Misverstand heeft ook goede kanten Overlast discogangers gezamenlijk aangepakt 'Vuilstort Doesgebied in strijd met eerdere provinciale plannen' Pas in '94 nieuwe weg Hillegom/Nieuw- Vennep PAGINA 16 WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 Tweedaags symposium in Leidse Pieterskerk LEIDEN - Wellicht zou het le ven aangenamer zijn als 'het mis verstand' niet bestond. Tenmin ste... Neem de vrouw die een cake wil bakken om haar man te ple zieren. Het deeg wil maar niet ry- zen. Als manlief om het hoekje kijkt en quasi spottend opmerkt dat er wel gist bij moet, heb je de poppen aan het dansen. Ook al bedoelt de echtgenoot het niet kwaad, de vrouw zal dat toch an ders ervaren. De lekkere cake maakt plaats voor boosheid. Boosheid, die eigenlijk niet nodig was want het ging toch om een misverstand? Een misverstand dat ontstond door het gen van twee r door Jan Westerlaken Over het fenomeen misverstand houdt de Leidse Veerstichting donderdag en vrijdag (12 en 13 oktober) een symposium in de Pieterskerk in Leiden. Het doel ervan? Allard Sjollema, lid van het stichtingsbestuur, zegt het zo: "We moeten het misverstand le ren hanteren en er geen energie in stoppen om het te voorkomen. Wat schiet je ermee op als je pro beert het op een zinloze manier uit de wereld te helpen? Het heeft geen zin om een soort Esperanto te creëren waardoor je misver standen zou kunnen uitbannen. De boodschap is: leer een misver stand herkennen, leer ermee le ven en geniet ervan. Dan be scherm je jezelf ertegen' Een maatschappij zonder mis verstanden zou er een zijn van computers, vult Paul Nieuwen- burg, mede-organisator van het tweedaagse symposium, aan. "Computers falen niet. Daarom vind ik het best wel eens angstig als je computerdeskundigen hoort zeggen dat het leren van een taal helemaal niet nodig is. II ii jm* IIèh .5!ïf *tv - IJJM 1M i'H 4V.qr??fV WB&P Het grote misverstand: de toren i Omdat de computer het wel voor je vertaalt." Niet slecht Om een misverstand uit de weg te helpen: een misverstand hoeft niet slecht te zijn. Het kan een on derdeel zijn van de cultuur. Sjol lema zegt dat Japanners meesters zijn in het bewust scheppen van misverstanden. Op die m£ weet de ander niet precies 1 1 Babel, een poging om de hemel te bereiken. hij aan toe is. Ook in het Westen weet men van wanten. Gebruikt men soms taal die onbegrijpelijk is. "Onze premier", geeft Allard als voorbeeld, "kan soms een ver haal afsteken waar mensen hele maal niets van begrijpen. Waar om hij zoiets doet? Ik denk om het anderen zo moeilijk mogelijk te maken. Wat wij proberen is daar door heen te prikken". Om te vertellen hoe je dat kunt bereiken heeft de Veerstichting onder anderen de Amerikaanse onderhandelingsgoeroe Robert Fisher uitgenodigd. Fisher komt naar Leiden om uit te leggen hoe je de negatieve kanten van het misverstand glad kunt strijken. Sjollema: "Zijn stelling is dat je de mens van het probleem moet scheiden. Merkje dat iets niet lek ker loopt, dan moetje het mense lijke probleem apart behandelen. Misverstanden hebben vaak puur met een relatie te maken. Daarom ook hebben wij het symposium als ondertitel meegegeven: Ik be grijp precies wat je bedoelt". Neutraliseren Het neutraliséren van de negatie ve gevolgen van het misverstand zal niet altijd lukken. "Als je ze maar herkent", benadrukt Paul Nieuwenburg nog eens, "alleen dat is al belangrijk. Je raakt heel snel in een neerwaartse spiraal als je daar met z'n tweeën in terecht komt. Het gebeurt nogal eens dat er naar de verkeerde manier wordt gegrepen Om er uit te ko men. Als