GAKO De Nutsspaarbank heeft z'n zaken goed op een rijtje. TRENCHCOATS Monopolie makelaarsclub NVM doorbroken Supermarkt bron van ergernis voor ouderen Haken en ogen aan schotelantenne Huurcontracten gemeenten vaak ondeugdelijk VLOTTE WARMGEVOERDE SLIMME MENSEN KOPEN BIJ GAKO De Nutsspaarbank doet meer voor ondernemers. Ouderen hebben veel aan te merken op de inrichting van supermarkten. Bovendien is de supermarkt voor hen een bron van irritatie. Aan de andere karrt roept de oudere klant zelf ook nog al wat wrevel op bij het personeel. Dit blijkt uit een onder zoek dat werd gedaan in opdracht van Distri food, een weekblad voor de levensmiddelendetailhandel. Veel ondernemers zijn zich wel be wust van de noodzaak ouderen te gemoet te komen. Ongeduldig Senioren storen zich aan te hoog op gestelde produkten, niet gevulde schappen, een regelmatig verande rende indeling, luid afgespeelde muziek, lange wachttijden en op dringerige medeklanten. Daarnaast klagen veel ouderen over het perso neel dat te jong is, ongeduldig, on beleefd, ondeskundig en vaak lui en lusteloos. Het winkelpersoneel is ook niet geheel tevreden over het gedrag van de senioren. Een kwart van de on dervraagde medewerkers ervaart de seniorklant als lastig en verve lend. "Ze mopperen en zeuren, hou den de rij op en vragen veel tijd", luiden de reacties. Ondanks hun be zwaren bezoeken de meeste oude ren toch geregeld een supermarkt, slechts zes procent blijkt er nooit te komen. Bereikbaarheid DINSDAG 10 OKTOBER 1 De Nederlandse Vereniging van Makelaars heeft sinds kort een con current: de Landelijke Makelaars Vereniging (LMV). Het lijkt nog maar een piepkleine mededinger met nog geen 80 leden tegen de 1950 van de NVM. Toch verwacht voor zitter J. Verdoold dat zijn jonge club het de andere moeilijk kan maken. In een eerste publikatie schrijft de LMV dat men een 'doorzichtige woningmarkt' nastreeft. Het lijkt een prachtige reclamespreuk, want dë zinsnede houdt tegelijk in dat de woningmarkt nu 'niet doorzichtig' is en dat de LMV daar iets tegen gaat doen. De Vereniging Eigen Huis ziet er meer in dan een gewone reclame tekst, want deze consumentenorga nisatie vecht al jaren tegen 'de af scherming van de markt door ma kelaars'. "Als ik een makelaar in schakel om mijn huis te verkopen, dan verwacht ik dat deze de woning zo gauw mogelijk aanbiedt. Maar de NVM-mensen houden het aanbod een week zodat collega's die voor een klant een huis zoeken de eerste keuze krijgen. Op deze manier wordt toch weer twee keer provisie verkregen voor de transactie met een huis". Een beschuldiging die de NVM voortdurend heeft bestreden. Verdoold wijst op het reglement van zijn vereniging dat onmiddellij ke publikatie eist van te koop aan geboden woningen. "De koper moet volledig worden vrijgelaten bij de aanschaf van een woning. Hij moet zelf kunnen uitmaken of hij een makelaar inschakelt of niet, en dat kan alleen als hij weet wat er te koop is", vindt Verdoold. Eigen Huis vindt het alleen jam mer dat de nieuwe vereniging niet heeft gerept over de courtage, die de klant wordt berekend. Een woord voerder van de consumentenorga nisatie zegt te hebben verwacht dat een organisatie die zich helemaal wil inzetten voor service aan de klant ook daar iets aan zou doen. De makelaars berekenen 1,85 procent. Eigen Huis vindt dat er geen een heidstarief zou moeten bestaan. Bo vendien kan de provisie omlaag. 'Toen de prijzen sterk daalden heb ben ze hun courtage verhoogd. Nu zijn de woningen 15 procent duur der geworden en er worden meer huizen verkocht. Dat levert de ma kelaar zeker 20 procent meer op. Over een verlaging van de tarieven praten ze nu niet". De NVM weigert makelaars die niet zelfstandig zijn, dus ook die van de Rabo Makelaardij, een dochter bedrijf van de Rabo. Verdoold, die zelf werkt voor de Rabo-dochter vindt het onzin dat hij geweigerd zou worden. "Wij werken als hui zenmakelaar net zo zelfstandig als de anderen. Het sluiten van een hy pothecaire lening (een van de werk terreinen van de Rabo) heeft niets te maken met het makelaarsvak. De klant kan zelf wel bepalen welke hy potheek hij neemt". de kleinere kruidenier ('gezelliger'). De belangrijkste redenen om bij een bepaalde supermarkt te kopen is de afstand en de bereikbaarheid (37 procent). Op de tweede plaats Boven ons hoofd hangen al meer dan 100 televisiestations die via achttien satellieten naar de aardbol worden gestraald. Al deze uitzen dingen zijn in principe met een schotelantenne te ontvangen. Voor de Nederlander die geen kabeltele visie heeft (20 procent van de huis houdens) kan het heel