s Rijks Munt slaat op verzoek 'HANfiFR' Indianen Suriname tegen stemming vredesakkoord Boekje open gedaan over King Rechtszaak tegen metro moordenaar aangehouden "hoeft hiet" ONKTO^ Omdat U1 meter 93 bent dein meubelen 0% RENTE )e nieuwe Renault 5 Cosmopolitan. Luxe is voortaan standaard. MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT Een perfekte kombinatie van Onkyo komponenten, die wij u graag demonstreren. BUITENLAND BINNENLAND PARAMARIBO (GPD) - De op standige Toekayana-indianen wil len niet dat de Surinaamse regering een referendum houdt over het in Kouroe gesloten vredesakkoord met het Junglecommando van Ron nie Brunswijk. Assemblée-voorzitter Lachmon, die het referendum voorstelde tij-, dens onderhandelingen in het hoofdkwartier Bigi Poika, kreeg gisteren een brief van Toekayana- commandant Matto, waarin het re ferendum "een bewustè provoca tie" wordt genoemd, "waarbij wordt geprobeerd de meerderheid op te zetten tegen een sterk onder drukte minderheid". De actievoerende indianen ver werpen Lachmons argument dat het vredesakkoord "een staatsstuk is", 'dat alleen maar na volksraad pleging ingetrokken kan worden. "Ook al is het grootste deel van de Assemblee het ermee eens geweest; we kunnen ons niet als lammeren naar de slachtbank laten leiden", al dus Matto, die vooral bezwaar heeft tegen de politiefunctie die aan het Junglecommando is toebedeeld in het Kouroe-akkoord. In plaats daarvan willen de india nen een nieuw 'nationaal akkoord', dat voorziet in ontwapening van het Junglecommando en waarbij de in- dianengemeenschap is betrokken. Assemblée-voorzitter- Lachmon stelde een referendum voor om zo wel de opstandige indianen als de legerleiding de wind uit de zeilen te nemen in hun verzet tegen het Koeroe-akkoord. "Als minder dan 70 procent van de bevolking zich achter het akkoord schaart, zal er een andere oplossing moeten ko men", zei hij maandag zelfverze kerd. De zwaarbewapende indianen houden al twee maanden de weste-' lijke helft van Suriname bezet, waardoor bedrijven die afhankelijk zijn van grondstoffen uit het bin nenland, veel schade ondervinden. Ook het weg- en watertransport van en naar het rijstdistrict Nickerie wordt door de acties gehinderd. ROTTERDAM (ANP) - De behan deling van de strafzaak tegen de 29- jarige Rotterdammer die wordt ver dacht van drievoudige moord en een poging tot moord, is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank af gebroken en voor drie weken aan gehouden. Zowel de rechtbank als officier van justitie mr. G.J. Bouman en ad vocaat mr. R. Power vinden het psy chiatrisch rapport van twee des kundigen van het Pieter Baan Cen trum in Utrecht over de geestelijke gesteldheid van de verdachte te on duidelijk. De Rotterdammer stak op 6 maart van dit jaar op het metrostration Zuidplein in Rotterdam met een mes op vier vrouwen in. Twee vrou wen van 16 en 22 jaar overleden ter plaatse. Een 30-jarige vrouw over leed een dag later in het ziekenhuis. ATLANTA (AP) - Dominee Mar tin Luther King bracht een deel van de nacht voor zijn dood door met twee vrouwen en had ruzie met een derde vrouw, zo schrijft zijn vriend en naaste medewerker dominee Ralph Abernathy in zijn autobiografie 'And The Walls Ca me Tumbling Down' die binnen kort verschijnt. Nadat King op de avond voor zijn dood een toespraak had ge houden in Memphis, ging hij sa men met Abernathy en een ande re collega naar een vriendin. Vol gens Abernathy kwamen King en de vrouw pas na één uur 's nachts terug uit haar slaapkamer. Later die nacht had King in het Lorraine Hotel in Memphis, waar hij op 4 april 1968 werd vermoord, een ontmoeting met een parle mentslid uit de staat Kentucky, met wie hij een intieme relatie on derhield. King kwam pas om ze ven uur 's ochtends terug in de hotelkamer die hij en Abernathy deelden. Dezelfde ochtend vroeg King Abernathy te bemiddelen in een dispuut tussen hem en een ande re jonge vrouw die King goed kende. De vrouw had blijkbaar 's nachts naar King gezocht. Tij