TAD LEIDEN Fokker schrikt flink van proces-verbaal LEIDSCH DAGBLAD 'We zijn heel ongelulddg met deze zaak' Pijpenkabinet koopt inventaris van 19de eeuwse pijpenmakerij 't Spoortje viert 10 jaar vrouwenwerk MOLEN DE VALK ALS MINIATUUR 'Half miljoen meer nodig voor onderhoud sportvoorzieningen' Dr. Van Vliet krijgt functie bij Cites Buit van 700 bij overval op pompstation E-TEAM KAN AAN HET WERK 'Leidsch Dagblad hoort bij de stad en de Leidenaar' s DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 LEIDEN - Het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft Fokker de bel aange bonden nadat het had ge constateerd dat de vliegtuig fabriek sinds de zomer de lo zing van giftige stoffen niet heeft teruggedrongen. In ju ni stelde dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken Fokker - en ook de KLM - publieke lijk aan de kaak omdat deze bedrijven hun milieu-ver plichtingen niet nakwamen. Fokker reageerde destijds woedend op de uitlatingen van Van Tuyll van Serooskerken, en verklaarde dat het bedrijf zich keurig aan de richt lijnen hield. Volgens woordvoerder C. Meijer van het Hoogheemraad schap is de fabriek echter doorge gaan met de vervuiling. "En sinds juni is er ook niets gebeurd om de lozing te stoppen". Het Hoogheem raadschap heeft daarom het open baar ministerie ingelicht. Dat heeft het schap vervolgens weer op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek is naar voren gekomen dat Fokker drie tot vier keer zo veel cadmium, arseen, chloor en olieresten op het opper vlaktewater loost dan volgens de vergunning zou mogen. "De fabriek is verder verplicht haar afvalwater voortdurend zelf te controleren en de resultaten van die controle naar ons op te sturen", verklaart Meijer. "Van die controle hebben we echter niets gemerkt. Althans, we hebben nooit de resultaten ervan gezien". Reden genoeg voor het Hoogheem raadschap om een proces-verbaal op te stellen. Persofficier mevrouw C. Hem mes-Boender van het openbaar mi nisterie in Haarlem kan nog niet zeggen welke gevolgen het proces verbaal voor de vliegtuigfabriek kan hebben. "Het onderzoek van het Hoogheemraadschap is hier nog niet bekend. We willen dat eerst be kijken voordat we verdere stappen zetten". Het openbaar ministerie heeft verschillende mogelijkheden om Fokker 'aan te pakken'. Het kan de vliegtuigfabriek eventueel een boete opleggen of voor de rechtei slepen, maar het kan ook volstaan rnet een gesprek. De meest vérgaan de stap - sluiting van de fabriek - wordt vooralsnog niet overwogen. "Dat is niet bepaald het eerste waar aan we denken", aldus persofficier mevrouw Hemmes. Woordvoerder B. van Veen van Fokker zegt dat de fabriek het pro ces-verbaal 'heel hoog opneemt'. "We zijn er stevig van geschrok ken". Fokker wil de stappen van het openbaar ministerie afwachten, maar is vast van plan alle medewer- king te verlenen aan het terugdrin gen van de vervuiling. "We zijn heel ongelukkig met deze zaak, want we vinden eigenlijk dat een grote fa briek als Fokker op milieugebied een voorbeeld moet zijn voor ande re bedrijven". LEIDEN - Het r tabakspijp van klei, het Pijpenka binet in Leiden, heeft de comple te inventaris van de negentiende eeuwse pijpenmakerij van de fir ma Goedewaagen aangekocht: honderden messing pijpvormen, speciale gietijzeren bankschroe ven, kisten vol klein handgereed schap en reclamedrukwerk. Het is de grootste aankoop die het Pij penkabinet in haar 20-jarig be staan heeft gedaan. Een overzicht van het materiaal is van 14 okto ber tot 27 november te zien in Lei den en in het Pijpen- en Aarde werkmuseum De Moriaan in Gouda. De dubbeltentoonstelling om vat vormen voor pijpen van zes centimeter tot meer dan een me ter. De mallen dateren van 1770 tot 1930. De exposities belichten de technische aspecten vanuit het historisch materiaal. In' Gouda wordt het meest uitgebreide en instructieve deel getoond. In Lei den liggen de historische en es thetische topstukken te kijk. De meest populaire attractie van het Pijpenkabinet is het pijp- maken. Het Pijpenkabinet "heeft besloten met ingang van volgend jaar elke eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur het pijpmaken te demonstreren. Ie dere derde zondag van de maand is er van 13.00 tot 17.00 uur 