'Dag des oordeels' is nabij Witte vliegtuigstrepen: milieu vervu iiïng Simonis:Vergaderwoede is voor Vrijdag 13 oktober: slaan de computervirussen toe? PAGINA 2 DINSDAG 10 OKTOBER 1989 dingen mee gebeurd: ook de hand leiding klopt niet meer. Verder is het de eerste versie die Peter van der Landen maanden geleden eens maakte toen hij zelf last had van een computervirus. Hij heeft dat toen op dat bulletin board gezet om er ook anderen van te laten profiteren. Maar om Datacrime I en II te elimi neren is dat programma van toen onvoldoende. Overigens, dat het programma op een bulletin board is gezet, wil nog niet zeggen datje het ongebreideld mag doorkopiëren en verspreiden. Het blijft een kwestie van copyright". De Mulder verwijt de Haagse po litie onzorgvuldig en onfatsoenlijk handelen en eiste dat de versprei ding onmiddellijk zou worden ge stopt. "Het ergste is dat er met het programma geknoeid is. Het ver toont fouten, het schijfje is gewoon niet goed; het geeft meer dan eens loos alarm. Dat wii-zeggen dat je een melding krijgt van een virus terwijl het niet zo is. Nou, daar heeft nie mand iets aan. Het is ook niet ver standig om zo'n viruskiller van een bulletin board te halen. Je weet niet hoe het daar komt en zo'n bulletin board kan een infectiehaard zijn. Het is zeer ondeskundig, wat er in Den Haag is gebeurd. Het zou fat soenlijk geweest zijn als de politie eerst eens even met ons over de zaak had gebeld". Serieus Wat gelooft De Mulder overigens zplf, zal 13 oktober voor de eenvou dige PC-bezitter en voor wellicht ook talloze zakelijke bezitters de dag des oordeels worden? De Mul der reageert ernstig: "Dat zullen we na 13 oktober weten, maar ik sluit het niet uit. Wij hebben hier al ver scheidene meldingen van de aan wezigheid van Datacrimevirussen binnen gekregen. Genoeg om het Op de Efficiency Beurs deed on langs het gerucht de ronde dat de redactie van PCM het hele virus ver haal heeft verzonnen. Nog ernsti ger, maar ook niet meer dan een ge rucht, was de veronderstelling dat het virus door PCM in de wereld ge holpen zou zijn. "Onmogelijk", zegt De Mulder. "Lang voordat PCM er over schreef hadden wij al meldin gen van dat virus binnen. Virussen bestaan gewoon, maar als je ver standig opereert met je computer, is de kans dat je er een binnen krijgt maar heel klein". Bij de Erasmus Universiteit zat men de laatste weken ook niet stil. "We hebben nu zelf een vernieuwde en sterk uitgebreide versie van Virs- can uitgebracht. Dat is nu te koop in de Dixons winkels. Het heet Vi- ruTest en het herkent 42 verschil lende virussen. Het kost 28 gulden". Het schrijfje van PCM, dat slechts f9,50 kost, is volgens hem een veel eenvoudiger programma, dat min der virussen herkent. "Maar het werkt wel". IBM levert ook een viruskiller en die kost 89 gulden. Het goedkoopst is de diskette van het Landelijk Platform Computercriminaliteit, die vijf gulden kost. Aan te vragen per briefkaart: postbus 90800, Den Haag. ENSCHEDE - Aan geluidsoverlast van vliegverkeer wordt al geruime tijd veel aandacht besteed. Vliegtui gen hebben echter nog een andere kwalijke invloed op het leefmilieu: verontreiniging. Milieudeskundige ir. J. Fransen van de stichting Na tuur en Milieu maakt zich zorgen over de huidige groei-explosie van de luchtvaart. "Het aantal luchtrei zigers zal in het jaar 2000 twee maal zo groot zijn als in 1986", voorspelt hij. door Wim Raayen Als het helder weer is, komt het vaak voor dat een witte streep in het luchtruim wordt getekend. Voor aan beweegt een stipje zich voort: het vliegtuig dat de streep veroor zaakt. Vooral vliegtuigen die hoog vliegen, hebben zo'n witte staart. Deze condensatiestreep, ook wel vliegtuigwolk, wordt gevormd door gecondenseerde waterdamp die in de uitlaatgassen van vliegtuigen zit. Hoog in de lucht, bij lage tempera turen, condenseert de waterdamp snel. Wat dan ontstaat, is