EIDEN Leidse ambtenaren eisen voordeeltje op Arbeidsbureau na jaar weer terug aan Oosterkerkstraat Islamitische stichting wil in 1990 eigen school College wil geld anders besteden Historisch museum kost enkele miljoenen Schoffelaars in Boekhorst SPELEN MET MAASHAGEDIS Verkoop wol en breigaren mag9 maar voeringsstof gaat te ver LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 LEIDEN - Tussen gemeen tebestuur en ambtenaren bonden bestaat verschil van mening over de besteding van 368.000 gulden die mi- gëv nister Van Dijk ter beschik king heeft gesteld voor zoge naamde beloningsdifferen tiatie. De bonden vinden dat iedere ambtenaar recht heeft op een bedrag van 100 gul den belastingvrij uit deze pot, maar het gemeentebe stuur besteedt het geld lie ver aan andere zaken. onder meer aan het cultuur- overblijft kan een deel naar het per- nderingsproject Fiks. Van het soneelsblad, terwijl het restant be- restant wil het gemeentebestuur de schikbaar is voor kinderopvang kinderopvang uitbreiden, het per- mits het college uit de gemeentebe- soneelsblad een financiële injectie groting hiervoor ook extra geld maatregelen nemen die de geeft. De bonden hebben hun ach- doorstroming van ambtenaren be- terban opgeroepen voor overleg vorderen. aanstaande maandag. Zo is voorgesteld ambte naren die van functie wisselen een Over de besteding van het geld maand extra salaris te geven. Blijft wordt al een tijdje onderhandeld, er dan nog wat over dan kan een uit- Aanvankelijk was het gemeentebe kering aan de ambtenaren plaats- stuur van plan het totale bedrag hebben. voor het Fiks-project in te zetten. Daar kon volgens de bonden geen De bonden willen echter de ga- sprake van zijn. "Als het gemeente- rantie dat alle ambtenaren van het bestuur leuk aan Fiks wil doen. voordeeltje van Van Dijk profiteren moet hij dat zelf maar betalen", oor- en eisen 100 gulden de man (met uit- deelt ambtenaar N. Kettenis, lid van zondering van onderwijzend- en po- het Georganiseerd Overleg dat met De werkzaamheden Een deel van het geld is al uitge^e- litiepersoneel). Van het geld dat het college onderhandelt. "Ook kinderopvang vinden we ei genlijk een zaak van de werkgever, maar daaraan willen we dan wel meebetalen als het college hiervoor ook iets op tafel legt", zegt Kettenis: "Ik verwacht dat we er wel uitko men. Het is zeker niet zo dat beide r T T partijen als kemphanen tegenover LEIDEN - De gemeente moet c kwart van de kosten van een nieuw historisch museum betalen. Het is nog niet bekend hoe hoog de aan vraag voor gemeentesubsidie pre cies uitvalt, maar de Stichting His torisch Museum Leiden en Omstre ken denkt in totaal ettelijke miljoe- - nen guldens nodig te hebben. Dat blijkt uit het plan voor het nieuwe museum dat de stichting op papier heeft gezet. Het stichtingsbe- gie aan de Hooglandsekerkgracht. Wanneer dat niet lukt, wordt verder gezocht naar een gebouw i elkaar staan". Het geld werd door de i neemt komende donderdag de nieuwe behuizing in gebruik. Het kantoor aan de Oosterkerkstraat is ister aanzienlijk uitgebreid. De totale beschikbaar gesteld om bepaalde ruimte is verdrievoudigd Voorwaarde is dat er een vrij functies extra te kunnen belonen, grote oppervlakte beschikbaar is. Omdat de gemeente Leiden al een Vooral voor de technisch-ambach- systeem van functiewaardering telijke collecties denkt het stich- kent, kan het geld aan andere zaken tingsbestuur veel plaats nodig te besteed worden. Onderzocht wordt hebben. Verder moet er plaats zijn nog of ook de 400 personeelsleden voor onder meer een werkplaats, bi- van Endegeest in aanmerking ko- bliotheek, vergader- en