Uitzendbureau geen stakingsbreker BIC 'Kantoren, die moeten we hebben' Actie Luikse ambtenaren zet hele stad op stelten Theefabrieken van Douwe Egberts in toekomst samen Peking legt knoet over landbouw Lambooy: economische kracht zit bij witte boorden top jan bentveld JM 11 OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Directie probeert wet te ontduiken LUIK/BRUSSEL (GPD) - Luikse gemeenteambtenaren hebben ver nielingen aangericht in het partijge bouw van de PSC, de Waalse Chris tendemocratische Partij en het Luikse hoofdkantoor van het Ge meentekrediet. Die weigert de fail liete stad nieuwe leningen te geven, waardoor de gemeente 1000 ambte- bestuur i Luik i i de i i moet ontslaan. Sinds augus- gemeenteambtenaren, die al 5000 tus heeft niemand salaris gekregen. In het bankgebouw werden ver nielingen aangericht en werd zelfs de stad nhoud van de prullenmanden week in staking zijn, begint uit de hand te lopen. Gisteren kwam het in de stad aan de Maas tot hevige on lusten, waartegen door de politie gen; de rest van de banen moet via [natuurlijk verloop verdwijnen. Inmiddels beginnen in Luik de eerste gevolgen van de staking van het gemeentepersoneel merkbaar te worden. Het huisvuil stapelt zich in de straten op. De brandweer komt alleen in actie bij branden. De amb- gemeentebestuur de uitgaven dras- tenaren op het stadhuis verrichten tisch saneert. Een plan daartoe brand gestoken. De ook actievoe- niet werd opgetreden omdat de rende brandweerlieden, die met agenten ook actie ROOSENDAAL De Roosendaalse uitzendbureaus zijn niet van plan de staking van de Dienstenbond FNV bij BIC Benelux in Roosendaal te breken. Ze hebben dat aan de direc tie van de balpen- en aanstekerproducent laten weten. De BIC-directie had met behulp van uitzendkrachten de staking willen breken. De staking heeft zich gisteren uitge breid. Van de 55 vrouwen die bij BIC werken hebben er 21 huri vrij specialistische werk (het bedruk- drijfsleider J. van de Most van ASB groot materieel waren uitgerukt, blusten de vuurtjes door de hele be nedenverdieping van het bankge bouw vol te spuiten met schuim. Bij het PSC-bureau werden rui ten ingegooid door de ramen Er werd- een directie bot- richt, maar ook hier trad de Luikse nanciëie situatie De woede van de stakende amb tenaren was een direct gevolg van de gebeurtenissen van maandag- de coalitie van socialisten en chris tendemocraten moet leiden tot ont slag voor bijna 1000 ambtenaren. Vorige maand hebben de ge meente-dienaren bovendien geen salaris ontvangen omdat de ge meentekas leeg is. Het sanerings- nog slechts de meest dringende ta ken. Pasgeboren kinderen worden voorlopig niet ingeschreven. Dat zal pas gebeuren op de vijftiende dag na de geboorte, de uiterste wettelij ke termijn. Ook huwelijken en echt scheidingen worden alleen in de meest dringende gevallen geadmi- Roosendaal zijn opstelling toe. weg weigert de vakbond als ge- politie niet op. Er viel een gewonde, "Daarom heb ik collega's ook ge- sprekspartner te accepteren, vaarschuwd. Wie staking erg schrijnend. Als ken van aanstekers en balpennen) breekt, begeeft zich op glad ijs. Ik gerechtvaardigd is, dan is het deze gestaakt. Zij hebben gisteren ook enkele malen gepost voor de deur van het bedrijf om erop toe te zien dat acht daar bij BIC enig begrip wel' BIC heeft dat begrip echter avond laat in de Luikse gemeente- week niet kon worden aanvaard raad. Daar werd voor de tweede omdat de stemmen staakten, werd en werd meubilair achtereenvolgende week gedebat- maandagavond opnieuw verwor- op straat gesmeten, teerd over een plan dat een eind Pen- Do situatie is daarmee voor ravage aange- moet maken aan de uitzichtloze fï- Luik