Pannen kopen is moeilijk kiezen Risico gering voor bewoners bij ramp Akzo 'Bejaarde kan ook in de war zijn door longontsteking' Wees zuinig met zout ë=i:i=i:i»]:ii:i;i=rb De fijne kneepjes van bouillon trekken STUDENTPROTEST IN SEOUL Biiellenaar: Pisa gebruikt mijn idee torenverzakking WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 Van oudsher is een pannenset een van de onderwerpen op de top tien van het uitzet. Maar wie voor het eerst zelfstandig gaat wonen heeft eigenlijk nauwelijks nog ervaring met het geregeld koken. De keuze van de pannen, als ze al niet cadeau gekregen zijn, zal dan vooral bepaald worden door het motiefje op de pannen, de kleur en de prijs. Blijkt dan dat de pannen eigenlijk niet voldoen, dan duurt het door onze zuinige inslag toch nog jaren voor die pannenset op de rommelmarkt terecht komt. Toch verdient de pan meer aandacht en vooral ook zorg in de keuken. door Huub Klompenhouwer Pannen zijn er in vele kwaliteiten. Noemen we de meest vóórkomen de: roestvrij stalen pannen, pannen van plaatstaal, pannen van geëmail leerd plaatstaal, giétijzer en geë mailleerd gietijzer, aluminium of aluminium met een coating. Het maakt de keus van een goede pan al niet makkelijker. Bovendien telt ook nog eens het type fornuis mee. Een gietijzeren pan is voor halogeen koken taboe. De bodem van de pan zal diepe krassen in het keramiek achter laten. Bij elektrisch koken is het weer van belang dat de bodem van de pan niet groter is dan de dia meter van de kookplaat. En eigen lijk is alleen voor mensen die op gas koken het type pan vrij te kiezen. Roest vrij. staal is in principe een slechte warmtegeleider. Maar het is een materiaal dat bestand is tegen alle zouten en zuren, makkelijk schoon te houden en lang meegaat. Om die warmtegeleiding te verbete ren wordt in 'de bodems van dit type pannen koper öf aluminium toege past. In heel dure pannen, zoals bij voorbeeld van het merk Spring,-is de pan niet alleen op de bodem maar ook in de wanden van binnen gelegeerd. Zo zijn deze roestvrij sta len pannen toch nóg snelle pannen geworden, terwijl tegelijk de pan heel lang ook de warmte vasthoudt. Nadeel Gietijzeren pannen zijn prima warmtegeleiders. Er is een klein na deel. Het zijn uitsluitend braadpan nen. Een goede braadpan gaat nooit met de afwas in het sop. Op de bo dem van de braadpan moet zich als het ware een permanente laag vet vormen. Dat verhoogt de bak^- en braadkwaliteit. De pan in het sop dompelen, haalt die baklaag weg. Om de pan schoon te houden wordt keukenpapier gebruikt. Een niet- geëmailleerde braadpan is stefker dan een geëmailleerde. Die laatste is makkelijker te reinigen. Dat wel. Maar en dat geldt voor alle geëmail leerde pannen, groteplotselinge temperatuurverschillen kunnen het emaille doen barsten. Onder het emaille kan dan roestvoerming ont staan. Het emaillé knalt daardoor geregeld in uiterst kleine deeltjes kapot. Die flinters kunnen zo in het gerecht en dufs in het lichaam te recht komeif. En ook al gaat het dwars tegen onze zuinige imborst in, een geëmailleerde pan waar een stukje uit is, moet echt weggedaan worden. Een plaatijzeren koekepan is een pracht. Goedkoop, sterk en hij bakt uitstekend. Een nadeel, zo'n pan ziet er niet uit. Maar, zegt de kok die er dagelijks mee werkt, hoe zwarter de pan, des te lekkerder 'ie bakt. Ook hier weer de richtlijn om de pan hooit in het sop te dompelen. Aluminium is een fijne geleider. Maar aluminium heeft het nadeel dat het niet bestand is tegen veel zu ren en zouten. Die zuren en zouten vreten het aluminium aan. Anti-aanbaklaag Een vrij recente ontwikkeling is de opkomst van de anti-aanbaklaag. Tefal-pannen werden ze vroeger wel genoemd. Tefal is een Franse merknaam van panpen en ander ge- Die koude reedschap. Inmiddels is die naam ook wel synoniem aan goedkoop en heeft het voor een deel een weg- werp-imago. Niet helemaal