'Mensen worden veel te weinig aangeraakt' Ariadne en Blauwbaard: weinig spannend geheel 1909 Frans Vorstman (links) en Ina van Faassen (rechts) in 'Aan zet' van de Tsjechische schrijver Pavel Kali out. (foto tet) PODIUMBUK Redactie Pieter C. Rosier Blijspel Lachen geblazen vanavond en morgenavond in de Leidse Schouwburg. Theater Plezier pre senteert er de voorpremière en première van het blijspel 'Laat je niet kisten'. Joop Doderer en Paid van Gorcum vormen een komisch duo in dit stuk, dat gaat over een stel erfenisjagers. Het wordt gere gisseerd door Tony Graven. Aan zet Enkele jaren geleden las de Tsje chische auteur Pavel Kohout in de krant het bericht over twee Ja panse soldaten, die in de jungle van een eiland in de Stille Zuid zee de Tweede Wereldoorlog nog gewoon aan het voeren waren. Voor de banneling Kohout was dit de aanleiding om het toneelstuk 'Pat' te schrijven. Het is in het Ne derlands vertaald en wordt don derdagavond in de regie van Jo anna Bijlska gebracht door Ina van Faassen, Henk van Ulsèn en Frans Vorstman onder de titel 'Aan zet'. Dans De Rotterdamse Dansgroep I brengt op zaterdagavond de avondvullende produktie van Ton Simons:'Grace'. Het ballet stuk is gezet op muziek uit de. 'Gro te Mis in c' en het adagio uit het 'Divertimento' in Es van W.A. Mo zart. Het gaat in deze choreogra fie om de momenten van schoon heid en pijn in het leven. Astor Piazzolla Een bijzondere nachtvoorstelling ook deze week in de Leidse Schouwburg.. Op zaterdagavond om 24.00 is er een optreden van Astor Piazzolla, meester op de bandoneon en componist van ve le, meeslepende tango-melodieën en andere composities. Piazzolla schreef filmmuziek en concerteer de op bijna alle muziekfestivals ter wereld, van Tokio tot Mon treal. Astor Piazolla werd geboren op 11 maart 1921 in Mar deFPlata, Argentinië. Op 9-jarige -leeftijd begon hij in New York zijn bando neon-studie, later ging hij naar Parijs. Piazzolla nam meer dan 50 grammofoonplaten op en com poneerde ruim 700 tango's. Tal van choreografen, onder wie Ping. Bausch en Hans van Manen, lie ten zich door zijn werk inspireren. Post Post In mei van dit jaar werd hun voorstelling afgelast door blessu res, maar nu zijn ze er toch: Karin Post en Dries van der Post met 'Post Post', vier duetten van verschillende toonaangevende choreografen. Woensdag- en don derdagavond kimt u dit duo zien dansen in het LAK Theater in 'Angel' van Helga Langen, 'Jigsaw' van Beppie Blankert, Pass Act' van Pauline Daniëls en 'Maat', een choreografie van Post en Van der Post zelf. Roosen Adelheid Roosen staat op vrijdag en zaterdagavond met haar thea- terproduktie 'Van top tót teen te trillen in het LAK-theater. Het aanknopingspunt voor deze pro duktie was 'Het uur van de ster' van de Braziliaanse schrijfster Clarice Lispector. Meer over Adel heid Roosen hieronder'. De meester van de tango, Astor Piazzolla, geeft zaterdagavond om 24.00 een uniek nachtconcert in de Leidse Schouwburg. (foto Kippa) Erna Sassen In gebouw Tripodia in Katwijk is zaterdagavond cabaretière Erna Sassen te zien met haar program ma 'Erna Sassen solo'. Ze speelt en zingt over onderwerpen als jaloe zie, incest en doodsangst. Dat be looft dus een gezellige avond te worden. Jeugd Ook weer een jeugdvoorstelling deze week in het LAK-theater. Sanders Ko brengen er op zon dagmiddag hun nieuwe stuk 'De brillenman', waarin de figuren Kneus en Knorrig allerlei avontu ren beleven. Voor kinderen vanaf 