Geweldloos verzet brengt Israël in verlegenheid n-li Christelijk-gereformeerden oneens over contacten Rijk dorp op Jordaanoever weigert bezetter belasting te betalen Teveel rechtspraak in besloten achterkamers PAGINA 2 DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 Reportage TEL AVIV Beth Sachoer is misschien wel het welvarend ste van alle dorpen op de Westelijke Jordaanoever. De 12.000 zielen tellende bevolking is beter opgeleid dan el ders, de inkomens zijn betrekkelijk hoog en de door ruime tuinen omgeven huizen zien er goed onderhouden uit. Op een centrale plaats staat de Grieksorthodoxe kerk, want de meeste inwoners van het vlakbij Bethlehem gelegen dorp zijn christenen. Maar in de nu bijna twee jaar durende ge schiedenis van de Palestijnse opstand heeft Beth Sachoer vooral naam gemaakt als centrum van geweldloos verzet. door Ad Bloemendaal De weigering van een groot deel van de bevolking belasting te beta len aan een bezettende mogend heid, heeft geleid tot militaire en be stuurlijke tegenmaatregelen die de vraag rechtvaardigen hoe lang het dorp nog aanspraak kan maken op de omschrijving 'welvarend'. In de afgelopen paar weken heeft het Is raëlische bestuur, geholpen door het leger, in Beth Sachoer beslag ge legd op anderhalf miljoen shekel (1,8 miljoen gulden) aan goederen, die binnenkort zullen worden ge veild. Uit alles blijkt dat het Israëlische leger slechter is opgewassen tegen geweldloos verzet dan tegen de monstranten die stenen en benzine bommen gooien. De burgerlijke on gehoorzaamheid van Beth Sachoer heeft geleid tot een slopende zenu wenoorlog met de bezettingsautori teiten. In de loop van de boycotactie be gonnen dorpelingen, onder leiding van een groep landbouwkundigen van de universiteit in Bethlehem, zelf groenten en fruit te kweken, om zich in te dekken tegen de mogelij ke gevolgen van langdurige uit gaansverboden en derving van in komsten. Maar al snel sloot het le- ADVERTENTIE OKTOBER NATIONALE WOONMAAND ger de 'verdachte' kwekerij en de leider van de groep, de landbouw deskundige Jad Ishak, verdween zonder vorm van proces zes maan den achter slot en grendel. Belastingboycot Het begin van de belastingboycot, vorig jaar mei, leidde onmiddellijk tot een serie uitgaansverboden en massale militaire aanwezigheid. El ders op de Westoever had dat waar schijnlijk escalerend geweld opge leverd, wat het leger de gelegenheid zou hebben gegeven schietend een eind te maken aan de opstandig heid. Maar Beth Sachoer reageerde anders. Honderden dorpelingen le verden hun identiteitskaarten in bij het gemeentehuis en begonnen een sit-down staking, met massale ar restaties als gevolg. Toch leek de actie aanvankelijk succes te hebben. Misschien afge schrikt door de sympathie die het verzet in Beth Sachoer ook binnen Israël wekte, besloten de autoritei ten voorlopig kalm aan te doen. Maar toen de afgelopen zomer de belastingschulden van honderden inwoners waren opgelopen tot aan zienlijke bedragen, begonnen de confiscaties. Een van de eerste slachtoffers was de plaatselijke apotheker, Elias Rashmawi. Hij moest op een kwade dag lijdzaam toezien hoe belasting ambtenaren, geholpen door militai ren, de hele inventaris van zijn win kel ter waarde van meer dan drie honderdduizend gulden, op een vrachtauto laadden. Andere mid denstanders moesten weldra zijn lot delen, maar de boycot duurde voort. Het Israëlische leger is slecht opgewassen tegen het geweldloos verzet in Beth Sachoer. Een incidentje is aange grepen om de belastingrebellie in het welvarende dorp te breken, onder andere door arrestaties die volgens de be niet met staatsveiligheid maar alles intimidatie te maken hebben. (foto ANP) Vervul