INDOOR LEIDEN Groene buffer tussen Flora en wijk Oegstgeest Honderd meter breed Zoeterwoude ruziet over subsidie voor de energiebesparing Miening krijgt geluidsschermen voordat hele rijksweg is verbreed Plannen rond voor regionaal bureau slachtofferhulp in Lisse Voorschoten vist naar geld van Van Kempen en Begeer Zoeterwoude worstelt met oplossingen voor geluidsoverlast 12-13-14-15- OKTOBER GR0EN00RDHALLEN - LEIDEN PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 OEGSTGEEST - Tussen de Oegstgeester wijk Buiten- lust en de bloemenveiling Flora in Rijnsburg moet een groenzone komen met bo men en struiken. De zone dient minstens 100 meter breed te worden. Alle frac ties in de raad steunen dit voorstel van B en W, zo bleek gisteravond tijdens een ver gadering van de commissie openbare werken. B en W vinden een groene buffer in de Kamphuizerpolder noodzakelijk omdat de bloemenveiling de ko mende jaren flink wil uitbreiden. Een vertegenwoordiger van Flora sprak gisteravond zelfs over een verdubbeling van de bedijfsopper- vlakte in tien jaar. In de huidige plannen van de bloemenveiling is slechts voorzien in een groenstrook van ongeveer 65 meter. De gemeen te Oegstgeest heeft zich in principe bereid verklaard mee te werken aan de uitbreidingsplannen, op voor waarde dat ze niet ten koste gaan van Buitenlust. Dat betekent dat ten noorden van de wijk geen enorme fabriekshal mag verrijzen die heel Buitenlust gaat domineren. Ook een laad- en losperron mag niet in de buurt van woonhuizen worden gebouwd in verband met de te verwachten ge luidsoverlast. Een 100 meter brede groenstrook noemde burgemeester Sj. Scheenstra gisteren 'een redelij ke en harde maat'. 'Woningen op terrein Joris de Wittesehool' OEGSTGEEST - Op het terrein van de voormalige Joris de Wittesehool in Oegstgeest moeten woningen worden gebouwd, zo vinden B en W van Oegstgeest. De leden van de commissie openbare werken ble ken het daar gisteravond mee eens te zijn, maar hadden wel de nodige aanmerkingen op de door B en W gepresenteerde schetsen. Op deze schetsen staan langs de Clematislaan twee blokjes van vier eengezinswoningen en een blokje twee-onder-ee-kap woningen. Langs de Kamperfoelielaan is een blokje van vier eengezinswoningen aangegeven, terwijl langs de Irislaan 18 gestapelde woningen zijn getekend. Omdat de nieuw bouw volgens B en W moet aanslui ten bij de bestaande bebouwing in de buurt mag deze niet hoger zijn dan drie en een halve woonlaag. Raadslid A.M.J. van Eisen (PPR) vond de schets 'fantasieloos'. Hij wil dat er 'iets gedurfds' wordt ge bouwd, omdat de bestaande bebou wing volgens hem wat saai en hoe kig is opgezet. Als voorbeelden noemde hij projecten voor centraal wonen en ouderenhuisvesting, die eventueel via een prijsvraag aanbe steed kunnen worden. Raadslid me vrouw J.M. van Vloten (WD) was het met hem eens dat er gezocht moet worden naar 'speelse oplos singen'. Zij nam zelfs het woord 'lu diek' in de mond, om daar snel aan toe te voegen dat deze 'natuurlijk wel binnen Oegstgeest moeten pas- Omwonende Kostei was blij met de plannen, maar hij vroeg de ge meente wel om de wijk niet te vol te bouwen: "De eerste plannen lijken wat massaal". Mevrouw K. Bosma van de actiegroep Oegstgeest Zon der Obstakels (OZO) vroeg om 'aan pasbaar bouwen', zodat ouderen die speciale voorzieningen nodig heb ben niet snel hoeven te verhuizen. Burgemeester Scheenstra zegde toe dat naar creatieve oplossingen gezocht zal worden, 'zodat het in clematis, kamperfoelie en iris gaat geuren en bloeien'. Daarnaast behouden B en W zich het recht voor om in het overleg met Flora nadere voorwaarden te stellen als de veiling de uitbreidingsplan nen verder gaat uitwerken. Voorlo pig lijkt