'Meer grip op subsidies aan verenigingen' Zoeterwoude pakt sluipverkeer Grote Polder definitief aan Raad blijft verdeeld over reconstructie Nieuweweg WD en CDA voorzichtig over bouwen in Wassenaar Wassenaarse leerlingen kappen opdringerige prunussen in park BETERE BEHUIZING PEUTERS Zoeterwoude krijgt Kwantum-vestiging Leiderdorp wil vrouwelijke directeur van basisschool ALS U UW MARKT WILT VERGRUTEN, DAN HEBBEN WIJ HIER IETS DAT ERG GDED IN UW KRAAM VAN PAS KDMT. Groot^pDamiate NN0 Proef wordt praktijk en Platanenlaan gaat dicht ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse Platanenlaan wordt volledig afgesloten voor motor voertuigen. Alleen voor fïets- verkeer komt er een doorgang in deze verbindingsweg tussen de Zoeterwoudse Hoge Rijn dijk en het industrieterrein Gro te Polder. De Oranjeweg en Ommedijkseweg blijven, net als in de afgelopen proefmaan- den, 's middags van half vier tot zes uur dicht voor alle auto's. Over deze maatregelen werden de plaatselijke raadsfracties het gister avond eens in een vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. De maatregelen zouden no dig zijn om de buurt van veel sluip verkeer te verlossen. B en W hadden voorgesteld de Platanenlaan eenzelfde behande ling te geven als de twee andere straten, maar buurtbewoners wier pen tegen dat de laan de héle dag wordt gebruikt door automobilis ten. Omdat deze laan midden in een woonbuurt ligt, achtten ook de raadsfracties dit doorgaande ver keer ongewenst. Zodra de rijksweg 11-west een plekje krijgt achter het industrieter rein, wil Progressief Zoeterwoude voorstellen om de Oranjelaan volle dig af te sluiten voor autoverkeer van en naar het industrieterrein. Nu zou dat nog niet kunnen. Protest Tegen de tijdelijke afsluiting van de Ommedijkseweg liepen gister avond 300 buurtbewoners te hoop. Volgens woordvoerder J. Dingjan wordt de hele wijk gestraft voor de overtredingen van anderen. De paal in de middagspits maakt het buurt bewoners onmogelijk het stoplich tenkruispunt van de Burgemeester Smeetsweg te nemen. Ze moeten uitwijken naar het kruispunt bij de 5 Meilaan en dat zou veel gevaarlij ker zijn. Ook verweet de woordvoerder het college een ambtelijk advies te negeren, waarin negatief werd ge oordeeld over de afsluiting. De ge meente zou de afsluiting van de Ommedijkseweg drie maanden moeten terugdraaien om te zien welke gevolgen de openstelling van de Weipoortseweg heeft voor het sluipverkeer. Burgemeester A.J. Houdijk en de drie raadsfracties voelden niets voor zo'n proef. Ze waren vooral be zorgd over de gevolgen voor Nas- saulaan, een zijstraat van de Omme dijkseweg. De Nassaulaan zou een extra hoeveelheid auto's niet kun nen verdragen en een afsluiting van de Ommedijkseweg verdienen. Zelfs de getelde 150 sluipauto's per dag zouden al te veel zijn voor de laan. WD-raadslid H. van der Kooi verwoordde de stemming als volgt: "We kunnen eindeloos blijven pra ten over tellingen die op al dan niet gelukkige tijdstippen hebben plaatsgevonden en wij kunnen nog veel experimenteren, maar de Nas saulaan wordt door het sluipver keer nu eenmaal belast". Buurtbewoner Dingjan sloot de discussie af met een rede waar de te leurstelling van af droop. Het was hem tegengevallen dat geen enkel commissielid zich druk had ge maakt over de veiligheid van de be woners van zijn wijk Hoge Rijndijk oost. Tijdens de 'afsluitingsuren' zouden de mensen hun wijk niet veilig meer in of uit kunnen. Oegstgeest wil beleid aanscherpen Alleen WD Zoeterwoude steunt voorstel Ben V ZOETERWOUDE - Er bestaat nog altijd geen overeenstemming in de Zoeterwoudse gemeenteraad over de reconstructie van de Nieuwe weg. Het voorstel dat het college van