Ruimte-avontiiiir Galileo ook riskant experiment is Invloed bedrijfscultuur vaak onderschat Christelijk-gereformeerden definitief uit GOK Reportage Giftig plutonium maakt Jupiter-project zeer omstreden Galileo PAGINA 2 WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 WASHINGTON Een fas cinerend wetenschappe lijk avontuur, of een heel gevaarlijk experiment, een soort Tsjernobyl-in-de- lucht. Er zijn twee zeer verschillende manieren waarop je de aanstaande ruimtereis van de Galileo kunt bezien. door Henk Dam Door een onwillige computer is de lancering even uitgesteld, maar als verder alles gaat zoals de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NA SA hoopt, zal de shuttle Atlantis volgende week het ruime zwerk kie zen. Aan boord: vijf astronauten en het ingewikkelste ruimtevaartuig dat ooit is gemaakt, de bijna drie miljard gulden kostende Galileo. Boven de aarde zal de Galileo uit de laadruimte van de Atlantis worden gehaald en beginnen aan een reis die zes jaar gaat duren, en meer dan 4 miljard kilometer lang zal zijn. Het reisdoel: de geheimzinnige planeet Jupiter. Dat is niet een kwestie van ge woon rechtdoor vliegen. Galileo gaat een steeds wijdere spiraal ma ken, en zal daarbij de aarde twee keer, en Venus één keer passeren. De bedoeling van die omweg is het vaartuig, door gebruikmaking van de zwaartekracht van de twee pla neten, de snelheid te geven die no dig is om Jupiter te bereiken. Waarom wordt er zoveel geld en wetenschappelijk vernuft gebruikt om een ruimtevaartuig naar Jupiter te sturen? In de eerste plaats omdat over Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, nog zo weinig bekend is. We weten dat Jupiter 16 manen heeft, een buitengewoon krachtig magnetisch veld heeft, en dat het er geweldig stormt. De Voyager, die eerder langs Jupiter vloog, ontdek te dat het er flink kan bliksemen ook. Maar verdere details ontbre ken. Oerknal Juist omdat Jupiter zo groot is, den ken astronomen verder dat de pla neet veel kan vertellen over de ge boorte van ons zonnestelsel, en zelfs over de klap waarmee alles ooit be gon, de 'Big Bang', de Oerknal waarmee de ruimte geboren werd. Het plan waarmee NASA Jupiter wil onderzoeken, zit als volgt in el kaar: de Galileo zelf zal, eenmaal in 1995 op de plaats van bestemming aangekomen, een kleine twee jaar rond Jupiter cirkelen en planeet en 16 manen vanaf die parkeerbaan on derzoeken. Maar daar blijft het niet bij: de Galileo zal een 350 kilo wegende on- derzoekscapsule afstoten die in de atmosfeer van Jupiter metingen zal De met 22 kilo plutonium geladen Galileo. De kans dat de shuttle tijdens de lancering ontploft, is klein maar sinds het ongeluk met de Challenger niet meer denkbeeldig (f0to ad gaan verrichten. Het zal de eerste keer zijn dat een van de buitenste planeten van onze zonnestelsel van zo nabij bekeken wordt. Het is een soort kamikaze-reis, want de temperatuur capsule bloot gaat staan, is zo hoog, en de druk zo groot, dat deze het op pervlak van Jupiter nooit zal berei ken. Maar NASA verwacht dat de ro bot in ieder geval een flink eind in de dampkring gaat doordringen en dankzij een parachute die zich tij dens de vrije val zal ontvouwen, tijd genoeg heeft om atmosfeer, wolken en bliksems nader te onderzoeken. Tegen zo'n interessante missie, die zoveel belangrijke gegevens kan opleveren, is niemand gekant, zou je zeggen. Zeker na de spectaculaire successen van het ruimtevaartuig Voyager, eerder dit jaar, die zoveel boeiend nieuws over exotische pla neten als Uranus en Neptunus ople verde, heeft Amerika weer trek in de ruimte gekregen. Giftig Maar dat is niet helemaal waar. De