N DA] U N Kok: hulp Oostblok uit defensiekas Van Dalen kinderschoenen nu aa n c le Haarlemmerstraat! 'Hier wordt de kiem gelegd voor Instructeurs eisen verbod rij schoolgids Advocaat incestpleger: visie Tegen Haar Wil op recht is middeleeuws Vlissingen wil radioactief afval weren 5 éZbwksorenataHaarlemmerstraat 128, Leiden#616(00100•bunnies DINSDAG 10 OKTOBER 1989 _übü2EÖ5Ö. PAGINA 3 PvdA oneens met Van den Broek DEN HAAG (ANP) PvdA-fractieleider Kok voelt er niets voor hulp aan Oostbloklanden te betalen met geld voor ont wikkelingssamenwerking. Het ligt volgens Kok gezien de internationale ontwikkelingen veel meer in de rede om dit geld te putten uit het defensie-budget. DEN HAAG (ANP) - De stichting Tegen Haar Wil heeft gisteren bij de Raad van Discipline in Den Haag maatregelen geëist tegen de Haagse advocaat Spong. De stichting is ver bolgen over de wijze waarop Spong een 43-jarige incestpleger uit Neede juridisch heeft bijgestaan. De man verwekte bij zijn dochter een kind en werd door het hof in Arnhem tot een jaar cel veroor deeld. Ook verbood het hof hem het kind, een jongetje, de komende twee jaar op te zoeken. De man vocht het arrest aan bij de Hoge Raad, daarin bijgestaan door de Haagse advocaat. Spong stelde on der meer dat zijn cliënt als biolo gische vader recht had op een fami lieleven. De Hoge Raad besloot vo rige week het contactverbod echter ie handhaven. Tegen Haar Wil vindt dat Spong tijdens het proces in strijd heeft ge handeld met artikel 46 van de advo- catenwet. Hij zou zich onbehoorlijk hebbebn uitgelaten door te stellen dat het jongetje zou worden gestraft als het zijn biologische vader niet mocht zien. Bovendien heeft Spong het meest problematische in het ge drag van zijn cliënt niet erkend en heeft hij totaal geen rekening ge houden met het slachtoffer, de Ter zitting bleek echter dat die vrouw dat Spong helemaal niet kwalijk neemt. De advocaat: "Ze heeft mij op 30 juni opgebeld en ge zegd dat ze zich hiervan distanti eert. Ze kon goed begrijpen dat ik haar vader op deze wijze verdedig de, al had ze het er wel moeilijk mee". Spong vond de klacht van Tegen Haar Wil gevaarlijke onzin. De stichting denkt volgens hem ten on rechte dat er inhoudelijke beper kingen aan een advocaat kunnen worden opgelegd. Hij wees erop dat een advocaat zijn vrijheid moet heb ben om een cliënt zo goed mogelijk bij te staan. Hij kan dan geen reke ning houden met het slachtoffer: "Straks moet ik nog tal van stichtin gen gaan bellen om te vragen: zeg, mag ik dit argument wel aanvoe ren? Bij euthanasiezaken komt Pro Vita, bij oorlogsmisdadigers komen de ex-verzetsmensen". Middeleeuws Spong zei dat advocaten vaak stel lingen verdedigen die door de goe gemeente voor onzin worden versleten en waarschuwde voor het 'gesundenes Volksempfinden': "Waar dat toe kan leiden is genoeg zaam bekend". Tegen Haar Wil Kok koos met deze uitspraak de zij de van CDA-minister Bukman (ont wikkelingssamenwerking), die zich dit weekeinde publiekelijk afzette tegen 'vervuilen' van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking, zoals eerder door minister Van den Broek (eveneens CDA) van buiten landse zaken was geopperd. Deze stelde vorige week op de Algemene Vergadering van de VN voor om hulp aan het Oostblok te bekostigen via de begroting van ontwikkelings samenwerking. Bukmn stelde daar tegenover dat de Nederlandse ont wikkelingshulp zich richt op de al lerarmsten in de wereld. De bevol king van Oost-Europa hoort daar gezien de levensstandaard nadruk kelijk niet bij. Kok wilde overigens geen voorspelling doen over de uit komst van de formatie op dit onder deel, gezien de verdeeldheid van het CDA. Ook achttien organisaties op het terrein van mensenrechten, ontwik kelingssamenwerking en vluchte lingenbeleid hebben gisteren een oproep aan de Tweede Kamer ge daan de ontwikkelingshulp zuiver te houden. In een brief pleiten on der meer de FNV, het Humanistisch Verbond, Novib en Pax Christi voor Nederland wil goedkoper NAVO-fregat DEN HAAG (ANP) - Nederland en de resterénde partners in het Navo- project voor de bouw van een geza menlijk fregat voor de jaren negen tig zullen op korte