'Minder mannen in vrouwenberoepen' Nobelprijswinnaar bracht economie in laboratorium Pijnloze afslanking bij provincie Zuid-Holland Koppeling verdeelt FNV, Industriebond weid; woede Kamer bezorgd over fusie Volvo Directie BIC willigt alle eisen in Beurs schrapt Bobel DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Emancipatieraad tegen seksescheiding arbeidsmarkt DEN HAAG (ANP) Overheid en werkgevers moeten er alles aan doen om te voorkomen conclusies kunnen worden getrok- heeft dat mannen in typische vrouwenberoepen terechtkomen. Mannen die in een vrouwenbe- J^en. mis roép werken mogen bovendien niet sneller dan vrouwen doorstromen naar hogere func- P Pn ties. Deze vorm van 'positieve actie' in vrouwenberoepen zelf bepleit de Emancipatieraad in een advies aan het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. STOCKHOLM (AP/Rtr/UPI) - De 77-jarige Noor Trygve Haavelmo, die gisteren de Nobelprijs voor de economie kreeg toegekend staat be kend als de "de vader van de moder ne econometrie". Hij dankt deze erenaam, aan de verdienste dat hij aan het begin van de Tweede We reldoorlog een methode ontwikkel de om de tot dan toe nogal theoreti sche economische wetenschap een praktische toepassing te geven. Haavelmo studeerde in 1941 over het verband tussen belasting verhoging en economische groei, het zogenoemde 'Haavelmo-effect'. In sommige gevallen heeft een ver hoging van de belastingen volgens melijk af aan de Amerikaanse Har- deze theorie een gunstig effect op s dat de Volgens de huidige opvattingen en belastingverhoging eer negatief effect op de econo- met van rekenkundige modellen mische groei, vooral omdat door ho- economische theorieën kunnen gere belastingtarieven de consump- vard-universiteit met een proef schrift waarin hij aantoonde hoe uit begroting statistische gegevens (verkregen door steekproeven) economische worden getest maakte hij enigszins i-wetenschap', de tie afneemt met alle gevolgen 'laboratori- dien voor de produktie. Haavelmo toonde aan dat in bepaalde omstan- De Emancipatieraad constateert scheiding op de arbeidsmarkt daar- len verboden op grond van de wet Haavelmo, die ondanks zijn pen- digheden de belastingbetaler de ene kant een geringe stroom van vrouwen in mannenbe roepen en anderzijds een snelle in stroom van mannen in vrouwenbe roepen. Weinig vrouwen die in een mannenberoep terechtkomen stro men door naar leidinggevende functies, terwijl andersom mannen in vrouwenberoepen na verloop van tijd vaak in hogere functies te rechtkomen. Per saldo heeft sekse- negatieve effecten Behalve positieve actie Touwen in vrouwenberoepen n verhouding veel mannen instro- zijn. ling krijgen ze ondervertegenwoordigd Voorkeursbehandeling voor nen is namelijk in de meeste geval- der aandacht DEN HAAG - De vakbonden vrou- gelijke behandeling. Om de doorstroom van vrouwen in mannenberoepen te bevorderen moeten de nieuwe bewindslieden van sociale zaken vrouwen begelei- moet worden nagegaan of den en trainen en een positief actie- geen voorkeursbehande- beleid stimuleren bij werkgevers, die beroepen omdat Goede kinderopvang is eveneens onmisbaar, aldus de raad. De Emancipatieraad vraagt ver- ;r aandacht voor de geestelijke en lichamelijke belasting, die in vrou wenberoepen vaak groot is en waar door vrouwen vaker dan mannen arbeidsongeschikt worden. De ar beidsvoorwaarden en -omstandig heden en de inhoud van het werk moeten zodanig zijn dat het werk tot pensioenleeftijd kan worden ge daan, aldus de raad. Volgens de Emancipatieraad zijn er aanwijzigingen dat vrouwen te weinig vérdienen in verhouding tot nog steeds economie