TAD LEIDEN Opknappen Breestraat vertraagd door gebrek aan geld en stoeptegels Al Mizan commerciëler Arbeidsomstandigheden schoonmaaksector slecht Weer kritiek op Fokker Kritiek van wethouder op Leids Volkshuis Mare wil advertentie Shell niet op voorhand weigeren KWART EEUW DE TOONLADDER s LEIPSCH DAGBLAD DINSDAG 10 OKTOBER 1989 LEIDEN - Het Marokkaans-Nederlands krant Al Mizan krijgt mogelijk een wat 'commerciëlere' opzet. Het blad wil proberen om speciale, op Marokkanen gerichte advertenties los te krijgen van onder meer ge meenten, instellingen en ministeries. Als de actie slaagt, zou Al Mizan een betere financiële basis kunnen krijgen. Nu is het blad vooral afhan kelijk van een - voortdurend onzekere - subsidie van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en bijdragen van de gemeente Leiden. Volgens G. Bovens, hoofd van de directie welzijn van de gemeente, is Al Mizan een uitstekend medium voor instanties die informatie kwijt willen aan mensen van Marokkaanse afkomst. "Het blad heeft via de AKO-boekhandels een ruime landelijke verspreiding gekregen. Het is inmiddels een professionele krant geworden die goed wordt gelezen door Marokkanen. Instellingen, gemeenten of ministeries die deze mensen willen bereiken, kunnen dat via Al Mizan op een heel directe manier doen, denken wij". Bovens stelt hij dat de speciale tekstverwerker waarvan Al Mizan ge bruik maakt - die naast het Latijnse ook het Arabische schrift kan pro duceren - vrij uniek is. "In heel Nederland zijn er maar vijf van dergelij ke apparaten. Wat dat betreft is het doodzonde dat de machine van Al Mizan niet meer wordt benut". Het blad wil in eerste instantie proberen advertenties bij de gemeen te Leiden te werven. Daarover heeft binnenkort overleg plaats met en kele gemeentelijke directies die geregeld met Marokkanen hebben te maken. Al Mizan begint juist in Leiden omdat hier het initiatief voor de krant is begonnen. "We hopen dat Leiden een voorbeeld geeft, dat ver volgens spoedig door andere instellingen wordt overgenomen", aldus Bovens. Hij gelooft niet dat Al Mizan spoedig volledig onafhankelijk kan wor den van overheidssubsidies. "Het blad heeft echter wel de mogelijk heid in zich om op wat langere termijn van die bijdragen los te komen". Daarmee zou het bestaan van de krant zekerder worden. Het ministerie van wvc, één van de belangrijke geldschieters, weigert tot nog toe zijn subsidie vooreen reeks van jaren te garanderen. Al Mizan is hierdoor al enkele keren met opheffing bedreigd. LEIDEN Leerlingen ring^van het 25-jarig ouders en kinderen. Daa de protestants-christelijke basisschool De Toonladder begonnen gisteren met de vie- t. Het vijfde lustrum van de school werd gisteren geopend met een kerkdienst voor lieten de kinderen ballonhen op en trokken in een feestelijke optocht verkleed door de wijk. Vrijdagavond wordt het lustrum afgesloten met een 'gezinsavond3. Actie tegen fout parkeren in binnenstad LEIDEN De Vrijwillige Voetgan gersvereniging houdt komende donderdag, vrijdag en zaterdag een actie tegen automobilisten die hun auto fout parkeren. Foutparkeer- ders krijgen een gele kaart onder de ruitenwisser. De vereniging wil foutparkeerders duidelijk maken dat zij door hun gedrag veel overlast bezorgen. De actie richt zich vooral op plaat sen buiten het gebied waar voor het parkeren moet worden betaald. Met deze actie haken de Leidse vrijwilli gers in op een actie die landelijk wordt gevoerd. De toeristenbond ANWB, gehandicaptenorganisaties en de Voetgangersvereniging VBV proberen door het hele land zoveel mogelijk mensen op de been te krij gen om foutparkeerders te wijzen op hun overtredingen. LEIDEN De arbeidsomstandig heden en de arbeidsvoorwaarden van werknemers in de schoon maaksector zijn slecht. Er is sprake van een hoge werkdruk. Door con currentie en privatisering stijgt de ze druk zelfs nog. Het aantal 'afroep- contracten' neemt foe en de lonen zijn zeer laag. Dit