aantrekkelijk worden om een satellietschotel op het dak te zetten. Het eind van de groei van het aan tal tv-zenders is nog lang niet in het feit zoek. is zich goed bewust van d vergrijzing in zijn klantenbestand. Maatregelen De overgrote meerderheid van de zicht. Een oorzaak hierv staat het lage prijspeil (20 procent), detaillisten is er van overtuigd dat dat de jongste generatie satellieten gevolgd door het gemak van alles de seniorklant anders moet worden tv-signalen verspreidt die met een benaderd. Zij bieden meer service, kleinere schotel zijn te ontvangen. Veel tv-stations stappen bovendien praatje, behulpzaamheid en voor- over op de satelliet, zo constateert lichting. Bijna de helft van de on- ook de Consumentenbond in het drie dernemers heeft zijn personeel dan oktobernummer van de Consurrten- onder één dak. Slechts vijf procent gaat bewust op zoek naar de gezel- persoonlijk contact, tijd ligste winkel. Op dit moment zijn ongeve miljoen Nederlanders ouder dan 60 ook de instructie gegeven attent te tengids. jaar. Over tien jaar zal dat aantal geveer vijf miljoen zijn. Het gaat een groep consumenten die door zoals het plaatsen hun leeftijd bepaalde ongemakken ondervinden en daardoor andere ei sen stellen. De gemiddelde onder nemer, zo blijkt ook uit het Onder zijn. Iets meer dan een derde van de Sinds enige tijd worden ook satel- winkeliers trof extra maatregelen, lieten gelanceerd uitsluitend voor als het plaatsen van een zitbankje het doorgeven van tv-programma's. de winkel, het thuisbezorgen van Deze 'direct broadcasting satellites' boodschappen, het aanleggen van (dbs) zijn richten zich meestal op brede gangpaden en het verwijde- een kleiner gebied dan communica- ren van drempels. tiesatellieten voor telefoongesprek- ken en radiosignalen. Zo zijn de Duitse satelliet TV-Sat 2 en de Fran se TDF 1 gericht op het eigen taalge bied, maar aangezien de 'bundel' van de satelliet niet bij de grens op houdt zijn de zenders ver buiten dat gebied te ontvangen. Er zijn plannen om de komende jaren nog veel mëer dbs-satellieten boven Europa in de lucht te bren gen. Nederland ligt dan redelijk gunstig omdat de Duitse, Britse en Franse satellieten hier met een niet al te grote schotel zijn te ontvangen. Véronique en TV10 hebben voor de Astra-satelliet gekozen. Deze zit tussen de communicatie- en dbs-sa- tellieten in. Astra bestrijkt een groot deel van Europa en kan twaalf zen ders doorstralen, tegen een normale dbs hooguit vijf. Veel tv-zenders die nu nog van de bekende communi catiesatellieten uitzenden zullen de komende jaren overstappen op een dbs of Astra: de lancering van nog twee Astra's en vijf dbs'en is al ge pland. Nadelen De meeste kabèlnetten zijn bere- horen. De Astrazender Screensport geeft bijvoorbeeld alle sportversla- gen in het Frans, Duits en Engels door. De kabel geeft meestal één taal door (soms met stereo-uitzen dingen twee). De schotel heeft echter ook grote nadelen. De zenders Nederland 1,2 en 3 worden vanaf de grond uitge zonden en zitten op de kabel of ko men via de eigen antenne binnen. Hetzelfde geldt voor de buitenland se zenders uit België (BRT), Duits land en Engeland (BBC). Deze zijn dus niet via de schotel te ontvangen. Keuze De aanschaf van een schotelanten ne kost extra geld. Er zitten ook ha ken en ogen aan de keuze en de plaatsing. Wie 2o'n installatie wil aanschaffen moet zich onder meer goed informeren over de mogelijk heden en het programma-aanbod van de verschillende satellieten. De belangstellende tv-kijker zal een keuze moeten maken uit wat hij wil ontvangen: Astra, alleen dbs'en of Astra plus de communicatiesatel- kend op hooguit twintig zenders lieten. De kosten lopen op (waarbij de radio niet moet worden tot 3000 of 4000 gulden, waarbij niet vergeten). Er hebben al zenders alle satellieten even interessant zijn. moeten plaatsmaken - de gecombineerde ont- Eenzijdig Tal van overeenkomsten geven de gemeente de bevoegdheid de huur- 88 gemeenten naar de kwaliteit van huurovereenkomsten waaronder Voorschoten (gewaardeerd op 'on voldoende') en Bodegraven (idem). Veel gemeenten vinden het niet no dig in het huurcontract een rustig woongenot te garanderen terwijl prijs eenzijdig te verhogen, de ook een aantal gemeenten daarin verzuimt op te nemen zich verplicht te voelen de woning te onderhou den. Zeventig procent van de gemeen ten sluit een schadeloosstelling aan de huurder uit, wanneer deze" scha de zou ondervinden van (verbor- concludeert Konsumenten gen) gebreken van de woning. Vol gens KK zou deze bepaling door de Veel gemeenten gebruiken als verhuurder van