Bomaanslagen in Colombia: 6 doden Argentinië weigert zijn 30.000 'vermisten' te vergeten WATERUSTEN Journalisten doelwit drugsmaffia UFO's: Russen willen er ook graag in geloven /I Kerkleider DDR: kans toelaten Nieuw Forum Partijcongres Tories overschaduwd door sterk verzwakte economie Panamese opstandelingen naar VS overgebracht Amnestie voor kopstukken Vuile Oorlog wekt woede WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 ■H PAGINA 5 MOSKOU (UPI/ANP) - Het Sov jetpersbureau Tass kwam gisteren opnieuw, maar uitgebreider met het verhaal over de landing van buiten- j aardse wezens in een park in de stad I Voronezj. Het zei zelfs dat de be richten gisteren werden bevestigd I in het blad Sovjetskaja Koeltoera. Anderzijds verklaarde Tass-corres- pondent Lebedev dat hij voor de be- L vestiging van het bericht had ge- gewijd sproken met "ongeveer tien kinde- in de ren van 12 tot 13 jaar". Op de vraag met of hij het verhaal gelooft zei Lebe dev: "Men wil het geloven". Inderdaad zijn tijd al weest Voronezj lijkt de verbeelding n groot deel zweefde enige tijd ov r de UFO van het park en verdw deze begon zich op mechanische wijze te bewegen. Eén van de jon gens begon van angst te gillen. Het wezen keek naar hem, hij gilde niet meer en kon zich niet meer bewe gen". "De ogen van het wezen glinster den. De toeschouwers gilden. Na een poos verdwenen de bal en de wezens. Na ongeveer vijf minuten verschenen zij weer. Het de 86.000 zielen tellende stad Voronezj en het hoofd journaal van gisteravon n de afgelopen' voetafdrukken uit Voronezj te kun zulke verhalen ge- nen laten zien als de beelden op tijdl de Sovjetunie, maar dat zouden binnenkomen. •raaggesprekken paar momenten daarna verscheen droeg wat leek op van het land in zijn greep te hebben BOGOTA (Rtr/GPD/AP) Het was gisteren een zwarte dag voor de pers in Latijns-Ameri-gekregen ka. In de Colombiaanse stad Medellin werden twee topmensen van het dagblad 'El Espect- ador' vermoord, vermoedelijk in opdracht van de drugsbaronnen. In El Salvador werd de echtgenote van de adjunct-hoofdredacteur van 'El Diario de Hoy' overhoop geschoten. Haar zoon raakte ernstig gewond. geweer aan zijn zij - een buis van ongeveer 50 Een menigte kijkers ijlde naar de centimeter. Hij richtte het ding op journaal van gisteravond hoopte de plek. Zij konden duidelijk een luik de 16-jarige jongen en deze ver- n het onderste deel van de bol dween. Het wezen ging de kogel in. i mensachtig wezen in de ope- Deze steeg direct op en tegelijk ver- scheen de jongen weer", ongeveer drie me- "De bewoners van de Poetilin Doordat met perestrojka de sa menleving 'vastigheid' verliest zoe- ken mensen iets om in te geloven. hang naar mystiek Het verhaal van Tass in de Sov- ter lang, had drie ogen, was gehuld straat in Voronezj zeggen dat zij zilverachtig overall, droeg 23 tot 29 september herhaaldelijk een UFO zagen. Politie-agenten en verslaggevers ondervroegen de kin deren en de anderen die het ver- Er zitten den op 27 september. Twee jongens meisje 'laarzen' in de kleur van brons i herfstavond op had een schijf op zijn borst. Het keek het park beneden rond Het plaatselijke school, luik sloot en de kogel begon te da- schijnsel ontstaan en deze richt zich op het Vasja Soerin, Zhenja Blinov en len. Daarop landde het 'object'. Het geen tegenstrijdigheden in hun be- Medellin, ogenblik vooral op geneessèances, Eén van de mystici verschijnt regel- ty International felle kritiek gele verd op het leger van Colombia. Dat v samenwerken met de verhoop. Eén van de eerste antwoorden de drugshandelaren nadat pre- het gelijkna- matig op de tv en geeft "vandaag Vele tientallen mensen stonden te schijnlijk wachten op een bushalte". drugsbaronnen en bovendien poli- .sident Barco hen anderhalve tieke tegenstanders uit de weg rui- maand geleden de oorlog verklaar- men. Amnesty deed deze beschul- de, was - begin september een diging in een rapport dat vandaag vrachtwagen vol dynamiet voor de werd