reden daarvoor zijn de twee genera toren die Galileo tijdens haar lange reis van electriciteit moeten voor zien. Die generatoren werken op kernenergie; de brandstof die ze ge bruiken bestaat uit 22 kilo plutoni- um-238. Dat moeten we wel, heeft de NA SA altijd gezegd. Andere ruimte vaartuigen hebben wel zonne-ener- gie gebruikt, maar de Galileo vliegt zo ver weg van de zon dat dat niet kan. Kernenergie is het enige over blijvende alternatief. Maar voor de Amerikaanse milieu-beweging is dat een zeer on aantrekkelijk alternatief, en die be zwaren zijn wel realistisch. Immers: plutonium is buitengewoon giftig. Wie een minuscule hoeveelheid ina demt of in een open wond krijgt, krijgt gegarandeerd kanker. En als de Atlantis eens, net als de Challenger enkele jaren geleden, bij de lancering ontploft? Of als de Ga lileo, bij een van de twee keren dat hij de aarde passeert, in de damp kring van de aarde wordt getrokken en daar verbrandt? Wat gebeurt er dan met het plutonium? De argumenten tegen de reis gaan verder. Wat milieu-deskundigen, en zij niet eens alleen, de NASA verwij ten, is dat de Galileo met een shuttle in de ruimte wordt gebracht. Als een raket zou worden gebruikt, zou de lancering veiliger zijn, en zou ook de omweg die het vaartuig twee keer langs de aarde brengt, niet no dig zijn. Challenger Dat argument kreeg vooral na de ramp met de Challenger geldings kracht. Iedereen, met name de NA SA, weet dat elke vlucht van een shuttle in principe riskant is. Kun je je dat, met 22 kilo plutonium aan boord, wel veroorloven? Het verweer van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie heeft twee kanten. Om te beginnen werkt de NASA niet meer met raketten. Als daaraan na de ramp met de Challen ger zou zijn begonnen, zou er onvol- doende tijd zijn geweest om voor 22 november van dit jaar klaar te zijn. En voor die datum moet de Gali leo de ruimte in zijn geslingerd, want daarna staan de planeten niet langer goed ten opzichte van elkaar, en zou tot 1991 moeten worden ge wacht voor er weer een kansje zou zijn. Dat zou een verder uitstel bete kenen, en omdat de Galileo nu al ze ven jaar over tijd is, zou dat wellicht het definitieve einde van dit zo be langwekkende project betekenen. Het tweede verweer luidt, dat het met de risico's wel meevalt. In een milieu-rapport dat de NASA begin dit jaar uitbracht, wordt de kans dat de Atlantis bij de lancering ontploft, op 1 op 78 geschat. De kans dat bij zo'n ontploffing plutonium vrij komt, is dan weer 1 op 2500. Met andere woorden: de kans dat de lancering zo beroerd verloopt dat er plutonium vrijkomt, wordt door NASA geschat op 1 op 78 x 2500, dus 1 op de 195.000. En dan nog, zegt de NASA, zal het om kleine hoeveelheden plutonium gaan, die vermoedelijk geen doden zullen veroorzaken. Schattingen De kans vervolgens dat de Galileo, na een geslaagde lancering, later weer in de dampkring van de aarde terechtkomt en daar verbrandt, is 1 op 2 miljoen, volgens de schattin gen van de ruimtevaartorganisatie. Het te verwachten aantal doden is dan een tot negen. De NASA heeft er natuurlijk be lang bij de risico-cijfers niet al te hoog te stellen. Onafhankelijke ex perts hebben daarom, op verzoek van het Witte Huis, ook onderzoe ken gedaan. Zij komen op ongeveer gelijke getallen waar het gaat om de kans dat plutonium vrijkomt, maar op aanzienlijk hogere aantallen do-~ den. Ook die onafhankelijke experts moeten toegeven dat NASA gelijk heeft als wordt gesteld dat de kans dat de twee generatoren waarin zich het plutonium bevindt bij een onge luk openspringen, heel klein is. On gelukken zijn geënsceneerd waarbij veel grotere