OEfCEN Oppervlakkige persiflage over universitaire wereld Keurige verhalen van Matt Cohen Lakonieke onhandigheid Demilles 'Internaat': modern indianenverhaal Juweeltje van Pramoedya Ananta Toer LITERATUUR Verhalen van Bob den Uyl Thea Beekman: misselijk makende Engelse drop WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 De universitaire wereld is een dank bare bron voor schrijvers Niet dat alles daar zoveel boeiender is-, maar de pretenties zijn nu eenmaal gro ter. Daar kun je mooie, satirische ro mans aan wijden, zoals Hermans 'Onder professoren' of 'De koekoek in de klok' van Judicus Verstegen. Sinds kort kunnen we aan dit rij tje toevoegen: 'Zwarte Lucht' van Gerrit de Zeeuw. Het is een roman debuut en dat is te zien, want het boekje bevat een aantal beginners- fouten. De Zeeuw laat zijn verhaal omstreeks 1974 spelen, in een milieu van Delftse chemici. Maar.te veel details verwijzen naar latere tij den. Het via electronische zoeksys- niet dat temen naar literatuur zoeken, de mode van de holistische kitsch met zijn Zen en zijn Tao's, het idee van koude kernfusie, eten bij McDo- dit niet nalds, de grote aandacht vooi milieurampen, het is allemaal Wat De Zeeuw wel van zijn voor- gangers had kunnen leren is hoe je niemand uitblinkt de suggestie weet te wekken door originele gedachten. Nu kun- schappelijke wedren met de Rus sen worden gewonnen. De middel matige hoogleraar die formeel geniale wetenschappelijke ont- het onderzoek verantwoordelijk i woordelijkheid. Hij verliest het pleit aan de godin Alma Mater, want de alvoedende moeder van de uni versiteit is eveneens aanwezig. Aan het eind wordt de jonge hoofdper soon op een wolk ten hemel ge- Het boek blijft steken in een wat oppervlakkige satire. In plaats van dat het verhaal een interessante cli max heeft, loopt het uit de hand. De personages voegen hier weinig aan toe, ze zijn van bordkarton. Mis schien is de hoofdpersoon, de stu dent Anton Blinker, gek. Maar we radicale studenten best heel dekking. Dat doe je namelijk niet kan in het rijtje van kanonnen als komen niet te weten dom zijn, maar dat betekent nog door die ontdekking uittentreuren Albert Einstein worden opgeno- Op zichzelf is de mengeling toe te ijchteri) want dan weet zelfs een leek dat het allemaal kolder is. Bij De Zeeuw gaat het om de het midden zeventig zo praatten als Zeeuw meent. Mao en Rusland Kolder, natuurlijk. Ik heb een hekel aan zwembaden, maar ik hou van zwemmen. Omdat ik ver van de zee woon ben ik dus gedwongen af en toe te bezoeken. Het ve I zwembaden, afgezien klucht heel ge- ge geur en de kans op ziektes, toen al uit de mode. Overigens is te lucht' uit de titel. Misschien e beginnersfout. toespeling op Harry Mulisch' tievaahet veel op dat van de jaren tachtig. Een andere vorm van slordigheid is de manier waarop De Zeeuw het hoogleraren mét studentenmilieu beschrijft. Er is den! Ook Hermans, of Boudewijn BÜch 'Zwarte licht', want ook bij De ('Links!') hebben voor de gemakke- Zeeuw komt de alchemie om de het cliché gekozen, hoek kijken. droom, satire durfd en er zijn diverse momenten De Zeeuw versterkt dit effect nog dat De Zeeuw zijn lezers laat lachen, kingskans is klein, door de apotheose de demonstra- De schrijver had echter wat minder juist de enige reden zwarte lucht slordig en clichématig te werk kun- ger moest leren kost. Het tijdsbeeld lijkt veel te lijke weg Het boek van Judicus Verstegen internationaal gezelschap, nen gaan. 