Suzuki Swift sedan moet het van zijn forse koffer hebben Toyota met Lexus in de top Stadhuis in Luik bezet door stakende agenten Gids leidt tot selectie door rijscholen Canadese politie opereerde 'undercover' in Nederland DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINA 11 i dubbel laadver- Bij de Suzuki Swift is het 'Uno-kontje' van de Hatchback vervangen door een kofferbak met e mogen, zodat er een kloeke sedan is ontstaan. (foto GPD) vanaf januari 1990 is de Suzuki Swift sedan, die als primeur op de IAA/Frakfurt stond, te leveren. Hij is uitgerust met de al bekende 1.3 ltr motor en de nieuwe 1.6 ltr motor met 4 kleppen per cilinder. Met deze sedan met de dubbel zo grote kof ferruimte dan de Swift hatchback, wil Suzuki penetreren in het seg ment van de middelgrote gezinsau to. De importeur lanceerde begin dit jaar de nieuwe 'Giant Suzuki' en brengt nu met de komst van deze 4- deurs sedan het gamma op liefst 12 verschillende Swift-modellen. In de hatchback viel toentertijd de uitstekende zitruimte op en die is nu in de sedan gelukkig ook aanwe zig. De doorgetrokken daklijn ga randeert twee plaatsen voor volwas sen mensen achterin. De 16-klepper ziet er van binnen wat luxueuzer uit, standaard o.m. elektrisch te ver stellen buitenspiegels, een geheel stoffen bekleding, grotere armsteu- nen, een digitaal klokje en een toe fenteller. De nieuwe motor met een hebben een bredere maatvoering vermogen van 95 pk/6000 tr heeft van 165/65 R14 78H. Het eertijd in aan de holle krukas acht contrage- deze rubriek aangeduide nieuwe wichten voor een geruisloze loop. 'Corsa-frontje' heeft dezelfde bum- perpartij met daarin verstralers als Het onderstel van de Swift 1.6 GL in de Swift coupé met de 1.3 Twin is iets aangepast. Een stuggere dem- Cam 16 kleps-motor. Prijzen komen ping en vering alsmede een stabili- volgend jaar vermoedelijk uit op 22 satorstang op de achteras. De ban- mine voor de 1>3 en 26 mille voor de den van dit nieuwe type Suzuki 1.6. Het winterfit maken van de au to is een zaak die niet vroeg ge noeg aangepakt kan worden. Van de ene op de andere dag kan een flinke nachtvorst al voor problemen zorgen. Let er vooral op dat de accu in topcon ditie is, ook onderhoudsvrije ac cu's kunnen een keer uitgeput zijn. Banden zonodig verwisse len voor speciale meer grip ge vende winterhanden, ruite- sproeier- en koelvloeistof op peil brengen, waterdicht maken van ontstekingscircuit met een speciale spuitbus en de ruite- wissers nazien. Wat is de beste manier om je hu meur niet te verliezen bij een motor die in de ochtendkou niet (direct) wil starten? Voeten van de pedalen en tot 20 seconden door blijven star ten. Benzinemotoren slaan meestal binnen de eerste halve minuut dat men doorstart wel aan. Anders een pauze van 30-60 seconden en op nieuw een lange start. Dieselmoto ren zijn zelfontbranders die het van de hitte moeten hebben. Derhalve doorstarten tot hij aanslaat, want hoe langer de motor draait, hoe war mer de lucht wordt om de brandstof te laten ontbranden middels de gloeispiraal. Niet pompen Benzinemotoren hebben meestal een koudstartvoorziening. Dat houdt een precieze hoeveelheid brandstof in voor de koude start. Het gaspedaal indrukken of zelfs pompen op dat pedaal verstoort dit mechanisme. Het kan leiden tot ver zuipen, je ruikt dan een sterke ben zinelucht uit de uitlaat. Een halfautomatische startvoor ziening vereist een keer rustig in trappen van het gaspedaal, dan los laten en starten. Moderne injectie- motoren en de volautomatische st artinstallatie van benzinemotoren vereisen slechts het omdraaien van de startsleutel. In hét instructieboekje staat ove rigens altijd welke startvoorziening de auto heeft en de juiste startproce dure die daarbij hoort. Dieselbrandstof Als het flink koud wordt dan heb ben dieselmotoren last van vlokken in de brandstof. Daar is vanuit de maatschappijen wat aan gedaan door toevoegingen. Er wordt sterk op de weersverwachtingen