5, jaar. Berl.Phil. wil Van Zweden als concertmeester AMSTERDAM (GPB) - Jaap van Zweden van het Concertgebouwor kest is door het Berliner Philharmo- niker benaderd voor de functie van concertmeester. Van Zweden, die in Amsterdam het concertmeester schap moet delen met Viktor Liber- man, houdt het aanbod in beraad. Afgelopen vrijdag heeft Van Zwe den een gesprek gehad met de di rectie van het Concertgebouwor kest. Een transfer naar het Berliner Philharmoniker zou voor Van Zwe den vooral in financieel opzicht een enorme promotie betekenen. Vol gens een woordvoerder van het Concertgebouworkest "is het nog maar de vraag of hij er in artistieke zin op vooruit zou gaan. Wij denken dat wij samen met het Berliner en het Wiener Philharmoniker tot de Europese top behoren. Alleen heb ben wij qua salaris aanzienlijk min der te bieden". Het Concertgebouworkest voert al enige tijd onderhandelingen met het ministerie van WVC en de ge meente Amsterdam over de honore ring van de orkestleden. Doordat de salarissen in het buitenland veel ho ger zijn, vreest men zonder tegen maatregelen een leegloop. Overi gens valt het salaris van Van Zwe den buiten de cao. Volgens de woordvoerder van het Concertge bouworkest "ontbreekt vrijwel elke ruimte een aantrekkelijk tegenbod te doen". Het orkest zou het vertrek van Van Zweden zeer betreuren. "Hij is een groot violist met een enorme uitstraling op orkest en publiek". Van Zweden is concertmeester sinds 1981. Adelheid Roosen met 'Van top tot teen te trillen' in LAK- theater AMSTERDAM- Een zonni ge middag op een terrasje van het Leidseplein. Vlak voordat Adelheid Roosen uit een café terugkeert met koffie, legt een straatzan ger zijn gitaar terzijde en draait zich om. "Naast u zat daarnet Adelheid Roosen hè? Ik ben vorige week naar haar voorstelling ge weest en heb er enorm van genoten. Wilt u dat tegen haar zeggen, want daar ben ik zelf veel te verlegen voor". door Dirk Willem Rosie Humor kan tegelijk wreed en verte derend zijn, want reeds halverwege de tekst van de straatzanger is Adel heid onhoorbaar teruggekeerd eri staat ze achter zijn rug geamuseerd mee te luisteren. Ze legt goedmoe dig een arm op zijn schouder en zegt: "Komt voor eikaar". Wat is er gebeurd? Adelheid laat de vraag eventjes, op zich inwerken voor ze besluit om haar voorlopig, niet te beantwoorden. "Ik wil het eerst over iets anders hebben. Er be staat zoiets als beeldvorming. Bij voorbeeld: jij hebt een buurman waar je nooit mee praat. Alleen door de manier waarop jij loopt denkt ■hij: 'Nou nou, wat een arrogante man!' Dap beitje buurman een keer aan en vraagt een pak koffie te leen. Jij begint te praten. 'Komt u binnen. Koffie? Ja natuurlijk! Ach, laat die 3,75 maar zitten'. Jij weet wel hoé je zelf bent, maar jouw buurman weet dat dan pas". "Zo weet ik wel hoe ik zelfben. Ie- dereen vraagt maar steeds na.»r die overgang. Dat is het voor mij hele maal niet. De aard van deze voor stelling is exact wie ik ben. De ex tremen zijn voor de buitenwereld kennelijk verbazingwekkend, maar ik ben van mijzelf niet anders ge wend". "Het ligt er maar aan op welk mo ment je iemand leert kennen. Als je mij kent van De Na'chtshow dan is dat je uitgangspunt. Maar als je me ,hebt leren kennen op de kleuter school, dan ga je daar van uit. En ik ervaar mijzelf nu niet anders dan toen ik vier was". Toch is 'Van top tot teen te trillen' niet zo maar een voorstelling die Adelheid Roosen van haar toevalli