gepubliceerd. deur van 'El Espectador' in Bogota. In haar rapport stelt Amnesty dat Minstens 80 mensen raakten bij, dë explosie ernstig gewond. Ook werd er voor 5 miljoen gulden aan mate- moord in Colombia. Het merendeel riele schade aangericht. Maar 'El ri deze doden komt voor rekening Espectador' schrijft door. belangrijkste krant het hoofdkwartier v; mige Kartel. zelfs een persconferentie op het Viermensen werden gedood toen nisterie van buitenlandse zaken, een groep mannen in een drukbe- Een andere, die zei treinen'te kun- zocht café in Medellin in het wilde nen stoppen kwam onlangs om bij weg om zich heen begon te schie- een poging daartoe. - ten. Het tv-programma '120 minuten' Joelja Sjolokhova, park van de stad. Het i het luik ging weer open r druk. twee "De jongens speelden voetbal. "De eerste zei iets Om half zeven zagen zij een rose schijnsel in de lucht en vervolgens een donkerrode bal met een door- grond snede van tien meter. De kogel Het w kwamen schrijvingen van de bal of van wat het wezen deed. Alle kinderen die de kogel zagen zijn nog steeds bang. De regionale groep die zulke vreem- verscheen de verschijnselen bestudeert onder- helder schijnende driehoek, zoekt het incident. De groep 30 bij 50 centimeter, op de ook biologen,'natuurkundigen irat rechtse paramilita: doodseskaders. Daarnaast 'zijn nog 250 zij Bij bijna alle andere media in Co lombia heeft het intimiderende ge- 'erdwenen nadat weid van de drugshandelaren de af- opgepakt door veilig- gelopen jaren wel succes gehad. Bij- oorbeeld bij 'El Colombiano', de heidstroepen, aldus Amnesty. Amnesty waarschuwt er in haar rapport voor dat de strijd tegen de drugshandelaren niet de aandacht moet wegnemen van "de ernstigste schendingen van de mensènrech- ten die uit politieke motieven ge pleegd zijn door het leger en door de paramilitaire groepen die in op dracht van het leger werken". Een deel van de aanslagen en moorden van de laatste tijd heeft tot doel politieke oppositiebewegingen af te schrikken. Volgens Amnesty zijn de gewelddaden van de doodseskaders een integraal onder deel van de legerstrategie om de guerrillabewegingen in het land te bevechten. Incidenteel wordt 'ook samengewerkt met de gewapende bendes van drugsbaronnen. Aanslag 'El Diario de Hoy' zit op één lijn met ,de ultra-rechtse Arena-partij van de Salvadoraanse president CristianL Aangenomen wordt, dat de aanslag het werk is geweest van linkse guer- rillëros. Het komend weekeinde moeten de rebellen en de regering in Costa Rica onderhandelen over een staakt-het-vuren, maar voorals nog gaat de al tien jaar oude burger oorlog in alle hevigheid voort. De aanslagen in Colombia maken deel uit van de zogenoemde 'totale oorlog', die de drugsmaffia aan alle haar ongunstig gezinde instanties heeft verklaard. De zakelijk leider van 'El Espectador' in Medellin, So- ler, werd door een regen van kogels getroffen toen hij in zijn auto op weg was naar zijn werk. Het hoofd van de administratie, Marta Lopez, trof een soortgelijk lot. 'El Espectador' is de enige 'Co lombiaanse krant die ten' opzichte van de cocaïne-baronnen nooit een blad voor de mond heeft genomen. Drie jaar geleden leidde dat al tot de moord op.Caho, de hoofdredacteur. Bush aanvaardt uitnodiging voor drugsconferentie WASHINGTON (UPI/Rtr) - De .Amerikaanse president Bush gaat in op het voorstel van Co lombia, Peru en Bolivia om bin nen negentig dagen een topcon ferentie te houden over een ge zamenlijke aanpak van de drugshandel. Dat maakte het Witte Huis gisteren bekend. De leiders van de "drie ge noemde Zuidamerikaanselan den, waar vrijwel alle cocaïne vandaan komt die in de VS en Europa wordt geconsumeerd, hadden Bush eerder op de dag. officieel voor de topconferentie uitgenodigd. Zij vergaderden gisteren in Ica, een plaats 300 ki lometer ten zuiden van de Peru aanse hoofdstad Lima. Mèt hun uitnodiging aan Bush haakten de drie presiden ten in op een eerder voorstel van de Amerikaanse president. Bij de