krachten vrijkwamen dan toen destijds de Challenger ont plofte, en zelfs dan bleef al het plu tonium beschermd. Voor in Florida gestationeerde milieu-organisaties als Florida Coa lition for Justice and Peace, Chris- tic Institute en Foiidation on Eco nomic Trends, zijn de garanties on voldoende. Zij hebben deze week geprobeerd middels een kort ge ding de lancering tegen te houden. Maar dit zijn relatief kleine groep jes verontruste burgers. Grotere milieu-organisaties als Greenpeace vinden het hele principe van kern energie in de ruimte onjuist. Die or ganisaties hebben genoeg reden om zich bezorgd te maken, want zoveel Amerika als de Sovjetunie hebben kernenergie in de ruimte gebracht. De Sovjets hebben nu 35 reactoren rond de aarde cirkelen, de Amerika nen 22. De VS brengen niet langer reactoren regelmatig rond de aarde de Sovjets wel maar als de Star' Wars plannen van Reagan ooit be waarheid worden dan zullen ook de Amerikanen de oude praktijken', weer hervatten. Een paar keer zijn er tot nu toe on gelukken gebeurd waarbij plutoni um vrijkwam. In 1964 verbrandde een Amerikaanse satelliet nog voor hij z'n baan om de aarde had be-1 reikt. Een grote hoeveelheid pluto nium kwam toen in de Indische Oceaan terecht. Zou hetzelfde bo ven een dichtbevolkt gebied zijn ge beurd, dan zou het een ramp met ve le slachtoffers zijn geweest. Eenzelfde verhaal geldt voor de Russische satelliet die in 1978 uit z'n baan raakte, en naar de aarde stort te. Sterk radio-actief materiaal kwam toen in een onbewoond ge bied in Noord-Canada terecht. Dat had ook veel slechter kunnen aflo pen. Er zijn zo meer ongelukken ge weest, maar nooit hebben die kata- strofes veroorzaakt. De aarde heeft tot nu toe geluk gehad, maar dat neemt niet weg dat die aarde de lo terij ook wel eens zou kunnen ver liezen. Een op 195.000? Een op twee miljoen? De kansen zijn klein. Maar ze zijn er. ROTTERDAM - Koerswijzigingen in bedrijven en grote instellingen als universiteiten en ziekenhuizen zijn haast niet door te voeren zonder uitgebreid aandacht te schenken aan de cultuur die er heerst. Ingrij pende wijzigingen kunnen misluk ken, ook al zijn de medewerkers nog zo bekwaam en is de organisa tie prima in orde. door Theo Haerkens Onderzoeker: veranderingen zijn niet zomaar op te leggen "Als de neuzen niet allemaal de zelfde kant op wijzen, komt er niets van terecht", aldus de Rotterdamse onderzoeker J. Moen. Hij is ervan overtuigd dat de invloed van de heersende cultuur op veranderings- procesen in bedrijven en andere grote organisaties vaak wordt on derschat. Vandaag promoveert hij op dit onderwerp aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. Wat de cultuur van een bedrijf of instelling precies is, is wat lastig aan te geven. Niet alleen voor managers, die niet voor niets veel gemakkelij ker aandacht schenken aan organi satiestructuren of de kwaliteit van hun produkt, maar ook voor Moens zelf: "Je moet denken aan de sfeer binnen een organisatie. Het gaat er om hoe je ergens ontvangen wordt, of de medewerkers gemotiveerd zijn en zich bij hun werk betrokken voelen. Maar ook het gebruik van voornamen heeft ermee te maken". Het kost de onderzoeker minder moeite aan de hand van voorbeel den aan te geven waar de schoen wringt. De PTT bijvoorbeeld is be zig met een proces van privatisering en dat betekent dat de medewer kers moeten leren veel meer dan in het verleden rekening te houden met de wensen van de klant. Dat is nieuw en vereist een heel andere houding dan de mensen in de oude constellatie gewend waren. Bij de Informatiseringsbank deed zich het afgelopen jaar een botsing voor van twee