JAC uitgegroeid tot volwassen hulpverlening aan jongeren Pleziervaart binnenstad stuit op veel knelpunten Tien jaar Jongeren Advies Centrum in Leiden: 'De Sleutels' eist dat gezin in Merenwijk woning verlaat Oriëntatie voor startende ondernemers Bezwaren van bewoners tegen brasserieboot aan Galgewater DINSDAG 10 OKTOBER 1989 LEIDEN LEIDEN - 'Het JAC is mis dadig', zo luidde de beschul diging van ouders zes jaar geleden in deze krant. Het Jongeren Advies Centrum hielp weggelopen kinderen aan onderdakadressen en zorgde zo voor de nodige commotie. Inmiddels is het JAC minder omstreden en is zijn negatieve imago voor een groot deel kwijt. Het JAC kan nu bij voorbeeld bogen op lovende woorden van de Leidse politie. Sinds de oprichting van het JAC in Leiden, tien jaar geleden op 15 oktober, zijn er echter wel meer dingen veranderd vol gens coördinator Ruud Bochardt. door Meindert van der Kaaij Het JAC heette toen trouwens nog Jongeren Advies- en begeleidings centrum Leiden, afgekort JAL. Vol gens Bochardt wilde de instelling door het opnemen van het woordje 'Leiden' de gemeente gunstig stem men om zo een subsidie los te krij- gen. Belangrijker hierbij was echter dat het JAC in den lande een om streden fenomeen was en hiervan wilde men zich onderscheiden door een andere naam te nemen. Op dat moment was er een zoge naamde 'gat in de markt'. Het JAL moest zorgen voor hulp aan jonge ren die in de problemen waren ge komen. Daarbij hoorde ook het ver zorgen van onderduikadressen voor .kinderen. Het bleek dat kinderen steeds minder goed 'terecht konden bij de bestaande instanties zoals kinderpolitie en Pro Juventute. "Die hadden het nadeel dat ze hoogdrempelig waren. Jongeren die in problemen zaten stapten daar niet zo snel naar toe. De manier waarop ze de kinderen hielpen was traditioneel en paste niet meer zo in die tijd. Ze waren meer gericht op het helpen van de ouders en wilden zaken oplossen binnen het gezin. De instelling Release, die een meer Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: E.M.J. van der'Valk (1906) vrl., M.J. Breeveld (1911)vrl. echtg. van C. Vis. R. van de Scheur (1914) man, J. Wals (1920) man, A.A.M.A. Broerman (1909) vrl. geh. gew. met J.S.M. Koster, H.J. van Leeu wen (1944) man, L.E. Eisden (1936) vrl. echtg. van G.G. Suares. P.G. Chirw(1914) man, D.C. Oostendorp (1921) man, P. Bekooij (1929) man, G. Tegelaar (1931) man, L. Platteel (1929) man, J.P. Ramondt (1893) vrl. geh. gew. met W. van Rooijen, C. Stafleu (1936) man, G.A.C. de W.l (1960) man. J.H.G. van Cromvoirt (1943) man. B.C. Bentum (1911) vrl., A. Galiaard (1902) man, J.J. Ris (1923) man, S. Camps (1890) vrl. geh. gew. met P. Lehman de Lehnsfeld, J. Pommer (1913) man, M. Holswilder (1979) vrl., A.H. Duijndam (1933) man, J.H. Stolwijk (1908) vrl. ge.h. gew. met J.A. Vlasveld. W. Blok (1939) man, A. Vermeer (1926) man, H.G.M. Bakker (1914) man, F.G. van Dam (1913) man, F. Boesaard (1989) man, J. Visser (1909) vrl. echtg. van J. Klui vers, P.N. Bennis (1914) man, M.C. Heijboer (1913) man, A.J. van Oosten (1921) vrl. echtg. van M.P. Peltenburg, W. Vooijs (.1931vrl, geh. gew, met C. Hoge.nes, E.P. Westendorp (1980) vrl., C. Racké (1909) man, M.L. Kerk vliet (1936) man. W.C.C. van Veldhuizen (1910) vrl. echtg. van C.J. Pennings, I. Duran (1937) man, J.L. van der Zwan (1934) man, J. Brussee (1929) man, M. Jansen (1917) vrl. echtg. van J.P. Kwestroo, I.J. Schoonderwoerd (1954) vrl. echtg. van J.F. Overdijk, A. Schaap (1906) man, S. Mengi (1989) man, C. van der Reijden (1916) man, H.C. de Pree (1952) vrl. geh. gew. met J. Kluivers, S. van Duijn (1907) man, D. Harland (1912) man. LEIDEN - Gehuwd: R.J.H. Kuijken en I.S.T. Vlasveld, O.A.J. van Haren en E.I. Stikvoort, Q. Eskandari en W.C.M. Sassen. H.G.A. Schuur- mans en C.C.A. Boekwijt. M. de Bruin en L. Duk, A. van der Zeeuw en M.J. de Blauw, K. Kwestro en C.J. Verlind, T. van Wageningen én J. van der Keur, B.J. Klop en M.B.C. Per- quin, A.J. Laan en M.C.H.J. van de Riet, G.J.P. Rodenburg en M.E. de Ru, E.B. Mol en I.B. van der Kamp, G.P. van, Es en M.M. Holleman. In Leiden geen tekort aan onderwijskrachten LEIDEN - De gemeente Leiden heeft voorlopig nog geen proble men met hét aantrekken van leer krachten voor het basisonderwijs. Landelijk dreigt een groot tekort aan onderwijzers. In Leiden speelt dit echter nog niet, zo verklaarde wethouder Van Dongen gisteren tij dens een vergadering van de raads commissie voor onderwijs. Ze wil voorlopig ook nog geen speciale maatregelen nemen om het eventu ele tekort op te vangen. Het CDA-raadslid Hettinga stelde de wethouder voor om vrouwen die overwegen opnieuw voor de klas te gaan staan, de garantie te geven dat ze hun' kinderen kunnen onder brengen in één van de Leidse kin deropvangcentra. Op die manier zouden deze vrouwen wellicht snel ler besluiten terug te k'eren in het onderwijs. Van Dongen voelde vooralsnog niets voor deze sugges tie. Vooral ook omdat de gemeente dan gedwongen zou kunnen wor den zo'n garantie aan meer groepen te geven. alternatieve vorm van hulpverle- ningibê.od, was in 1977 opgeheven en dus was de komst van een 'JAC' in Leiden hard nodig", aldus Bochardt. Geheim Ondanks dé andere naam, stuitte het JAL op veel tegenstand, met na me uit de hoek van organsaties die de belangen van het gezin verdedig den. "Ze zagen het JAL als anti-ou- ders, anti-gezin en in ieder geval zéér links", verzekert Bochardt. In 1983 ontstond er een flinke'rel nadat een Leids huis-aan-huis-blad een interview afdrukte met een vader van een kind dat door het JAC, dat toen reeds van naam was veran derd, op eenvgeheim adres was on dergebracht. De man vond dat hij totaal van. zijn:kind, was losgesne den, omdat contact onmogelijk Bochardt stelt dat de werkwijze sindsdien wel is veranderd. Werd toen nog> alleeri aangedrongen bij jongeren 'om nog contact op te ne men met de ouders. Nu is dat min of meer een voorwaarde alvorens ie mand ergens wordt ondergebracht. "Een jongere moet wel met heel sterke argumenten komen wil dat niet gebeuren. Ze krijgen nu de keu ze. Ze kunnen zelf contact opnemen met hun ouders en als ze dat niet willen dan doen wij dat", stelt Bochardt. Bovendien wordt nu de politie ingelicht wanneer iemand ergéns wordt ondergebracht. De andere werkwijze en visie werden ingegeven door de praktijk. "Jongeren bleken na twee of drie weken vaak' last van heimwee te krijgen. De gemoederen waren dan ook wat gesust. Wanneer er hele maal geen contact is geweest, is de situatie veel moeilijker tot een goed einde te brengen. Daarnaast is het zo dat het JAC de verhalen van de jongere nooit checkte. We weten nu dat jongeren altijd een zwart/wit- verhaal hebben, terwijl de situatie altijd veel genuanceerder is". Erkend Nu is de. werkwijze zo dat er tussen JAC en oudets regelmatig gesprek ken zijn, vaak met de kinderen er bij. Ook wordt regelmatig de politie gevraagd om een bemiddelende rol te spelen. Bochardt wijst erop dat DEN HAAG/LEIDEN - Woning bouwvereniging De Sleutels heeft gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank geëist dat een ge zin de woning aan de Roekenplaats in de Merenwijk verlaat. Volgens^ raadsman mr. Teekens van de wo-' ningbouwvereniging gaat het om' "een horror-story van overlast", die de buren in een aantal klachten zouden hebben samengevat. Maar gisteren bleek voor de rechter dat een aantal beschuldigingen tegen het gezin niet was nagetrokken. Er zou zowel lichamelijk als gees telijk letsel zijn toegebracht. Uit werpselen zouden door de brieven bus zijn gegooid, er zou worden ge scholden en auto's zouden worden bekrast. Een zoon van een van de buren zou niet meer naar school durven, omdat hij bang is gemoles teerd te worden. De wijkagent zou ook herhaaldelijk zijn ingeschakeld en bij de stukken had Teekens ook twee processen-verbaal gedaan. In de verbalen werd echter alleen de kant van de aangever belicht. Het bleek dat hét door buren vöör die daden verantwoordelijk geachte ge zin nooit officieel is gehoord. De advocaat van dat gezin, mr. Hees, kon alleen constateren dat er sinds begin 1989 een toevloed van klachten is. De wijkagent kan ook niet precies aangeven wie de oor zaak van het geschil is. Wel worden over en weer aangiftes gedaan en komen de aantijgingen van alle kan ten. Mr. Hees stelde dat zijn cliënt ei genlijk het liefst zo snel mogelijk weg wil uit dé Roekenplaats. De wo ningbouwvereniging heeft enige tijd terug wel vervangende woon ruimte aangeboden, maar die was volgens zijn cliënt niet gelijk aan zijn huidige. Ook wees de raadsman de beschuldiging van de hand, als zou zijn cliënt al eerder onder dwang hebben moeten verhuizen. Onder de woning aan de Veste- straat, waar de Leidenaar woonde lag gif, legde hij uit. Hij had zich voor de wijk ingezet om die gifvrij te maken, maar op een gegeven mo ment kreeg zijn vrouw oogklachten en moest hij ook aan de bril. Toen is men verhuisd. Raadsman Teekens moest toegeven dat men de be schuldigingen niet had nagetrok ken. Wel bleef hij er bij dat de situatie op het moment onhoudbaar is en dat er wat moet gebeuren, omdat er "anders ongelukken gebeuren". President mr. Portheine doet 17 ok tober uitspraak. Voor het sluiten van de zitting zei hij wel met nadruk dat hij inlichtingen bij de wijkagent zal gaan inwinnen, alvorens vonnis te wijzen. het JAC niet doet aan gezinsthera pie, want daar is weer de Riagg Een van de oorzaken dat de zaken nu grondiger worden aangepakt is ongetwijfeld het feit dat het JAC niet meer door vrijwilligers, maar door vier beroepskrachten wordt gerund. In 1986 kwam het geld los om enkele betaalde krachten in dienst te nemen, waarvan Bochardt er een was. Hij werkte toen al enige jaren als vrijwilliger. Andere veranderingen wareneer op het vlak van behuizing en subsi die. Zat het JAC in 1979 nog op een kamertje van de Vrijwilligerscen- trale, nu heeft het de beschikking over een eigen pand aan de Bree- straat, dat in 1987 door de gemeente werd aangekocht. In de tussentijd verhuisde het JAC nog naar de Cae- ciliastraat en het Witte Poortge bouw aan het Noordeinde. In de loop de jaren kon het JAC ook over steeds meer geld beschik ken. In het beginjaar moesten ze het nog doen met 3000 gulden, geschon ken door het Koningin Juliana Fonds. Nu ligt het totale bedrag dat 'jaarlijks .aan subsidies wordt bin nengehaald rond de 200.000 gulden. Naast een bedrag van de gemeente komen er ook bijdragen van 9 regio gemeenten en de