Ieren in de zevende hemel met 3-0 zege Alleen het resultaat telt nog Denemarken slaat hard toe S^SJTV Engeland aan de hand van Shilton naar de eindronde Libregts zelfs bang voor nietig land als Wales Strenge maatregelen DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 SPORT PAGINA 1? CHORZOW (Rtr/AFP) - Aan het handje van de veteraan Peter Shil ton vertrekt Engeland naar de eind ronde van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Ita lië. De 40-jarige doelman behoedde zijn ploeg met enkele schitterende reddingen voor een nederlaag tegen Polen. De 0-0 in Chorzow was vol doende voor kwalificatie. Het sterke optreden van Shilton was een belangrijke steun voor bondscoach Robson, die zijn ploeg opnieuw niet zag imponeren. De zwaar bekritiseerde technisch lei der van Engeland werd tijdens de eindronde van de Europese titel strijd vorig jaar in de Bondsrepu bliek al voor gek verklaard, dat hij de 'oude' doelman nog de hand bo ven het hoofd hield. In de zes kwalificatie-wedstrijden voor Italië werd Shilton niet één keer gepasseerd. Twee keer hield hij tegen Zweden de nul vast, woensdag deed hij hetzelfde tegen Polen. De drie wedstrijden eindig den daardoor alle in 0-0. Met drie verliespunten gaat Engeland zeker naar Italië. Zweden, dat nog op be zoek moet bij Polen, heeft nog wel de kans groepswinnaar te worden. In dat geval gaat de ploeg van Rob son als een van de beteren uit de groep van de nummers twee naar de eindronde. Polen had gisteren in Chorzow een overwinning nodig, om kans op plaatsing te houden. De ploeg was vooral voor rust aanmerkelijk ge vaarlijker dan de teleurstellende te genstander, maar vond telkens Shilton op zijn weg. De Engelsen, die vermoeid oogden, kregen nau welijks serieuze mogelijkheden. Op het moment dat het duel regel recht op 0-0 leek af te gaan, beleefde Engeland zijn moeilijkste moment. De Pool Tarasiewicz loste een schot, waarop zelfs Shilton geen vat kreeg. De bal trof de lat. Rellen Traditiegetrouw ging het optreden van Engeland als voetbalnatie ge paard met rellen. Zowel voor, tij dens als na de wedstrijd Polen - En geland kwam het tot ongeregeldhe den. De vijf bussen van de naar schatting 200 Engelse supporters werden op weg naar het stadion be kogeld. In het stadion zelf was een enor me politie-macht samengetrokken om de Britten volkomen geschei den te houden Van de overige 30.000 toeschouwers. Schattingen waren dat er meer dan duizend man geüni formeerde politie in en om het sta dion aanwezig was. Desondanks probeerde de Britse aanhang lijfelijk contact met de aanhang van het thuisland te krij gen. Dat leidde voor rust tot een kal merend optreden van de politie. Aan de andere kant probeerden Poolse herrieschoppers, van wie er velen in staat van dronkenschap verkeerden, het £>olitie-kordon te doorbreken. Toen dat mislukte bra ken zij banken en plastic stoeltjes uit de tribunes om daarmee de orde handhavers te bestoken. Na afloop van de wedstrijd wer den de Britten in autobussen onder politiebegeleiding naar het enkele kilometers van het stadion verwij derde stadscentrum gedirigeerd. Bij het eindstadion van de tram werden zij opgewacht door. Poolse jongeren, die met stenen wierpen. Daarbij gingen de ruiten van de autobussen eraan. Spanje pakt noodzakelijk punt DUBLIN (ANP) - De Ierse trilogie is voltooid. Dankzij winst van 3-0 op de rivaal uit Noord- Ierland, plaatste de ploeg van Jack Charlton zich zo goed als zeker voor het eerst in de ge schiedenis voor de eindronde van het toernooi om de wereldtitel. Ierland lost daarmee zijn buren af, want Noord-Ierland