presentatie, vorige maand, van zijn anti-narcoticaprogram- ma opperde deze voor het eerst de mogelijkheid van besprekin gen tussen de VS en de drugs producerende landen. De woordvoerder van het Wit te Huis, Fitzwater, zei dat con tact met de drie leiders zal wor den opgenomen om afspraken te makén over plaats en datum van de topconferentie. BONN In Oostduitsland groeit de kans dat communistische partij op zeer korte termijn in een, aantal dis tricten de hervorminsgbeweging 'Nieuw Forum' officieel zal toela ten. Dat verklaarde de hoogste evangelische kerkleider, bisschop Krusche, vanmorgen. Over toela ting in Oost-Berlijn wordt naar zijn mening nog gediscussieerd partijtop. door Hans Hoogendijk Krusche deelde verder mee dat hët terughoudende optreden van de politie tijdens de grote mars maan dag in Leipzig en gisteravond in Oost-Berlijn door de partijtop in Oost-Berlijn was bevolen. Meer dan 500 demonstranten die tijdens protestmarsen werden op gepakt zijn inmiddels weer op vrije voeten. In Dresden zitten ondanks de communistische Volgens de kerk is de gesprekss- feer gezien de omstandigheden re delijk positief. In Dresden hebben hervormingsgezinde burgers en het communistische stadsbestuur afge sproken hun dialoog voort te zetten. Burgemeester Berghofer sprak zich uit voor veranderingen van de kies wet en snelle duidelijkheid over de de vrijheid van reizen. Tevens wordt gesproken over de mogelijkheid andersdenkenden ruimte te geven in de kranten. In Magdenburg wil de communisti sche leiding een gebouw beschik- baar stellen, waar kritische burgers met partijleden kunnen discussie- iat rèn over vernieuwingen. Premier Thatcher steekt lachend haar hand op bij het stemmen over de agenda tijdens de opening van het partij congres van de Conservatieve Partij gisteren. De plotseling snel verergerende economische malaise hangt echter de belofte als een doem over het partijcongres. (fotoEPA) burgemeester Berghofer dat alle de monstranten binnen 24 uur vrij ?ou- den komen, nog steeds honderden mensen vast. Hervormers praten vandaag opnieuw met het stadsbe stuur. In Oost en West heerst opluchting over het vreedzame verloop van de enorme demonstratie in Leipzig. In Oost-Berlijn begon gisteren overleg tussen de staatsleiding en de evan gelische kerk. Basis voor het ge sprek is het document van bisschop Forck, waarin wordt gepleit voor Maar ondertussen bevindt het al geloofwaardige* stappen in de rich- lang overgewaardeerde pond ting van een democratisch socialis- BLACKPOOL (GPD/DPA/AFP- /ANP) De koersdaling van het Britse pond sterling overschaduw de gisteren de eerste dag van het partijcongres van de Conservatieve Partij (Tories) in de Engelse bad plaats Blackpool. Terwijl premier Thatcher en enkele ministers zicht baar moeite deden om de onder de economische catastrofes ond vuur genomen minister van finan- Labour, ciën, Lawson, in bescherming te ne men, groeide de nervositeit onder de 4500 afgevaardigden. Felle kritiek kwam op dè grote zich nadrukkelijk op het hellende De Westduitse regering reageerde positief over het vreedzaam verloop van de demonstratie in Leipzig,' waar 70.000 mensen de straat op gingen. In Bonn werd de bereidheid van een aantal hogere partijfunctio narissen om met de oppositie aan de tafel te zitten als een goed teken in geschat. De regering-Kohl riep de Oost- duitse leiding op lessen te trekken uit de gebeurtenissen van de laatste dagen en zich niet nog meer te isole ren. Kanselier Kohl blijft bereid tot een topoverleg met de Oostduitse leider Honecker. Voorwaarde is dat het uitzicht op verbeteringen voor de mensen ople vert, zei CDU-secretaris-generaal Ruhe. ADVERTENTIE zondebok in dit moeilijke vlak. De inflatie schommelt hard- Lawson. Nog maar kort geleden nekkig rond de acht procent e werd hij in de conservatieve gelede- oorzaakt verhoging van de rente- i luidkeels bejubeld als de grote voet tot 15 procent. Bij dit alles Partijblad blundert i het economische v het boze voorteken