nóg moeilijker door gewor- /an de stad. den. Het gemeentebestuur blijft erbij Luik heeft een schuld van bijna dat van de 5500 Luikse ambtenaren twee miljard gulden. De banken en er binnen twee jaar nog maar 4037 de Waalse deelregering weigeren de mogen overblijven. Bijna 1000 daar- ente- stad te hulp te komen voordat het van zouden moeten worden ontsla- plan met 1000 ontslagen, dat vorige nistreerd. Wat een 'dringend' huwe lijk is, weet echter ook niemand. Alleen de politie-ambtenaren journaliste die een tafel op haar hinnono0^,nieUnetU'weni?kr^hleI; alsno6 n'et getoond. Integendeel, binnengingen. Dat bleek niet het volgens Van der Most heeft de di- geval. "Wij werken op basis van een ver gunning van het ministerie van so ciale zaken. Die behelst onder meer de voorwaarde dat we geen plaatsen die worden getroffen door een sta king mogen opvullen", licht be- Ahold hoeft niet over samenwerking te onderhandelen rectie meteen laten weten geen ge bruik van de diensten van ASB meer te zullen maken. De samen werking met 'huisleverancier' ASB is met onmiddellijke ingang opge zegd. De werkneemsters van BIC zijn maandag voor onbepaalde tijd in staking gegaan, om een cao en de in stelling van een ondernemingsraad afdwingen. Hun protest richt zich ook tegen het feit dat BIC de vrou wen achterstelt bij mannelijke werknemers. De directie van BIC Benelux weigert elk gesprek" met de vakbond over de grieven van de vrouwen Dit ondanks herhaalde HAARLEM (ANP) Het Duitse de- sommaties van de bond. tailhandelsconcern Asko kan zijn De i hun bond zijn pogingen om in enigerlei vorm met plan het heel lang uit te zingen als Ahold te gaan samenwerken verge- het nodig is. "Het enige wat ten. Ahold hoéft de door haar afge- willen, gesprek. Zelden zal broken onderhandelingen met As- een staking zijn uitgeroepen ko niet te hervatten. De president redelijker doel", vinden de H.F. de Haarlemse rechtbank, Bondsbestuurder Merlijn be den Haak, heeft gisteren aamt dat. "Bedrijven zonder cao, l kort geding va deze vordering Asko afgewezen. Het ging in deze zaak of de onderhandelingen tussen bei- nen): de grote concerns om met elkaar op Europees niveau commerciëel te gaan samenwerken en over en weer in het kapitaal deel te nemen al tot een bindende overeenkomst heb ben geleid. De president beant woordt deze vraag ontkennend. De tweede vraag was of Ahold de onderhandelingen met Asko wel mocht afbreken. Door tijdens de on derhandelingen stiekem een belang van 12 procent in Ahold te verwer ven (via aankoop van-het SHV-con- cern) heeft Asko haar Nederlandse collega voor voldongen feiten ge plaatst. Zo heeft Asko het vertrou wen van Ahold zo ondermijnd dat van Ahold niet kan worden geëist de onderhandelingen te hervatten, aldus de rechter. zonder ondernemingsraad, met pri vileges voor bepaalde groepen werknemers (bijvoorbeeld man maken het allemaal wel va- Wachten De werkgevers- en werknemersor ganisaties willen pas over een cen traal akkoord over inkomen en werkgelegenheid praten als duide lijk is wat een nieuw kabinet op de ze terreinen te bieden heeft. In de Stichting van de Arbeid in Den Haag, het overlegorgaan van de cen trale werkgevers- en werknemers organisaties, zijn de voorzitters gis teren niet tot elkaar gekomen waar het onderwerpen als de koppeling, inkomensbeleid- en werkgelegen heid betreft. Zwart werken Minimaal een miljoen Nederlanders werkt zwart. Totaal is daar een be drag van drie miljard gulden mee gemoeid. Het meest wordt zwart ge werkt in technisch-ambachtelijk beroepen als timmeren, schilderen, behangen, autoreparaties en repara ties van verbruiksgoederen. Dat blijkt uit een onderzoek dat twee