Kerkleiders eisen einde noodtoestand mEMl) Contouren van beleid De Klerk worden steeds beter zichtbaar Lang gesprek met president Zuidafrika Britse conservatieven: vervuilers aanpakken Top Latij ns-Amerika bindt strijd aan met cocaïne MiG-piloot uit Syrië vraagt asiel in Israël DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PRETORIA (GPD/AP) - De drie zwarte Zuidafrikaanse kerkleiders hebben president Frederik de Klerk gisteren tijdens hun 'historische' ontmoeting een zes punten tellend ei senpakket voorgelegd. Aartsbisschop Tutu en de dominees Boesak en Chikane willen zo snel mogelijk opheffing van de noodtoe stand; een eind aan maatregelen die de bewegingsvrijheid belemmeren; vrijlating van iedereen die zonder vorm van proces gevangen zit; lega lisering van politieke organisaties; vrijlating van alle politieke gevan genen en opschorting van de doodstraf. Als de Zuidafrikaanse regering op deze punten toegeeft, zouden de sancties tegen Zuidafrika niet uit gebreid hoeven te worden, aldus bisschop Tutu na afloop van het ge sprek dat bijna drie uur duurde, ter wijl slechts één uur was gepland. Dominee Allan Boesak, die vol gende week de conferentie van Ge- menebestlanden in Kuala Lumpur, Malaysia bijwoont, zal dan niet aan dringen op het aanscherpen van de bestaande strafmaatregelen. Wel zei hij desgevraagd niet te geloven dat de huidige Zuidafrikaanse regering BLACKPOOL (AP) - De Britse Conservatieve Partij van premier Thatcher heeft zich op haar jaarlijk se congres voorgenomen de strijd aan te binden met de milieuvervui ling, niet zozeer de uitstoot van fa brieken en auto's, maar vooral de rommel die op straat wordt veroor zaakt door nonchalance en nalatig heid. Milieuminister Patten verklaarde gisteren in een toespraak in Black pool dat "als de mensen een scho ner Groot-Brittannië wensen, zij kunnen beginnen met hun eigen straat en hun eigen buurt". Patten kondigde verzwaring van straffen aan op het vervuilen van hét milieu. Het twee' uur durende debat over het milieu dat gisteren plaatsvond, was evenwel het langste dat aan enig onderwerp was gewijd en weerspiegelde kritiek dat de rege- ring-Thatcher wel een beetje laat tot de conclusie is gekomen dat het milieu een van de belangrijkste be leidsproblemen van deze tijd is. Andere kwesties die gisteren aan de orde kwamen waren de Europe se Gemeenschap, drugs en 'wilde' stakingen. Vice-premier Sir Geof frey Howe noemde de Europese Ge meenschap van vitaal belang voor de Britse economie. Howe verklaarde dat "soevereini teit geen maagdelijkheid is, wat je wel of niet bezit". Hitwees op het aspect van geven-en-nemen wat aan het EG-lidmaatschap eigen is en pleitte, voor een evenwichtige bena dering. Minister van binnenlandse zaken Hurd kondigde ten aanzien van de drugsbestrijding aan dat de rege ring speciale teams in wijken zal stationeren waar problemen zijn met heroïne en cocaïne. De teams krijgen een coördinerende functie wat betreft de activiteiten van ker ken, vrijwilligers en hulpverlenen de overheidsinstellingen. Minister van werkgelegenheid Fowler kondigde nieuwe wetgeving aan om de macht van de bonden nog verder in te tomen en een einde te maken aan wilde stakingen. zonder druk van buitenaf haast zal maken met haar hervormingspro gramma. Naar aanleiding van de vrijlating van ANC-leider Sisulu en zeven andere ANC-kopstukken, eerder deze week, zei Boesak dat dit weinig^oorstelde zolang politieke activiteiten verboden bleven. Chikane voegde daar aan toe dat zonder concessies van de regering op de zes' punten onderhandelingen met de zwarte oppositie tot misluk ken zijn gedoemd. De drie kerklei ders verwachten dat de regering binnen een halfjaar zeven 'stappen' zet, waaronder het schrappen van de drie belangrijkste apartheids- wetten (bevolkingsregistratie; ge scheiden voorzieningen en groeps- gebieden) en. het beginnen van on derhandelingen met 'bevrijdings bewegingen' als het ANC. Op zijn persconferentie zei presi- dent De Klerk op zijn beurt