zijn de belangrijkste conclu sies uit het rapport 'Naar een beter beleid in de schoonmaaksector' van de vakgroep sociale en organisatie psychologie van de Leidse universi teit. Het onderzoek werd verricht op verzoek van de Industriebond FNV en de Leidse Wetenschaps winkel. De onderzoeksters Karin Ecken- huijsen Smit en Gerda Koper heb ben vooral gebruik gemaakt van li- teratuurresearch en van gesprek ken met een aantal 'sleutelinfor- Aanhangwagen gestolen LEIDEN - Op het parkeerterrein van de brandweer aan de Gooimeer laan is een zogenaamde auto-ambu lance gestolen. Dat is een aanhang wagen waarop personenauto's kun nen worden vervoerd. De waarde van de wagen is 600Ö gulden. manten' zoals vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersor ganisaties. Een andere conclusie uit het on derzoek is dat leidinggevenden in de schoonmaaksector vaak de vaar digheden missen om hun onderge schikten te motiveren. De weinige mogelijkheden tot inspraak en me dezeggenschap staan op de tocht. "Geen wonder dat er, volgens de schaarse gegevens die hierover be schikbaar zijn, sprake is van een hoog ziekteverzuim en dat er bij zonder veel verloop onder het per soneel optreedt", menen de onder zoeksters. Het personeel in de schoonmaak sector bestaat grotendeels uit vrou wen (80 procent). Onder leidingge venden zijn vrouwen weer slecht vertegenwoordigd. Ook migranten, die veel in deze branche werken, zijn evenmin opgeklommen tot lei dinggevende functies. De onderzoeksters stellen actie programma's voor om de opleidin gen en de doorstroomkansen voor diverse groepen werknemers te ver beteren. De industriebond FNV is van plan het rapport te gebruiken voor het ontwikkelen dern Arbo-beleid inj maaksector. LEIDEN - Twee mensen liepen gistermiddag een paar schrammen en een buil op toen hun auto op de Lange- gracht tegen een lantaarnpaal botste. Een 35-jarige vrouw uit Leiden kwam uit de richting van de Lammermarkt en raakte na de bocht in de weg van de Langegracht in een slip. Ze probeerde nog wel tegen te sturen maar raakte toch de macht over het stuur kwijt. De auto ramde de lantaarnpaal aan de rechterzijde en 'krulde' zich daar om- de schoon- heen. De wagen werd hierdoor totaal vernield. De bestuurster en een 8-jarig kind kwamen met licht letsel en de schrik vrij. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Niet alleen het geld is een probleem. Of het drukste gedeelte van de Breestraat tussen Gangetje en Koornbrugsteeg nog voor de feestdagen wordt opge knapt en het aanzicht van een promenade krijgt, hangt ook af van de Belgische steengroeven die de stoepte gels moeten leveren. In ieder geval duurt het vanwege geldgebrek nog zeker ander half jaar voordat het reste rende gedeelte van de Bree straat wordt opgeknapt. Dezer dagen ontving de directie ci viele werken van de gemeente de eerste exemplaren van de luxueuze tegels die de troittoirs van de Bree straat een exclusief aanzien moeten geven. De tegels werden door het bureau Bakker en Bleeker, die het nieuwe plan voor de Breestraat had gemaakt, afgekeurd omdat ze niet luxe genoeg waren. De afgelopen dagen is er vanuit het Stadsbouw- huis druk getelefoneerd met België LEIDEN - Gedeputeerde Saten van Noord-Holland uiten in ant woord op schriftelijke vragen van statenleden harde kritiek op vlieg tuigbouwer Fokker. Het dagelijks bestuur van de provincie merkt op dat Fokker onvoldoende medewer king verleent bij vergunningenpro cedures. De provincie heeft de fabrikant er onlangs op moeten wijzen niet met de bouw van een vliegtuigspuiterij te mogen beginnen voordat er ver gunning is verleend. Gedeputeerde Staten noemen "een meer coöpera tieve opstelling van Fokker ge wenst". In juni had het Hoogheemraad schap van Rijnland al kritiek op Fokker, maar ook op de KLM. Bei de bedrijven zouden bewust het ne men van- milieumaatregelen aan gaande de lozing van afvalwater op het Schipholriool traineren. Daar over werden door statenlid