Flora een sterke onderhan delingspositie te hebben omdat de coöperatie de grond in handen heeft waarop de gemeente de groen strook wil inrichten. Gasleiding i W hebben onderzoek laten ver richten naar mogelijke woning bouw in de Kamphuizerpolder. Dit bleek al snel onmogelijk omdat op ongeveer 35 meter ten noorden van de Surinamestraat een gasleiding door het weiland loopt. Binnen een afstand van 35 meter van de leiding is bebouwing niet toegestaan. Ver plaatsing van de leiding wordt te duur en de bij woningbouw noodza kelijke aanleg van geluidswerende voorzieningen langs de rijksweg zou de huizen helemaal onbetaal baar maken. Voorzitter Jan Turk van de buurt vereniging Buitenlust was blij dat de commissie zich eenstemmig uit sprak voor de groenstrook van 100 meter. Toch blijft hij bang dat de bloemenveiling 'de hele wijk gaat overrompelen'. Hij vroeg de ge meente dan ook de buurtvereniging steeds op de hoogte te houden van de gesprekken met de Flora-veiling. 'Geen inkomenspolitiek bedrijven' Rechts op de foto de rijksweg A4, links de Zoeterwoudse Miening. Voordat de hele rijksweg is verbreed komen tussen Miening en rijksweg geluidsschermen. (foto wim Dijkman) DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Met de bouw van geluidsschermen langs de rijksweg A4 wordt niet ge wacht tot het gehele tracé is ver breed. De geluiddempende maatre gelen worden al aangebracht voor dat de eerste fase van de verbreding in gebruik wordt genomen. Daar mee wordt tegemoet gekomen aan bezwaren van bewoners van de Mie ning in Zoeterwoude-dorp. Op Zoeterwouds grondgebied worden geluidwerende maatrege len genomen die betrekking heb ben op twintig woningen aan de zuidkant van de rijksweg. Om de ge luidsoverlast zo gering mogelijk te houden wordt gebruik gemaakt van zeer open asfaltbeton, terwijl een scherm wordt gebouwd met een hoogte van drie meter. Voor overige woningen in de buurt van de rijks weg wordt geen geluidsscherm ge bouwd, omdat dat niet voldoende doeltreffend wordt geacht als ge volg van de verspreide ligging van de woningen. Ook in Leiden, ten behoeve van bewoners van de Vrouwenweg, wordt na de verbreding van de A4 een geluidsscherm gebouwd met een hoogte van 3,5 meter. ZOETERWOUDE - Burge meester en wethouders van Zoeterwoude willen geen finan ciële steun verlenen aan het Energie-besparingsteam, het E- team van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR). Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie welzijn. Inwoners van Leiden en omgeving kunnen het E-team inschakelen voor adviezen over energiebespa ring. Het aanbrengen van isolatie materiaal kan tegen betaling van materiaalkosten worden uitge voerd. Om mensen met een mini- muinkomen aan dit project deel te laten nemen is in de gemeenten Lei den en Leiderdorp een speciaal fonds gevormd. Daaruit kunnen uitkeringsgerechtigden hun materi aalkosten tot 75 gulden vergoed krijgen. B en W van Zoeterwoude willen geen bijdrage leveren aan dit fonds. Wethouder H. Graniewski vindt het niet juist dat medewerkers van het» EWR bepalen wie voor subsidiëring in aanmerking komt. Op die manier gaat het EWR 'inkomenspolitiek' voeren. Graniewski meent dat de af deling sociale zaken van de ge meente voor de beoordeling van subsidie-aanvragen moet worden ingeschakeld. VVD-raadslid H. van der Kooi was het geheel met haar eens. Volgens hem moet de ge meente in de hand houden wie ze subsidieert en wie niet. W. Ooijendijk van Progressief Zoe terwoude achtte het gebruik van de term 'inkomenspolitiek' onjuist. Volgens hem is er eerder sprake van het 'op gang brengen van een be wustwordingsproces op het gebied van energiebesparing'. "Voor som mige mensen is 75 gulden heel veel. Zij zullen het