werknemers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek de afgelopèn jaren hebben ingesteld onder 4000 Schotelantennes De PTT gaat zo goed als zeker be ginnen met de verkoop aan particu lieren van schotelantennes voor de ontvangst van satelliet-tv. Hiertoe heeft het bedrijf contact gelegd met Satcom in Waddinxveen, een be drijf dat zich heeft gespecialiseerd in de vervaardiging van schotelan tennes. Nog deze maand wordt een test gehouden om na te gaan of de Satcom-schotelantennes voldoen aan de kwaliteitseisen. Apothekers De leden van de Dienstenbond FNV zijn gisteren in Amersfoort ak koord gegaan met de nieuwe cao voor apothekersassistenten. Eerder waren de vakbonden en apothe- kersorganisatije KNMP het al eens geworden over de cao waar 2500 as sistenten onder vallen. Het gaat om één procent mèer loon. Geëist was 5 procent. Bodemdaling Wetenschappers van het Ameri kaanse Massachusetts Institute of Technology (MIT) gaan het onder zoeksmodel toetsen, dat de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) hanteert bij het voorspellen van de bodemdaling. Gedeputeerde Remkes zie gisteren bij de bekend making dat niet wordt getwijfeld aan de prognoses van de NAM. Voorlichter Duut van de NAM Ver geleek het Amerikaanse onderzoek met een accountantsverklaring. Piloten van Air Holland mogen in vliegersbond SCHIPHOL (GPD) - De pilo ten van Air Holland mogen zich laten vertegenwoordigen dioor een vakbond. De directie van de luchtvaartmaatschappij Air Holland accepteert de Vereni ging van Nederlandse Verkeers vliegers (VNV) als overlegpart ner. Dit hebben de directie van Air Holland en voorzitter Bak steen van de VNV in een geza menlijke verklaring bekendge maakt, na een uren durend over leg gisteravond. Het grootste twistpunt was de clausule dat vliegers voor het verkrijgen van (certificaten van) aandelen van de maatschappij moesten beloven hun belangen niet door een vakvereniging te laten behartigen. Deze clausule, waartegen de VNV zich fel heeft verzet, is nü geschrapt en de brief van de directie daarovec wordt ingetrokken. Ondanks het akkoord zal het onderzoek dat de Stichting Be drijfsinformatie SOBI op ver zoek van de VNV instelt naar de financiële situatie van Air Hol land, niet worden gestaakt. Gis teren ontdekte SOBI dat Air Holland de laatste drie jaar heeft verzuimd haar jaarverslagen te deponeren bij de Kamer van Koophandel De VNV heeft in middels wel de ontbrekende jaarcijfers en jaarverslagen ge kregen en wil nog niet vooruitlo pen op de vraag wat de VNV met de uitkomsten van dit" on derzoek zal doen. Air Holland president-direc teur John Block heeft verklaard geen enkele moeite te hebben met het op gang gebrachte on derzoek. De Amro Bank, die de beursgang van Air^-Holland be geleidt, verklaarde gisteren geen redenen te hebben om aan te nemen dat de officiële publi- katies die zijn uitgegeven met het oog op de beursintroductie van Air Holland 'onjuiste, of mis leidende gegevens bevatten', zoals de VNV gisteren beweer de. Vandaag zal Air Holland voor het eerst genoteerd staan als aandelenfonds aan de Am sterdamse Effectenbeurs. werken, zij het vooral op de bureaus en op een laag pitje. De agenten doen alleen hun gewone rondes, be ducht als zij zijn voor sancties om dat het hen verboden is te staken. Bij de onlusten van gisteren leidde die passiviteit ertoe dat de boze ambtenaren vrijuit vernielingen konden plegen. UTRECHT (GPD) Koffiebrander fie- en theeprodukten is versterkt. Douwe Egberts gaat in de toekomst De detailhandelsverkopen in koffie de Nederlandse theefabrieken menvoegen. Dat zei voorzitter 1 de raad van bestuur Boonstra in toelichting op het jaarverslag Van Nelle zijn, in tegenstelling tot de