je niet kunt slapen neem je een pil. Lukt het nog niet, dan neem je een tweede. Zo gaat het ook met ruzie. De een maakt de ander een verwijt. En de ander verwijt de eerste weer iets veel ernstigers. Kijk maar naar staten die in oorlog met elkaar zijn: de een gooit een bom, de getroffene werpt een zwaardere. Enzo voort". Het misverstand kent ook zijn goede kanten, beweert Paul. "Wanneer je verder- doordenkt kom je die vanzelf tegen. Duide lijk is dat het misverstand een ne gatieve klank heeft. De taal en ons denken bieden ons gelukkig de ruimte om de positieve kanten van het misverstand te benade ren^ Heb je die niet, dan verdwijnt die ruimte. Welke waarde zou mu ziek nog hebben als we de be schikking hadden over een taal waarin we alles konden zeggen. Waar zou de humor blijven? Hu mor, die toch voor een groot deel voortspruit uit misverstanden? Wil je misverstanden écht uit de wereld helpen, dan neem je het principe van al deze dingen weg. Je kunt je best afvragen of de mens zelfs wel zonder misver standen kan of wil leven. Soms kun je in situaties verzeild raken waarin je je kunt afvragen of het wel zo verstandig is om misver standen op te Leefbaar Leiderdorp voor rechtbanken DEN HAAG/LEIDERDORP Volgens de Stichting Leefbaar Leiderdorp is de aanleg van de vuilstortplaats in het Doesgebied strijdig met plannen die de pro vincie in het verleden voor de op slag van afval heeft gemaakt. Het is het nieuwste argument in een reeks van bezwaarprocedures die de afgelopen jaren tegen de komst van de stortplaats zijn gevoerd. - Tot op heden heeft geen van de bezwaren de inrichting van de start locatie kunnen tegenhouden. In middels zijn al enkele werkzaamhe den, voor een bedrag van een mil joen gulden, uitgevoerd. Komende vrijdag dient voor dé rechtbank in Den Haag een kort geding, waarin Leefbaar Leiderdorp eist dat dat werk wordt stilgelegd. Bij de Raad van State worden andere mogelijk heden beproefd om de komst van dé vuilstort nog tegen te houden. Zoals gisteren voor de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Volgende maand dient de laatste zaak. In het verle den wees de voorzitter van de afde ling al bezwaren van andere instan ties af. Leefbaar Leiderdorp vindt dat echter nog genoeg reden b'estaat de komst van de stortplaats (met sorteerinrichting en puinbreekin- stallatie) tegen te houden. Als nieuw en mogelijk laatste ar gument werd door raadsman J. Roijers van de stichting een uit 1977 daterend rapport van de provincie aangehaald, kortweg het puinaf- voerplan geheten. Daarin wordt volgens Leefbaar Leiderdorp met geen woord wordt gerept over een regionale stortplaats in het Doesge bied. Ambtenaar van de provincie J. Geerders erkende dat het Doesge bied niet met naam wordt genoemd, maar in het plan staat wel vermeld dat samenwerkende gemeenten zelf een plaats moeten bedenken voor zo'n stortplaats. Leiderdorp heeft al sinds het begin van de zeventigerja ren daarvoor de gemeentegrens opengesteld. Dat het Doesgebied in een recen te studie van de provincie evenmin wordt genoemd als stortplaats voor afvalstoffen, betekent volgens Geerders niet dat de locatie in het Doesgebied strijdig is met provinci ale plannen. Leefbaar Leiderdorp herhaalde gisteren voorts overige bezwaren die al eerder tegen de komst van de stortplaats zijn geuit, zoals onder meer de aantasting van de land schappelijke en natuurlijke waar den van het gebied. Daar staat een ander milieu-belang tegenover, zei voorzitter H. Polak gistermorgen zelf al, namelijk dat van de provin cie die ervoor verantwoordelijk is het