termijn bespre kingen voeren over de voortzetting. Nu Groot-Brittannië en Frankrijk zich uit het project hebben terugge trokken en Italië hoogstwaarschijn lijk zal volgen, acht staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) de kans groter dat het 'fregat 90' tegen lagere kosten kan worden ge bouwd. Op korte termijn zullen tussen de overgebleven partners, de Verenig de Staten, de Bondsrepubliek Duitsland, Canada, Spanje en Ne derland besprekingen voeren. Ne derland zal dan een goedkoper fre gat eisen, zo heeft Vaü Houwelin gen de Kamer gisteren laten weten. Het lag in de bedoeling dat de deel nemers bij dit NAVO-project vijftig schepen zouden gaan bouwen. Ne derland zou vier fregatten afnemen tegen een bedrag van ongeveer een miljard gulden per stuk. Nederland en Duitsland vinden dat de fregat ten 'fors goedkoper' kunnen. Vals geld De Arnhemse politie heeft gisteren vijf mannen aangehouden die ervan worden verdacht 1,2 miljoen gulden aan vals geld te hebben willen uitge ven aan hasj. De politie hield de mannen, in leeftijd variërend yan 21 tot 84 jaar, aan in hun woningen in Nijmegen, Steenwijk, Vriezer.veen en Almelo. Ze hadden de hasj in Amsterdam willen kopen. Kooldioxide De Algemene Energieraad (AER) acht een forse energiebesparking nodig om de uitstoot van kooldioxi de, een belangrijke oorzaak van het zogenoemde broeikaseffect, rond de eeuwwisseling op het huidige ni veau te handhaven. De raad wil energiebesparing in woningen en in het verkeer en vindt aanplant van nieuwe bossen noodzakelijk. Drugsmoord Een 25-jarige Rotterdammer heeft gisteren tien jaar cel horen eisen we gens het doodschieten van een drugsdealer en poging tot doodslag op een van diens handlangers. De man lichtte drugsdealers op om aan geld voor zijn gokverslaving te kun nen komen. Dat ging deze keef mis. Toen de dealer hem met drie hand langers had meegenomen naar de Bellevoystraat om verhaal te halen, schoot hij. feém bij een vechtpartij dood en verwondde een handlan ger. steun aan de democratiseringspro cessen in Oost-Europa en onder schrijven ze ook de noodzaak van maatregelen ter bestrijding van het wereldwijde milieuprobleem. Maar daarvoor moeten wel nieuwe mid delen worden vrijgemaakt, zo stel len ze. In de brief pleiten de organisaties voor een herkenbaar en actief be leid op het gebied van mensenrech ten en ontwikkelingssamenwer king. Om de betrokkenheid van de Nederlandse bevolking niet te frus treren, moet de regering zorgdragen voor openheid, controleerbaarheid en geloofwaardigheid van haar ei gen beleid. Zo dient de Tweede Ka mer jaarlijks een rapportage te krij gen over de mensenrechtensituatie in landen die Nederlandse ontwik kelingshulp ontvangen, vinden ze. Janmaat wil via rechter naar schoolreünie ROTTERDAM (GPD) - Het ex treem-rechtse kamerlid Jan maat wil via een kort geding worden .toegelaten tot een reü nie-van zijn oude school in Den Haag. Janmaat is van 1975 tot 1982 leraar maatschappijge schiedenis geweest bij de Anto- nius-scholengemeenschap, die binnenkort een reünie voor oud- leerlingen en -leraren organi seert. Maar Janmaat heeft in plaats van een uitnodiging van St. An- tonius een briefje thuis gekre gen waarin hem vriendelijk doch dringend wordt verzocht niet te komen, De Centrumde mocraat heeft daarom een kort geding tegen St. Antonius aan gespannen. De zaak dient niet in Den Haag, de woonplaats van Jan maat en de standplaats van de school, maar voor de Rotter damse rechtbank. Janmaat heeft geen vertrouwen in de Haagse rechters, die hij voorin genomenheid tegenover hem en zijn partij verwijt. In een eerder geding heeft Janmaat al eens ge probeerd een verbod te krijgen op de behandeling van een kort geding door de Haagse recht bankpresident Wijnholt, omdat hij vond dat deze rechter niet onbevooroordeeld over hem kan rechtspreken. De Raad van State oordeelde echter dat Wijn- holt zich wel over de zaak korts buigen. MOORDRECHT Leden van het arrestatieteam van de politie drongen heid geld meegenomen en verdween vervolgens in het gebouw. Hij i gistermiddag met de vuurwapens in de aanslag het postkantoor van het bij daar echter niet lang gebleven, zo bleek na