tien jaar negatieve handelsbalans, die dit jaar weieens tot 80 miljard gulden ,"iteïï' met felicitatie Havel len de grote boosdoener, die zijn kan oplopen. PRAAG (Rtr) Het Tsjechoslo- waakse partijblad Rude Pravo heeft greep op het spook van de inflatie Kan de regering-Thatcher, die hét afgelopen weekeinde per onge- verloren. Vrijdag, op haar 64ste verjaardag, 'n 2,5 jaar de tijd heeft verkiezingen zal Thatcher haar hele, niet geringe ten komen, nog tijdig de bakens Havel afgedrukt. felicitatieboodschap i dissidente toneelschrijver Vaclav WASHINGTON (GPD) De Ame- Fitzwater en andere regerings- persoonlijkheid in de strijd werpen verzetten e 2000 Tegen de twee terroristen van de Baskische Separatistische Bewe ging ETA, die terechtstaan wegens een bloedige aanslag in 1987, is gis teren bijna 2000 jaar gevangenis straf geëist. De uitspraak in het pro ces dat maandag was begonnen-, wordt in de komende dagen ver wacht. Azerbajdzjan De' leiding" van het Volksfront van Azerbajdzjan heeft gisteren beslo ten de bevoorradingsroutes naar Armenië, die al meer dan een maand zijn geblokkeerd, 'geheel' te heropenen. Dit heeft een hoge func tionaris van het Volksfront ver klaard. Chili Na dertien jaar ballingschap is-'de communistische leider Luis Corval- an in Chili teruggekeerd. Bij terug komst werd hij verwelkomd door tal van partijgenoten. Corvalan zei zich achter de gezamenlijke opposi tiekandidaat voor de verkiezingen, de christendemocraat Aylwin,. te scharen. Taiwan Zeker 64 ménsen, onder wie 14 poli tie-agenten, raakten vandaag ge wond toen ongeveer 2000 man op roerpolitie een demonstratie voor een gevangenis in de Taiwanese hoofdstad Taipei uiteensloeg. Het was een van de meest gewelddadige confrontaties tussen politie en de monstranten sinds in 1987 de staat van beleg werd opgeheven. Er Wer den vijftien arrestaties verricht. Peru In Peru is gisteravond een verkie zingskandidaat Voor de gemeente raad van El Agustino doodgescho ten. Het slachtoffer, Maria Hua- paya, stond kandidaat voor de rege rende centrum-linkse partij Apris- ta. In de hoofdstad Lima viel een ge- wonde bij een bomaanslag op een auto. Hongarije De Sovjetunie en haar Warschau- pact-bondgenoten Polen, Tsjechos- lowakije en Bulgarije hebben dbor berichten in de officiële pers indi rect de nieuwe Hongaarse Socialis tische partij (MSzP) erkend. De Roemeense leider Ceausescu stuur de een telegram om de Hongaarse partijleider Nyers met zijn functie te feliciteren. rikaanse regering heeft 42 Paname- functionarissen deden gisteren op- om met een felle donderspeech het met weer snel boven de twee mil- de Pravo In de weekeindbijlage van de Ru- Huis, Fitzwater, groep zowel mensen bevat die rechtstreeks bij de coup betrokken geerd waren, als familieleden van opstan delingen. Uit veiligheidsoverwegin gen wilde hij niet zeggen om wie hel ging, maar naar verluidt van de leider Giroldi, een v hun best de Amerikaanse rol gezonken moreel op te vijzelen. Ze joen groeiende werkloosheid i bij de coup te verdedigen. Veel Con- heeft het al zonderblikken of blo- komen? Dat is hier nu de grote dis- zen opgenomen voor haar nu uiterst cussie. omstreden buurman op nummer Vooral in Blackpool, waar de con- 11. servatieve kopstukken zich schrap zetten tegen de aanrollende golven van kritiek. Het geroep om een economische strategie i gelukwens te le- gisteren dat de totaal onvoorbereid op de gebeurte- Lawson werd door haar uitvoerig Panama te hebben gerea- geprezen voor zijn financiële beleid Fitzwater dent Bush informatie vanuit Panama had ge had en daarop "de beslissing n de coup, majoor die zijns inziens de beste was, e hen. hij nog steeds de beste vindt". dat Groot-Brittannië zoveel wel- neemt toe. Uiteraard van harte ge- vaart heeft gebracht. Het staat ook steund door Labour, dat getuige de daarover dat presi- dan voldoende" al vast dat zij die toegenomen wel- gunstige opiniepeilingen het getij vaart in haar grote slottoespraak puntgewijs zal