afval op te ruimen. Hij doet vol gende week maandag om 14.00 uur uitspraak. Volgens Geerders is de noodzaak van de aanleg van de stortlocatie nog steeds groot, ook al heeft Zuid- Holland sinds kort afspraken met andere provincies over de 'uitvoer' van vuil. "Dat is voor tijdelijk. Uit gangspunt blijft dat elke provincie zijn eigen vuil bij zich houdt", aldus Geerders. De stort in Leiderdorp is nodig om de eerstvolgende jaren door te komen, nu de bestaande stortplaat sen (Bergschenhoek, Dordrecht, Zoetermeer) bijna vol zijn en grote nieuwe installaties pas op z'n vroegst in 1992 in gebruik kunnen worden genomen. De verwachting is dat in Leiderdorp voor een perio de van tien tot vijftien jaar vuil kan worden verwerkt en opgeslagen. Stichting Promotie Noordwijk verheugd over initiatief DEN HAAG/NOORDWIJK - De Stichting Promotie Nood- wijk (SPN) is 'verheugd' over het initiatief van een aantal or ganisaties om in de komende wintermaanden in actie te ko men om de overlast van disco gangers in bussen en taxi's te- gén te gaan en tegelijk het nach telijk openbaar vervoer te pro moten. Met de 'Handleiding discovervoer', die onder meer nauwere samenwer king tussen disco-eigenaar en taxi- of buschauffeur bepleit, willen het - ministerie van verkeer en water staat, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportonderne mingen (KNVTO), Veilig Verkeer Nederland (WN) en Horeca Neder land de overlast door discopubliek beperken. Problemen met het discogangers deden zich de afgelo pen zomermaanden onder meer in Noordwijk voor. M. van der Jagt van de stichting Promotie Noord wijk (SPN), en als zodanig direct be trokken bij het 'discovervoer', juicht het initiatief dan dok toe. "We hebben hier- te maken met een maatschappelijk probleem. Dat kun je niet zomaar in je eentje even oplossen", meent Van der Jagt. In Noordwijk verloopt het ver voer van discogangers inmiddels weer vrij rustig. Volgens Van der Jagt is dat. voornamelijk te danken aan de begeleiding door portiers van discogangers naar de bushal ten. "Evenals vorig jaar blijkt dat zeer goed te werken", laat de voor zitter van de SPN weten. Discokaart De 'Handleiding' bevat een aantal aanbevelingen voor vervoerders, gemeenten en horeca die te kampen hebben met overlast. Een discogan- Opheffing éénrichtingsverkeer Oud Wassenaarseweg bepleit DEN HAAG/WASSENAAR - Be woners van de Konijnenlaan- /Schouwweg en omgeving in Was senaar willen dat de gemeente het éénrichtingsverkeer op de Oud Wassenaarseweg opheft, of ervoor zorgt dat zij op een andere veilige manier de Rijksstraatweg richting Den Haag kunnen bereiken. Ze hebben hun bezwaar over de ver keersmaatregel gistermiddag toe gelicht bij de voorzitter van de Af deling Geschillen van Bestuur van de Raad van State, die komende maandagmiddag uitspreekt of Was senaar andere maatregelen moet treffen. Wassenaar voerde het éénrich tingsverkeer op een gedeelte van de Oud Wassenaarseweg eind juni in. De maatregel maakte deel uit van een pakket van maatregelen, be doeld om een einde te maken aan het sluipverkeer in diverse delen van de gemeente. Door het éénrich- i tingsverkeer worden bewoners van de buurt gedwongen zich via de Groot Haesebroekseweg een weg uit hun wijk te banen. Volgens hen zijn de kruisingen die dan moeteri worden overgestoken met name tij dens de spits verschrikkelijk druk en onveilig. "We hebben begrip voor de maat regelen om sluipverkeer tegen te gaan, maar deze doet geen goed aan onze veiligheid", aldus gistermid dag de woordvoerder van de veertig ondertekenaars van het bezwaar schrift. Om