kantoor- men voor voor de uitkering wé visseltentoonstellingen. de bonden hebben gevraagd. Eis in kort geding tegen gemeente Leiden stuur dient het subsidieverzoek pas ruimte in wanneer de voorbereidingen voor het museum helemaal rond zijn. Momenteel zijn er alleen nog maar doelstellingen, die verder moeten worden ontwikkeld. Behal ve via de gemeentelijke subsidie wil de stichting het startkapitaal be machtigen uit sponsoring (25 pro cent) en een lening (50 procent). Inmiddels is ook het thema van het museum vastgesteld. Het moet een duidelijk beeld geven van de DEN HAAG/LEIDEN - Na wijze waarop de Nederlandse ste- door de gemeente steeds wéér d™ wordt daarbij afs vóorbeeid gt metf een kluitje in het riet te zijn is" ""Die62''aanvraag nomen. De stedelijke geschiedenis ets de S h g ^^behandeld zoalfaHe fn® wordt opgedeeld in vijf verschülen- ™s,c.he ,f a^^hole,n Lei" dere", schoof Lever de verdenking de periodes vanaf de dertiende den via de rechter alsnog een van zich af dat Leiden hjer tot n» tot op de dag van vandaag. plaats op in het scholenplan 90- toe weinig werk van maakte. Het "Op het eerste gezicht zou je niet zeggen dat we er zoveel ruimte bij hebben gekregen", zegt directeur C.A.J. Tibbe van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Er is echter een to taal nieuw gebouw aan het bestaan de geplakt en bovendien is er een verdieping bijgekomen". Door de uitbreiding van het kan- mogelijkheid om in de ochtenduren toor aan de Oosterkerkstraat is ook ingeschreven te worden. De in- het uitzendbureau Start, dat lang- schrijving op donderdagavond voor durig werklozen aan een baan wil mense helpen, weer in het gebouw van het die al GAB ondergebracht. Start was tot handhaafd. nu toe in een pand aan de Hereg racht gevestigd. In totaal gaan er nu 60 mensen aan het werk in het nieu-l we GAB-kantoor. De werkzaamheden aan het ar beidsbureau hebben ruim een jaar beslag genomen. Het GAB Het GAB breidt ook de dienstver- gedurende de werkzaamheden tij lening uit. Inschrijven als werkzoe- delijk gehuisvest aan de Witte de kende kan vanaf donderdag ook i de middaguren tot 16.00 uur plaats- Withlaan in Voorschoten. Vandaag heeft de verhuizing plaats hebben. Tot nu bestond alleen de arbeidsbureau dus gesloten. gen te werken. Eerder is daarover gezegd dat die de integratie buitenlandse komaf te- gens plan in de Merenwijk of in Lei- kin- den Zuid-West wordt gevestigd, velen te ver weg is. De stich- Bij iedere periode krijgt de bezoe- '93 van Leiden. Als deze eis vol- duurt dan echter nog zeker tot na de De stichting verkeerde voortdu^ die voldoet zoek destijds identiek n èn tijdig zoek in Eindhoven, ezit van de overleg heeft geresulteerd in de op- deren richting van een islamitische ba- sischool. Een vraag die gisteren onbeant- meente", aldus de advocaat van de genoeg hadden, hebben woord bleef, was wie nadien met stichting, J. Zwartkruis-Verhoeff. contact had moeten opnemen. genhoudt. "Het wollig taalgebruik ting spreekt dat nadrukkelijk tegen onderstreept die intentie van de ge- "Omdat we aan vijftig verklaringen eg hadden, hebben we er niet ingestuurd. We kunnen hard De gemeente had de islamitische maken dat komend schooljaar al ker uitleg en ziet tijd. Op die trouw beeld ontstaan stad is geworden tot wat Volgens stichtingswoordvoerder D. Krantz voorziet een dergelijk muse um in een grote behoefte, omdat er op dit gebied niets in Nederland be staat. Hij is bestuurder van de begin dit jaar opgerichte stichting waarin Leidse geschiedkundige werpen uit die gende week dinsdag door presi- <noet een ge- ^ent Wijnholt van de Haagse draaien uf rechtbank