te vergelij ken met mist. Mist bestaat uit ontelbaar veel mi croscopisch kleine waterdruppel tjes. Hoe groter het aantal druppel tjes per vierkante meter, des te dich ter de mist. Dichte mist houdt veel licht tegen. Zo is het ook bij conden- satiestrepen. Door de hoge dicht heid van waterdruppeltjes én ijs kristallen (bij de extreem lage tem peraturen op grote hoogte bestaat de vliegtuigwolk uit ijskristallen) ontstaat in een baan achter het vliegtuig een zichtbare, witte streep aan de blauwe hemel. Waterdamp is in de leefomgeving van mens, dier en planten van le vensbelang en ongevaarlijk als het in de onderste luchtlagen ontstaat. Wordt waterdamp daarentegen in wat hogere lagen (bovenste gedeel te van de troposfeer en de strato sfeer) uitgestoten, dan kan dat kwa lijke gevolgen hebben voor het kli maat. Net als de op deze hoogten voor komende cirruswolken bestaan de condensatiestrepen daar uit ijskris tallen en hebben invloed op de stra lingshuishouding. Het Duitse Insti- tut für angewandte ökologie heeft onderzoek gedaan naar de gevolgen van luchtverkeer voor het klimaat. Volgens dit instituut dragen con- densatiewolken bij aan de vorming van de cirrusbewolking. "Cirrus- wolken beïnvloeden de inkomende zonnestralen heel weinig. Tegelij kertijd kaatsen ze de warmte-uit- straling van het aardoppervlak te rug, wat betekent dat er meer warm te binnen de atmosfeer blijft". Volgens berekeningen van de NASA wordt de gemiddelde tempe ratuur op aarde "een kleine graad hoger als de cirrusbewolking met twee procent toeneemt". Er zijn vol gens Fransen nog geen gegevens bekend over hoeveel bewolking door de luchtvaart wordt veroor zaakt. „Maar de invloed is aanmer kelijk. Onlangs bij een satellietfoto bij het journaal kon je, hoewel het helder weer was geweest, duidelijk een dun laagje bewolking boven Nederland herkennen. Dat was het gevolg van het drukke luchtverkeer boven ons land". Naast waterdamp hebben vlieg tuigen veel milieu-onvriendelijke uitlaatgassen, zoals stikstofoxiden, koolmonoxide en koolwaterstoffen. Volgens Natuur en Milieu is vooral de uitstoot van stikstofoxiden zorg wekkend. Belangrijke vertegen woordigers van deze groep zijn stik- stofmonoxide (NO) en stikstof dioxide (N02). "Deze stoffen heb ben", zegt Fransen, "een groot aan deel in de fotochemische luchtver ontreiniging". Dit soort luchtver ontreiniging, dat vaak wordt ver ward met smog, ontstaat in de at mosfeer door chemische reacties van stoffen onder invloed van zon licht. Er kunnen dan hoge ozonge haltes in ons leefmilieu terecht ko men. „Ozon heeft, in lage delen vari de atmosfeer, zeer schadelijke ge volgen voor alles wat leeft". Daaren tegen vormen hoge ozongehaltes in de zogenaamde ozonlaag (op 15-20 km hoogte) een noodzakelijk scherm tegen harde ultraviolette straling. UV-straling vergroot de kans op huidkanker aanmerkelijk. Volgens Fransen is het zeer waar schijnlijk dat de steeds groter wor dende vloot straalvliegtuigen, die tegenwoordig tien a twaalf kilome ter hoog vliegen, „afbraak van de vlak daarboven liggende ozonlaag tot gevolg" heeft. Daarbij komt nog, en dat is niet minder ernstig, dat stikstofoxiden uit de atmosfeer verdwijnen in de vorm van salpeterzuur, oftewel zure regen! De uitstoot van stikstofoxi den door de internationale lucht vaart is nu al vier procent van het to taal van alle bronnen in de wereld samen. Volgens Natuur en Milieu dreigt dat aandeel te verdubbelen. Minister Nijpels zei onlangs dat er meer onderzoek moet komen naar de effecten van de luchtverontreini ging van het vliegverkeer. De ont wikkeling van transport van vlieg tuigmotoren die niet vervuilen of schade aan het milieu toebrengen, heeft naar zijn oordeel de hoogste prioriteit: „Het ontwerp van een wa terstofvliegtuig kan een veelbelo vende start van een dergelijke ont wikkeling zijn", Fransen verwondert zich over de uitspraak