Eerste paal voor bedrijf in Roomburg Deskundigen twijfelen aan grote verspreiding computervirussen Dienstcommissie politie is boos op raadsleden OKTOBER 1989 LfelDEN Nieuwbouw voor baldserijbedrijven Van der Krogt LEIDEN - De eerste paal voor het eerste bedrijf op het industrieter rein Roomburg in Leiden is van middag geslagen. De Leidse wet houder van economische zaken drs. M. van der Nat verrichtte die officië le 'handeling voor de nieuwbouw van de bakkersbedrijven van Van der Krogt, het kantoorpersoneel van Kromarkt-supermarkten en Vikro-beheer (de holding). Het gaat om de bouw van een bakkerij en een kantoor. De investeringen be- Roomburg, dragen 1,2 miljoen gulden. Directeur P.F.W. van der Krogt wil zijn banketbakkerij in Zoeter- woude-Rijndijk (Nassaulaan) en broodbakkerij Katwijk (Prinses Marijkelaan) samenvoegen. Daar naast wil hij ook het kantoorperso neel van Kromarkt en Vikro in de nieuwbouw in Roomburg onder- X/nnoluli i/«ht brengen. "Er is lang gezocht «aar VOgeiVlUCni Het bedrijf levert aan drie super- De vader van P.F.W. van der De bakkerij met kantoorruimte in markten brood en banket: aan de Krogt heeft 52 jaar geleden de basis Roomburg bestaat uit één bouw- Kromarkten in Zoeterwoude, Val- gelegd voor het bedrijf. In de Wei- laag met een-oppervlakte van 28 bij kenburg en Schiedam. Daarnaast poort in Zoeterwoude begon hij in 16 meter. Het is een staalconstructie bevoorraadt Van der Krogt ook nog 1937 een banketbakkerij. In de loop met geprefabriceerde panelen en bedrijven, der jaren is het bedrijf verhuisd kunstof kozijnen. Het is volgens BV naar de Hoge Rijndijk en later (1977) Architectenbureau ir. Louis Bos- naar de Nassaulaan. De bakkerij man bna uit Zoeterwoude-dorp een aan de Nassaulaan wordt bij de su- 'aardig, functioneel en doelmatig permarkt getrokken. De broodbak- gebouw" dat in een periode van vijf Katwijk gaat dicht. De ruim- maanden kan worden neergezet. woning- Aannemer is Niersman bv uit Voor- aantal kanti: In de nieuwbouw komen 12 te werken. In totaal werken sen bij de diverse bedrijven der Krogt. De verwachting voor Pasen 1990 kan worden gebak- kerij ken in het nieuwe onderkomen in te wordt gehuurd i Van bouwvereniging. schoten. LEIDEN - Instellingen en bedrijven in Leiden hebben tot dusver geen hinder ondervonden van computer virussen. Ze blijken zich trouwens ih ruime mate te hebben beschermd tegen deze virussen - stukjes pro gramma die computers kunnen ont regelen of bestanden kunnen wis sen. Overigens betwijfelen deskun digen of computervirussen, waar van enkele vandaag of morgen ac tief worden, zich wel zo ruim heb- B. Sjouke van het gemeentelijke rekencentrum verklaart dat alle ge meente-ambtenaren zijn gewezen op het gevaar van de virussen. Het centrum heeft voorts programma's beschikbaar gesteld waarmee de vi russen kunnen worden opgespoord en vernietigd. Volgens Sjouke is tot dusver in één computer een virus ontdekt. "Een paar weken geleden al, en het is meteen onschadelijk ge maakt". Ook de politie heeft haar compu ters intensief gecontroleerd. Virus sen zijn daarin niet aangetroffen, zo stelt voorlichter D. Graveland. Hij heeft tot dusver geen berichten ge hoord als zouden bedrijven of in stellingen in Leiden hinder van vi russen hebben ondervonden. Woordvoerder M. Muller van het Leidse computerbedrijf Infotheek zegt,dat klanten de afgelopen we ken in groten getale hebben ge vraagd om programma's waarmee virussen onschadelijk kunnen wor den gemaakt. "Ik weet niet precies hoeveel, maar we hebben in het ma gazijn nog een flinke hoeveelheid voorradig". De Infotheek zelf beschermt zich voortdurend tegen virussen. "Het is geen nieuw verschijnsel", weet Muller. "Virussen - ik ken zelf al on geveer vijftig verschillende soorten - worden al jaren verspreid. Eén keer per week lichten wij daarom al le computers hier door en vernieti gen alle virussen die we tegenko men. Het is bij wijze van spreken een routine-procedure geworden". Muller plaatst overigens