was present bij de vorige twee mondiale evenementen. ;en groot hun fantastische gedrag. Dezelfde als een ondeugend kind morgen, supporters waren in een adverten- moeder, tie geprezen als de besten ter 1 Het feest verdrong vo aantal Ieren de zorgen Velen lieten het werk gisteren veien neten nei werK gisteren voor ue geprezen ais ae Desien ler we- Crianio wat het was of meldden zich ziek bij reld. Misschien zijn ze dat ook wel. öpcHlJC Het publiek als twaalfde r de baas. Tot ongenoegen Bond van Werkgevers, die de ont wikkeling had voorzien en met fik se straffen dreigde. Het is meer dan als opsteker. Afgesproken waarschijnlijk, dat het vandaag alleen de nationale hy: druk is op de matten van de bazen. Dublin maakte een uitgestorven in druk, het leven speelde zich af in stadion en voor duizenden tele- Ierland kon' eigenlijk niet verlie- Spanje heeft zich in Budapest a zekerd van deelname thuisland geblazen Zo klonk vlak de veiligheid vroege beginsignaal het laatste noodzakelijke punt behaald: worden. 2-2. het vanwege Door het gelijke spel mocht Hongarije een vleugje hoop hou- Kent Nielsen kopt 1-0 binnen voor Denemarken. De 3-0 winst bracht de Denen dicht bij de eindronde. Drie Grieken uit het veld gestuurd De spijbelaars zullen geen spijt borsten. Het volkslied van Noord- nog afhankelijk hebben. Ze zagen een slechte heerlijke tweede helft. Ierland, „God Save the Queen", v jaar geleden in Belfast te horen Veel belangrijker was nog, dat 'hun' geweest. Ook de Union Jack, de Spanje voor rust op een geruststel- Republiek voor het eerst in de'vier Britse vlag, ontbrak, duels oude geschiedenis de rivalen uit Ulster. Het maakte de sfeer in Dublin jóngens, voor rust té bezwijken vredig en vol geluk. De enkele hon- der de druk. Het spel was niet derden aanhangers uit het noorden aan te 'zie moeten wel jaloezie hebben ge- lijkheden lende voorsprong. Hongarije, met KOPENHAGEN (Rtr) - Het Deense voetbalelftal, woensdagavond met drie spelers van PSV in de ploeg, nadert de eindronde in Italië. De ploeg van trainer Pointek versloeg in Kopenhagen overtuigend de be langrijkste concurrent Roemenië, 3- Een punt in de uitwedstrijd tegen dezelfde opponent is voor de Denen voldoende. Roemenië was bij een overwinning zeker geweest van kwalificatie. De Oosteuropeanen hadden daarop al na een half uur spelen geen uitzicht meer. Snelle treffers van Kent Nielsen en Brian Laudrup maakten Roeme nië onmiddellijk kansloos. Na riist besliste Flemming Povlsen het duel definitief. De start van Denemarken was flitsend. De ploeg borduurde voort op het sterke spel, dat het vo rig seizoen sinds de jaarwisseling al had laten zien. Winst in de uitwed strijd tegen Bulgarije bracht de De nen, na de Europese titelstrijd in de Bondsrepubliek sterk verjongd, te rug in de race. Na de overwinning op Griekenland en nu Roemenië is de ploeg favoriet in groep 1. Al na vier minuten kopte verdedi ger Kent Nielsen na een hoekschop in. In de 27ste minuut besloot Brian Laudrup een solo met een hard schot,' 2-0. Pas daarna kregen de Roemenen de gelegenheid terug te komen. Tot resultaat leidde het niet. Hagi, de Roemeense Maradona ge noemd, had pech met een hard Koning van de strafschop is terug BUKAREST (RTR) - De voormalige doelman van Steaua Bukarest, Ducadam, is na een blessure-periode van ruim drie jaar terug op de voetbalvelden. Hij schreef in 1986 historie, door in de Europa Cup I-finale tegen Bar celona na een 0-0 eindstand na verlenging alle (vier) strafschoppen te stoppen. Zijn ploeg won daardoor de Europa Cup. Kort na de voor hem succesvol