Nyers voorzitter Socialistische Partij Afrikaanse olifant nog lang niet veilig voor stropers Gesprek met partij na betoging Leipzig Hongaars partijcongres rekent af verleden Eerste succes voor Oostduitse oppositie Twijfels over schuld dader zaak-Palme Papandreou houdt gepantserde rede YS niet van plan produktie chemische wapens te staken KGB: wapens in helikopter uit Armenië DINSDAG 10 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BUDAPEST De Hongaarse Socialistische Partij, voorheen de communistische partij, heeft gisteren na een tumultueuze vergadering een nieuw leiderschap gekozen. In het nieuwe. 25 leden tellende presidium zijn slechts zes vertegenwoordigers opgenomen die in de zaterdag opgeheven communistische partij eveneens hoge bestuursposten bekleed den. De belangrijkste van hen is de nieuwe partijvoorzitter Nyers, die met 1065 stemmen van de ruim 1200 gedelegeerden werd gekozen. Hij was ook voorzitter van de 'oude' partij. Tot i de dreiging i liddag gisteren bleef lijk bereikte compromis. Met congres werd r i de vroege i scheuring bo- andere fractie, die van de 'volksde- tjes vanmorgen nog enkele moeilij- het congres hangen. Het kostte mocraten', beheersten zij het de groten in de partijtop vele vergaderen in achterkamertjes het congrescentrum om de onder linge mi ten. Die menstelling bestuur als over de verhouding tus sen partij en regering. gres. Dit laatste platform kon reke- uitgeroepen tot n; op de steun van Nyers en bood d?g (op 23 Oktober tot ergernis ke beslissingen. De 23ste oktober i tot nationale gedenk- 1956 kwamen de opstand tegen de toen- door Hans Geleijnse Nyers en bood de hervormers ook Hongaren ngsverschillen te slech- onderdak aan de functionarissen malige communistische leiding), iren er zowel over de sa- uit het Budapester partij-apparaat, het nieuwe partij- mocraten slechts vijf van deze in de rend goed, zal ogen van de hervormers gecompro- advies uitbrengen. Regering en par- mitteerde beroepspolitici op de lement beslissen dan wat wordt "te- door de top vier gezamenlijk vastge- ruggegeven aan het volk". De weinig populaire arbeidersmili tie wordt opgeheven. Over de bezit- Uiteindelijk kregen de volksde- tingen van de partij, zoals onroe- TALLAHASSÉE De driejarige Megan Caldwell heeft goed zicht op de demonstratie van de anti-abortus beweging in het plaatsje Tallahassee, in de Amerikaanse staat Florida. Gisteren kwamen daar duizenden bij een om te protesteren tegen het vandaag te houden abortusdebat. (foto afp) Zowel premier Nemeth als ter van staat Pozsgay, de van de radicale hervormers, en de ambitieuze minister van buiten landse zaken Gyula Horn kantten zich tegen partijvoorzitter Nyers. stelde lijst. Daarna was het voor het congres slikken of stikken. De door de 'grote vier' opgestelde lijst met 24 namen moest in zijn geheel wor den goedgékeurd of afgewezen. Van de ruim 1200 gedelegeerden ging 82 procent akkoord met het bestuur. de kranten, demon- vrijheid en de vrijla- geboekt. Na een massale demon- ting van de vastzittende demon stratie met ongeveer 60.000 deelne- stranten. Het gesprek zal worden mers beloofde het communistische voortgezet. stadsbestuur van Leipzig een dia- In diverse andere steden, waaron- loog om tot vreedzame oplossingen der Oost-Berlijn, werd gisteravond en hervormingen in de DDR te ko- Pozsgay werd vervolgens na een - staande ovatie aangewezen als de Naar hun opvatting haalde hij te- partijkandidaat voor de presidents- veel vertegenwoordigers van uiterst verkiezingen in november. Nyers links in het nieuwe partijbestuur. wdde gisteren na afloop van de Premier Nemeth wilde er boven- stemmingen niet ingaan op de dien zeker van zijn dat de partij zijn vraag of de nieuwe partjj erin zal regering zou blijven steunen. slagen de gunst van de kie2ers te Met de vrije verkiezingen van vol gend jaar maart voor de boeg was De veranderingen in de partijtop hij daar volgens