'Ik denk wel aan Finland, maar mis het niet echt' Martijn du Prie wil zeilend naar de WK PAGINA VOOR JONGEREN Eeva Lyytikarien voelt zich thuis in Nederland JJüj-iaima 'Tjp Ju Cursussen voor 'techneuten' Hond gezocht WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 PAGINA 9 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 161 442. Eeva Lyytikainen, een 17- jarig meisje uit Finland, verblijft al enige tijd bij de Haarlemse familie Hozee. Ze kwam naar Nederland na bemiddeling van de uitwis selingsorganisatie Youth for Understanding, die trou wens in de Verengde Staten ook onderdak regelde voor Edgar Hozee, de zoon van het gezin waar Eeva tijde lijk te gast is. "De mensen hier hebben rare ideeën over Finland. Dat het er al tijd heel koud is en dat de inwo ners allemaal hoogblond zijn met lichtblauwe ogen. Als ze mij zien, kunnen ze nauwelijks geloven dat' ik Fins ben". Toch is Eeva Lyytikainen Fins in hart en nie ren. De 17-jarige komt uit Oulu, een plaats op zo'n 600 kilometer afstand van Helsinki. "De zomers in Finland zijn on geveer hetzelfde als die in Hol land, soms zelfs warmer", vertelt Eeva. "En 's winters, tja, dan is 25 graden onder nul horpaaal. Het kan ook veel kouder zijn, maar dat went. Je kleedt je gewoon warm aan". De Finse vindt de winters zalig, ze is dan praktisch elk weekeinde op de skipiste te vinden, 's Zomers doet ze ook aan sport: ze speelt Fins baseball, een soort softbal. Eeva kwam naar Nederland via de organisatie Youth for Under standing. Ze wilde een jaar door brengen in Europa, het liefst in Zwitserland. "Mijn broer is een jaar naar Australië geweest, dat vond hij fantastisch. Ik wilde ook zoiets meemaken, alleen niet zo ver weg. Zwitserland trok mij vanwege de mooie natuur, maar daar was geen plek meer. Toen hoorde ik allemaal leuke verhalen over Nederland. Dat de mensen zo aardig zijn, datje ep makkelijk vrienden kunt maken en dat de gastgezinnen heel gezellig zijn". Nu zit ze in Haarlem, vele hon derden kilometers verwijderd haar vaderland, haar ouders, zaam voelt ze zich niet. "Nee hoor," lacht ze, "ik voel me hier helemaal thuis. Ik denk jvel aan Finland, maar ik mis het niet. Dat komt vooral doordat de familie waar ik zit inderdaad heel leuk is. Mijn kleine 'zusje' Susan van 12 is lief en ik ben twee weken met mijn 'broer' Edgar op Tienertoer geweest. Dat was ontzettend leuk. We zijn dwars door Neder land gereisd. Ik vond Friesland het mooist, al zou ik er nooit wil len wonen. Het is eigenlijk wel jammer dat Edgar nu in Amerika zit, want hij is even oud als ik, dus dat was wel gezellig". Eeva zit voor dit ene jaar in 4 HAVO van het Spaarnelyceum. Taallessen en wiskunde kan ze vrij goed volgen, met aardrijks kunde en geschiedenis heeft ze meer mpeite. "Ik moet hard wer ken om de school bij te houden, want ik wil toch redelijke cijfers halen. Dat is soms weieens móei- 1 lijk. Als het erg tegenzit, ga ik hier in dë buurt een wandelingetje maken en dan is het zo over". Ze vindt de verschillen tussen Finland en Nederland niet erg groot. "De manier waarop men sen leven in een stad als Helsinki is ongeveer hetzelfde als in een Nederlandse stad. Rond het dorp waar ik woon, is wel veel meer na tuur. Hier zie je allemaal flats en huizen. Op school heb ik ook bij na allemaal dezelfde vakken als hier. Ik ga er op de fiets naartoe. Net als in jullie land; wordt ook in Finland veel gefietst". Het valt Eeva wel op dat Neder landse gezinnen veel meer toge ther zijn dan Finse. "Bij thuis komst gaat iedereen samen, thee drinken, dat dóen wij niet. Ik vind het heel gezellig". Een ander verschil dat ze kan bedenken, is dat Finnen pas als ze 