E-team echt niet roe pen". hield hij de commissie voor. Hij stelde vast dat Zoeterwoude, met weinig werklozen en aow-ers, niet veel meer dan 1.500 gulden kwijt zal zijn aan het project. Zijn fractiegenoot I. Batelaan zocht een oplossing in het stichten van een milieufonds door de ge meente, waaruit subsidies betaald kunnen worden om de minst draag- krachtigen over de streep te halen. Graniewski bleef erbij dat de af deling sociale zaken het best is uit gerust om mensen met moeilijkhe den op dit gebied te helpen. Omdat het CDA gisteravond nog geen frac tiestandpunt kon geven, wordt deze zaak in de raadsvergadering van eind oktober afgehandeld. Start mogelijk begin volgend jaar REGIO Er bestaan ver werk van de Stichting Maatschap- materiële hulp krijgen en wegwijs Ontwikkelde plannen voor PeIÜke Dienstverlening Bollen- worden gemaakt in het doolhof van voor slachtofferhulp in de ming Duin- en Bollenstreek, War- heeft e mond en Oegstgeest. Wan neer de betrokken gemeen- Voorschoten stuurt raadsleden jaarlijks 10.000 enveloppen VOORSCHOTEN - De ge- meente Voorschoten stuurt de negentien raadsleden jaar lijks in totaal 10.000 envelop pen. PvdA/PPR-fractie voor zitter, mevrouw M. Breunesse heeft dat uitgerekend en wil dit aantal terugdringen om milieu, papier en kosten te sparen. Tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor algemene zaken stelde ze gisteravond voor om envelop pen te nemen die vaker ge bruikt kunnen worden. Burgemeester P. Cannegie- ter noemde dit een 'construc tieve gedachte' en beloofde een onderzoek te zullen instel len. Volgens CDA-fractievoor- zitter F. ten Have moet dan te vens gekeken worden naar de grote papiermassa die in het gemeentehuis omgaat. De bur gemeester zegde ook dit toe. Leiderdorp houdt reformatorische v utii un ui» ceii gvuiuniaiui eu atctu. iiiii wonucei te iucn naai nei -> -. f aantal vrijwilligers goed kan Leidse bureau slachtofferhulp SPhoOl nPffPlPlfllllff len gedaan. Mensen kunnen gaan, worden ze daar wel doorver- O hun verhaal kwijt, materiële en im- wezen naar Lisse", aldus Buitink. In de flat boven de Voorschotense Albert Heijn-vestiging komt ercentrum. Snookercentrum in voormalige gemeenteflat van Voorschoten VOORSCHOTEN - Boven de Albert De gemeente is twintig jaar huur- Heijn-vestiging aan de Voorscho- der geweest van de ruimte boven de tense Schoolstraat komt een snook- supermarkt. Een gedeelte van het verbouwing van het raadhuis, ongeveer anderhalf jaar ercentrum. Twee van de drie verdie- gemeentehuis pingen boven de supermarkt, die al vestigd. geruime tijd leeg stonden, zullen hiervoor worden ingericht. B en W van Voorschoten hebben geleden, had de gemeente deze positief gereageerd op de aanvraag tra ruimte niet meer nodig, van G. Luigies uit Abbenes om in het pand een snookercentrum te vestigen. De middenstandscom Sommige gemeentebestuurders hebben in het verleden gepleit voor buigt zich morgenavond bejaardenwoningen in de voormali- over het plan. Voor de bovenste eta- ge gemeenteflat. Maar die plannen ge is nog geen nieuwe huurder ge- bleken om technische en financiële vonden. redenen moeilijk uitvoerbaar. lisdrijven in Leiderdorp töor is Lisse aangewezen. Die keuze groot aandeel gehad in het is om puur praktische redenen ge itellen van de plannen. Dat ge- maakt. In het plaatselijke kantoor beurde op basis van ervaring die al van de SMDB is nog ruimte be- eerder is opgedaan bij een soortge- schikbaar. Buitink is niet bang dat ten op korte termijn met lijlc project in het Westland. Een de inwoners van Oegstgeest en War- geld over de brug komen, woordvoerder van het bureau is blij mond eerder naar een Leidse instel- j j. i kan het bureau begin vol- met de plannen voor slachtoffer- ling