LEIDSCH DAGBLAD Eerste problemen bij formatie NODIG! Actiebereidheid bij NS-personeel groot Dieven gaan op herhaling in Rijnsburg Geleerden in Sovjetunie bevestigen landing UFO 'Gevaarlijk Jeruzalem- virus in veel computers' Koopkracht laagstbetaalden twistpunt CDA-PvdA Paspoort of rijbewijs mee naar voetbal THATCHERS VEILIGHEID VOOROP Overtocht 10 Oranje-fans geweigerd Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! DINSDAG 10 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39059 Prijs fl. 1,25 UTRECHT (GPD) - De bereidheid bij het spoorwegpersoneel om actie te voeren blijkt aan de vooravond o-onderhandelingen op- invaliditeitspensioen verwezenlijkt willen zien. Jan Koster, voorzitter van de FNV-bedrijfsgroep spoorwegen merkelijk groot. Een enquête onder (7500 leden) eerste onderhandelaar leden van de als gematigd bekende staande Vervoersbond CNV (2400 leden) leert dat tweederde bereid is tot acties als de NS niet instemmen met een loonsverhoging van 5,5 pro cent. De CNV-Vervoersbond wil in de nieuwe cao een reële loonsverho ging van 3,5 procent en 2 procent voor 'knelpunten', zoals het inlopen van achterstanden. De NS-directie heeft berekend dat een loonsverho ging van 5 procent al 85 miljoen gul den per jaar extra gaat kosten. CNV-woordvoerder Jaap van der Kamp is verbaasd over de harde houding onder zijn leden. „Wij wil len niet de kampioen looneisstellers zijn; het gaat ons om het uiteinde lijk resultaat. Wij vinden 3,5 plus 2 procent een reële inzet. Maar som mige leden vinden dat 6 procent loonsverhoging ook haalbaar is", al dus de CNV-onderhandelaar. De Federatieve Spoorweg Vak vereniging (FSV) met 5500 leden gaat uit van een reële loonsverbete ring van 5,5 procent, vervolgens het wegwerken van een achterstand en verlaging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar. Tenslotte zouden de FSV-bestuurders de onregelmatig heidstoeslag wilen aanpassen en een bovenwettelijke uitkering bij In 1990 verbod op reclame voor 'sportief roken' AMSTERDAM (ANP) - Vanaf 1 ja nuari 1990 komt er een verbod op beeld- en tekstreclames die ver band leggen tussen roken en sport. Ook het verband leggen tussen ro ken en het louter recreatief beoefe- nenen van sport is uit den boze. De tabaksindustrie zal ook niet meer adverteren in bladen die speciaal over sport gaan. Het gratis uitdelen van sigaretten op straat zal vanaf 1 januari even eens tot het verleden behoren. In discotheken, op popfestivals en in recreatie-parken zullen reclames voor sigaretten en shag verdwijnen. RIJNSBURG Inbrekers hadden het vannacht wel erg makkelijk bij een inbraak in een kledingzaak aan de Oegst- geesterweg in Rijnsburg. De nacht ervoor had de winkel ook al 'bezoek' gehad van die ven en was voor een flink be drag aan kleding gestolen. Om binnen te komen was de voor deur van de winkel gefor ceerd. In afwachting van het a; brengen van een nieuwe w keideur was gisteren een plank voor de deur getimmerd. Kennelijk erg aanlokkelijk voor inbrekers want vannacht werd weer ingebroken in het bedrijf. Opnieuw werd dure kleding, maar ook een kleu rentelevisie, een videorecor der en kleingeld gestolen. met NS, vindt het nog te vroeg i de actiebereidheid onder zijn leden te peilen. MOSKOU (AP) Sovjet-ge- leerden hebben de landing van een buitenaards ruimteschip bevestigd. De UFO werd be mand door 3 tot 4 meter grote wezens met kleine hoofden. "Recent is in een park bij de stad Voronezj een onbekend vliegend voorwerp geland", aldus meldt het officiële Rus sische persbureau Tass. "Ge leerden hebben de landings plaats geïdentificeerd en spo ren aangetroffen van buiten aardse wezens die een korte wandeling door het park maakten". Volgens Tass hadden inwo ners van Voronezj, een stad op 480 kilometer ten zuidoosten van Moskou, zwevend boven het park een groot lichtend voorwerp of schijf gezien. Volgens ooggetuigen landde de UFO en waren drie wezens naar buiten gekomen die grote gelijkenis vertoonden met mensen. De wezens werden vergezeld door een kleine ro bot. "De buitenaardse wezens liepen bij