culturen. De nieuwe directeur, mevrouw C. Dallinga- Hunter, afkomstig uit het bedrijfs leven, realiseerde zich onvoldoende dat afspraken in een ambtelijke we reld pas afspraken zijn als ze op pa pier staan. Beslissingen nemen deed ze in een zo hoog tempo dat an deren er niet in slaagden dat bij te houden. De ambtelijke cultuur ken merkt zich immers minder door snelheid dan door nauwgezetheid. Dallinga's ongeduld en gebrekkig inzicht in ambtelijke omgangsvor men deden de rest om de kloof tus sen haar en de medewerkers te ver breden en ze besloot uiteindelijk el ders haar heil te zoeken. "Voor een goede samenwerking is het spreken van dezelfde taal een absolute voorwaarde", doceert Moen. "Niet voor niets gaan veel be drijven met hun top- en middel management in het bos zitten voor conferenties. Die zijn bedoeld om mensen te leren goed samen te wer ken en vooral naar elkaar te luiste ren". Met voettochten in de bergen Moen: "Voor een goede samenwer king is het spreken van dezelfde taal een absolute voorwaarde". (foto GPD) en overlevingstochten door de toen dra kan een vergelijkbaar effect worden bereikt. "Het zou perfect zijn hele afdelingen voor zoiets weg te sturen". Moen erkent dat de werkelijkheid van alledag zoiets niet overal toe staat en wijst erop dat een floreren de personeelsvereniging dat nadeel grotendeels kan ondervangen. "Het is net als in een dorp of stad met een bloeiend verenigingsleven, daar is het ook veel gemakkelijker allerlei dingen te regelen, omdat de mensen bepaalde normen en waarden delen en er eenzelfde denktrant op na houden". Kern van de zaak is dat grote or ganisaties zich moeilijk van boven af laten sturen. Er zijn altijd krach ten en tegenkrachten werkzaam die dat voorkomen. De kunst is om ie dereen ervan te overtuigen dat be paalde zaken moeten veranderen en als het eenmaal zover is, is het ge makkelijker dïe algemeen geaccep teerde plannen te verwezenlijken. Moen haalt nog een praktijkvoor beeld aan. Twee ziekenhuizen van verschillende signatuur werden ge dwongen te fuseren. Het verschil in levensbeschouwing was oorzaak van vrijwel totale mislukking van dat proces. Dat lag niet aan de orga nisatie en niet aan de bekwaamheid van de mensen. Nee, de opvattingen over abortus splitsten de geesten: van echte integratie was geen spra ke. Verpleegkundigen die op geen enkele manier met abortus te ma ken wilden hebben, moesten wor den uitgeroosterd. Specialisten, ook op andere dan de gynaecologi sche afdeling, wilden niet meer sa menwerken en ook de patiënten zochten elders hun heil. Moen deed onderzoek bij zieken huizen en universiteiten, plaatsen waar mensen met een eigen des kundigheid min of meer noodge dwongen met elkaar samenwerken. Juist dat maakt het moeilijk voor de leiding van zo'n instelling de men- sen met elkaar te laten samenwer ken. Daar komt nog bij dat medi sche specialisten onderling zeer verschillend opereren. Chirurgen zijn mensen van wei nig woorden. Ze houden er niet van om lang ergens over te praten en uitstel haten' ze, aldus de onderzoe ker. "Het zijn mensen die gewend zijn in hun werk snel beslissingen te nemen, ook al gaat het om leven en do.od: er moeten knopen worden doorgehakt. Kinderartsen daaren tegen zijn vriendelijke lui, wat filo- sofischer ingesteld en bereid ergens de tijd voor te nemen". In hiërarchisch georganiseerde bedrijven, zoals bij voorbeeld grote warenhuizen, is veel gemakkelijker nieuwe structuur aan te brengen, omdat de medewerkers daar veel minder zelfstandig opereren. Maar het gaat bij het doorvoeren van grootscheepse veranderingsproces sen niet alleen om de verhouding tiissen leiding