M. Ver- weij toen schriftelijke vragen ge steld aan Gedeputeerde Staten avn Noord-Holland. Crossmotor in beslag genomen LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar is gisteren op de Dobbedreef in de Stevenshof op zijn 125cc crossmo tor aangehouden. De jongen was niet in het bezit van een rijbewijs. Bovendien had de motorfiets geen kenteken en was niet verzekerd. De crossmotor is in beslag genomen en wordt onderzocht op technische ge breken. om de juiste tegels nóg op tijd in Leiden te krijgen. Of dat ook lukt, is nog niet duidelijk. Mochten de gewenste tegels niet tijdig geleverd kunnen worden, dan wordt de herinrichting uitgesteld tot na de feestdagen. "Liever wat langer wachten en het goed doen dan een haastige halfzachte oplos sing", daarover zijn gemeente en winkeliersvereniging het eens Vandaag neemt het college een beslissing over de inrichting van de Breestraat. Met de wethouders M. van der Nat (economische zaken) en M. van der Molen (verkeer) als fer vente voorstanders, ziet het er naar uit dat zes ton beschikbaar komt voor het opknappen van het eerste gedeelte van de Breestraat. Wan neer het overige deel van de winkel straat wordt aangepakt - de kosten daarvan bedragen zo'n negen ton - is niet bekend want de gemeente heeft het geld er voorlopig niet voor. Keihard "Ik vind het gewenst dat de hele op knapbeurt voor de jaarwisseling 1990/1991 is voltooid", zei wethou der Van der Nat gisteravond na af loop van een informatieavond voor de winkeliers. Het bedrag van zes ton is bijeen gesprokkeld uit ver schillende fondsen van de gemeen te. Voor het restant van negen ton zou wel eens in de begroting bezui- nigd moeten worden. "Dan gaat het opknappen van de rest van de Bree straat deel uit maken van de onder handelingen voor een nieuw college volgend voorjaar", aldus Van der Nat. De winkeliers waren gisteravond gelukkig dat er nu eindelijk ("we zijn lang genoeg aan het lijntje ge houden") schot zit in de Breestraat, al was het een teleurstelling dat het grootste deel van de straat er voorlo pig kaal bij blijft liggen. "Voor de winkeliersvereniging is het een kei harde eis dat de hele Breestraat te zijner tijd is opgeknapt", benadruk te voorzitter Van Cleef van de win keliersvereniging. De herinrichting voorziet ih het verbreden van het trottoir aan de zijde van de Langebrug. De breedte van de rijbaan wordt in het eerste gedeelte teruggebracht naar zes me ter. Voor Stadhuis en Stadsgehoor zaal komen bloembakken te staan LEIDEN - De hoofdredactie van het Leidse universiteitsblad Mare is met het reclamebureau van Shell overeengekomen dat zij eerst kennisneemt van de adver tentieteksten waarmee academici worden geworven alvorens tot plaatsing wordt overgegaan. Mar griet van Lith, hoofdredactrice van Mare, zegt dat het blad dit met alle advertenties, ook de hele kleintjes, doet. Ondanks moeilijkheden in Wa- geningen en Amsterdam is Mare niet van plan om op voorhand ad vertenties van de benzinegigant te weigeren. In Amsterdam ver brandden actievoerders een deel van de oplage van het universi teitsblad Folia waarin een annon ce van Shell stond. Het blad van de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen was om dezelfde reden doelwit van acties. Uit een deel van de oplage werden de pagina's Hoogleraren bestuurskunde LEIDEN - Bij de Leidse universi teit zijn A.G.J.M. Bekke, W. Der- ksen en Th. A.J. Toonen benoemd tot hoogleraar bestuurskunde. Bekke was sedert 1983 hoogleraar bestuurskunde aan de Katholieke- Universiteit Nijmegen. In Leiden legt hij bij zijn functie de nadruk op organisatie en management van de publieke sector. Derksen was directeur van het onderzoekscentrum Sturing en Sa menleving van de Leidse Universi teit. Hij is benoemd tot hoogleraar bestuurskunde, met nadruk op lo kaal bestuur en de relaties tussen de verschillende bestuurslagen. ■Toonen is werkzaam bij de vak groep bestuurskunde van de Eras mus Universiteit Rotterdam. Hij richt zich vooral op de institutionele bestuurskunde met inbegrip van de internationaal-vergelijkende analy se en theorievorming. 