EG-akkoord over btw stap vooruit 'Uitgeven is meer dan met geld zwaaien' Rabobank Q Europese markt komt dichterbij Piloten vinden beursgang Air Holland 'windhandel' Meer bank voor je geld Nederlands ei doelwit Britse campagne Centraal akkoord niet 'groots en meeslepend' Zeer veel moeilijk lerende schoolverlaters werkloos Kleinschalige uitgever Bakker maakt zich los van Wolters- Kluwer DINSDAG 10 OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 LUXEMBURG (GPD) De vrije Europese markt is een stapje dichterbij gekomen nu de EG-ministers van financiën het eens zijn over de manier waarop na 1992 btw wordt geheven in het handelsverkeer tussen de lidstaten. Maar over de even belangrijke ge lijktrekking van de btw-tarieven in de EG- landen is nog geen besluit gevallen. Daar over wordt volgende maand verder ge praat. Zonder beide kan echter van een vrije Europese markt geen sprake zijn. AMSTERDAM/SCHIPHOL (ANP) De verkoop van de aandelen Air Holland, die morgen officieel op de Amsterdamse effectenbeurs wor den geïntroduceerd en waarvoor de inschrijving gisteren sloot, blijkt zeer succesvol. De emissie ter waar de van ongeveer 55 miljoen gulden is enige malen overtekend. Desondanks heeft de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers gisteren de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) van Pie- ter Lakeman gevraagd een onder zoek in te stellen naar de emissie. SOBI zal ook kijken naar de finan ciële positie van de charterlucht vaartmaatschappij Air Holland. VNV-voorzitter Baksteen vreest dat de hele zaak een 'windhandel' is. "Het recente vertrek van Fokker topman Nederkoorn uit de raad van commissarissen van Air Holland zien wij als een bevestiging van ons vermoeden over de gang van zaken bij Air Holland", zei Baksteen. Bij de VNV is het vermoeden ontstaan dat de toekomstverwachtingen van Air Holland veel minder rooskleu de EG. Uitgangspunt is de af- de goederen geëxporteerd zijn, i de tijdrovende Maar de ministers van financiën troles aan de binnengrenzen. Voor vonden dat te ingewikkeld de btw-heffing op aankopen in het den dat dit landen met veel export buitenland door particulieren zal 1992 een afwijkend regeling gelden. In het handelsverkeer wordt de btw, net als nu, geheven bevoordelen. Bij de verrekening n tientallen miljarden l het land jaar. Bovendien zouden de lidstaten w de goederen naar toe gaan. dan lang moeten wachten op hun king op de hoeveelheid goederen Particulieren die in het buitenland btw-inkomsten. De Nederlandse die men voor privé-gebruik mag in de btw, maar bij terugkeer aan te geven. Men kan dan besluiten een fototoestel, radio of andere duurzame artikelen te kopen in het land waar de btw het laagst is_ Dat voordeel verdwijnt uiteraard het gaan als de btw-tarieven dicht bijeen ko- te liggen, zoals de bedoeling is. In elk geval vervalt straks de beper- rig zijn dan in het jaarverslag over 1988/89 en in het introductiebericht zijn afgeschilderd. De vliegersorganisatie heeft al een extern deskundige een eerste onderzoek laten uitvoeren naar de cijfers in het jaarverslag en het in troductiebericht. "De intrinsieke waarde wordt in het jaarverslag op 56 miljoen gulden gesteld. Naar on ze inschatting is deze echter niet meer dan 25 miljoen gulden", zei Baksteen. Hij wijst daarbij op het feit dat van de vier vliegtuigen van het type Boeing-757 waaruit de Air Holland-vloot bestaat, er slechts één eigendom van de maatschappij "Op deze Boeing, begroot op 100 miljoen gulden, rust een