'Zwarte lucht' zou geen waarbij de hele zaak explodeert - gek figuur hebben geslagen als realistisch dat De 'zwarte lucht' zou in één klap ■proces dreig- alle milieuproblemen kunnen op- opeens als een toneelstukje weer te feuilleton voor geven. Een van de acteurs in dit oude stijl, stuk is God, die vindt dat het AUGUST HANS DEN BOEF eens afgelopen moet zijn met Zwarte Luoht, Gerrit de Zeeuw, uitg. te verdrinken als ik toevallig in Heel Diep Water zou vallen. studentenblad Daarom heb ik eigenlijk ook leren lezen, en om dezelfde reden heb ik soms alinea's lang in het ongewisse bleef. Heel vervelend is dat. Ik had het al over de mislukte ge- zwembad slaagde academici die de verhalen elende van bevolken: een arts die zijn beste in de smeri- vriend vermoordt in 'De romanti- goedbedoelende wetenschap onderzoeker die zijn geluk vindt i een basketbal-ploegje, etcetera. Geen stof om grote drama's van te smeden, maar klein leed dat nog eens extra wordt verkleind doordat elk verhaal wel een geval van beetje de pest aan korte verha- overspel voorkomt, meestal lossen. Bovendien kan de weten- die wetenschappelijke onverant- De Harmonie, 29,50. Er zijn maar weinig vaderlandse au- samenspraak wil Den Uyl té leuk Heeft iemand onlangs een dierbi teurs die zichzelf zo expliciet tot zijn. Dat is niet zijn sterkste punt. familielid verloren door e hoofdpersoon van hun boeken heb ben gebombardeerd als Bob den Uyl. Bijna alles wat dtze Rotter- Dén Uyl is vooral humoristisch als de ziekte, dan kan ik niets anders bespreken dan de eigenschappen die bepaalde ziekte. Mijn laatste dammer schrijft, is gebaseerd op schrijft over eigen tekortkomingen, huzarenstuk op dit gebied was autobiografisch materiaal. Hij telt over zijn fietstochten door Bel gië en neemt de lezer mee naar een slagveld uit de Eerste Wereldoor log, één van zijn obsessies. Den Uyl is altjd het middelpunt. Gelukkig, haast ik me er aan toe te voegen, want ik ken maar weinig hoofdper sonen uit de Nederlandse literatuur zoals in het tweede verhaal 1 bundel, 'Innemend gedrag', hij een aantal van zijn handicap de gesprek met een man wiens arin din ervandoor was gegaan met na- saxofonist. Dé man leed hier zicht- der toelicht. Zo kan hij bijvoorbeeld baar ondêr en ik i ik niet overweg met automaten "Laatst stond ik in een casino zo raar te frunniken aan een speelauto maat dat plotseling, zonder dat er spel had plaatsgevonden, onder dan ook. gehecht ben geraakt klokgelui de jackpot als de onhandige Den Uyl. Hij heeft nog het meest weg van Stan Laurel. Waar hij komt, slaat het noodlot op de een of andere wijze toe. Dat heeft geleid tot veel vermake lijke literatuur. Ik denk nu bijj stromen", In hetzelfde verhaal somt Den Uyl een aantal ongelukkige eigen schappen op die hij bezit, zoals het heilig voor het niet over saxofoons of zelfs maar muziek in het alge meen te hebben. En wat gebeurt? Na vijf minuten neutraal gebabbel begin ik opeens een diepgravende bulten verhandeling over beroemde saxo fonisten af te steken". Bob den Uyl is niet het type schrijver van wie we een vuistdikke moeten verwachten over onhandige opmerkin- God mag weten welk moeilijk i beeld aan het verhaal gen. "Ik doel hiermee op de beken- i Den de situatie waarin je bijvoorbeeld reldraadsel. Maar wat zou dat? Net als Maarten Biesheuvel is Den Uyl e dan v Uyl pijnlijk precies beschrijft hoe zit te praten met iemand die grote op z'n best als hij in een kort verhaal iemand in zijn val alles wat zich flaporen bezit. Ik maar binnen maai-afstand bevindt tegen de vlakte slaat. Ook in Den Uyls laatste bundel wordt weer ge vallen. Ditmaal is het de Vlaamse alle mogelijke dichter Maurice die beschonken op gen van oren te praten", een podium staat en langzaam ter aarde dreigt te storten. sta ik tot ergernis van iedereen c "Deze eigenschap heeft zelfsprekend al veel vijanden be zorgd, maar hoe ik me ook inspan, 'Een leerzame samenspraak' heet vroeg of laat komt de absoluut te het verhaal en is het een van de min- vermijden opmerking naar buiten, dere uit Den Uyls laatste bundel Het is een soort kwaadaardig twee- 'Het land is niet ondankbaar' In de de ik dat me hier parten speelt. 