vraagte kens bij het gevaar van de 'kwaad aardige computerprogramma's'. "Er is nu een golf van publiciteit losgebarsten, waardoor veel men sen ongerust zijn geworden. De kans echter dat iemand een virus in zijn computer aantreft acht ik heel klein: ergens tussen nul en nul kom ma nul nul nog wat". Malle Babbe De Leidse Pin-Ups treden zondag 15 ok tober op in café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt. Aanvang 19.00 i centrale plek in de regio. We Vanaf donderdag 26 oktober is "hebben tal van plaatsen bekeken, maar kwamen uiteindelijk toch in Roomburg terecht vanwege de activiteit in buurthuis Vogelvlucht 25 oktober Volkshuis In het Leidse Volkshuis begint woensdag Guatamala In buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat is zondag 15 oktober om 20.00 uur een diaserie te zien over Guatamala. i de Boshuizerlaan: Pleuterwerk, gadertechniek (vijf bijeenkomsten). De 1 0© Burcht noomourg terecm vanwege de een- Peuters en kleuters van 3 en 4 jaar. Zij cursus wordt geleid door Leen Noorder- Muziskuereni_inn r,0 Rl,.rht voortaan een tot zes maanden trale ligging en de gunstige wegver- worden dan van 15.45 tot 16.45 uur in het graaf, de kosten bedragen in totaal 30 oktober in haar onderkomen aan taald ouderschapsverlof op te „u,,.. xr huiirthuiR hfizinnfihnudfin Kosten n 7R qulden. Aanvana 20.00 uur. Voor infor- io oKioDer in naar onaerKomen aan Ambtenaren mogen zes maanden met ouderschapsverlof LEIDEN - Gemeenteambtenaren hebben het recht gekregen om voortaan één tot zes maanden be- bindingen", aldus Van der Krogt, Links Leiden wil schouwcommissie LEIDEN Links Leiden wil dat er een gemeentelijke schouwcommis sie komt. De ze commissie moet de staat van onderhoud van particulie-, re woningen gaan bekijken. De le den van de commissie moeten ad viezen gaan geven en eventueel kleine reparaties zelf verrichten. Volgens raadslid Van Lint kunnen dé kosten voor zo'n commissie laag gehouden worden door er een werk gelegenheidsproject van te maken. Door diverse overheidsmaatregelen kunnen de kosten laag worden ge houden. Tijdens de behandeling van de begroting door de raadscommissie volkshuisvesting en sport zei wet houder Tesselaar weinig voor het idee te voelen. Hij wilde de sugges tie wel nader bestuderen. "Ik zie het alleen als mogelijk werkgelegen heidsproject". Gemeente milder tegen mensen die inschrijving niet verlengen LEIDEN - De gemeente kiest een mildere opstelling tegen mensen die yergeten zijn hun inschrijving als woningzoekende te verlengen. Degenen die dat ondanks aanma ningen van de directie Woonruimte verdeling vergaten, worden tot hu toe weer onderaan de wachtlijst ge plaatst. Hier is kritiek op gekomen van de voorzitter van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. Wet houder Tesselaar deelde gisteren tijdens een vergadering mee dat het college zich in de toekomst milder gaat opstellen. Voorstellen hierover worden nog voorbereid. Gemeente blijft bij verhoging huur theehuis in Leidse Hout LEIDEN - "Als meneer Van der Graaf geen huurverhoging wil beta len, bakt-ie maar geen pannekoek jes meer". Wethouder Tesselaar bleek gisteren niet béreid water bij de wijn te doen in het conflict rond de huurprijs van het theehuis in de Leidse Hout. De gemeente houdt vast aan een prijs van 7000 gulden. De uitbater van het theehuis, Pe- tèr van de Graaf, had zich bij de ge meente beklaagd over de huurver hoging van 2000 tot 7000 gulden. Die was volgens de gemeente nood zakelijk omdat er verbeteringen moeten worden aangebracht. Er moet onder meer een betere keuken komen om te voldoen aan de eisen van de Keuringsdienst van Wéren. De gemeente moet in totaal 115.000 gulden investeren in het theehuis. "De verlichting en de rio lering wil de gemeente wel voor haar rekening nemen, de kosten van de uitbreiding moeten echter terugkomen in de vorm van een huurverhoging", aldus Tesselaar. De wethouder wees de raadscom missie voor volkshuisvesting er gis teren op dat dè gemeente al