terecht. Ook bij Tefal is men inmiddels op het spoor van sterk verbeterde tech nieken en materialen. Er zijn coatings, die zo hard zijn dat er zelfs met een scherp voorwerp in de pan geroerd kan worden, zonder dat er beschadigingen optreden. Anti aanbakpannen zijn vooral ideaal voor bijvoorbeeld gepanneerde vis, waarbij het toch steeds een kunst is om de vis onbeschadigd te kunnen keren. In de beroepswereld heeft de anti aanbakpan nu ook de intrede gedaan. Daar gooit onder andere Fissler hoge ogen. Bij de aanschaf van de pannen laat de consument zich nog va.ak lei den door kleur en vormgeving. Daarin schuilt het gevaar van een pannenset die na twee of vier jaar niet meer in de keuken past vanwe ge de kleur die uit de mode geraakt is. Terwijl een goede pannenset nooit goedkoop kan zijn, maar wel een mensenleven mee kan. Een van de voordelen van een roestvrijsta len pan is de tijdloosheid van het ui terlijk. r liefhebbers van high-tech van bakkeliet. Breken ze af, is het nog maar de vraag, of er zoveel jaar na de aanschaf van de pan nog nieu we handgrepen te koop zijn. Het ri sico dat een koudegreep afbreekt met een volle kokende pan in de handen is ook niet ondenkbeeldig. Een pannelap, als de greep te heet wordt, is een veel verstandiger op- Advies Pannen met een zogeheten koude greep moeten afgeraden worden. zijn bij voorbeeld Slechte pannen zijn vooral moei lijk te herkennen als ze geëmail leerd zijn. Fabrikanten zijn niet zo scheutig met informatie over de kwaliteit van het plaatstaal of het aluminium onder de emaillelaag. En wantrouwend mag u meteen al worden als er gesproken wordt over roestvrije pannen. Dan gaat het niet om roestvrij stalen pannen, maar om aluminium pannen die zo mooi geglansd zijn dat ze bij aankoop op roestvrij staal lijken. Maar die pracht is na een paar keer koken wel voorgoed verdwenen. Bij aanschaf van een pannenset is een goed advies van onschatbare waarde. Wat zijn de eisen die aan het koken gesteld worden. Wie kookt er? Voor hoeveel personen? Het telt allemaal mee bij de uitein delijke keus. Het zout in de pap, het zout der aar de, het zout van het leven... Het zijn allemaal uitdrukkingen die duide lijk maken hoezeer zout pit aan ons bestaan geeft. In het algemeen gaan we dan ook wat te scheutig met de zoutpot om. Hoewel er diverse 'zouten' bestaan, bedoelen we er in het leven van alle dag voornamelijk keukenzout mee. Dat we deze smaakmaker zo waar deren is ons waarschijnlijk al in de vroege jeugd aangeleerd. Het lijkt erop dat hoe meer zout we als zuige ling en als kind kregen, hoe meer zout we op latere leeftijd verorbe- Minder zout eten is een kwestie van wennen. Wie de zoutconsump- tie gaat beperken, waardeert dit goedje de eerste tijd weliswaar ex tra, maar na enkele maanden ver mindert de voorkeur voor zout. Natrium Het belangrijkste bestanddeel van keukenzout is natrium: een kilo keukenzout bevat zo'n vierhonderd gram. Gemiddeld krijgt een volwas sene 3,5 gram natrium per dag bin nen. Een klein deel daarvan drie procent, komt uit het drinkwater. Zeventien procent zit van nature in voedsel; veertig procent voegt de industrie eraan toe en de rest strooi en we er zelf in de keuken of aan ta- Er zijn nog heel wat mensen die de moeite nemen om zelf thuis bouil lon te trekken. Het is daarom aardig om eens stil te staan bij een paar technieken van de beroepskok die in particuliere keukens nauwelijks worden beoefend, maar toch zeker het navolgen waard zijn. De meeste thuis gemaakte bouillon is nogal licht van kleur. Om een donkerder bouillon te krijgen past de kok de techniek van het 'pince- ren' toe. Dat is het eerst in de oven (bij 200 graden C) kleur laten krij gen van de botten, voordat hiervan bouillon wordt getrokken. Gelijktij dig wordt zo het overtollige vet ver wijderd, waardoor later veel minder vet van de bouillon verwijderd hoeft te worden. Wat ook kan, dat is een