een uitgebreide speurtocht i Gouda gelegen dorpje Moordrecht binnen, waar een overval was gemeld, het arrestatieteam: de man bleek spoorloos verdwenen. Een onbekende man had onder dreiging met een vuurwapen een hoeveel- (foto a RIJSWIJK (ANP) - Zeven rij schoolhouders hebben overmorgen de Staat en het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) voor de Haagse rechtbank gedaagd om publikatie van de- nationale rij- schoolgids te voorkomen. In deze gids noemt het CBR per regio de rij scholen waarvan een gemiddeld of meer dan gemiddeld aantal kandi daten in een keer voor het rij-exa- men slaagt. .Volgens de rijschoolhouders han teert het CBR echter verkeerde cri teria. Het publiek zal een rijschool die niet in de lijst staat per definitie als slecht beoordelen en dat is on zin, aldus rijschoolhouder Mattijs- sen uit Delft, één van de zeven. Vol gens hem is het gemakkelijk om in de lijst te komen door eenvoudig weg kandidaten te weigeren van wie kan worden aangenomen dat zij de eerste keer zullen zakken. De rijschoolgids zou morgen aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) worden aangeboden. Deze bijeenkomst gaat nu niet door, zo meldde gisteren CBR-directeur Vaessen. De 75.000 gidsen die al bij 80 kantoren van ANWB en CBR lig gen, worden voorlopig niet ver spreid. Het initiatief voor de rijschool- gids werd eind 1986 genomen door Smit-Kroes. De samenstelling er van werd verzorgd door het CBR in samenwerking met de ANWB en de BOVAG, de organisatie die als be langenbehartiger van rijschoolhou ders optreedt. De bedoeling van de minister was via de gids de consu ment houvast te bieden bij het kie zen van een rijschool. Alleen rijscholen die in hun regio (één van de 60 CBR-kringen) op of boven het gemiddelde scoren wat betreft kandidaten die de eerste keer slagen, zijn er in opgenomen. Landelijk is het gemiddelde 42 pro cent, maar regionaal loopt het nogal uiteen. Tussen de rijscholen onder ling lopen de slagingspercentages nog veel sterker uiteen, namelijk van 8 tot 90 procent. Sanering Volgens Vaessen is het niet de be doeling met de gids een sanering in de rij schoolwereld tot stand te bren gen, maar hij ontkent niet dat dit wel het effect kan zijn. Mattijssen verwacht niet dat de gids tot de ove rigens door alle partijen gewenste sanering van de branche zal leiden. Professionele rijscholen zullen vol gens hem eerder het loodje leggen dan instructeurs die hun klanten se lecteren op slagingskans. "Als ik iemand met een ijzeren been en een houten arm binnen krijg die wil leren autorijden, zal ik hem uit sociale overwegingen niet weigeren, hoewel ik weet dat zijn kans om de eerste keer te slagen ge ring is", aldus Mattijssen, die zelf wel in de gids staat. Momenteel zijn er 6300 rijscholen in Nederland, terwijl jaarlijks 620.000 examens worden afgelegd. Die markt zal de komende vier jaar krimpen met zo'n 30 procent. Dat komt doordat het aantal jongeren in ons land afneemt. Volgens schattin gen van de BOVAG is op den duur slechts plaats voor de helft van het huidige aantal rijscholen. Burgemeester Vught wil gedeeltelijke ontruiming Lunetten voorkomen DEN HAAG/VUGHT - "Met de moed der wanhoop, dat kun je wel zeggen". Burgemeester De Graaf van Vught gaat vandaag naar Den Haag om minister Brinkman ervan te overtuigen dat het op dit moment niet verstandig is 47 bewoners van het Molukse woonoord Lunetten uit hun woning te zetten. Veel ver trouwen dat hij. erin slaagt de de missionaire bewindsman te overtui gen, heeft de burgemeester niet, maar hij is niet van plan ook maar de geringste kans daarop onbenut te laten. door Theo Haerkens Nadat de rechter besloot dat de 47 bewoners uit hun huis mogen wor den gezet, heeft de deurwaarder hen onmiddellijk daarna te ver staan gegeven dat zij binnen vijf da gen, donderdag dus, hun huis uit moeten. En als dat niet goedschiks gaat, dan .maar kwaadschiks, vindt Brinkman. Hij wil de Molukkers zo nodig met behulp van de sterke arm verwijderen. Burgemeester De Graaf echter vindt dat de minister veel te veel haast heeft. Hij verwijst naar eerder gemaakteafspraken dat er pas wordt ontruimd als alle rechtszaken tegen de