Goede hulpverlening bijna niet mogelijk We zijn nu nog met z 'n tweeën over Beschadigde molen niet verzekerd PAGINA 18 DINSDAG 10 OKTOBER 1989 Katwijk trekt extra geld uit voor nuninia KATWIJK Katwijkse huishou dens met een minimumuitkering of -inkomen kunnen met ingang van 1 januari rekenen op meer steun van de gemeente. Burgemeester en wet houders willen het komende jaar experimenteren met enkele extra maatregelen om de ergste nood on der minima-huishoudens in de kustplaats te lenigen. Voor dit doel wordt 25.000 gulden uitgetrokken. Dat blijkt uit de nota gemeente lijk minimabeleid die het college heeft gepresenteerd. De gemeente raad moet er binnenkort nog goed keuring aan verlenen. De regelingen die worden inge voerd. komen bovenop de bestaan de die Katwijk momenteel hanteert om de laagstbetaalden enigszins te gemoet te komen. Katwijk kent al enige tijd de mogelijkheid van te rugbetaling van bibliotheekcontri butie, korting op de kosten baarmoederhalskanker-onderzoek, afschrijving van gemeentelijke be lastingen, schuldbemiddeling, schuldsanering en borgstelling voor schulden. In de eerste plaats wil het college de mogelijkheden van de algemene bijstandswet beter benutten. Het college wil meer kortingsre gelingen hanteren voor zaken, die 'maatschappelijk isolement' van minima-gezinnen kunnen voorko men. Gedurende het experiment wordt het aantal voorzieningen voorlopig beperkt gehouden. Het plan is de betrokkenen een keuze te laten maken uit kortingen op bij dragen voor het gebruik van biblio theek, kinderopvang, sportvereni ging, het zwembad of een culturele instelling. Later zou het aantal voor zieningen in de gezondheidssector en de welzijnssector, waarvoor kor- tingen kunnen worden gegeven, moeten worden uitgebreid. Voorlopig wil het college de kor tingsmogelijkheden beperken tot inwoners die ten minste één jaar op minimumniveau leven. Daarbij wordt steeds van geval tot geval be keken of en in hoeverre huishou- Mens voor steun in aanmerking ko men. Er wordt hierbij ook een eigen bijdrage van de betrokkene ver wacht. Verder wil het college alle moge lijkheden die er zijn om minima te helpen, samenvatten in een brochu re en ook op allerlei andere manie ren proberen de voorlichting over het minimabeleid gestalte te geven. In Katwijk ontvangen zo'n 800 per sonen per jaar een uitkering van de gemeente ojJ >7"""- 5/ F//"#» 'J H - //f Cf Maatschappelijk werk wil meer geld en personeel ALPHEN AAN DEN RIJN - De molen aan de Kerkvaartsweg in Aarlanderveen waarvan zaterdag middag de wieken zijn afgebroken, blijkt niet te zijn verzekerd. "De ver zekering betaalt niet. Er is alleen een brandverzekering, maar dat is nu niet aan de orde", aldus voorzit ter H. van der Linden van de Stich ting Molenviergang. Van der Linden heeft voor mor genmiddag een spoedvergadering belegd met vertegenwoordigers van de overheid, provincie, gemeente en de Stichting Monumentenzorg om geld los te krijgen voor de repa ratie. Volgens de secretaris van de stichting, J. Mulder, gaat het ruw geschat om een bedrag van 200.000 gulden. Eerder werd gesproken over 700.000 gulden. De molen, die het water in de pol der op peil moet houden, doet mor gen of overmorgen weer dienst maar dan met behulp van een nood- pohip. Als er geld komt, kunnen de nieuwe wieken begin december weer worden bevestigd. Volgens molenaar J. Slingerland kan de noodpomp tot die tijd samen met de drie andere molens de polder ge makkelijk droog houden. Van der Linden denkt daar an ders over: "De molens van de Vier gang in Aarlanderveen zijn de vier enige van Nederland, dus eigenlijk' van de wereld die als viergang nog dienst doen. De andere molens, zoals de Driegang in