nü uw huiselijke hartewensen! Ontdek de nieuwste woonideeën bij uw woninginrichter In brand Het keerpunt kwam vorige maand, toen zich een voor Beth Sachoer on gebruikelijk incident voordeed. Dorpsbewoners betoogden voor het huis van een met Israël collabore rende plaatsgenoot, waarna deze de juist passerende burgemeester Hanna al-Atrash in gijzeling nam. Dorpsjeugd wist de burgemeester te ontzetten, mishandelde de colla borateur en stak diens huis in brand. Het was het signaal waarop het leger had gewacht. De volgende dag beleefde Beth Sachoer een massale inval van Is raëlische troepen. Het dorp werd af gesloten van de buitenwereld en het leger kondigde een ultimatum af. Schuldenaren kregen enkele dagen de gelegenheid hun achterstallige betalingen te voldoen. Maar toen niet meer dan een handvol inwo ners reageerde, begon op grote schaal de inbeslagname van eigen dommen. Het is niet duidelijk hoeveel ge zinnen in het dorp belastingschul den hebben. Volgens Palestijnse bronnen is meer dan de helft van de bevolking bij de boycot betrokken. In ieder geval heeft het Israëlische bestuur bekendgemaakt dat bij tus sen de 250 en 300 families de schuld zodanig is opgelopen dat confisca ties zijn gerechtvaardigd. De operatie is op 20 september begonnen en duurt nog steeds voort. Dagelijks verlaten vrachtau to's vol goederen Beth Sachoer en het leger lijkt niet van plan het be leg op te heffen tot het verzet volle dig is gebroken. Zo verklaarde mi nister van defensie Jitschak Rabin deze week dat het leger "de leiders van de Intifadah niet zal toestaan Beth Sachoer tot symbool te maken van ongehoorzaamheid". Hij zei ook dat de belastingrebellie in het dorp niet voor "commotie in de in ternationale media'.' mag zorgen. Rabin: "We gaan ze een lesje leren. We zullen ze breken, al duurt het nog een maand". Intimidatie Volgens een Israëlische woordvoer der handelen de autoriteiten strikt binnen de wet; ook bij de arresta ties, die volgens de dorpsbewoners niets te maken hebben met staats veiligheid maar alles met intimida tie. De Israëliërs zijn op zijn zachtst gezegd niet trots op de operatie die ze in Beth Sachoer uitvoeren. Het dorp en de onmiddellijke omgeving zijn tot gesloten militair gebied ver klaard, zodat buitenstaanders, met inbegrip van de pers, er geen toe gang hebben. Een uitgaansverbod belet de bewoners van Beth Sa choer contact te hebben met de bui tenwereld en de telefoonverbindin gen zijn verbroken. Een week gele den probeerden de consuls van Groot Brittannië, België, Zweden, Griekenland, Italië, Spanje en Frankrijk het aldus geisoleerde dorp te bereiken. Maar de groep werd al even ten zuiden van Jeruza lem teruggestuurd. Hoe groot de paniek is, bleek vori ge week pas goed toen Faisal Hoes- seini, de belangrijkste Palestijnse leider op de Westoever, een pers conferentie belegde in het National Palace Hotel in Oost-Jeruzalem, om mededelingen te doen over de situa tie in Beth Sachoer. Een uur voor de bijeenkomst grendelde een eenheid van de grenspolitie de straat waar aan het hotel ligt af. Voor het eerst sinds 1967 werd een deel van Jeruzalem tot gesloten militair gebied verklaard, tot groot ongenoegen van burgemeester Ted dy Koliek. De militaire autoriteiten hadden 'vergeten' hem op de hoog te te stellen. Onnodig te zeggen dat Hoesseini zijn mededelingen een paar straten verderop gemakkelijk kwijt kon aan een groep persverte genwoordigers, die door de uitzon derlijke maatregel alleen maar meer geïnteresseerd waren. Boston Tea Party Het onzekere gedrag van de militai re autoriteiten laat zich het best ver klaren uit de interesse in Israël voor de gebeurtenissen in Beth Sachoer. Het dorp telt