'gewoon' vertelt Wat hem nu weer is geen geval over flaporen te begin- overkomen. En het doet er niét toe minder dan geen tijd dat het soms lijkt alsof hij voor de tiende keer hetzelfde verhaal ver- afmetin- telt. Wat mij betreft, mag Den Uyl jaren doorgaan met het opsommen van bijvoorbeeld ongelukkige ei genschappen, zoals hierboven, geci teerd. Simpelweg omdat ik maar weinig auteurs ken die dat zo leuk kunnen. In de laconieke toon schuilt mis schien wel de kracht van zijn schrij- len. Je kunt erin staan. Dat geldt z ker voor de verhalen van Matt Co- hen. "Spiegels" is een bundel die hooguit tot je oksels komt. De verhalen (negen in totaal) die de bundel bevat zijn steevast vlot geschreven en gaan bijna allemaal haar met de beste vriend v man of van een man met de vrouw van zijn beste vriend en dergelijke. Academici zijn daar goed in. Oh ja, en drank. Er wordt, alweer een academisch cliché, vreselijk veel gezopen in Cohens verhalen. geslaagde academici die zich Dat mag natuurlijk. Eén van de bes- mislukt voelen. Zoals in 'HetZeid- man-effect': "Zeidman zuchtte. Ein delijk had hij het gedaan; hij had het verhaal van zijn mislukking ver teld. Twintig jaar lang had hij het minste krankzinnig van. De perso- die ik ken, 'Onder de vul- Malcolm Lowry, gaat m die niets anders doet dan zuipen. Maar hij wordt er ten- opgekropt lijk uit". Gefeliciteerd kerel! Fopliteratuur is het, het er einde- nages van Cohen hebben zich alle maal een beetje te goed in de hand. Het is allemaal zo afgemeten, zo keurig allemaal. Het kan zijn dat Co- En zoals altijd bezitten de verha- hen die miezerigheid in het grootse ^■[hetverdoryene juist wilde laten dat te PETER BEKKERS i onduidelijkheid wat diepte missen. Op tal van plaatsen zjpn. verloor ik de draad van het verhaal. Maar wat heb ik Ik wist niet meer waar of wanneer weten, of wie of waarom of hoe. Herlezen leverde meestal weinig op (klaar- PE' blijkelijk vertrouwt Cohen op een soort literaire intuïtie bij de lezer die Spiegels, Matt Cohen, uitg. Ambo, ik absoluut niet bezit), zodat ik ƒ25.-. Met het werk van de schrijfster Thea Beekman is het als met een zak Engelse drop: je weet dat het slecht is, maar je kunt er niet ben. Nee, de goeden slechten staan flink voor schut en 'ze krijgen elkaar'. Daar zitje als le- natuurlyk op te wachten. Uit. En Bob den Uyl verschap. Het buitenstaander vol gevaren zit - geldautomaten, lif ten en ga zo maar door, en die al die Het land is niet ondankbaar. Bob den gevaren probeert te bezweren door uyl. uitg. Qucrido. de toon van een ze in een humoristische contekst te -de wereld plaatsen. WIM BRANDS blijven. Alle dikke pillen die zij je schaamt je dat je die slecht ge- schreef voor de oudere jeugd lees je schreven onzin niet eerder wegleg- in één keer uit. Want soms is het de. heerlijk om bevestigd te worden in voorspellingen die je tijdens het le zen doet. Als er gezegd wordt dat "de Haari op uitbarsten staat" en de hoofdper soon snapt niet waar dat op slaat, dat is het een prettig gevoel om te snappen dat Haari een vulkaan is, o lang voordat het tot de verhaalfïgu- sende ouders, enge ren doordringt. Op die zalige v spelbaarheid lijken alle boeken Beekman gebaseerd 'Het internaat' van Nelson Demille komt op mij over als een moderne versie van de cowboyboéken en in dianenverhalen, die pakweg een halve eeuw geleden in grote stapels in de boekwinkels lagen. Het decor van 'Het internaat' is niet het wilde