gelet en zo tijdig mogelijk gezorgd voor die winterse toevoeging waardoor er zonder probleem tot 22 graden on der nul kan worden gereden. Komt men met 'zomerse' diesel brandstof toch in een zeer koude streek dan is bijmengen met 10-20 procent liefst loodvrije benzine raadzaam. De dieselmotor kan daar best tegen, je verliest alleen iets ver mogen en wellicht dat er wat meer klopneiging optreedt. Vervang tij dig het brandstoffilter om bevrie zing van het erin opgevangen water te voorkomen. Het rijgedrag in winterse omstan digheden vereist extra aandacht van de bestuurder. Maak de auto voor het wegrijden eerst sneeuw vrij, ook het dak en vooral de kop lampen. Rij direct weg na de start, de motor en derhalve het interieur worden zo veel eerder warm. Met de versnelling in een hogere stand dan normaal is de aandrijving wat rusti ger en voorkom je slippen op een glad (besneeuwd) wegdek. Wintersport Ruim 1,25 miljoen mensen gaan vol gens de ANWB een wintersport-va kantie houden. De helft van de win tersporters gaat in februari op de lange latten en dat betekent in de Krokusvakantie een grote druk op de toegangswegen en de winter sportgebieden. Zeker als in die pe riode ook nog eens veel Fransen en Duitsers met wintersport gaan. De ANWB vindt een spreiding van de krokusvakantie in ons land dan ook dringend nodig om piekbe- lastingen op de wegen en in de ac commodaties hier en elders te voor komen. Van de Nederlandse sneeuwgan- gers gaat 72 procent met de auto, 19 procent neemt de bus, 8 procent kiest de trein en 1 procent het vlieg tuig. Mensen die met de auto gaan doen er verstandig aan een aantal zaken serieus te bekijken eer ze de wintersportgebieden in trekken. Meestal is het daar een stuk kouder, gladder en zoals duidelijk mag zijn veel drukker. Bij geen of een slechte voorbereiding van de auto en even tueel caravan, kan dat tot pech op de weg en dus extra opstoppingen leiden. Doe dus de dingen die aan het be gin van dit verhaal zijn genoemd. Voor de wintersport komen daar nog wat zaken bij. Hou bij de baga ge op een imperiaal of in de ski-box de maximale dakbelasting in de ga ten. Dat toelaatbare gewicht staat in het instructieboekje. Verder is ski- vervoer in de auto toegestaan mits het zicht naar achter voldoende blijft. Een rechter buitenspiegel is dan heel handig. Sneeuwkettingen Het gebruik van sneeuwkettingen of spijkerbanden kent nogal wat verschillende regels in de diverse landen. In Oostenrijk geven borden aan waar verplicht minstens 2 sneeuw kettingen om moeten; spijkerban den zijn hier niet toegestaan; de pro fieldiepte van de banden moet min stens 1,6 mm zijn. In Frankrijk zijn sneeuwkettin gen slechts op besneeuwde wegen en op sommige bergpassen ver plicht; spijkerbanden mogen op au to's tot 3.5 ton op de aangedreven wielen en er mag niet harder dan 90 km/u mee gereden worden. Het is raadzaam om een sticker bij de grens te kopen met 90 erop. In Duitsland zijn sneeuwkettin gen toegestaan; sommige deelsta ten kennen op Bergstrassen het ver plicht gebruik van winterhanden; spijkerbanden zijn verboden. In Zwitserland geven borden het verplicht gebruik van minstens 2 sneeuwkettingen aan; spijkerban den mogen op alle wielen van auto's tot 3,5 ton en die mogen niet harder dan 80 km/u rijden, terwijl ze niet op de meeste autosnelwegen en auto wegen mogen komen; de mini- mumprofieldiepte van de banden is 1,6 mm. Voor de wintersportvakantie is 4 mm profieldiepte van de banden raadzaam, ook al is wettelijk minder toegestaan. Met dat profiel is het zondermeer goed. Voor de brede hoge-snelheidbanden zijn zeker speciale winterhanden noodzake lijk. Zorg voor dunne olie zodat de motor licht kan draaien bij het star ten, dat belast de accu het minst. Vervangen van een accu kan na 4 jaar nodig zijn, laat hem in een gara ge even nameten. Zet bij temperatu ren onder 10 graden C de schuif op het luchtfilter in de winterstand. Zorg voor vorstvrije vloeistof