Zoeterwoude gisteravond deed in de commisievergadering openba re werken, heeft schipbreuk gele den. Het college stelde de raadsfrac ties voor de reconstructie van de weg op een milieuvriendelijke ma nier uit te voeren. Dat betekent dat de 196 bomen aan de noordkant al lemaal worden verplaatst. Op die manier kan de weg een halve meter opschuiven. B en W hebben contact gehad met een firma die de herplan ting zou kunnen uitvoeren zonder schade toe te brengen aan de bo men. Het college heeft haast met de reconstructie omdat tot het einde van dit jaar 75 procent van de kos ten door de provincie worden ver goed. Daarna moet de gemeente ih haar eentje opdraaien voor de kos ten van circa 1 miljoen gulden. Alleen de VVD-fractie was gister avond bereid het voorstel te steu nen. De liberalen plaatsten wel vraagtekens bij de vooronderstel ling dat de bomen zonder enige schade kunnen worden verplaatst. De WD heeft van het ministerie van landbouw begrepen dat dit bij na onmogelijk is. De CDA-fractie kon zich vereni gen met de reconstructie van de weg en de verschuiving in noorde lijk richting. Maar het verplaatsen van de bomen ging de fractie te ver. CD A-raadslid J. van de Salm stelde voor de bomen tot de grond toe weg te zagen en de rest in de grond te la ten zitten. Op die manier hoeft het wortelgestel niet te worden uitge graven en wordt de waterleiding niet beschadigd. Van de Salm hield het college voor dat op die manier ongeveer 100.000 gulden kan wor den bespaard. Het aanplanten van jonge boompjes moet de groene 'aanblik blijven waarborgen. Onmogelijk Volgens een woordvoerder van ge meentewerken kan het voorstel van de christen-democraten onmogelijk worden uitgevoerd: "De fundering van de weg loopt tot aan de tegen woordige bomenrij, dus als de weg wordt opgeschoven moeten de bo men met wortel en al wijken". Vol gens hem wordt de waterleiding in ieder geval beschadigd. De fractie van Progressief Zoeter woude (PZ) zag helemaal niets in de reconstructieplannen. "Wij zien niet in waarom de wegen moeten worden aangepast aan het voortdu rend zwaarder wordende verkeer", aldus PZ-raadslid' A.Kolff. Zij be toogde dat de weg nu nog goed ge noeg is voor het lokale verkeer en Burgemeester A. Houdijk: ..'De Nieuweweg is nu al heel slecht'.. dat ander verkeer moet worden ge weerd. "Voor een reconstructie al léén omdat er subsidie beschikbaar is, voelen wij helemaal niets", aldus Kolff. Haar fractie wil pas recon strueren wanneer dat echt noodza kelijk is. 'Wanneer het zo ver is moet de gemeente het dan inderdaad maar zelf betalen", aldus de pro gressieven. Burgemeester A. Houdijk ant woordde dat de weg nu al erg slecht is. 'Anders stelt de provincie geen subidie van zeven ton beschik baar", meende hij. Verder vroeg hij zich af of de gemeente inderdaad het zware verkeer moet weren dat de agrarische bedrijven bedient. Drs. F. Veltman directeur Amro LEIDEN - Drs. F.W.J. Veltman (43) is per 1 oktober benoemd tot districtsdirecteur van de Amrobank aan de Stationsweg in Leiden. Velt man volgt J.Ph.A. Huges op, die de bank verruilde voor een andere functie in het bedrijfsleven. Velt man is sinds 1974 in dienst van het Amro-concern en was tot voor kort directeur van de vestiging in Hen gelo. OEGSTGEEST - De politie- ke partijen in Oegstgeest willen meer inzicht hebben in de manier waarop vere ningen en instellingen om springen met subsidiegel den. Op die manier kan de gemeente nieuwe subsidie aanvragen beter beoordelen. Nu dient veelal de hoogte van ontvangen subsidie als maatstaf voor het toewijzen van nieuwe subsidie. Wethouder H.A. Rijks (WD) stelde de raadscommissie welzijn gister avond voor om bij de behandeling van de voorjaarsnota 