'pij- pelogisch' spreekuur, waar men sen terecht kunnen met vragen over pijpekoppen en tabaksdo-- Ter gelegenheid van het 10-ja- rig regeringsjubileum van konin- ging Beatrix organiseert het Pij penkabinet volgend jaar in febru ari een tentoonstelling van gele- genheidspijpen die betrekking hebben op het Huis van Oranje. De eerste kleipijpen zijn al in 1630 gemaakt met de portretten van stadhouder Frederik Hendrik en zijn gemalin Amalia van Solms. De pijpen, de persvormen en zo mogelijk de vorstelijke portretten worden in hun historische sa menhang getoond. In aansluiting op de manifesta ties rond het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus is volgend jaar vanaf mei een tentoonstelling te zien over de tabaksplant. De expositie laat vroege vermeldin gen van tabak in kruidenbeken en andere zestiende en zeventien de eeuwse drukken zien, alsmede de eerste in Nederland gerookte pijpen die de laatste Indianen uit midden-Amerika nalieten. Als extraatje staan gedurende de ten toonstelling bloeiende tabaks planten in het museum, die op dit moment worden gekweekt. ■432 BASF VHS 300 Verschaft u, dankzij revolutionaire techniek een avondvullend programma. Geniet maar liefst 5 uur lang van een perfecte beeld en geluidskwaliteit Exclusief voor uw warenhuis Dat het bedrijf sinds juni niets heeft gedaan om de lozingen terug te dringen, ontkent Van Veen. "On langs heeft een gesprek plaats ge had tussen de raad van bestuur van Fokker en het Hoogheemraad schap. Toen hebben we een aantal maatregelen afgesproken, die we met veel voortvarendheid ter hand willen nemen". De Fokker-zegsman tekent hierbij echter wel aan dat als het Hoogheemraadschap deze zo mer niet 'via de media had gediscus sieerd', maar de kwestie meteen aan de orde had gesteld bij de raad van bestuur, de kwestie veel sneller ge regeld had kunnen worden. In juni wisten we nog niet eens wat er pre cies aan de hand was. Wat hadden we toen moeten doen?" Van Veen verklaart ook dat het voor Fokker niet meevalt om voort durend aan de milieu-eisen te blij ven voldoen. "Ons produktie-pro- ces wordt steeds ingewikkelder, terwijl de normen steeds strenger worden. Wat vandaag nog is toege staan, is morgen bij wijze van spre ken ten strengste verboden. Dan kan het gebeuren dat we achterlo pen bij de richtlijnen". LEIDEN Buurthuis 't Spoortje viert volgende week het tienjarig bestaan van het vrouwenwerk, dat destijds begon bij de stichting De Zevensprong in Leiden-Noord. Met een aantal activiteiten wil het buurt huis duidelijk maken wat het vrou wenwerk voor vrouwen betekent of heeft betekend. Ter gelegenheid van het jubileum is een boekje uitgebracht onder de titel 'Ik had dit niet willen missen'. In het boekje, dat zondag 15 oktober wordt aangeboden aan in het vrou wenwerk werkzame vrouwen, ver telt een wijkbewoonster over haar ervaringen in het vrouwenwerk. Die dag is er ook een feest voor al le wijkbewoners en overige belang stellenden. Om 13.00 uur gaat een draaiorgel door de wijk, om 13.45 worden er ballonnen opgelaten bij hpt buurthuis. Om 14.00 uur wordt teruggeblikt op de afgelopen tien jaar door middel van onder meer sketches en liedjes, gevolgd door de aanbieding van het boekje en een disco (15.30 uur). Een Marokkaans vrouwenfeest wordt dinsdag 17 oktober gehou den van 10.00 tot 14.00 uur voor alle vrouwen uit Leiden-Noord. Woens dag 17 oktober is er vrouwenfeest met onder meer een optreden van 'Lady Komedy' (circus"en 'variété met (zelf)spot'). Het feest begint om 20.00 uur. Kinderopvang is op zon dag en dinsdag aanwezig. nm LEIDEN/DEN HAAG - Mad.urod.am is sinds gisteren officieel in het hezit van zijn eigen molen De Valk met aan de voet de 3 oktober-kermis. Burgemeester Goekoop zette gisteren de kermis in beweging door met een hamer een klap te geven op een Kop van Jut. Madurodam besloot een kopie van molen De Valk neer te zetten omdat de molens die tot nu toe in de miniatuur stad staan, niet allemaal even goed overeenkomen met de werkelijkheid. Volgens een woordvoerster is daarom wat betreft een stelling-korenmolen in de omgeving van Den Haag gezocht naar een bestaande molen die als voor beeld kon dienen. Dat werd dus molen De Valk, mede bijzonder omdat het ook een museum is. De