Opknappen Breestraat toch pas na feestdagen Piet Spaans stopt met visverkoop Braks: bedenkingen tegen benoeming Van der Scheur WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 Tegels kunnen niet tijdig worden geleverd LEIDEN - Het opknappen van de Breestraat gebeurt niet meer voor de feestdagen, maar wordt uitgesteld tot volgend jaar voor jaar. Reden daarvan is dat de luxe stoeptegels voor de trottoirs van de Breestraat te laat worden geleverd. De gemeente wil niet het ri sico lopen dat de Breestraat in de decembermaand onbegaanbaar is wegens werkzaamheden. De bijeenkomst van de commissie ruimtelijke ordening, die vanavond een oordeel over de opknap beurt zou uitspreken, gaat niet door. Tegenover deze tegenvaller staat dat de gemeente wil proberen vol gend voorjaar de hele Breestraat in een keer aan te pakken. Tot voor kort was er slechts sprake van dat alleen het eerste deel van de Bree- DEN HAAG/LEIDEN - Waarne mend'minister G. Braks van onder wijs en wetenschappen biedt de universiteitsraden 'de grootst mo gelijke' ruimte voor de keuze van zijn buitenuniversitaire leden. De ministeriële toetsing dient margi naal te zijn, zo antwoordt de minis ter op vragen van het PPR-kamerlid P. Lankhorst uit Leiden. Aanleiding tot het stellen van de vragen vormde de voordracht van de Leidse Universiteitsraad van Ab- vakabo-voorzitter J. van der Scheur als lid van de universiteitsraad. Lankhorst verkeerde in de veron derstelling dat de minister de be noeming van Van der Scheur wilde weigeren. Inmiddels is Van der Scheur benoemd. De minister had zo wel zijn be denkingen, zo blijkt uit de beant woording. "Ik ben van mening dat diversiteit in maatschappelijke ach tergrond, representatie van ver schillende maatschappelijke secto ren en binding met de betrokken universiteit absolute voorwaarden zijn voor het goed functioneren van buitenuniversitaire leden. Niette min heb ik na ampele overwegin gen besloten de aanbeveling van de universiteitsraad integraal over te nemen", aldus Braks. straat tussen Gangetje en Koorn- beurssteeg zou worden opgeknapt en de rest op een nader te bepalen tijdstip zou volgen. Volgens wethouder M. van der Nat (economische zaken) is het col lege er nog niet in geslaagd de beno digde anderhalve miljoen gulden te vinden. De eerste zes ton voor het opknappen van het eerste gedeelte lijkt Van der Nat geen probleem. Voor het resterende bedrag heeft de wethouder al enkele meevallers in de begroting ontdekt. "Maar dat is niet genoeg. Er zal nog heel wat cre atief denkwerk aan te pas moeten komen", aldus de wethouder. "De voltallige gemeenteraad heeft vorig jaar uitgesproken dat het gewenst is een bedrag van an derhalf miljoen gulden uit te trek ken voor het opknappen van de Breestraat. Het college beschouwt dat als een inspanningsverplich ting", aldus Van der Nat. Hij denkt onder meer door het uitstellen van enkele investeringen geld vrij te kunnen maken. Wanneer met het werk wordt be- gönnen, is afhankelijk van het weer. In principe is het mogelijk onmid dellijk in januari te beginnen..Een totale opknapbeurt zou ongeveer een maand in beslag nemen. Van der Nat waarschuwt er voor dat be trokkenen er rekening mee moeten houden dat het gedurende die maand 'een enorme ravage wordt op de Breestraat'. LEIDEN - Project-ontwikkelaar NCB heeft vandaag de eerste paal laten slaan voor een complex van 22 luxe ap partementen aan de Kanaalweg. De woningen, die nabij het park Cronestein verrijzen en eind volgend jaar op geleverd worden, kosten tussen de 325.000 en 360.000 gulden. Nog voor de bouw was begonnen zijn al 19 van de 22 huizen Verkocht. (tekening pr) Meer dan halve eeuw visboer op Leidse veemarkt LEIDEN Al 50 jaar staat Piet Spaans als visverkoper bij de Kamer van Koophandel ingeschreven. Maar als we zijn verhalen mogen geloven slijt de 