Leidschen- dam, draaien af en toe in het week einde voor de aardigheid. De vier gang is uniek. Het is gevaarlijk als één van de molens te lang een be roep moet doen op een noodoplos sing. Als dat er insluipt, dreigt het monumentale karakter van de Vier gang op langere termijn te verdwij- De wieken raakten los doordat de roede van één van de wieken het be gaf in verband met metaalmoeheid. Een roede is de stalen kern een wiek is bevestigd. "Als er één wiek gaat, gaan ze allemaal", aldus molenaar Slingerland. "De zaak raakt ontregeld waardoor de hoofd as breekt. Als dat gebeurt, vallen al le wieken er als luciferhoutjes af'. Volgens Slingerland zijn zijn ge zin en hij aan de dood ontsnapt. "Mijn vrouw en drie kinderen zaten beneden te eten. Ik was buiten be zig, gelukkig achter de molen. Als ik vóór de molen had gestaan, was het slecht met mij afgelopen". Een ge deelte van het plafond is bescha digd en enkele ramen zijn gespron gen. De molens worden volgens Van der Linden regelmatig gecontro leerd door een molendeskundige. Dat de roede toch kon breken is vol gens de voorzitter 'een gewoon be drijfsongeval'. Van der Valk met sluiting bedreigd ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee Alphense bedrijven hebben van het college van B en W bevel tot sluiting ontvangen. Het gaat om de busgarage van Van der Valk Tours aan de Hoorn en de herstelinrichting van Avifau na's Automobielbedrijf aan de Van Foreestlaan. De twee bedirijven heb ben geen hinderwetvergunning. REGIO - De afdeling maat schappelijk werk van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollen streek (SMDB) wil op korte termijn meer maatschappe lijk werkers. Met het huidige aantal medewerkers is vol gens het stichtingsbestuur een verantwoorde hulpver lening nauwelijks mogelijk. Dit blijkt uit het jaarverslag van de SMDB dat gistermiddag tijdens een persconferentie werd toegelicht. De stichting verlangt de uitbreiding omdat het aantal hulpaanvragen sinds 1984 met 25 procent is toege nomen, terwijl het aantal van bijna acht formatieplaatsen nog steeds is gebaseerd op de werkdruk in 1984. De SMDB wijst er op dat iedere kracht ongeveer 120 uur meer aan directe hulpverlening besteedt dan landelijk gebruikelijk is. "We zijn uit de problemen wanneer 10,5 for matieplaatsen voor maatschapplijk werkers beschikbaar zijn", aldus A. Willemze-van Zijverden, staffunc tionaris van de SMDB. Behalve de toename van het aan tal hulpaanvragen is ook de aard van de problemen van cliënten ver anderd. In het jaarverslag wordt ge wezen op de toename van het aantal gemelde kindermishandelingen en incestzaken. Ook de gezinsproble men zijn volgens de stichting inge wikkelder geworden. Dat zou voor al worden veroorzaakt door finan ciële problemen van gezinnen die afhankelijk zijn van een uitkering. Er zijn overigens opmerkelijke verschillen tussen het aantal hulp aanvragen in de verschillende ge meenten. In Lisse en Hillegom kwa men de meeste hulpverzoeken bin nen, zowel voor langdurige contac ten met maatschappelijk werkers (respectievelijk 224 en 221) als voor eenmalige contacten (150 en 139). In Oegstgeest en Warmond werd het SMDB veel minder vaak benaderd. Er waren daar respectievelijk 19 en 99 langere contacten en 62 en 22 eenmalige. Het bestuur van de SMDB heeft geen verklaring voor de verschillen. "Oegstgeest voerde jarenlang de lijst aan, maar nu is dat Lisse. het is een soort golfbeweging, er bestaat een goede kans dat het volgend jaar omgekeerd is", aldus J. Buitink, hoofd van de afdeling maatschappelijk werk. Gezinszorg Ook bij de gezinszorg bestaan de nodige problemen. Voor deze tak van dienstverlening is niet genoeg geschikt personeel beschikbaar. "In de gezinszorg