LEIDSCH DAGBLAD Speculaties over val Honecker Ti NODIG! EglSfflïï Milieulasten burger hoger Dader straffen met betaling van schadevergoeding aan slachtoffer Kritiek op jubeltoespraken partijleider bij 40- jarig jubileum DDR Drugsbaron wil vrede sluiten met Colombiaanse regering NU OF NOOIT! DESLEGTE I MultiRent DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39061 Prijs fl. 1,25 Wassenaarders kiepen bladeren in buurmans tuin <Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Bewoners van Wassenaarse villawijken gooien ladingen bladeren uit hun tuinen op de openbare weg en bezorgen de gemeente op die manier veel extra werk. De gemeenschap kan voor de extra kosten opdraaien, aldus toonde het Wassenaarse CDA» raadslid C. Overdevest zich weinig verrukt over het optre den van de villabewoners. Hij vindt dat de 'rijken' hun bladeren naar de vuiistort moeten brengen, waar een doeltreffende composteerge - legenheid is. Wanneer ze dat weigeren, moet de gemeente ingrijpen. De kwestie kwam gister avond in een raadscommissie ter sprake. Wethouder A.F. Cocheret de la Morinière en zijn VVD-fractie kenden het probleem* maar verwachtten weinig heil van extra controle. De villabewoners zouden stiekem te werk gaan en de bladeren soms zelfs in de tuin van de buren deponeren. Daar komt nog bij dat de VVD het verplaatsen van bladeren niet beschouwt als het grootste milieuprobleem van Wasse- Dlegale collecte kankerbestrijding in Hazerswoude HAZERSWOUDE - In de gemeen- te Hazerswoude is een illegale geld inzamelingsactie voor het kanker bestrijdende Koningin Wilhelmina- fonds aan de gang. Een oplettende Hazerswoudenaar heeft de gemeen te er op attent gemaakt dat de on langs in het dorp uitgezette collecte zakjes van het Koningin Wilhelmi- nafonds wit van kleur zijn terwijl het fonds gele zakjes verspreidt. Bo vendien wordt in Hazerswoude aan het Koningin Wilhelminafonds slechts één keer per jaar een collec tevergunning verleend en is er in de eerste weken van september reeds gecollecteerd. Korpschef Leeuwarden: Snelheidscontrole is tijdverspilling' LEEUWARDEN (GPD) - Het opsporen van te snel rijdende au-, tomobilisten aan de hand van fo to's leidt tot grote tijdsverspilling bij de politie. Dat stelt de korpschef van de politie in Leeuwarden, drs. Nico las van Heiten, in het jongste nummer van het Tijdschrift voor de Politie. Door het intensieve toezicht op naleving van de snelheidslimie ten is justitie hier en daar bedol ven geraakt onder processen-ver baal op kenteken, waarvan de af handeling zeer bewerkelijk is. "Gericht verkeerstoezicht is belangrijk, maar je moet wel prio riteiten stellen. De maximum snelheid handhaven kan het bes te met een lik-op-stuk-beleid: di rect een prent uitdelen dus", al dus de Leeuwarder korpschef desgevraagd. Volgens Van Hei ten zijn daarover in Friesland, ook op lokaal niveau, duidelijke afspraken gemaakt. Het artikel in het politieblad slaat vooral op de situatie in het arrondissement 's-Hertogen- bosch, waar een overbelaste justi tie er nog maar net van is weer houden om zo'n 6000 processen- verbaal in de prullenbak te gooien. Van Heiten: "Als dat ge beurt zijn de verhoudingen zoek en ontstaat er een bureaucrati sche chaos. Je moet niet voor de kat z'n viool duizenden verbalen naar justitie sturen. Daar hadden afspraken over moeten worden gemaakt". DEN HAAG (ANP) - Daders van strafbare feiten moeten extra ge straft kunnen worden door hun schadevergoeding aan het slachtof fer op te leggen. Dat zou dan gelijk tijdig met de behandeling van de strafrecht voor de rechter moeten worden geregeld. Dit zijn enkele punten uit het wetsontwerp over voorzieningen ten behoeve van slachtoffers van strafbare feiten, dat minister Kort hals Altes van justitie naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Het wetsontwerp is gebaseerd op het ruim anderhalfjaar geleden uit gebrachte rapport van de commis sie-Terwee en de adviezen die de minister daarover heeft ingewon nen. In grote lijnen houdt de minis ter bij zijn voorstel de aanbevelin gen var De extra strafmaatregel bestaat uit de betaling van een som geld door de veroordeelde aan de staat ten behoeve van het slachtoffer. De schadevergoeding kan samen met straffen en andere maatregelen worden opgelegd. Het Openbaar Ministerie is belast met de uitvoe