wordt, ingewilligd, «ng geen wachten op kan komend schooljaar al de is- lamitische school worden ge opend. Een nieuwe aanvraag zou de der de worden van de islamitische stichting. De eerste dateert van maart '88, overigens ondertekend rend in de veronderstelling wel op het gemeentehuis te worden uitge nodigd, voor Leiden lag het meer voor de hand dat de stichting zich voor nadere informatie tot de ge meente zou wenden. stichting wel eerder van die foutie- 220 kinderen bij ve adressering in kennis kunnen gen, als de school e stellen, herhaalde zij gisteren enige een woordvoerster, malen. Eigenlijk al na het eerste ver zoek van maart '88. Dat dat niet De gemeente z gebeurd, is schending van de door- oprichting van de school mee te zendplicht en getuigt volgens kunnen werken omdat de signa- Burgemeester en wethouders van voorloper Leiden hebben zich van het begin af Slechts tegen de oprichting van de islami stellingen en verenigingen zitting tische basisschool verzet. Stelt de seerd ook hebben, onder meer het Gemeente- stichting steeds aan alle wettelijke leiding maan overigens onaerieKena door de Stichting Moslim Groep, N aUWkeurigheid de huidige stichting. Maart dit jaar probeerde de Stich- drie-regelig briefje, al- ting Islamitsiche Basisscholen het Zwartkruis niet stuur. Uiteindelijk besloten B r toch het verzoek nog archief en de historische vereniging eisen te hebben voldaan, hun Diogenes. vragen werden door B en W dikwijls tikelen, Het idee voor het nieuwe muse- op formele gronden niet in behan- hoe zo' niddels voorzichtig in de deling genomen of afgewezen. Tij- niet kon worden behandeld, omdat gericht en niet, n de gemeente wél moet uit- raad. Lever zei gisteren dat van een te gaan op een instelling die onderwijs wil i te horen dat het verzoek werd daarbij voorgesteld dus Lever, nog verkeerd geadres- opnieuw. Pas drie maanden later gemeenteraad W geen aan- kreeg r p in te gaan. Met verwijzing naar enkele wetsar- dat waarin staat omschreven zoals het hoorde, verzoek zonder behoorlijk be- tuur, het karakter, niet duidelijk i "Het is niet zomaar 'een' islami- W deze tische school, de bestuursleden de moeten volgens de statuten belij- te leggen, al dend moslim zijn volgens de Koran i de Sunnah". Ook dat scheelt vol- akkoord te gaan. Want uit 113 gens Lever in het aantal kinderen jaar afstudeerden LEIDEN - De Bewoners Belangver eniging Boekhorst heeft de bewo ners opgeroepen zich zaterdag 21 en 28 oktober te verzamelen om het on kruid uit de wijk te verwijderen. De ze zogenaamde schoffeldagen zijn noodzakelijk omdat het de gemeen telijke directie groen aan mensen ontbreekt om de wijk schoon te houden, schrijft de vereniging. Deelnemende schoffelaars kunnen zich beidé dagen rond één uur 's middags verzamelen op het Lucht- mansplein. De arbeid wordt afge sloten met een pannekoekenmaal- tijd. Debattoernooi studenten wordt landelijk opgezet LEIDEN - Het jaarlijkse Leidse studentendebat-toernooi krijgt een landelijke opzet. Om de organisatie van een Nederlands kampioen schap Academisch Debatteren rond te krijgen is de stichting Masq opge richt, waarin de vier Leidse studen tenverenigingen zijn vertegenwoor digd. De stichting wil studentenvereni gingen in alle andere Nederlandse universiteitssteden benaderen voor deelname aan de betoogwedstrijd. Tot nu toe zijn twee toernooien ge organiseerd door de studentenvere niging Augustinus. Hieraan deden het in eerste jaar (1988) alleen leden mee van de Leidse studentenvere nigingen. Bij de editie van maart dit jaar waren ook deelnemers van ver enigingen uit Utrecht, Delft en Rot terdam van de partij. De organiserende vereniging