doceert aan de universiteit van Oslo, spéél de daardoor een belangrijke rol dé ontwikkeling sche wetenschap rhoging van de belasting niet minder consumeert en de extra te betalen belastingbedragen aan zijn de economi- spaargeld onttrekt. Dat geld komt de oorlog. In bij de overheid terecht, die het op wetenschappelijke kring is Haavel- haar beurt weer kan investeren, vooral bekend om zijn theorie Haavelmo's opvattingen zijn dan ook in de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig geregeld toe gepast bij het algemene stabilise- ringsbeleid in Westeuropa. De afge lopen tien jaar raakte zijn theorie echter onder invloed van de inter nationalisering van de kapitaal markten meer en meer op de achter grond. Haavelmo is de tweede Noor die de prijs krijgt na Ragnar Frisch, die hem in 1969 kreeg samen met de Nederlander J. Tinbergen. Hij heeft een grote afkeer van prijzen voor academische arbeid. Haavelmo ver trok in 1939 naar de Verenigde Sta ten, waar hij aan de universiteit van Chicago studeerde. In 1947 keerde hij terug naar Noorwegen, waar hij sinds 1948 economie doceerde aan de universiteit van Oslo. Haavelmo is tevens lid van het Amerikaans Economisch Genootschap, en van de Amerikaanse Academie van Kunsten en Wetenschappen. met de provincie op. Pas 1 de jaar van 1988 kwam het provincie Zuid-Holland zijn het êesPrek»over tiet door beide partij- de geleverde prestatie. Daarom geworden maatregelen overeengekomen sociaal sta- om het aantal ambtenaren (2125) *uu* pijnloos in te krimpen. In een 'soci- Dit statuut betekent aal statuut' dat zij hiervoor zijn tijk ook dat hogere overeengekomen is afgesproken werkers niet dat er niemand wordt ontslagen. De provincie wil het aantal banen inkrimpen wegens bezuinigingen. Er is net een bezuinigingsronde van 40 miljoen gulden achter de rug, die moet er een functiewaarderingssys teem in vrouwenberoepen komen. De overheid moet de - vaak slecht georganiseerde vrouwen stimule ren lid te worden van een vakbond om zo druk op de werkgevers te de provincie komen te werken kunnen uitoefenen. Detailhandel de prak- mede- duide- lijk omschreven afdeling of dienst de 'algemene dienst'. Dit systeem maakt het de provincie mo gelijk mensen eenvoudiger over te Ongeveer tien procent van het vrou- moet resulteren dat het aantal plaatsen, wat nodig kan zijn als door welijk personeel in de detailhandel banen eind 1990 2030 bedraagt. Er de inkrimping afdelingen moeten verdient gemiddeld zes procent komt een tweede ronde waarin nog worden opgeheven of samenge- minder dan 20 miljoen moet worden ge- vo.egd. Zo is bijvoorbeeld beleid, de andere tien miljoen be- dienst zijn, overstappen naar plan- staat uit échte bezuinigingen. Naar nende functies in sectoren als schatting er zijn nog geen beslis singen over genomen schrapt de provincie dan nog een 150 volledige arbeidsplaatsen. De aankondiging, midden vorig jaar, dat de provincie nog een pijn- derhalf maandsalaris bruto krijgen, lijke snoei-operatie tegemoet zou Tevens zal het zal niet langer de ge- keer en vervoer, welzijn of recreatie. Ambtenaren die al in dienst zijn en overstappen of een andere taak binnen de pro- kunnen een premie nelijke collega'! al spra- niet dezelfde functie. Dat heeft een de onderzoek van het ministerie van in sociale zaken en werkgelegenheid aan het licht gebracht. Hef onder zoek is gisteren naar de Tweede Ka mer gestuurd. Het onderzoek is verricht in za- ander vak ken waar minimaal tien mensen werkep. Daar werken ongeveer evenveel vrouwen als mannen. Iets meer dan de helft van de vrouwen werkt in deeltijd, van de mannen is gaan, veroorzaakte