voor de ruitensproeiers. Onder nummer 06 - 910 910 80 zijn de actuele wegensituatie, het weer en de toeristische tips over Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië, Joegoslavië en Griekenland te horen. Frankrijk, Engeland, België en Spanje zijn te beluisteren onder 06 -910 910 10. SIEM LEEUWENKAMP Lexus, heet het nieuwe automerk nu eenmaal niet vanuit van Toyota. Het eerste en de ko- zaaltje vol Stariets. mende jaren zeker ook het enige model heet LS 400. In een aparte Lexusfabriek wordt deze peperdu- Marketingtechnisch gezien is het euwe merk vergelijkbaar met top pers als de Opel Senator en Nissan auto van rond de 125.000,- ge- Infiniti. Probleem bij de drie ge bouwd. In Amerika moeten specia- noemde merken is de identificatie le dealers ongeveer 1 miljoen dollar investeren om erbij te mogen horen, De status het imago verkoop je de verkopers. Auto': moetje leren verkopen GARAGE DIJKSMAN BV Officieel Toyota-dealer voor Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Valkenburg ZH, Oegstgeest, Voorhout en Noordwijkerhout. Oegstgeesterweg 17-23 - Rijnsburg - Tel. 01718-20500 Vrijdag koopavond het publiek en de nog niet vol doende op peil zijnde scholing van rond 1 ton i dus heeft Toyota in Amerika dealerselectie toegepast kooppunten voor de Lexus te krij gen. In 1990 worden er 50.000 stuks gemaakt, 4 procent gaat naar Euro pa en importeur E. Louwman zal er wellicht niet meer dan 50 per jaar van verkopen. Opboksen tegen gevestigde 'top pers' van BMW, Jaguar en Merce des valt voorlopig nog niet mee. De Lexus LS 400 heeft genoeg in huis om als uiterst luxueuze limousine voor gedistingeerd vervoer zorg te dragen. Ongetwijfeld voortgeko men uit de in 1987 gepresenteerde 2- deurs Soarer, is de 4-deurs auto nu een stuk robuuster van vorm en le vert betere prestaties. De 3 ltr/V6 van toen is vervangen door een 4 ltr/V8 met een haast gelijkgebleven vermogen en trekkracht van 250 pk en 350 Nm/4400 tr. Hij haalt een top van 245 km/u. De 1700 kilo zware Lexus LS 400 is voorzien van alle denkbare snuf jes zoals o.m. een CD-speler/wisse- laar voor 6 schijfjes, elektrisch te stellen gordelhoogte, anti-doorslip- regeling, ABS en een drukknop waarmee de vloeibare kristallen in de binnenspiegel worden geactive- eerd om hinderlijke schittering te voorkomen. De auto heeft in Neder land standaard elektronisch lucht vering, een systeem dat zich conti nu aanpast door middel van sen soren die de stand van het gaspe daal en het stuurwiel, de belading en de snelheid registreren. Naar be lieven is de auto op een hogere stand te zetten. In deze 5 meter lange limousine zit een forse brandstoftank van 85 li ter waarmee een gemiddelde ac tieradius van tegen de 800 kilometer bereikt kan worden. Hij staat op De 5 meter lange Lexus LS 400 weegt 1700 kg heeft veel overeenkomsten met de 500- 205/65 VR 15 banden die om licht metalen velgen zitten. De auto, die in het voorjaar naar Nederland komt, vergde aan ontwikkelings kosten 1,5 miljard gulden. Of met deze eerste Lexus de door Toyota- directeur Toyoda gewenste 'onbe twiste absolute top' is bereikt, zal een zeer koopkrachtig en select pu bliek nog moeten uitmaken. (Japanse hoffelijkheid in combinatie met technische perfectie) Off. Toyotadealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. 1 Weversbaan 9, Leiderdorp. Tel. 071 - 89 92 56 LUIK (GPD) Het stadhuis, van de in zware financiële nood verkerende Belgische stad Luik is woensdag door politiemannen bezet uit protest tegen de achterstallige uitbetaling van hun salaris over september. Zij maakten zich op voor een langdurige bezetting. "Wij blijven hier actie voeren tot ons salaris is uitbetaald", aldus de agenten. Het plein voor het stadhuis is door voertuigen van de rijkswacht afgezet. Zo'n 2000 stakende gemeenteamb- heidssectoren uit Luik en omge- tenaren, aangesloten bij de socialis- ving op zich bij de staking aan te tische vakbond ACOB, trokken gis- sluiten. teren