LEIDSCH DAGBLAD Lasten in 1990 iets omhoog NODIG! ANC: einde van apartheid nabij Grote koersval in Europa DE GROOTSTE TWEE IN DEGROENOORDHALLEN! Justitie treedt nog niet op tegen nieuw Duits kettingbrievenspel CDA en PvdA: 100.000 nieuwe banen per jaar Noordwijkse Liesbeth (21) is kandidate Miss World PREI EN STROGANOFFGEHAKT Voor 55-plussers geen ruilhart meer in AZL 0 HET MOTORHUIS KAMSTEEG MAANDAG 16 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39064 Prijs fl. 1,25 (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR - De Haagse officier van justitie H.M. Vos wil (nog) niet optreden tegen de nieuwste Duitse variant van het kettingbrievenspel. Collega's uit andere regio's denken daar anders over, maar Vos is terug houdend zolang centrale afspraken ontbreken en het spel niet tot orde verstoringen leidt. In mei meldde de Wassenaarse politie dat in motel Bijhorst een spel wordt gespeeld dat de deelnemers honderden Duitse marken kost en duizenden marken zou kunnen op leveren. De officier vroeg om een observatie en kreeg te horen dat de moeten uitzoeken", kijkt Vos terug, belangstelling gering was. Wel moest het korps bekend maken "Ik heb toen gezegd dat we het er dat het spel strafbaar kan zijn en er voorlopig maar bij moeten laten zit- niet moet worden geklaagd wan ten. Er zijn al zo veel dingen die we neer de beloofde winst uitblijft. Beweren sommige Nederlanders dat zij rijk zijn geworden van het spel, volgens deskundigen moeten 650 miljoen mensen meedoen om alle mensen die nu in het spel stap pen aan winst te helpen. Het princi pe is simpel: beginners betalen en kele honderden marken inleggeld en krijgen daar bij een volgende bij eenkomst een deel van terug van twee meegebrachte inschrijvers. De twee nieuwelingen moeten de keer daarop twee 'instappers' mee nemen, enzovoorts. Geld van de twaalfde rij mensen moet naar de mensen van rij één. Een Duitse stichting met 30 medewerkers ver zorgt het spel en zou winsten aan liefdadige instellingen schenken. De Wassenaarse politie kon van morgen geen commentaar geven. DEN HAAG (GPD) - De druk van belastingen en sociale premies zal volgend jaar licht toenemen, maar blijft over de gehele kabinetsperiode gemeten gelijk. Het financierings tekort van de overheid zal tot 1994 geleidelijk worden ver laagd naar 3,25 procent. Dat zijn de voornaamste financiële Voor werkgelegenheidsbeleid is punten uit het concept-regeerak- 300 miljoen gulden extra beschik- koord, dat informateur Lubbers baar: 100 miljoen voor het opzetten vanochtend aan de fracties van van arbeidspools, 100 miljoen voor CDA en PvdA heeft aangeboden, scholing, en nog eens 100 miljoen De beoogde regeringspartijen ver- waarover met bonden en werkge- gaderen vandaag en morgen over vers zal worden overlegd, hun oordeel over het stuk dat Lub- Voor betere kinderopvang wordt bers opstelde na drie weken onder- 200 miljoen uitgetrokken, handelingen met Kok (PvdA) en De pagina 3: Vier miljard extra) Vries (CDA). Lubbers schrijft in de inleiding Liesbeth Caspers uit Noord- wijk is gekozen tot Miss World Nederland. Dank zij deze ver kiezing zaterdag in Breda mag zij ons land vertegenwoordi gen op de Miss World-verkie- zing in Hongkong. Liesbeth vertrekt vrijdag voor vijf we ken naar de Britse kroonkolo- De op het Noordwijkse ge meentehuis werkende Lies beth Caspers toonde zich zeer verrast over haar uitverkie zing. "Ik vond het leuk om mee te mogen doen, maar ver wachtte er eerlijk gezegd he lemaal niets van. Zelfs mijn ouders waren thuisgebleven. Ik had gezegd blijf maar lekker thuis, er is toch geen eer te behalen in Breda", aldus de Noordwijkse. Wat haar toekomst betreft tast Caspers nog volledig in het duister. "Het duizelt me