1990 duidelij ke politieke keuzen te maken voor het welzijnsbeleid, hetgeen gevol gen heeft voor de begroting 1991. Het veranderen van de criteria voor subsidieaanvragen voor 1990 is vol gens Rijks niet meer mogelijk. Hij verzocht de commissie daarom het welzij nsprogramma voor 1990 goed te keuren. PvdA-raadslid F.C.M. Wegman stelde voor om verenigingen in het vervolg een activiteitenplan te laten opstellen dat jaarlijks bij de ge meente moet worden ingeleverd. Ook zou er een jaarverslag moeten komen waaruit duidelijk blijkt wat er met het geld is gedaan en wat daarmee is bereikt. Verder zou de gemeente volgens de sociaal-demo- WASSENAAR - Een knieval voor de Wassenaarse VVD. Zo noemt D66 de voorzichtige stellingname van het plaatselijke CDA over wo ningbouw. Had de fractie zich bij de vorige college-onderhandelingen nog hard gemaakt voor woning bouw in de zogeheten reservegebie den rond Weteringpark, gister avond was ze veel voorzichtiger in de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en openbare werken. Er ontbrandde dan ook een dis cussie toen PvdA en D66 pleitten voor het voortzetten van de bouw- stroom. De vier collegepartijen heb ben drie-en-een-halfjaar geleden af gesproken in vier jaar 481 'sociale' woningen te bouwen en D66 denkt ook de komende vier jaar aan derge lijke aantallen. Om te voorkomen dat het aantal bewoners onder de 25.000 zakt, zou Wassenaar aan het eind van de eeuw 1000 woningen meer moeten tellen. De woningen kunnen een plekje krijgen in de reservegebieden, op bekende snipperlocaties als Kloos- terland en kleine plekken in de ver schillende wyken, merkte D66 op. Het gaat om gesubsidieerde en niet- gesubsidieerde bouw en het motto moet zijn: 'bouwen voor de toe komst'. De bouw van te kleine wo ningen zou de gemeente kunnen opbreken. Zoetermeer De PvdA noemde gisteravond geen concrete aantallen, maar maakt zich in het nieuwe concept-verkiezings programma sterk voor 500 wonin gen tot 1994. De WD liet zich gis teravond evenmin uit over aantal len, maar wel over soorten wonin gen. De fractie wil minder gesubsi dieerde woningen en meer vrije- sectorwoningen. Ze maakte zich vooral sterk voor goede midden klassewoningen en wil de bewoners van nieuwe woningen de ruimte ge- Het betekent dat op beschikbare locaties minder woningen kunnen komen dan B en W hebben aangege ven en kan alsnog een reden zijn om, samen met het CDA, te kiezen voor de reservegebieden. Daar zou ruimte zijn voor 350 woningen. Het CDA noemde die reservegebieden gisteren 'de laatste uitwijkmogelijk heid'. De WD liet weten dat wan neer Wassenaar zichzelf vol acht, gekeken moet worden naar andere locaties in de regio. De partij noem de daarbij Zoetermeer, op voor waarde dat het openbaar vervoer goed is. craat eens in de vier jaar een be leidsadvies aan de verenigingen moeten kunnen geven. De politicus wil de totale subsi- diepot van welzijn (ruim 1,6 miljoen gulden) met één procent korten. Het vrijkomende bedrag van 16.000 gulden kan voor speciale doelein den worden gebruikt, maar ook nieuwe activiteiten kunnen uit dit fonds worden betaald. De PvdA wil op deze manier verenigingen prik kelen om tot goede plannen te ko- Buit Voor 1991 wil M.J. Poelmans (D66) duidelijke keuzen maken. "Bij de grotere instellingen moeten we ons afvragen hoe we die buit verdelen", zei hij. WD-er H.A.C. Kamphuisen signaleerde de nadelen die aan het opstellen van een activiteitenplan kleven: "De instellingen die het handigst zijn in het opstellen van zo'n plan, krijgen het meest". Ver der vindt Kamphuisen dat wanneer de gemeente blijft groeien en meer geld van het rijk krijgt, er ook meer geld voor welzijnssubsidies be schikbaar moet