ui halveren en deze, in een dro ge koekepan, enkele minuten laten roosteren. De nu bruine ui geeft, als hij met de bouillon meetrekt, een prachtig kleurtje af. Juist blanker wordt de bouillon door eerst te 'blancheren'. Zet de botten met ruim koud water op, laat dat aan de kook komen en giet het af. Spoel de botten onder de koude kraan af en zet ze opnieuw op met vers koud water. De eerste tijd, als de inhoud van de pan net tegen het kookpunt aan komt, komen er vrij veel eiwitten vrij uit de botten en het vlees waar van we bouillon willen trekken. Dat eiwit stolt door de warmte, vlokt uit en drijft naar de oppervlakte van het water. Het moet zorgvuldig met een schuimspaan worden verwij derd, en deze handeling van het 'af schuimen' moet enige keren wor den herhaald. Als we dat niet doen, kan er later nooit een heldere bouil lon ontstaan. Het is verstandig om dit afschuimen te doen voordat de andere ingrediënten die u wilt ge bruiken bij het trekken van de bouillon, zoals soepgroenten en kruiden, aan het water worden toe gevoegd. Passeren Als de bouillon voldoende lang te gen het kookpunt aan heel zachtjes heeft staan trekken, dient hij te wor den gezeefd. De kok noemt dat 'pas seren'. Hij gebruikt er een 'étamine' en een 'chinois' voor. door Martin van Huijstee Het eerste is een doek, een pas- seerdoek, die goed vochtig is ge maakt. Het tweede is een puntzeef, waar die doek in wordt gelegd. Thuis kunt u natuurlijk ook een bol le huishoudzeef gebruiken. Maar zo'n doek is wel essentieel, hierdoor kunt u veel fijnere deeltjes uit de bouillon zeven. Als u door een dro ge doek zou zeven, duurt dat veel te lang. Houd daarom de doek onder de kraan en wring hem stevig uit. Pers de restanten die in de doek Vet weg Afhankelijk van de gebruikte ingre diënten bevat de bouillon meer of minder vet. Dat willen we niet. Maar hoe krijg je dat er nu af? Laat de bouillon afkoelen, zodat het vet stolt. Het kan er dan heel makkelijk van worden verwijderd. De gepasseerde, ontvette bouil lon is maar zelden volkomen helder, ook al is hij niet blind. Dat komt Om dat u af en toe eens in de bouillon heb geroerd, tijdens het trekken. Dat kunt u dus de volgende keer be ter laten. Laat die bouillon maar rustig aan zijn lot over, dan wordt hij het best. Zorg alleen dat de bouillon nimmer kookt, maar altijd hoogstens zo'n 95 graden C is tij dens het trekken. Want bouillon die gekookt heeft, is gegarandeerd blind. Om de bouillon helemaal transpa rant en helder te krijgen, zoals het hoort, dient deze te worden 'geclari- ficeerd'. Dat kan door een groot stuk ijs in de nog warme bouillon te laten zwemmen. Net zoals u dat zou doen, schrikt de bouillon hier ge weldig van. Alle eiwitstoffen zak ken naar de bodem van de pan. Maar niet alle bouillon is even schrikachtig. De methode werkt dus niet altijd, en daarom is er nog een tweede manier. Laat de bouil lon eerst afkoelen tot ong. 50 graden C. Doe per liter bouillon 100 gram in kleine vlokjes verdeeld mager ge hakt en twee losgeklopte eiwitten in een pan en meng er wat gesneden soepgroenten door, zoals u die zou gebruiken wanneer u opnieuw bouillon ging trekken. (Gebruik voor visbouillon alleen eiwitten en soepgroenten, geen gehakt.) Roer hier scheutje voor scheutje de bouillon door en breng hem, af en toe roerend, opnieuw aan de kook. Laat hem, tegen het kookpunt, zachtjes een kwartier trekken. Pas seer de bouillon opnieuw. Hij zal nu volkomen helder zijn. fel in. Aan zout wordt soms een beetje jodium toegevoegd, omdat dat goed is voor onze schildklier functie. Dat zout wordt JOZO ge noemd, zout zonder jodium heet NEZO. Zout wordt niet alleen als smaak maker gebruikt. De voedingsmid delenindustrie gebruikt het ook als conserveermiddel (zoals in ham en andere vleeswaren en worstsoor ten). Sommige produkten kunnen zelfs niet zonder zout bereid wor den: kaas bijvoorbeeld. Hoe moet je nu het