andere activiteiten, nog.niet geïntegreerd in die van DE. Dit be tekent dat 17 procent van de Van "Thee, een licht produkt dat Nelle-activiteiten nog niet met die an DE zijn vermengd. De Europe- Commissie verzet zich tegen de Douwe Egberts heeft op het integratie van de koffie-detailhan- delsactiviteiten, omdat Sara Lee/DE dan een te groot marktaan- moment drie theefabrieken derland. De operatie zal in Nederland geen deel op die markt in de Benelu: arbeidsplaatsen kosten. Anders ligt hebben. H dat in het buitenland. DE heeft bij-j voorbeeld op 21 plaatsen Zoals eerder bekend gemaakt be droeg de nettowinst, die enigszins reld een fabriek waar schoencrème wordt gedrukt door de dalende kof- wordt gemaakt, terwijl dat er vijf fieprijzen, over het afgelopen boek- moeten gaan worden. In totaal zijn jaar dat per 30 juni is geëindigd, 330 negen koffiefabrieken, er in Nederland. De laatste behoe- niet te worden geïntegreerd. briek-Koffiebranderij-Theehandel miljoen gulden tegen 230 miljo gulden in het voorgaande boekjaar. De omzet steeg mede door c 361 NV sinds 1 juli van dit jaar officieel miljoen gulden. Vooflopig zal DE heet, wil met haar A-merken plaats veroveren op de hele Europe se markt. Volgens Boonstra maakt breiden DE zich op voor de Europese consu- het balanstotaal, ment. Dat betekent dat er ook insten afdragen aan de Sara het eigen vermogen uit te 40 procent van De Vereniging van Nederlandse reclamecampagne komt voor heel Koffiebranders en Theepakkers Europa. Boonstra: "Wij moeten bij (VNKT) heeft onlangs voor het eerst wijze van spreken maar vlekkendepper promoten, van tien". i merk rechtstreeks contracten afgesloten plaats met kleine koffieboeren. Daardoor komt een groter deel van de koffie- PEKING (AFP) - Peking dreigt de klok op het platteland terug te draaien. In de China Daily van giste ren staat dat de communistische partij een offensief voorbereidt om de 800 miljoen boeren weer onder de knoet te krijgen en de collectieve landbouw nieuw leven in te blazen. De partij heeft teams naar het platteland gestuurd plaatselijke kaders te helpen en haar vele basisorganisaties te ver sterken, aldus de officiële Engelsta lige krant die spreekt van een 'be langrijk besluit'. Van de 48 miljoen partijleden wo nen er zo'n 25 miljoen op het platte land, maar slechts 30 procent van de plaatselijke afdelingen is 'goed ge organiseerd" De China Daily, voegt daaraan toe dat "de belangrijkste opdracht van het centrale partijco mité is handhaving en verbetering van het verantwoordelijkheidssys teem en de geleidelijke versterking van de collectieve i ruim tien jaar hervormingspolitiek van de graanproduktie, die in 1984 die leidde tot de invoering van het nog zo'n 400 miljoen ton bedroeg, systeem, waardoor het gezin weer Experts denken dan ook dat het de spil van de economie werd en de streven om de produktie te vergro- boeren zelf konden uitmaken wat ze ten tot 500 miljoen ton in het jaar verbouwen. 2000 een onhaalbare kaart is. Dank zij de in 1978 ingezette afbouw van De achtergrond van de plannen het collectieve systeem is de Chine- vormt de daling van de investerin- se landbouwproduktie met spron gen in de landbouw en de lage aan- gen gegroeid: de graanoogst steeg Sara Lee/DE in de eerste plaats geschakeld. "Het doel uitgebreid doordat het moedercon- derlandse koffiebranders cern Sara Lee Corporation het drage te leveren management van de bedrijvei Nicolas Kiwi aan Sara Lee/DE de Ne- een bij- 'erbetering de levensomstandigheden van kleine koffieboeren in de produce- "falende koopprijs van graan door de staat. 