westen, maar het woeste oosten (de Sovjetunie) waar de hoofdpersoon de onwaarschijnlijkste avonturen beleeft. De hedendaagse 01d_Shatterhand is een Amerikaanse kolonel en er staat geen indiaan maar een KGB'er achter elke boom. Het is overigens te hopen dat perestrojka en glasnost zo'n verhaal op den duur onmoge lijk maken. Nu kunnen kolonel Sam Hollis als Amerikaans spion en zijn vriendin ambassadévoorlicht- ster Lisa Rhodes nog een grillig en soms bloedig spoor trekken door Rusland op zoek naar de waarheid achter de dood van een jonge Ame rikaanse toerist. De onfortuinlijke man ontdekte bij toeval 'het internaat van me vrouw 'Ivanova'. Een instelling waarin als vermiste opgegeven Amerikanen Russische jongeren moeten omvormen tot 'echte' Ame rikanen. Een zelfs in Rusland vrij wel onbekende opleiding tot ideale spion. Iedereen die daar iets van te weten komt moet die kennis met de dood bekopen. Het wordt een wilde tocht, waarin auteur Nelson Demille een rijke fantasie heeft geïnvesteerd. Op on voorstelbare brutale en veelal ge lukkige wijze weet het paar zich uit de hachelijkste situaties te redden. Het ontloopt bij herhaling op het ui terste nippertje de dood. Zo royaal strooit Demille daarbij met onmo gelijkheden dat het moeilijk wordt hem serieus te nemen. Jammer, want zijn opgetrokken 'Witte lading' van Stuart Woods gaat over een welgestelde Ameri kaan die met vrouw en dochter een been. Zo ontstaat zeiltocht in het Caraïbisch gebied sleept hü zijn hoofdperso- len en zelen van de Britse geheime door allerlei benarde situaties dienst centraal staat. Maar het is reeks wonder- met dit verhaal al net als met de drie ing van de trilogie over de vrouwen- baarlijke onwaarschijnlijkheden, voorgaande, bij het lezen verwon- maatschappij op, Groenland (Thu Thea Beekman stopt haar boeken vol stéréotypen. Haar hoofdperso nen zijn uitwisselbaar: een dapper, "bijdehand" meisje als Elvira uit 'Het Gulden Vlies' en een dapper "bijdehand" meisje als Hasse uit 'Hasse Simonsdochter' zijn nage- boeg identiek. Verder zijn er sus sende ouders, enge mannen, ("dicht bij elkaar staande ogen") en helden ("mooie donkere ogen, een krachtig gladgeschoren gezicht"). Als Thea Haar nieuwste produkt voor le- Beekman een typering bedenkt als: maakt. Voor de kust van Colombia Maar, het moet gezegd, dat gebeurt dert i zich wordt het jacht overvallen. Alleen op een levéndige de man overleeft het bloedbad. Al- zich niet bij vervelen, thans, dat denkt hij. Maar enkele maanden later rinkelt 's nachts zijn telefoon. Hij hoort één woord in de krakende hoorn: 'Pappa...' r dat die dienst ie). Na de Derde Wereldoorlog is de Een zeebonk zoals je ze in boekjes tegenkwam", dan is zij er kennelijk van overtuigd dat er alleen boekjes bestaan met één soort zeebonken. ~~|Niet alleen zit het verhaal vol cli- Men zal er nog aan werken toekomt. Het leven aarde gedraaid en het klimaat op ché's, ook haar taalgebruik is oud- de heren en dames geheii agenten wordt volledig beheerst Achterklap Het woordspel is aardig. 'Voorspel rij, Verterende jaloezie en aggressie- Thule is mild in tegenstelling tot dat belegen Europa. Agress; die "bars" praten door misselijk makende egotrippe- het Badense Rijk (Europa) probe Berlijn', 'Overspel in Mexico' 'Naspel in Londen'. Maar de bedoel- ve argwaan. Je wordt er op den duur wel wat wee van. Eerlijk ge- t Thule van Thule verzetten zich. De ge- ren? meenschap leeft in harmonie met meisjes die iets "ontwaren". Haar taal zit vol fouten: hoe gaat dat, een gezicht krachtig gladsche- Zijn dochter leeft dus nog. Ergens de boeken van de Britse auteur Len zegd vond ik het niet erg toen het de natuur en 'Moeder Aarde' helpt in