woningen slechte huurcontracten. Deze huurover eenkomsten bevatten voorwaar den die in strijd zijn met de wet of grondwet, zij sluiten verplichtin gen van de verhuurder uit en brengen met zich mee dat de ge lijkwaardigheid van huurder en verhuurder ver is te zoeken. cent) stellen dat zij altijd vrij toe gang hebben tot de woning. Dit is in strijd met de Grondwet. Niemand mag zonder toestemming van de be woner een woning betreden, onver schillig of hij verhuurder is. Alleen politieagent gewapend met Channel, Sky Channel of Véroni- vangst kiest krijgt ook nog te i que en het risico is groot dat deze ken met de verschillende tv-syste- de juiste ontvangstapparatuur zijn hebben dan het bijkomende samenstelling Raymond Peil Kontakt (KK) /icekosten te verhogen en het huur- huiszoekingbevel mag binnendrin- contract te wijzigen. Gemeentelijke gen. hiermee hun De ;n. "Huurder on- teerd derwerpt zich aan deze bepalingen bepalingen in een huurcontract die te allen tijde door de verhuurder hoeft dit niet te pikken. Hij kan voor gewijzigd kunnen worden", zo stelt ondertekening van het contract wij- 100 tv-programma's uit probleem dat zij met en digitale i steekproef i de gemeente Voorschoten, ook i flagrante strijd met de wet. Sommiee verhuurders (73 Is al getekend dan kan men Via de Huurcommissie actie ondernemen. de lucht te halen. Er zitten veel Duitse, Britse Franse i zenders bij dit aanbod. De kwaliteit van beeld en geluid is vaak erg goed te de schotel rechtstreeks ten op de eigen installatie. Schotel beeldopbouw werken, in verband Italiaanse met de komst van de superscherpe 'high definition'-tv. Prijzen voor de ze tv's en eventueel benodigde de- omdat codeerapparaten zijn nog niet be- aangeslo- kend. Een aantal zenders zendt boven- ontvangst heeft als bijkomend dien de signalen vervormd r r de Sommige tv-zenders zijn uitslui tend via de schotel te vangen, ande re ook via de kabel of huiskameran tenne. (foto ANI') paraten worden gekocht, voor de verschillende zenders zijn dat ver schillende apparaten. Een laatste probleem is de installatie van de schotel en ontvangstapparatuur (vaak niet goed zelf te doen) en eventueel een bouwvergunning. Overigens heeft de gemeente Kampen al aangekondigd de Alge mene Politie Verordening zodanig te veranderen dat voor het plaatsen van een schotelantenne een vergun ning nodig is. De gemeente hoopt op die manier ontsiering van het stadsbeeld tegen te gaan. In ge meentelijke bouwverordeningen staat dat voor antennes pas een ver gunning nodig is als deze hoger zijn dan vijf meter. De nu in opkomst zijnde schotelantennes zijn bijna al tijd kleiner, maar wel veel breder. Een algeheel verbod op de scho tels is niet mogelijk. De Raad van State heeft bepaald dat zo'n verbod in strijd kan zijn met het recht op vrije informatie-ontvangst in het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. HAARLEMMERSTRAAT228-230 LEIDEN Rekening-courant kredieten. B edrijfs-onroerendgoed financieringen. Flexibele debiteuren financieringen. Een persoonlijke accountmanager. Automatisch een hogere rente bij een hoger saldo op de rekening-courant. Korte beslissingslijnen. Een uitgebreid kantorennet voor kasstortingen. Alle betalings verkeersdiensten. 'V. Middellange termijn financieringen. Aantrekkelijke tarieven voor bedrijfs- termijndeposito's. Garantiekredieten. Specifieke regionale kennis. Steeds meer bedrijven kiezen voor de Nutsspaarbank als totale zakenbank. Omdat de Nutsspaarbank alle exper tise in huis heeft. Maatwerk kan verlenen. En 'n punt maakt van persoonlijke service. Maar de voornaamste reden voor deze keuze is het feit dat de Nutsspaar bank een regionale bank is. Met veel regionale kennis en kontakten. De voorde len van die kleinschaligheid worden duidelijk voor wie zaken met ons doet. We zijn altijd op de hoogte van - en vaak nauw betrokken bij - ontwikkelingen. Die van groot belang kun nen zijn voor bedrijven die in de regio Den Haag en omstreken opereren. Het kan 't verschil betekenen tussen snel inspelen, of de boot missen. Elk bedrijf krijgt bij ons een persoon lijk adviseur. Die volledig tot uw beschik king staat. En die u over de meest uiteen- In de praktijk leidt dit vaak tot een vruchtbare uitwisseling van informatie en ideeën. Iets waar grotere banken meestal niet aan toekomen. U begrijpt dat wij ook voor meteen aan het werk kunnen. Een afspraak met een van onze advi seurs is voldoende. Stap gerust 'ns binnen bij een van onze kantoren en maak nader lopende zaken kunt raadplegen. kennis met onze zakelijke tak.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10