Au gustinus vindt dat de tijd is geko men voor een grootschalige aanpak. In eerste instantie wordt daarbij te-* ruggegrepen op de verenigingen die bij de vorige debatten ook aan wezig waren. Het is de bedoeling dat zij voor het toernooi van vol gend jaar voorrondes organiseren in hun eigen woonplaats. Daaruit moeten per stad twee verenigingen worden geselecteerd die naar Lei den gaan om aan de betoogfïnale mee te doen. Deze vorm is een opstap naar een landelijk toernooi in 1991. Het is de bedoeling is dat dan iedere studen tenstad twee verenigingen afvaar digt. Volgens organisator Ewoud van Winden blijft de jaarlijkse finale in Leiden. "Het is een Leids initia tief, daarom moeten de finales ook in deze stad worden gehouden", al dus de Augustijn. Meeste historici vinden snel werk LEIDEN - Het merendeel van de historici dat in Leiden is afgestu deerd, vindt snel een baan. Dat blijkt uit een enquête die de Leidse vakgroep geschiedenis hield onder 443 historici die de afgelopen drie 75 procent vond binnen tweeëneenhalve maand een baan. Degenen die dat niet lukte, bleven vol" dens het kort geding gistermiddag verzoek tot nader overleg, werd het gen grote nauwkeurigheid mag raadsman van de gemeente R. verzoek niet ontvankelijk afwach- Lever de stichting weinig anders te klaard. Over de verkeerde adresse- schouwt deze behandeling slechts houders. Hun reacties gens Krantz positief, rr tend. "We kregen veel complimen- kunnen adviseren dan opnieu ten, maar er werden ook vraagte- aanvraag tot opname in het scholen- kens gezet bij de financiële haal baarheid". Krantz weet echter zeker dat het nieuwe museum er komt. "De vraag is alleen wanneer", merkt hij op. Het antwoord op die vraag is me de afhankelijk van het tijdstip waar op een geschikte locatie wordt ge vonden. Krantz heeft zijn oog laten vallen op de ruimte van het binnen enkele jaren verdwijnende Rijks- Inbraak in woning Korte Langestraat LEIDEN Terwijl de bewoners boven lagen te slapen, haalden in brekers gisternacht een woning aan de Korte Langestraat voor een deel leeg. De inbrekers kwamen binnen na het forceren van de ruit in de voordeur. De buit bedroeg een portemon nee met ruim 500 gulden, een video recorder, een gouden horloge, een leren jas en verschillende sleutels. Uiteindelijk is een bewoner, toch wakker geworden, waarop de inbre kers de benen namen. Een geluids installatie die ze reeds hadden klaargezet, moesten ze daarom ach- terlaten. Dozen met kleding bij Mexx gestolen LEIDEN - Bij kledinggroothandel Mexx aan de Rooseveltstraat zijn maandag vier dozen met kleding met een totale waarde van ruim worden verwacht. De stichting be verklaringen van ouders bleek vol- dat naar de school wordt gestuurd gens het college niet dat zij hun kin- De gemeenteraad stond de opna- deren daadwerkelijk naar de islami- me in het scholenplan begin juli tische school zouden brengen. Aan- niet toe. Tegen dat besluit heeft de niet langer dan vullende verklaringen werden niet Stichting Islamitische Basisscho- werkloos. Steeds minder afgestu- in behandeling genomen, omdat die len bezwaar aangetekend bij gede- deerden, slechts 10 procent tegen- te laat binnen kwamen. Lever: "De puteerde staten. Die zaak loopt nog. over 33,5 procent vijftien jaar gele gemeente kan niet om aanvullingen Inmiddels is de datum verstreken (1 toelichtingen blij'v Animo Uit het feit dat bij een laatste oktober) waarop het plan bij de pro- vincie binnen moest zijn. Volgens historici dat een baan in het be- Leiden is het technisch/juridisch drijfsleven vond. niet mogelijk r kort geding Uit de enquête bleek voorts dat vrouwen makkelijker werk