'Commerciële ziekenhuizen kunnen in '92 intrede doen' Zuid-Holland regelt alsnog afvaltransport naar Twente Vergevorderd plan regionaal bureau slachtofferhulp duin- en bollenstreek Kunstveiling Sotheby's ten bate gehandicapten PAGINA 16 REGIO DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 Directeur Sancta voorzitter Europese ziekenhuisdirecteuren NOORDWIJK - Geen mo ment twijfelt hij eraan. In het Europa van 1992 zullen commerciële ziekenhuizen - a la Boerema - hun intrede doen. Ook in Nederland, voorspelt drs. T.M.J. van der Zanden, directeur al gemene zaken van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. Van der Zanden werd onlangs in het Spaanse Pamplona als eerste Nederlander gekozen tot voorzitter van de Europese Vereni ging van Ziekenhuisdirecteuren. door Jan Westerlaken Commerciële ziekenhuizen. Ne derland hoeft de komst ervan niet te vrezen. Van der Zanden zegt dit er over: "Onze gezondheidszorg is goed georganiseerd. De algemene ziekenhuizen en de verpleeghuizen zien er verzorgd uit. Wat is dan het belang van een commercieel zie kenhuis? Zo'n instelling moet wel iets heel bijzonders brengen, anders kan het beter niet beginnen. Zie kenhuizen op commerciële basis zullen er zeker komen, maar wel op een zeer bescheiden schaal". Bij óns, zegt Van der Zanden, kun je voor hulp zo naar een ziekenhuis. Hij kan zich voorstellen dat een commercieel getint ziekenhuis de markt op gaat in een regio waar wél een ziekenhuis is, maar dat niet naar behoren functioneert. Na 1992 kun nen Nederlanders zich ook in het buitenland laten behandelen en buitenlanders in Nederland. Nu al spelen specialisten in grensstreken daarop in. Het verzekeringswezen zal zich daaraan aanpassen. Zwakheden Voorzitter van de Europese vereni ging: wat verwacht Van der Zanden daarvan? "Je leert over grenzen heenkijken en tegelijk je eigen zwakheden kennen. Dat is het aar dige van internationale contacten. Dan kun je eens goed de voor- en nadelen naast elkaar zetten. Als ik Nederland met Europa vergelijk, dan zie je dat Europa een scheiding in de gezondheidszorg zoals wij die hebben, niet kent. Nederland mag, om een voorbeeld te noemen, best trots zijn op zijn verpleeghuis we zen. Duitsland weet nauwelijks wat dat is en in Oostenrijk hebben ze daar nog nooit van gehoord. En in Italië is het in een ommezien gere geld als er een ziekenhuis moet wor den gebouwd. Hier rijzen de haren je te berge als je ziet wat er nodig is om goedkeuring te krijgen". Van der Zanden heeft zichzelf drie belangrijke taken gesteld in de periode dat hij voorzitter van de Eu ropese club is. Zo gaat hij in de eer ste plaats kijken of het mogelijk is om tot één Europese opleiding voor ziekenhuisdirecteuren te komen om de topleiding van ziekenhuizen te verbeteren. Daarnaast wil hij een blad - in drie talen - voor de direc teuren van de grond tillen. De zwak ke sociale- en gezondheidstak in het ziekenhuiswezen wil Van der Zand en, via druk op. de Europese Com missie, koste wat het kost uit dat dal halen. Volgens hem heeft Europa die twee takken gewoon over het hoofd gezien. Als ze blijven liggen, komen ze niet meer aan hun trek ken, verwacht hij. Geld gaat straks een dominante rol spelen bij de organisatie en de kwa liteit van de gezondheidszorg. Van der Zanden: "Ik zou dat graag an ders willen, maar het lijkt haast on vermijdelijk. Je zult er alles aan moeten doen om de kwaliteit op een zo hoog mogelijk peil te houden. Dat kost geld. Het is nog maar de vraag of de gemeenschap daarvoor wil blijven betalen. Waarvoor je best een beetje mag vrezen, is dan dat de hulp aan bejaarden, chro nisch zieken en zwakzinnigen in de knel komt. Er zijn aanwijzingen dat de verzekeraars vooral geïnteres seerd zijn in hulpverlening in de al gemene ziekenhuizen. Zoiets is een slechte ontwikkeling als het door gang vindt. Als Europese vereni ging proberen we die tendens tegen te gaan. In Amerika zie je