een betrekkelijk groot aantal intellectuelen, die al jaren goede persoonlijke contacten on derhouden met Israëlische vredes activisten. En de aangekondigde veiling van winkelinventarissen en huisraad heeft de schijnwerper nog eens extra op Beth Sachoer gericht. In liberale kringen in Israël wordt de burgerlijke ongehoorzaamheid op de Westelijke Jordaanoever stee vast vergeleken met de Boston Tea Party van 1773, waarbij Amerikaan se nationalisten zich aan boord be gaven van drie Britse schepen en daar een lading thee overboord gooiden. Hun motto was hetzelfde als dat van de mensen in Beth Sa choer: 'No taxation without repre sentation' (geen belasting zonder vertegenwoordiging). Net als destijds de Amerikanen, weigeren de Palestijnen belasting te betalen aan een bezettende mo- genheid, die geen rekening houdt met hun democratische verlangens en de belastinggelden grotendeels in de eigen schatkist laat verdwij nen. Naar schatting van de Israëli sche onderzoeker dr. Meron Benve- nisti werd in 1987 meer dan tachtig miljoen dollar aan Palestijnse belas tingbedragen besteed aan publieke uitgaven in Israël. Een dag voor de belastingoperatie van start ging, vatte een groep inwo ners van Beth Sachoer in een pers verklaring hun motivatie als volgt samen: "Mensen moeten belasting betalen aan hun eigen rechtmatige politieke instituten om de kosten van dienstverleningen te dekken. De dienstverlening aan de Palestij nen is de opening van nieuwe ge vangenissen en de bouw van nieu we nederzettingen". ADVERTENTIE Er zijn te veel soorten administra tieve rechters in Nederland. Dat is slecht voor de rechtszekerheid van de burgers. Bovendien valt er veel aan te merken op de kwali teit van de rechtspraak bij de ver schillende administratieve rech ters. Aan elementaire eisen van een behoorlijk proces blijken vele rechtsprekende colleges niet te zijn gebonden. Daarom moeten de gespeciali seerde administratieve rechters verdwijnen. Hun taak kan beter door de gewone rechter worden overgenomen. Dat constateert de Utrechtse jurist Rob Widdersho- ven in zijn proefschrift. door Gijs Schreuders .V Wie aan rechtspraak denkt, heeft meestal het oog op de gewo ne rechterlijke macht, die vonnis wijst in strafzaken of civiele ge dingen. Het bestaan van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, als algemene administra tieve rechter in geschillen met overheidsorganen, is eveneens bij het publiek bekend. Van speciale colleges voor be lastingzaken of voor kwesties aangaande sociale verzekeringen hebben de meeste burgers ook nog wel eens vernomen. Maar dat de Onderwijsraad ook rechtspreekt, zal de meeste men sen raadselachtig in de oren klin ken. Om van de rechtspraak door de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart of door de Afdeling van Beroep van de Raad voor het Kwekersrecht maar te zwijgen. Rob Widdershoven heeft maar liefst achttien van zulke onbeken de, in de schaduw werkende rech terlijke instanties onder de loep genomen. Zijn bevindingen over de gevolgen van de versnippering zijn vernietigend. De speciale ad ministratieve rechters geven de burger onvoldoende rechtsbe scherming. Het beginsel van eer lijke verdediging wordt met voe ten getreden: er is veelal geen mondeling en soms zelfs geen schriftelijk verweer mogelijk. Van hoor en wederhoor komt dus niets terecht. Processtukken blijven geheim voor de betrokke ne. Van openbaarheid een fun dament van alle behoorlijke rechtspleging is bij de helft van de onderzochte administratieve rechtscolleges geen sprake. Het is rechtspraak in de achterkamer. Ontoegankelijk Als een burger denkt: 'Mijn recht is geschonden, ik doe een beroep op de rechter', dan verwacht