ge andere kant laat zien. Er lijkt een persoonlijke gebeurtenis aan te zijn voorafgegaan. Of is dat het raffine ment van de theatermaakster? "Nee, er is iets gebeurd. Alleen, als Adelheid Roosen: "Op elke hoek ik een komische sketch doe, vraagt niemand of dat soms de avond tevo ren echt gebeurd is. Maar zien men sen iets dramatisch of extreem emo tioneels, dan denken ze plotseling: 'Wat is er gebeurd?' Ik maak dingen die dicht bij mijzelf liggen. Ik pro- beér in mijn werk en in mijn zijn tel kens weer bij de oorsprong terecht te komen. En dat is bij dezie voor stelling goed gelukt". Regisseuse Marcelle Meuleman gooide ooit het boek 'Het uur van de ster' van Clarice Lispector bij Adel heid door de brievenbus. Met de vraag of ze wilde terugbellen als ze het een mooi boek vond. Adelheid belde terug en er kwam een mooie voorstelling van. Maar wat vond Adelheid er nou zo mooi aan? Weer de bedenktijd. Dan het ant woord. „Ja, daar kan ik wel iets over zeggen. Wat ik aan die schrijfster zo intrigerend vond is het volgende. Ik ben heel erg op zoek naar wat aan mij niet deugt, omdat ik afgeleerd heb om mij daarvo'or te generen". "Dat heeft waarschijnlijk te ma ken met het feit dat ik in therapie ben gegaan. Op dat verschijnsel wordt verschillend gereageerd. Je hebt een groep mensen die doet het gewoon. Dan heb je mensen die denken datje niet echt iemand bent als je in therapie bent, omdat je dan niet zelf iets kunt. Èn dan zijn er nog de mensen die hun therapie ver zwijgen omdat ze zich generen, om dat ze hun problematiek te intiem vinden. Ik vind therapie zo normaal dat ik het gebruik van het woord 'normaal' bijna al weer abnormaal vind. Een paar jaar geleden heb ik al eens- in een interview geroepen, dat er wat mij betreft op elke hoek van de straat een masseur zou moeten wonen. Omdat mensen veel te wei nig worden aangeraakt. Het ver schraalt op dit moment allemaal heel erg in de samenleving. Het is toch prachtig als je iemand tegen betaling exclusief je verhaal kunt doen, zonder je relatie, je vrienden of je collega's ermee lastig te vallen. Het verschaft mij een ongelooflijke hoeveelheid helderheid over wie ik ben. En het enige wat ik interessant aan het leven vind is uit te zoeken wie ik ben, opdat ik hopelijk, voor ik dood ga, werkelijk kan zijn wie ik ben". Dood "Toen ik het boek van Lispector las had ik natuurlijk net een vriend die aan het doodgaan was. Ik zeg niet voor niks in de voorstelling: 'Vol gens mij is sterven het meest glori euze moment van je leven, omdat je dan pas samenvalt met degene die je werkelijk bent'. Alles wordt ons geleerd, behalve sterven. Dat is het moeilijkste wat wij te doen hebben en je hoeft het niemand te leren, wantje gaat. Wat ik jammer vind, is dat we elkaar, op school en" in de maatschappij, veel te weinig spiri tuele dingen leren. Ik zou veel meer over de dood willen leren, ik zou veel meer over oosterse culturen Onrust in Arnhems Openluchtmuseum ARNHEM (GPD) Het personeel van het Nederland Openluchtmuseum op continuïteit in de leiding, benoemd tot nieuwe interim- de nieuwe man is het zoeken dat in juli 1990 geprivati- (NOM) dringt bij het ministerie van WVC Dit weekeinde werd bekend dat H. Bosma directeur van het NOM. Een van de taken v van een definitieve directeur seerd moet zijn. Volgens de voorzitter van de dienstcommissie H. van der Meijden is door de vele wijzigingen in de leiding van het museum verzelfstandiging Op die datum onmogelijk