Colombia. De man verkoopt zijn hele hebben en houwen en gaat haar zoeken in een land 'waar een vreemdeling die een misdaad pro beert op te lossen even welkom is als een agent van de Amerikaanse narcoticabrigade'. Een hachelijke onderneming dus. Maar auteur Stuart Woods staat voor niets. Op de meest vreemde Deighton vind ik minder aardig, laatse 'spel' uit Met elkaar vormen zij de enkele ja ren geleden uitgebrachte trilogie 'Game, set match'. Granada-tele- visie maakte er kort geleden een tv- serie van. Dus nieuwe aandacht en aanleiding tot een herdruk. De schrijver is inmiddels aan nog een trilogie begonnen: 'Horen, zien en zwijgen', waarin opnieuw het rei- KOOS POST Het internaat, Nelson Demille, uitg. Het Spectrum, 39,90. Witte lading, Stuart Woods, uitg. De Boekerij, 29,90. Voorspel in Berlijn, Overspel hen bij de bestrijding van de moord zuchtige mannen. Orka's vallen se- lektief aan en vulkanen barsten op commando uit. Die strijd heeft al twee dikke de len lang geduurd en ook in dit derde deel is er niet veel nieuws onder de HiH zon. Dat geeft niet, want van een Londen'^ Len verrassende ontknoping hoeven Beckmans boeken het niet te heb- Vorig jaar werd de vierde en laatste schreef hij een trilogie die zijn fami- vertaald van de serie die Pra- lie tot inspiratiebron had. Het eerste Len Deighton moedya Ananta Toer aan de op komst v?n het Indonesische natio- hommage nalisme had gewijd. De serie vertel- mand de de geschiedenis van Minke, een adellijke Javaan die niet alleen aan de wieg stond van de eerste Maleise krant, maar vooral ook een hoofdrol speelde bij het oprichten van in- landse organisaties. De keuze deel, 'Meisje van het strand zijn grootmoeder, hij zelfs de weet. Hij beschrijft hoe een meisje Het tweede deel van de trilogie vertrouwde omgeving zou hebben gehandeld over Pra- en niet begrijpt moedya's ouders en het derde weggerukt iedereen haar negeert. Iemand die slechts En van de karakteropbouw deugt ook al niet veel. De eerste verzuch ting van de gevoelige Elvira na het bericht over de vermissing van haar vader betreft haar paard: "Vooral de gedachte Tirana te moeten verlie zen maakte haar wanhopig". 'Het Gulden Vlies' hangt van on waarschijnlijkheden aan elkaar. Wat te denken van een meisje dat er, na het moeizaam leren van het Thti- leens, vlot woorden uitgooit als: "schilderachtig" of "electriciteits- centrale". Nee, 't is Engelse drop. Nadat de zak leeg is word je pas goed misse lijk. VICTOR FREDERIK zijn eigen generatie, die van de met moeite leert het Hoog-Javaans niet Indonesische vrijheidsstrijders. De manuscripten van de trilogie zijn echter tijdens Pramoedya's gevan- haar echtgenoot te verstaan. Bovendien begrijpt de lezer v: 'Meisje van het strand' door de be- ssersdorp op veertienjarige genschap verdwenen en hij wenste schrijving van de geweldige kloof leeftijd wordt uitgehuwelijkt een Javaanse edelman in de stad. Twéé jaaj lang leeft deze hoofdfiguur maakte dat Pra- als gevangene in diens paleis, tot z a zijn vrijlating liever de energie te die er tussen de rijke adel en de a besteden aan het verhaal van Min- me bevolking gaapte, veel meer v£ ke. Toen 'Meisje van het strand', dat de problemen die de adellijke Min- verwachte wen- haal, vol actie i dingen. Onwaarschij nlij k De Colombiaanse cocaïnehandel is decors lijken authentiek, zeker volop in het nieuws, nu de regering r hij een bijna ontroerend beeld schetst van de gelaten trots waar mee de plattelandsbevolking zich schikt in haar harde lot van bitter armoe. Een indringend beeld, maar in hoeverre betrouwbaar? Die twij fels tasten echter slechts voor een deel de waarde van deze spionage roman aan. Het is en blijft een vlot