ingewijden niet al hebben tot gevolg dat een groot aan- te zeker van. Vooral niet toen Nyers tal functionarissen hun banen in het akkoord ging met het in de partij- 'Witte Huis', het gebouw van het statuten opnemen van de rol die de Centraal Comité waar ruim 300 partij blijft spelen in de bedrijven, mensen werken, verliezen. Het CC De regering heeft namelijk wetge- zelf is opgeheven en zal worden ver ving in de maak die een eind moet vangen door een door de afdelingen te kiezen partijraad. Sovjetpresident Gorbatsjov heeft Het waren uiteindelijk de verte- ^partijvoorzitter Nyers gisteravond hervormers, nadat deze dit genwoordigers van het zogenaamde meteen een telegram gestuurd met sit-downstaking hadden geëist. De vorming rigoreus van de hand. hervormingsplatform dié het minst 'mijn oprechte gelukwensen', zoals moesten toegeven bij het uiteinde- de Hongaarse radio meldde. Het teken dat een deel van het regime dragen de verantwoording voor de de zaak niet op het spits wil drijven, harde confrontatie tussen hervor- Belangrijk voor dit eerste succes mers en staat, aldus de oppositie, was, dat de demonstranten hun be- De Westduitse regering heeft offi- lofte van vreedzame acties opnieuw cieel protest aangetekend tegen de waar konden maken. wijze waarop journalisten worden gehinderd in de uitoefening van gedemonstreerd. De massaal De Oostduitse kerken riepen de hun werk. Verder riepen zowel de Via de stadsradio werd het aanwezige politie had blijkbaar op- communistische partij en de oppo- regering-Kohl als de oppositie i bekend gemaakt. door Hans Hoogendijk dracht gekregen zich op de achter grond te houden. Het kwam ner gens tot bostingen In Dresden spraken de sitie op om in het hele rond de tafel SPD en Groenen de DDR op gehoor te gaan zitten om te praten over de te geven aan de roep naar vernieu- problemen. Om een basis voor deze wing. De regeringspartij FDP De Westduitse oppositieleider gesprekken te vormen, appelleerde maakte daarbij net als de SPD dui- Vogel noemde de gespreksbereid- de Oostberlijnse dominee Eppel- dèlijk dat hervormingen uit de mann, een van de oprichters van de DDR zelf moeten komen en dat in- beweging 'Nieuwe Doorbraak', aan menging van buitenaf schadelijk teken i hoop", i hij. De Oost- alle oppositionelen om de komende kan zijn. nistische machthebbers ook met de duitse staats- en partijleider Honec- twee weken geen acties te onderne- Kanselier Kohl herhaalde zijrt gisteren elke grotere her- Waarnemers gen in Leipzig KOPENHAGEN - "Niets dat in de ze rechtszaak wordt gezegd, kan mij tot Palme's moordenaar maken. Maar misschien tot een verdachte die kan worden veroordeeld". Zo duidde gisteren de wegens moord op de Zweedse ex-premier Palme veroordeelde Christer Pettersson (42) in hoger beroep het dilemma waarvoor het Hof zich ziet ge plaatst. door John Versleijen Gedurende deze wapenstil- aanbod voor directe contacten met stand verwacht Eppelmann van de de Oostduitse leiding. Ook bood hij Oostduitse leiding signalen dat de financiële hulp aan. Hij onder- partijtop bereid is tot een zinvol ge- streepte dat geld niet in de plaats sprek. kan komen van hervormingen. Vol- Volgens de evangelische bis- gens Kohl is het harde optreden van schop Forck kan een dialoog alleen de regering van de DDR een teken plaats vinden als de demonstraties van grote onzekerheid, contact tre- worden gestopt. Hij zei dat de com- Intussen worden in Oost-Berlijn j w P° munistische partij niet door acties weer westerse toeristen toegelaten, agent Hij noemde de bewering van aan de onderhandelingstafel kan Vannacht zijn er weer 479 DDR- de officier van justitie, Anders He- worden gedwongen. In Oost-Berlijn burgers via Oostenrijk de Bondsre- de moord veroordeelde de oppositionele coör- publiek binnengekomen. De doua- dinatiecommissie de uitlatingen ne-autoriteiten in Beieren deelden [van Forck. Alleen de communisten dit mee. geschokte