verlopen finale raakte Ducadam bij een ongeluk ernstig gewond. Hij scheurde de slagader onder zijn rech- tersleutelbeen. Zijn loopbaan leek voorbij. Ducadam maakte na enkele operaties zijn rentree bij de tweede divisieclub Vaganui Arad in de be kerwedstrijd tegen Minerui Marghita. schot, Camataru vond doelman Schmeichel op zijn weg. In de laatste minuten zorgden twee PSV'ers voor een krachtig slotakkoord. Een uitstekend pass van Heintze bereikte Povlsen, die fraai afrondde. Even eerder had de Roemeense doëlman Lung met een katachtige sprong een kopbal van Povlsen onschadelijk gemaakt. Bulgarije Bulgarije en Griekenland hebben hun wedstrijd, niet meer van belang in de strijd om kwalificatie voor de eindronde, overdreven serieus ge nomen. Scheidsrechter Blattmann uit Zwitserland deelde in Varna vier rode en zes gele kaarten uit. Bulga rije won met 4-0. De vier Bulgaarse treffers werden in de laatste 18 minuten van het du el gemaakt. Ivanov, Bankov, Is- krenov en Stoitchkov waren de schutters. Op het doorweekte, mod derige en moeilijk bespeelbare veld leken de meeste slidings gevaarlij ker dan ze waren. Mogelijk dat de arbiter zich daardoor liet misleiden. Hij stuurde Georgiev (Bul), Hat- ziathanasiou, Mavridis en Sarava- kos (Gri) uit het veld. Gele kaarten kregen Papioanou, Isiadakis (Gri), Ivanov, Bankov, Iskrenov en Tinchev. (Bul). door Pinter. Dezelfde speler bepaal de zeven minuten voor tijd de eind- Via uitstekende moge- stand op 2-2. België Het Belgische voetbalelftal kan Liverpool-mid- kwalificatie voor de eindronde bij- niet meer missen. Alleen e i O'Neill en Dennison moeten komen, Een doelpunt denvelder Ronnie Whelan, drie De atmosfeei verschilde in alles nuten voor rust, wierp de spanning derlaag thuis tegen Luxemburg kan met die Belfast, van de burgeroorlog tussen katho lieke extremisten enerzijds en Brit se soldaten zijds. Destijds was vlak voor het duel nog een bommelding in de buurt Houghton: 3-0. van stadion Windsor Park. Politie, De fans va Britse soldaten, beveiligingsd: sten en een eigen ordedienst wa op de been. de heenwedstrijd in af. Whelan knalde bijna door de ge- de trip jaar geleden.- De stad luidsbarriere toen hij een slecht Meeuws ewerkte bal in de hoek schoof, de pauze had Ierland hoge cij- protestanten ander- fers kunnen verwezenlijken, maar bleef het bij een kopbal van Casca- (2-0) en een schuiver Ierland mochten uu gaan vieren in de pub. Vanwege het ia'sel" d'oor vroege tijdstip was vooraf geen tijd geweest voor een dronk. Bovendien Vergeleken bij die overbeladen kondfn ze de baas toch niet onder situatie was Dublin de hemel op ogen komen. aarde: een feestende massa, van be Da aanhangers van het noorden gin tot einde. De voor Ierse begrip- "St pen extreme veiligheidsmaatrege- huis. Volgens het uitge- len vielen niet op tussen zang, kiende draaiboek moesten zij, net groen, wit en oranje. Terwijl toch ruim 400 agenten en 1400 suppoosten dienst deden in en om het stadion aan Lansdowne Road. Van 07.00 's morgens was het niet meer mogelijk, zonder kaartje binnen 500 meter van het stadion te komen. De potentiële vechtersbazen, de Noordierse supporters, hadden bij na allemaal een zitplaats en dat knokt wat moeilijker. De omroeper feliciteerde de fans regelmatig met Acht landen zeker DEN HAAG (ANP) - Acht lan den zijn definitief zeker van deelname aan de eindronde van het wereldkampioenschap voet bal. Het zijn: Argentinië (titel verdediger), Italië (gastland), Joegoslavië, Brazilië, Uruguay, Costa Rica, Engeland en Spanje. WREXHAM (GPD) - Als de bommengooier van Oss en de stavenwerper