dat de standpunten van de drie klerklei ders, die onderstreept hadden geen onderhandelaars te zijn, aan herzie ning toe zijn voor ze tot een gunstig onderhandelingsklimaat kunnen leiden. Intussen gingen gisteren in de conservatieve industriestad Uiten- hage zo'n 30.000 mensen de straat op om te betogen tegen de apart heid. De zwarten herdachten tevens twintig zwarten die door de politie werden gedood tijdens een begrafe nisplechtigheid in 1985 vanuit het zwarte woonoord Langa naar Uiten- hage. De demonstratie was een van de grootste die in Zuidafrika heb ben plaatsgevonden sinds presi dent De Klerk vorige maand ver klaarde dat zijn regering vreedzame protestacties zou tolereren. Niet alles leek de Britse vice-premier Sir Geoffrey Howe te interesseren. De debatten tijdens het jaarlijkse congres van de Conservatieve Partij duurden hem soms te lang. Voor Sir Geoffrey hèt moment om even de ogen te sluiten en weg te dromen. (foto anp) Wolgaduitsers willen nieuw vaderland MOSKOU (DPA) - De meeste Wolgaduitsers in de Sovjetunie willen een autonome republiek stichten in het gebied rond Kali ningrad, het vroegere Duitse Königsberg, dat in 1945 door de Sovjetunie werd bezet. Hun eigenlijke vaderland, de Wolgarepubliek die Stalin tij dens de Tweede Wereldoorlog ophief, is niet meer in trek, aldus de Wolgaduitser en journalist Widmeier gisteren in het Sovjet- russische literatuurtijdschrift 'Literatoernaja Gazeta'. De Wolgaduitsers werden in 1941 door Stalin gedeporteerd naar vooral Centraalaziatische republieken zoals Kazachstan. De huidige bevolking van de Wolgarepubliek voelt niets voor de terugkeer van de Wolgaduit- Het gebied dat tot de Russi sche Federatie behoort, is met 55 'mensen per vierkante kilo meter dun bevolkt. Met finan ciële steun van de Bondsrepu bliek Duitsland, de DDR en Oostenrijk kan het uitgroeien tot een "arena van nauwe econo mische samenwerking met het Westen met een. netwerk van joints ventures" JOHANNESBURG - Frederik de Klerk is nu een maand president van Zuidafrika en langzaam maar zeker beginnen de contouren van zijn hervormingsplannen zichtbaar te worden. De meest in het oog springende verandering betreft vooralsnog de stijl van zijn presi dentschap en niet het beleid. Maar dat is niet ongewoon in de eerste fa se na een machtswisseling. Wie zich van zijn voorganger wil onderschei den, begint met een andere hoed op te zetten en niet onmiddellijk met diens nalatenschap overhoop te ha len. door Peter van Nuijsenburg De keuze van de hoed is overi gens niet zonder belang. Vaak valt van het hoofddeksel af te lezen wat er onder uitgebroed wordt: een ge vechtspet duidt op een andere in stelling dan de alpinopet. Uit zijn eerste activiteiten blijkt dat De Klerk voorlopig voor de alpi nopet heeft gekozen. Demonstra ties van de buiten-parlementaire oppositie die nog geen zes weken geleden'door de politie uiteen wer den gejaagd, worden nu toegestaan. Zwarte leiders als aartsbisschop Desmond Tutu en de dominee's Al lan Boesak en Frank Chikane die wel eens wilden weten wat De Klerk nu bedoelt met zijn fraaie woorden over een 'nieuw Zuidafri ka', werden door de president prompt op de thee genodigd. En een onderzoek naar geweldadigheden door de politie in de Kaapprovincie eindigde niet met het verdonkere manen van de feiten, maar met twee politie-officieren in de beklaagden bank. Deze gebeurtenissen wijzen al op een aanzienlijke verbetering van het klimaat. Maar op andere gebie den zijn er ontwikkelingen gaande die waarschijnlijk meer inzicht bie den in de richting die De Klerk wil inslaan. Zo lijkt de invloed van de 'veilig heidsmaffia', de kring van hoge mi litairen en politie-officieren die een enorm stempel drukte op het beleid van De Klerks voorganger, P.W. Bo tha, te zijn afgenomen. Deze club zag in elk protest, hoe vreedzaam ook, de hand van Moskou en heeft daarmee een niet te onderschatten bijdrage geleverd aan het bederven van het politieke klimaat in Zuid afrika. Broederbond De afmars