eerder 60.000 gulden in het théehuis had geïnvesteerd. Daaraan is indertijd geen huurverhoging gekoppeld. Tesselaar noemde de huurprijs van 7000 gulden 'redelijk'. buurthuis beziggehouden. Kosten 0,75 gulden. Aanvang 20.00 i cent per bezoek. Voor opgave en infor- mat'© tel. 149180. matie tel. 313648 of 314689 (vragen naar Paula of Tony). Folkmuziek de J.C. de Rijpstraat 21 i sjoelmiddag. Aanvang 14.00 t In de herfstvakantie zijn er eveneens ac- De folkclub Horus houdt vrijdag 13 okto- tiviteiten in Vogelvlucht. Dan worden ber een Engelse folkmuziekavond in De voor kinderen tal van activiteiten stapjes gehouden. Een overzicht is ver- vanaf 20.30 krijgbaar bij het buurthuis. i lersel Gedurende hun verlof krijgen ze driekwart van hun salaris door betaald. De regeling is een experi ment en geldt tot 1 januari 1991. Het betaald ouderschapsverlof is landelijke proef Sint Petruskerk Parochianen van de Sint Petruskerk zijn druk in de weer om 340.000 gulden bij een te brengen voor de r van hun kerk. Al eerder i en curiosamarkt gehouden. Vrijdag 13 oktober wordt voor hetzelfde doel een Onderwijs en Europa Het Tweede-Kamerlid mr.J.P- de Aalmarkt 21Daar treedt (CDA), tevens voorzitter van de Europe- Vereniging van Nederlandse Ge- de Engelse folkgroep se Beweging Nederland, houdt maandag meenten de richtlijnen heeft opge- - - 16 oktober een spreekbeurt over'Onder- steld. Het Leidse college heeft de re- 65-plus betalen wjjs en EUr0pa 1992'. De lezing wordt geling al per 1 juli ingevoerd. Om de gehouden in 'In den Leidsohen Salon', zaak echt rechtsgeldig te maken, aaanvang 20.30 uur. Whippersnapper op. Toegang 12,50 gul den (donateurs, CJP 7,50 gulden) Merenwijk-ouderen inrichting Voor 55-plussers wordt in het Diensten- fancy-fair centrum in de Merenwijk (Rosmolen 6) ""'U11 HiaKen een tweetal cursussen gehouden: vanaf Kinderen vanaf 9 jaar kunnen dinsdag 17 31 oktober een cursus Origami (Japans en woensdag 18 oktober een eigen fluit concert gegeven door de drie eigen vouwwerk op 4 dinsdagmiddagen van maken bij Inti aan de Hogewoerd 75. De zangkoren van de kerk. Aanvang 19.45 14.00 tot 15.30 uur) en een cursus brid- workshop duurt anderhalf uur, kosten gen voor beginners vanaf 1 november 7,50 gulden. Voor informatie tel. 122297 (14.00 tot 16.00 uur). Voor informatie of (tussen 16.30 en 17.30 uur). moet de raad hierover nog sluit nemen. Het verlof geldt nog niet voor het personeel van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, dat normaal alle regelingen volgt die voor gemeente-ambtenaren worden vastgesteld. Het college en de commissie Endegeest bekijken nog of het verlof ook voor deze groep van kracht kan worden. LEIDEN - De dienstcommissie van de politie (het medezeggen schapsorgaan) heeft zich in een bo ze brief tot de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden gewend. De dienstcom missie beklaagt zich over de in breng van gemeenteraadsleden in de discussie over wijkteams. De po litiemensen hebben de beraadsla gingen daarover 'met verbijstering' gevolgd. Binnen de gemeenteraad heeft momenteel een discussie plaats over een andere organisatievorm van de Leidse politie. Volgens een meerderheid in de raad zou het Leidse korps in zogenaamde wijk teams moeten gaan werken. De po litie zelf is hier fel op tegen. In de brief doet de dienstcommis sie een persoonlijke aanval op de raadsleden P. Langenberg (D66) en R. van Lint (Links Leiden). Het me dezeggenschapsorgaan signaleert dat het 'schrijnend duidelijk is hoe weinig inzicht er bij de heer Lan genberg bestaat in de politie-orga- nisatie'. Van Lint sloeg tijdens de discussie 'volledig de plank mis', al dus de dienstcommissie. Langenberg noemt de brief van de dienstcommissie 'jammer'. Hij vindt dat de dienstcommissie op nieuw niet inhóudelijk reageert op de plannen die er in de gemeente raad leven. "Er wordt met modder gegooid". Het D66-raadslid wijst er op dat uiteindelijk de politiek be paalt hoe de organisatie van de poli tie er in