geworden. "Als het ministerie van WVC zich werkelijk voor het NOM verantwoordelijk voelt, moet besèft worden dat de privatisering moet worden uitgesteld. De betrokken partijen moeten eens met elkaar om de tafel gaan zitten in plaats van discussiëren vanuit hun machtsposities", aldus Van der Meijden. Volgens Van der Meijden ligt de oorzaak van de huidige problemen bij het ministerie van WVC. "Het ministerie wil wel graag een verzelfstandi ging van het museum. Maar het mag geen cent kosten. Men moet eens be seffen dat cultuur op een gegeven moment gewoon geld kost. Er is nog niets bekend over onze positie na de privatisering. Dat veroorzaakt onder het personeel veel onrust. willen weten. Maar dan in een ande re sfeer dan waarin er nu over wordt gesproken. Want dan is het plotse ling iets bijzonders". "Ik heb een vriendin waarvan het vijfjarige zoontje op een avond zei: 'Wat raar hè mam, dat ik eerst jë va der was en nou je zoon'. Op zo'n zin reageren wij als volgt: öf je zegt hem niet tegen de buren, öf je wordt uit gelachen als je hem zegt op een ver jaardag. Maar wie vraagt zich nu eens werkelijk af hoe zó'n kind aan zo'n zin komt? Kinderen zijn na tuurlijk nog zó spiritueel, die zijn nog zó kosmisch verbonden, en dat is iets wat wij hun allemaal afne men. En als je dan 30 bent en min of meer volwassen, dan kun je je keu zes maken. De één wordt filosoof, de ander zegt 'ik word lekker huisje- boompje-beestje' en de derde wordt zigeuner, maar je hebt tussentijds heel veel afgeleerd en het kost zoo veel tijd om te ervaren wie je nou ei- -genlijk echt was toen je geboren was. Wat bij je geboorte je potentie "Toen mijn onderbuurman Jan, een vriend, lag te sterven, ben ik te ruggegaan in therapie. Ik had sa men met hem en nog een paar ande ren voor het eerst in mijn leven het vreugdevolle gevoel dat ik authen tieke dingen meemaakte. Dingen die nooit eerder waren gedaan en waar niemand mij ooit iets over ver teld had. Ik wilde begeleid worden door iemand die mij kon vertellen waar ik in de angst schoot, waar ik tegen Jan kon zeggen: 'Die vraag moet je niet aan mij stellen, maar aan een ander'. Als je over euthana sie praat, ben je erg geneigd om al les van elkaar goed te vinden. 'Tuur- lijk, alles moet vrij zijn'. En dat is ook wel een principe van mij, maar van individuele gevallen kun je toch wel eens denken: 'Misschien gaan we wel te snel of te traag. Mis schien had de één net gemogen en wil niemand hem helpen en mis- schien is de ander er nog niet aan toe en wil iedereen hem al die pillen in zijn mond douwen." Paria "Lispector had kanker. Ze wist dat ze dood zou gaan. Ze is toen op zoek gegaan naar wat in haar het meest schrale was. Zij heeft voor ze dood ging het meest intieme, maar ook het meest pijnlijke in zich naar bo ven laten borrelen en dat beschre ven. Wat zij in het boek doet, komt overeen met de levensstijl die ik hanteer. Dat was mijn herkenning met dit boek. Er zwerft in mij een paria rond die ik kan negeren tot ik dood ga. Ik denk dat iedereen pijn lijke plekken in zich heeft. Dingen waarvan je zegt: 'Au, dit heb ik'. Een pijnge voel'bij bepaalde opmerkin gen van mensen of bij bepaalde ge dragingen van jezelf. Lispector noemt dat de scfhraalheid. Ik denk dat het beter is om zowel met je ta lenten als met je schraalheid in ver binding te staan, omdat je dan volle diger wordt. Omdat schraalheid dan niet meer iets is waarvoor je je geneert, of waarvoor je op je