en hysterische aan. "Pas na drie pogingen c r signalement van de moordenaar te plaats vfnden'ais de" demonstraties krijgen, konden den met haar", aldus de politie- münistische'partij'nlèt dooTactiës doet op 2 november uitspraak. Een verzoek van de verdediging om Pet- terson in afwachting daarvan op vrije voeten te stellen, werd niet ge honoreerd. Opnieuw werd gisteren de identi ficatie door Lisbet Palme terson als de moordenaar lin, dat Lisbet Palme de rust zelve was, een 'leugen' Ook andere getuigen hebben eer der verklaard dat zij in een shock toestand verkeerde. Daarmee is op nieuw voer gegeven aan het ver moeden dat Lisbet Palme's getuige- verklaring, hoofdbewijs voor de veroordeling afgelopen zomer, ze- ker miet een korrel zout moet wor- m Pet- den genomen, twijfel Ook het feit dat de weduwe Ook dit gisteren afgesloten pro- II ces bracht geen technische be wij- getrokken door de politieagent totaalvijf verhoren"met" dè politie Gösta Söderblom. Hij verscheen op Buitenland kort alleen tegenstrijdige getuigen verklaringen en een steeds meer omstreden kroongetuige. Ook het eerste op de plaats van de moord moordwapen is nog steeds niet ge vonden. Het Gerechtshof in Stockholm - - steeds gedetailleerder, «ffiP de avond van 28 februari 1986 als Qok gewijzigde beschrijving van de het centrum stad. Volgens hem trof hij de Zweedse hoofd- teraf ingevuld beeld meent de advocaat v, "totaal te. moordenaar gaf, wijst op een ach- in de dader, de verdach- Bofors Het Indische dagblad Hindu heeft gisteren documenten gepubliceerd waaruit blijkt dat de Zweedse wa- penfabrikant Bofors 50 miljoen dol- ATHENE (GPD) - Andreas Papan- lar aan provisie heeft betaald aan In- dreou, de Griekse oud-premier, op- diërs, in het kader van een groot wa- positieleider en voorzitter van de pencontract. De onthulling zal socialistische Pasok, heeft gisteren waarschijnlijk tot nieuw tumult lei- de campagne voor de parlements- den in het Indische parlement. verkiezingen van 5 november ge- Filini in en opend met een gepantserde rede in r iiipijucii het volgepakte, nieuwe olympische tuurlijke'kabinet Vloedgolven, verooi-zaakt door de stadion bij Athene. Tevoren had hij en die het overeind hadden gehou- echter in het geheel niet typhoon Angela, die vrijdag het de informatieopdracht voor een den. Alle nationale kwesties op het naam 'Koskotas' kwam in zijn rede noorden van de Filipijnen teisterde, nieUwe regering, die hij zaterdag gebied van economische en buiten- niet voor. Dat is de hoofdverdachte hebben zeker het leven gekost aan van president Sartzetakis had ont- landse politiek waren drie maanden in het schandaal rond de Bank van meerderheid gevormd in het parle- wijl onderwijl de 'nationale verzoe- ment en het kabinet-Tzannetakis ning' werd gepreekt, aldus Papan- gesteund, dat zaterdag volgens plan dreou. was afgetreden. Op de aard van alle schandalen Papandreou's rede was één grote waarvan hij en een aantal van zijn sarcastische aanval op dit 'tegenna- ministers worden beschuldigd, WASHINGTON De Amerikaanse De consensus in Genève is daar- regering is van plan door te gaan bij altijd geweest, dat in die periode met de produktie van chemische van tien jaar de betrokken landen wapens, ook nadat een wereldwijd hun produktie van gifgassen zou- verdrag over de vernietiging van al den stopzetten. Dat is de Ameri- deze wapens in werking treedt. Dat kaanse regering, aldus de Post, na Washington een 'ongewoon geheime beleidsver- gadering' niet van plan. De Amerikanen willen de moge lijkheid openhouden om hun be staande voorraad gifgas, die oud is en waarbij altijd gevaar voor lekka ge bestaat, te vervangen door'zoge naamde binaire chemische wapens. cing tr< meldde gisteren de Wa: Post. door Henk Dam J Ze£r7000 m®nsen vangen, teruggeven, raakten dakloos. Vorige maand vie- Deze opdracht, door de grondwet len in hetzelfde gebied 31 doden voorgeschreven, was louter for