benadrukken. En aangenomen mag worden dat ,zij ret Thatcher gedwongen wordt haar vierde op 5 oktober zijn 50e verjaar de jarige Vanek. De bood schap die vergezeld ging van een fo to was ondertekend door 'vrienden en collega's' uit Maly H^adek in Noord-Bohemen. Oplettende lezers herkenden in Ferdinand Vanek de naam die Ha vel gebruikte voor het belangrijkste personage in zijn autobiografische toneelstukken 'Het publiek' en 'Vernissage'. Maly Hradek is de plaats waar Havel een buitenhuisje heeft. De dissidente toneelschrijve niet zal - te wijzen op economisch beleid te wijzigen. Van nature zijn Nederlanders thuis in het beheersen en gebruiken van water. Sinds een aantal jaren voert men dit zelfs door tot in de slaapka mer. Een logische zaak. Want water heeft alles met bedden, heeft alles met slapen te maken, zo blijkt uit de ervaringen met het waterbed. Zo'n bed slaapt niet alleen rustig, zacht en gezond; Met een waterbed kiest men voor betaalbare luxe. Aangepast aan de wensen van deze tijd wordt slapen weer een waar genot. Wie een water bed 60 nachten op proef neemt, kan daar zelf achter komen. Bijvoorbeeld omdat een waterbed de juiste steun op de juiste plaats geeft. Of wanwege het ingebouwde, zelf af te stellen verwarmingselei nodig, veilig— lekkag. Mocht men doelbewust het i doorboren, dan voorkomt de heidskuip een overstroming. Het is dat een Sleeptrend waterbed voor zo'n diepe, onbezorgde nacht rust zorgt. Anders zou U het liefst de hele nacht wakker blijven om er- genieten. BUENOS AIRES - Argentinië likt zijn wonden. Getooid met een tri omfantelijke glimlach stapten de 'moordenaars van gisteren' afgelo pen maandag achter de tralies van daan. Volgens de péronistische pre sident Carlos. Menem is het pardon voor meer dan 200 militairen en 64 vroegere guerrilleros noodzakelijk voor een 'nationale verzoening'. Maar veel Argentijnen vrezen dat het effect averechts zal zijn. door Rob Sprenkels Generaal Galtieri - de aanzetter van de oorlog om de Falkland-eilan- den uit 1982 en ook beschuldigd van moord, ontvoering en marteling, zwaaide in zijn onberispelijke uni form naar de televisiecamera's. Een tiental beruchte officieren uit het tijdperk van de zogenoemde 'Vuile Oorlog', waarbij tussen de 10.000 en 30.000 Argentijnen het leven verlo ren, zou hem volgen. Zondagavond had Menem reeds kolonel Seineldin ontvangen. Tot verbijstering van de meeste Argen tijnen verliep die ontmoeting in een sfeer van 'grote vriendschappelijk heid', aldus de officiële versie. Sei neldin zat gevangen, ómdat hij vo rig jaar december het bewind van Menems voorganger, Raul Alf- onsin, aan het wankelen had ge- bracht. Het afkondigen van de amnestie kwam beslist niet als een verras sing. Een paar weken na zijn over weldigende verkiezingsoverwin ning van dit jaar mei, had Menem al verklaard dat hij zelfs 'geen vogel tje' achter de tralies kon zien. Maar toen hij eenmaal als president was beëdigd, drie maanden geleden, be gon de weerstand tegen de voor spelde maatregel toe te nemen. Amper een maand geleden verza melden er zich een kwart miljoen mensen op straat om tegen het voor nemen van Menem te prötesteren, "Er zijn 30.000 redenen om niet te vergeten", zo herrinneren leuzen op de muren in het centrum van Buenos Aires aan de dodelijke slachtoffers van de militaire dicta tuur uit de jaren zeventig. Opinie peilingen wezen uit dat minstens driekwart van alle Argentijnen te- geji waren. Maar de militairen be gonnen steeds meer haast te krij gen. Vorige week waarschuwde gene raal Isidro Caceres, de stafchef van het Argentijnse leger, ervoor dat van het 'uitstel' beslist geen 'afstel' mocht komen. Eri: "Hoe langer het duurt des te beter wordt de organi satie van.de protesten". Linkse partijen en mensenrech tenorganisaties waren op dat mo ment een handtekeningenactie be gonnen. Maar er was nog een reden voor alle haast: de processen tegen twee vooraanstaande generaals, Menendez en Riveros, hadden deze Menem. (foto A week moeten