dens de ruzie die volgde schreeuwde King tegen de vrouw en smeet haar in zijn woede op bed. 4 Abernathy schrijft dat hij zich geroepen voelde om te schrijven over "het zwak dat mijn vriend had voor vrouwen. King geloofde in het bijbelse verbod op seks buiten het huwelijk. Hij had al leen zo'n vreselijk veel moeite met die verzoeking", aldus Aber nathy. Het leven van een vierde vrouw kon door snel operatief ingrijpen wor den gered. In het omstreden rapport conclu deren psycholoog F. Koenraadt en psychiater L.J.E. Adriaens min of meer dat de man voor sterk vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden gehouden. "Dat wil zeggen nauwelijks toerekeningsvatbaar, dat wil zeggen nauwelijk strafbaar", aldus rechtbankpresident mr. J.W. Heyman. De deskundigen advise ren een TBS. Maar volgens mr. Heyman wordt de conclusie over de toerekenings vatbaarheid niet echt gedekt door een bij de verdachte geconstateerde "psychische ziekte". In het rapport wordt wel gemeld dat hij op de rand van psychotisch is geweest. Maar dat is mr. Heyman te vaag, gezien het "zeer zware besluit" dat de rechtbank straks moet nemen. De rechtbank sloot zich aan bij de verzoeken van het openbaar minis terie en verdediging om beide des kundigen als getuige-deskundigen te horen. Dat gebeurt op woensdag 1 november, wanneer de behande ling wordt voortgezet. De rechtbank rondde gisteren wel het onderzoek naar de feiten af, zonder van de verdachte een duide lijk antwoord te krijgen op de vraag "waarom in godsnaam". Recht bankpresident mr. Heyman aan het einde van het verhoor: "Ik vraag het nog één keer. Het blijft zo'n com pleet onbegijpelijke tragedie". Maar de opheldering bleef uit. De man meldde zich enkele uren na het drama zelf bij de politie en legde een vrijwel volledige bekente nis af. Die bevestigde hij later bij de rechter-commissaris. Maar later trok hij alles weer in, hij had de be kentenis afgelegd om de werkelijke dader te dekken. In augustus van dit jaar bekende hij opnieuw. Ronnie Brunswijk. (foto anp) De Surinaamse regering heeft steeds geweigerd met geweld tegen de actievoerders op te treden, om dat in alle gevallen gekozen wordt voor de weg van 'consensus en dia loog'. Vooral in Nickerie gaan steeds meer stemmen op om de ac tievoerende indianen hardhandig te veijagen. UTRECHT - Ook 's Rijks Munt in Utrecht heeft de commercie ont dekt. Het statige gebouw in Utrecht heeft zijn deuren geopend voor spe ciale aanvragen, variërend van her- inneringsmunten naar aanleiding van het slaan van een eerste paal tot conferenties en van jubileums tot en met hondenpenningen. De Utrechtse muntmeester Chr. van Draanen presenteert met gepaste trots de jongste vondst om de nieu we koers van het overheidsbedrijf te promoten. door Wim Knol Van Draanen: "Onlangs was er zelfs een bruidspaar te gast om de eerste slag bij te wonen van een door hen bestelde set van 350 bronzen herin- neringsmunten voor de bruilofts gasten. Een mooi weggevertje voor een paar gulden", vindt de munt meester. Waarom slaat het over heidsbedrijf deze speciale munten? Van Draanen, sinds eind vorig jaar verbonden aan 's Rijks Munt, wijst op een trend: "De aanmaak van circulatiemunten (het dagelijks geld) loopt gestaag terug, ^ls gevolg van de opkomst van het giraal geld en de credit-cards. Helemaal ver dwijnen als betaalmiddel zal het muntstuk waarschijnlijk niet, maar de jaarlijkse vraag naar nieuw muntgeld loopt sterk terug. In de begroting voor volgend jaar zijn we uitgegaan van pakweg 150.000.000 muntjes. Dat is natuurlijk nog altijd een heleboel, maar in de 'goeie' ja ren kwamen er 50 tot 100.000.000 meer van de persen. 