provicie Zuid- Holland binnen. Het JAC is dan ook inmiddels door het ministerie van wvc erkend als een plaatselijke instelling. Dit geeft het JAC de bevoegdheid om kinderen ergens te plaatsen. Het is gezien de ontwikkelingen niet zo gek dat het JAC van een zeer om streden organisatie veranderd is in een instelling die geaccepteerd wordt als een volwassen bijdrage aan hulpverlening aan jongeren. LEIDEN - De Kamer van Koop handel heeft een oriëntatiebijeen komst voor startende ondernemers georganiseerd. Deze wordt gehou den op dinsdag 17 oktober in motel De Gouden Leeuw aan de Veurse- weg 180, Voorschoten. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Tijdens deze avond praten des kundige inleiders over voor starten de ondernemers essentiële zaken zoals een ondernemingsplan, on derzoek, financiering en vergunnin gen. Deelname is kosteloos. Programma en aanmeldingsfor mulier zijn verkrijgbaar bij de Ka mer van Koophandel, tel. 071- 250500. Ruud Bochardt van het 10-jarig JAC in Leiden: "Andere werkwijze en andere zijn ingegeven door de prak- tijk".(foto Jan Holvast) LEIDEN - Omwonenden heb ben bezwaren tegen de komst van een zogenaamde terrasboot aan de Prinsessekade. Bewo ners van het Kort' Galgewater vinden dat hierdoor het zicht op de groenstrook verloren gaat. De bewoners van de boten in de historische haven vinden dat het Galgewater door de. terras- boot vaartechnisch gevaarlijk wordt. Daarnaast vinden ze de terrasboot, die - een betonnen bak krijgt, niet passen in de om geving van de historische ha- Onlangs gaven B en W hun goed keuring aan de plannen van twee Leidenaars om aan de Prinsesseka de een boot af te meren waarop kof fie en andere consumpties kunnen worden genuttigd. Het plan voor deze brasserrie kwam ter sprake tij dens de eerste vergadering van de projectgroep d'Oude Morsch. Deze projectgroep moet in samenspraak met de gemeente komen tot een nieuw bestemmingsplan voor de wijk. In dat bestemmingsplan moet ook de historische haven worden ingepast. De gemeente wil de pro jectgroep tevens aangrijpen om de slechte verhouding tussen bewo ners van het Kort Galgewater en van de boten te verbeteren. De om wonenden van de haven hebben zich altijd tegen de bewoning vap* de boten gekeerd, omdat dat over last zou veroorzaken. Zo verliep ook de eerste vergade ring waarbij de oude kemphanen aanwezig waren in een grimmig sfeertje. Woordvoerder H. Zierfuss van de Stichting Historische Haven verklaarde zich echter bereid om enige verbetering van de situatie te brengen. Zo erkende Zierfuss vol mondig dat het op de boten en aan de walkant een 'rommeltje' is. Hij weet dat gisteren aan het ontbreken van een onderkomen waar de spul len kunnen worden neergelegd. "Ik erger me pok aan de rommel die her en der ligt, maar we kunnen met de spullen geen kant op. Als we een schuur of garage in de buurt kunnen krijgen, is het probleem voor een belangrijk deel de wereld uit. Uiteraard zijn we bereid om voor het onderkomen huur te beta len", aldus Zierfuss die zelf ook op een boot in de historische haven woont. Ook wil de historische ha ven een persoon aanwijzen waar de bewoners van het Kort Galgewater terecht kunnen met eventuele klachten. De bewoners van het Kort Galge water en van de boten stellen zich overigens eensgezind op tegen de komst van de terrasboot. Woord voerder Zierfuss vindt dat door de eventuele komst van de boot een ge vaarlijke situatie ontstaat. Het Gal gewater is een druk punt en daar van wordt