van de veiligheidsman nen is gepaard gegaan met de op komst van de Broederbond. De Broederbond is van oorsprong een geheim genootschap dat zich de verheffing van de Afrikaners ten doel had gesteld. Vrijwel alle toon aangevende Afrikaner politici en in tellectuelen waren en zijn lid van de Bond. Nu de emancipatie van de Afrikaner een feit is, is de Bond steeds meer gaan fungeren als het wetenschappelijke bureau van de regerende Nationale Partij. De Bond levert de plannen voor staatkundige hervormingen en de minister die met de zwarte opposi tie moet onderhandelen over de toe komstige staatsvorm van Zuidafri ka, dr. Gerrit Viljoen, is een oud voorzitter. Het is in dit verband meer dan interessant dat prominen te Broeders twee weken geleden be sprekingen hebben gevoerd met kopstukken van de in Zuidafrika verboden zwarte bevrijdingsbewe ging ANC. Deze bewegingen vonden plaats achter de coulissen, maar ook wat zich voor iedereen zichtbaar op het toneel afspeelt, is van wezenlijk be lang. Het gemeentebestuur van Jo hannesburg heeft onlangs de zoge naamde 'kleine apartheid', die het- leven van de zwarten vergalde, ge schrapt. Alle gemeentelijke instel lingen staan nu open voor iedereen, ongeacht de huidskleur. De wet van de gescheiden voor zieningen, een pijler van de apart heid, die voorschrijft dat elke bevol kingsgroep zijn eigen zijn recreatie centra heeft, heeft daarmee zijn gel digheid in Johannesburg verloren. Het ziet er naar uit andere steden het voorbeeld van Johannesburg zullen volgen, waarmee deze wet op den duur als achterhaald kan wor den geschrapt. Eenzelfde ontwikkeling is al lang aan de gang met betrekking tot de zogenaamde groepsgebiedenwet, een andere en zeer beruchte hoek steen van de apartheid. Volgens de ze wet moet elke bevolkingsgroep in een eigen wijk wonen. Maar door dat steeds meer zwarten naar de ste den trekken en in tot voor kort ex clusief blanken-wij ken gaan wonen, wordt deze wet gaandeweg uitge hold. De regering wil aan deze ontwik keling het hoofd bieden door vrije vestigingsgebieden in te stellen, maar zal het toezicht op de naleving van de wet over laten aan de ge meenten, die dus naar eigen inzicht kunnen handelen. De voorzichtige conclusie die hieruit getrokken kan worden, is dat De Klerk de erosie van de apart heid in de eerste plaats op lokaal ni veau wil laten voltrekken. De om- standigheden ter plekke bepalen dan het tempo waarmee de apart heid wordt opgedoekt. De wetten zelf zullen gehandhaafd blijven, zo lang de regering dat om politieke re denen nodig vindt. Ontmanteling Het voordeel van deze aanpak is dat de ontmanteling van de apartheid een geleidelijk, vrijwel natuurlijk proces wordt, dat de blanke min derheid de kans biedt zich in te stel len op de toekomst. Het nadeel is dat het te traag zal verlopen om de zwarte oppositie en de 'internatio nale gemeenschap' tevreden te stel len. De Klerk heeft een, hooguit twee jaar de kans om zijn hervormigsge- zindheid te bewijzen. Door politie ke gevangenen (Nelson Mandela en Walter Sisulu) vrij te laten en de nu drie jaar oude noodtoestand op te heffen kan hij die termijn waar schijnlijk nog iets verlengen. Daar na zal het initiatief hem uit handen worden geslagen. TEL AVIV De Israëlische lucht macht gaat onderzoeken hoe een Syrische MiG-23 zeven minuten lang boven het land kon vliegen zonder te worden onderschept. Met een alleen een paar verbijsterde wegwerkers als toeschouwers zette gisteren een majoor van de Syrische luchtmacht het toestel aan de grond op een verlaten landingsstrip in het noorden van Israël. door Ad Bloemendaal Hij verzekerde de werklieden in het Arabisch dat hij geen vijandige bedoelingen koesterde, maar in Is raël politiek asiel wilde vragen. Het duurde twintig minuten voor offi cieren van een nabijgelegen Israëli- Doorbraak in Libanon-overleg TAIF (Rtr) - Besprekingen over de toekomst van Libanon in de Saudi- sche bergstad Taif hebben vandaag een doorbraak opgeleverd. Christe lijke onderhandelaars