dit al steeds vaker gebeuren. Zwakzinni gen, psychiatrische patiënten en be jaarden worden vergeten, Het is een angstige ontwikkeling waarover ik me zorgen maak". Met hand jn tand zal de nieuwe voorzitter zich tegen die ontwikke ling verzetten. Houdt hij dan nog tijd over om zijn taak bij Sancta Ma ria te vervullen? "Kijk", zegt Van der Zanden, "jarenlang ben ik voor- Drs. T.M.J. van der Zanden: 'Hongarije heeft gevraagd zich bij onze vereniging te mogen aansluiten. Ik zie geen belemmeringen". Dick Hogewoning) o de Nederlandse Vereni- zitterschap doe ik erbij". Ziekenhuisdirecteuren ge- Voorzitter van een niet onbelangrij ke Europese verenjging. zitter ging i weest. Een baan die toch wel wat uurtjes in de week vroeg. Ik ver wacht dat ik ook nu weer extra tijd zal moeten investeren. Mijn hoofd functie is en blijft Sancta Maria, daar ligt mijn boterham. Het voor gekozen boven eventuele kandida ten uit Engeland, Frankrijk, Italië of Duitsland. Want als hij vergaderin gen van de Europese club bijwoon de, fungeerde Van der Zanden als Van der tolk. Dikwijls richtte men zich dan Zanden schat in dat onder meer zijn tot hem en niet tot de voorzitter van talenkennis ertoe heeft bijgedragen f de club, omdat die slechts één taal dat men hem voor twee jaar heeft' sprak. Boskoop trekt geld uit voor glasnost BOSKOOP - De commissie Glasnost in Boskoop krijgt dui zend gulden subsidie om de ste denband met een Russische plaats op poten te zetten. Dat heeft de commissie welzijn gis teravond geadviseerd aan het college van B en W. Alleen de WD-fractie kon zich hier niet in vinden, omdat de partij geen perspectieven ziet in een ste denband met de Sovjetunie. De commissie vindt wel dat de reeds bestaande jumelage met het Duitse dorp Bruchköbel nauwlettend in de gaten moet worden gehouden. Het college heeft besloten om voor de Duitse als voor de Russi sche stedenband evenveel geld uit te trekken. Omdat voor de contacten met de Sovjetunie meer geld nodig is, wil het dage lijks bestuur van Boskoop de subsidie eventueel verhogen. Volgens A. van der Kolk, voorzitter van de commissie Glasnost, kan het nog wel drie jaar duren, voordat Moskou een geschikte partner voor Boskoop' heeft gevonden. Het Russische dorp moet een vergelijkbaar aantal inwoners tellen,.op eco nomisch gebied overeenkomen en zo veel mogelijk sociale en culturele verwantschap hebben. en Warmond eerder naar een Leidse instelling gaan dan naar het verder weg gelegen kantoor in Lisse. "De bewoners van die dorpen zijn meer betrokken bij de streek dan bij de stad. En wanneer ze toch naar het Leidse bureau slachtofferhulp gaan, worden ze daar wel doorver wezen naar Lisse"*, aldus Buitink. SASSEN- HEIM - De re constructie van de .kruising Rijksstraatweg en V/armonder- dam in Sassen- heim is nage noeg gereed. Het kruispunt is aangepast op de toekomstige aansluiting van de Oosthout- laan op de Rijksstraatweg. Veel verkeer uit Voorhout zal dan gebruik maken van de aansluiting op de snelweg bij motel Sassen- heim. Om file vorming op de Warmonder- dam te voorko men is het aan tal opstelstro ken uitgebreid tot twee. (foto Wim Dijkman) LIEFDE VOOR KALVEREN Veel bekeuringen verkeerscontroles ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft in samenwerking met de rijkspolitie gistermorgen enkele verkeerscontroles uitgevoerd in Alphen en omgeving waarbij in totaal 86 processen-verbaal werden uitge deeld. Er werden 128 voertuigen gecontroleerd. Bij een bromfietscontrole in Alphen en Waddinxveen werden 57 brom fietsen gecontroleerd waarvan er 37 niet voldeden aan de voorschriften. De voertuigen maakten te veel herrie, hadden een te hoog opgevoerd vermo gen of beschikten over onvoldoende remmen. Vier bromfietsen moesten uit het verkeer worden genomen. Bij verkeerscontroles in Alphen en Boskoop zijn 71 voertuigen gecon troleerd waarbij 26 processen-verbaal werden uitgedeeld aan automobilis ten die geen