gaan dan naar een verder weg (teUT UlCIlt VOOF rr hulp in de regio. "Er bestaat zeer gelegen kantoor in Lisse. "De bewo- gend jaar in Lisse worden veefbehoefte aan een goede opvang ners van die dorpen zyn meer be- geopend. van slachtoffers. In de praktijk trokken bij de streek dan bij de blijkt dat dit met een coördinator en stad. En wanneer ze toch De plannen zijn opgesteld door de Stichting voor maatschappelijke gorden dienstverlening in de Duin- en Bol lenstreek (SMDB) en het bureau voorkoming misdrijven in Leider dorp. De stichting heeft onder meer de gemeenten Oegstgeest, War mond, Sassenheim, Hillegom, Lis se, Noórdwijk, Katwijk en Rijns burg in haar pakket. Voor de financiering van het pro ject zijn subsidie-aanvragen inge diend bij het landelijk bureau slachtofferhulp, de betrokken ge meenten en het Koningin Juliana- fonds. De plannen gaan uit van de aanstelling van een betaalde full-ti me coördinator en een toeloop van vrijwilligers. De startkosten zijn be groot op ongeveer 14.000 gulden. Dat geld is nodig voor huisvesting, foldermateriaal en de eerste salaris kosten van de coördinator. Behoefte De initiatiefnemers denken dat gro te behoefte bestaat aan slachtoffer hulp in de regio. "Mensen hebben het vaak moeilijk met de verwer king van een misdrijf. Het gaat ze te ver om naar een psychiater te gaan, ze voelen zich niet echt patiënt. Een bureau slachtofferhulp kan het gat opvullen tussen helemaal geen hulpverlening en een professionele aanpak", aldus J. Buitink, hoofd van de afdeling maatschappelijk LEIDERDORP - Wethouder G.H.J. Keijzers (PvdA) van onderwijs blijft bij zijn weigering om de Stichting Begeleidingscentrum Gerefor meerd Schoolonderwijs (BGS) te subsidiëren. De stichting vindt dat de basisschool Gömarus in Leider dorp recht heeft op onderwijsbege leiding op reformatorische grond- VOORSCHOTEN - De gemeente slag. Voorschoten heeft nog ruim 92.000 De gemeenteraad van Leiderdorp gulden te goed van de uit de ge- heeft een verzoek om subsidie van meente vertrokken nv Koninklijke de stichting afgewezen. Een raads- Van Kempen en Begeer. Burge- meerderheid, met uitzondering van meester en wethouders willen de het CDA, vindt dat de Gomarus- vergoeding voor geleverd water en school voor onderwijsbegeleiding ZOETERWOUDE - Moet het Mu ziekcentrum in Zoeterwoude geïso- ton nodig leerd worden om de geluidsoverlast Westender; Soels heeft uitgerekend dat twee oor de isolatie van de aatregelen om de ge- te beperken? De raadscommissie luidshinder van het Muziekcen- welzijn in Zoeterwoude kon gister- trum te beperken zouden ruim H.S. Graniewski kort- bleem ove zichtig. In de nabijheid van het ge- kiezingen bouw worden namelijk huizen ge- Hij rekende 1 de gemeenteraadsver- maart wordt getild Onbedoeld verband OEGSTGEEST - De redactie heeft niet de bedoeling gehad een ver band te leggen tussen het gebruik van softdrugs en de jongeren, afge beeld op de archieffoto die gisteren was afgedrukt bij een verhaal over de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest. bouwd. vember wordt besloten een nieuw Wat er precies in Soels'rapport rapport te laten maken, er pas eind avond nog geen antwoord vinden twee-en-een-halve ton moeten kos- uit 1988 staat wisten de raadsleden januari resultaat te verwachten valt. op deze vraag. Een oplossing i de geluidsoverlast die de Westender i der Kooi (WD) en W. Ooij- niet. Daarom verzochten zij de dis- De raadsleden verklaarden gas alsnog binnenhalen en overwe- evengoed een beroep kan doen op gen een overeenkomst te sluiten de regionale schoolbegeleidings met de schuldenaar. dienst Rijnland. De BGS heeft na de afwijzing van subsidiëring een Om dit te kunnen doen hebben B AROB-procedure tegen de