en medewerkers van een organisatie. De onderlinge ver houdingen binnen de top van een bedrijf zijn minstens zo belangrijk. Moen: "Als daar geen eensgezind heid heerst over de koers die de or ganisatie moet varen, zijn de mede werkers zeker niet te motiveren". De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken heeft gisteren met algemene stem men besloten uit de internatio nale Gereformeerde Oecume nische Raad (GOR) te treden. Vorig jaar zomer trok het op schorten van het lidmaatschap tijdens de vergadering in Hara re, alom de aandacht. De aanlei ding was het besluit van de GOR om de Gereformeerde Kerken in Nederland als lid te handhaven. De vorige christelijk-gerefor- meerde synode besloot in 1986, dat haar delegatie op de bijeen komst van de GOR in Harare zou moeten pleiten voor verwijdering uit het verband van de Gerefor meerde Kerken. Deze kerk, nu nog het enige Nederlandse lid van de GOR, is met zo'n 800.000 leden de op een na grootste kerk binnen de organisatie, waarbij ruim der tig gereformeerde kerken uit de wereld zijn aangesloten. De Christelijke Gereformeerde Kerken, die 76.000 leden hebben, hebben al jaren grote moeite met de manier waarop in de Gerefor meerde Kerken met het gezag van de bijbel wordt omgegaan. Ook de tolerante houding van deze kerk tegenover homoseksualiteit is voor de christelijk-gerefor meerden onaanvaardbaar. De Christelijke Gereformeerde Kerken schortten in Harare het lidmaatschap van de GOR op, tot de synode een definitief besluit zou nemen. Volgens de christe lijk-gereformeerden heeft de GOR door te kiezen voor de Gere formeerde Kerken juist kerken van zich vervreemd die geen wa ter bij de wijn van de gerefor meerde belijdenis doen. Binnen de Gereformeerde Ker ken was na Harare overigens ook rumoer ontstaan. Uit berichten over de GOR-zitting hadden ve len opgemaakt dat de eigen afge vaardigden te veel hadden toege geven aan de behoudende kritiek. Dit werd het vorig najaar tijdens een eigen synodezitting door de delegatieleden, onder wie syno devoorzitter ds. E. Overeem, ont kend. Voorstellen om als kerken de GOR, waarbinnen men geto- leerd zou worden, te verlaten, haalden het niet. De christelijk-gereformeerde synode heeft het deputaatschap (commissie van deskundigen) voor de contacten met buiten landse kerken opgedragen tij dens de volgende synodeverga dering in 1992 een voorstel te doen voor aansluiting bij een an dere internationale organisatie, de veel kleinere International Conference of Reformed Chur ches (ICRC). Bij deze organisatie zijn de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) aangesloten. Diver se synodeleden prezen gisteren de ICRC als een organisatie die zich in tegenstelling tot de GOR wèl probeert te houden aan de ge reformeerde belijdenis. Schuldenvraagstuk Evangelisatie kan niet zonder verdediging van de mensenrech ten. Hoe kan men zeggen: 'We brengen de wereld het evangelie', zonder te doen wat Christus van ons vraagt? Voor kardinaal Paulo Evaristo Arns, aartsbisschop van Sao Paulo in Brazilië, bestaat er geen twijfel over dat de rechten van de mens uit het hart van het evangelie komen. Hij hield giste ren aan de Katholieke Universi teit Nijmegen een gastcollege over de kerk en de mensenrech ten. Arns, sinds 1970 aartsbisschop van Sao Paulo, heeft tijdens de dictatuur in zijn land (1964-1985) stelselmatig de mensenrechten verdedigd. "Als Europeaan denkt U: hoe kan er erger worden ge marteld dan door de nazi's? Wij ontdekten: het kan nog erger. Als een mens eenmaal aan het folte ren 'verslaafd' raakt, wordt hij er ger dan een dier. Hij kan niet meer zonder". Arns wijdde bittere