'Historici baanbrekend' LEIDEN 'Historici baanbrekend' is het thema van een landelijk con gres dat op woensdag 18 oktober in de Stadsgehoorzaal wordt gehou den. Deskundigen uit bedrijfsleven en van overheid en universiteit spreken tijdens het congres over de positie van de historicus op de ar beidsmarkt en over het belang en de mogelijkheid van stages. Het ochtendprogramma wordt voorgezeten door de Leidse hoogle raar dr. H.L. Wesseling. Daarna geeft de SHT (een landelijke stich ting die zich ten doel stelt de moge lijkheden voor historici op de ar beidsmarkt te vergroten) een feite lijke weergave van de arbeids marktpositie van de historicus op basis van verschillende onderzoe ken. Daarna zijn er lezingen van prof. dr. R.J. In 't Veld (Erasmus Universiteit Rotterdam), drs. T.A.M. Mangus (Shell), drs. C.J. van Horzen (Erasmus Universiteit) en drs. J.W. Bertens (D66). s'Middags zijn er verschillende werkgroepen. Ter gelegenheid van het congres komt op 18 oktober het boek 'Histo rici: baanbrekend' uit. Hierin ver tellen historici, werkzaam in de niet-traditionele sectoren van de ar beidsmarkt, over de inhoud van hun beroep, de wijze waarop zij hun baan hebben verkregen en in hoe verre zij de in hun studie opgedane vaardigheden nog gebruiken. en 35 nieuwe lantaarnpalen worden als een feestelijk lint in de Bree straat gerangschikt. Het versmallen van het wegdek moet bovendien de buschauffeurs dwingen hun snel heid te minderen. Zij moeten het tempo aanpassen aan dat van de fietsers omdat het gelijktijdig pas seren van twee bussen met een fiet ser langszij niet mogelijk is zonder dat de laatste van de weg gereden wordt. Bomen in de Breestraat zijn taboe omdat ze het tegen de uitlaatgassen van de bussen vermoedelijk zouden moeten afleggen en 'de aandacht van het publiek voor de winkels af leiden' zei een ambtenaar gister avond. Ter compensatie worden de entrees van de Breestraat - Kort Ra- penbrug en Hogewoerd - en de Koornbrugsteeg rijkelijk voorzien van groen. De rijbaan van het Kort Rapenbrug wordt, om dit mogelijk te maken, naar het midden ver plaatst. Woensdagavond wordt het plan voor de Breestraat in de commissies ruimtelijke ordening en economi sche zaken besproken. 'Moeilijkheden voor een deel zelf veroorzaakt' LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs en sociaal-cultureel werk) is geïrriteerd door de opstel ling van het Leidse Volkshuis. Het bestuur van deze instelling voelt zich benadeeld door de gemeente Leiden, omdat die geen toestem ming geeft voor de uitbreiding van zijn pand aan de Apothekersdijk. Het Volkshuis vreest daardoor een forse subsidie mis te lopen, zo ver klaarden medewerkers vorige week in deze krant. Mevrouw Van Dongen zei giste ren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor onderwijs dat dat het Volkshuis in dit artikel de gang van zaken wat al te simpel heeft weergegeven. De problemen vallen volgens haar behoorlijk mee. Bovendien gedraagt niet de ge meente, maar juist het Volkshuis zich halsstarrig. De instelling heeft daarbij een deel van de moeilijkhe den zelf veroorzaakt door een eer der gemaakte afspraak te schenden. Het twistpunt in deze kwestie is de bouw van een cursuslokaal. Dat lokaal is volgens het Volkshuis hard nodig omdat cursisten in het huidi ge pand letterlijk en figuurlijk nau welijks meer uit de voeten kunnen. Het Volkshuis is nu bang dat, als er niet snel een beslissing valt, het Ko ningin Juliana Fonds (K JF) een eer der toegezegde subsidie van 40.000 gulden intrekt. Wethouder Van Dongen verklaar de dat de gemeente Leiden niet zo maar dwarsligt. Het conflict, zo bleek uit haar woorden, is het ge volg van een wijziging in de be- stuursconstructie, die het Volks huis tegen de afspraken in heeft doorgevoerd. Door die verandering werd het opeens een stuk minder duidelijk