van Amsterdam thuisblijven, kan het op 15 november een gezellige boel worden in de Rotterdamse Kuip. Het Nederlands elftal kan zich dan voor het eerst sinds elf jaar weer eens kwalificeren voor het wereldkam pioenschap voetbal. Een punt scheidt Koeman en Co nog van Italië 1990. Finland moet volgende maand een eenvou dig te nemen horde zijn. Na de 2-1-zege van gisteravond te gen Wales, staat Oranje al met anderhalve voet in de laars. Frankrijk doet zijn sportieve plicht: 3-0 PARIJS (Rtr) - Frankrijk, nage noeg kansloos in de strijd om kwalificatie voor het toernooi om het wereldkampioenschap, heeft zijn sportieve plicht ge daan door in Parijs van Schot land te winnen, 3-0. Veel consequenties zal de uit slag niet hebben. De Schotten hoeven thuis nog slechts tegen Noorwegen gelijk te spelen, om zich te plaatsen voor Italië. Schotland heeft in groep 5 nog een punt nodig. De ploeg had de mogelijkheid in het Pare des Princes aan alle onzeker heid ëen einde te maken. Na de Franse openingstreffer, nog voor rust van Deschamps, werd verdediger Di Meco uit het veld gestuurd. De Schotten hadden meer dan een half uur een nu merieke meerderheid, maar haalden daar geen voordeel uit. McCoist- schoot op de lat en Mo Johnston miste enkele rian te mogelijkheden. Frankrijk was wel succesvol. Cantona en Durand zorgden voor de eind stand, 3-0. Platini, de tot nu toe nog weinig succesvolle bonds coach van Frankrijk, zal de over winning weinig helpen met het oog op Italië. Desondanks mocht de voormalige sterspeler tevreden zijn. Voor het eerste onder zijn bewind, speelde de Franse formatie, sterk verjongd, dynamisch en aanvallend zoals de oud-speler van Juventus voor ogen staat. Het resultaat is heilig verklaard in het hedendaagse topvoetbal. De coach woj-dt op de uitslagen van zijn ploeg beoordeeld. Wat dat be treft valt Thijs Libregts niks te ver wijten. Het Nederlands elftal is in de kwalificatiegroep vier nog onge slagen en zal dat ook blijven. Bij de manier waarop de Europees kam pioen zich tot dusver heeft gepre senteerd, kunnen nochtans flinke kanttekeningen worden geplaatst. Het gezegde 'Adel verplicht' schijnt Thijs Libregts onbekend. Op de Racecourse Ground van Wrexham droeg Oranje gisteravond andermaal een flets masker. De flonkerend^ acties en oogstrelende momenten kwamen pas nadat Mar co van Basten twintig minuten voor het einde zijn opwachting had ge maakt. Daarvoor was bijna een uur sprake geweest van een weinig op windende, armoedige partij. Alleen het eerste kwartier kon de toets der kritiek doorstaan. Maar nadat Grae me Rutjes uit een vrije trap van Ro nald Koeman schitterend had inge kopt, gooide Oranje de wedstrijd in het slot. Verdediging Merkwaardig genoeg werd vanaf dat moment het accent op de verde diging gelegd. De derde rangs ploeg van Wales «mocht het initiatief ne men en het 'grote' Nederlands elftal week bang terug. Libregts: „Zij gin gen met lange halen spelen,1 waar door wij er niet meer goed uitkwa men". Een wonderlijke verklaring van de bondscoach, want Wales hanteerde vanaf het begin de lange lel naar voren. Sterker nog: die ploeg kan niks anders. Vooraf had Libregts ook al blijk gegeven angstig te zijn. Hij had aan valler Johnny Bosman opgeofferd voor verdediger Addick Koot. „Ik heb voor Koot gekozen om Rijkaard op te kunnen laten schuiven naar het middenveld. Voor hem was een belangrijke taak weggëlegd. Hij moest de ruimte tussen het midden veld en de aanval klein houden. Dat ging goed totdat hij weer last van zijn blessure kreeg". Vorige week donderdag raakte Rijkaard aan zijn