beginnen. En volgens de grondwet heeft Menem niet de mogelijkheid om gratie te verlenen aan mensen op het moment dat ze dóór de justitie worden berecht. Vermisten Maar een beul als Menendez, bijge naamd de 'hyena', is nu toch aan de rechter ontsnapt. In de jaren zeven tig voerde hij het bevel over het uit- roeiïngskamp La Perla, in de noor delijke provincie Cordoba. Alleen al in La Perla werden meer dan dui zend vermisten vermoord. Een eén-. voudige boer was daar destijds ge tuige van. In 1984 tekende de offi ciële onderzoekscommissie onder leiding van de schrijver Ernesto Sa- bato zijn relaas op: "Jose Julian Solanolle ontdekte na de coup van maart 1976 op het terrein naast La Perla een gegraven put van ongeveer vier meter breed, vier mèter lang en twee meter diep. Op een dag Zag hij een militaire ka ravaan arriveren. Hij herkende ge neraal Menendez. Er werd halt ge houden bij de put. Solanolle kon zien hoe geblindoekte mensen op een rij werden gezet. Daarna hoorde hij tientallen schoten. De volgende dag was de put met aarde dichtge gooid". Nationale verzoening? "De moor denaars van gisteren zijn niet de de mocraten van vandaag", aldus het commentaar van de linkse krant 'Nuevo Sur'. De organisatie van ex- gevangenen en vroegere vermisten ging nog een stuk verder: "Folte raars folteren in vrijheid. Moorde naars moorden in vrijheid. Staats- greeppogers plegen in vrijheid staatsgrepen. Om de toekomst te redden kan het verleden niet wor den vergeten, maar is er gerechtig heid nodig". President Menem gelooft echter het tegendeel. Later dit jaar wil hij, waarschijnlijk rond Kerstmis, ook de zes vanwege massamoord tot lange straffen veroordeelde gene raals vrijlaten. Hét gaat daarbij on der meer om de vroegere juntalei ders Videla en "Viola. Ook de vroegere politiechef Camps, die er alleen maar spijt van heeft dat hij niet nog meer 'commu nisten' heeft vermoord, komt in dat geval vrij. En hetzelfde geldt voor Firmenich de tot 30 jaar veroordeel de leider van de peronistische Mon- tonero-guerrilla. Wond Veel van de mensen die de huidige amnestie toejuichen, willen in feite nog meer. Generaal Bignone, de laatste president uit het militaire tijdperk verklaarde bijvoorbeeld: "Zolang onze rol tijdens de vuile oorlog niet in ere wordt hersteld, zullen er vragen blijven staan bij het optreden van de strijdkrachten". Dergelijke ideeën worden door een meerderheid binnen de top van het Argentijnse leger onderschreven. Het vermoorden van andersden kende landgenoten wordt daar nog altijd als een heldendaad gezien. Met de amnestie is de historische wond die president Menem wilde helen, in zekere zin weer opnieuw opengereten. Mensenrechtenorga nisaties hebben voor de komende dagen een reeks van protesten aan gekondigd. "Wie verzekert ons dat een kolonel als Rico nu niet op nieuw aan het muiten slaat", zo vroeg Nobelprijswinnaar Adolfo Perez Esquivel zich dit weekeinde af. En: "Menem is nu definitief een gevangene van de militairen gewor den". De 'Dwaze Moeders van het Pla- zo de Mayo' hebben gisteren woedend gereageerd op het be sluit van president Menem de militairen vrij te laten die zich onder de dictatuur (1976-1983) schuldig hebben gemaakt aan schendingen van rechten. De voorzitter van rechtenorganisatie, Hebe de Bonafini, noemde de amnestie "een daad van medeplichtig heid met de moordenaars van onze kinderen". De moeders van het Plazo de Mayo kregen wereldwijde be kendheid door hun voortduren de protest op het plein in Buenos Aires tegen de verdwij ningen onder het militair regi me. Zij eisen al tien jaar ophel dering over de verdwijning van 30.000 mensen. "Weet u waar ze nu zijn, zij die onze kinderen martelden en ver moorden? Dat is de vraag die wij aan de wereld stellen", zei Bona fini. Zij kondigde betogingen van de moeders aan bij de hui zen van de ex-militairen en bij hun werk. "Hun vrijheid brengt de vrijheid van iedere Argentijn in gevaar".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5