natriumge- bruik béperken? De industrie kan dat maar in beperkte mate. Het pro- duktieproces moet het mogelijk maken en er moeten zo nodig alter natieve conserveermiddelen be schikbaar zijn. Thuis is het heel goed mogelijk het zoutgebruik te verminderen. Je kunt minder zout gebruiken, je kunt het ook vervan gen door bijvoorbeeld kruiden. Denk eraan dat er niet alleen zout uit het zoutvaatje komt, maar dat ook vloeibare en poedervormige smaakmakers, en -versterkers en kruidenzout vaak grote hoeveelhe den zout bevatten. Daarop berust hun smaakversterkende werking voor het grootste deel. Tegenwoor dig bestaan er ook zoutvervangers. Daarin is de helft van het natrium vervangen door kalium. Kalium is een stof die op natrium lijkt, maar die geen bloeddrukverhogende werking heeft. Het is niet mogelijk om in deze produkten meer natrium door kalium te vervangen, omdat dan een bijsmaak ontstaat. In de winkel is dit mengzout als Saltin (een produkt uit Zweden, waar het al jaren gebruikt wordt) of als Zon- natura Halvazout te vinden. Denk er wel aan dat deze produkten niet erg geschikt zijn voor een natrium- arm dieet, omdat ze nog steeds een behoorlijke hoeveelheid natrium bevatten. Hoedt u voor Bad Reichenhaller Marken-Salz. Naar aanleiding van de opsomming van mineralen op de verpakking denken sommigen dat dit geen natrium bevat. Het bevat echter 98,5 procent gewoon keu kenzout. Omdat het natriumgebruik in Ne derland veel hoger is dan goed voor ons is, de volgende adviezen: voeg minder zout aan het eten toe vervang zout desgewenst door een goede zoutvervanger werk meer met smaakmakers als specerijen en kruiden probeer aan een minder hartige smaak te wennenvaak komt dan ook de specifieke smaak van het voedsel beter tot zijn recht kijk naar wat op de etiketten staat kies voor produkten met een lager zoutgehalte. Ineke Volkers is diëtist bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding Rapport over calamiteit in Hengelo BINNENLAND/ BUITENLAND/ECONOMIE HENGELO (ANP) Het risico dat bewoners van de wijk Berfloes in Hengelo overlijden door het inademenen van chloor door een calamiteit bij Akzo is kleiner dan eens in de honderdduizend jaar. Dit staat in het Extern Veiligheids rapport, dat Akzo gisteren aan de overheid heeft aangebo den als onderdeel van haar aanvraag voor de revisie van het fabriekscomplex in Hengelo. De woonwijk is hierover gis teravond geïnformeerd. Akzo verklaarde gisteren dat het te voorbarig zou zijn uit het resultaat van het onderzoek conclusies te trekken, omdat er in Nederland nog geen overeenstemming bestaat over de uitangspunten voor bereke ningen over de frequentie van cala miteiten (faalkans). Bovendien zijn de eigen cijfers volgens Akzo gebaseerd op "een te groot pessimismë en ontbreken er normen voor ontoelaatbare risico's van bestaande bedrijfsinstallaties". Voor nieuwe fabrieken geldt dat het risico op een dodelijk ongeval kleiner moet zijn dan eens in de mil joen jaar. In afwachting van de norm voor bestaande installaties wordt er van uitgegaan dat het risi- so op een calamiteit kleiner dient te zijn dan eens in de honderdduizend jaar. Het is dezelfde richtlijn die nu op de LPG-opslag van toepassing is. Op grond van deze norm zouden vijf woningen te dicht bij het fabrieks complex van Akzo-Hengelo staan. De bewoners van deze huizen wor den apart geïnformeerd. De risico-analyse van Akzo-Hen gelo is voor Gedeputeerde Staten van Overijssel reden het bedrijf te vragen om nader onderzoek naar mogelijkheden voor het terugdrin gen van de gevaren die zijn verbon den aan met name de opslag en ver- lading van chloor. Dit liet de Overijssels gedeputeerde ir. Van Rossum gisteren weten bij het in ontvangst nemen van het rapport. De uitkomsten van de aanvullen de studie zullen Gedeputeerde Sta ten gebruiken bij het nemen van een besluit over de aanvraag die Ak zo heeft ingediend voor revisie