miniatuurmolen De Valk is gebouwd op een schaal van 1:25 en vervaardigd van aluminium. De kermis staat al langer in Ma durodam, maar is grondig vernieuwd. (f„to vvim Dijkman) LEIDEN De gemeente Lei den geeft te weinig geld uit aan onderhoud van sportaccommo daties. Daardoor zijn er onvol doende financiën beschikbaar voor tijdige renovatie van sport velden, trainingsvelden en ma chines in zwembaden voor het behoud van een goed klimaat. Voor goed onderhoud is er jaar lijks een half miljoen gulden meer nodig dan nu beschikbaar Dit schrijft de Leidse Sport Federa tie (LSF) in een brief aan de ge meenteraad. De federatie, die de be langen behartigt van vrijwel alle Leidse sportverenigingen, schrijft al herhaaldelijk te hebben gesigna leerd dat het budget voor investe ringen wordt gebruikt voor nor maal onderhoud. Daardoor is er voor werkelijke investeringen geen geld. De LSF schrijft zich "in ernstige mate zorgen te maken over de wijze waarop in het algemeen de belan gen van sport en recreatie van deze gemeente worden behartigd". In de brief aan de raad merkt de federatie verder op dat de gemeente Leiden relatief weinig geld aan sport en re creatie besteedt, namelijk 23 gulden per inwoner. In vergelijking met de gemeente Enschede is dat 2,5 mil joen gulden per jaar minder. Tijdens de behandeling van de begroting door de raadscommissie voor volkshuisvesting en sport zei wethouder Tesselaar dat "er metho des moeten worden gevonden om meer geld voor onderhoud te ver krijgen". Hij merkte daarbij op dat er op ander gebied besparingen moeten worden gevonden. De wet houder dacht daarbij hardop aan fu sies van kleine sportverenigingen. Daardoor zouden sportvelden afge stoten kunnen worden en meer geld vrij komen voor andere accommo daties. CDA'er Biegstraaten zei geen voorstander te zijn van het gedwon gen samengaan van clubs. Hij wees op het andere karakter van kleinere sportverenigingen. "Die moeten blijven bestaan indien zij aan hun verplichting voldoen om de huur te betalen". Tesselaar vroeg zich hardop af waarom de gemeenten geen limiet mocht stellen aan de omvang van een sportvereniging. "We trekken toch op zoveel gebieden grenzen. Zo vinden we dat een basisschool met minder dan 125 leerlingen geen bestaansrecht heeft. Waarom mo gen we dat op sportgebied geen nor men stellen". Dat er weinig clubs trek hebben in een samengaan met een armlastige vereniging vond Tesselaar geen argument. "Dat is een kwestie van solidariteit. In de volkshuisvesting hebben ook de sterke woningbouwverenigingen de zwakkere op sleeptouw geno- De wethouder zag echter ook niet in hoe de clubs tot een fusie kunnen worden gedwongen. "Het initiatief ligt bij de verenigingen zelf'. Tot nu toe hebben steeds de leden van klei nere clubs zich tegen fusies verzet. "Het zijn dan vooral de kaarters die naar zo'n ledenvergadering komen. Die zijn bang hun honk kwijt te ra ken", meent Tesselaar. LEIDEN - De heer dr. G. van Vliet, wetenschappelijk directeur van de Hortus Botanicus in Leiden, is be noemd tot plantendeskundige bij de aan de VN verbonden organisa tie Cites in het Zwitserse Lausanne. Cites werd 15 jaar geleden opge richt om de handel in beschermde planten- en diersoorten te beteu gelen. Nederland is sinds 1984 lid van deze organisatie. Van Vliet zal de lidstaten adviseren over maatrege len die moeten worden genomen om de internationale handel in be dreigde plantensoorten volgens de regels te laten verlopen. Zijn benoe ming geldt voor een periode van driejaar. De kosten worden door de Nederlandse overheid betaald. Het is voor het eerst dat Cites een plan tendeskundige in huis krijgt. LEIDEN Twee overvallers heb ben gisteravond ongeveer 700 gul den buitgemaakt bij een overval op de Fina-benzinepomp aan de Lam- menschansweg. De twee mannen betraden rond 23.00 uur de winkel en pakten wat chocola en frisdrank. De ene man deed alsof hij wilde af rekenen, maar liep door tot achter de toonbank. De 24-jarige pompbe diende wees de man erop dat dat niet was toegestaan. Even daarop richtte de man een pistool op de be diende en zei in gebroken Engel s/Nederlands dat hij op de grond moest gaan liggen. De overvaller opende de kassa en greep het geld. Samen met de an der, die vermoedelijk op de uitkijk heeft