enigzins aan de bezwaren van de bewoners tegemoet te komen, overweegt Wassenaar de kruising Haesebroekseweg-N achtegaallaan te'reconstrueren. Voor wat de overi ge alternatieven om de Rijksstraat weg te bereiken betreft, stelt de ge meente dat bij normale oplettend heid van de verkeersdeelnemers geen sprake is van een onveilige si tuatie. Sinds het éénrichtingsver keer van kracht is geworden, heb ben zich op de kruisingen dan ook geen bijzondere ongelukken voor gedaan. ger die zich in een bus of taxi niet weet te gedragen, zou een discover bod moeten krijgen. "Als iemand in een disco vervelend doet, wordt hem een tijd de toegang ontzegd. In samenwerking met de eigenaren van de discotheken zou hetzelfde ook mogelijk moeten zijn als ie mand buiten de disco een chauffeur lastigvalt", aldus een zegsman van WN. De KNTVO komt op voor de be langen van onder meer bus- en taxi bestuurders. "Die overlast kunnen we tegengaan als de discogangers in kleinere bussen worden opgehaald. De sociale controle is dan groter. Als iedereen elkaar een beetje in de gaten houdt, voelt de chauffeur zich ook veiliger", aldus de woordvoer der van de KNVTO. Variabele slui tingstijden van disco's moeten voorkomen dat er opeens duizend man tegelijk in een taxi of bus wil len". Veilig Verkeer Nederland begint op 1 december een campagne om het gebruik van openbaar vervoer en taxi's in de nachtelijke uren te promoten. Met een zogenoemde 'discokaart' krijgen discogangers die voor het openbaar vervoer kie zen bijvoorbeeld korting op het eer ste alcoholvrije pilsje of op de rit prijs. De nachtelijke alcoholcontro les in de buurt van discotheken moeten ook worden verscherpt, al dus de organisaties. Met de aanbevelingen die de or ganisaties in de handleiding doen, hopen ze een eind te maken aan een reeks incidenten waarbij chauffers worden bedreigd. De zegsman van de WN: "Discovervoer zoals voor gesteld in de handleiding moet er toe leiden dat de overlast sterk af neemt en dat het openbaar de eerste keuze wordt vc avondje stappen". Fietsers bekeurd VOORHOUT - De politie in Voor hout heeft gistermiddag tijdens èen controle op de Nagelbrug aan Leidsevaart 17 fietsers bekeurd. De meeste fietsers negeerden het rode stoptlicht. Ook werden aanwijzin gen voorwat betreft de rijrichting niet opgevolgd. KATWIJK - De tractor waarmee de dé redding maatschappij KNZHRM de Katwijkse reddingsboot over land vervoert, heeft de afgelopen nacht groten deels onder water doorgebracht. Gisteravond groefde tractor zich in het zand van de Katwijkse kust, toen on verwacht een zandbank moest worden genomen bij het in zee helpen van de reddingboot voor een oefening. De tractor van Noordwijkse collega's werd erbij gehaald om het gevaarte weer op het droge te trekken, maar in verband met het opkomend zeewater werd die klus uit gesteld tot vanmorgen vroeg. De reddingboot kon met mankracht op het droge worden getrokken. De oefe ning is niet doorgegaan. Volgens een woordvoerder van de KNZHRM heeft de tractor geen grote schade ge leden. Het voertuig wordt gerepareerd en kan naar verwachting over enkele dagen weer dienst doen. Het gebeurt maar zelden dat de tractor op deze manier is vastgelopen, aldus de woordvoerder. De oorzaak moet volgens hem worden gezocht in het nogal nogal grillig bankenpatroon dat de Katwijkse kust de laatste we ken vertoont. (foto Dlck Hogewoning) Geen illegale stort in Braassemenneer LEIDEN - Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft in het sei zoen 1988/1989 tijdens de dagelijkse controle op het storten van bagger in het