van haar bedrijf in Hengelo. De grootste ontsnapping van chloor bij Akzo- Hengelo was in 1976. Groen in dè wijk Berfloes liep forse schade op en tal van Hengeloërs ondervonden hinder bij hun ademhaling. Akzo-Hengelo is een van de eer ste bedrijven in Nederland met een Extern Veiligheids Rapport. Nieuw in de analyse van Akzo-Hengelo is een afzonderlijk hoofdstuk over de effecten van bedrijfsongevallen op het milieu. Ongeveer tachtig Neder landse ondernemingen zijn gezien hun risico's voor volksgezondheid en milieu verplicht zo'n rapport te maken. Dit soort, risico-analyses is Bij de universiteit van Seoul speelden zich gisteren wilde taferelen af. Honderden studenten van de Hank.uk van belang voor de ruimtelijke or- Universiteit demonstreerden voor de vrijlating van hun leider die door de regering van Zuidkorea al enige tijd dening zoals het plannen van woon- wordt vastgehouden. De demonstratie liep geheel uit de hand toen de oproerpolitie op de betogers begon in te wijken. slaan. (foto epa) BRIELLE In de loop der tij den hebben veel mensen zich over het torenprobleem van Pi- sa gebogen. Doordat het bouw werk steeds schever zakt, dreigt de Italiaanse stad zijn toeristi sche trekpleister kwijt te raken. In 1965 deed de burgemeester van Pisa een internationale op roep om een middel te beden ken, waardoor de verzakking kon worden tegengegaan. Hij loofde een beloning uit van hon derdduizend gulden en het ere burgerschap van Pisa. door Glen Metselaar Binnen korte tijd lag het bu reau van de burgemeester vol met brieven. Een Westduitser opperde het idee de toren met stalen kabels aan de heuvels te verankeren. Enkele Japannners wilden het bouwwerk door mid del van 'een muur van lucht' overeind duwen en een Ameri kaan zag liever dat het bouwsel werd afgebroken en op een an dere plaats steen voor steen zou worden opgebouwd. De toentertijd 40-jarige uitvin der Voermans uit Nijmegen zag de oproep in een krante-artikel. Na wekenlang piekeren, stuur de hij zijn plan naar de burge meester. Als antwoord krijgt hij alleen een bericht van ont vangst. Acht jaar later schrijft de cor respondent van de Nederlandse Courant in Italië een artikel over de zorgwekkende toestand van het gebouw. De toren begint steeds meer 'uit het lood te han gen.' Voermans (inmiddels ver huisd naar Brielle) leest het arti kel en vraagt zich af wat er nu, na al die tijd met zijn oplossing is gebeurd. Hij schrijft opnieuw naar Italië, maar krijgt geen ant woord. Vorige week donderdag, 24 jaar later, leest hij een stukje in Het Vrije Volk en ziet warempel zijn idee in de krant staan. Het plan om 35 meter onder de toren een cementen ring te storten die, door middel van betonnen palen, aan het manchet van het bouwsel wordt bevestigd, had hij ingestuurd. Voermans: "Ik las dat artikel en dacht: ze hebben mijn idee gepikt". De tekeningen van het plan heeft hij allemaal nog be waard, net als de brieven die hij uit Italië heeft ontvangen. Voer mans: "Als ik nu bericht had ge kregen dat mijn idee was aange nomen of verworpen, dan had ik de zaak laten rusten. Maar zo lang ik nog geen bericht heb ge kregen, kan ik dat niet doen". Inmiddels stabiliseert de to ren van Pisa zich. Specialisten van het Toscaans Instituut voor Landmeetkunde stelden vast dat het gebouw de afgelopen zestien maanden slechts drie- tiende millimeter verder uit het lood is komen hangen. De afge lopen zestig jaar was dat 1,2 millimeter per jaar. Wat wil zeg gen dat het monument nu vijf meter en vier centimeter uit het lood hangt. Om de toren voor het omvallen te behoeden, is nu het plan gelanceerd van de ce menten fundering onder de to ren. DEN HAAG (GPD) - Artsen en hulpverleners in ziekenhuizen, ver pleeghuizen en bij de Riagg's wisse len onderling veel te weinig kennis uit over dementie. Patiënten met een dementerend ziektebeeld (dat kan ook bestaan uit depressies of vormen van