gestaan, ging hij er lopend vandoor. De pompbediende sloeg vervolgens alarm. De politie heeft zonder resultaat de buurt uitge kamd. Volgens de bediende gaat het om twee Zuideuropese mannen. De een is ongeveer 34 jaar en heeft lang zwart haar tot op zijn schou ders. De ander is rond de 25 jaar en heeft kort zwart haar. Verbod gebruik tropisch hardhout LEIDEN Er is een verbod tegen het gebruik van tropisch hardhout in de bouw op komst. De gemeente wil het gebruik van deze houtsoort verbieden via de gemeentelijke bouwverordening. Gebruik is al leen toegestaan indien er geen an dere mogelijkheden voorhanden zijn. Voorstellen hierover worden nog voor het einde van het jaar aan de gemeenteraad voorgelegd. Wethouder Tesselaar zei de raads commissie voor volkshuisvesting gisteren tijdens de begrotingsbe handeling dat er gekeken wordt of er meer materialen verboden die nen te worden. "Ik heb het idee dat er nu materialen worden gebruikt, waarvan we over een aantal jaren uit milieu-overwegingen zeggen, hadden we dat maar niet gedaan". LEIDEN Wethouder Van der Nat (economische zaken) en de directeur van het energiebedrijf (EWR) J. Ha- ijkens hebben gisteren het officiële startsein gegeven voor het Energie-team (E-team). Zij deden dat door een kort tochtje per kameel over het terrein van hef energiebedrijf te maken. Inwoners van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude kunnen gebruik maken van de diensten van het E-team. De leden van het team geven gratis adviezen over energiebesparing en verrichten kleine reparaties waar mee maximaal 75 gulden aan materiaal gemoeid is. Vanaf vandaag is het E-team bereikbaar onder nummer 071- 252525. (foto Jan Holvast) LEIDEN/HAARLEM - "Het zou ons zeer aan het hart gaan als het Leidsch Dagblad straks niet meer op dezelfde wijze en op hetzelfde' niveau zou kunnen functioneren als het nu doet. De krant hóórt bij de stad en de Leidenaar". Dat zei de Leidse wethouder Van der Nat van economische za ken gisteren tijdens een bespre king in Haarlem met de directie van Damiate Holding, het dagbla denconcern waartoe behalve het Leidsch Dagblad ook het Haar lems Dagblad, De Typhoon (Zaandam) en de Nieuwe Noord hollandse Courant (Purmerend) behoren. Begin september legde de directie van Damiate Holding aan de centrale ondernemings raad een concept-bedrijfsplan voor, waarbij zij een veel nauwere samenwerking tussen Haarlem en Leiden voorstelt. Binnen- en buitenlands nieuws zouden in de nabije toekomst in Haarlem wor den verwerkt en de (verouderde) Leidse drukpers zou vermoede lijk in 1991 moeten worden stilge legd. Bij de vestigingen van Da miate zouden volgens het be drijfsplan in vijfjaar in totaal hon derd arbeidsplaatsen, vooral in de technische sector, via natuurlijke afvloeiing verdwijnen. De Leidse ondernemingsraad heeft zich niet akkoord met de plannen verklaard en bezint zich op alternatieve mogelijkheden om de zelfstandigheid te behou den. B en W van Leiden hadden half september in een brief aan Damiate hun verontrusting over de gang van zaken al uitgespro ken. Het gesprek van gisteren was daar een vervolg op. Directeur J. de Vries van Dami ate Holding poogde de Leidse wethouder ervan te overtuigen dat het Leidsch Dagblad kwalita tief niets te vrezen heeft. "Inte gendeel. Door de samenvoeging kunnen de rubrieken binnen- en buitenland er alleen maar beter op worden en er zullen juist meer redacteuren beschikbaar komen voor stads- en regionieuws. We hebben heus het beste met de krant voor. De economische situ atie (we maken wel winst maar niet genoeg) en de eindigheid van de drukpers in Leiden dwingen ons alleen tot een grotere bunde ling van krachten". Wethouder Van der Nat vroeg zich af waarom niet bepaalde ta ken van de holding naar Leiden konden worden overgeheveld. De Vries toonde zich daarvan geen voorstander: "Je gaat dan weer versnipperen". Van der Nat had tot zijn genoegen geconsta teerd dat er geen gedwongen ont slagen zouden vallen. "Maar er verdwijnt wel een stukje werkge legenheid in Leiden en dat zien we met lede ogen gebeuren". Hij drong er daarom bij De Vries op aan na te gaan of voor "vervan gende werkgelegenheid" in Lei den kon worden gezorgd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13