72-jarige Schevenin- ger al veel langer zijn haring op de Leidse veemarkt. Daar hielp hij al als klein kind zijn moeder. Twee weken geleden zette hij er definitief een punt achter. Vanwege de festivitei ten van 3 oktober werd de hul diging tot gisteren uitgesteld. Piet mag ermee zijn opgehouden, zijn zoon Arie houdt de traditie in stand. Arie wordt de vierde gene ratie Spaans die vis aan de man brengt. Piet Spaans weet nog goed dat hij als klein jochie met zijn moeder met de trein naar Lei den kwam. "Ze had een juk met daaraan twee emmers vis", zo weet hij nog. Anderen, die zich Tante Jans ook nog kunnen herinneren zeg gen dat ze nogal luidruchtig was. "Ze bleef net zo lang schreeuwen tot ze uitverocht was. Was dat niet het geval, dan maakte ze de ha ring schoon en ging ze daarmee de cafés rond .de Beestenmarkt langs. Hoe ze ze kwijt raakte maakte niet uit, maar ze ging niet eerder naar huis voordat ze hele maal los was", vertelt een van de colega's van Spaans. Piet Spaans is veel minder luid ruchtig. Hij had aanvankelijk ook niets van een huldiging willen weten. "Ik heb er expres geen ruchtbaarheid aan willen geven, maar ja, het is toch uitgelekt". Eenmaal aan de aandacht ge wend van alle oud-collega's be gint hij toch te vertellen over vroeger. Koetsjes Hoe hij als klein jochie in de va kanties met zijn moeder al om 5.00 uur in de ochtend op pad ging. Dat hij dan tegen 12.00 uur altijd slaap kreeg en door zijn moeder te slapen werd gelegd in de koetsjes waarmee boeren naar Leiden kwamen en die dan bij de Molen De Valk stonden gepar keerd. In het begin heeft hij ook nog met het juk gewerkt. "Ik kreeg op een gegeven moment een kar en verdween het juk naar de zolder. Ik heb het nog een tijdje bewaard, maar uiteindelijk toch met de rei niging meegegeven. Daar heb ik nu nog spijt van", zegt Spaans. Met zijn handkar stond hij in het midden van de Lammermarkt, "met schuin achter mij de koeien en voor mij de lammeren. Nooit heb ik ergens anders gestaan. Vanaf het moment dat ik zelfstan dig was tot aan de verhuizing naar de Groenoordhal in 1969 heb ik daar mijn handel gehad. De verhuizing was zeker in het begin een kleine ramp voor Spaans. Het was voor iedereen wennen in zo'n gloednieuwe hal. Toen er ook nog eens een ambte naar kwam die bepaalde dat voedsel en vee niet in één ruimte mochten staan, was de misère compleet. De kaas-, groente-, fruit-, maar ook vishandelaren moesten naar buiten. Dat was een financiële strop van jewelste voor Spaans. "Ik was erg boos ja, dat kun je wel zeggen", aldus Spaans. Hij heeft al zijn contacten aangewend en dat waren kennelijk zeer goe de. Hij was de enige handelaar die een plaatsje binnen de hal kreeg. In de hoek van de Groenoordhal, naast de ingang van het restau rant. Precies op die plaats hoopt zoon Arie nog lang door te gaan. Spaans is door alle drukte die om hem heen wordt gemaakt lichte lijk van de kook en weet niet zo snel meer wat hij in al die jaren aan leuke dingen heeft meege maakt. Eén gebeurtenis staat hem echter nog in het geheugen gegrift. Het was op een moment dat zijn moeder hem nog hielp en hij met een kleine bestelauto op de markt stond. "Aan de zijkant van die wagen zat een schuifdeur. Nu waren er verschillende scho len in de buurt. Als de schoolkin deren vrij waren vonden ze het leuk om met een ruk de deur open te schuiven. Op een gegeven mo ment begon me dat de keel uit te hangen en zette ik een emmer wa ter klaar. Ik zei: als het nog een keer gebeurt, dan gooi ik ze nat. Ik hoor gerommel aan de deur, ik sta klaar, deur gaat open en gooi onmiddellijk m'n emmer leeg. Stond daar geen kind, maar direc teur Mennes van de veemarkt. Een lieve oude baas. Hij was drijf nat en ik schaamde me dood". Behalve in Leiden stond hij ook altijd op de markt in Utrecht. Toch trok Leiden hem altijd meer. "Er is