ring. Als de veroordeelde niet be taalt, kan justitie beslag laten leg gen op zijn bezittingen of zelfs over gaan tot het toepassen van hechte nis. Op die manier maakt het slacht offer meer kans op daadwerkelijke schadevergoeding en blijft hem of haar veel tijd en moeite bespaard.In het wetsvoorstel wordt verder de mogelijkheid geschapen dat bij een voorwaardelijke veroordeling als bijzondere voorwaarde kan worden gesteld dat de veroordeelde geld stort in het schadefonds geweld smisdrijven of ten gunste van een instelling die de belangen van slachtoffers behartigt. Het te stor ten bedrag mag niet hoger zijn dan de boete die ten hoogste voor het strafbare feit kan worden gevraagd. Fokker op de bon voor lozen van giftige stoffen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft proces verbaal opgemaakt tegen de vlieg tuigfabriek Fokker op Schiphol na het lozen van te hoge concentraties giftige stoffen op het oppervlakte water. Het bedrijf zou drie tot vier keer zo veel cadmium, arseen, chloor en olieresten op het opper vlaktewater lozen dan volgens de vergunning zou mogen. Het Hoog heemraadschap heeft het proces verbaal opgemaakt in opdracht van het openbaar ministerie in Haarlem nadat de fabriek, ondanks een waar schuwing in juni, nog altijd geen maatregelen had genomen. Woordvoerder B. van Veen zegt dat Fokker hevig is geschrokken van het proces-verbaal. "Het is na tuurlijk ook niet niks wanneer er. opeens een paar rechercheurs bij je op de stoep staan". Hij stelt overi gens dat de vliegtuigfabriek er alles aan wil doen om de lozingen terug te brengen. "Wij hoog op". Welke gevolgen het proces-ver baal voor de fabriek heeft, is ondui delijk. Het openbaar ministerie wil eerst de resultaten van het onder zoek afwachten. Persofficier C. Hemmes sluit niet uit dat Fokker HEERLEN (GPD) - De rechter- aan tegen dit besluit voor de rechter wordt gedaagd of commissaris in Maastricht staat toe zullen gaan. een stevige boete krijgt opgelegd, dat een arts het speeksel' onder- Aanvankelijk wilde de officier Sluiting van de fabriek acht zij niet zoekt van een 42-jarige man uit van justitie in Maastricht bloed af- waarschijnlijk. "Dat is niet bepaald Kerkrade, die er van wordt ver- nemen van de verdachte om zo de het eerste waar we aan denken". dacht vermomd als clown een 16-ja- dna-strcutuur van de man te kun- Daaruit rig meisje te hebben verkracht. Mr. nen bepalen. De rechtbank stond 'es-verb":J D Moszkowicz kondigde vanmor- gen namens de verdachte meteen prik niet toe. Ook het afnemen BONN (GPD) In Oostduitsland wordt gespeculeerd over het aftreden van staats- en partijleider Honecker. Leidende communisten hebben hem gisteren onder druk gezet en ge ëist dat hij nog deze week rapport uitbrengt over de explo sieve situatie in het land. Honecker heeft een officieel bezoek aan Denemarken, dat voor 25 en 26 oktober op het programma stond, afgezegd. Vooral de jubeltoespraak mers omdat ze leugens hadden ge schreven. De als dogmatisch bekend staan de partij-ideoloog Hager heeft zich die de partijleider had gehouden ter °°k uitgesproken voor diepgaande gelegenheid van het 40-jarig be- veranderingen. De staatsradio ci- staan van de DDR werd scherp be- teerde uitspraken die Hager in een kritiseerd. Een groot probleem is, interview met een Russische krant verluidde in partij kringen, dat had gedaan. Honecker zelf geloofde wat hij zijn rede vertelde. Het Oostduitse Politbureau Verder zei Hager dat de bevol king nauw moet worden betrokken bij de veranderingen en dat de in- onder leiding van staats- en partij- formatiepolitiek I leider Honecker bijeengekomen om staat gecontroleerde media moet té heeft op verzoek van de hoogste reisbeleid. bestuurders deel genomen overleg. Zij zouden Honecker erop heb ben gewezen dat de stakingsbereid heid in grote bedrijven groeit. In di verse bedrijven weigeren werkne mers overuren te maken. De solida riteit tussen werknemers en jeugdi ge hervormers wordt steeds groter. De boodschap van de regionale be stuurders was, dat er geen tijd Hager was tot nu toe vooral be kend vanwege zijn afkeer van glas nost en perestrojka. Hij zei eens dat het niet nodig is de kamer van een nieuwe behangetje te voorzien, om dat de buurman dit doet. De Westduitse president Von Weizsacker probeerde gisteren de Oostduitse