de bal of schijf en verdwenen vervolgens naar binnen", aldus de ooggetuigen. Tass interviewde het hoofd van het Geofysisch Laborato rium van Voronezj. Silanov, die verklaarde dat medewer kers van het instituut op de plaats van de gemelde landing een verlaging in de bodem van 20 vierkante meter hadden ge vonden. Verder was de bodem op vier plaatsen ingedeukt. Ook werden twee vreemde stenen aangetroffen. Uit nog niet afgerond onderzoek is ge bleken dat de stenen van een stof waren die op aarde niet voorkomt. Actie 'Ploegschaar' bij vliegbasis Volkel VOLKEL (ANP) - Acht leden van de zogenaamde Ploegschaarbeweging zijn vanmorgen rond tien uur door gedrongen op de vliegbasis Volkel. Zij wilden F-16 vliegtuigen behan gen met broden. Terwijl ze over de startbaan liepen werden ze aange houden door de luchtmachtbewa kingsdienst. De actievoerders wa ren getooid met koksmutsen en droegen hesjes met daarop de tekst Geen Bommen Maar Broden. Nu en dan regen Veel bewolking en al' en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 9 gra den. Middagtempcratuur omstreeks 13 graden. Vrij krachtige noordwesten wind. aan de kust en op het IJssclmccr ai' en toe hard. DEN HAAG (GPD) - Voetbal liefhebbers zullen in de nabije toekomst bij een bezoek aan een wedstrijd paspoort of rij bewijs moeten tonen bij de in gang van het stadion. Hierover hebben CDA en PvdA gisteren tijdens de formatiebesprekin gen met informateur Lubbers overeenstemming bereikt. Wanneer de politie er om vraagt, is de burger verplicht zijn pas te tonen. Burgers zullen in de plannen van PvdA en CDA niet worden verplicht om op straat en in openbare gebouwen te allen tijde pas of rijbewijs te kun nen tonen. Bij de beperkte identificatieplicht die al geldt -automobilisten zijn bij voor beeld verplicht hun rijbewijs te tonen als daarom wordt ge vraagd - moet in de wet wor den omschreven waar een identificatieplicht geldt. Bezoek aan een voetbalwed strijd wordt nu zo'n wettelijke situatie. Heeft de bezoeker geen pas of rijbewijs bij zich dan kan hem of haar de toe gang tot de wedstrijd worden ontzegd. DEN HAAG (GPD) - Het gevaarlij ke computervirus Jeruzalem heeft zich in veel grotere omvang ver spreid in computers dan het ge vreesde virus Data-crime 2. Het Je- ruzalem-virus, ook wel PLO-virus genoemd, wordt volgens computer deskundigen ook komende vrijdag actief. Het virus vernietigt de program ma's zodra die worden opgestart, maar niet de gegevensbestanden. Data-crime 2 werkt precies anders om. De virussen Data-crime 2 en Je- DEN HAAG (GPD) - Voor de eerste keer zijn er serieuze ruzaiem zijn alleen verspreid in problemen in de kabinetsformatie. CDA en PvdA zijn el- ^XsTeem'Dat^nn^ PTaeüëf kaar in de haren gevlogen over de koopkrachtverbetering van 12 oktober tot 31 december; Je- voor de laagstbetaalden volgend jaar. Het CDA wil alleen ruzaiem elke vrijdag de 13de. Voi- maatregelen voor de laagstbetaalden als de PvdA afstapt gens Peter van der Linden van de van het voorstel om de voor 1990 voorziene belastingveria- ging van 4,75 miljard gulden te halveren. De PvdA is daar hele land een sterke toename van (nog) niet toe bereid. Het probleem kwam gisteren op ta- op tafeï wil leggen om werkgevers fel tijdens de gesprekken over het en vakbonden aan te zetten tot het financieel en sociaal-economisch sluiten van een centraal akkoord, terrein. Daar liggen nog grote me- Minister De Koning (sociale za- ningsverschillen rond de koppeling ken) waarschuwde er gisteren tussen lonen en uitkeringen en de dat een loonsverhoging bestrijding van de werkloosheid. cent, zoals door de Industriebond De verschillen zijn zo groot dat FNV geëist, voor de overheid niet Lubbers nog geen stuk op tafel betaalbaar is. De Vries en Kok lie- durft te leggen waarin hij concrete ten zich in soortgelijke bewoordin- voorstellen doet. Bovendien zou af- gen uit. wijzing van een voorstel van Lub- (pagina 3: Kok wil hulp bers door CDA of PvdA de verdere betalen uit defensiebegroting) formatie ernstig kunnen bemoeilij ken. In PvdA-kring werd gisteren