18 jaar zijn een discotheek in mo gen en drank mogen kopen. Ze is in Nederland een paar keer met Edgar naar een disco geweest en dat beviel "haar best. "Ik heb het er nu alleen veel te druk voor, want ik zit op badminton met Susan, heb dansles en ik ga af en toe op bezoek bij andere Finse jongeren in Nederland". LEIDEN - Martijn du Prie zat tot voor kort eigenlijk alleen maar voor zijn plezier in een zeilbootje. Een beetje spelevaren, hengeltje erbij en verder niet te veel zorgen aan het hoofd. Totdat een paar vrienden de 11-jarige Leidenaar adviseerden öm aan wedstrijden mee te gaan doen. Martijn bleek een natuurtalent en was een ge vreesde concurrent voor de ge vestigde zeilers in Nederland. Eerst won hij in de zogeheten Optimisten-klasse- een wedstrijd tijdens.de Kaagweek en vervol gens werd hij eerste in een zeil- evenement dat bij Roermond werd' gehouden. Ruim een week geleden trok hij de lijn door in Sneek. In een sterk bezette race was weliswaar de eerste plaats niet voor hem weggelegd; Martijn eindigde wel knap als vierde. Met die prestatie liet hij een heel veld van nationale toppers achter zich. Toppers die in veel gevallen al zijn doorgedrongen tot de natio nale selectie, waarvan Martijn (nog) geen deel uitmaakt. Als de jonge Leidenaar op deze voet verder gaat, zal uitverkiezing voor die selectie echter piet lang meer uitblijven. De concurrentie, is groot.-"Maar ik probeer het in elk geval", zegt Martijn, die hele maal weg is van de zeilsport en zijn vrije uurtjes voornamelijk doorbrengt op De Zijl en De Kaag. Het huis waar-ie woont aan het Rozenpad in de Meren- wijk ligt aan het water dus dat komt mooi uit. Hij glijdt met zijn bootje als het ware vanuit zijn slaapkamer het water in. De klasse waarin Martijn zeilt is speciaal bestemd voor de jeugd: voor jongens en meisjes van 9 tot en met 15 jaar. Genoemd naar de bootjes waarin wordt gevaren, heët deze categorie de Optimis ten-klasse. Een Optimistje lijkt nog het meest op een luxe zeep kist. De Optimisten-klasse is de pupillëngroep van de zeilsport. Sterren De jongeren die zich in een Opti mist begeven, worden ingedeeld in klassen. Er is een C-, B- en A- klasse. De echte sterren zitten in de Super A-klasse. De zeilers die daarin belanden, maken een goe de kans op deelname aan een we reldkampioenschap of Europees kampioenschap. Martijn ligt aardig op schema. Wat heet. In een mum van tijd. werd hij van een 'C-tje' een A-zei ler-. Sinds kort zit hij bij de top, de Super A-klasse. Dat kon ook niet uitblijven na zijn goede prestaties van de afgelopen maanden. Uit die hoogste klasse worden de na tionale selecties en de WK- en EK-ploegen van Nederland sa mengesteld. "Het betekent wel dat je con stant moet presteren", zegt Mar tijn. "Ik blijk talent te hebben. Ik zat altijd al op het water, maar deed nooit aan wedstrijden mee. Misschien heb ik het van mijn va der (Max du Prie, red.), die was vroeger een goede wedstrijdzei ler. Maar met talent alleen kom je er niet. Je moet ook mentaal erg sterk zijn, want er kan altijd iets fout gaan en dan kan-de wedstrijd kan in één keer afgelopen zijn". Volgend jaar is er een WK in Portugal en een EK in Westduits- land. Daar richt de jonge sport man zich op. Hij moet zich eerst Martijn du Prie in zijn 'Optimistje'. "Met talent dlleenkomje er niet" in de selectie zeilen en kan dan oók trainingsstages met de natio nale selectie meemaken, hoewel hij ook^ nu al is uitgenodigd voor enkele trainingen. "Ik doe mijn best, maar ik besef dat ik heus niet de enige ben die naar een WK of EK wil. In elk ge val heb ik al bewezen met de besten mee te kunnen. Daarbij ben ik ook nog eens