreeg en het over verbieden had. Zekerheid hebben we niet, maar we gaan dóór in Nederland. Laat ze maar praten, het gaat mijn ene opr in en het andere oor uit. We hebben al zó vaak negatieve publi citeit gehad". En dan: "Ik heb één wens: dat ik De regels van het Duitse Top 12-spel Een nieuwe, uitgenodigde deelnemer betaalt 300 gulden inleggeld. Hier van gaat 120 gulden naar de deelnemer die hem heeft uitgenodigd en 180 gulden naar de organisatie in West-Duitsland. Van deze 180 gulden gaat 100 Duitse Mark naar de nummer 1 op zijn lijst en blijft zo'n 60 gulden han gen bij de organiserende stichting. De organisatie stuurt twee deelnemerslijsten die de nieuwe deelnemer de volgende bijeenkomst aan twee introducés mag doorverkopen voor 120 gulden per stuk. Van de 300 gulden inleggeld heeft de nieuweling dan al 240 gulden terugverdiend. Volgens de organisatie blijft het daar niet bij. De twee personen aan wie de lijsten zijn verkocht, kunnen op hun beurt weer twee mensen introduceren enzovoorts, enzovoorts. Er ontstaat een soort piramide en de personen die twaalf lagen lager zitten betalen, via de organisatie, 100 Duitse marken aan hun nummer één. In totaal gaat het om 4096 mensen die ieder 100 mark moeten afstaan. Volgens de organisatoren krijgen de snelsten na een week de eerste che que al op de deurmat: deelnemers hebben het over een wachttijd van enke le maanden. Na enkele jaren hopen ze de 4096ste cheque te innen. Dood bloeden wordt tegengegaan door de regel dat de persoon die twee lijsten krijgt toegestuurd, die lijsten binnen zeven weken moet verkopen. Wan neer dat niet lukt, grijpt de organisatie in en offreert ze de lijsten aan men sen die al eerder toehapten. Een probleem kan zich voordoen wanneer die personen geen nieuwe in troducés kunnen vinden. Op zulke momenten springen vaak de deelne mers bij die wat hoger in de piramide-lijn zitten en hun winstmarge gezond willen houden. De vele dubbeltellingen op de deelnemerslijsten maken dat duidelijk. 80.000 personen in Duitsland, Oostenrijk en Nederland zor gen voor 230.000 inschrijvingen. Of, op Nederland toegespitst: 1700 perso nen zorgen voor 2500 inschrijvingen. Het motto is dan ook: "Top 12 kan nooit stoppen. Het kan alleen worden vertraagd". op een dag kan zeggen dat het legaal is en we voluit kunnen gaan spe len". Volgens Kerver wordt daar 'ju ridisch aan gewerkt', maar kan de organisatie weinig doen zolang de politie niets onderneemt tegen zijn organisatie maar zaalverhuurders aanpakt Bij invallen in Breda, Arn hem, Venlo en Vlodrop hoorden de verhuurders dat Top 12 niet kan en konden de Top 12-mensen keer op keer een ander zaaltje zoeken. Bij Vlodrop ligt dat zaaltje op Duits grensgebied. In Wassenaar zijn er nooit'proble- men geweest. De Haagse officier van justitie H.M. Vos neemt al maanden een afwachtende houding aan. Hij gedoogt het spel zolang lan delijke afspraken ontbreken en de zaak niet uit de hand loopt in en rond het motel. Proefproces Ideaal is de situatie niet en de inlei der noemt een proefproces 'hét middel om Top 12 legaal te krijgen'. Huisadvocaat Moszkowicz sr. staat al in de startblokken en zou zo'n proces zeker winnen. De 55 jaar ou de Wet op de kansspelen is volgens de spreker hèt probleem in het Ne derland van nu. "Zoals gewoonlijk lopen we een beetje achter in Nederland en wor den nieuwe ontwikkelingen niet se rieus genomen", meldt hij provoce rend. "Duitsland heeft dat wel ge-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16