vaak gebruik gemaakt van bij voorbeeld rondvaartboten. Doordat de terrasboot vlakbij de Bostelbrug ligt is er voor grotere bo ten geen ruimte meer om daar te ke ren, zo stelt Zierfuss. Ook ontbreekt er volgens hem dan een zogenoem de draaikom die nodig is voor sche pen die de bocht willen nemen. Net als de bewoners van het Kort Galge water vindt Zierfuss dat het zicht op een van de weinige groenstroken in de wijk wordt ontnomen. Daarnaast vinden ze dat de boot die van glas en beton wordt gemaakt, niet passen in de omgeving van oude boten. De welstandscommissie behan delde gisteravond het plan voor de terrasboot. De commissie heeft een definitief oordeel uitgesteld. De le den vinden dat het plan verder moet worden uitgewerkt. Haarverzorging In het LVC aan de Breestraat 66 begint 18 oktober een cursus haarverzorging. Belangstellenden zijn welkom op een kennismakingsbijeenkomst op woens dag 11 oktober in het LVC om 20.00 uur. Gemeente wil aantal bruggen verhogen LEIDEN - Een gezelschap ambtenaren en bestuurders van rijk, provincie en ge meente heeft gisteren een vaartocht gemaakt door het Leidse stadscentrum om de knelpunten Voor het water toerisme vast te stellen. Veel grachten en singels zijn mo menteel niet of nauwelijks doorvaarbaar voor schelpen die het formaat van een roei boot te boven gaan. Daarin moet verandering komen, vindt het Leidse gemeentebe stuur. De gemeente heeft daarom een plan opgesteld dat de bedoe ling heeft de stad beter bereik baar te maken voor grotere boten en om de grachten en singels be ter doorvaarbaar te maken voor kleinere boten. "Leiden is met z'n wereldbe roemde musea een toeristische trekpleister van formaat. We kun nen de aantrekkelijkheid van de stad nog verder vergroten als we kans zien de bereikbaarheid en doorvaarbaar van het historische stadcentrum te vergroten", schetst wethouder Van der Nat (economische zaken) het belang van de bereikbaarheid via het wa ter. "Neem nu het Rapenburg, de mooiste gracht van Leiden, die is voor een rondvaartboot nauwe lijks bereikbaar. Daar is ook moeilijk verandering in te bren- De Hogewoerdsbrug, de overkluizing ter hoogte i iets grotere jachtjes.doorlaten. boten die het formaat i gen", geeft Van der Nat toe. "Maar er zijn tal van andere situa- ties waarin wel heel goed verbete ring is aan te brengen". "De Blauwpoortsbrug, bij voorbeeld, verkeert momenteel in slechte staat. De brug moet over niet al te lange tijd worden vernieuwd; Een beweegbare brug is zeker twee maal zo duur als een vaste» brug, maar maakt het wel mogelijk om langs de Beesten markt.een passantenhaven aan te leggen voor de recreatievaart. Daardoor wordt het centrum van Leiden nog aantrekkelijker voor watertoeristen van buiten de stad. Maar ook voor de Leidenaar zelf wordt de stad een stuk aardi ger als men gemakkelijker met een roeiboot door de grachten kan. Het is niet de bedoeling dat de Leidse grachten een racecir cuit worden voor speedboten", al dus wethouder Van der Nat. "Als dat gebeurt moet de politie optre den". Met het verhogen of beweeg baar maken van meer bruggen, en de aanleg van nog een passanten haven aan zowel de Beesten markt als de Haven zijn in totaal vele miljoenen guldens gemoeid. Leiden kan dat niet zelf betalen en heeft daarom een subsidie aan gevraagd' bij he.t ministerie van economische zaken. Dit rie heeft jaarlijks een pot van 12,5 mijoen gulden beschikbaar waar op gemeente een beroep kunnen doen voor het verbeteren van de