hoofdlijnen uitziet. Daarbij krijgt de dienstcommissie natuur lijk inspraak". Van Lint wijst er op dat de brief blijk geeft van een foute opvatting over de rol van de raadscommissie. "De dienstcommissie meent dat de gemeenteraad een controlerende taak heeft. Dat is onjuist. De ge meenteraad bepaalt het beleid". Kachel zakt door vloer en veroorzaakt kleine brand LEIDEN - In een woning aan de Haagweg heeft gisteren een ka chel, die door de vloer van de eerste etage stortte, voor brand gezorgd. De brandweer ver moedt dat onder de brandende kachel geen hittewerende plaat heeft gezeten, waardoor de hou ten vloer vlam vatte. Na verloop van tijd zakte de kachel door de vloer heen en kwam in de zitka mer terecht. Daar ontstond ver volgens brand. De brandweer slaagde er snel in om het vuur te doven en de brand tot de kamer beperkt te houden. Op het moment dat de kachel door de vloer van de di recteurswoning van de voorma lige lts aan de Haagweg zakte, was er niemand in de kamer aanwezig. De schade is nog on bekend. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Batmania (I) In de straten van Gotham City tiert de misdaad welig. Moorde naars, dieven en andere boeven hebben er vrij spel want het stadsbestuur treedt nauwelijks op tegen de schurken die de stad onveilig maken. De enige die kor te metten met criminelen maakt, is een mysterieus figuur dat altijd onverwachts opduikt, gehuld in een vleermuisachtige cape en die gebruik maakt van spectaculaire voertuigen als dé batmobile en de batwing. Batman is terug! Het wordt ons de laatste tijd bijna dagelijks in het oor getetterd: de mysterieuze vleermuisman is na een gerucht makende loopbaan van vijftig jaar in films, televisieseries en stripverhalen opnieuw de grote held. In Amerika is Batman al maanden het gesprek van de dag. De nieuwe speelfilm heeft alle re cords gebroken en zijn de Ameri kanen, als we alle publiciteit mo gen geloven, helemaal gek van Batman. Morgen gaat 'de film van het jaar' eindelijk in'Nederland in première. Leiden is Gotham. City niet, maar wij willen weieens weten hoe het in de sleutelstad staat met de populariteit van de eenzame bestrijder van het kwaad. Strip winkel Dumpie, aan de.Nieuwe Rijn,-heeft een hele etalage inge richt met Batman-artikelen. Woedt de 'Batmania' in Leiden al net zo hevig als aan de andere kant van de grote plas? "Ik kan niet zeggen dat de pos ters en T-shirts de deur uitvlie gen", reageert eigenaar Wim Maat. "Er is wel belangstelling voor, maar van een gigantische rage kun je denk ik niet spreken. Misschien als de film gaat draai en". Maar ook daarover heeft Maat zo zijn twijfels. "Ik heb de film eerder deze week gezien. Het viel mij eigenlijk een beetje tegen. Ik zie liever een James Bond film". Wat verkoopt Wim Maat zoal in zijn zaak: "Posters, stickers, sleu telhangers, speldjes, buttons, be kers, blikjes, petjes, Batmanpop- pen, stripboeken, T-shirts en op- naai-emblemen, balpennen en bierviltjes, om maar wat te noe men. Voor speldjes en sleutelhan gers bestaat de meeste belang stelling", aldus de stripwinkelier. In het kielzog van Batman heeft ook diens aartsrivaal De Joker (in de speelfilm, volgens zeggen, voortreffelijk gestalte gegeven door Jack Nicholson) enorme po pulariteit verworven. De gemeen grijnzendè kop van De Joker prijkt inmiddels ook op menig T- shirt of speldje. "Er zijn mensen die liever De Joker willen dan Batman". Door Batman nieuw leven in te blazen heeft de filmindustrie een Stripwinkelier Wim Maat: "Ik kan niet zeggen dat de Batman-T-shirts dubbele slag geslagen., Er is niet alleen een nieuwe generatie Bat- fans gecreëerd. Ook het volwas sen publiek, dat al jaren fan is van de vleermuisman, vormt een inte ressante doelgroep voor de vele Batman-artikelen die de film ver gezellen. Echte Batfans kunnen hun slag slaan als nooit tevoren. De huidige Batmania stelt de vroegere hoogtijdagen van de vleermuisman volledig in de schaduw. "Verzamelaars zijn helemaal niet zo blij met de