grote onrust on- woonte zijn dat medewerkers auto- dat nog geen kwart. De onderne- der de ambténaren in het Provincie- matisch doorstromen huis. De bonden eisten van de pro- gere salarisschaal. In plaats daarvan der betalen dan i de garantie dat er geen ont- zal meer worden gelet op de kwali- zelfde werk handelen die vrouwelijk personeel i met het- strijd met 'Omvlaggen' blijft 6<dI DEN HAAG (GPD) - De leiding van de FNV en de ambtenarenbond Ab vaKabo zijn nijdig over de uitlatingen van de econoom van de Industrie bond FNV drs. Piet Vos. Die heeft,in een interview met het blad Onderne ming van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gezegd het dat een koppeling van de inkomens van alle uitkeringsgerechtigden en ambtenaren met de .lonen in het bedrijfsleven niet wenselijk is. Volgens hem is de groep van ambtenaren, trendvolgers en mensen met een uitkering te groot voor een koppeling die 'voor alle betrokkenen elk LUXEMBURG/RIJSWIJK (ANP) jaar precies hetzelfde uitwerkt'. Dat zou onbetaalbaar zijn.. Vos pleit er voor om verschil te maken in de beloning van uitkeringsgerechtigden en van mensen in de collectieve sector (overheid en semi-overheid). Wel is hij van mening.dat er vooral iets moet worden gedaan voor de mensen die le venslang tot een uitkering zijn veroordeeld. FNV-voorzitter J. Stekelenburg zegt dat het verhaal van Vos hem rauw op zijn dak is gevallen. "Ik kan geen argument bedenken waarom bepaal de ambtenaren, trendvolgers of uitkeringsgerechtigden niet zouden mee groeien met de welvaartsontwikkeling. Ik hou vast aan het officiële beleid van de industriebond dat er een koppeling moet komen voor iedereen". De Industriebond FNV, op de AbvaKabo na de grootste FN V-bond, is het overigens eens met de uitspraken van haar econoom. Woordvoerder Linders: "We stellen het principe van de koppeling niet ter discussie, maar wel de wijze waarop de koppeling in de praktijk uitwerkt". PvdA gaat vragen stellen over gevolgen voor Nederlandse talc slagen zouden vallen. Zolang die er teit van het werk dat de ambtenaar de wet gelijk beloning niet kwam, schortten ze alle overleg verricht. Bruna De Dienstenbond FNV wil dat Bru na (onderdeel van Bührmann-Tette- rode) afziet van plannen om' de dis tributie van boeken en tijdschriften af te stoten aan derden. Bij de distri butie zijn 100 volledige banen geding. De bond heeft het concern tot 18 oktober de tyd gegeven om de plannen in te slikken. Gebeurt dat niet dan dreigen er acties, aldus be stuurder L. Voormeulen van de Dienstenbond FNV. Kunstpensioen Iedereen die in de kunstsector werkt, kan vanaf 1 januari voor een pensioen- of levensverzekering te recht bij de niet-commerciële Ver zekeringsmaatschappij Kunst en Cultuur. Deelnemers in de Maat schappij zijn de drié gerichte pen sioenfondsen voor toneel, mime en dans, alsmede het algemene Pen sioenfonds voor Kunst en Cultuur, dat in Den Haag zetelt. Bij dit viertal zijn nu ongeveer 2000 personen ver zekerd. Mosselen Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten heeft na overleg met het ministerie van landbouw en visserij de visserij op mosselen in de Wad denzee tijdelijk gesloten. Het heeft hiertoe besloten nadat bij laborato rium-onderzoek een verhoogde hoeveelheid dinoflagellaten in mos selen uit de Waddenzee was gevon den. Deze algen kunnen bij mensen leiden tot maag- en darmklachten. VVDM/FNV De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM, 11.000 leden) sluit zich aan bij de vakcentrale FNV. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de Nederlandse vak beweging dat een dienstplichtigen- bond deel gaat uitmaken van een vakcentrale. De FNV verenigt dan achttien vakbonden met in totaal 970.000 leden. Horeca Vooral in sectoren waar de werkne mer veelvuldig in contact komt met het publiek, zoals de hor-eca en de kappersbranche, krijgen relatief weinig jongeren van buitenlandse afkomst een praktijkopleidings plaats in het kader van het leerling wezen. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Research voor Be leid onder Rotterdamse jongeren. Landbouwschap Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft besloten voortzet ting van het geregeld overleg met demissionair minister Braks van landbouw en visserij te laten afhan gen van diens bereidheid werkelijk iets te doen voor de akkerbouw. Uit de agenda voor het eerstvolgende overleg moet dit blijken, zo heeft het bestuur gisteren besloten. Tij dens het laatste overleg, twee we ken geleden, heeft het schap Braks verweten dat hij te weinig doet voor de noodlijdende akkerbouw, on danks eerder gedane beloften. r AMSTERDAM De beursin troductie van Air Holland is gis teren door stewardessen, presi dent-directeur Block (l) en Am- )-topman Groenink feestelijk aangekleed. Voor de Amster damse Effectenbeurs zwaaiden zij met de guldens die de aande len Air Holland moeten opleve- Overigens heeft de Vereni ging van Nederlandse Verkeers vliegers gisteren de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOB1) van Pieter Lakeman ge vraagd een onderzoek in te stel- naar de emissie. SOBI zal ook kijken naar de financiële positie van de charterlucht vaartmaatschappij. (foto ANP) Prof. Haavelmo stapt uit zijn au to. (foto EPA) Wegtransport klaagt over schade door grensacties DEN HAAG (GPD) - NOB Weg transport overweegt een kort ge ding aan te spannen tegen de Fran se staat, omdat het vrachtverkeer grote hinder en schade (naar schat ting 4 miljoen gulden per dag) on dervindt van de acties van de Fran se douaniers. De langzaam-aan-ac- ties aan de grenzen worden vandaag omgezet in een algehele staking. De douanebeambten voeren al sinds 2 oktober actie als gevolg van een loonconflict met de overheid. Volgens NOB-Wegtransport, de grootste organisatie van beroeps- goederenvervoerders in ons land, zijn dagelijks duizend tot tweedui zend Nederlandse vrachtwagens naar Frankrijk onderweg. De ondernemersorganisatie voor Logistiek en Transport EVO heeft minister Smit-Kroes (verkeer) ge vraagd bij haar Franse collega aan te dringen op noodmaatregelen voor het goederenvervoer. Jaarlijks vervoert het Nederlandse bedrijfs leven elf miljoen ton vracht over de weg naar en van Frankrijk. Boven dien nog eens twee miljoen ton via Frankrijk naar Spanje en Portugal. ROOSENDAAL (GPD) De direc- collega's. De prikklok, waar alleen tie van BIC in Roosendaal en de de vrouwelijke produktiemedewer- Dienstenbond FNV hebben gister- kers gebruik van moesten maken, avond een volledig akkoord bereikt verdwijnt. Huisarts en tandartsbe- over de eisen van 22 vrouwelijke zoek zal niet meer op het salaris van het bedrijf. De de vrouwen worden gekort. vrouwen nebben hun maandag be- Verder hebben zij de toezegging gonnen staking met onmiddellijke dat op korte termijn onderhandelin- ingang beëindigd. Directeur M. Waber «T/-* r. gen beginnen tussen directie -w in BIC gaf FNV over een cao. Er wordt ge- onderhan- streefd deze op 1 januari 1990 in u j11 Ur~ werking te laten treden. Bovendien ponder- heeft BIC-directeur Waber toege- dat^de Zegd zich te zullen inspannen voor het oprichten van een onderne mingsraad vóór 1 mei 1990. In het stakingscentrum hoorden krijgen dezelfde pen- de BIC-vrouwen gisteren vol emo- sioenregeling als hun mannelyke ties het goede nieuws dat de FNV- gisteravond, delen, toe dat hij de ernst gentie van de griev schat. "Ik had niet zaak zo zou escaleren. Dat schien een verkeerde inschatting geweest". Het Europese Hof in Luxemburg heeft gisteren een Britse wet buiten werking gesteld, die het 'omvlag gen' van vissersschepen moest be moeilijken. Voorzitter ing. Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond verwacht dat het voor Nederlandse vissers nu gemakkelij ker wordt hun schepen onder bui tenlandse vlag te brengen. De vang sten van de omgevlagde schepen worden afgetrokken van de vangst- hoeveelheden (quota) van het land waar het schip is geregistreerd. s wel zaak om de plannen kritisch n de gaten te houden". Ook het CDA is zeer benieuwd de resultaten van de fusiebe- DEN HAAG/BORN (GPD) In po- minister van economische zaken, litiek Den Haag worden de fusiebe sprekingen tussen de Zweedse au- Het Limburgse socialistische ka- tofabrikant Volvo en het Franse merlid Huys: "Het mag niet zo zijn Renault met argusogen gevolgd. De dat een goede samenwerking uit- sprekingen tussen de twee autofa- PvdA-Twèede-Kamerfractie gaat eindelijk leidt tot verlies van pro- brikanten. Maar het stellen van ka- over de vöorgenomen samenwer- duktiecapaciteit. Ik zie op dit mo- mervragen lijkt me op dit moment king, die moet leiden tot het drie na ment nog geen aanleiding om me wat prematuur'aldus CDA er Pau- grootste autoconcern ter wereld, zorgen te maken over de werkgele- lis. "Dat neemt niet weg dat we uit- schriftelijke vragen stellen aan de genheid bij Volvo in Born, maar het sluiten dat de fusie gevolgen kan hebben voor Volvo in Bom". In Nederlandse en Belgische Vol- vo-kringen wekt de voorgenomen fusie nauwelijks beroering. Volvo in Nederland zal in Financieel op zicht weinig merken van de fusie. Volvo Car Corporation, de Zweedse personenautotak van AB Volvo, heeft slechts een minderheidsbe lang van 30 procent in het Neder landse Volvo Car BV. De resterende 70 procent is in Nederlandse han den. 49 procent ligt in de kluis bij de Nationale Investeringsbank, 18 pro cent is van DSM en 3 procent is in handen van het Liof (Limburgs Ontwikkelingsfonds). In technisch opzicht werken Vol vo en Renault al geruime tijd sa men. Volvo gebruikt namelijk mo toren van Renault, zowel in de 340- modellen als in de 480 en 440. Het Bornse produktiebedrijf neemt twee typen motoren af van de Fran se fabrikant. De fusie kan wel op andere gebie den van invloed zijn. Volvo Car in Helmond is importeur van de Zweedse Volvo-modellen en distri buteur van alle Volvo-personenau- to's op de Nederlandse markt. Als uit de fusie tussen Renault en Volvo eventueel een gezamenlijk te ont wikkelen nieuw automodel zou ont staan, zou dat op den duur ook ge volgen kunnen hebben voor de nieuw te ontwikkelen modellen van de Nederlandse autofabrikant. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs heeft gisteren de officiële notering van de aandelen en obligaties Bobel geschorst.' De beurs vindt note ring niet verantwoord omdat het bedrijf niet op tijd informatie ver strekt over de omzetting in 'Pathé Communications nv'. Bobel maakte Op 29 augustus bekend dat deelnemingen zullen worden verkocht, de naam zou worden gewijzigd in Pathé Com munications NV en het kapitaal aanzienlijk zou worden vergroot. In een buitengewone vergadering werd tevens besloten de Italianen Parretti, directeur van de Pathé Communications Corporation (de voormalige Cannon Group), en Fiorini, directeur van de Zwitser se financieringsmaatschappij Sa- sea Holding, commissaris bij Bo bel. Parretti is in opspraak geko