zijn. Zonder dat er tijdens de discussie namen van instellingen werden ge noemd, stelde D66-raadslid Poel mans vast dat de gemeente te kort heeft geschoten in het jongeren werk. De extra voorzieningen voor jongerenwerk kunnen wat de partij betreft op korte termijn worden be taald uit de 'Haaswijk-pot'. Leerlingen van het Wassenaarse Rijnlands Lyceum aan het werk in het plaatselijke park Rust en Vreugd. (foto Ellen Martens) WASSENAAR - Honderdvijftig leerlingen van het Wassenaarse Rijnlands Lyceum ontdoen het plaatselijke park Rust en Vreugd deze week van opdringerige pru nussen. De snelgroeiende prunus sen verstikken bomen en struiken en moeten met wortel en al worden uitgeroeid. Het betekent hard werk voor de studiehoofden uit 4 havo en 4 athe neum; voegt praktijkervaring toe aan de kale studie en leidt hopelijk tot een andere mentaliteit. Rector J.J. Mos: "In Wassenaar glimt elk blad aan de boom en ik vraag me weieens af of de kinderen het unie ke nog wel zo zien. Beseffen ze het bevoorrechte van hun situatie of denken ze dat het overal zo is en al tijd zo zal blijven?" Mos hoopt dat het project de nieuwsgierigheid en waardering le vend houdt en de leerlingen nieuwe dingen laat zien in een omgeving waar ze dagelijks doorheen fietsen. Als het goed is gaan ze zich verant woordelijk voor die omgeving voe len en kunnen er meer projecten van de grond komen. Volgens de rector kampen ook andere Wasse naarse parken met achterstallig on derhoud en zou het een goede zaak zijn om ook daar afspraken over te maken met de gemeente. De contacten met de Stichting Rust en Vreugd werden vorig jaar gelegd tijdens een milieu week van het 'Rijnlands'. Sindsdien heeft een bestuurslid van de stichting meer malen bij biologielessen geassis teerd en volgde overleg over het on derhoud. De gemeente verricht het globale onderhoud in het park, zoals het bijhouden van paden en het rooien van grote bomen. In de bioleogielessen werd uitgelegd wat er nog meer nodig is en hoe je te werk dient te gaan. Goed doel Maandag begonnen de eerste leer lingen. In gröepen werkten ze ge middeld twee-en-een-half uur om moe maar voldaan Rust en Vreugd te verlaten. Gistermiddag trok de laatste groep het bos in, op zoek naar de prunussen die in lengte va riëren van 10 centimeter (een baby) tot drie meter (vier jaar oud). Vol gens de rector zijn nog niet alle kwa den uitgeroeid: "In de winter ko men we met de hele school terug om de zaak helemaal af te maken. Als het goed is, is het park dan voor een jaar vrij van die troep. Na dat jaar beginnen we dan wel weer op- Voor iedere boom die de jongeren verwijderen gaat een dubbeltje naar goede doelen als Amnesty Interna tional of het Wereld Natuurfonds. De rector noemt dat 'leuk en aar dig', maar hecht meer waarde aan het 'immateriële aspect'. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude krijgt een vestiging van de Kwan tumhallen. Het gemeentebestuur heeft gisteren officieel toestem ming gegeven voor de bouw van een nieuw bedrijfspand aan de Ho ge Rijndijk. Overigens was die bouw vorige week al begonnen. Wanneer alles volgens plan ver loopt, wordt de vestiging rond de zomer van 1990 voor het publiek ge opend. De directie van Kwantum Nederland is voorzichtig met mede delingen over de exacte openings datum. "We zijn geheel afhankelijk van de weersomstandigheden", meldt een woordvoeder van de di rectie. Hij verwacht dat bij een zach te winter de deuren van de nieuwe vestiging misschien al in mei open kunnen, bij lange vorstperiodes kan het wel eens na de bouwvakkvakan- tie worden. De directie van de groothandel heeft al langer plannen voor een nieuwe vestiging in de buurt van Zoeterwoude. Volgens