vonden dan mannen. Ook studenten die tij- al flink gens de stichting bestaat echter dens hun studie stage liepen, kwa- hem geen andere weg. Uitspraak 24 oktober. legging van ouderverklaringen met terugwerkende kracht slechts 58 stuks werden overlegd, plan te worden opgenomen. Vol- leidde hij af dat de was teruggelopen. Volgen omdat de school, wanneer die vol- sneller aan het werk dan colle ga's die dat niet hadden gedaan. len. De diefstal is waarschijnlijk ge- Zo i pleegd tijdens de lunchpauze die het personeel tussen 12.3Q en 13.00 uur heeft. LEIDEN - Kinderen zijn deze week in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie volop in weer met een nnnn bouwplaat van de maashagedis. De wat jongere kinderen krijgen van het museum een kleurplaat van het dier uit Z?? ode oudheid. Vanwege de herfstvakantie kunnen kinderen in dit museum terecht voor verschillende activiteiten. ,voor dejeUgd een speurtocht door het museumCentraal hierin staat de maashagedis .waarvan in het mu- onlangs een geraamte aankocht met de lengte van 5 meter. Fossielen van het dier uit de oudheid zijn in Lim burg aangetroffen. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Marktkoopman Y. Hofstede uit Oud Ade zit in een lastig parket. Hij verkoopt, al sinds jaar en dag, op de Leidse markt wol en breigaren. Die spul len 'lopen' echter niet zo geweldig meer, en Hofstede is daarom be gonnen met de verkoop van voe- ringsstoffen. Dat had de marktkoopman niet mogen doen, vinden de markt- commissie en de gemeentelijke dienst reiniging, havens en wa renmarkten. Volgens de markt- verordening behoren voerings- stoffen tot een totaal andere bran che dan wol en breigaren. En een marktkoopman mag niet op eigen houtje van branche veranderen. Hofstede heeft inmiddels een vergunning aangevraagd om in zijn kraam - naast wol - voerings- stoffen te mogen verkopen. Die vergunning heeft de dienst wa renmarkten hem geweigerd. De marktkoopman moet volgens de dienst kiezen: of wol of stoffen. Kiest hij voor het laatste, dan zal hij een nieuwe standplaatsver gunning moeten aanvragen. Maar daarvoor is een behoorlijke wachtlijst: niet minder dan 650 kooplui staan te trappelen om zo'n vergunning voor de Leidse markt te krijgen. De marktkoopman heeft nu be roep aangetekend tegen de wei gering van de dienst warenmark ten bij de gemeentelijke commis sie beroep- en bezwaarschriften. Volgens de advocaat van koop man, mr. J. Landman, is het na melijk allerminst duidelijk of de standplaatsvergunningen gelden voor een branche of voor een plaats. Met andere woorden: is een koopman gehouden aan de verkoop van bepaalde spullen, als hij eenmaal een vergunning heeft of bepaalt de vergunning slechts dat hij het recht heeft op een plek op de markt, en maakt het verder niet veel uit wat hij verhandelt9 Landman: "Die beide begrippen worden in de marktverordening voortdurend naast elkaar ge bruikt. Het is dus maar de vraag of de dienst warenmarkten de zaak op deze manier had mogen afhandelen". Landman verklaart verder dat zijn cliënt niet de enige is op de Leidse markt die zich niet strikt aan zijn branche houdt. "Er zijn voorbeelden van kooplui die in eerste instantie slechts gereed schappen verkochten, en geleide lijk aan ook fietsonderdelen en tenslotte zelfs complete fietsen zijn gaan verhandelen. Ook het omgekeerde komt voor: een fiet- senverkoper die gereedschap is gaan aanbieden. Wat dat betreft is er op de Leidse markt een soort 'grijs circuit' ontstaan". De marktkoopman zelf en de dienst warenmarkten waren van morgen niet bereikbaar voor commentaar STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15