autogordel .droegen. Voor slechte banden werden 15 bekeu ringen uitgedeeld. Drie automoblisten gingen op de bon vanwege het ont breken van een apk-keuring en vijf voor diverse overtredingen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de jaarlijkse kalveropfokwedstrijd op het terrein van de Christelijke Agrari sche School in Alphen is gisterochtend door twintig leerlingen deelgenomen. Zij hebben de kalveren vanaf hun ge boorte in februari en maart van dit jaar met de grootste zorg omringd. De leraren zochten het afgelopen jaar de leerlingen af en toe onverwachts op om de verzorging van de kalveren te controleren. De juryleden beoordeelden de kalveren op groei, de mate van verzorging en de wijze waarop de deelnemer het dier presenteert. Peter de Jong uit Bodegraven won de prijs voor deze laatste twee criteria. (foto Ben de Bruyn) DUIN- EN BOLLENSTREEK Er bestaan vergevorderde plan nen voor het opzetten van een bu reau voor slachtofferhulp in de duin- en bollenstreek. Wanneer de betrokken gemeenten op korte termijn met geld over de brug ko men, kan het bureau begin vol gend jaar in Lisse worden ge opend. De plannen zijn opgesteld door twee stichtingen voor maatschap pelijke dienstverlening in de streek en het bureau voorkoming misdrij ven in Leiderdorp. Tot het werkge bied van de stichtingen behoren de gemeenten Oegstgeest, Warmond, Sassenheim, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Katwijk, Noordwijker- hout, Valkenburg, Voorhout en Rijnsburg. Voor de financiering van het pro ject zijn subsidie-aanvragen inge diend bij het landelijk bureau slachtofferhulp, de betrokken ge meenten en het Koningin Juliana- fonds. De plannen gaan uit van de aanstelling van een betaalde coördi nator. Het andere werk moet wor den gedaan door vrijwilligers. De startkosten zijn begroot op onge veer 14.000 gulden. Dat geld is no dig voor huisvesting, folders en het salaris van de coördinator. De initiatiefnemers denken dat grote behoefte bestaat aan slachtof ferhulp in de regio. "Mensen heb ben het vaak moeilijk met de ver werking van een misdrijf. Het gaat ze te ver om naar een psychiater te gaan, ze voelen zich niet echt pa tiënt. Een bureau slachtofferhulp kan het gat opvullen tussen hele maal geen hulpverlening en profes sionele aanpak", aldus J. Buitink, hoofd van de afdeling maatschap pelijk werk van de Stichting Maat schappelijke Diensverlening Bol lenstreek (SMDB). Ook voor de op vang van slachtoffers van seksueel geweld zal zorg worden gedragen. Leiderdorp Het regionale bureau voorkoming misdrijven in Leiderdorp heeft een groot aandeel gehad in het opstellen van de plannen. Dat gebeurde op basis Van ervaringen die al eerder zijn opgedaan bij een soortgelijk project in het Westland. Een woordvoerder van het bu reau is blij met de plannen voor slachtofferhulp in de regio. "Er be staat grote behoefte aan een goede opvang van slachtoffers. In de prak tijk blijkt dat dit met een coördina tor en een aantal vrijwilligers goed kan worden gedaan. Mensen kun nen hun verhaal kwijt, materiële en immateriële hulp krijgen en weg wijs worden gemaakt in het doolhof van hulpverlenende instellingen". Als vestigingsplaats van het kan toor is Lisse aangewezen. Die keuze is om puur praktische redenen ge maakt. In het plaatselijke kantoor van de SMDB is nog ruimte be schikbaar. Buitink is niet bang dat vooral de inwoners van Oegstgeest DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft alsnog formeel toestemming aan Overijssel gevraagd voor de stort van 50.000 ton afval op de stortplaats Boeldershoek in Twente. Vorige maand bereikte milieugede- puteerde J. Van der Vlist daarover een principe-overeenkomst, maar ëergisteren besloten gedeputeerde staten van Overijssel het afval te weigeren omdat formeel nog geen toestemming-voor de stort was ge vraagd. "Dat hebben we toen direct alsnog gedaan en we verwachten dat de overeenkomst wordt uitge voerd", aldus