304 miljo berts nieuwe gebieden, waaronder de Verenigde Staten, Azië, Austra lië eh Afrika. In de tweede plaats is de overne ming van Van Nelle Holding per 1 februari 1989 van groot belang Die hebben geleid tot een stagnatie miljoen ton in 1984. BSO/OCÉ Het Utrechtse softwa rehuis BSO heeft het pakket aande len dat Océ-Van der Grinten in het bedrijf had, uitgekocht. De fabri- - - kant van vooral kopieerapparaten 1978 tot 406 Douwe Egberts, omdat hiermee de bezat 25 procent van het aandelen positie op gebied van tabaks-, kof- kapitaal van BSO. De orthodoxe partijleiding komt hiermee voor het eerst uit voor haar plannen om de collectieve sector op het platteland te versterken, na Stremselfabriek staakt LEEUWARDEN (ANP) - Alle 25 werknemers van de Coöperatieve Stremsel- en Kleurselfabriek te Leeuwarden hebben gisteren het werk neergelegd voor drié dagen. Woordvoerder W. Young van de Voedingsbond FNV heeft dit giste ren bekendgemaakt. De werkne mers van de fabriek eisen van de di rectie onder meer een smerig- werktoeslag van 25 gulden per week. Ook willen ze dat het bedrijf een sociaal plan vaststelt en een goede regeling maakt betreffende reiskosten, vrije dagen en gratifica ties. De fabriek kent geen cao. LEIDEN - Kantoren, daar gaat het om. Zonder voldoende kantoren wordt Nederland een achtergeble ven gebied, een tweede- of der derangs economie. Voor die kan toorgebouwen is het noordelijk deel van de Randstad het aangewe zen gebied. In en rond Utrecht en Amsterdam zijn voldoende moge lijkheden om Nederlands interna tionale concurrentiepositie te ver stevigen. door Raymond Peil ADVERTENTIE Prof.dr. J.G. Lambooy, hoogle raar economische geografie en re gionale economie aan de Universi teit van Amsterdam, liet er gister avond op de Leidse universiteit geen misverstand over bestaan. Hij hield het overigens matig opge komen gehoor tijdens een lezing voor het Studium Generale voor dat economische kracht en dynamiek zijn samengebald in kantoren. Kan toren zijn de motor van de econo-j Het gaat dan niet kantoren een willekeurige klerk. In de ter men van Lambooy hebben we het dan over het kantoor als de vesti gingsplaats van de top van de dien stensector. Daar worden de econo mische beslissingen genomen, dat is de doorslaggevende factor. "Het trefwoord is 'kantoren". De Randstad domin heel Nederland. De hoogleraar stelt daarbij vast dat de noordvleugel van de Randstad in toenemende o__o_ mate de functie als de motor van de wichtige zakelijke dienstverlening zich toetrekt. De is gevestigd: banken, verzekerin- zien, als Nederland maar bijvoor beeld ook Zwitserland. Lambooy: "Toch zijn deze landen de stabielste economische groeiers van Europa. Landen als Frankrijk en Groot-Brit- tannië doen het niet beter, ondanks de heel grote centra". Lambooy onderscheidt dan ook globaal in landen met g ote hoofd steden (Portugal is met Lissabon daarvan een goed voorbeeld) en lan den met verstedelijkte gebieden. En ook hier blijkt dan weer dat con centratie van industrie niet van be lang is (het Roergebied groeit niet als gevolg van de eenzijdigheid: lou ter industrie) maar de concentratie van top van de' zakelijke dienstver lening: de 'decision makers' en de witte boorden-top. Meetellen Nederland kan internationaal blij ven meetellen, ondanks de afwezig heid van een echte topstad en juist dank zij het bestaan van het een economisch sterke regio. "Daar moet je de kenniscentra hebben, daar moet de economische besluit vorming zich concentreren", aldus Lambooy. Alleen maar kantoren bouwen zal het pleit echter niet in het oordeel van de Randstad beslechten, tekent hjj daarbij aan. Daarvoor is ook no- Kantoren zijn de ruggegraatvan onze economie, zegt professor Lambooy. Britten Amerfkanen1 jlpanner^pn Er moeten er dan ook meer worden