waanzinnigheid) wor den daardoor verre van optimaal ge holpen. Om daar wat aan te doen, is maandag in Den Haag een psycho geriatrisch (PG-)team gestart dat de hulpverlening beter op elkaar af moet stellen. door Anje Romein "Het probleem is schrijnend en wordt in de rest van Nederland nog schrijnender", zegt J. de Keyzer, arts op de afdeling Sociale Psycho- geriatrie (het medisch specialisme voor de behandeling van ouderen) van de Riagg Westhage. Hij vorjnt samen met een ziekenhuis- en een verpleegarts het eerste PG-team van Nederland, opgericht in het ka der van de nota 'Beter Gezond', een actieplan voor de gezondheidszorg in Den Haag. In eerste instantie kan het team ingeschakeld worden in de wijk Loosduinen. Later moet de he le stad, met alle veertien verpleeg huizen, erbij betrokken worden, zo dat het totale beleid erop afgesteld kan worden. De kennis van de drie artsen over dementie (een geestelijke stoornis die delen van de hersenen aantast) wordt zo gebundeld, dat eerder de juiste diagnose gesteld kan worden. Dan hoeft de geestelijke gezond heid van de bejaarde niet onterecht wachtlijsten Het probleem is kortweg als volgt. Het aantal dementerende mensen neemt toe, terwijl de verpleeghui zen overvol zitten. - Wachtlijsten worden langer en langer. Dus blij ven demente bejaarden thuis. Daar worden ze verzorgd door de eerste lijnshulp: een gezingshulp, wijkver pleegkundige, of door familie. „Maar die zijn vaak niet in staat de juiste hulp te bieden. Een gezins hulp kan pririïa de boodschappen doen en de wijkverpleegkundige kan de patiënt wassen, maar de mente mensen hebben een heel aparte hulpverlening nodig". Die hulp kan gegeven worden door het verpleeghuispersoneel, dat daar dan natuurliik wel voor vrijge maakt moet worden. "De verpleeg huizen moeten uit hun schulp ko men. Dat willen ze ook wel. De hui dige situatie is voor hen onhoud baar. Het werk binnen een ver pleeghuis wordt steeds zwaarder. Zo krijg je langzamerhand de trend te zien dat verpleeghuizen alleen nog maar wat lichtere dementen op nemen en de zwaarderen thuis laten zitten". Het thuisfront kan de problema tiek echter ook niet aan. "Iemand in huis hebben die wat vergeetachtig is en niet meer kan bridgen, levert niet zo gauw problemen op. Maar een opa of oma die incontinent wordt en gaat zwerven wel; die heeft deskundige verzorging nodig. De familie is daar veelal niet toe in staat", meent de Keyzer. Een bijkomend probleem is dat vaak ten onrechte op een wachtlijst voor een verpleeghuis te rechtkomen. Dat gebeurt wanneer de huisarts ook geen andere oplos sing weet, of wanneer er een ver- keerdè diagnose is gesteld. Dat laat- se gebeurt vooral door gebrek aan kennis. De Keyzer: "Van een oudere die in de war is, wordt al gauw gezegd dat-ie dement is. Maar hij of zij kan net zo goed alleen depressief zijn, of in de war zijn door een longontste king". Het PG-team pleit er dan ook voor dat er binnen een ziekenhuis een eilandje komt van in de ouder domszorg gespecialiseerde men sen, die tijd en moeite nemen voor een volledig onderzoek. Wat betreft de ziekenhuizen speelt er nóg een probleem. "Zie kenhuizen sturen een dementeren de patiënt soms direct door naar een verpleeghuis, uit angst dat die per soon in het ziekenhuis terechtkomt en daar voorgoed een bed bezet houdt. Ook als een demente oudere voor bijvoorbeeld een échte long ontsteking opgenomen moet wor den, houden ziekenhuizen nogal eens de boot af'. Ontlasten Het ziekenhuis, het verpleeghuis en de Riagg, moeten hun kennis bun delen en voor ieder geval apart een oplossing zoeken. Een oplossing waarbij de patiënt in zijn waarde ge laten wordt en waarbij deskundi gen serieus achter de schermen kij ken. Volgens de Keyzer ligt het er ook maar aan wat je belangrijker vindt "een schoon verpleeghuis of af en toe een persoonlijk gesprek".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11