zorg voor bevoogding door het Westen weg te nemen. Von Weizsacker beloofde de hervor- De Zuidafrikaanse zwarte bevolking reageerde gisteren uitgelaten op de belofte van president De Klerk om de deze zaak 77-jarige ANC-leider Walter Sisulu en zeven andere ANC-kopstukken onvoorwaardelijk vrij te laten. Over het tijdstip van de vrijlating heerst echter nog enige onduidelijkheid. (foto AP) Pagina 5: 'Kerkleiders eisen einde noodtoestand' Justitie: slijm afnemen bij verdachte verkrachting beroep te wangslijm (speeksel) is bedoeld de dna-structuur te vergelijken met enigszins tot rust te bréngen die van spermasporen die bij het - verkrachte meisje zijn gevonden. verloren kan gaan en dat de partij mingsgezinde krachten in de DDR nu in het offensief moet gaan om steun. Maar de president onder een antwoord te geven op de vragen streepte dat de Bondsrepubliek met van de bevolking. Via de tv bood de partij de bevol king verregaande veranderingen op het gebied van reismogelijkheden, milieu en mediabeleid aan. Volgens kehners was het een compromis tussen de 'harde kern' en hervor- met de bedoeling het land Anti-virusfloppy 'uitverkocht' DEN HAAG (ANP) De Haagse politie is vandaag ge stopt met de verkoop van anti- computervirusprogramma's. Er zijn er ongeveer 6000 van verkocht. Wel kunnen mensen nog telefonisch om advies vra gen als ze narigheid ondervin den van het 'vrijdag de 13de- virus' dat vanaf vandaag com puterschijven dreigt aan te tasten. De politie behandelde tot nu toe ruim 20.000 telefoontjes. Tijdens de actie kreeg de poli tie ongeveer veertig meldin gen binnen van mensen die het gevreesde Datacrime-virus in hun computer gevonden heb ben. In 25 gevallen werd het zogenoemde Jeruzalem- of PLO-virus gevonden. Sandra 12V2 jaar Waai e&i *Uw)b KDde hegtuL Vijf Meiplein Leiden Tel. 071-766020 Van de zitting van het Centraal Comité over enkele weken wordt meer duidelijkheid verwacht. In de diverse door de partij gecontroleer- Pagin het onomstotelijke be- wijs kunnen voortvloeien dat de de kranten •- hoger beroep die gedwongen bloed- verdachte inderdaad het meisje regels door te lezen dat --gggji.. heeft verkracht. BOGOTA (AP) - De leider van het cocaïnekartel van Medellin, Esco- vandaag^ tusserTde 1 harde teren opgeroepen te bemiddelen i van de publikatie van de brief van Escobar, de arrestatie bekend van twee belangrijke leden van het Me- dellin-kartel, Jose Abello Silva VNG wijst rijk op onvoorziene gevolgen DEN HAAG (ANP) - De gemeen- Dit staat in de brochure 'De ge- groente- en fruitafval moet de hoe ten verwachten dat de extra milieu- meenten reageren op het NMP' van veelheid afvalstoffen worden terug lasten Volgens Moszkowicz is het afne men van speeksel in strijd met de wet, net als een gedwongen bloed- prik. Onderzoek aan het lichaam kan niet verder gaan dan het visite ren, meent hij. "Uit jurisprudentie blijkt dat alleen op Schiphol bij mensen die ernstig verdacht wor den van de invoer van verdovende middelen, ook lichaamsholten be keken kunnen worden. In dit geval gaat het allemaal verder dan dat. De integriteit van het lichaam is nog machtsstriiri aan ris sana ia Ds hsr de totstandkoming van vredeson- Manuel Palma, die beiden worden ™rmtrfaen L ovgeTh!nd?eehhebr: d°°r Verenrgde Staten. de drugsbazen. Escobar wil dat net °ok de rooms-katholieke kerk, de rechterlijke macht en politieke lei ders bij zijn vredesbesprekingen ben. Ook de journalisten staatspersbureau ADN schijnen ge noeg te hebben van de bevoogding. Redacteuren zouden hebben gewei- behulpzaam zijn. gerd de vreedzame demonstranten Hij schreef dat nog langer als 'relschoppers' te om schrijven. Journalisten wezen er verder op dat zij in bedrijven brief aan het dagblad 'La Prensa', dat eerder deze week berichtte dat in september vo rig jaar onderhandelingen hebben de huishoudens, die in de Vereniging van Nederlandse Ge- gebracht. De resterende hoeveel- steeds in het eedine In tweede in- it j 1 1 r» 1 het Nationaal Milieubeleidsplan meenten. Van de extra milieulasten heid huishoudelijk afval moet wor- stantie vind ik dan ook noe steeds Verdachte zaak-Palme VTlj (NMP) worden berekend op 360 gul den per jaar, zullen stijgen tof: bijna èl5 miljoen gulden toe 600 gulden. Zij vragen de regering gingsrechten en 70 miljoen daarom extra aandacht voor de ge- rioolrecht, die de gemeenten volgen van het NMP op de inko- mens van de laagstbetaalden. 