ongeveer de jongste in de hoogste afdeling. Het enthousiasme neemt ook toe. Ik vind het werelds om aan wed strijden mee te doen. Het gaat er aan de ene kant heel professio neel aan toe en aan de andere kant heel ontspannen. Iedereen steunt elkaar". Martijn is lid van watersport vereniging De Kaag. Maar bij een andere club - Braassemermeer in Roelofarendsveen - vond hij een goede trainer zodat hij ook daar vaak is te vinden. Wie interesse heeft in de sport kan schrijven of bellen met de Optimist 12326. De Koninklijke watersport vereniging De Kaag heeft als num mer 01711 - 10035. Deze week vroegen we de Big DealMezers: Met wie zou jij nooit willen ruilen? 1 Een proefdier 2 (9) Met mijn zusje die nog naar de lagere school moet 3 (3) De koningin 4 (5) Met mijn autorij- leraar 5 (4) Joop van den Ende 6 De in beslag geno men pitbull van mijn buur man 7 (7) Met mijn chef 8 (1) Een soldaat 9 (2) Prins Willem-Alexan- der 10 (10) De eerste astronau ten naar Mars VOLGENDE WEEK: Welk tv- programma is volgens jou abso luut overbodig? Laat jóuw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel (071-161442) of schrijf(Wit- te Singel 12311 BG Leiden) even. Van het Britse viertal de Bro ther Beyond, bekend, van de hit 'The harder I try' verschijnt binnenkort een nieuw album getiteld 'Trust'. Hopelijk bre ken de heren nu eindelijk eens echt goed door in Nederland. Wie weet gebeurt dit wel met de nieuwe single 'Drive on'. Mariska van Kolck is tijdens haar bezoek aan de. Verenigde Staten met tal van beroemdhe den op de foto gegaan. Onder hen bevond zich niemand min der dan Sylvester Stallone, be ter bekend als Rocky of Rambo. Een bekend Nederlands week blad heeft de foto-rechten ge kocht zodat je de plaatjes en de daarbij horende roddels bin nenkort kunt lezen. Met de hit 'You'll never stop me from loving you' brak de Britse zangeres Sonia Evansin tal van Europese landen door. Haar nieuwe single heet 'Can't forget you' en werd wederom geprodu ceerd door het bekende trio Stock, Aitkcn en Waterman. Zelfs Cliff Richard kan niet om Stock, Aitken en Waterman heen. Dat bewees Cliff onlangs nog met de single 'I just don't have the heart'. Van Cliff komt trouwens begin november het nieuwe album 'Stronger' uit. Hierop, het wordt haast een tonig, werken S., A. en W. ook De wereldberoemde rockband The Ramoncs heeft een nieuwe bassist. Gekozen werd voor de 23-jarige CJ. CJ zal samen met zijn nieuwe werkgever op 2,3 en 4 december in Nederland te zien zijn, in respectievelijk Utrecht (Tivoli), Rotterdam (Night- town) en Amsterdam (Paradi- so). Ben je een echte Duran Duran- fan, dan heeft Big Deal! goed nieuws voor je. Half november verschijnt het album 'Decade' (Greatest Hits). Hierop staan natuurlijk alle grote hits van de afgelopen jaren. Frank Boeyens nieuwe elpee gaat 'Zomaar aan het eind van de 20ste eeuw' heten. Het titel stuk, een up-tempo nummer, zal op single uitkomen. Iedereen heeft het de laatste tijd over de rappers Nigers With Attitude. De liedjes op hun elpee 'Straight Outta Compton' gaan vooral over dames, politie en seks. Met het woord fuck ko men de heren zeker in het Gui- ness Book of Records. LEIDEN - Op 1 oktober is de Stichting Beroepsopleidingen Leiden opgericht. Deze stichting, verbonden aan de Christelijke MTS, verzorgt cursussen die zijn gericht op de nieuwste ontwikke lingen in de techniek. De cursussen zijn in het bijzon der bestemd voor werknemers in de technische beroepen, die zich willen nascholen of omscholen. De laatste jaren voltrekken de ontwikkelingen in de techniek en vooral als het gaat om automa tiseringen zich in een hoog tempo. Het is daarom dat werkge vers