Braassemermeer geen onre gelmatigheden en overtredingen geconstateerd. Slechts één keer is het baggerwerk stilgelegd omdat de hoeveelheid te verwerken bagger meer bedroeg dan in de vergunning was toegestaan. Het hoogheemraadschap rappor teert jaarlijks aan de gemeenten Alkemade, Woubrugge en Rijnsa- terwoude hoe de controle en het toezicht op het storten van bagger in de Braassem zijn verlopen. Snelheidscontroles in Katwijk: 143 bekeuringen KATWIJK Bij snelheidscontro les op de BiltStraat en de Tramstraat in Katwijk heeft de politie gisteren 143 overtredingen genoteerd. Tussen half elf en half twaalf werd ér gecontroleerd op de Bilt Straat. Van de 214 gecontroleerde voertuigen reden er 36 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 79 ki lometer per uur. Tussen twaalf en twee uur wer den controles uitgevoerd op de Tramstraat. Van de 650 voertuigen reden er 107 te hard met een maxi mum van 87 kilometer per uur. Gezamenlijke brandweeroefening Staalbouw op het Katwijkse indus trieterrein in actie om hun geza menlijke daadkracht te testen. Aan de oefening deden ook medewer kers van de Katwijkse rampenred dingsbrigade GOR (Gewondenzorg Onder Rampen) mee. KATWIJK - Hondertien zijn gisteravond in touw geweest voor een grote brandweeroefening in Katwijk. De brandweerkorpsen van Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg kwamen in en rond de bedrijfshallen van Oostingh Elisabeth Ziekenhuis behoudt naam ALPHEN AAN DEN RIJN Het leiderdorpse ziekenhuis Sint Elisa beth kan zijn naam behouden na de fusie met het Alphense ziekenhuis Rijnoord kan zijn naam behouden na dé fusie met het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL). De nieuwe overkoepelende stichting gaat Stichting Ziekenhuizen Rijnland heten. De straks gefuseerde zie kenhuizen blijven gewoon op hun twee locaties functioneren. HILLEGOM - Pas begin 1994 zal de aan te leggen provinciale weg tussen Hillegom en Nieuw-Vennep worden geopend. Deze S2/S20 zal aansluiten op de snelweg Amster dam-Rotterdam. Op Hillegoms grondgebied wordt naar verwach ting in 1992 begonnen met de bouw van een brug over de Ringvaart. Dat werd gisteravond meege deeld tijdens een druk bezochte in formatie-avond in het Hillegomse gemeentehuis. De aanleg van de nieuwe weg zal vooral een ontlas ting betekenen van de Kanaalstraat in Lisse en de Meerlaan in Hille gom. De nieuwe verbinding zal ech ter ook meer verkeer aantrekken: geen 14.000 maar 20.000 auto's per etmaal. Dat betekent dat de Hille- gomas wegen zwaarder worden be last, maar de vertegenwoordiger van de provincie Zuid-Holland deed gisteravond geen toezeggin gen over de aanleg van een rondweg ten westen van Hillegom. De nieuwe weg naar Nieuw-Ven nep begint ter hoogte van de kalk zandsteenfabriek. Vanuit de rich ting Lisse krijgt de snelweg twee oprijstroken en vanuit Hillegom één strook. Daarnaast wordt er een aparte busbaan aangelegd. De brug over de Ringvaart komt drie meter boven het water te hangen, zodat de meeste boten gewoon de brug kun nen passeren. De Leidsestraat naar Hillegom zal bij de aansluiting op de S2 worden aangepast. De bocht in de weg zal verdwijnen doordat de weg in oos telijke richting wordt verschoven. Met deze aanpassing zullen de be woners van de woningen naast de fabriek minder geluidoverlast on dervinden. Om die reden is sloop van de woningen in ieder geval niet nodig. Dit tót tevreden van de be woners, zo bleek gisteravond. De woningen blijven bereikbaar via een ventweg. Enkele bewoners boden al aan een stukje van de voor tuin bij de woningen af te staan, zo dat