's Rijks Munt heeft daarom zijn activiteiten verschoven om de on geveer 100 medewerkers aan het werk te houden. Strikt genomen is het niet meer dan onze plicht om het omzetverlies zoveel mogelijk te beperken. We werken per slot van rekening met gemeenschapsgel den". Los van de bedrijfseconomische motieven voor de verbreding van het werkterrein, vindt Van Draanen de nieuwe activiteit van 's Rijks Munt ook ontzettend leuk. "Het is weer eens wat anders en het stimuleert de medewerkers enorm. De organisatie wordt als het ware een nieuw leven ingeblazen. Maar het belangrijkste blijft toch, dat door de nieuwe activiteit ons pakket evenwichtiger wordt. Dat maakt de afhankelijkheid van poli tieke beslissingen minder groot. Het is bovendien van essentieel be lang voor het behoud van het vak manschap van het bedrijf'. Volgens Van Draanen is het nieu we initiatief goed ontvangen. De streefcijfers in de begroting voor het lopende jaar zijn al ruimschoots gehaald. De resultaten over het tweede half jaar zullen naar ver wachting nog beter zijn. Veel be drijven zien een penning als een welkom alternatief voor de eeuwige tegeltjes en wandborden. Maar ook de belangstelling van verenigingen. gemeenten en particulieren is groei ende. 's Rijks Munt doet er binnen de bescheiden mogelijkheden - we blijven nu eenmaal een overheids bedrijf - alles aan om reclame te ma ken voor het nieuwe produkt. Begin deze maand stond 's Rijks Munt voor het eerst in haar historie zelfs met een stand op Sale '89, een vak beurs voor 'sales promotion'. Daarnaast geven de muntslagers sinds het begin van het jaar een ei gen blaadje uit, de Muntpers, waar in nieuwe uitgiften worden aange prezen. De oplage is de 100.000 al ruim gepasseerd en dagelijks ko men er 50 nieuwe abonnees bij. En tenslotte probeert muntmees ter Van Draanen regelmatig met 'een stuntje' de pers te halen. Ook het bezoek van het bruidspaartje hoort in die categorie thuis. "Maar, verzekert hij als een rechtgeaarde sales-promotor, ook voor andere klanten valt er doorgaans wel wat te regelen, want 's Rijks Munt is een flexibel bedrijf'. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718 -71704. Leiden; Hemcar Leiden B.V, Amphoraweg 2 - 4, Tel. 071 -769226. Noordwijk aan Zee; Roskam's Automobielbedrijf, Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719 -12472. l< T I E W EEK 7 t/rn 16 oktober: O 3 O - 316566 ONKYO HI-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER C. A. C. Audio LEIDEN Nieuwe Rijn 17. Tel. 071-120653 Van Cleef Audio-Video-Televisie LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Nic. de Tombe Audio-Video-CD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11, Tel. 071-122164 2 jaar garantie. GEÏNTEGREERDE VERSTERKER A-8000 TUNER T-4000 CD-SPELER DX-1700 CASSETTEDECK TA-R200 EQUALIZER Eg-140 AFSTANDSBEDIENING AUDIORACK RK-885B/M70 laat U deze bank aan uw lengte aan- U wilt nog meer laten -aanpassen? -5 passen. Ook de bekleding tervan kunt U Bezoek dan een DEM-toonzaal of o zelf bepalen. Keuze uit meer dan 800 bel eerst 03450-17484* voor gratis 2 meubelstoffen en vele kleuren rundleder, dokumentatie. DEM Meubelfabriek maakt al 40 jaar het Gun uzelf een DEM-bank! MB betere meubel en levert U dit rechtstreeks. Dat zit pas Nw. Loosdrecht: Oude Molenmeent 4 Voorhout: Loosterweg 5 24 MAANDEN Op iedere Renault 5. Of kiest u voor 12 maanden uitgestelde betaling?" Laatje blikken gerust langs z'n vloeiende lijnen glijden. Konstateer dat ook rechts een buitenspiegel zit. Dat de achterruit is voorzien van een wis/wasser. En dat het chique getinte glas het moeilijk maakt een blik in het komfortabele interieur te werpen. Dus vraagje de sleuteltjes aan de Renault-dealer. En maak je die proefrit. Kun je meteen de pit van de schone motor beproeven. Na afloop van de rit zul je erkennen: deze nieuwe Renault 5 Cosmopolitan GTR is héél exclusief. Hebben we nog een verrassing voor je. De Renault 5 Cosmopolitan GTR is ook héél inklu- sief. Want alle luxe waarvan je in deze auto geniet, is stan daard. Je eigen weg gaan hoeft dus niets extra's te kosten. De Renault 5 Cosmopolitan is verkrijgbaar vanaf f. 20.165,-. Er is al een Renault 5 voor f. 18.650,-. Prijzen inkl. BTW, excl. afleveringskosten. DE RENAULT5 COSMOPOLITAN. JE EIGEN WEG. RENAULT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21