graag zien dat het personeel hun kennis zo veel mogelijk op peil houden. Er zullen zat werk nemers zijn, die dat zelf ook wil len. Volgende maand beginnen drie cursussen. Onder meer kan er ge durende tien avonden kennis worden gemaakt met het tekenen met de computer: Computer Ai ded Drawing (CAD). Deze cursus sen worden gegeven in het ge bouw van de Chr. MTS, Lammen- schanspark 5 in Leiden. Daarnaast worden, in samen- werking met de Middelbare La- boratoriumschool 'Rijnland', en kele cursussen verzorgd op het gebied van de laboratoriumtech niek. Het betreft een cursus Bio technologie pp MLÓ-niveau, be doeld voor herintredende vrou wen. Dë éuiJsus duurt vijf maan den en zal telkens een dag en een avond per wpek omvatten. De an- Je hebt hondeliefhebbers en hon deliefhebbers. Wat te denkén van Peter en Giesela Cornelius uit het Westduitse Hamburg? Zij raak ten op 19 augustus hun hondje Trixi kwijt. Om het dier terug te krijgen, hebben ze een internatio naal 'opsporingsbevel' rondge stuurd. Tal van kranten in Westduits- land, België, Nederland en Frank rijk hebben een brief van Peter en Giesela gekregen waarin zij het trieste verhaal over Trixi vertel len. Het hondje verdween uit hun auto op een parkeerplaats (Aire de Goyencourt) langs de Franse snelweg AIO,, zo'n 100 kilometer voor de Belgische grens. Het stel had daar even een pauze geno men en niet gemerkt dat het dier tje uit de wagen was gesprongen. Pas na vijftig kilometer ontdek ten ze dat Trixi weg was. Natuur lijk gingen ze meteen terug. Ze zochten de parkeerplaats twee uur lang af, maar het mocht' nipt baten: de hond was en bleef ^spoorloos. Eenmaal terug in Hamburg ver stuurden Peter en Giesela vijf?' honderd brieven naar diverse die renasiels en ze belden dagelijks met de politie. Tal van mensen zetten zich in voor de zoektocht naar Trixi, maar dat alles leverde tot op heden niets op. De meest gezochte hond van Europa. rings bericht. "Iemand moet haar toch gezien hebben", is de ge dachte van het echtpaar, wiens le- Ven, zoals zij het zelf zeggen, "op tragische wijze is veranderd" sinds die 19de augustus. Trixi lijkt sprekend op de be kende tv-hond Boomer, het is een Cairnterrier. Zij heeft bruin- /blond haar. Wie haar heeft ge zien, kan bellen met Peter en Gie sela rCornelius in Hambiirg: tel. 09-49-40-403066. dere cursus betreft een -Basisop leiding Laboratoriummedewer ker, bedoeld voor jongeren- met een niet afgemaakte LBO-oplei- ding. Deze basiscursus duurt ruim zes maanden en wórdt over dag gegeven. Het is een op de praktijk gerichte cursus, waarin een stage is opgenomen. Deze twee cursussen worden gegeven in het gebouw van de Middelbare Laboratoriumschool 'Rijnland', Leidsedreef 5 in Leiderdorp. Nadere informatie over de cur sussen kan op wèrkdagen (8.00- 14.00 uur) worden ingewonnen bij mevrouw Kooij van de Chris telijke MTS, telefoonnummer 071-761800. De Finse heeft nog geen duide lijk omlijnde toekomstplannen. "Als ik weer thuis ben, ga ik eerst m'n school afmaken. Daarna wil ik waarschijnlijk iets met talen gaan doen. Misschien ga ik dan wel weer naar het buitenland. Trouwen en kinderen krijgen? Daar heb ik nog nooit over nage dacht, ik leef van dag tot dag". Heeft Eeva een vriendje? "Hier of in Finland?", vraagt ze. Mis schien in beide landen? Ze lacht. "Nee, gelukkig niet. Ik heb wel veel vrienden, zowel jongens als meisjes. Maar als ik een speciale vriend in Finland zou hebben, zou ik die nu vreselijk missen. En als ik er een in Nederland zou hebben, zou ik hem straks vrese lijk gaan missen". HELEEN KROON -Vt JCHOT6UWTEMKJ&5 |?u(<ICEM Of>-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9