van Nijpels: „Ik snap niet waarom de minister met dit alterna tief komt. De beste oplossing is het verminderen van het. vliegverkeer. Met Nijpels' oplossing verplaats je het probleem alleen maar. Hoewel zo'n vliegtuig nog verre van reali seerbaar is, worden de negatieve ge volgen van een eventuele waterstof motor voor verzuring en afbraak van de ozon wellicht verminderd, maar er komt door de reaktie van waterstof met zuurstof veel meer waterdamp vrij dan bij een kerosi- nemotor. Daardoor kan de cirrusbe wolking behoorlijk toenemen". Als de klimatologische gevolgen hiervan bij het veelbesproken broeikaseffect worden opgeteld, kun je je afvragen wanneer in ons kikkerlandje de temperaturen zo hoog zullen zijn dat in de buiten lucht citroenen en mango's kunnen groeien. De vergaderwoede als gevolg van de democratisering van de Nederlandse Rooms-Katholie- ke Kerk is volgens kardinaal Si monis een "ramp". De bisschop pen moeten zo vaak met de ge lovigen discussiëren en verga deren, dat ze niet toekomen aan de echte taak van de kerk: de missie. "Wij spreken te veel over onszelf, onze moeilijkhe den, onze spanningen", aldus Simonis in een interview met het Italiaanse tijdschrift II Reg- Volgens Simonis kan de kerk in Nederland veel leren van de kerk in de Derde Wereld. "Daar heerst armoede. Daar heeft men niet de tijd steeds over zichzelf te praten, omdat men iets tegen honger en ziekten moet ondernemen". Si monis meent dat de kerk in Ne derland in een "onbeteugelde luxe" verkeert. Simonis spreekt tegen dat hij op herstel van de vroegere kerk uit is. "Ik ben een gewone katho liek, maar als men een gewone ka tholiek is, als men het sacrament van de biecht verdedigt, als men achter de paus staat, wordt men dadelijk als restauratief en ouder wets bestempeld", zo meent hij. De aartsbisschop van Utrecht erkent, "dat er in de kritische Ma- rienburgvereniging en de Acht Mei Beweging "goede elemen ten" schuil gaan, maar als geheel gaat het om negatieve stromin gen. Deze bewegingen willen de zedeleer van de kerk veranderen en alles aan het zogenaamde per soonlijke geweten overlaten, al dus Simonis. Het is terecht, dat de bisschoppen niet deelnemen aan de bijeenkomsten van de Acht Mei Beweging, want dat zou bij de rooms-katholieken schade aanrichten. Zij zouden dan name lijk de indruk krijgen, dat de bis schoppen de opvattingen van de beweging goedkeuren. Simonis geeft toe dat hij zeer weinig contact met theologen heeft. Dat ligt niet alleen aan de theologen, die niet naar hem ko men, maar ook aan zijn eigen drukke werkzaamheden. In te genstelling tot landen als Frank rijk en Duitsland heeft Nederland volgens Simonis geen theologen van naam meer. Prof. dr. E. Schil- lebeeckx is intussen oud en heeft nauwelijks meer invloed. Als vrucht van de bijzondere synode van de Nederlandse bis schoppen in 1980 noemt Simonis onder meer dat de positie van de pastoraal werk(st)ers nu duidelijk is. Verder hebben de bisschop pen veel meer contacten met de priesters en de pastoraal werk (st)ers en laten zij op dit moment onderzoeken of de katholieke theologische universiteiten aan de eisen voor een priesteroplei ding voldoen. De bisschop van Roermond, dr. J. M. Gijsen, neemt op bepaalde gebieden, zoals het onderwijs en de samenwerking met de landelij ke missieorganisaties een ander standpunt in dan zijn collega's. Dat ligt volgens Simonis niet aan een gebrek aan bereidheid om met de andere bisschoppen sa men te werken "Gijsen kan zeer constructief zijn" maar aan het verschil dat er tussen het bisdom Roermond en de andere bisdommen bestaat. "Het bisdom ligt tussen België en Duitsland en heeft zijn eigen cultuur", meent Simonis. Er zijn nog wel spanningen bin nen de bisschoppenconferentie, maar er bestaat volgens Simonis "een diepe eenheid" in die zin, dat de bisschoppen de situatie waarin de Nederlandse kerk ver keert, steeds