allemaal een beetje voor de ogen. Eigenlijk ben ik er sinds zaterdagavond niet meer echt bij. Het overkomt me allemaal Liesbeth Caspers. en zelf heb ik er helemaal geen zicht meer op. Vandaag word ik weer van hot naar her ge sleept. Gelukkig ga ik morgen weer aan het werk en hoop een beetje tot rust te komen". De winnares van de verkie zing is overigens onze tweede nationale miss. Terwijl Lies beth straks probeert om de kroon te veroveren bij de Miss World-verkiezing. zal Miss Holland. Stephanie Halen been uit het Brabantse llden datzelfde doen bij de Miss Lniverse-verkiezing in de Verenigde Staten. Deze titel is nu in het bezit van de Neder landse Angela Visser. DEN HAAG - De grote brand die gisternacht het Haagse sta tion Hollands Spoor verwoestte heeft voor miljoenen guldens schade aangericht. Over de oor zaak was ook vanochtend nog weinig bekend. Het vuur is ont staan in of nabij de restauratie, ar hoe dat precies gebeurde weet de brandweer nog niet. Ge dacht wordt aan kortsluiting in de elektrische apparatuur (koel kast e.d.) in de restauratie. De NS zetten gisteren de hele dag extra bussen vanuit Den Haag Céïitraal Station in om passagiers naar Rijswijk en Delft te vervoeren. De intercity- treinen vanuit Amsterdam rich ting Rotterdam en omgekeerd werderi omgeleid via Gouda. Het treinverkeer reed van daag sinds de ochtendspits weer normaal. Drie van de vijf sporen zijn in gebruik en dat betekent volgens NS een vertraging van naximaal enkele minuten. De andere twee sporen blijven nog zeker drie weken buiten gebruik omdat er puin moet worden ge turnd. (foto ANP) Na vrijlating acht leiders Groep valt mensen in Katwijk lastig (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - De politie heeft zater dag na de voetbalwedstrijd Kat- wijk-Quick Boys twee Katwijkers (21 en 22 jaar) aangehouden die sa men met zes onbekend gebleven kameraden enige bezoekers mis handelden op de Laan van Nieuw- Zuid. Bovendien hielden zij het ver keer op en beschadigden ze gepar keerde auto's. Een 51-jarige Katwijker werd op de grond gegooid en geschopt en geslagen. Een 25-jarige plaatsge noot liep een gebroken neus op toen hij slaags raakte met de groep. De eigenaar van de woning waartegen de groep urineerde werd bedreigd toen hij ze wilde wegsturen. Volgens de politie hebben de dronken jongemannen de wedstrijd niet bijgewoond, maar kwamen zij naar het voetbalterrein na een be zoek aan een plaatselijke kroeg. Droog en vrij zacht Perioden met zon. ook enkele wolkenvelden en droog. Vannacht enkele mistbanken. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtcmperatuur rond 18 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Af en toe zon, ook wolkenvelden en vrij zacht met middagtempcratuur rond 18 graden. Dinsdag 17 oktober zon op: 07.08 uur. zon onder: 17.42 uur: maan op: 18.31 uur. maan onder: 11.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.22 en 16.41 uur; laag wa ter: 00.05 en 12.16 uur. JOHANNESBURG (AP) - Het ein de van de apartheid is in zicht, zo hebben de acht gisteren vrijgelaten ANC-leiders van het eerste uur ge zegd. "We zijn in die lange jaren van gevangenschap altijd even vastbe raden gebleven", aldus ANC-voor- man Walter Sisulu (77) tot een uitge laten menigte gisteren in een kerk in Soweto. Sisulu werd gisteren in Johanne sburg na bijna 26 jaar gevangen schap vrijgelaten, samen met zeven andere zwarte politieke activisten. Na zijn thuiskomst hield hij direct politiek beraad met een aantal lei ders van de anti-apartheidsstrijd, onder wie Cyril Ramaphosa van de nationale mijnwerkersbond en Murphy Morobe van het verbodén Verenigd Democratisch Front. Behalve Sisulu zijn vrijgelaten Raymond Mhlaba (69), Ahmed Ka- thrada (60), Elias