1 hoogwaardige i 1 het stantie vind ik dan ook nog steeds dat er sprake is van een verpichte dna-test", aldus Moszkowicz. NOG 8 DAGEN UITVERKOOP BIJ T/M 21/10/89 12 vestigingen r info bel 020-22 59 33 Veel bewolking Veel bewolking en af en toe rege: motregen. Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtcmpcratuur onge- De vereniging- wijst er echter op dat de gemeenten en daar mee de burger komen te staan voor ook de kosten van nog andere extra maatregelen. Als voorbeeld noemt de VNG de verwerking van het huishoudelijk afval, de toekomstige drinkwater voorziening en de consequenties van de onlangs verschenen verzu- ringsnota. Deze kunnen volgens de VNG leiden tot een extra last per huishouden van meer dan 200 gul den per jaar. Omdat het groeiende autoverkeer de binnensteden dreigt te verstik ken, bepleiten de gemeenten dat de regering 2 miljard gulden extra uit trekt voor de bevordering van een goed lopend openbaar vervoer. De ze middelen kunnen volgens hen worden verkregen door afschaffing van het reiskostenforfait. Daarnaast moeten er goede voorzieningen ko- men voor de fietser, die "al te ge- ™°d makkelijk wordt vergeten als alter- natief voor de auto aldus de vere- r 15 graden. Matige zuidwestelijke niging. wind. De vooruitzichten en met dinsdag: Wisselvallig wolkt. In het weekeinde ook wat zon. Middagtemperatuur rond 14 graden. Vrijdag 13 oktober zon op: 07.01 uur, zon onder: 17.51 uur; maan op: 16.58 uur, maan onder: 04.57 Waterstanden te Katvyijk hoog water: 01.32 en 13.58 1 ter: 10.25 en 22.11 uur. 28 PAGINA'S De gemeenten vinden dat de 80 zaterdag tot miljoen gulden die het NMP be schikbaar stelt voor politie en justi tie zo doelmatig mogelijk gebruikt moet worden voor de handhaving van en de controle op de uitvoering van de milieuwetgeving. De be moeienis van de politie daarmee zal de komende jaren aanzienlijk toe nemen, zo verwacht de VNG. Verder vinden de gemeenten dat voor veel produkten retoursyste men moeten worden ontwikkeld. Via gescheiden inzameling van klein chemisch afval, glas, papier, ir; laag v interviews wilden maken scherp plaatsgehad tussen de regering werden aangevallen door werkne- de cocaïnebaronnen. Escobar be- vestigde in zijn brief dat bericht, dat eerder door de regering was ont kend. De regering zou de druk die STOCKHOLM (RTR/DPA) - Een vanuit het buitenland op haar wordt hof van beroep in Zweden heeft uitgeoefend om de drugshandela- vandaag de vrijlating gelast van ren te vervolgen moeten negeren, Christer Petfersson, de man die eer- zodat het Colombiaanse volk in vre- der werd veroordeeld wegens de de kan leven, zo betoogt Escobar, moord op de Zweedse premier Olof Hij maakt duidelijk dat die vrede al- Palme. Pettersson moet wegens ge- leen kan worden bereikt, als de - brek aan bewijs onmiddellijk op gering de klopjacht op de vrije voeten worden gesteld. De handelaren staakt, man werd afgelopen juli door een lagere rechtbank veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. De regering maakte, op de dag Grote ver^u^rbouwnaen! beurs-^'nf^.V;erdagexbtv Vrachten f BestelbüsjJ^T VONDELLAAN80 2332 AH LEIDEN BEL 071-3100 01 Natuurkundigen uit VS en BRD krijgen Nobelprijs STOCKHOLM (AFP) - De Nobel prijs natuurkunde voor 1989 is van daag gezamenlijk toegekend aan twee Amerikaanse geleerden, Nor- man S. Ramsey van de Harvard Universiteit en Hans Dehmelt van de Universiteit van Washington, en de Westduitse Wolfgang Paul van de Universiteit van Bonn. Ramsey wordt onderscheiden voor het uitvinden van het geschei- j den veld of oscillatiemethode en het i gebruik daarvan in atoomklokken, Paul en Dehmelt voor de ontwikke- j] ling van een techniek om ionen te vangen, zodanig dat zij kunnen wor- 1 den bestudeerd zonder verstoring I I door bewegingen van atomen of moleculen. De oscillatiemethode is van be lang voor het begrijpen van de aard van chemische verbindingen en J vormt de basis voor zeer nauwkeu- rige tijdmeting. óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 126,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam|j Adres PostcodeTelI Woonplaats— Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, a 2300 VB Leiden, li kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1