bewoners van Lunetten zijn uitgevochten. "De Staat mag het vonnis van de rechter tegen de 47 wel uitvoeren, maar het hoeft daarom nog niet", betoogt de burge meester. Hij wil dat WVC zich houdt aan de afspraken die daarover ge maakt zijn in december vorig jaar. Toen is afgesproken dat over ont ruiming een definitief besluit volgt zodra bekend is hoeveel mensen er werkelijk mogen worden uitgezet. Als die groep erg klein zou zijn, heeft uitzetting geen zin omdat het woonoord dan nog niet verdwijnt. De woordvoerder van het minis terie van WVC ontkent, noch beves tigt het bestaan van de afspraak met de gemeente. Volgens hem is het bestaan van zo'n overeenkomst ook niet meer van belang omdat de situ atie sindsdien veranderd is, daar moet rekening mee worden gehou den. Aanvankelijk was het de be doeling dat de gerechtelijke proce dures tegen de zeven verschillende groepen bewoners van het oord - bijvoorbeeld huurders, bruikieners en wanbetalers - min of meer tegelij- kerijd zouden worden afgerond. Maar de rechter gooide roet in het eten: terwijl de ene zaak is afge daan, kan de andere nog wel twee jaar voortduren. Het probleem is volgens Brink man dat de speciaal voor de Moluk kers gebouwde wijk Vijferhof in de Brabantse gemeente al die tijd leeg staat. Of eigenlijk dat de gemeente, die net als veel andere te kampen heeft met woningnood, de huizen aan anderen zal verhuren. Als dat gebeurt, komt er van de uitzettings plannen niets terecht. Brinkman is bang dat de rechter daar dan geen toestemming voor geeft omdat ver vangende woonruimte dan - weer - ontbreekt. Uitzetting in etappes zou dat voorkomen. Ellende De burgemeester voorziet echter de grootst mogelijke ellende. "Dan moet ik aan gezinnen, die in zo'n ba rak samenwonen, vragen wie ze zijn om er dan uiteindelijk een aantal mee te laten nemen". De Molukse gemeenschap in Lunetten, bij el kaar 287 mensen, zal dat niet zo maar over zijn kant laten gaan. "Zo wordt de kiem gelegd voor geweld en dat kan lelijk uit de hand lopen", aldus De Graaf. De burgemeester wil niet de indruk wekken dat hij zwicht voor die dreiging. Nee, er is nog een reden waarom hij de Mobie le Eenheid ver van het woonoord wil houden. De 47 mensen waar het nu om gaat, vervullen een essentiële rol in het laatste Molukse woonoord in ons land. Ze maken allen deel uit van de zogenoemde tweede genera tie en hebben onder meer een be langrijke taak bij de verzorging van de ouderen. "Als we hen weghalen, zijn de ouders van die zorg versto ken en het is het maar de vraag of gezinszorg en maatschappelijke dienstverlening die kunnen overne men". De burgervader ziet het wat dat betreft somber in: hij betwijfelt of ongevraagde hulp wordt geac cepteerd. De oudere Molukkers zijn dat zo immers niet gewend. Minister Brinkman heeft daar geen boodschap aan. "Als de men sen zö aan die zorg hechten, kunnen ze toch gewoon mee verhuizen?", meent zijn woordvoerder. "Er moet nu eenmaal gekozen worden". De woordvoerder laat niet na erop te wijzen dat de zaak heel wat simpe ler zou liggen als het hier niet ging om Molukkers maar om Nederlan ders. Hoe het ook zij, burgemeester De Graaf heeft zich voorgenomen zich tot het uiterste te verzetten tegen het onzalige plan van gedeeltelijke ontruiming. Hij klinkt vastberaden en is niet van plan de consequenties die dat mogelijk voor zijn eigen loopbaan heeft, mee te rekenen. "Mijn carrière is niet in het geding. Dat interesseert me nu niet". Toch mag uit de onverzettelijke houding van de burgemeester niet worden geconcludeerd dat hij in geen geval een ME-peloton naar de Vughtse heide stuurt. "Als alle strijd gestre den is, kan dat er nog best van ko men", geeft De Graaf toe "want als ik opstap, zou ik de loco-burge meester, een gekozen bestuurder, het vuile werk laten opknappen". Wat de uitslag van het overleg vandaag ook zal zijn, donderdag zal de veldslag waar WVC rekening mee houdt, nog niet woeden aan de oevers van het recreatiegebied Dé IJzeren Man. Wettelijk heeft de Vughtse burgemeester 'in redelijk heid' nog enkele weken tot enkele maanden de tijd om het dwangbe vel zo nodig met geweld te laten uit voeren. De Graaf zal in elk geval