wordt minder ver diend dan in bij voorbeeld het be- jaardenwerk. Velen kiezen een be ter betaalde baan", aldus J. Roos, hoofd van de afdeling gezinszorg van de SMDB. Hij pleit dan ook voor een betere betaling van de me dewerkers. De gezinszorg wil in de toekomst marktgerichter gaan werken, onder meer door intensievere samenwer king met de kruisverenigingen, zus terinstellingen, ouderenwerk, huis artsen en verpleeghuizen. Om dit te bereiken worden de werktijden van de stichting meer af gesteld op die van het kruiswerk. Dit betekent dat de avondzorg tot elf uur 's avonds wordt verleend en dat wordt begonnen met nachtzorg. Voorts wil de gezinszorg kunnen in springen op elke hulpvraag, des noods via het inschakelen van hulp krachten. Vorig jaar is met toestemming van het ministerie van WVC begon nen met het aanstellen van uitzend krachten. Het bestuur is tevreden over het resultaat. "De wachtlijst problematiek kon hierdoor aanzien lijk worden verlicht", vermeldt het bestuur in het jaarverslag. Wassenaar onderzoekt afsluiten 's nachts van bepaalde routes Hazerswoudse Hetty van Veen tien jaar actief in Chili- comité HAZERSWOUDE - "We wa ren net tien kleine negertjes. We begonnen met twaalf enthou siaste leden toen we tien jaar ge leden het Chili-comité Hazers- woude oprichtten. Daarna werd de groep steeds kleiner. De een studeerde af, de ander verhuis de, weer iemand anders emi greerde. We zijn nu nog met z'n tweeën over, de oprichter Alf- ons Kroese en ik". Dit zijn de woorden van Hetty van Veen, één van de laatsten van het Chili-comité Hazers- woude. Ze voelt er weinig voor om haar persoon in een inter view centraal te stellen en daar om praat ze liever niet over haar full-timebaan als lerares Neder lands aan een meao of over haar activiteiten als regisseuse bin nen de amateurvereniging Mi chael in Hazerswoude. Ze is bang dat er dan zo'n 'plaatje' van haar wordt gemaakt. door Mark van der Kruyk Ze wil wel praten over het Chili- comité. De Hazerswoudse. be treurt het dat de belangstelling af neemt. "De Chili-groep in Alphen is twee weken geleden opgehe ven wegens een tekort aan leden. Dat kan ik me wel voorstellen. Ik ben ook wel eenslieel gedemoti veerd geweest dat ik dacht: ik stop er mee. Maar dan denk ik: als je stopt, doe je niks meer. Dat is toch zo? Een Chili-comité zou zichzelf pas moeten opheffen als de democratie in dat land weer volledig is hersteld. Toen wij in februari van dit jaar tien jaar be stonden, dachten we: helaas be staan we nog". Jongeren Het verbaast Hetty dat .de jonge ren het tegenwoordig laten afwe ten. Ze heeft daar ook niet echt een verklaring voor. Enkele jaren geleden heeft het Chili-comité Hazerswoude een jongerencam pagne opgezet, maar daar is niets blijvends uit voortgekomen. Ze denkt dat de jeugd zakelijker is geworden en van mening is dat het allemaal toch niets uithaalt. "We zijn ook inderdaad niet pragmatisch, je kunt niet veel doen. Maar ik herinner me nog een toespraak van een Chileense vrouw enkele jaren geleden in Amsterdam. Haar man was opge pakt in verband met politieke ac tiviteiten en ze had geen inkom sten meer. Toen er materiële steun uit Nederland aankwam, gaf het haar de meeste steun, dat ze zich realiseerde dat er ergens op de wereld mensen zijn, die we ten wat er allemaal in Chili ge beurt. Dat is voor mij toen een enorme stimulans geweest om door te gaan". Hetty van Veen heeft van huis uit geen speciale band met Chili. Ze is er zelfs nog nooit geweest. De reden dat zij zich juist voor Chili inzet, komt doofdat Amnes ty International zich weliswaar al inzet voor de mensenrechten over de hele wereld, maar dat het vol gens haar belangrijk is dat er daarnaast