doorvaarbaarheid. Vorig jaar greep Leiden er naast. Wethouder Van der Nat heeft goede hoop dat het dit jaar wel lukt. Vier Zuidhollandse waterste den (Dordrecht, Delft, Gouda en Leiden) hebben samenwerking met elkaar gezocht op het gebied van watertoerisme. De gemeen ten willen bekijken hoe een ver dere uitbouw van mogelijkheden voor het watertoerisme uitwerkt op het toeristisch en recreatief stadsbezoek. Vertegenwoordigers van de vier steden, van de provincie Zuid-Holland en van het ministe rie van economische zaken stap ten gisteren in drie werkboten van de directie civiele werken van de gemeente om de knelpunten van de Leidse binnenstad te ver kennen. Dat zijn er een heleboel. Het gemeentebestuur hoopt er het komend jaar enkele van aan te kunnen pakken. Voor het verbe teren van de vaarwegen heeft Lei den een subsidie aangevraagd bij het ministerie van 2,5 miljoen gul den. Astma en bronchitis In een zaal van het Bonaventura College aan de Mariënpoelstraat wordt donder dag 12 oktober een voorlichtingsbijeen komst gehouden over astma en bronchi tis. Op uitnodiging van de Leidse afdeling van het Nederlands Astma Fonds houdt een aantal mensen een spreekbeurt: kin derarts J.M. Kouwenberg, fysiotherapeut A.J.J. van der Kooy en maatschappelijk werker J. Polak. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie mevrouw M.C.E. van der Woude, tel. 155771. EHBO Vanaf donderdag 26 oktober wordt in Leiden een cursus EHBO gegeven de Bevrijdingskerk aan de Montgomery- straat in Zuid-West. De cursus bestaat uit 14 lesavonden van twee uur. Voor infor matie tel. 120649 of 315588. Dementerend Voor verzorgers van dementerende fa milieleden wordt deze maand weer een gespreksgroep gehouden. De groep komt acht keer bijeen en bestaat uit maximaal tien mensen. Plaats, data en tijdstippen worden later bekend ge maakt. Voor informatie tel. 123744, stich ting Dienstencentrum Gecoördineerd Bejaardenwerk. Namibië-collecte Het platform 'Leiden Steunt Zuidafri kaans Verzet' houdt in de week van 14 tot en met 21 oktober een huis-aan-huis collecte voor de terugkeer van vluchtelin gen naar Namibië. De collecte gaat voor af aan een landelijke inzamelingsactie in november voor de repatriëring van ge vluchte Namibiërs. De opbrengst van de acties gaat naar de Namibische Raad van Kerken, de Swapo en de Namibia Development Trust. Deze organisaties hebben verschillende pro jecten in het leven geroepen om vluchte lingen op te vangen en een nieuw onder dak te geven. In Namibië worden in no vember voor het eerst vrije verkiezingen gehuden, nadat dit land lange tijd door Zuidafrika is bezet. Vakantieprogramma 'Geologie en Mineralogie' LEIDEN - Het vakantieprogramma van het Rijksmuseum voor Geolo- gie en Mineralogie gaat over de maashagedis en andere waterdie ren. Tijdens de herfstvakantie die van 15 tot en met 22 oktober duurt, zijn er fossielen en afbeeldingen te zien van dieren die vroeger in de zee leefden. Het belangrijkste is het vijf meter lange geraamte van de maas hagedis die het museum onlangs heeft aangekocht. Kinderen krijgen een bouwplaatje van de maashage dis. Op zondag 15 oktober wordt in het kader van de nationale weten schapsdag door prof. dr. P.C. Zwaan een lezing gehouden over het onderzoek naar edelstenen. De lezing begint om 13.00 uur. Om 16.00 uur worden er films vertoond over edelstenen. Het museum voor Geologie en Mineralogie is geves tigd aan de Hooglandse Kerkgracht

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17