nog nooit een vee handelaar in Leiden geweest zon der ooit een visje bij me te hebben gekocht. Ik heb kortom in Leiden altijd een zeer goede boterham verdiend. Maar vertel me, je bent toch niet van de belasting?" REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Snordragers I 'Een kus zonder snor is als een ei tje zonder zout' en 'een smoel zon der snor is precies een bloot gat'. U begrijpt wel, het gaat hier om twee wijdverbreide stellingen on der snordragers die zoveel willen zeggen als dat een man pas echt meetelt wanneer hij in het bezit is I van een flinke knevel tussen neus en lippen. De internationale snor- ren-beweging if? trots op de deur mat voor de bovenlip en gaat zelfs zo ver dat ze jaarlijks een snorren- koning kiest. Dit jaar viel de eer te beurt aan Chiel Montange, sinds jaar en dag presentator van het Hollandse lied op televisie. Wij zijn op zoek gegaan naar. een mogelijke troonpretendent in Leiden en omgeving. De sleutel- stad blijkt rijk aan snorren-man- nen. De bekendste snordrager van deze stad is ongetwijfeld brandweercommandant Bart Mark. Hij heeft-em al een jaar of tien. Voor die tijd ging Mark snor- loos door het leven. Hij verlangt niet terug naar die periode. Zijn vrouw wel. "Die vindt de snor niét prettig", zegt Bart Mark. "Maar van anderen hoor ik wel dat hun vrouw dat gekriebel juist lekker vindt". "Als je bovenop wat kaler wordt, zoek je maar compensatie hé", verklaart de brandweercom mandant. Hoe het komt dat zó veel brandweermannen een flin ke snor er op nahouden weet Mark niet. "Misschien willen ze allemaal de baas naapen. En het staat natuurlijk wel een beetje stoer". Bij grimeur en verhuürder van theaterkledij Wim Hoppezak mel den we ons nét te laat. Hoppezak heeft zojuist zijn snor. die van links naar rechts de respectabele lengte van 42 centimer mat, ge kortwiekt. "Lekker de mond weer effe vrij", reageert Hoppe zak. "Met soep eten is zo'n lange snor toch wel lastig". Mark zegt vooral moeite te hebben met een moorkop. "Ik loop wel 20 keer op een dag naar de kraan". Luuk Palm, voorzitter van de winkeliersvereniging Haarlem merstraat, heeft zijn snorrebaard al 25 jaar. "En tot volle' tevreden heid. Ik moet er niet aan denken dat ik hem er af zou moeten halen. Het is een stuk van mezelf gewor den. Natuurlijk is het ook een beetje ijdelheid. Als die goed staat, waarom zou ik-em er dan af halen". Alphenaar Willem Sieverink, hobbykok en auteur van het boekje 'Mannen... aanvallen' heeft zijn snor al 18 jaar en moet er ook niet aan denken dat hij zonder knevel door het leven zou gaan. "Het is mijn status", geeft Sieverink toe. "Ik zou echt niet weten wat ik zonder moest". Ex- scheidsrechter in het betaald voetbal Koos van der Leek was door zijn snor een bekende ver schijning op het voetbalveld. "Zonder snor hadden ze mij niet herkend". Sommige onderne mers maken van de begroeiing tussen neus en lippen zelfs hun handelsmèrk. Luuk Palm adver teerde jarenlang met de kreet 'dat zit wel snor'. Inmiddels heeft een andere Leidse ondernemer zich deze leus eigen gemaakt. Snordragers (2) Wim Hoppezak meent dat voor een snor hetzelfde geldt als voor een mooie hoed: "Het moet je staan". Over het onderhoud van hun knevel denken de Leidse snordragers heel verschillend. Sommigen doen er niets aan, an deren vinden het onderhoud heel belangrijk. "Als je een snor draagt moet die er ook mooi bij staan", verklaart Hoppezak. "Een slordi ge snor, daar hou ik niet van. Ik verzorg de mijne altijd goed. Als hulpmiddel gebruik ik wel een beetje zeep om hem op z'n plaats te houden". "Het enige wat ik doe is een paar keer per dag met mijn vin gers de puntjes omhoog draaien", zegt Koos Fasel, kledingverkoper op de Haarlemmerstraat. "Ik smeer er niets in. Snorrevet? Echt, ik weet niet eens hoe dat er uitziet". "Ik geef hem ook geen