linkervoet gebles seerd in een vriendschappelijke partijtje met AC Milan tegen Pro Patria. Voor dé wedstrijd van gister avond kreeg hij enkele pijnstillende injecties toegediend. Maar gaande weg de eerste helft raakte de verdo ving uitgewerkt. In de rust bleef Rijkaard in de kleedkamer achter en kwam Johnny Bosman alsnog in het veld. Omdat Terry Yorath zijn man schappen met drie aanvallers liet aantreden waar Thijs Libregts er twee had verwacht, raakte Oranje in de eerste helft het spoor verdedi gend nogal eens bijster. Dat gold niet voor Addick Koot en Graeme Rutjes. De twee mandekkers degra deerden Roberts en Allen tot figu ranten. Op de aalgladde Dean Saunders regts kreeg de Nederlandse defensie ech- geven boven Bryan Roy of Pieter ter geen vat. Omdat de linkerkant Huistra. 4e formatie van Walter ar Italië nog verhinde ren. Na de 2-2 tegen Zwitserland in Basel missen de Belgen nog één punt. België heeft in de kwalificatie reeks over geluk niet te klagen ge had. In Porutgal werd de ploeg eer der gered door een toevalstreffer, in eigen doelpunt van - - de Zwitsers. In de 71ste minuut van „.r™ U ?°v.en?ie - de levendige tweede helft tikte Gei- ejgeh Daardoor werd het 2-2. In Basel, waar slechts 5.000 toe schouwers de al uitgeschakelde Zwitsers in groep 7 aanmoedigden, kwam België twee keer op achter stand. Eerst door een doelpunt van Knup, later door een treffer van Turkyilmaz. Het enige „echte" Bel gische doelpunt werd gemaakt door DeGryse. De produktieve spits van Anderlecht maakte in de 57ste mi nuut 1-1. Portugal Luxemburg heeft Portugal de gele genheid gegeven zich te herstellen van de belangrijke nederlaag tegen Tsjechoslowakije, vijf dagen gele den. In de Westduitse stad Saarbrüc- ken, waar de voetbaldreumes zijn thuiswedstrijd afwerkte, wonrien de Zuideuropeanen moeiteloos met 3-0. Portugal en Tsjechoslowakije mogen onderling uitmaken wie het tweede WK-ticket in groep 7 krijgt, ervan uitgaande dat België zich plaats ten koste van Luxemburg. De ploegen ontmoeten elkaar op 16 november in Portugal. In punten staan beide teams gelijk. Tsjechos lowakije heeft echter een wedstrijd meer tegoed, thuis tégen Zwitser land. De wedstrijd in Saarbrücken was weinig verheffend. Bij rust leidde Portugal met 1-0, door een treffer van Rui Aguas. Dezelfde speler scoorde na rust. Het derde doelpunt kwam op naam van Rui Barros, de wendbare aanvaller van Juventus. Joegoslavië Het Joegoslavische voetbaleltal, al zeker van de eindronde in Italië, blijft winnen. De ploeg boekte in groep 5 de vijfde zege in zeven wed strijden. Het ging dit keer ten koste van Noorwegen, 1-0. De enige treffer van de wedstrijd werd in de laatste minuut van de eerste helft gemaakt door Hadzibe- gic. Hij scoorde van elf meter. Het optreden van de thuisclub was .on danks de winst niet imponerend. Een belangrijke reden was het feit, dat de Joegoslaven van de twaalfde tot de 53e minuut met een man min der speelden. Middenvelder Bazdarevic kreeg rood, nadat hij de Turkse scheids rechter Nemoglu in het gezicht spuwde. Oranje viert feest r Mar svol gens Libregts onvoldoende fit| aan de wedstrijd te beginnen, maar de speler zelf denkt daar heel an- MBPMH. ders over. En in de geringe speeltijd gang gaan. Wim Hofkens kwam het woordig bij Saint Etienne de kost die hij kreeg toebedeeld, was van ^■Saun-verdient, volhardde in uitzichtloze gebrek aan wedstrijdritme of de r |soli, maar kwam zijn dij van Oranje slecht functioneerde, kon de kwikzilverachtige man van KoeiïllOOS Derby County lange tijd rustig zijn De vroegere Ajacied, die tegen- meest voor de