hij ergens met zijn verhaal terecht te kunnen. Door de verbrokkeling van de administratieve recht spraak is het echter lang niet een voudig het juiste rechterlijke col lege te vinden. Wie mis gokt, loopt kans zijn beroepstermijn te verspelen. Overigens hanteren al die verschillende rechterlijke in stanties vaak onderling afwijken de beroepstermijnen. Widdershoven geeft het voor beeld van een student die na lo ting niet aan de universiteit van zijn keuze is geplaatst. Als hij vindt dat hem onrecht is ge schied, stapt hij naar de rechter. Die heet in dit geval de Commis sie van beroep aanmelding en plaatsing van studenten. Als dezelfde student een ge ding wil beginnen over zijn stu dietoelage, moet dat gebeuren bij het College van beroep voor de studiefinanciering. Voelt hij zich benadeeld bij een tentamen? De bevoegde rechter is het College van beroep voor de examens. Wordt hem de toegang tot de uni versiteit ontzegd? Dan is het Col lege van beroep voor het weten schappelijk onderwijs de rechtsprekende instantie. Dat zijn alleen op het gebied van de universiteit al vier soorten rechters, waarvan de uitspraken bij geen enkele andere rechter kunnen worden aangevochten. Eist men in een spoedeisend ge val een voorlopige voorziening, dan zal er echter toch een kort ge ding bij de president van de 'ge wone' rechtbank moeten worden aangespannen. Partijdig Widdershoven zet grote vraagte kens bij de onafhankelijkheid en de objectieve onpartijdigheid van de gespecialiseerde rechterlijke colleges. Daarmee bedoelt hij niet dat de mensen die erbij betrok ken zijn, onder de maat blijven, maar hij doelt op het te kort schie ten van de wettelijke garanties. Zo kan de minister van sociale za ken invloed uitoefenen op de So ciale Verzekeringsraad, die belast is met het beslechten van geschil len. De onpartijdigheid van een 'aantal onderzochte administratie ve rechters is twijfelachtig als zij de rechtspraak combineren met bestuurlijk-gekleurde functies. Negen van de door Widdershoven bestudeerde colleges adviseren ook over het beleid op het gebied waarop zij rechtspreken. De voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart bijvoorbeeld, geeft adviezen aan de scheep vaartinspectie, die allerlei veilig heidseisen kan stellen. Gaat een schip aan de ketting omdat het niet aan deze eisen voldoet, dan is daarvan beroep mogelijk op de zelfde figuur die tot het uitvaardi gen van het voorschrift adviseer de. Zoiets geeft althans de schijn van partijdigheid. Het voordeel van de gespeciali seerde rechters is, dat zij vaak op hun deelgebied heel deskundig zijn. Om deze reden zitten er niet- juristen in sommige rechtscolle ges. Maar dat zijn vaak ook indi rect belanghebbenden. Volgens Widdershoven is de bijzondere deskundigheid hele maal geen reden afzonderlijke rechtscolleges te laten bestaan. De rechters moeten rechtspre ken, zij kunnen altijd advies vra gen aan deskundigen. Het nut van lekenrechters is in ieder geval hoogst twijfelachtig. Door de gespecialiseerde colle ges op te heffen, komt er niet aleen een einde aan de verbrokke ling, maar ook aan de onbehoor lijke manier van rechtspraak, stelt Widdershoven. Hij haakt daarmee in op het voornemen de administratieve rechtspraak in de toekomst in eerste instantie on der te brengen bij de rechtban ken, die dan een administratieve kamer naast een strafkamer en een civiele kamer krijgen. Als daar meteen het werk van de tien tallen verborgen rechters bij wordt ondergebracht, zijn ook de problemen met de openbaarheid, de onpartijdigheid en de onafhan kelijkheid opgelost. Bovendien kan de burger dan nog eens in ho ger beroep gaan, wat nu niet mo gelijk is. Het bezwaar dat