kunstmest", reageert Luuk Palm op de vraag hoe hij hem zo mooi krijgt: "Het gaat vanzelf'. In een snorrenclub zien de Leidse snordragers niets. "Ik zou daar nooit lid van worden", zegt Koos Fasel. "Dan laat ik hem er nog liever afhalen". "Je kunt overal wel lid van worden", aldus Palm. "Ik zie er de lol niet van in om in zo'n club naar eikaars snor te gaan zitten kijken". Toch heb ben snordragers wel waardering voor de knevels van anderen. Vol gens Bart Mark is Wim Hoppezak de snorren-koning van Leiden. Hier en daar valt ook wel een kri Lüuk Palm is er ook niet van overtuigd dat onder snordragers minder zuurpruimen voorkomen. "Als iemand een snor heeft waar van de puntjes links en rechts omhoog staan staat dat wel gezel lig. Maar' je ziet ook figuren van wie de snor omlaag hangt. Dat zouden sombere mensen zijn. Ik weet niet of dat waar is. Daar heb ik nooit een studie van gemaakt". Anderén wel, informeren wij bij de vakgroep psychologie van de rijksuniversiteit? Hoogleraar René Diekstra en universitair do cent Frederik Jan Bekker moeten beiden het antwoord schuldig blijven. "Er is vast wel onderzoek naar gedaan", veronderstellen beide heren. Maar de resultaten hebben zij niet bij de hand. "In het algemeen kun je zeggen dat de manier waarop iemand zich uitdost wel iets te maken heeft met de persoonlijkheid. Wat pre cies? Ik weet het niet. Er zijn veel indianenverhalen in omloop. Van iemand met hangendege laatstrekken wordt bij voorbeeld beweerd dat die depressief is. Maar of dat waar is? Ik durf het niet één, twee, drie te zeggen", al dus Bekker. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Jody dv. H. Schoon en I.A.G.M. Lelieveld, Nicky dv. H. Schoon en I.A.G.M. Lelieveld, Martinus Jacobus zv. J. Guijt en H.A. de Mooi|. Jotanda dv. G. Schuiling en F.M. Steenvoorden, Sophie dv. R.M. Brou wer en C. Baan, Mischa Benjamin zv. G.A. van Zee en E.E. Licht, Auke zv. D.H. de Witte en T. Renkema. Jamie Lara Annelien dv. I. Terpstra en M.C.M. Andriessen. Ali zv. A. Aikir en F. Af- kir, Mariëtte Louise dv D.J. Kleen en I.D. Ou wehand, Vicky dv. A.P. Bastiaan en L.J. Ver biest, Hester Céleke dv. R. Gras en G.S.G. Lap, Simon Frederik zv. L.W.F, Brandt en J.C. Elzinga, Bianca dv. A.L. Zwaan en L.M. van den Eeckhout, Willem Jurriaan zv. W.J. Baas en J.E.I. Kranenburg, Ling Li dv. S.T. Hu en Z. Lin. Mitchell Eduardo zv. A.T.M. van der Meij en M.N. van Eijsden, Sharmayne Mariëlle Ba- bette dv. P.L. van Rijn en P.H.W. Wagenaar, Sjors Johannes Gerardus zv. J.M.G. Gillissen en W.W.T. Lakens. Melissa Jacoba Geertruida dv. J.W. Massaar en M.M.J. Rijsdam, Francis- cus Gerardus Antonius zv. A.B.A.P. van Kasto ren en P E.J. Koelewijn. Mellika dv. M.H.L. Waasdorp, Davey zv. F. Oudshoorn en A. Zwanenburg. Sebastiaan Wilhelmus Antonius zv. W.J.A. Boere en A.A. Langhout, Elisabeth Margrethe dv. E.J.A. Zandbergen en M. van Duijn, Sophie Romanée dv. A.H. den Held en M.Y. Spier. Elisabeth dv. T. Passchier en N.E. Verkerk, Florens Gijsbert Frans zv. G. van der Laan en A.M. Simons, Micha Adrianus Petrus zv. A.H.M. Vincenten en J.M. van der Zijden, Bart zv. G.B. de Jong en H. Bakker, Pieter Wil lem zv. J.T.B.J. Klijberg en J. Janssen, Pamela Elles dv. P T. Bakhuis en C.W. van Kesteren. Joost Tom zv. A.P. van der Luit en J.C.M. Bee- renfenger, Nicky zv. J.G F. van Eijk en A.M.M.F. Thorns, Ewout Jan zv. H. Blanken en B.K. Kunkeler, Sebastiaan Arnold zv. A.J. Peelen en M. de Mooij, Jasper Andreas Huber- tus zv. V.J.H. Houben en E.M.U. Huber. Peter Informatie-avond voor diabetici LEIDEN - Het Diaconessenhuis houdt 23 oktober een informatie avond voor diabetici die insuline spuiten. De avond, die van 19.30 tot 22.00 uur duurt, is vrij toegankelijk voor patiënten van het ziekenhuis. Tijdens de bijeenkomst kunnen mensen die aan suikerziekte lijden informatie krijgen over de nieuwe