een woordvoerster van de provincie. Zuid-Holland heeft met andere provincies afspraken gemaakt tot 1991 jaarlijks 50.000 ton afval buiten de eigen grenzen te storten. De af spraak is dat elke provincie zijn ei gen vuilverwerking regelt, maar Zuid-Holland kampt jaarlijks met een overschot van 250.000 ton afval. Tijdens een voordracht gister morgen over de afvalproblematiek zei Van der Vlist al dat de afspraken met andere provincies 'onder hui zenhoge druk' stonden. Daarmee onderstreepte de gedeputeerde de noodzaak tot het zoeken naar moge lijkheden om de eigen afvalproduk- tie in te perken en haast te maken met de bouw van de geïntegreerde afvalverwerkingsinstallatie Zuid- Holland West. Dit project, kortweg GAVI ge noemd, stond gisteren centraal bij een themadag in het Congresge bouw in Den Haag. De tweede in zijn soort: vorig jaar maart werd al zo'n dag gehouden in Leiden. 'Bou wen voor een schonere toekomst', zoals de dag heette, werd georgani seerd door het Samenwerkingsver band Afvalverwijdering Zuid-Hol land West en lokte enkele honder den raadsleden engemeentebe stuurders, ambtenaren/technolo gen en afgevaardigden i organisaties. i milieu- ontvluchten. Iedereen hoort, zoals gezegd, z'n eigen troep op te rui- Twee locaties Voor de bouw van de GAVI zijn, na het afvallen van Roomburg in Lei den, in principe twee locaties be schikbaar: Ypenburg in Leidschen- dam en Dwarstocht-Oost in Zoeter- meer. Van der Vlist oordeelde giste ren dat beide gemeenteraden uiter lijk voor de raadsverkiezingen van maart volgend jaar een definitieve beslissing moeten nemen over het wel of niet toelaten van de installa tie (capaciteit 700.000 ton per jaar) binnen hun grenzen. Als beide ge meenten zich op het laatste moment nog tégen verklaren, kan wellicht worden uitgeweken richting Moer dijk of Maasvlakte. Zekerheid daar over bestaat niet en Van der Vlist zei tevens dat het samenwerkings verband de verantwoordelijkheid voor de oplossing van de afvalpro blematiek niet op deze manier mag De komst van de GAVI dwingt de 35 gemeenten uit het samenwer kingsgebied Zuid-Holland West (de regio's Duin- en Bollenstreek, West- land, Leiden, Zoetermeer, Den Haag en Delft) een begin te maken met de gescheiden inzameling van afval. "U gaat daar aan verdienen", profeteerde Van der Vlist, uitgaan de van de onvermijdelijke prijsver hogingen die aan de bouw van de nieuwe installatie zijn gekoppeld. Tot de bouw van de GAVI is be sloten omdat onder meer de vuil verwerkingsinstallaties in Den Haag en Leiden zijn verouderd. "En wel in die mate, dat we eigen lijk de vergunningen zouden moe ten intrekken. Maar we kunnen niet terug", aldus commissaris van de koningin in Zuid-Holland, S. Patijn. Ook hij drong in zijn openings woord aan op spoedige besluitvor ming rond de GAVI. HILLEGOM De Junior Kamer Bollenstreek (JKB) houdt in sa menwerking met het veilinghuis Sotheby's op 28 oktober in Treslong in Hillegom een kunstveiling van werken van kunstenaars uit de Bol lenstreek. De opbrengsten gaan naar de Stichting nationaal Fonds sport Gehandicapten, die het geld te beschikking stelt aan de Road Racers Club Nederland. L. Roozen, voorzitter van JKB, toonde zich gisteren tijdens de pers conferentie een tevreden man. "De controle op de werken was streng. Een en ander heeft ervoor gezorgd dat een mooie selectie tot stand is gekomen". Meer dan honderd wer ken, uiteenlopend van beeld- houwsculpturen tot aquarellen zijn te bezichtigen. Volgens een woord voerder van Sotheby's zijn de wer ken mild geprijsd. "Bij een com merciële veiling kan je nog weieens de plank mis slaan, maar dit moet gewoon een klapper worden. Alles moet de deur uit". De opbrengsten zijn bestemd voor de rolstoelsportvereniging de Röad Racers Club Nederland. Van het geld wil de vereniging enkele aanpassingen aanbrengen aan de bus voor het .gehandicaptenver- voer. "Dit kost veel geld, wat wij als jonge vereniging moeilijk