de gewone rechterlijke macht daardoor nog zwaarder overbelast zou raken, gaat volgens Widdershoven voor bij aan de verborgen hoge kosten van de huidige versnipperde rechtspraak, die ongemerkt op al lerlei verschillende begrotingen drukt. De synodeleden van de Chris telijke Gereformeerde Kerken konden het gisteren niet eens worden hoe het verder moet met de contacten met de Neder lands Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). De deputaten voor de contacten met andere gereformeerde kerken hebben opdracht gekregen in november met een nieuw voorstel te ko- Vooral de contacten met de Ne derlands Gereformeerde Kerken, die zich in 1967 afsplitsten van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt), riepen veel discussie op. Diverse synodeleden wezen op de ernstige verschillen tussen beide kerken, onder meer ten aanzien van de opvatting over de manier waarop de zondaar deel krijgt aan het heil in Christus. Ook het functioneren van de belijdenis binnen de Nederlands Gereformeerde Kerken, de toela ting van vrouwen tot het diaken ambt in sommige plaatselijke kerken en het houden van slechts één dienst op de zondag, riepen bij synodeleden verzet op. Er bestaan al jaren contacten tussen de Christelijke Gerefor meerde Kerken en de Nederlands Gereformeerde Kerken. In som mige plaatsen zijn zelfs federaties van beide kerken gevormd. In 1985 ondertekenden de twee kerkgenootschappen een verkla ring over samenwerking, maar toch moest de christelijk-gerefor- meerde synode een jaar later al constateren dat er weinig vooruit gang in de contacten zat. Daarbij werden dezelfde kwes ties genoemd als die gisteren ook weer naar voren werden ge bracht. Volgens het jaarboekje over 1989 van de christelijk-gere formeerden is er al jaren sprake van een 'patstelling': "We zijn op elkaar vastgelopen en zien geen oplossing meer, een soort remise dus". De christelijk-gereformeer- de deputaten spreken op hun beurt in het rapport over een 'ver moeiend element' in de relatie tussen de kerken. Met de gereformeerd-vrijge- maakten zijn de contacten, na ja renlang op een laag pitje te heb ben gestaan, sinds vorig jaar op nieuw verstevigd. Afgevaardig den van beide kerkverbanden hebben verschillende gesprek ken gevoerd, waarin onder meer ook de kwestie van de heilsopvat- ting aan de orde is gekomen. Te vens vormt voor de gerefor- meerd-vrijgemaakten de band tussen de christelijk-gerefor meerden en Nederlands-gerefor meerden een struikelblok. De discussie over de kerkelijke contacten van de Christelijke Ge reformeerde Kerken wordt be moeilijkt door het feit dat binnen deze kerken verschillende stro mingen te vinden zijn. In de 'rech tervleugel' voelt zich men meer aangetrokken door de gerefor meerde bond, terwijl anderen de voorkeur geven aan de opvattin gen van de Nederlands-gerefor meerden. Economische kennis Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken wil dat priesters, predikanten en andere kerkelijke medewerkers worden bijgeschoold in de economie. De ze "economische alfabetisering" is nodig omdat vele discussies over gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping uiteinde lijk vastlopen door gebrek aan kennis van de economie. Van der Zee doet zijn voorstel in het verslagboek van de Ker- kendag, die op 16 september als nationaal hoogtepunt van het conciliair proces werd gehouden. Hij meent dat de kerken moeten zoeken naar nieuwe vormen van kerk-zijn, waarin het zeer indivi dualistische denken van christe nen over ethische kwesties wordt tegengegaan. De predikant wijst erop dat het conciliair proces heeft geleerd dat de kerkleden samen willen zoe ken naar oplossingen voor de gi gantische