hypotheek van 76 procent. Ook de bedrijfspan den zijn gehuurd", stelde Baksteen. De VNV heeft de indruk dat de in- troductiekoers van de (certificaten van) aandelen (37 gulden) niet is ge baseerd op de financiële situatie, maar op de door de VNV niet ge deelde winstverwachtingen. Begin augustus maakte Air Hol land bekend dat het personeel de mogelijkheid krijgt tot het nemen van opties op aandelen. Daartoe is de Stichting Air Holland Medewer kers Participatie opgericht; die be zit 90.000 falcons (langlopende op ties) die bij volledige omwisseling recht geven op 450.000 certificaten Air Holland, overeenkomende met 13,4 procent van het uitstaande aan delenkapitaal. Enige weken geleden werd het aantal (certificaten van) aandelen per vlieger volgens de VNV afhan kelijk gesteld van de diensttijd. Vol gens Baksteen bleken echter alleen die vliegers in aanmerking te ko men die een goede relatie met de di rectie hadden. De Air Holland-di rectie stelde tot verontwaardiging van de VNV dat vliegers die van het aanbod gebruik zouden maken, zich niet mochten laten vertegen woordigen door een vakorganisatie. Van het vaste bestand van ongeveer 30 Air Holland-vliegers, zijn er 25 aangesloten bij de VNV. "De VNV is weer ten onrechte openlijk in de aanval gegaan tegen een onderneming die redelijk suc cesvol opereert en waar mensen met plezier aan werken", reageerde H.J. van Haagen, financieel direc teur van Air Holland. "De VNV is bezig met een escalatie en dat valt mij erg tegen". Inhoudelijk wilde hij niét op de uitlatingen van VNV- president Baksteen ingaan inzake de financiële situatie van de lucht vaartmaatschappij. "Ik wil eerst duidelijk weten wat de VNV in deze bedoelt". artikelen kopen, betalen de btw minister Ruding (financiën) de die werkwijze te zaak'. Daarom kozen de ministers er gis- Maar EG-ingezetenen zul- uiterst riskan- len dan ook niet langer op vliegvel den tax-free kunnen kopen. Een uitzondering wordt gemaakt het huidige systeem te voor de koop in het buitenland handhaven, waarbij de btw in het auto's en van produkten via postor- 'bestemmingsland' geheven wordt derbedrijven. De bedragen die echter, net als nu, ter plaatse, hoeven dan bij terugkeer geen gifte meer te doen. De Europese Commissie wilde de teren btw-heffing na 1992 laten gebeuren in het land waar de goederen wor den geproduceerd. Omdat de gren- tegen het tarief dat daar geldt. De daarmee"gemoeid zyn, zijn"volgens zen tussen de lidstaten - héémh - vallen kan de EG als et worden beschouwd en uitmaken waar de btw wordt gehe- niet meer aan de grenzen, ven. Voor particulieren verandert Er zou dan wel een speciaal ve keningssysteem moeten komen a 1992 weg- export blijft dus btw-vrij. De con- i groot land troles op de, btw-betaling geschie- i het niet den voortaan in het binnenland en ADVERTENTIE Ruding zo hoog dat vrije invoer daarvan tot te nadelige financiële [evolgen voor de schatkisten zou ;unnen leiden. Het nu gekozen systeem is overi- het gens tijdelijk. Op den duur willen artikel koopt, be- de twaalf wel het door de Europese Commissie voorgestelde systeem. Dat wordt in principe beter gevon den, maar is zo ingewikkeld dat het niet meer voor 1992 kan worden in gevoerd. Wanneer aan dat tijdelijke een eind komt, is echter niet vastge legd. Ongemak bij geldautomaten door computerstoring. Het afgelopen weekeinde is een groot deel van de geldautomaten van de Rabobank opnieuw een aantal uren buiten gebruik geweest. Dat betekende ongemak voor vele cliënten. Wij