op kun nen brengen. Als we nog geld over hebben, willen we nog enkele licht gewicht rolstoelen aanschaffen", al dus voorzitter M. van Diemen. Naast de financiële ondersteuning is de voorzitter verheugd over de belangstelling die de club ten deel valt. "De vereniging is vier jaar gele den opgericht en bestaat uit tachtig leden. Niet te veel dus. Op deze wij ze staan wij toch een beetje in de schijnwerpers". Bezoekers van de veiling krijgen naast een biednummer ook een lot nummer. Hiermee dingen zin mee naar de tulpenvaas die belangen- loos door de kunstenaar T. van der Meër beschikbaar is gesteld. Parkeermeter- krakers in Noordwijk gepakt NOORDWIJK - De politie in Noordwijk heeft vannacht vier Ha genaars ip de leeftijd van 20 tot en met 24 jaar opgepakt wegens het kraken van parkeermeters in de Hoofdstraat. Op het moment van de arrestatie waren de Hagenaars in het bezit van 150 gulden aan klein geld afkomstig uit de. meters. De politie werd om 05.15 getipt door een vrouw, die in de Hoofd straat enkele verdachte figuren zag. De politie trof de vier mannen aan met een koevoet en een sleutel die op de parkeermeters paste. Volgens een politiewoordvoerder zijn de verdachten actief geweest in Utrecht, Gouda en Delft. De politie vermoedt dat de par- keermeterkrakers afgelopen janua ri ook in Noordwijk bezig zijn ge weest. DONDERDAG 12 OKTOBER Leiden slotavond project over Sri Lanka 'Sama Niwasa', van 18.30 tot 22.30 uur in De Weerklank. Ro- bijnstraat. voorlichtingsavond Nederlands Astma Fonds, over astma en bronchitis, aanvang 20.00 uur in Bonaventure College, Mariën- poelstraat. -voorstelling: "Patstelling' van Ina van Faassen Henk van Ulsen en Frans Vorstman, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. dansvoorstelling: 'Post en Post dansen duetten', aanvang 20.30 uur in het LAK-theaier. Cleve- ringaplaats. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. klaverjassen bij De Buitenge wonen. aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Wassenaarse Jazzclub, om 19.30 iur; Jazz op Drift, aanvang 21.00 lur en Jamsession om 22.30 uur n café Maaldrift. Jazztrio Robert Jan Vermeulen en gast-solist, aan vang 21.30 uur in het Parktheater. film: Thou shall not kill', aan vang 20.30 uur in Parkfilmhuis. Boskoop Leiden Indoor Leiden. Concours Hippi- que, Groenoordhallen, van 10.00 tot 24.00 uur. concert door de drie zangkoren vamn de St. Petruskerk, Lammen- schansweg, aanvang 19.45 uur. bingo-avond in clubhuis Matilo, Zaanstraat, aanvang 20.00 uur. lezing 'De Grote Witte Troon', door D. Steenhuis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. concert in de Chopin-serie door Martha Noguera (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0. Oude Vest. solovoorstelling: Van top tot teen te trillen', van Adelheid Roosen. aanvang 20.30 uur in het LAK-theater. Cleveringaplaats. optreden Engelse Folkgroep "Whippersnapper', bij Folkclub Horus, vanaf 20.30 uur in De Waag. Aalmarkt. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 u optreden Hans Liberg met zijn solo-programma: 'Chanel No 4711', aanvang 20.15 uur in de Noordwijk concert door Guy de Medano op flamenco-gitaar, aanvang 20.15 uur in De Kuip, Zeestraat. Warmond start Turfrace. met zeilende vrachtschepen, vertrek om 10.00 uur vanaf Park Groot Leerust. Burg. Ketelaarstraat. ZATERDAG 14 OKTOBER Alkemade optreden ban 'De Drift' in jon gerencentrum Splotsz, Roelo- farendsveen, aanvang 21.30 uur. de Oudshoornse Kerk, 20.15 u voorstelling: 'Sometimes....wit- hout music', door Muziek- en Danstheater Pandora, aanvang optreden Nederlandstalige band 'Kadanz', in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. bij het Ooie vaarsnest aan het Spookverlaat. aanmelden tel: 071-411315 (vr. 19.30-21 uur). Katwijk try-outvoorstelling: solopro gramma met Erna Sassen, aan vang 20.15 uur in Tripodia, Hoor- nesplein.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16