wereldproblemen. Ker ken moeten daarom voortaan slechts uitspraken doen na een brede consultatie onder hun le den. Verder staan zij voor de op dracht te zoeken naar vormen en methoden van een duurzaam be raad over morele en sociale kwes ties binnen parochies en gemeen ten. Van der Zee pleit verder voor een dialoog met die christenen die niet mee willen werken aan activiteiten van de Wereldraad van Kerken en zich daarom afzij dig houden van het conciliair pro ces. Van deze christenen Van der Zee noemt ze kortweg refor- matorischen en evangelicalen mag worden verwacht dat ze de bezorgdheid over de wapenwed loop, de armoede en de milieuver vuiling delen. Tevens heeft hij benadrukt dat de verhouding tussen mannen en vrouwen meer aandacht verdient. Het lykt een open deur als men zegt dat mannen en vrouwen zich samen moeten bezinnen op hun plaats in de samenleving, maar de praktijk leert dat de kerkleden daar vaak nog ver van af zijn, al dus Van der Zee. Omstreden bezoek Paus Johannes Paulus II heeft vandaag een bezoek gebracht aan Oost-Timor, de voormalige Por tugese kolonie die in 1976 werd ingelijfd door Indonesië. Het be zoek was omstreden omdat de paus hierdoor, zo menen de criti ci, feitelijk zijn zegen gaf aan de Indonesische heerschappij over het eiland. Bij aankomst op de luchthaven van Dili liet Johannes Paulus al meteen blijken zich meer te be kommeren om de Indonesische gevoeligheden dan om de Por tugese. Bij het verlaten van het vliegtuig kuste hij niet de grond, zoals hij altijd doet als hij in een nieuw land arriveert. In het geval van Oost-Timor had dit traditio nele pauselijke gebaar gemakke lijk kunnen worden uitgelegd als een bewijs van steun aan het standpunt van Portugal dat de Indonesische annexatie van Oost-Timor illegaal is. Overigens erkent ook het Vaticaan officieel niet Jakarta's soevereiniteit over Oost-Timor. Tijdens de mis die de paus op droeg kwam het tot ongeregeld heden tussen de politie en een groep jongeren die demonstreer den voor onafhankelijkheid van het eiland. Onder ogen van de paus sloegen politiemannen in burger met stokken in op de on geveer twintig jongeren, die leu zen riepen als 'leve de onafhanke lijkheid' en 'leve de paus'. Ze wer den bijgestaan door zo'n honderd anderen die te hulp snelden en stoelen naar de politie smeten. De paus begaf zich meteen naar zijn auto en vertrok naar het vlieg veld, vanwaar hij naar Jakarta vertrok. Naar schatting zijn zo'n 200.000 mensen omgekomen sinds Por tugal in 1975 het eiland verliet. De meeste doden vielen als gevolg van honger en de gevechten tus sen het Indonesische leger en het Fretilin, de onafhankelijkheids beweging. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (zeven tot half acht) aandacht aan het contact tussen het christendom en de is lam in Nederland. Ontvangst via FM 105.7 en kabel FM 88.1. Openbaring. 'De grote witte troon' is het thema van de tweede lezing in een cyclus van vier over het bijbelboek 'Openbaring van Jezus Christus', waarover de heer D. Steenhuis uit Nijverdal mor genavond spreekt. De avond vindt plaats in de Streekschool (Lammenschanspark 1) in Leiden en de aanvang is acht uur. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Herwijnen W.P. van der Aa kand. Nieuwpoort; aangenomen de functie van stafdocent aan het se minarium te Doorn drs. C. H. W. Waardenburg te Gorssel-Epse, naar Kralingen drs. A. C. J. Jon kers Den Haag; bedankt voor Kootwijk-Kootwijkerbroek dr. P. Vermeer Kesteren, voor Middel- harnis J.C. Schuurman te Rijs- Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Franeker-Sexbierum en te Ridderkerk P. W. van de Kamp Assen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2