aanvaardden in de vannacht een tijdschema van Arabische bemiddelaars voor de te rugtrekking van het Syrische leger uit Libanon, .zo is van Libanese par lementariërs vernomen. Christelijke politici stemden na nachtelijke besprekingen in een 17 leden tellende werkgroep in met het tijdschema zoais dat door de Arabi sche Liga is opgesteld. IC A - "Welkom in dit land, waar we de democratie moeten verdedi gen tegen het terrorisme". Met deze woorden opende de Peruaanse pre sident Alan Garcia in de 300 kilome ter ten zuiden van Lima liggende stad Ica de top van de zogenoemde 'Groep van Acht'. De presidenten van Mexico, Venezuela, Colombia, Brazilië, Uruguay en Argentinië luisterden aandachtig, terwijl over vliegende helikopters van het Peru aanse leger Garcia bijna overstem den. door Rob Sprenkels De top vindt plaats onder uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. De linkse guerrillagroeperingen van Peru hebben de gelegenheid aange grepen om zichzelf in de schijnwer- pers te zetten. Door het hele land is het raak met bomaanslagen en moorden. Gisteren alleen al werden er ne gentien doden geteld, onder wie acht politie-agenten. Geen van de presidenten voelt zich in Ica echt op z'n gemak. Afgesproken is om de top zo kort mogelijk te houden. Alle aanwezige landen zeggen on derlinge eenheid en samenwerking noodzakelijk te vinden. Maar in de Latijnsamerikaanse praktijk blijkt die wil elke keer opnieuw niet vol doende. Bij voorbeeld bij de strijd tegen de handel in verdovènde mid delen. Zo 'riep de Colombiaanse presi dent Virgilió Barco zijn collega's op i als eerste concrete stap op weg naar meer eegheid tot gezamelijke acties tegen drugsmaffia's te ko men. Maar aan de vooravond van dé top had Barco al tevergeefs gepro beerd om de twee belangrijkste pro ducenten van coca-bladeren van dergelijke plannen te overtuigen. Gastheer Alan Garcia en de Boli viaanse president Jaime Paz Zamo- ra hielden de boot toen af. Uiteinde lijk bleef het bij de oproep tot een wereldwijde top over het drugspro bleem. Van de 'Groep van Acht' hoeft nu niet veel meer te worden verwacht dan steun voor die op roep, die inmiddels positief is be antwoord door de Amerikaanse president Bush. Ook wat de rest van de hete pun ten betreft, de schuldenlast en Pa nama, denken de Latijnsameri- kaanse leiders duidelijk verschil lend. Zo hebben Carlos Menem van Argentinië en Carlos Andres Perez van Venezuela hun onvrede laten doorschemeren over het feit dat Mexico op eigen houtje tot een min of meer gunstige regeling met de in ternationale bankierswereld is ge komen. Een gezamelijk front van schuldenlanden zit er nog lang niet Evenmin zal Panama - het achtste lid dat vanwege alle problemen rond generaal Noriega voor deze top niet was uitgenodigd - uit de club worden gestoten, zoals bij voorbeeld Venezuela graag zou zien. "Je kan niet een heel volk la ten boeten voor de daden van één man", zo probeerde een Mexicaan se diplomaat dat vooruitzicht goed te praten. sche luchtmachtbasis kwamen op- bische vlieger is uitgeweken naar geval als gevolg van een navigatie- daTgeP- Israël. In 1964 landde een Egypti- fout van de vliegers. De Syriërs wer- Later vertelde de 34-jarige Syri- sche luchtmachtofficier zijn Yak-11 den in 1973 vrijgelaten bij een ruil sche vlieger, majoor Abdel Bassam, Gp een Israëlisch vliegveld, in 1966 van krijgsgevangenen, via een tolk aan minister van defen-gevolgd door een Iraakse lucht- De Egyptische regering sprak be- sie Rabin dat hy gistermorgen een machtkapitein met een MiG-21. richten tegen dat in de buurt van trainings vlucht maakte in de buurt Twee jaar later landden twee Syri- Alexandrië eveneens een Syrische van de Hoogvlakte van Golan. Op Sche MiGs-17 in Israël, maar in dat straaljager is geland, zeker moment had hij zijn toestel Karabach-comité roept op tot burgerlijke ongehoorzaamheid MOSKOU (AFP) - De spanning Intussen heeft het Karabach-co- was gisteren te snijden in de Kau- mité in Armeniè Armeense