ook een voetpad naast de vent weg kan worden aangelegd. Wel zullen twee woningen naast de brug in de Leidsestraat worden gesloopt, omdat deze huizen wel te dicht bij de weg staan. De suggestie van het WD-raads- lid K. van Schenk-Brill om een tun nel onder de S2 te maken als onder deel van een toekomstig fietspad tussen Hillegom en Lisse wees de provinciale vertegenwoordiger van de hand. Het raadslid bepleitte ook nog een aansluiting van het toe komstig industrieterrein tussen de S2 en Lisse op de nieuwe weg. De provincie vindt een dergelijke aan sluiting echter" veel te gevaarlijk voor het verkeer. WOENSDAG 11 OKTOBER Leiden concert in de Divertissements serie met Thomas Kanter (cello) en Nobuko Takahashi (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal K&O. Oude Vest. concert Oude Muziek in Oud heden, door Enpemble Trouveres, aanvang 20.15 uur in de Taffeh- zaal, Rijksmuseum van Oudhe den, Papengracht 29. voorstelling: 'Laat je niet kis ten', met Joop Doder er en Hans Boskamp, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling: 'Post en Post dansen duetten', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater. Cleve- ringaplaats. Leiderdorp lezing NCVB. 'Schel', reisver halen met dia's do<?r W. van Aal deren, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk. dialezing Leiderdorpse Ka novereniging, over wildwaterva ren door Marien Breedijk, gebouw Kanovereniging, Mauritssingel, zaal open om 19.30 uur. zaalvoetbal (vanaf 18 jaar), van 21.30 tot 22.30 uur in Sjelter. DONDERDAG 12 OKTOBER Leiden slotavond project over Sri Lanka 'Sama Niwasa'. van 18.3a tot 22.30 uur in De Weerklank, Ro bijnstraat. •-voorlichtingsavond Nederlands Astma Fonds, over astma en bronchitis, aanvang 20.00 uur in Bonaventure College, Mariën- poelstraat. voorstelling: 'Patstelling' van Ina van Faassen Henk van Ulsen en Frans Vorstman, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. dansvoorstelling: 'Post en Post dansen duetten', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater. Cleve- ringaplaats. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. klaverjassen bij De Buitenge wonen. aanvang'20.00 uur in Fre- rikshof. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14 14.15 tot 15.00 1 Poelmeer. Wassenaarse Jazzclub, om 19.30 uur; Jazz op Drift, aanvang 21.00 uur en Jamsession om 22.30 uur in café Maaldrift. VRIJDAG 13 OKTOBER Alphen optreden Jazztrio Robert Jan Vermeulen en gast-solist, aan- vang 21.30 uur in het Parktheater. Leiden Indoor Leiden, Concours Hippi- que, Groenoordhallen, van 10.00 tot 24.00 uur. bingo-avond in clubhuis Matilo, Zaanstraat, aanvang 20.00 uur. lezing 'De Grote Witte Troon', door D. Steenhuis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. concert in de Chopin-serie door Martha Noguera (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0. Oude Vest. solovoorstelling: 'Van top tot teen te trillen', van Adelheid Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in de kantine op sportpark De Bloe- optreden Hans Liberg met zijn solo-programma: 'Chanel No 4711', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Warmond start Turf race, met zeilende vrachtschepen, vertrek om 10.00 ZATERDAG 14 OKTOBER Alphen landelijke aquariumdag, in de Aarhof. aanvang 10.00 uur. orgelconcert Ronald de Jong in de Oudshoornse Kerk, 20.15 uur. voorstelling: 'Sometimes....wit- hout music', door Muziek- en Danstheater Pandora, 20.30 uur Parktheater, Raadhuisstraat. optreden Nederlandstalige band 'Kadanz', in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16