bek gaat, maar iets dat je kunt koesteren". Een boel mensen hebben 'Van top tot teen te trillen' inmiddels gezien. Mensen die anders met geen stok naar Lispector te knuppelen waren geweest. Heeft Adelheid zich dat ge realiseerd? "Ja, daarom blijf ik ook altijd na afloop van de voorstelling in de foyer hangen. Ik doe aan nazorg, zal ik maar zeggen. In Enschede was een meisje op rij één blijven zitten. Na 20 minuten kwam ik terug uit de kleedkamer om wat spullen te pak ken. Ze kwam helemaal trillend het podium op en ze ging voor me staan met van die natte ogen. Ze zegt: 'Mag ik je even omhelzen?' Ik pak haar vast en ze begint helemaal te schokken. Ik zeg: 'Ga maar even mee naar de kleedkamer'. Daar heb ik haar op een stoel gezet en ik heb een Spaatje voor d'r gehaald. We hebben wat zitten kletsen en na een half uurtje ging het wel weer. Toen kop ze wel naar huis. Als je in de voorstelling herkent dat in ieder mens die schraalheid zit, krijg je een goeie trap in je maag". Adelheid Roosen zegt vaak dat ze geen beroep heeft. "Het enige wat ik nodig heb is de openbaarheid: de straat, de krant, of het theater. Om dingen te roepen waarvan anderen kunnen zeggen: 'Roosen is gek', of: 'Ik ben het met haar eens', of: 'Wat heerlijk dat ze dat doet, want dat durf ik zelf niet'. Museum New York koopt Van Goghs 'postbode' NEW YORK (AP) - Het Museum of Modern Art in New York heeft door de verkoop van twee Picasso's, een Monet, een Re noir en drie andere schilderijen uit zijn permanente collectie de hand weten te leggen op het por tret van de postbode Joseph Roulin, dat Vincent van Gogh 100 jaar geleden schilderde. Dat heeft de krant New York Times gisteren bekend gemaakt. Het portret kwam al op 31 juli in het bezit van het museum. Het behoorde het grootste deel van deze eeuw tot de Ziirichse collectie van B. Mayer, tot het in 1987 in andere handen overging* Daarna heeft het in een Zwitser se bankkluis opgeslagen gele gen. De niet bij naam genoemde eigenaren deden het van de hand omdat zij wilden dat het in een museum te bezichtigen zou zijn, verklaarde Kirk Varnedoe, directeur van het Museum of Modern Art, tegenover de New York Times. Het schilderij zou volgens president Christopher Burge van het veilinghuis Christie's in New York evenveel kunnen op brengen als de 'Irissen' van Van Gogh, die in 1987 voor 53,9 mil joen dollar werden geveild. Var nedoe zei dat het museum de 'Roulin' voor een aanzienlijk ge ringer bedrag had "al was het geen koopje". Aanvankelijk dacht het r um de Van Gogh niet te kunnen betalen. Maar door veranderin gen in de kunstmarkt bleken de schilderijen waarover het Ne- wyorkse museum beschikte meer op te brengen dan ver wacht, zei Varnedoe. "Wij be schouwen Van Goghs portret ten als het beginpunt voor een hele generatie 20ste-eeuwse kunst. Ze hadden invloed op Matisse en vele anderen, het he le concept om een persoonlijk heid niet door voorkomen maar door kleur te onthullen had een diepgaande invloed en wij kon den dit deel van het verhaal van de moderne kunst zonder het portret niet vertellen. Het was een hoofdstuk dat ontbrak." AMSTERDAM van Paul Dukas i Opera r lands F cor: Xenia Hausner. Kostuums: Jorge Ja- ra. Gezien in Het Muziektheater op 9 okto- Paul Dukas' tegenwoordig nog slechts zelden opgevoerde ope ra 'Ariane et Barbe-Bleue' (Ariadrie en Blauwbaard) is nauw verwant aan 'Pelléas et Mélisande' van Debussy. Muzi kaal, omdat Dukas niet alleen goed bevriend was