actiegroepen zijn die zich richten op specifieke landen. "Chili zou vanwege de grondstof-' fen een rijk land moeten zijn. En het begon zo goed. Er kwam de mocratie en dat is toen in 1973 door Pinochet op brute wijze af gebroken. Sindsdien kent Chili onder zijn bewind een dictatuur". In oktober 1988 is een volksre ferendum gehouden, waarmee de Chilenen ondanks grote fraude vrije verkiezingen wisten af te dwingen die begin december plaatshebben. Volgens Hetty is het vrijwel zeker dat Pinochet op stapt, maar zij is er ook van over tuigd dat er voorlopig weinig in Chili verandert. Hetty van Veen: "De jeugd laat het afweten". "Pinochet is nu bezig om ook na de verkiezingen hoofd van de strijdkrachten te blijven. Boven dien worden grote stukken over- heidsgrond nu in snel tempo ge privatiseerd zodat de bevolking straks geen poot meer heeft om op te staan. Het ergste vind ik nog de privatisering van de wateren waardoor de bevolking straks niet meer mag vissen. Maar Pino chet zal na de verkiezingen zijn ambt als staatshoofd vermoede lijk wel neerleggen. De Ameri kaanse CIA pruimt hem namelijk niet meer. Die steunden hem wel tijdens de coup in 1973, maar Pi nochet heeft het daarna zo bont gemaakt, dat zelfs de Amerika nen nu hun handen van hem af trekken". Sandwichvrouw Sinds kort is het Chili-comité Ha zerswoude een soort Chili-com- missie geworden binnen De We reldwinkel, dat is een organisatie die zich inzet voor de afzet van produkten uit de Derde Wereld. Hetty van Veen: "Er verandert niet veel. De activiteiten blijven jgrotendeels hetzelfde. We organi seren veel lezingen en Chili-maal- tijden. Verder werken we mee aan twee typen projecten in Chili: de humanitaire projecten zoals het geven van voedsel en de poli tieke projecten zoals het steunen van een illigale radio. Persoonlijk vind ik de humanitaire projecten een discussiepunt, omdat je al leen hulp geeft voor de korte ter mijn". Niet iedereen in Nederland is altijd even blij geweest met de ac tiviteiten van het Chili-comité. Hetty herinnert zich nog goed de (foto John Hakkaart) herdenking van het tienjarig be wind van Pinochet in 1983 in Ha zerswoude, toen de leden van het comité op het pleintje vlak bij de wekelijkse markt muziek maak ten en liedjes zongen. Ze stond daar toen als sandwichvrouw met een bord om haar lichaam. "Toen ik even in m'n eentje stond, kwa men er opeens vier marktkoop- mannen op me af die me uitschol den voor communist en dreigden de cassetterecorder waar de mu ziek uit kwam in elkaar te schop pen als we niet weggingen. We zouden de klanten wegjagen. Dat was een hele nare ervaring. We hadden nota bene een vergun ning aangevraagd. Soms loop ik nog wel eens over de markt en zie ik weer één van die marktkoop- mannen. Dan denk ik bij mezelf, hoe is het toch mogelijk, zo'n vol wassen kerel". WASSENAAR De gemeente Wassenaar gaat onderzoeken of ze bepaalde routes die 's nachts door het vrachtverkeer als sluiproute worden gebruikt, kan afsluiten. Volgens het CDA ondervinden be woners van straten als de Van Zuy- len van Nijeveltstraat veel hinder van de nachtelijke ritten en hebben de chauffeurs een alternatief zodra de weg rond Valkenburg klaar is. Tijdens de vergadering van de raadscommissie van algemene be stuurlijke aanlegenheden sloot de WD zich gisteravond aan bij dit be toog. De PvdA-fractie voorzag daar entegen de nodige problemen met chauffeurs die in het,dorp wonen. Burgemeester Schoute onder schreef het probleem van de nach telijke ritten en noemde de oplos sing van het CDA 'niet onlogisch'. Wèl waarschuwde hij dat er niet vol doende politiemensen zijn om de naleving te kunnen controleren. De christen-democraten willen het verbod laten gelden