vinden dat - net als u - uitermate vervelend, want de dienstverlening van de geld automaat dient voor 100%, en dus altijd, beschikbaar te zijn. En toch is dit de afgelo pen weken niet constant het geval geweest. Onze excuses daarvoor. De oorzaak voor het ongemak: een hardnekkige storing in de centrale computer. En daar kan uw plaatselijke Rabobank ook niets aan doen. We doen er alles aan dergelijk ongemak in de toekomst te voorkomen. Zo hoort het ook bij de bank met verreweg de meeste geldautomaten en zo'n 2,5 miljoen cliënten die daar regelmatig gebruik van maken'. LONDEN (GPD) In verscheide ne Britse kranten is gemeld dat vo rige maand Nederlandse eieren met salmonella-vergiftiging op de Britse markt zijn afgezet. De autoriteiten in Londen zouden daarvan op de hoogte zijn geweest. Op het Nederlandse ministerie van landbouw is echter met verba zing gereageerd op beschuldigin gen dat de Britse regering ernstig in gebreke is gebleven. Volgens het Nederlandse ministerie is niet vori ge maand, maar eerder in juni bij controle salmonella in een aantal Nederlandse export-eieren gevon den en zijn daarover ook vragen ge steld in het Lagerhuis. Het ging daarbij om een beperkt aantal eieren op de ruim 70 miljoen die Nederland gedurende de eerste zes maanden naar Groot Brittannië heeft uitgevoerd. Daarna is volgens het ministerie van landbouw bij contrles in Britse havens geen nieu we salmonella-vergiftiging in Ne derlandse eieren aangetroffen lastercampagne Britse eierproducenten, die zich nog steeds niet hersteld hebben van de klap als gevolg van het grote sal monella-schandaal in hun eigen ei- erproduktie, eind vorig jaar. DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbonden over leggen vandaag tijdens 'infor meel voorzittersoverleg' in de Stichting van de Arbeid over een centraal akkoord met het kabinet over wat er de komende jaren moet gebeuren met de lonen en de werkgelegenheid. Gezien de al eerder gebleken verdeeldheid over herstel van de koppeling tus sen lonen in het bedrijfsleven en de collectieve sector, loonmati ging en bindende werkgelegen- heidsafspraken zijn de verwach tingen niet hoog gespannen. Toch is het overleg belangrijk, want duidelijk is dat dit parallel loopt met de kabinetsformatie en dat een centraal akkoord dus overeen moet stemmen met het sociaal-economisch beleid van het komende kabinet. Er zal dus mogelijk deze week al een ge sprek plaatsvinden tussen de so ciale partners en informateur Lubbers en eventueel de onder handelaars van CDA en PvdA. Waarschijnlijk nadat Lubbers een praatstuk over de sociaal-eco nomische problematiek met De Vries (CDA) en Kok (PvdA) heeft afgerond. Het zal niet meevallen om een beleid uit te stippelen, want de standpunten over loonmatiging en het scheppen van meer werk gelegenheid liggen nog steeds ver uit elkaar, zoals vorige maand al bleek tijdens de vergadering van de Sociaal-Economische Raad (SER) over het beleid in de perio de 1990-1994. De vakbeweging, de FNV voorop, is alleen tot enige loonmatiging bereid als werkge vers en overheid bindende af spraken willen maken over het te rugdringen van de (langdurige) werkloosheid, onder meer door verdergaande arbeidstijdverkor ting. De FNV wil in 1993 de 35-uri- ge werkweek ingevoerd zien. Voor 1990 wil de vakcentrale vol staan met het scheppen van de voorwaarden voor verdere atv, zoals het terugdringen van over werk. De werkgevers dringen aan op voortzetting van de loonmatiging zonder bereid te zijn tot verplich