beter begrijpen. Zo zijn de bisschoppen het erover eens, dat de katholiciteit van de scholen moet verbeteren, maar ze verschillen van mening over de manier waarop. De Raad van Kerken in Neder land heeft in een brief aan het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (OJEC) de recente reis van een delegatie naar Israël verdedigd. De delegatie toonde zich bij terugkeer in Nederland "geschokt" over het optreden van Israël in de bezette gebieden, wat het OJEC de opmerking ontlokte, dat christenen niet bevoegd zijn een moreel oordeel over Israël te vellen. In een brief aan het OJEC vraagt de raad zich af, of het OJEC de kerken het recht ontzegt door middel van een reis naar Is raël en de bezette gebieden in zicht te krijgen in de situatie daar en op te komen voor de zaak van Palestijnen, "zoals wij ook altijd opgekomen zijn voor de zaak van de staat Israël". Als het OJEC zo'n reis zinloos vindt, dan heeft een gesprek daarover ook weinig zin, zo meent de raad. De raad wijst het verwijt van de hand dat de delegatie eenzijdig is geweest, omdat alleen kritiek op Israël zou zijn geleverd. Het terro risme van de zijde van de Palestij nen is onderwerp van bespreking geweest bij de twee ontmoetin gen die de raad de afgelopen jaren met de vertegenwoordigers van de PLO in Nederland heeft ge had. Het terrorisme is ook tijdens de recente reis ter sprake ge bracht, zo schrijft de raad. De brief van de raad is onderte kend door voorzitter prof. dr. D. C. Mulder en secretaris ds. W. R. van der Zee. Mensenrechten Paus Johannes Paulus II heeft op ongewoon duidelijke wijze de Indonesische regering opgeroe pen de mensenrechten in het land te respecteren. "Ik bid voor de dag, waarop de in de grondwet aangegeven idealen, die Uw natie moeten leiden, volledig worden verwezenlijkt", aldus de paus bij een ontmoeting met president Suharto. De paus kwam gisteren voor een bezoek van vijf dagen in Indonesië aan. Tijdens zijn ont moeting met Suharto noemde de paus het een bijzondere taak van de Indonesische regering de na tionale eenheid te bewaren. Hij pleitte voor respect voor uiteenlo pende meningen, overtuigingen, gebruiken en waarden. "Zoals ook de geschiedenis van uw land leert, is de zekerste basis voor blijvende eenheid en ont wikkeling als natie een diep res pect voor het menselijk leven en voor de onschendbare rechten van de mens en de vrijheid van de verantwoordelijke burgers om zelf over hun toekomst als volk te beslissen", aldus de paus. Deze laatste uitspraak werd in Jakarta uitgelegd als een toespe ling op de situatie in de voormali ge Portugese kolonie Oost-Timor, die in 1975 door het Indonesische leger werd bezet. Het Vaticaan heeft de annexatie van Oost-Ti- mor nooit erkend. De waarne mend bisschop van Dili in Oost- Timor, Carlos Ximenes Belo, die herhaaldelijk felle kritiek op het optreden van het Indonesische le ger heeft geuit, maaakt daarom geen deel uit van de Indonesische bisschoppenconferentie, maar is direct aan het Vaticaan verant woording verschuldigd. Taalgebruik. De voorzitter van de Vereniging tot bescher ming van het ongeboren kind, prof. dr. J. Douma, heeft op een themadag het verhullend taalge bruik in de medische wetenschap gehekeld. Technisch juiste ter men worden als dekmantel ge bruikt om bijvoorbeeld experi menten met embryo's te recht vaardigen. Douma, gereformeerd-vrij ge maakt ethicus, noemde ter illu stratie de 'morning after' pil, die de zwangerschap afbreekt (abor- tivum). Deze wordt nu een inter- ceptivum (die de zwangerschap onderbreekt) genoemd. Verder is er de term pre-embryo gekomen die de indruk wekt dat het slechts om een voorstadium van een em bryo gaat waarmee geëxperimen teerd mag worden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ter Aar G. F. Smaling Rijnsburg, te Amstelveen-Buitenveldert (nieuw, part-time) drs. W. Chr. Hovius Katwijk aan Zee. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Lisse J. J. van Ec- keveld Zeist. Vrijdag, de dertiende, slaan ze toe. De virussen Datacrime I, Datacrime II en (nieuw!) 'Jeruzalem' ontwaken dan uit hun slaap om hun misdadige taak uit te voeren en op grote schaal computergeheugens te vernietigen. De dag des oordeels lijkt nabijde paniek is groot. Het klinkt alarmerend, dat op een bepaalde datum opeens alle gegevens uit je computer worden vermorzeld. Of het zover komt is echter nog maar de vraag, want misschien gebeurt er vrijdag de dertiende helemaal niets. door Ko van Leeuwen De feiten. In het oktobernummer van het maandblad Personal Com puter Magazin meldt PCM-mede- werker Jan Terpstra dat we er reke ning mee moeten houden dat het computervirus Datacrime I op 13 oktober 1989 alle gegevens van de harde schijf wist, of van de diskette. Wie Datacrime II in z'n computer heeft laten binnensluipen kan al op 12 oktober de klos zijn. Het Jeruza- lem-virus, ook wel PLO-virus ge noemd, wordt volgens computer deskundigen aanstaande vrijdag ac tief en wist niet de in het geheugen opgeslagen gegevens, maar wel de computerprogramma's. Een computervirus is een klein programmaatje dat infiltreert in een ander, bestaand programma. Het kan ook binnendringen op een dis kette, op de momenten dat je die in de computer opstart. Als argeloos gebruiker merk je daar niets van en het kan pas veel later in werking tre den. Vandaar dat men voor zo'n pro gramma, dat meestal niet veel meer doet dan de boel een beetje tijdelijk in de war schoppen, in overdrachte lijke zin de naam virus heeft geko zen: de computer heeft als het ware een ziekte onder de leden. Tijdbom Een computervirus kan een 'interne wekker' bevatten en dan komen we op de term 'tijdbom'. De 'tijdbom' is eigenlijk een vinding van de wan trouwende programmeur, die dit vi rus kan inbouwen in een program ma dat hij in opdracht van bij voor beeld een bedrijf maakt. Hij stelt, zonder dat de opdrachtgever daar iets van merkt, de klok op een be paalde datum op scherp en als de programmeur z'n rekening voor die tijd niet betaald gekregen heeft, kan het geleverde programma vernie tigd worden. Zo houdt de program meur een dekselse vinger in de pap. Zo'n tijdbomconstructie moet in gebouwd zitten in Datacrime en Je ruzalem en dat verklaart waarom het virus juist op vrijdag 13 oktober belooft toe te slaan: gewoon omdat de makers de 'wekker' op die datum op scherp hebben gesteld. Nu de fatale datum met rasse schreden nadert, worden heel veel computerbezitters steeds onrusti ger. Vooral zij die via een PC-privé- project een computer hebben aan geschaft, of die regelmatig op de computerclub schijfjes van ondui delijke komaf kopiëren, kunnen een 'besmetting' met het gevreesde computervirus hebben binnenge haald. John Vanderaart (26) is uitvinder van een horror-spel voor de compu ter» maar ook auteur van het vorig jaar verschenen boek 'Computervi russen op IBM-PC en compatibles MS-DOS'. Er zijn weinig computers die voor hem nog een geheim kun nen verbergen. Hij schrijft pro gramma's voor onder meer Atari ST, de Commodore PC's waaronder Amiga, Macintosh, MSX en verder de IBM's en de MS-DOS compati bles. Zelfs heeft hij ook wel pro gramma's geschreven om virussen op te sporen. Parasiet Vanderaart: "Een virus hoeft niet altijd een speciaal programma te zijn. In principe is elk programma dat zonder dat de bezitter het weet in de computer achterblijft een vi rus. Dat noemen we Terminate and Stay Resident-programma's, met als afkorting TSR, in feite een onge wenst programma, dat dus zonder dat je daar erg in hebt in de compu ter zit naast andere programma's. Een soort parasiet, zou je kunnen zeggen; kwestie van binnendringen en niet meer weggaan. Een TSR- programma blijft in het geheugen achter en als je een ander program ma start, dan kan het dat infecte- Hij legt uit waar een