gebouwd, zoals hier aan de Sehipholweg Fransen n^tin^oning^eUvof (archieffoto) gen st0ppen"), hoogwaardige ge- lichtstad aankan. Londen bekleden ii toppositie a ke steden. Een analyse i Leiden. Haag tot Rotterdam en Dordrecht. In de Randstedelijke noordvleu- ook de meeste en meest ge- nngwetwonin- jwaardige ge- Pariis zondheidszorg of sportgelegenheid "Europa onbetwist de (golfbanen). Wat kan schelen: de l de economisch ster- aanwezigheid van een Japanse school. Lambooy: Er moeten stuk- versiteit van Bordeaux wijst uit dat Wassenaar worden ontwikkeld", deze Europese hoofdsteden de 0m de aantrekkelijkheid te verho- woonadvies 't Zijn niet alléén de meubelën die hel interieur maken, als u zich echt thuis w yoelen in uw woning V LEIDEN Nieuwe Rijn 24 Telefoon 071-134671 woonadviezen meubelen stoffering halogeenverlichting Dealer van o.a.: Interlübke, Pastoe, Cor, de Sede, Frighetto, Leolux, Gelderland, Artifort, van Besouw, Kendix, ]ab, Ploeg. groei in vierkante meters kantoor- vloeren en die van de commerciële dienstverlening gaan hand in hand. De expansie geschiedt beduidend i 'De Randstad in de wereld, Leiden in de Randstad'. Onder die titel organiseert het Studium Genera le van de Leidse universiteit een reeks lezingen over de economi sche perspectieven van het Rand stedelijke gebied. Valt Leiden, in geklemd tussen Amsterdam- Schiphol en Rotterdam-Rijn mond, tussen wal en schip of kan deze stad juist optimaal profite ren van haar ligging ten opzichte van zowel lucht- als de zeehaven? Professor Lambooy schetste gis teren de perspectieven in de door Schiphol gedomineerde noorde lijke Randstad. gen, makelaars, accountants, advo caten en softwarebureaus. Het fi nanciële centrum in Amsterdam, dat zijn naam als achterbuurt van de effectenwereld is kwijtgeraakt en Schiphol, de vierde luchthaven van Europa en (na Gatwick en He athrow) de 'derde van Londen', zijn de drijvende krachten. Niet stil De concurrentie zit echter niet stil. Miljoenen vierkante meters kan toorruimte verrijzen ook elders in Europa. Parijs gaat zelfs aan de rand van het verstedelijkte gebied een ondergronds wegennet van vijftig Marseille, meeste belangrijke vestigingen internationale onderneming huis- vesten. "Deze steden hebben open lokaal bestuur te- vereiste. "Daarom zijn veel bedrijven een tijd lang liever in Am- gen groeikracht en dynamiek. Dooi stelveen gaan zitten dan in Amster- de verscheidenheid en omvang deze steden is dat niet kapot te krijjl gen". Worden Parijs en Londen als eco nomische centra van de eerste orde beschouwd, Milaan valt als enige met stad in de tweede categorie. Een verscheidenheid dam", zo schetst Lambooy. De hoogleraar slaat de kansen van de Randstad in de intemationa- le concurrentieslag redelijk hoog |Hij beschrijft een gebied dat grote goede tree lager treffen dan Amsterdam tieve mogelijkheden en culturele gezelschap van steden als mstellmgen goed voor de dag kan Madrid, Brussel en Rome. Nog Wed een slag minder zijn vervolgens |fnd internationaal gezien Rotterdam, Utrecht en Den Haag, 1°° die hetzelfde gewicht zouden verto- als bijvoorbeeld Lissabon er kilometer aanleggen omjie zaken wereld te lokken. Niet dat Nederland of de Rand- niet echt stad ooit de concurrentie met de ken, Westduitsland, economisch één Europa's sterkste landen, blijkt jtopsteden te beschik- zoals de indeling laat Lambo?y* komen. Van belang is dat Neder- goe- heeft op zakelijk gebied, bekend staat als een land met goede opleidingen, internationaal geori ënteerd en waar Engels de tweede taal is. "Als alle mogelijkheden sys tematisch worden benut kunnen heel eind komen", aldus

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7