tende afspraken over werkgele genheid. Daardoor lijken alleen algemene afspraken mogelijk. Dat sluit aardig aan by de opvat tingen van topambtenaar Brou wer, de scheidende rechterhand van minister De Koning, die hiei>- een middenweg bewandelt. In een zaterdag gepubliceerd vraag gesprek met De Volkskrant ver klaarde hij dat een centraal ak koord afspraken moet bevatten over een beheerste loonontwik keling en het terugdringen van de langdurige werkloosheid. Daarover kunnen kabinet en sociale partners alleen een aanbe veling aan bedrijfstakken en on dernemingen doen. "Afspraken waarbij je exacte cijfers noemt kun je alleen maken op cao-on derhandelingen tussen individu ele bedrijven en bonden. Een cen trale aanbeveling kan daarbij be hulpzaam zijn, maar daarvan moet niemand wonderen ver wachten", aldus Brouwer. „Het wordt geen nieuw, groots en mee slepend hoofdstuk". GEBLOKKEERD - Ongeveer honderd Franse en Zwitserse vrachtwagenchauffeurs hebben Aangenomen wordt dat het hier gisteren de Frans-Zwitserse grens overgang bij Perly/Saint-Julien ge blokkeerd. Dit is een protest tegen de stiptheidsacties van de Franse douaniers. De douanebeambten voeren al maanden actie voor hoge re lonen. OSLO - De paperclip is een Noorse uitvinding. Het nut van dit handig gebogen ijzertje werd 90 jaar geleden in dit Scandinavische land ontdekt. Dat wordt overi gens gevierd ook, waarvan deze enorme paperclip net buiten Oslo mede getuigt. UTRECHT/DEN BOSCH (ANP) - De werkloosheid onder schoolver laters van het voortgezet speciaal onderwijs voor moeilijk lerende kinderen (VSO-MLK) heeft een dra matische hoogte bereikt. Het aantal leerlingen dat na de opleiding een baan vindt, is de laatste vyf jaar ge halveerd. De ervaring leert echter dat deze jongeren waardevolle arbeids krachten zijn. Veel bedrijven en in stellingen zijn daarmee echter niet bekend, zo blijkt uit een gisteren aan VNO-voorzitter Van Lede en CNV-voorzitter Hofstede gepresen- Pensioen Als eerste in Nederland hebben de acht. pensioenfondsen die bij de be drijfsvereniging D,etam (detailhan del) worden geadministreerd de mogelijkheid geopend om bij echt- AMSTERDAM - Vorige week scheiding de pensioenrechten te werd bekend dat directeur Bert splitsen. Door die regeling, die per 1 Bakker de uitgeverij die zijn januari 1990 ingaat, krijgt de ex- echtgenoot een zelfstandige raak op >rdt voork ne - meestal de vrouw - v pensioen afhankelijk blijft gewezen huwelijkspartner, aldus de recente fusie van Wolters en Kluwer Detam. Portugal door Honderden Portugese boeren zijn gisteren met hun tractoren afge- Gerlof Leistra dropen, nadat de politie met behulp van kraaiepoten had voorkomen dat zij naar het centrum van de hoofdstad Lissabon zouden rijden om te protesteren tegen het land bouwbeleid van de regering. In de herziene strategie van het concern is geen plaats meer voor een kleinschalig bedrijf als dat van Bert Bakker, met een maximale jaaromzet van tien miljoen gulden. Ter vergelijking: de netto omzet van Wolters Kluwer bedroeg over 1988 ruim 1,7 miljard gulden. Omdat Bert Bakker niets voelde voor een gedwongen fusie met Zomer Keuning een andere dochter van Wolters Kluwer was er nog maar een mogelijkheid: zich uitkopen. Inmiddels heeft Bert Bakker met de raad van bestuur van Wolters Kluwer - al overeenstemming be reikt over de 'buy out'. Officieel moet de raad van commissarissen nog akkoord gaan, maar dat is lou- formaliteit. Met de transac- Iran Iran ontvangt van het Japanse han delsconcern