Motsoaledi (65), Andrew Mlengi (63), Oscar Mpheta (80), Jafta Masemola (60) en Wilton Mkwayi (67). Allen zijn leiders van de ANC, op Masemola na," die be hoort tot het kleinere Pan-Afrika- nistische Congres. Op Mpheta na hebben allen ruim 25 jaar gevangen gezeten. Sisulu en de zes andere ANC- voormannen stelden zich te zullen inspannen voor de vrijlating van hun leider Nelson Mandela. Ook zeiden ze dat het ANC zijn gewa pende strijd zal voortzetten en niet met de Zuidafrikaanse regering zal sociale vernieuwing de belang rijkste uitdagingen voor het cen trum-linkse kabinet worden. CDA en PvdA verwachten dat het aantal banen jaarlijks met 100.000 kan toe nemen. Belangrijke punten uit het concept-regeerakkoord zijn: Het reiskostenforfait (waarover het vorige CDA/WD-kabinet strui kelde) wordt mogelijk volgend jaar al afgeschaft of 'bijgesteld'. De op brengst (250 miljoen in 1990) wordt gestoken in verbetering van het openbaar vervoer. Het huurwaardeforfait (belasting voor huiseigenaren) gaat volgend jaar omhoog naar 2,3 procent, in plaats van naar 1,8 procent. De op brengst van deze maatregel wordt gestopt in verlaging van de over drachtsbelasting, die verschuldigd is bij het kopen van een huis. Voor verhoging van de kinderbij slag per 1 januari (voor het eerste kind met f85 per jaar) wordt 160 miljoen uitgetrokken. De medicijnenknaak en het spe cialistengeeltje worden afgeschaft (kosten 230 miljoen). De uitkeringen worden vanaf vol gend jaar weer gekoppeld aan de ge middelde stijging van lonen in de bedrijven. Op 1 januari gaan de uit keringen met 1 procent omhoog, een halfjaar later met nog eens 1,25 erkend, de noodtoestand is opgehe- procent. Ook de ambtenarensalaris- ven en alle politieke gevangenen sen gaan de algemene loonontwik- vrij zijn. Verwacht wordt dat een keling volgen. Bovendien komt er aantal ANC'ers een paspoort zal 500 miljoen extra beschikbaar voor aanvragen om naar Lusaka in Zam- ambtenaren en trendvolgers als ge- bia te kunnen reizen voor overleg volg van efficiencyverbetering, en met het ANC-leiderschap in bal- trekt de overheid 200 miljoen extra lingschap. uit voor knelpunten in de arbeids- (pagina 11: Soweto juicht Sisulu toe) voorwaarden. Vrees voor nieuwe 'Zwarte Maandag' den de koersen vanochtend op de harde klappen. Op de beurs Europese beurzen met ongeveer 7 Londen i de aandelenkoersen onderhandelen voordat het ANC i Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo i nieuwe Zwarte Maandag in de procent, terwijl de dollarkoers vanochtend 7 procent lager dan vrij- i ruim 4 cent een dag. In Frankfurt werd een daling van zelfs 8 procent geconstateerd. In Parijs werd de handel in de mees te fondsen opgeschort, omdat de daling de 7 procent overtrof. In Ma de aandelenfondsen kregen drid werden verliezen van 10 pro cent gesignaleerd. Alleen de Scan dinavische beurzen wisten het ver lies tot 4 procent te beperken. Vrijdag daalde de Dow Jones In dex, waarin de koersen van 30 grote bedrijven zijn verwerkt, op Wall- street ineens met 190 punten en de financiële wereld dacht onmiddel lijk terug aan oktober 1987. 'Black Monday', waarop de koersen ineen stortten met ruim 5000 punten, werd toen immers ook voorafge gaan door een koersval op de vrij dag ervoor en herhaling werd ge vreesd. Aanvankelijk leek de schade ech ter mee te vallen. De beurzen in het Verre Oosten, die als eersten sloten, toonden namelijk geen dramatisch verlies. De beurs van Tokyo drukte haar vertrouwen in de eigen econo mie uit en de Nikkei-index zakte met ruim 647 punten tot 34.468, een daling met slechts 1,8 procent. De die geen Nederlands koersval in New York heette dan ?en tolk voor dag en ook vooral een lokale aangelegen- gehuurd, heid te