echter gesteld dat het wachten nu is op een voorstel van Lubbers. Om het koopkrachtplaatje voor 1990 evenwichtiger te maken (de laagst-betaalden gaan er 1 procent op vooruit, de hoogste inkomens 7 procent), stelt de PvdA onder meer voor de koppeling op 1 juli 1990 te herstellen, waardoor de uitkeringen 1 procent extra omhoog gaan. Ver der wil de PvdA de premies voor werknemersverzekeringen, met na me de ziekenfondspremie, laten da len. Alle PvdA-voorstellen samen zouden de koopkracht van de laagstbetaalden met ongeveer 1,5 procent extra doen stijgen. Het CDA wil daar wel aan meewerken, mits de PvdA afstapt van het plan om de belastingverlaging voor 1990 te tasten. Kok heeft die toezeg- het PLO-v Het virus kan zich verspreiden doordat computergebruikers gege vens en programma's van elkaar ko piëren en uitwisselen. Het virus wordt dan meegekopieerd. De afgelopen weken heeft het 4 nrn Platform Computer Criminaliteit p - ruim 30.000 anti-virusprogramma's verkocht. Die reageren echter al leen op het Data-crimevirus. De an ti-virusprogramma's van de Haagse politie en van de Erasmus Universi- Oostblok vern'eti6en °°k tiet Jeruzalem- Generaals met pensioen SANTIAGO (UPI) - President Pi nochet van Chili (73) heeft 12 gene- ging nog niet gedaan raals met pensioen gestuurd. Het to taal aantal generaals is daarmee te ruggebracht tot 5. Er zijn minder ge- waaronder de koppeling wordt her- BLACKPOOL - In de Noor dengelse badplaats Blackpool is vandaag onder strenge veilig heidsmaatregelen het jaarlijkse partijcongres van de Britse Con servatieve Partij begonnen. Vei ligheidsbeambten zochten in alle hoeken en gaten naar verborgen explosieven. Verwacht wordt dat premier Thatcher er een zware dobber aan zal hebben zich voor haar politieke koers te verantwoor den, aangezien haar impopulai re hervormingsplannen de La- bourpartij een grote voorsprong in de opiniepeilingen hebben ge geven. De politiek van de 63-jarige Thatcher heeft geleid tot een handelstekort dat in augustus een recordhoogte van 7,2 mil jard gulden bereikte en een stij gende inflatie, die momenteel 7,3 procent bedraagt. De recente renteverhoging, bedoeld om de inflatie in te dammen en de zwakke pond sterker te maken, heeft zowel de industriëlen als de huiseigenaren getroffen, twee groepen die bij de vorige verkie zingen een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de over winningen van Thatcher. (foto EPA) neraals nodig als het regime de macht volgend jaar overdraagt aan een burgerregering. Pinochet is van plan na de overdracht aan te blijven als opperbevelhebber van het leger. Eén generaal was slechts een jaar in functie. steld. Beide partijen stellen dat bij een loongolf de koppeling onbetaal baar wordt, maar verschillen over de vraag waar de grens moet wor den gelegd. De koppeling maakt ook onderdeel uit van het pakket maatregelen dat het nieuwe kabinet UTRECHT (GPD) - Tien Utrecht se voetbalsupporters zijn na verras sende problemen toch op weg ge raakt naar Wrexham voor de voet balinterland Wales-Nederland. Tot hun verbazing werd ze gistermid dag in Europoort de overtocht naar Huil geweigerd. De tien hadden ge reserveerd bij North Sea Ferries. Fred Besselse: „We kwamen om tien voor vijf bij de boot aan en meldden ons bij de balie. We Maar dat lijkt me toch lo, boek op een vliegtuig Maar hoe weet u dat het om voet balsupporters gaat? „Dat kunnen we natuurlijk niet altijd zien. Maar als we passagiers als zodanig her kennen wordt ze de overtocht ge weigerd". Volgens Besselse had Besteman de supporters het advies gegeven om petjes en sjaals af te doen en het bij een andere maatschappij te pro- toch logisch, als ik beren. Besselse: „Dat vind ik wel New vreemd. Zelf weigeren den daar uit de rij gehaald. Ik kreeg York hoef ik toch ook niet te vertel- overtocht, toen te horen dat ten omdat w zijn. Maar we liepen niet 5 niet mee moch- len wat ik daar ga doen?" voetbalsupporters Woordvoerder J. Besteman zijn geen hooligans, North Sea Ferries bevestigt de proberen 5 te zingen' wel een andere maatschappij maag te