lopend en spannend avonturenver- hard offensief is begonnen te gen de drugsmafia, die met harde strand'), hand het leven in dit Zuidameri- die onlangs kaanse land terroriseert. De tot nu toe vergeefs, bittere en bloedige strijd tegen de rijke cocaïnebaron- duurt al tientallen jaren. En het moedya gedwongen was een deel van de koloniale werkelijkheid bui ten beeld te laten, namelijk die van de eenvoudige arme landgenoot, die elke dag weer de harde strijd om het dagelijks bestaan moet voeren. Zo iemand is de hoofdpersoon uit 'Gadis Pantai' ('Meisje van het hnan van Pramoedya 'ertaald. 1965 als feuilleton kind baart en wordt wegge- schenen, enige jaren geleden stuurd, net als haar voorgangsters. Zonder haar kind. Ontroerend is de manier waarop zelf.j Pramoedya de eenzaamheid van het meisje beschrijft, dat gaande weg iets leert begrijpen van haar po ke op zijn weg tegenkwam. Van de onwil en het onbegrip dat hij in zijn Australische bibliotheek opdook, eigen bevoorrechte milieu aantrof het dan ook niet Pramoedya tegenover zijn aspiraties vier boeken over Minke vor- namelijk niet het enige werk langere adem dat Pramoedya zijn uitgever, Joessoef ïs- vrij Indië, w ak, die de roman nog eens door de Uiteraard machine haalde. Het valt te betreuren dat sitie. Als iemand uit het volk wordt andere delen nooit zullen lezen, het Soeharto-tijdperk teveel zij door de adel genegeerd, maar door de bedienden kan zij als echt-! Pramoedya heeft gepubliceerd. Het iedereen gelijk is. ook 'Meisje van het strand' in Indonesië verboden. Wel- |licht ook omdat de nieuwe 'adel' uit genote i edelman want 'Meisje van het strand' is - lite- eenkomsten ontdekte met de oude bekeken - het gaafste werk dat koloniale adel. lijkt alleen van kwaad tot erger te heeft geschreven. Lang voordat hij ze daarom niet als gelijke worden geaccepteerd. Ze mist de politieke en filosofische di- ïrvreemdt van de mensen uit het issersdorp. Na de verstoting keert AUGUST HANS DEN BOEF het strand, Pramoedya het aangrijpend. Hier geen historische Ananta Toer, vert. Angela Rookmake dorp van haar familie, maar vertrekt informatie, maar de angst en de andere stad, Blora. zaamheid van een kind dat uit haar f 29,5°- uitg. Manus Amici/Het Wereldvenster, Thea Beekman Fiction De glimlach die zij achterliet, Susan Isa acs. Spannende roman over het leven van het Amerikaanse meisje Linda Voss tijdens de Tweede Wereldoorlog. Uitg. Bosch en Keuning, 34,50. De anachronist, Janwillem Smeets. Roman over een illusieloos persoon. Uitg Conserve, 29,90. Non-fiction Binnenste Buiten. Bundel dagboek-be sprekingen van Hans Warren, die eerder verschenen in het weekblad De Tijd. Herman Brusselman geeft zijn visie op binnen- en buitenlandse literatuur. Uitg. Bert Bakker, 24,90. Woordenboek van de psychologie. Uitge breid overzicht van psychologische ter men. Is 'schizofrenie' hetzelfde als 'ge-" spleten persoonlijkheid'? Uitg. Bert Bak ker. 59.50. Kun jij lekker zoenen? van Roger Caster mans biedt zo'n tweehonderd openings zinnen om een man of een vrouw te ver sieren Uitg. Novella, 14.90. Gemiddeld drie miljoen mensen kijken naar de afleveringen van Opsporing Ver zocht van de AVRO. In de laatste twee jaar werd gemiddeld de helft van de ge brachte zaken opgelost. Samensteller en eindredacteur Will Simon gaat in het boek in op de achtergronden van het sinds 1982 zo populaire programma. Uitg. A.J.G. Strengholt's Boeken bv, 19,90. Genezing tot elke prijs. Bundel over de Elke gemeente heeft te maken met het beheer van na-oorlogse woonwijken. Problemen komen beslist niet alleen in de grote steden voor. maar ook in de klei-1 ne. In Het beheer van na-oorlogse woon- wijken onder eindredactie van Ton Hoenderdos van het Onderzoeksinsti- Veen. 29.90. tuut voor technische bestuurskunde van de Technische Universiteit te Delft wordt de noodzaak van preventief be heer onderstreept. Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, 32,50. Gerald Oosteiveen was zielsblij toen zijn aan moeten. Het kan niet meer zoals ze zelf vroeger zijn ogevoed. maar hoe het dan wel moet. is nog niet duidelijk. Au teur dr. W. ter Horst biedt een handrei king. Uitg. Kok Kampen, 17,90. Een ander Mexico. 'Mexico is een manier van denken', schreef Graham Greene in 1939. Herdruk van een reisverslag, uitg. kind werd geboren. Totdat er bij zijn zoontje werd ontdekt dat hij kanker had. In De vorst kwam te vroeg beschrijft Oosterveen de onvoorstelbare marteling van en vader die zijn kind ziet lijden. Uitg. Kok Voorhoeve Kampen, ƒ19,90. Christelijke Geloofsopvoeding - steeds minder mensen weten wat ze daar mee Verre reizen. Carolijn Visser over de graslanden van Mongolië, de stranden van Thailand, het binnenland van Afrika, Armenië, Tokyo, Nicaragua, China en Hongkong. Uitg. Meulenhoff. 32,50. Hé Mam. in die iglo wonen vissticks!. Uitspraken van kinderen die hun ouders, grootouders en onderwijzers als humor beschouwen. Uitg. Novellla, 12,90. Ongecijferdheid. De Amerikaanse wis kundige John allen Paulos laat zien hoe weinig de meeste mensen van cijfers en wat voor gevolgen dat kan hebben voor alledaagse zaken. Uitgeverij Bert Bak ker, 24,90 300 Medicijnen om jezelf te overtreffen. Dopinggids, niet alleen voor sporters, maar ook voor mensen die rustig willen blijven bij een sollicitatiegesprek of een echtscheidingsprocedure. Uitgeverij Bert Bakker, 29.90 Bloemschikken. Handboek voor de hobbyist door Aad van Uffelen. Uitgeve rij Zomer en Keuning, 22,90 Uncle Sam en Jan Salie. De Leidse hoogleraar Lammers gaat na hoe Neder landers deze en de vorige eeuw tegen de VS aankeken. Uitgeverij Balans, 29,50 Slaapklachten. De arts Ivan Wolffers buigt zich over het probleem en doet re medies aan de hand. Uitgeverij Contact, Requiem voor het verzet. Herman Friedhof. De auteur maakte deel uit van een actieve verzetsgroep tijdens WO II. Het bo^k is een mengeling van persoon lijke belevenissen en een overzicht van onderdrukking en verzet. Uitg. Streng- holt, 42,50. De jaren 80. tien bewogen jaren in beeld. Een rijkelijk geïllustreerde uitgave waarin alle zaken de revue passeren die de wereld de afgelopen tien jaar hebben bezig gehouden. Uitg. M en P, 69,90. Jeugdboeken In Het geheim van de klokkenmaker van Tonke Dragt probeert een student die veel te laat aan zijn studie voor het nade rende tentamen begint de tijd even terug te zetten met de 'Tijdklok'. Uitg. Leo pold. 19,90. Raquel heeft erg veel wensen en daarom komt De gele tas van tante Brunhilda goed van pas. Want die tas is een goede verstopplaats voor haar wensen die steeds maar groter worden...De Brazi liaanse schrijfster Lygia Bojunga Nunes kreeg in 1982 de Hans Christian Anders- enprijs. Haar werk is over de hele wereld vertaald. Uitg. Leopold, 22,50. Wie er nooit aan kunnen wennen zijn de nieuwe buren. De familie Schreeuwstra schreeuwt namelijk altijd. Terwijl de buurt ondertussen het volume van de fa milie niet meer opvalt, blijven de buren het afschuwelijk vinden want die hou den \'olgens de schrijver Dolf Verroen van rust en mooie pianomuziek. Uitg. Leopold, 24,90. Science fiction Cyber Punk SF. verhalenbundel samen gesteld door Bruce Sterling met bijdra gen van Greg Bear. William Gibson e.a. Uitg. Meulenhoff, 24,50. Het boek van de nieuwe zon. tweede deel De klauw van de middelaar. Gene Wolfe. Uitg. Meulenhoff. 29,50.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11