met het inzetten van de ME tot de laatste dag wachten. heeft volgens de raadsman een mid deleeuwse visie op het strafproces. "Ze wensen kennelijk het Chinese model, waarin de advocaat voor het bepleiten voor vrijspraak toestem ming aan de partijleiding moet vra gen en waarin hij zelf in de gevange nis kan komen wegens heulen met de verdachten" De stichting reageerde niet op Spong's onthulling dat de vrouw waarom het allemaal gaat het niet eens is met de klacht. Het zat de stichting overigens helemaal niet mee. Zo dacht zij dat alles zich in een civiele procedure had afge speeld, terwijl het een strafrechtelij ke was. Verder herinnerden de raadslieden van de stichting zich de advocaten-eed niet precies en uit eindelijk, tot hilariteit van de aan wezigen, wist de een de naam van de ander niet meer. De Raad van Discipline doet op 11 december uitspraak. VLISSINGEN (ANP) - De ge meente Vlissingen stapt naar de Raad van State om de vestiging van een opslag- en verwerkingsgebouw voor radioactief afval bij Borssele tegen te houden. De Zeeuwse ge meente vindt dat aan kernenergie grote risico's zijn verbonden. De bouw van de verwerkingsfabriek, waar in de toekomst al het Neder landse kernafval naar toe moet, is volgens Vlissingen niet los te zien van een uitbreiding van het aantal kerncentrales. Volgens het gemeentebestuur is de capaciteit van het opslaggebouw van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA) te groot voor het huidige aantal kerncentra les in Nederland. De gemeente is bang dat met de bouw van de op slag- en verwerkingsfabriek bij Borssele uitbreiding van het aantal Nederlandse kerncentrales in het vooruitzicht ligt, wil het gebouw rendabel kunnen draaien. In haar bezwaarschrift voert Vlis singen aan dat nog nooit is gekeken naar opslagruimte in het buiten land. Nederland moet in principe zijn eigen zaakjes opknappen, aldus de gemeente, maar de Nederlandse produktie van kernafval is in verge lijking met de buitenlandse pro duktie zo klein dat het Nederlandse afval daar best bij kan. Eerder al stapten de Zeeuwse Milieufederatie, de Stichting Mil joenen zijn Tegen en een aantal ver ontruste inwoners van Borssele naar de Raad van State om de ver gunning ongedaan te maken. De ge meente Borssele gaat wel akkoord met de komst van het COVRA-ge bouw. Groningen zet drugsdealers uit hun woning GRONINGEN (ANP) - Twee drugsdealers in de Oosterparkwijk in Groningen die volgens politie en buurtbewoners voortdurend over last verzoorzaken, worden deze week uit hun woning gezet. Vorige week gaf de rechter toestemming voor de uitzetting in een kort geding dat de woningbouwvereniging te gen het tweetal had aangespannen. De ontruiming van de twee wo ningen vormt een onderdeel van een actie van de politie, gemeente, bewonersorganisaties en woning bouwverenigingen tegen de over last van drugshandelaren en junks in de Oosterparkwijk. Een andere maatregel die door de politie was genomen was het uitvaardigen van bezoekersverboden voor woningen aan de Goudenregenstraat en de Geraniumhof. In deze woningen werd in drugs gehandeld. Dertig mensen zijn de afgelopen weken aangehouden omdat zij toch een be zoek brachten aan deze woningen. De recherche heeft ook athtttien dealers en sub-dealers aangehou den, die worden verdacht van drugshandel. Zij zouden het afgelo pen jaar voor een half miljoen gul den aan heroïne en cocaïne hebben omgezet. Tbs geëist voor giftig kindersnoep DEN BOSCH (ANP) - Tegen een 49-jarige vrouw uit Valkenswaard is gisteren tbs geëist omdat zij gevaar lijke medicijnen heeft verpakt in snoeppapier en in de kinderrijke omgeving van haar huis heeft neer gelegd. Er zijn geen slachtoffers ge vallen, maar de gevolgen hadden zeer ernstig kunnen zijn, zo bleek uit een farmacologisch onderzoek. De vrouw, die gehandicapt is en in een rolstoel zit, ontkende in alle toonaarden dat zij de verpakte me dicijnen had verspreid. Het op schrift 'snoep voor kinderen' op de doosjes is echter haar handschrift, zo hebben deskundigen verklaard. Volgens psychiatrisch onderzoek kan de vrouw gevaarlijk zijn voor haar omgeving. r-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3