woorden aan het schuldenvraagstuk. De staatssschuld van Brazilië is in de 21 jaar van de dictatuur opgelo pen van slechts 3,5 miljard dollar naar 110 miljard. Brazilië betaalt daarover sinds 1981 zo'n 12 pro cent rente. "Als Engeland en Frankrijk de Eurotunnel van 7 a 9 miljard dollar niet eens kunnen fi nancieren, hoe kan dan een arm land als Brazilië 12 tot 15 miljard dollar rente per jaar betalen", zo riep kardinaal Arns vertwijfeld uit. Dat kan alleen door het volk te weinig geld voor eten, wonen en onderwijs te geven. Het gevolg daarvan is dat er in Brazilië (maar in Argentinië nog veel meer) mil joenen kinderen op straat leven omdat hun ouders hen niet meer kunnen onderhouden. Een ander gevolg van de lage lonen is dat westerse bedrijven zich in de Derde Wereld vestigen, met alle milieurampen die daar bij horen. Ook de verwoesting van het tropische regenwoud moet in dit licht worden bezien. Brazilië wordt er verantwoorde lijk voor gesteld, maar, aldus Arns, zijn het niet de westerse in dustrielanden zelf die hiervan het meest profiteren? Hetzelfde geldt voor de jacht naar goud waardoor de indianen in het Amazonege bied steeds meer worden opge jaagd. De oplossing is volgens kardi naal Arns dat de westerse landen de Derde Wereld de schulden kwijtschelden. Hij had dit gister morgen in een gesprek met de re gering in Den Haag bepleit. Tolerantie Paus Johannes Paulus II heeft de leiders van de belangrijkste gods diensten in Indonesië opgeroe pen te werken aan een maat schappij die op samenwerking, tolerantie en eenheid is geba seerd. Slechts een diep wederzijds respect kan leiden tot een duur zaam vreedzaam samenleven van de verschillende volkeren in Indonesië, aldus de paus in Jakar ta bij een ontmoeting met de lei ders van de belangrijkste gods diensten in het land en vertegen woordigers van de regering. Volgens de paus behoort het scheppen van een harmonieuze samenleving tot de belangrijkste uitdagingen waarvoor de ver schillende religies in Indonesië staan. "Het geloof in God als schepper van alle dingen is een sterke prikkel om de dialoog tus sen de gelovigen van de verschil lende godsdiensten te bevorde ren", zo meende de paus. Zelfbeschikking. Het Hu manistisch Verbond vreest dat het beleid van het toekomstige kabinet minder dan voorheen ge baseerd zal zijn op het zelfbe schikkingsrecht van de mens. Voorzitter Glastra van Loon be pleit in een brief aan Lubbers een wettelijke regeling voor vrijwilli ge euthanasie, waarin noch gods- dienstigen noch humanisten hun opvatting aan andersdenkenden kunnen opleggen, en een Wet Ge lijke Behandeling waarin geen uitzonderingsbepalingen voor godsdienstige instellingen wor den opgenomen, en een betere verdeling van overheidsgelden voor de geestelijke verzorging in onder meer de krijgsmacht. Heiligverklaring. De Rus- sisch-Orthodoxe Kerk heeft pa triarch Tychon, symbool van het verzet van de kerk tegen de com munistische partij in de eerste ja ren na de revolutie, heilig ver klaard. Tychon werd in 1922 we gens zijn protest tegen het ingrij pen van de staat in de zaken van de kerk gearresteerd. Tychon, die in de lekenstand werd terugge bracht, bracht ruim een jaar in ge vangenschap door. Hij stierf in 1925. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hilversum A.Th. Kramer Leiden, te Wassenaar A. M. A. Hellen- doorn Hattem, te Erica drs. P. J. Eekhout West-Terschelling. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Hoek drs. C.J. Harryvan kand. Groningen, te Middelhar- nis i.c.m. Bergen op Zoom B.C. Buitendijk Vleuten-De Meern en Breukelen-Maarssen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2