Mitsui and Company ongeveer één miljard dollar schade vergoeding omdat dat bedrijf zich terugtrekt uit de bouw van een pe trochemisch complex in de stad Bandar Khomeini, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren bekendgemaakt. Peru De 450.000 Peruaanse ambtenaren, die al ruim drie weken in staking tie is een bedrag gemoeid van enke- zyn, zullen deze week harde acties le miljoenen guldens. Hoe hoog dat voeren om hun eisen kracht bij te bedrag precies is, wil divisiedirec- zetten. De voorzitter van de ambte- teur dr. J. van Dalen niet zeggen, narenbond, Felix Martinez, kondig- Een eerste bod van drie miljoen gul- Umberto Eco, paradepaard uit de stal van Bert Bakker, vereeuwigd i was wel dat Spijkers en Pronk zich de uitgeverijen M P, Unieboek, zouden vastleggen voor een periode de Boekerij, AW Bruna, Standaard i minimaal drie jaar. juist dat laatste was voor de ambi tieuze Spijkers een onoverkoomlijk uitgever bezwaar. Na vijf jaar hoofdredactie wilde hij graag directeur worden. Manteau. Daarmee is Malherbe Nederland verreweg de grootste algemene boeken. Eisen Spijkers (34): "Maar ook binnen die Hoewel het geruchtencircuit bin- voorgestelde constructie de baas blijven. Ik voelde e Bert de Amsterdamse grachtengor- te wachten tot hij zestig is", Omdat Bert Bakker koste wat aarden dat kost zo snel mogelijk zelfstandig oorzaak weinig del op volle toeren draait, ontken- Bakker en Spijkers in alle toon- ernstig conflict de het vertrek verder wil alleen dan kan hij opti- laatste. In de loop der jaren heeft maal profiteren van het s Spijkers een reputatie opgebouwd Umberto Eco's nieuwste bestseller als keiharde onderhandelaar 'De slinger van Foucault' wordt zendsnelle beslisser. Beweringen hij voorlopig in zijn eentje grootaan- dat hij onbetrouwbaar zou zijn^ doet deelhouder. De laatste berichten Spijkers af als jalouzie. luiden overigens dat Wolters Klu- Dat hij gouden handjes heeft, kan wer contractueel wil vastleggen dat echter niemand ontkennen. Zo men ook in de toekomst een gedeel- kocht hy in 1983 voor slechts 8000 te ontvangt van de 'Eco-winst'. gulden 'De naam van de roos' van Toen de plannen voor de 'buy out' de in Nederland nog onbekende Ita- steeds concreter werden, benader- liaan Umberto Eco. Van dat boek de Spijkers René Malherbe. Deze zijn inmiddels ruim 300.000 t deed hem zonder enige aarzeling het riante aanbod om zelf een, literair fonds op te richten. "Vanaf 1 aankoop oktober ben ik directeur van een ei- ('Het heelal') plaren verkocht. Tot zijn recente wapenfeiten behoort onder meer de Stephen Hawking Ghristoph Rans- gen werkmaatschappij binnen de mayr ('De laatste wereld'). Spijkers: Malherbe Groep. Een "Uitgeven is vooral een kwestie de gisteren aan dat de stakers den werd door Wolters Kluwer ech- Spuistraat in Amsterdam. saai de straat op zullen gaan, wegen ter afgewezen. Van Dalen: "Dat bod blokkeren en openbare gebouwen bezetten. Niet toevallig valt dit sa men met de vergadering van de Groep van Acht, de belangrijkste landen van Latijns-Amerika. verd gedaan op de balanssituatie i 1 januari. Inmiddels zijn we al ïr een jaar verder, dus u mag aan- nen dat de balanswaarde ook ïr hoger is geworden". Om de overname te financieren zestig procent van de aandelen in had Bakker bedacht dat hijzelf, Mai handen zouden krijgen. Een partici- Spijkers (zijn tweede man) en hoofd patiemaatschappij zou in ruil voor verkoop Rob Pronk volgens een de resterende aandelen het beno- verdeelsleutel van ongeveer 