gemeen- en W toestemming van de gemeen-te aangespannen, teraad nodig. De bestuurders slui- Tijdens de hoorzitting die gister ten overigens niet uit dat ze slechts avond door de raadscommissie be- een deel van het bedrag zullen bin- roep- en bezwaarschriften werd ge- nenkrijgen en de WD had daar gis- houden, betoogde wethouder Keij- teravond moeite mee in een verga- zers dat Rijnland bereid en in staat dering van de raadscommissie voor is met inachtnemening van de gods- algemene zaken. De partij wil de dienstige overtuiging van de leer- kwestie in de vergadering van de lingen de onderwijsbegeleiding op gemeenteraad aan de orde stellen. de Gomarusschool op zich te ne- Burgemeester P. Cannegieter men. Subsidiëring van de BGS be antwoordde 'dat het streven er na- tekent volgens Keijzers dat ook an- nnegieter: tuurlijk op is gericht het volledige dere Leiderdorpse scholen op le- (archicffoto) bedrag binnen te krijgen'. "Maar", vensbeschouwelijke grondslag i zo zei hij, "het is beter met deze pro- (protestants-christelijk, rooms-ka- cedure een flink gedeelte binnen te tholiek) zich uit de de regionale halen dan helemaal niets". schoolbegeleidingsdienst zouden kunnen terugtrekken. Het draag- De openstaande vordering stamt vlak van Rijnland zou daardoor erg uit het eerste deel van 1985, kort klein worden, voordat het pand aan de Leidseweg Woordvoerder Verhage van de werd verlaten. De gemeente wijt de BGS vond die vrees onterecht. Vol- achterstand aan de onduidelijke gens hem zijn er geen signalen dat verdeling van groepen binnen de fa- andere scholen ook bijzondere on- briek. derwijsbegeleiding willen hebben. - het onderkomen van jongerenver- endijk (Progressief Zoeterwoude) maand. uit te stellen tot volgende beurten dat het helemaal niet de be- eniging Utopia in de Klaverhal - oorzaakt, is evenmin voorhanden. Onafhankelijk adviseur G.J hikten tegen het bedrag nieuw onderzoek aan. Ze vroegen zich af of het Muziekcentrum Teleurstelling Bestuurslid van de Klaverhal, E.J. doeling is om de zaak eindeloos te rekken. Zij willen een fundamente le discussie over de grote bedragen die met de bestrijding van de ge- OEGSTGEEST - De PPR-Oegst- Bezwaren tegen villa's Endegeest Soels, die in 1988 een rapport uit- dig geïsoleerd moet worden, want Plooij, sprak er zijn teleurstelling luidshinder gemoeid zijn. "De hin- bracht over de zaak, meende dat de stand van zaken opnieuw moet der die bestaat moet zo snel moge lijk worden opgelost", aldus Ooijen- den onderzocht. Êen tweede onder- Ooijendijk om voorlopig alleen de april 1988 is geproduceerd. Omdat dijk en Van der Kooi. Het fractie- zoek zou de gemeente 12.000 gulden interne geluidshinder in de Klaver- de kwestie nu zo n vier jaar door- standpunt van het CDA was gister ten. hal aan te pakken, noemde wethou- sukkelt, vroeg hij zich af of het pro- avond nog niet bekend. de gemeente Oegstgeest bezwaar geest en de milieuwerkgroep Oegst- aangetekend tegen het plan om 37 geest hebben samen een bezwaar- villa's op het terrein van het land- schrift ingediend tegen het bestem- goed te bouwen. De commissie be- mingsplan Endegeest. Ook de roep- en bezwaarschriften ral waar werkgroep milieubeheer van de schijnlijk volgende maand de beide Rijksuniversiteit Leiden heeft bij bezwaarschriften behandelen. NATIONALE SPRINGWEDSTRIJDEN NAT. KAMP. ARABISCHE VOLBLOEDPAARDEN Toegangsprijzen: SHOWS - STRODORP - MUZIEK Kinderen tot 12 jaar en 65+ gratis toegang. (alle zitplaatsen zijn kuipstoeltjes) BON Lezersservice lezers teidscb/Alphens Dagblad krijgen 2,50 KORTING tegen inlevering van deze bon. (max. 1 kaart per Pon) Kaartverkoop uitsluitend bij: VW-Leiden en Groenoordhatlen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14