wie verantwoordelijk is voor bepaalde financiële bijdragen. Eén zo'n bijdrage - de vergoeding voor het onderhoud van Volkshuis - is nu de inzet geworden van een al geruime tijd durende strijd. De ge meente wil een hogere bijdrage van het Volkshuis, nadat bij een schou wing kwam vast te staan dat het be heer aanmerkelijk meer geld vergt. Het Volkshuis betwist de hoogte van het bedrag. De instelling heeft overigens onlangs toch aangeboden haar bijdrage te verhogen. Leiden rekent dit bod nu door. Voordat hierover duidelijkheid is, onthoudt de gemeente haar toestemming aan de bouw van het lokaal. Een uitbrei ding van het gebouw zou de betwis- met de Shell-advertentie ge scheurd als protest tegen de aan wezigheid van de multinational in Zuidafrika. De redactie van Mare heeft zich ooit op het standpunt gesteld dat er geen advertenties in het uni versiteitsblad worden afgedrukt van organisaties die een ondemo cratisch doel nastreven. Annon ces, die in strijd zijn met de goede smaak, worden geweerd. Zo heeft Mare eens een advertentie gewei gerd waarin racistische taal werd gebezigd. Margriet van Lith: "Op de tekst in de advertenties van Shell valt niets aan te merken. We hébben er zeker over gepraat toen het contract voor zeven plaatsingen werd afgesloten. Daarin hebben we gezegd dat we ons aan het eer der door de redactie ingenomen standpunt vasthielden. De in houd van de Shell-advertenties is niet verwerpelijk". Margriet van Lith geeft eerlijk toe dat zij het geld - 2000 gulden netto per advertentie - heel goed kan gebruiken. Zeker nu het blad zichzelf moet zien te bedruipen. "Inkomsten uit advertenties zijn voor Mare absoluut geen luxe. Als je ze weigert heeft dat consequen ties, dan zit je met een gat in je budget". Mare kreeg onlangs een inge zonden brief van het 'Platform Leiden steunt Zuidafrikaans ver zet'. Hierin werd onder meer ge wezen op de banden die Shell met het land onderhoudt. Adverten ties van het concern, zo was de conclusie, horen daarom niet in Mare thuis. De hoofdredactie voorzag de brief van een naschrift waarin het standpunt van het blad duidelijk werd gemaakt. Daarmee was de discussie geslo ten. Margriet van Lith: "Als zich nieuwe argumenten voordoen is het zeker niet uitgesloten dat wij ons huidige standpunt in her overweging nemen. Wanneer? In dien Shell teksten zou aanbieden die op Zuidafrika zijn gericht, dan zou ik bepaald niet enthousiast reageren. Maar je verandert je me ning niet, omdat bepaalde organi saties aan de weg timmeren". te onderhoudskosten namelijk nog verder doen stijgen. De angst dat door de kwestie het Volkshuis zijn subsidie zou mislo pen, wuifde de wethouder weg. Vol gens haar heeft de instelling nog tot 1 juni volgend jaar de tijd voordat de bijdrage van het KJF vervalt. Bezuiniging De Weerklank LEIDEN - De gemeente moet fors bezuinigen op de verbouwing van de school voor slechthorenden De Weerklank. De bezuiniging is nodig omdat de rijkssubsidie voor het plan lager is uitgevallen dan van te voren was verwacht. P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente, hoopt dat het plan binnen enkele maanden is bijge steld. Hij sluit daarbij niet uit dat de bezuiniging niet helemaal kan wor den gehaald en de gemeente uitein delijk een bedrag moet bijpassen. De verbouwing is nodig om het pand aan de Obrechtstraat - een voormalige kleuterschool - beter te kunnen laten voldoen aan de eisen voor het speciaal onderwijs. Flinke buit LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Van de Sande Bak- huyzeiüaan is een groot aantal waardevolle spullen gestolen. De inbrekers, die de achterdeur for ceerden, namen een fotocamera met toebehoren, 30 compact-discs, een gouden halsketting en ring en 800 gulden aan contant geld mee. De inbraak werd gisteravond door de bewoners ontdekt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDFM STAD LEIDEN STAD I. FI DE N STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15