zijn. Naast wat tegenvallen- echt te duur". Directeur de groothandelscijfers van de Vere nigde Staten en de dreiging van een hogere inflatie was de directe aan leiding het mislukken van de over name van United Airlines. Daar door kelderden de eerst hoog opge dreven aandelenkoersen van de Nederlandse Zieken- luchtvaartmaatschappij met zo n 200 punten en sleepten anderen in de val mee. Het optimisme overheerste in Eu ropa en er werd een koersval van slechts 5 procent verwacht. Na de opening van de Amsterdamse effec tenbeurs tekende zich aanvankelijk een herstel af, maar later kelderen de koersen. De internationale con cerns liepen de grootste schade op. Hoogovens spande de kroon met een daling van 13 procent. KLM ging ruim 10 procent lager i beurswereld, die sinds de zware met koersval op de beurs van New forse York afgelopen vrijdag alom wordt gevreesd, worden langzaam Paniek heerste er vanochtend nog zichtbaar. Ondanks de verwach- niet op de internationale beurzen ting dat het mee zou vallen, daal- Een vertwijfel de handelaar op de Amsterdam se beurs. (foto ANP) (van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Mensen der dan 55 jaar en buitenlanders die nacht moeten worden de Nederlandse taal niet spreken, komen niet langer in aanmerkig Dessing meent echter dat hiervoor voor een harttransplantatie in het andere voorzieningen kunnen wor- Academisch Ziekenhuis Leiden den getroffen. (AZL), het Academisch Ziekenhuis Het Landelijk Patiënten/Consu- Rotterdam (AZR) en het Sint-Anto- menten Platform, de Stichting Ne- niusziekenhuis in Nieuwegein. De derlandse Hartpatiënten en de Ver- directies van de ziekenhuizen heb- eniging fondsen zijn woedend om de maat regel. "Mensen worden uitgesloten 'levensreddende' operatie hun leeftijd en af komst. Dat is discriminatie", aldus woordvoerder Hans van der Wilk het patiëntenplatform. De Stichting Nederlandse Hartpatiën- Stroganoff- gehakt, kilo®®®® 12r9t 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ben hiertoe besloten omdat groot tekort is aan donorharten vanwege de hoge kosten voor I ken, zo maakte de VAR A-televisie op grond gisteren bekend. AZL-woordvoerder D. Ketting en algemeen directeur B. Dessing van het Sint-Antoniusziekenhuis heb ben vandaag echter ten stelligste ten vindt dat operaties alleen ontkend dat mensen die geen Ne- gen worden geweigerd derlands spreken worden uitgeslo- conditie ten. Ketting erkent dat er een leef tijdsgrens van 55 jaar wordt gehan teerd. Maar die is volgens hem op gelegd door het rijk. Cardiologe Balk van het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam en se cretaris W. Kastelein van de artsen organisatie KNMG bevestigen daar entegen het bestaan van het 'taaicri terium'. Mevrouw Kastelein: "Pa tiënten moeten na afloop van de operatie intensief worden begeleid. de patiënt te slecht is. "Andere criteria zijn onacceptabel". Het besluit van de drie ziekenhui- w ct V<MI overigens in strijd met de hand 'dan vrijdag IjAilêver deed"? richtlijnen die demissionair staats secretaris van Volksgezondheid Dees dit voorjaar heeft gegeven. Het ministerie van wvc overweegt een onderzoek in te stellen. procent minder, Gist-Brocades l.. Fokker 8 procent, Philips ruim 7 procent, Ahold en Koninklyke Olie ruim 6 procent, Akzo iets meer dan 5 procent. Donderdag, vrijdag en zaterdag aan staande presenteren Kamsteeg en Het Motorhuis samen alle nieuwe Volkswagens, Audi's, Opels en US Cars van General Motors in één unieke autoshow! óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 O Ik neem een kwartaalabonnement 172,40* Ik neem een jaarabonnement f275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam__ Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1