van elf uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. De nieuwe verkeerswet zou daar mogelijkheden. In het buitenland worden dergelijke verboden al ge hanteerd. Voor de doorgaande Rijksstraatweg geldt de regeling niet. Rijksstraatweg B en W en Rijkswaterstaat zullen de komende maanden regelmatig pra ten over de meest wenselijke snel heid op de Rijksstraatweg. Behoort een maximumsnelheid van 60 kilo meter, vurig gewenst door B en W, tot de mogelijkheden? Als het niet mogelijk is, moet er een gedegen keuze komen tussen 50 of 70 kilo meter. PvdA en WD lieten gisteren we ten voor 70 te zullen kiezen. Het CDA had laten uitrekenen dat de tijdwinst op de Rijksstraatweg 13 seconden bedraagt wanneer de snelheid wordt verhoogd van 60 tot 70 kilometer. "En bij zo'n geringe tijdwinst, staat bij ons de verkeers veiligheid voorop", liet fractievoor zitter Schelhaas weten. De voor keur van de burgemeester, leek bij 50 kilometer per Uur te liggen. Een dergelijke snelheid zou beter zijn voor verkeersveiligheid en milieu. Volgens de eerste burger razen dagelijks meer dan 60.000 auto's over de Rijksstraatweg en maken veel vrachtwagenchauffeurs schro melijk misbruik van de smallere lin kerrijstrook waar zjj niet mogen ko men. Ook sluiproutes zijn drukker geworden. Schoute: "In de och tendspits, die tegenwoordig al om zeven uur begint, is het zelfs aan merkelijk drukker. Hier en daar is de situatie verontrustend". Traditioneel maakten de partijen zich sterk voor de ruit van wegen om Wassenaar, compleet met de Verlengde Landscheidingsweg bij Voorburg en de omstreden, rijks weg 11-west bij Voorschoten. Om dat die ruit er niet voor het einde van de eeuw kan zijn, willen politici zich concentreren op alternatieven die Wassenaar op kortere termijn ontlasten. Zo ziet burgemeester Schoute mogelijkheden om het openbaar vervoer voor de stroom auto's uit te laten gaan. Hij denkt hierbij aan doseerpunten en meld de gisteravond dat de NZH en ande re partners "creatief aan de slag zijn gegaan". Om schoolkinderen goed te leren omgaan met het verkeer, onderzoe ken B en W of die kinderen extra lesmateriaal kunnen krijgen. De WD overhandigde gisteravond een boekje dat is samengesteld door de verkeersafdeling van de Amster damse politie en gesponsord wordt door de vele adverteerders. De bur gemeester noemde dit een waarde volle suggestiè en gaat onderzoeken of ook regiogemeenten een boekje kunnen laten uitgeven. Arbeidsplaatsen en ondernemingen in aantal gedaald WASSENAAR - De werkgelegen heid in Wassenaar is het afgelopen jaar met 142 arbeidsplaatsen ver minderd. Het aantal bedrijfsvesti gingen in het dorp is afgenomen van 1033 naar 1026. Dat blijkt uit cijfers die de afde ling economische zaken van de ge meente Den Haag heeft gepubli ceerd in het rapport 'De ontwikke ling van de werkgelegenheid in het district 's-Gravenhage mei 1987- 1988'. De daling van de werkgelegen heid is volgens de opstellers van het rapport vooral toe te schrijven aan het verlies van 190 arbeidsplaatsen in de overheidssector. Bij de zakelij ke dienstverlening nam de werkge legenheid juist toe met 22 arbeids plaatsen. Ook bij de sectoren indus trie en nutsbedrijven, handel, hore ca en reparatie werd groeide het aantal arbeidsplaatsen. Op de sec tor handel, horeca eh reparatie na liep het aantal bedrijfsvestigingen in Wassenaar terug. Het aantal werklozen bleef gelijk, ongeveer 400. Alphen heeft primeur: Crossertje, databank met rubrieksadvertenties ALPHEN AAN DEN RIJN - Er komt een landelijk computer systeem in Alphen waardoor mensen die wat te koop aanbie den of op zoek zijn naar tweede hands-spullen bij elkaar wor den gebracht. Dit systeem, Crossertje genaamd, is