splitsen". Besteman ont kent dat: „Ik heb gezegd dat als ze gering: „We hebben in het verleden geen petjes of sjaals hadden gedra- Drie supporters droegen oranje vervelende ervaringen met voetbal- gen we ze niet hadden geweigerd", petjes en sjaals. Dat maakte ze voor supporters gehad. De directie heeft 5e supporters zijn er gisteravond de maatschappij herkenbaar als daarom begin dit jaar besloten toch in geslaagd via Hoek van Hol- voetbalsupporters. Besselse: „Bij voortaan geen voetbalsupporters land Engeland te bereiken. Met een mee te nemen. Het is niet de eerste andere maatschappij en zonder pet- keer dat dat gebeurt". zegd dat sjaals. Koffie goedkoper donderdag tot UTRECHT (ANP) - De prijs van een bewolkt pak koffie (250 gram) gaat morgen 15 tot 20 cent omlaag. Het is-al de derde prijsverlaging dit jaar. De koffie is voor de consument in 1989 61 cent goedkoper geworden. Bij de grote detaillisten liggen de prijzen voor het DE-hoofdmerk Aroma rood, dat 20 cent goedkoper 08.16 wordt, nu tussen de f2,89 en f2,95. arDe Stichting Max Havelaar, die kof- fie verkoopt met een prijsgarantie 26 PAGINA'S voor de boer/producent, verlaagt de ■iiwiiBi i in Prijzen niet. De vooruitzichten v en met zondag: Half en bijna overal droog. Middagtempc tuur omstreeks 14 graden. Woensdag 11 oktober zon op: 06.58 uur. zon onder: 17.55 uur: maan op: 16.30 uur. maan onder: 02.00 Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.18 uur; laag en 20.05 uur. Tegen inlevering van deze bon twee 'complete brillen halen en maar één betalen! (Geldig t/m 4 november 1989) De gratis tweede bril is bestemd «In de gratis bril gaan normale. blanke glazen in dezelfde sterkte als de eerste (betaalde) bril. r dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. betaalt, mag niet goedkoper zijn dan anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt I f 100. - een toeslag Hel montuur van de gratis bril komt «Geen andere kortingen te zelfder i met het tijd Op beide brillen 1 jaar garantie Leiden, Haat- lemmeistr. 107 Alphen a/d Rijn I vMandeislootstr 9 Smit-Kroes straks adviseur bij EG? BRUSSEL (GPD) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) wordt wellicht adviseur voor Europees Commissaris voor transportzaken Van Miert. Hij heeft de WD-be- windsvrouw vorige week gevraagd lid te wórden van een zware com missie die hem moet adviseren op verkeersgebied. Smit-Kroes heeft nog niet defini tief ja gezegd, maar in Brussel wordt dat wel verwacht. Het gaat overigens niet om een vaste baan. Smit-Kroes zal met nog hooguit 4 mensen de EG-commissaris advise ren bij het opstellen van een Euro pees transportbeleid. Het gaat om projekten als de supersnelle trein TGV, de vrijmaking van het vracht verkeer en de liberalisering van de luchtvaart. HONGERDOOD SUDANEZEN - Ruim zes miljoen mensen in de wes telijke provincies Darfur en Kor- dofan van Sudan dreigen te sterven van honger. Dit blijkt uit een alar merend rapport van het bestuur van Darfur. Volgens het rapport is de toestand net zo erg als in de rampja ren 1984 en 1985. De oorzaak ligt in etnische conflicten tussen verschil lende bevolkingsgroepen in Darfur. KENNEDY SPACE CENTER - Demonstranten protesteerden vandaag op het bezoekerscentrum van het Amerikaanse ruimtevaartcentrum Kennedy Space Center tegen de lancering overmorgen van het ruimtependel Atlan tis. Aan boord is, behalve de 5 astronauten, het ingewikkeldste ruimtevaar tuig dat ooit is geconstrueerd: de Galileo. De bezwaren gelden vooral het feit dat voor de voortstuwing van de bijna 3 miljard kostende Galileo 22 ki lo plutonium-238 wordt gebruikt. Bij andere ruimtevaartuigen is zonne-energie toegepast, maar dat is vol gens de NASA nu onmogelijk omdat de reis 6 jaar gaat duren en een af stand van meer dan 4 miljard kilometer moet worden overbrugd. Het doel Jupiter ligt te ver van de zon verwijderd. De Amerikaanse milieubeweging wijst op de grote gevaren die ontstaan plutonium zou vrijkomen bij een eventuele mislukking. (foto api óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1