bewaking ders in aanmerking, maar gens tussen verdediging van Aerle hadden eveneens een minder goede dag. Wim Kieft no teerde wel een ruime voldoende, maar streed in zijn eentje te vaak te gen een overmacht aan Britse ver dedigers. Het doelpunt van Wales kwam een minuut voor tijd tot stand denveld. En Rob Witschge kon duidelijk maken mid- recte tegenstander Clayton Black- niets te merken. een knieblessure ook misverstand tussen Hans van Breu- geen enkele keer voorbij. Lib- Twintig minuten voor tijd moest hij kelen en Ronald Koeman. Bowen aanvaardde het cadeautje in grote WREXHAM (ANP) - Wales - Ne derland is voor de politie van Wales aanleiding geweest voor het nemen van opvallende veilig heidsmaatregelen. Ver voor Wr exham was in de belangrijkste verkeersweg een 'zeef aange bracht, die het supporters zonder Boven en in de omgeving van het stadion cirkelde voortdurend een hefschroefvliegtüig, bijna de hele politiemacht van Noord- Wales, 800 man sterk, was gecon centreerd in Wrexham. De belangstelling was échter kleiner dan de voetbalhond kaart onmogelijk maakte zelfs Wales had gehoopt. Er kwamen maar in de buurt van de stad te niet meer dan 9025 betalende be komen. Het leidde tevens tot een zoekers, die allemaal hun kaartje geweldige opstopping op een rior- in de voorverkoop hadden moe- maal vrij rustige weg. tenaanschaffen. Vlak voordat Van Basten zijn^^lw tree maakte, had Johnny Bosman dankbaarheid,"1-2? Zowel"Koeman Oranje naar 2-0 gekopt. Van de vijf die vlak na de rust van afstand de doelpunten die het Nederlands elf- paal raakte, als Van Breukelen, die tal tot dusver in de kwalificatie reeks heeft gescoord, kwamen de tweede helft een harde inzet Saunders knap onschadelijk met het hoofd tot stand. Gullit kop- maakte, konden tot dat moment op te Nederland thuis tegen Wales 1-0. Kieft deed hetzelfde uit tegen Finland. En Rutjes en Bosman ge bruikten in Wrexham event hoofd. Alleen het doelpunt vlekkeloos optreden terugzien. „Hét was geen gemakkelijke wedstrijd," analyseerde Libregts hun naderhand. „Pas na de 2-0 kwam er Van wat rust in het elftal. Toen Basten in de Kuip tegen Westduits- wedstrijd in feite gelopen. Wij heb- land werd met de voet gescoord. ben gewonnen op de macht van het Niet alleen Witschge en Hofkens voetbal. De tegenpartij is prima op bakten er niks van, ook Johnny gevangen en zelf hebben we goed 't Schip had een geringe inbreng. Al combinatievoetbal gehanteerd. was de Ajacied in het begin dicht bij ben tevreden, het resultaat is het be- een doelpunt, maar zijn boogballe- langrijkste. Tegen Finland moeten tje werd door McGuire van de doel- we de laatste stap op weg naar de lijn gewerkt. Jan Wouters en Berry kwalificatie kunnen zetten". DONDERDAG 17.00-18.00 SKY: Horse of the Year. 18.00-18.30 SKY: Motor Sports News. 18.00-19.10 BBC 2: Golf: verslag van de World Matchplay in Wentworth. 18.30-19.00 SKY: Surfer Magazine. 18.50-19.20 RTL V: Match: het verhaal 19.ÓÖ-20.00 SKY: Wielrennen: Ronde van Piedmont. 20.00-21.00 SKY: Horse of the Year. 21.00-22.00 SKY: Golf: British Open. 22.00-23.00 SKY: Indy Car World Series. 22.45-23.05 BRT 1Judo: samenvatting van het WK voor mannen en vrouwen in Belgrado. 23.00-00.00 SKY: Turnen: EK voor da- 00.00-00.45 BBC 2: Golf: live-verslag van de World Matchplay in Wentworth. 00.00-01.00 SKY: Gewichtheffen: WK vanuit Athene. VRUDAG 12.15-13.00 BBC 1: Golf: World Match play in Wentworth. 13.50-13.55 BBC 1: Sport on Friday. 4.30-15.55 BBC 1Paarderennen: in As- 16.00-16.30 BBC 2: Paarderennen in As-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17