door de typhoon Sarah. Weervoor- meei, evenals die aan de leiders van spellers zeggen dat een nieuwe tro- de twee andere grote partijen, bevroren geweest, de 1992 afgeremd, en dat alles in de naam van een 'katharsis', een zuive rende jacht op de schandalen, die in werkelijkheid neerkwam op China De Volksrepubliek China heeft van daag de diplomatieke betrekkingen met Liberia verbroken nadat Mon rovia toenadering heeft gezocht tot Taiwan ofwel nationalistisch China. Twaalf jaar geleden verbrak Liberia de betrekkingen met Taiwan onder druk van Peking. Suriname Het met Ronny Brunswijk gesloten vredesakkoord van Kourou zal in zet worden van een landelijk refe rendum in Suriname. Dit voorstel de Stille Mitsotakis vart de conservatieve litieke heksenjacht zonder juridi 'Nieuwe Democratie' en Florakis sche bewijzen. Een onderneming gegaan" en tussen de bedrijven van de Alliantie van'Links en Voor- die een nieuwe opsplitsing onder door politieke vluchtelingen aan uitgang'. Deze hadden samen de het volk dreigde te veroorzaken, ter- Turkije had uitgeleverd. Het bericht werd bevestigd door Dat zijn wapens die bestaan uit woordvoerders van het Witte Huis. twee gescheiden componenten die Zij wezen erop dat het altijd de be- pas dodelijk worden op het moment de twee partij- ging de 70-jarige oppositieleider doeling is geweest de bestaande dat ze worden samengevoegd. en de voorraad chemische wapens te ver- Maar verschillende Amerikaanse beteren zolang dergelijke wapens regeringsfunctionarissen, met na- nog op de wereld te vinden zijn. me van het ministerie van buiten landse zaken, zijn hiertegen. Zij zeg- Meer dan 40 landen onderhande- gen dat een dergelijke Amerikaanse len momenteel in Geneve over de stap ook voor landen als Syrië, Iraq, afschaffing van alle chemische wa- Iran en Libië de deur voor verdere pens. Het verdrag zoals dat gestalte produktie van gifgassen open- krijgt, voorziet erin dat de landen houdt. Dat zou het Amerikaanse be- die chemische wapens hebben, tien leidsdoel om verdere verspreiding jaar na ondertekening van het ver- van chemische wapens over de we- drag de tijd krijgen om die wapens reld tegen te gaan, dwarsbomen, al- te vernietigen. dus deze critici. Kreta. Wel was er een felle uitval tegen het ministerie van orde, dat de laatste tijd in de strijd tegen het ter rorisme "van fiasco naar fiasco Wörner laakt verslapping van defensie Westen ROME (Rtr/AFP/DPA) - De secre taris-generaal van de NAVO. Wör ner, heeft gisteren de verslapping van het Westen op het gebied van de defensie gelaakt. Het is waar dat de betrekkingen tussen Oost en West aanzienlijk zijn verbeterd, maar dat mag niet leiden tot een "besparing op de veiligheid". De vroegere Westduitse minister van defensie zei in zijn redevoering tot de NAVO-assemblée dat hij zich er zorgen over maakt dat veel lidsta ten van het Noordatlantisch bonge nootschap vooruitlopen op eventu ele wapenbeheèrsingsakkoorden tussen Oost en West en alvast een zijdig hun defensie-inspanningen verminderen. "Dat is verkeerd en gevaarlijk. En wij krijgen er bij onze publieke opi nie niet eens het krediet voor", al dus Wörner tegenover de afgevaar digden van de 16 lidstaten. De NAVO heeft nu een gouden kans om tijdens de ontwapenings onderhandelingen in Wenen met het Oostblok overeenstemming te bereiken over het verminderen van de conventionele strijdkrachten. Eenzijdige stappen zouden de posi tie van het Westen ondermijnen, al dus de NAVO-chef. Naar de mening van Wörner moet het Westen ongeacht welk wapen akkoord de kwaliteit van zijn wa pens op peil houden. "Zelfs in een tijd van ongekende verbeterde Oost-West betrekkingen, komt er bij deze alliantie geen besparing op het veiligheidspakket", aldus de se cretaris-generaal. MOSKOU (Rtr) In een helikopter die door Armeniërs was gehuurd voor het vervoer van levensmidde len naar de in Azerbajdzjan gelegen enclave Nagorno Karabach, is