de woord voerder bedient de vestiging in Val kenburg een te groot verzorgings gebied en is het er te druk: "Behalve de klanten uit Leiden en de duin- en bollenstreek, moeten ook mensen uit de omgeving van Alphen wor den opgevangen". Een onderzoek wees bovendien uit dat veel mensen uit de Rijnstreek de Kwantum-ves tiging wat dichter in de buurt willen hebben. hal wordt gebouwd aan de Hoge Rijndijk, achter de panden van Leski-meubelen en Leen Bakker. De gemeente Zoeter woude heeft geen bezwaar aangete kend tegen de nieuwe hal. "De plan nen passen goed in het bestem mingsplan, dus wat ons betreft kon de toestemming snel worden ver leend", meldt een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling openbare werken. Hij verwacht geen extra verkeersproblemen. Het verkeer kan de parallelweg langs de Hoge Rijndijk gebruiken. Verder worden bij de nieuwe vestiging 150 parkeerplaatsen aangelegd, zodat ook dat soepel kan verlopen. Het terrein waarop de r komt te staan was in handen van een particulier. De grond is aange kocht door een aannemer in Voor schoten, die ook de bouw uitvoert. ZOETERWOUDE - Door het onthullen van het nieuwe naam bord verrichtte CDA-raadslid J.C.M. Berkouwer gistermorgen de officiële opening van de peu terspeelzaal 'Drie turven hoog' aan het Kooikerspad in Zoeter woude Rijndijk. In haar openingstoespraak herinnerde Berkouwer aan de slechte buitenspeelplaats van de Eendenkooi, de vorige behuizing van de peuters. Het CDA-raads- lid heeft zich er vaak aan ge stoord dat deze ruimte 's mor gens afgezet diende te worden op de parkeerplaats, waar de vori ge avond automobilisten hun as bakken hadden geleegd. De kin deren speelden dan tussen peu ken en lege blikjes. Bovendien was het moeilijk het speelterrein te beveiligen. Bij de nieuwe be huizing is een aparte speel plaats met een zandbak aange legd, geheel omgeven door stevig hekwerk. Voorzitter van de peuterspeel zaal, mevrouw Van der Meer, vertelde dat 'Drie turven hoog' met 53 kinderen helemaal vol zit. Sinds enige tijd is er zelfs een wachtlijst. Het nieuwe onderko men is iets kleiner dan de ruimte in de Eendenkooi, maar Van der Meer spreekt toch van een verbe tering. De verhuizing heeft de stich ting niet veel gekost. De aanleg van een speelplaats en de inter ne verbouwing van de voormali ge Klimopschool zijn door de ge meente betaald. LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp heb ben voor de tweede keer kandida ten opgeroepen te solliciteren naar de functie van directeur aan de openbare basisschool Prins Willem Alexander. Het college wil het liefst een vrouw aanstellen. De eerste sollicitatieronde, in april van dit jaar, eindigde in een hoogoplopend conflict over de keu ze van de uiteindelijke kandidaat. Het schoolbestuur, de gemeente, koos voor een vrouwelijke kandi daat; het schoolteam vond een an dere, mannelijke kandidaat beter geschikt. De advertentietekst voor de vaca ture is iets aangescherpt. In de eer ste versie werden vrouwen 'nadruk kelijk verzocht te solliciteren'. Nu wordt gesteld dat vrouwen bij gelij ke geschiktheid de voorkeur boven mannen genieten. Leiderdorp voert officieel nog geen 'emancipatiebeleid'. In de ont- werp-emancipatienota stelt het col lege van B en W voor om een 'plan van positieve actie' te ontwikkelen ter 'bevordering van de benoeming van vrouwen bij vacatures in de schoolleiding'. De emancipatienota is nog niet door de gemeenteraad goedgekeurd. Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren Haarlems \detyphoon Dagblad LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Ialphens IJmuider Beverwijkse dagblad Courant Courant

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14