4:2:1 digde kapitaal leveren. Voorwaarde nog niet en ik ben nog hard op zoek goede contacten. Op de Frankfurter naar een geschikt pand in Amster- Buchmesse met een dikke porte- dam, maar volgend jaar zomer hoop feuille lopen zwaaien is niet vol- ik met mijn eerste aanbieding te ko- doende", men", aldus Spijkers. René Malherbe (47), scheiden gestart met e< tje van voornamelijk kook- en die! renboeken, begon een jaar of vijf ge leden in sneltreinvaart allerlei fonds passen. "Mensen als Herman de slecht renderende uitgeverijen op Brusselmans, Tom Lanoye, Bas >to> te kopen om die vervolgens door ri- Heijne, Maria Stahlie, maar ook Jay goureuze reorganisaties weer op te Mclnerney, Tama Janowitz Op de vraag of hij behalve redac- in 1974 be- trice Margreet Rierink ook auteurs uitgeverij- uit het fonds van Bert Bakker mee neemt, stelt Spijkers dat veel jonge Bakker-auteurs heel goed in zijn Bret krikken. Nu leidt hij vanuit het Easton Ellis heb ik immers inder- Limburgse Weert een bedrijf met tijd zelf binnengehaald". Maar: 214 werknemers e niljoen gulden. Tot de Mal herbe Groep behoren onder meei netto omzet "schrijvers zijn geen persoonlijk be- i te gaan en te staan teerde brochure. De samenstellers verhelen niet dat schoolverlaters van het VSO-MLK meer aandacht nodig hebben dan andere begin nende arbeidskrachten. "De kans is niet denkbeeldig dat u in de beginsituatie wat vaker moet ondersteunen om te beoordelen wat iemand aan kan. Wanneer eenmaal een stabiele situatie is bereikt, blijkt uit ervaring dat MLK-scholieren opvallen door hun regelmatigheid en grote inzet", aldus de brochure. Door stageplaatsen voor MLK- scholieren open te stellen, kunnen werkgevers nagaan of ze geschikt zijn om in bedrijf of instelling te ko men werken. Een school voor VSO-MLK ver zorgt een praktijkgerichte oplei ding voor jongeren van 12 tot 20 jaar, waarbij rekening wordt gehou den met de individuele mogelijkhe den. De praktische vorming bestaat uit onder meer hout- en metaalbe werking, kolden, huishoudkunde, tuinverzorging, textiele werkvor men en eenvoudige algemene tech nieken. MLK-scholieren komen in het algemeen het best tot hun recht als ze assisterend, laaggeschoold, overzichtelijk en routinematig werk kunnen doen. In Noord-Brabant bestaan verge vorderde plannen om op acht plaat sen projecten te starten om laagge schoolde jongeren aan werk in de bouw te helpen. Een proef met drie van dergelijke projecten is onlangs succesvol afgesloten. Breuk tussen FNV en FNV-jongeren 'onafwendbaar' UTRECHT (ANP) - De breuk tus sen de Jongerenbeweging verbon den met de FNV en de vakcentrale waarmee de organisatie is gelieerd is bijna definitief. De federatieraad van de FNV zal volgende week vrij wel zeker besluiten de banden- met de ruziënde Jongerenbeweging te verbreken. In de jongerenorganisatie woedt al maanden een strijd tussen de 'Noordelijken' en de 'Zuidelijken' over de toekomstige structuur. Re organisatie is noodzakelijk, gezien de financiële tekorten waarmee de beweging al in een reeks van jaren te maken heeft. Dit weekeinde maakten de Zui delijken een diepe knieval voor hun tegenstanders in een uiterste po ging nog tot een vorm van samen werking te komen. Volgens de FNV is dat echter te laat. "De ónbestuur- baarheid is voor ons een feit", aldus de woordvoerder. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft aangekondigd ook de jaarlijkse subsidie van 7,3 mihoen gulden op te schorten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7