een groot aantal wapens en munitie ge vonden. Dit heeft de Sovjet-veilig heidsdienst KGB bekendgemaakt in een bericht van het officiële pers bureau Tass. De wapenvondst zal zeker leiden tot meer spanningen in de enclave die zowel door Azerbajdzjan als Ar menië wordt opgeëist. Volgens persberichten uit het gebied wor den dagelijks mensen gedood bij gevechten tussen gewapende Ar- menen en Azerbajdzjanen. Volgens de KGB was de helikop ter gehuurd door een Armeense hulporganisatie. De wapens werden gevonden door soldaten die de vracht aan het uitladen waren. Het gaat om jachtgeweren, 52 zelfge maakte handgranaten, meer dan 150 ontstekingsystemen en honder den pakken munitie. De piloot en zijn bemanning zeiden niets te we ten van de wapens. De helikopter was opgestegen uit Goris, in Arme- De weg- en spoorverbindingen naar Armenië zijn al enkele maan den afgesneden als gevolg van een blokkade door Azerbajdzjanen. De voorraden in Armenië zijn opge raakt en er is een nijpend tekort aan onder meer levensmiddelen en brandstof. Sommige gebieden zijn afhankelijk van bevoorrading door militaire vliegtuigen. Armenie is voor ongeveer 80 procent afhanke lijk van de verbindingen via Azer bajdzjan. In Nagorno Karabach, dat in Azerbajdzjan ligt, leeft een meer derheid Armeniërs, die aansluiting bij Armenië willen. De enclave, die officieel onder het bestuur van Azerbajdzjan valt, wordt momen teel direct vanuit Moskou bestuurd. Azerbeidzjan eist opnieuw zeggen schap te krijgen over het omstreden gebied. NORIEGA BESCHULDIGD - De Panamese legerleider Noriega heeft nadat de couppoging van vorige week was mislukt, rebellen laten vermoorden. Dat heeft de president van Venezuela, Perez, gisteren ge zegd tijdens een lunch met de presi dent van Frankrijk, Mitterrand. LAUSANNE - De Afrikaanse oli- gast prins Bernhard als volgt: "De immense internationale verontrus- i de ting over de slachtingen onder de de Internationale Afrikaanse olifant en het debat over de ivoorhandel zijn een goede illu stratie hiervan. Er kan geen twijfel over bestaan, dat het behoud van de deed Assemblee-voorzitter Lach- dat een door vele westerse landen Afrikaanse olifant het meest be- mon gisteren aan de opstandige gewenst totaal verbod op de handel langrijke onderwerp op deze confe- Toekayana-indinanen, die de weste- in ivoor er niet komt. lijke helft van het land bezet hou- den uit protest tegen het vredesak koord. Conventie Handel in Bedreigde Dier- en Plan tensoorten (Cites), gisteren in Lausanne, werd meteen al duidelijk Peru In de Peruaanse provincie Yauyos sinds gisteren de noodtoestand ,t. Het leger heeft daardooi i de strijd tegen linkse op standelingen. In totaal geldt nu in acht gewesten en vier provincies de noodtoestand. In die gebieden woont meer dan de helft van de 21 miljoen inwoners van Peru. door Ruud de Wit rentie zal worden". Voorstel De discussie zal zich de komende dagen concentreren op een ont werpvoorstel van een groot aantal lidstaten, waaronder Oostenrijk, is dat de 'Loxodanta africana' goede kans maakt om uit te sterven. Treinongeluk In het weekeinde zijn i i Indonesië Appendix II naar Appendix I over te brengen. Dat wil zeggen, dat in In het begin van de jaren zeventig plaats van een beperkte en gecon- liepen er nog anderhalf miljoen troleerde handel in ivoor voortaan delijk de onhaalbaarheid van zo'n dit enorme zoog- elke handel in enig olifant-produkt volledig verbod heeft benadrukt. wordt verboden. Lapointe wordt er door bepaalde De eerste discussie over deze in- natuurfanaten van beschuldigd on- grijpende beslissing werd overi- der een hoedje te spelen met de Leden van de internationale conferentie in Lausanne pleiten geheel verbod op de handel in ivoor. Alleen op die manier zou de met sterving bedreigde Afrikaanse olifant kunnen worden gered. «oto gpdi plaren dier over het Afrikaanse continent. Volgens de laatste schattingen zijn er nog