huidige rage", weet Wim Maat. "Ze hebben vaak jarenlang alle rommelmarkten af gezocht om iets van hun held te vinden. En nu wordt de markt plotseling overspoeld met Bat man-artikelen. De echte verzame laar wil vaak alles hebben. Maar dat kost ze nu een vermogen". Wim Maat betwijfelt of hij al zijn Batmanspullen wel kwijt raakt. "Sommige dingen zijn be hoorlijk duur. Een Batmanpop kost bijvoorbeeld 87,50 gulden en voor een doosje met 143 orginele kauwgomplaatjes uit de jaren zes tig moet maar liefst 115 gulden worden neergeteld. Erg vind ik het niet als ik met wat dingen blijf zitten", zegt Maat. "Ik zie het een beetje als etalagemateriaal. Het komt niet zo vaak voor dat een speelfilm is gebaseerd op een stripfiguur". Wanhopen over de verkoop van zijn winkelvoorraad doet Maat voorlopig nog niet. Vooralsnog wint de superheld alleen nog maar aan populariteit. "Even wachten", zegt Maat en laat de kassa rinkelen. "Daar gaat weer een pet de deur uit". Batmania (2) Op zoek naar de echte Batmanfan stuiten wij op Hendrik Jan Bra kels (31). Niet dat hij nu de hele dag in Batpak loopt rond te sprin gen. "Maar dat scheelt niet veel", zegt hij zelf. De Warmondse Bat fan draagt geregeld een Bat-t- shirt naar zijn werk in het Sint Elisabeth Ziekenhuis. "Dat vind ik wel leuk". "Het begon allemaal toen ik een ventje van een jaar of acht was", vertelt Brakels. Batman was toen de held in een televisieserie waar bij in het heetst van de strijd kre ten als 'Zoefff en 'Pow' in beeld verschenen. De superheld had toentertijd nog een metgezel in de strijd tegen het kwaad: Robin 'The Boy Wonder' en er waren ook meer tegenstanders om het duo bezig te houden: de 'Riddler', de 'Pinguin' en 'Cat-Woman'. Hendrik Jan Brakels: "Ik kreeg toen mijn eerste speelgoedauto van de Batmobile". "Begin jaren tachtig ben ik pas serieus begonnen strips en speel goed te verzamelen. Hoe dat kwam? Tja, op een gegeven mo ment komt er wat oud speelgoed te voorschijn en ik kwam een vriend tegen met dezelfde inte resses. Dan gaat het van lieverlee verder. Ik ben op rommelmark ten gaan zoeken en later op gespe cialiseerde beurzen. Van het één komt het ander". Brakels wil niet per Se alles hebben. "Ik verzamel voorname lijk stripalbums en speelgoed van televisieseries. Dus niet alleen van Batman, maar bijvoorbeeld ook van de Thunderbirds. Ik ben wel selectief. Tussen de huidige Batmanartikelen zit veel rotzooi. Ik koop geen bekers of blikjes en dat soort flauwekul. Aan zo'n her uitgave van kauwgomplaatjes be gin ik ook niet. Dat is mij te duur". Brakels vindt het wel leuk om gekleed in een Batman-t-shirt naar zijn werk te gaan. "Dat is ook een beetje tactiek", verklaart hij. "Batman is momenteel het ge sprek van de dag. Als mensen op merkingen maken over mijn shirt en ik raak aan de praat, dan blij-^ Batmanverzamelaar Hendrik Jan Brakels: "Op beurzen wordt met gemak 100 tot 150 gulden neergeteld voor een Batmobile". (foto Jan Holvast) ken ze nog weieens spullen van vroeger te bezitten die ik voor een zacht prijsje kan overnemen. Zo ben ik ook aan delen van mijn verzameling gekomen". "Op speciale beurzen wordt te genwoordig met gemak 100 tot 150 gulden neergeteld voor een Batmobile uit de jaren zestig", weet Hendrik Jan Brakels. Zijn eigen verzameling bevat intussen een twintigtal bijzondere voor werpen waaronder Batmobiles, een Batmanklok en Batmanpop- pen. Het is wel duidelijk: in huize Brakels zal geen misdadiger zich binnen wagen. Batparty We kunnen er niet onderuit. Bat man lijkt Leiden nu toch echt in zijn greep te kr\jgen. Aanstaande zaterdagavond is er een Batman (disco)party in de soos van de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit (Langegracht 65, aanvang 22.00). Batman en Robin zijn in het verleden ooit beschuldigd van het aanmoedigen tot homo seksualiteit. In de nieuwe film was voor The Boy Wonder geen plaats meer. Zou Batman op zoek zijn naar een nieuwe partner?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15