virus het meest effectief z'n boze plannen kan uitvoeren: "Wanneer je de com puter aanzet, moet die eerst een aan tal taken verrichten voordat je er mee kunt gaan werken. Dat zijn het controleren van het geheugen, van de videokaart en van de diskdrives. Zijn deze drie taken verricht, dan wordt het besturingssysteem opge start. Een geliefde plek voor virus makers om je virus te stallen is de plaats pal voor dat opstarten van het besturingssysteem. Vandaar dat veel virussen op die manier binnen komen: bij het opstarten van het programma". Vanderaert: "Ik zeg altijd: een gezonde schijf in een ge zonde compu ter. Met een doorgekopieer- de kopie kun je het Paard van Troje binnenha len". (foto GPD) Tot de 'risicogroep' behoren vooral computerbezitters die zich op grote schaal bezondigen aan het illegaal kopiëren van software. Vanderaart: "Dat is één van de grootste gevaren. Doorgekopieerde software, kopie van kopie en maar door, in feite ben je met inteelt bezig. Ik zeg altijd: een gezonde schijf in een gezonde computer. Ik zou als PC-bezitter mijn originele dure programma nooit uit handen geven om door een ander te laten kopiëren. Je weet niet of die ander dat op een besmette PC gaat inladen. Met zo'n doorgekopi eerde kopie kun je het Paard van Troje (er is ook een programma dat zo heet) binnenhalen. Het virus zit dus in jè geheugen, maar je ziet het niet en opeens treedt het in wer king. Dat hoeft maar één keer te ge beuren en dan is het te laat. En een virus heeft de eigenschap zich te vermenigvuldigen in een program ma dat het herkent". Een virus komt niet zomaar in je computer, aldus Vanderaert, je doet het als het ware zelf. "Bijvoorbeeld door klakkeloos programma's te plukken van Bulletin Boards. Je weet niet waar die programma's vandaan komen, of er fouten mee gemaakt zijn, maar ja, ze zijn gratis. Ik vergelijk het wel eens met de ziekte AIDS. Wie nooit aan sex doet, zal niet zomaar met aids worden be smet. Als jij een virusvrije compu ter hebt en je gebruikt geen inferi eure illegale kopieën, dan is de kans op een virus minimaal". In allerijl zijn er de laatste weken 'antibiotica' op diskettes aan de man gebracht. Ze worden ook wel vaccins genoemd, om helemaal in de sfeer van ziek-zijn beter-worden te blijven. Het aardige is dat het computerblad PCM, dat de Neder landse computerbezitters zo ruw wakker schudde, in het bewuste ar tikel al direct met de 'geruststellen de mededeling' komt dat er bij het blad een anti-virus te bestellen valt voor de somma van f9,50. Leuke handel natuurlijk. Het gaat dan om het programma Virscan. Deze viruskiller is geschre ven door Peter van der Landen, we tenschappelijk medewerker aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Van der Landen is naaste medewer ker van de Rotterdamse hoogleraar Informatica en Recht, Richard de Mulder. Alweer maanden geleden stond de eerste versie van Virscan op het bulletin board Bamestra, zo dat meer mensen er van konden profiteren. Zo'n bulletinboard is een elektronisch prikbord. Elke particuliere computeraar kan er via modem en telefoon boodschappen op zetten of programmaatjes, afha len voor eigen gebruik. Een soort kopiëren dus, maar legaal. Soms moet daarvoor worden betaald, vaak is het gratis en bij gratis ko men we al angstvallig dicht in de buurt van het gevaar. Geknoeid Volgens professor De Mulder heeft de Haagse politie daar het slechte voorbeeld van gegeven. In alle ijver het kwaad te bestrijden plukte de Haagse Hermandad het programma Virscan van het bulletin board van Bamestra om het vervolgens op gro te schaal gratis te gaan verspreiden onder verontruste computerbezit ters. Dat nu vond men bij de facul teit Informatica van de Erasmus Universiteit niet leuk. "Er is mee geknoeid in Den Haag", zegt De Mulder. "De datafile is ook veranderd en er zijn meer

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2