maar600.000over. - Een eenvoudige rekensom leert, gens al het afgelopen weekend irt stropers en de handelaars door twee treinongelukken op Java dat met een afname van 75.000 die- Amsterdam gevoerd, toen actie- wat op zijn zachtst gezegd dertig doden gevallen. Ruim 200 ki- ren per jaar er aan het einde van de- groepen met vertegenwoordigers zinnige bewering lometer ten zuidoosten van Jakarta ze eeuw nog slechts Afrikaanse oli- "de sneltrein Surabaja-Jakar- fanten te bewonderen zijn afrika en Botswana zijn zelfs om ecologische redenen gedwongen per jaar enige duizenden olifanten af te maken en willen het geld uit de ivoorinkomsten weer aanwenden om hun natuurprojecten verder uit te bouwen. De vice-directeur van de Zimbab- weaanse Nationale Parkenraad, Pangeti, vuurde dan ook een schot voor de boeg van het congres af door met een breuk met het Cites- olifantenprogramma te dreigen als |de Afrikaanse olifant op Appendix I wordt geplaatst. De Zuidafrikaanse delegatie wil vooralsnog niet zover gaan, maar stelde bij monde van de directeur van de Transvaalse Par- ken, de bioloog Mulder, te hopen dat het gezond verstand zal over winnen en dat een uitzondering derde meerderheid op Appendix I wordt gemaakt voor die landen een tussenoplossing. Deze moet er uit bestaan, dat de handel in olifant- produkten wordt verboden, met uitzondering in die landen die kun nen aantonen een verantwoord be leid te voeren. Kopers Hoe deze situatie rond de olifant er worden geplaatst, landen met Afrika, die wel verantwoord met belangrijke olifanten-populatie zich hun olifanten omspringen. i zullen distantiëren. Adequaat Niemand durft te voorspellen wat de uitkomst van het congres zal zijn, iedereen rekent op i i Afrikaanse landen de strategie Lapointes opstelling is gebaseerd Japan en Hongkong - op hun stand- Dat deze drie - samen met belangrij- promis. Dat denkt ook de Neder- »r-consumerende' landen als landse delegatie onder leiding van ta in botsing met een bus. Daarbij is- doornamen c totaal verbod in op puur praktische overwegingen, punt blijven staan, wordt door vielen 14 doden. Elders op het ei- teur land werd een minibus meegesleept gramma dierentuinen. De vice-direc- de handel van olifant-produkten tot omdat een klein aantal landen i het ministerie van i visserij. Hoewel Ne- het Natuurbehoud-Pro- 5 te maken. Daarbij werd i de Verenigde Naties duidelijk dat de secretaris-generaal Zuidelijk Afrika - Zimbabwe, Bots- Zuidafrika - zich tegen zo'n mand betwijfeld. Deze drie landen derland samen met de overige EG- hebben, in tegenstelling tot de landen reeds een verbod op de han- meeste andere Afrikaanse, een ade- del af- (Ünep), William B. Mansfield III, van de Cites, de Frans-Canadese ad- totaal verbod zullen uitspreken. Dat quaat natuurbehoudbeleid, heeft ingesteld en zich principe heeft uitgesproken1 i vielen zestien doden dan één kilometer verwoordde dat in zijn openings- vocaat Lapointe de kop van jut heeft tot consequentie dat zelfs al door het aantal olifanten er eerder een transfer van de olifant van Ap- speech in de aanwezigheid van ere- moest worden, omdat hij herhaal de Afrikaanse olifant met twee- toe- dan afneemt. Zimbabwe, Zuid- pendix II naar I, houdt hij het op laat dan uit gaat zien, blijft een open vraag, want er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken dat een uitzonderingspositie voor landen als Zuidafrika, Zimbabwe en Bots wana een averechts effect kan heb ben, omdat deze landen interessan te smokkelgebieden worden voor de illegale ivoor uit de rest van Afri ka. Die situatie is niet denkbeeldig. Lapointe verzuchtte op de perscon ferentie na de eerste dag dan ook: "Veel meer kunnen we niet doen. Het laatste woord is aan de kopers van ivoor. Die moeten gaan inzien dat verdere handel in ivoor tot de ondergang van de Afrikaanse oli fant leidt. Ik hoop dat het nog niet te

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5