insulinesoorten, die vanaf 1 januari in Nederland verkrijgbaar zijn. De insuline wordt dan geleverd in een concentratie die tweeënhalf keer zo hoog is als op dit ogenblik. Diabetici hebben daarvoor nieu we spuiten nodig en dienen tweeën half keer minder vloeistof te injecte ren. Blijven mensen gebruik maken van oude spuiten, in spuiten ze de 'gebruikelijke' hoeveelheid insluli- ne in, dan bestaat het risico dat ze in coma raken.. Voorlichting tijdens de informatie-avond wodt vertrekt door mevrouw M. Wayenberg, dia beten-verpleegkundige van het Dia conessenhuis. Rick Bastiaan zv. B.P.W L. Overkamp en N.M. van Rijn. Stephanie Anne dv. P.W. Maxwell en J.A. Prischl. Leydia Marlina dv. W.C.T. van Rijn en M.T. van Wolferen. Alexander zv. V. van der Zwart en M C. de Koning. Dandy zv. J.F.M. Steenvoorden en B. Michon, Lotte dv. C.H. Disseveld en I.F.I. Eggen. Patrick zv. M.W Fi- lippo en J.M.K. Albers. Peter Willem zv. R.A. van Buul en W.B.M. Hofstede, Sharise dv. Y. Eski en G.H. de Geus, Joran Sebastiaan zv. T.J. van der Vlugt en P.H.A. Neele. Sidi Moha- med zv. B. IJdaa en L. Zeriah, Joost Hendrikus, zv. P. Heijnen en M.M. van der Horst, Bram Leonardus zv. P. Heijnen en M.M. van der Horst, Varsha Vijaiyeta dv. R. Jharap en T. Santokhi, Marvin zv. A. Rouppe van der Voort. Leidse historie Wie het leuk vindt meer over het Leidse verleden te leren, kan deelnemen aan een korte cursus Leidse geschiedenis. Die wordt gehouden in Het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk vanaf 26 ok tober om 20.00 uur. De cursus duurt zes lessen en kost 35 gulden. Voor informa tie tel. 149180. Namibië-collecte Het platform 'Leiden Steunt Zuidafri kaans Verzet' houdt in de week van 14 tot en met 21 oktober een huis-aan-huis collecte voor de terugkeer van vluchtelin gen naar Namibië. De collecte gaat voor af aan een landelijke inzamelingsactie in november voor de repatriëring van ge vluchte Namibiërs. De opbrengst van de acties gaat naar de Namibische Raad van Kerken, de Swapo en de Namibia Development Trust. Deze organisaties hebben verschillende pro jecten in het leven geroepen om vluchte lingen op te vangen en een nieuw onder dak te geven. In Namibië worden in no vember voor het eerst vrije verkiezingen gehuden, nadat dit land lange tijd door Zuidafrika is bezet. Prinses Juliana opent expositie LEIDEN - Prinses Juliana opent op donderdag 2 november de expositie 'Lijn 65 plus' die in het Anatomisch Museum van de universiteit wordt gehouden. De expositie gaat over gezondheid en ouder worden. De opening heeft plaats om 16.00 uur, het Anatomisch Museum is geves tigd aan de Wassenaarseweg 62. i -i Wim Hoppezak: "Een snor is als een mooie hoed, het moet je Staan". (foto Wim Dijkman tische noot de noteren: 'Zo'n dot als hij onder z'n neus heeft, daar zit mijn zuster op'. Snordragers (3) Snordragers worden vaak geasso cieerd met eenzelfde type men sen: Bourgondiërs, die wel van een gevuld glas, een goede sigaar en van een vrolijk gezelschap houden. Rekenen de Leidse kne veldragers zich ook tot dit type le vensgenieter? "Daar mag je mij- gerust toe rekenen", reageert Bart Mark zonder nadenken. "Maar of het voor alle kneveldra gers geldt? Dat geloof ik eigenlijk niet. Ik kom als ik boodschappen doe weleens een oude koloniaal tegen met een enorme snor. Die man heb ik nog nooit vrolijk zien kijken". Koos Fasel: "Ik hou wel van een gevuld glas, misschien zelfs te veel. Maar of dat met mijn snor te maken heeft weet ik niet". Oud-scheidsrechter Koos van der Leek noemt zichzelf een door snee-genieter en meent dat er on der snordragers "net zo veel cha grijnen voorkomen als onder niet-snordragers. Luuk Palm: "Ik geef hem geen kunstmest". (foto Wim Dijkman) Bart Mark: "Sommige vrou wen vinden dat gekriebel juist lekker". (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15