door de binnenstad van Luik. De demonstranten trokken, bege- Vakbondsleider Remacle verzocht leid door loeiende brandweerauto's hen dringend de "waardigheid i kalmte te bewaren" en riep tegelij kertijd ambtenaren in andere over rijkswachters. Op het plein werd een man met een camera door de stakers ontmaskerd als een lid van de Bijzondere Opsporingsbrigade (BOB), nadat hij weigerde zijn iden- de mee-stakende spuitgasten, titeit p'rijs te geven, zij wefden een cordon zetten DEN HAAG (GPD) De Canadese Clous heeft vervolgens het mini! politie heeft via een undercover- terie van justitie gevraagd de zaak te mrnsën.' nad'aT'dTmönstrTntën'zijn Rijkswachters moesten hem ont- brachten hem in veilig heid in een van de overvalwagens, die vervolgens door de stakers werd belegerd. Na een half uur onderhan delen riep Remacle de stakers op de wagen de belegering op te breken. Hij had de verzekering gekregen dat niet meer door agenten in bur ger zou worden gefilmd. De stakers letten sterk op c operatie in Nederland en Canada onderzoeken. Ook wil hij dat het twee Nederlandse handelaren in nisterie de Canadese autoriteiten storming va.. softdrugs gearresteerd. De drugs- vraagt de strafvervolging te beein- meentekrediet ^^~^||||||Ug|§|d||H Nederland digen en het duo uit te wijzen. handelaren werden benaderd door een undercover agent, die volgens de advocaat van de twee de politie-attaché is van de Canadese ambassade in Den Haag. De twee, een 42-jarige haar 20-jarige werden op 9 juni in Vancouver gear resteerd. De advocaat van de twee gearres-( teerden, mr. P.H.A. Clous uit Am sterdam, komt tot die conclusie na een gesprek met een anonieme Ne derlandse contactman van de Cana dese politie-attaché. Volgens de ad vocaat zal de. getuige zonodig een anonieme verklaring afleggen voor de rechter-commissaris. De Cana dese undercover-agent deed zich volgens de advocaat in Nederland voor als aanbieder van een partij hasj die in Canada klaar lag. Uitlokking door undercover agenten is strijdig met de Neder landse wetgeving. De advocaat heeft deze kwestie voorgelegd aan het openbaar ministerie in Rotter dam omdat de attaché volgens de Nederlandse contactman een Rot terdams telefoonnummer gebruik te. Het openbaar ministerie zegt echter niets te weten van het Cana dese optreden en weigert een on derzoek in te stellen strafpleiter jaren terug vocaat had de Westduitse federale politie (Bundeskriminalamt) bij de Op nationaal i i gewerkt Westduitse agenten zouden i r zich dezelfde problemen opgepakt die deelnamen aan de be de gebouwen van Ge- de PSC (Waalse christen-democraten). De bank Gemeentekrediet wei- Het is niet de eerste keer dat spra- gert nog verdere kredieten aan Luik ke is van een mogelijke undercover- te vertrekken zolang er geen bezui- ai viuuw en operatie van een buitenlandse poli- ningingsplan is aanvaard door de uit Amsterdam tie-instantie. Zo eiste de Utrechtse gemeenteraad of de Waalse deelre- Russen kopen in Nederland radar voor 7 miljoen ROTTERDAM (GPD) - Het Rot terdamse elektronicabedrijf Radio Holland heeft een order binnenge haald voor de levering van mini maal 100radarinstallaties aan een Russische binnenvaartrederij. Met de order is een bedrag van ongeveer 7,2 miljoen gulden gemoeid. De Russen kozen voor Radio Hol land, omdat dit bedrijf in Europa vrijwel de enige is die speciale ra dars voor de binnenwateren heeft ontwikkeld, waarmee,op de Rijn en de Donau mag worden gevaren. Ra dio Holland heeft de afgelopen ja ren al enkele honderden radarin stallaties geleverd aan Hongarije, Joegoslavië, Bulgarije en de beide Duitslanden. Het Rotterdamse bedrijf heeft in de Sovjetunie, waar tienduizenden binnenvaartschpeen varen, een zeer lucratieve markt aangeboord. Al eerder hadden de Russen een order van 200 installaties geplaatst. Dit om hun schepen over enkele jaren in de Westeuropese binnenwateren in te kunnen zetten, als de verbin- letten scherp ding tussen Rijn, Main en