met Debus sy, maar bovendien deel uit maakte van dezelfde muzikale wereld, en dramatisch door de overduidelijke tekstverwant schap. Aan de wieg van beide opera's stond immers de Belgische dichter Maéterlinck, die een be langrijke rol speelde in de sym bolistische Franse literatuur van die dagen. Een overdaad aan subtiel gehanteerde symbo liek, vage toespelingen en een minimum aan concrete hande ling kenmerken een drama met personages die nauwelijks enige relatie met de realiteit lijken te hebben. In 'Ariane et Barbe-Bleue' ging Maeterlinck daarin zo mo gelijk nog verder dan in 'Pellé as'. Van een echte handeling is geen sprake en de confrontatie tussen de beide hoofdfiguren blijft beperkt tot een scène van nog geen vijf minuten aan hèt slot van het eerste bedrijf. Op vallend is daarom dat Maeter linck juist in dit drama de reali teit een eigen rol heeft toege kend. Ariane, de zesde vrouw van Blauwbaard, doet immers een poging de vijf vorige vrou wen, die in de kelders van het kasteel een vegeterend leven lei den, weer met de werkelijkheid in contact te brengen. Haar po ging mislukt. Gedurende een kort ogenblik genieten de vrou wen van een illusie, maar zij blij ken prototypen van de slaafse .onderdanigheid, vrouwtjesdie- ren op het karikaturale af, die de beschutting in de burcht van 'de man' prefereren boven een ei gen strijd om het bestaan. 'Ariane et Barbe-Bleue', al met al een typische opera', blijkt echter allesbehal ve feministisch. Ariane gaat uit eindelijk haar eigen weg, bege leid door haar slaafse voedster, maar haar lotgenoten wensen niet bevrijd te worden. Hoewel Blauwbaard door zijn egocentri sche levenshouding steeds ver der geïsoleerd raakt van de bui tenwereld, laten zijn vrouwen hem niet in de steek. De hoop voor de macho-man gaat niet verloren. Dat dit een boeiende opera oplevert, kan niet beweerd wor den. Dukas' muziek kent zoveel schitterende momenten, dat een concertuitvoering of plaatopna me naar toneelbeelden doet ver langen, maar in het theater blijkt duidelijk hoe mager het gegeven is. Zelfs de schitteren de toneelbeelden van Xenia Hausner (het decor vor de twee de akte is een gang naar het the ater waard) en de gestileerde re gie van Sireuil konden de lang dradige elementen niet over bruggen. Mooi was het contrast tussen enerzijds de realiteit met de kleuren van bloed, water en lucht, en anderzijds de grauwte van Blauwbaards burcht, mooi ook de vondst om daar via de kleur wit de hoop op bevrijding in te laten doorschemeren. Stile ring en esthetiek leveren nog geen spanning op, en langdra digheid ligt meer dan eens op de loer (maar als er een stoom- schepje aan de horizon voorbij vaart, zorgt dat voor een ver keerd soort afwisseling). Het bleek echter moeilijk de première muzikaal op haar juis te merites te beoordelen. Henry Lewis kwam met het NedPhO tot een klank- en kleurrijke weergave van de partituur en er vielen uitmuntende prestaties te beluisteren van de alt Sandra Walker (de voedster) en de bas Roger Soyer (Blauwbaard). Ka- thryn Harries, die in de centrale rol van Ariane constant op het toneel aanwezig was, moest ech ter wegens een lichte keelont steking verontschuldigd wor den. Wat zij desondanks pres teerde, was zonder meer bewon derenswaardig, maar haar aan deel in de voorstelling is zo groot, dat het moeilijk is uit te maken, hoe het geheel onder be tere omstandigheden geklon ken zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21