in feite een vervanging van rubrieksad vertenties en is door Alphenaar F. Sinót en zijn compagnon B. van Scheppingen uit Kudel- staart ontwikkeld. Het betreft een computerpro gramma dat uniek is voor Ne derland. Siitöt heeft met Van Scheppingen vier maanden aan het programma gewerkt. De elektronische databank moet binnenkort van start gaan als Sinót een overzicht heeft van de investeringskosten. Sinót: "We willen gaan adverteren, eerst regionaal en daarna landelijk. Er verschijnt dan een bon in de krant die mensen kunnen invul len. Ze kunnen dan wat te koop aanbieden of vragen en wij voe ren dat in de computer in. We denken dan bijvoorbeeld aan een termijn van tien weken dat die gegevens in de computer blijven. De kosten hiervan be dragen voor de gebruiker onge veer negen gulden". DINSDAG 10 OKTOBER Leiden winlerkledingbeurs in pand oecumenisch avondgebed, van 19.00 tót 19.30 uur in de Oud- Katholieke Kerk, Zoeter- woudsesingel. film: 'De Schreeuw' van Omar Khlifi, aanvang 20.00 uur, '40m2 Duitsland', om 22.00 uur in LAK- Cinema, Cleveringaplaats. voorstelling: 'Laat je niet kis ten', met Joop Doderer en Hans Leiderdorp Artistiek Café mmv Janne Jan sen, regiseuze theatergroep To- verlei, aanvang 20.30 uur in De Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. WOENSDAG 11 OKTOBER Leiden winterkledingbeurs in pand Caeciliastraat 18, van 10.00 tot 14.00 uur. concert m de Divertissements serie met Thomas Kanter (cello) en Nobuko Takahashi (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal K&O, Oude Vest. concert Oude Muziek in Oud heden, door Ensemble Trouveres, aanvang 20.15 uur in de Taffeh- zaal, Rijksmuseum van Oudhe den, Papengracht 29. voorstelling: 'Laat je niet kis ten'. met Joop Doderer en Hans Boskamp, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling: 'Post en Post dansen duetten', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleve- Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstr., 13.30 uur. collages van gedroogde blade ren maken, voor 4-8 jarigen, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. lezing NCVB, 'Schel', reisver halen met dia's door W. van Aal deren, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk. dialezing Le'iderdorpse Ka novereniging, over wildwaterva ren door Marien Breedijk, gebouw Kanovereniging, Mauritssingel. zaal open om 19.30 uur. Oegstgeest kinderboekenweek: schrijfmid- dag voor 7 t/m 13-jarigen, van 14.00 tot 16.00 uur in de biblio theek, inlichtingen aan de balie. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is. is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum. Marijkelaan. Zoeterwoude kinderboekenweek: politie-re- chercheur vertelt over speurwerk, voor 10 t/m 12-jarigen, aanvang 14.30 uur in de bibliotheek. DONDERDAG 12 OKTOBER Leiden slotavond project over Sri Lanka 'Sama Niwasa', van 18.30 tot 22.30 uur in De Weerklank, Ro bijnstraat. voorstelling: 'Patstelling' van tna van Faassen Henk van Ulsen en Frans Vorstman, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling: 'Post en Post dansen duetten', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleve ringaplaats. voorlichtingsavond Nederlands Astma Fonds, over astma en bronchitis, aanvang 20.00 uur in Bonaventure College, Mariën- poelstraat. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Wassenaarse Jazzclub, óm 19.30 uur; Jazz op Drift, aanvang 21.00 uur en Jamsession om 22.30 uur in café Maaldrift. VRIJDAG 13 OKTOBER Alphen optreden Jazztrio Robert Jan Vermeulen en gast-solist, aan vang 21.30 uur in het Parktheater. Leiden Indoor Leiden, concours hippi- que in de Groenoordhallen, van 10.00 tot 24.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18