men door aanklachten in Spanje en Italië wegens deviezensmok- kel en fraude. Sasea bezit de overgrote meer derheid van de aandelen Bobel. Alle belangen van Bobel zouden worden afgestoten naar Sasea; de belangrijkse deelnemingen zijn Effectenkantoor E.'van Wijngaar- den en Carnivag, een houdster maatschappij met belangen in on roerend goed. Al in de eerste helft van het jaar werden de belangen van Bobel in ICA Holding, de Banca Agricola Milanese en de Britse Bear Brand and Tranwood Group verkocht. De Nederlandse beursvennoot schap Melia International had eind augustus 63 procent van de aandelen Pathé Communications Corporation in handen. Parretti en Sasea bezitten samen de over grote meerderheid van de aande len Melia. Parretti is directeur van Melia en Fiorini is er commissa ris. Melia heeft indirect een meer derheidsbelang in de Spaanse Viajes Melia, een grote reisorgani satie, waarvan Parretti vice-presi dent is. onderhandelaar te vertellen had. Een woordvoerster van de FNV zegt zeer tevreden te zijn over de be reikte resultaten. "Ik denk dat di recteur Waber zo geschrokken is van de staking dat hij overstag is ge gaan. De vrouwen hebben een flin ke vuist laten zien en bereikt wat ze vroegen", aldus de woordvoerster. Bedrijven hopen te verdienen aan milieubewustzijn van onze verslagggcvcr LEIDEN Een verffabriek die zijn afzet van milieu-vriendelijke auto- lakken de komende jaren flink ziet groeien is een voorbeeld van hoe het Nederlands bedrijfsleven denkt te kunnen gaan verdienen aan het milieu. Ongeveer een vijfde van de kleine en middelkleine bedrijven verwacht namelijk odukten te kun nen afzetten door het groeiende milieu-bewustzijn van de consu ment. Dat blijkt uit een jaarlijkse enquê te van de Rabo-bank onder 2000 on dernemers. Vooral in de bouw, in Zuid-Holland één van de belang rijkste activiteiten, heerst ver een groot optimisme. Gemeenten als Schiedam en Leiden stellen voor zij een bouwvergunning afgeven hoge eisen aan het gebruik van milieu vriendelijke materialen en 30 pro cent van de aannemers verwacht dan ook daarin fors te moeten inves teren. Tegelijkertijd verwacht het groot ste deel van de ondernemers dat het milieu de winst en omzetcijfers flink zal drukken. Slechts een kwart denkt de groeiende kosten te kun nen doorberekenen zonder dat de concurrentiepositie verslechterd. Vooral vrachtwagenondernemin gen denken flinke kosten te moeten maken voor het milieu. Donsjack Zowel voor dames als heren. Tevens bodywarmer uitritsbare mouwen. In div. modekleuren S-M-L-XL. Aanbieding geldig t/m za. 21 oktober of zolang de voorraad M strekt, m WD wil af van beursbelasting DEN HAAG (GPD) - De WD wil dat de beursbelasting met ingang van 1990 wordt afgeschaft. Volgens de liberalen leidt de beursbelasting er toe dat een steeds groter deel van het effectenverkeer zich niet in Am sterdam maar in het buitenland af speelt. Het WD-kamerlid De Grave heeft gisteren een wetsvoorstel in gediend. Het CDA en PvdA hebben zich al eerder uitgesproken voor het verdwijnen van de beursbelasting. Volgens De Grave zal de afschaf fing er toe leiden dat meer aande len-transacties in ons land plaats vinden. Financiële instellingen en bedrijven krijgen daardoor meer in komsten en moeten dus meer belas tingen gaan betalen. Het financieel nadeel dat hierdoor voor de Staat ontstaat, circa 90 miljoen gulden per jaar, zal hierdoor gedeeltelijk worden goedgemaakt. De beursbelasting wordt nu bere kend bij aan- en verkoop van effec ten. De belasting beloopt 1,2 pro mille met een maximum van 1200 gulden. MIELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7