jonge- kasische Sovjetrepublieken, een ren gisteren tijdens een bijeen- dag nadat hét leger een Armeniër komst van meer. dan 100.000 men- had doodgeschoten in Stepanakert, sen in Jerevan opgeroepen tot de hoofdstad van Nagorno Kara- dienstweigering. Voorts moet de bach. bevolking langs de grens met de na- De Armeense bevolking lijdt nog burige republiek Azerbajdzjan zelf- steeds onder de gevolgen van de verdedigingseenheden oprichten, blokkade door haar Azerbajdzjaan- Tot de bijeenkomst was opgeroe- se buren. Want hoewel de actievoer- pen door verscheidene groepen die ders in Azerbeidzjan hebben ge- zich inzetten voor onafhankelijk- zegd dat hun actie is beëindigd, was heid in Armenie. Deze maken geen daarvan gisteren nog maar weinig deel uit van de meer gematigde Ar te merken. meense beweging. een scherpe bocht naar het zuid- westen laten maken, waarna hij bin nen zeven minuten de landingsstrip bij Megido bereikte, die voorname lijk in de weekeinden wordt ge bruikt door lichte vliegtuigen. De vlieger, een vrijgezel en een Soeni-moslim, vertelde Rabin dat hij 'moeilijkheden' ondervond in Syrië en daarom had besloten naar Israël uit te wijken. De MiG werd bij. de landing niet begeleid door een Israëlische jager, maar volgens de luchtmacht is het toestel vanaf de Syrische grens tot aan Megido gevolgd. In ieder geval is geen radiocontact tot stand ge bracht met de vlieger, zodat de luchtmachtwaarnemers over zijn bedoelingen in het duister moeten hebben getast. Het is de derde maal dat een Ara- UFO Gisteravond kregen miljoenen Sov jetburgers op het tv-journaal via een kindertekening de buitenaardse wezens te zien die maandag in de stad Voronezj zouden zijn geland. In het journaal vertelde een 11-jari ge jongen over zijn ontmoeting met een bol op twee poten met daarin een glimlachende langwerpigè fi guur. Nobelprijs Franse wetenschapsmensen zijn verontwaardigd over dat hun colle ga Stehelin van het Pasteur-insti tuut dit jaar bij de toekenning van de Nobelprijs voor medicijnen is ge passeerd. De directeur van het insti tuut in Lille zei dat naar zijn mening Stehelin de ontdekker van de kan- ltergenen (onkogenen) is en niet de twee Amerikanen Bishop en Var- Argentinië De 63-jarige generaal en ex-presi dent Galtieri is gisteren na gratie van de Argentijnse president Me nem uit de gevangenis vrijgelaten. Galtieri werd in 1986 door het mili tair hooggerechtshof veroordeeld wegens nalatigheid tijdens'de Falk- landoorlog. Hij stond tevens terecht voor zijn betrokkenheid bij de dood van 13 gevangenen in december 1976. Anti-abortuswet Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren de moge lijkheden om op kosten van de staat abortus te laten plegen verruimd. Tot nog toe kon dat alleen als het le ven van de moeder in gevaar- was, maar nu mag een vrouw ook abor tus laten verrichten als- zijf het slachtoffer is geworden van ver krachting of incest. Tsjechoslowakije bezorgd over anti-socialisme' PRAAG (AP) - De Tsjechoslo- waakse partijleider Jakes heeft gis teren gezegd dat de legalisering van de oppositie in Polen en Hongarije steun betekent voor de oppositie groepen in Tsjechoslowakije. Tijdens een vergadering van het Centraal Comité van de Tsjechoslo- waakse partij zei Jakes dat de ont wikkelingen in de twee buurlanden "zowel belangstelling als bezorgd heid" wekten, en dat zijn partij "de ze dingen nauwlettend in de gaten houdt, en er lessen uit trekt". Jakes zei dat de Tsjechoslowaakse partij haar positie nooit zou afstaan aan 'anti-socialistische krachten'. Jakes herhaalde eerdere beschul digingen dat "politieke kringen en massamedia in het Westen" de aan stichters waren van recente demon straties en hervormingseisen in zijn land, "om het socialisme in Tsjechoslowakije te ondermijnen". Partijleider Jakes (links) overlegt tijdens de vergadering van het Centraal Comité van de Tsjechoslowaakse partij met partijleden Janak midden) en Zavadïl (rechts)(foto epa)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5