Donau ge- (foto anp) reed is. P. Doedens enkele gering zich garant stelt voor de le- i kort geding tegen ning van 35 miljoen Belgische fran- de Bondsrepubliek Duitsland dat cs. Tot tweemaal toe heeft de ge- een in dat land wegens drugsmok- meenteraad zo'n plan al afgewezen, kei gedetineerde Nederlander zou Ook de Waalse deelregering wil worden vrijgelaten. Volgens de ad- geen garantie afgeven uitlokking van een hasj smokkel de groot aantal ambtenaren van Luik Nederlandse politie "belazerd". De (maar ook van Gent en Antwerpen, Nederland in de val hebben gelokt doen) met vervroegd pensioen te i onbevoegd hebben geopereerd, sturen. DEN HAAG (GPD) - Voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag dient vandaag een kort geding dat zeven rijschoolhouders hebben aangespannen tegen de Staat der Nederlanden en het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De rijschoolhouders zijn het niet eens met de criteria waar rij scholen aan moeten voldoen om op genomen te worden in de Nationale Rijscholengids. Het CBR. ANWB en de BOVAG gingen U: Voorscholen. Oegstgeest. Katwijk. Liei selecteerden voor de gids alleen rij scholen die in hun regio op of boven het gemiddelde scoren wat betreft het aantal kandidaten dat de eerste keer slaagt. Het initiatief voor de Nationale Rijscholengids werd eind 1986 genomen door minister Smit- Kroes (verkeer). Het boekwerk is bedoeld om con sumenten een houvast te geven bij het kiezen van een rijschool en om de verkeersveiligheid te dienen. De rijschoolgids bestaat grofweg uit twee delen. In het eerste deel staat algemene informatie; waar de con sument op moet letten bij het uit zoeken van een rijschool en wat hij kan en mag verwachten. Het twee de deel is een soort gouden gids met informatie over de 2000 rijscholen die aan de criteria voldoen. Rijschoolhouder Mattijssen uit Delft, die overigens wel in de gids is opgenomen, is een van de zeven die het kort geding heeft aangespan nen. Hij is bang dat het publiek de scholen die niet in gids zijn opgeno men, per definitie als 'slecht' af zal doen. Bovendien is het makkelijk om als rijschoolhouder in de gids té. worden opgenomen. "Kandidaten van wie wordt ver wacht dat ze niet de eerste keer sla gen, worden eenvoudigweg niet aangenomen. Vooral kleine rijscho len mensen die als hobby rijles sen geven kunnen zich permite- ren om jongeren tot 23 af te wijzen omdat ze 'te wild' zijn. Of mensen uit etnische minderheden omdat ze 'niet te verstaan' zijn", aldus Mat tijssen. De professionele rijscholen zeg gen rekening te houden met per soonlijke omstandigheden van klanten. "Van iemand die net een nachtdienst in het ziekenhuis ach ter de rug heeft, kun je verwachten dat hij of zij een fout maakt. Dat is menselijk en daar houden we reke ning mee", zegt Mattijssen. Dat de gids mogelijk selectie van klanten bij rijscholen in de hand zou werken is niet het enige kritiek punt van Mattijssen: "De gids klopt administratief niet. We hebben bij voorbeeld ontdekt dat de beste school nergens in het boekwerk is opgenomen. Een enorme blunder". Over de inhoud van de gids zijn 'de zeven' ook niet helemaal tevre den. De theorie wordt helemaal bui ten schot gelaten. Mattijssen: "Als de gids de verkeersveiligheid moet dienen, zullen toekomstige automo bilisten de juiste mentaliteit moe ten hebben. Kennis van verkeersre gels, de uitleg die daaraan wordt ge geven en de mentaliteit in verkeers situaties, zijn dingen die bijdragen aan meer veiligheid. Een woordvoerder van het CBR zegt dat Mattijssen "helemaal niet kan weten" dat de belangrijkste school niet is opgenomen, „omdat hij niet over de percentages en de rijschoolgids beschikt". Hij voegt eraan toe dat in samenwerking met de BOVAG en ANWB de uiterste zorgvuldigheid is betracht. Het be lang van de consument heeft vol gens het CBR voorop gestaan bij de samenstelling van de Nationale Rij- scholengid

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11