TAD LEIDEN icHÜiil 'Entourage in Pieterskerk geknipt voor boekenbeurs' Wacht Leidse regio een eigen media-oorlog? s LE1DSCH m DAGBLAD MAANDAG 9 OKTOBER 1989 Automobilist neemt wraak op hond LEIDEN - Een nog onbekende man heeft zaterdag in de Meren- wijk geprobeerd een hond aan te rijden. De man is vermoede lijk boos geworden nadat hij na bij de Vestwal in een hondedrol had gestaan. Kennelijk dacht hij dat die drol daar was neergelegd door de hond die daar op dat moment werd uitgelaten door een bewoner van de Vestwal. Volgens de bewoner, die later aangifte heeft gedaan van po ging tot dierenmishandeling, is de man in zijn wagen gestapt en heeft hij de hond aan de achter zijde aangereden. Het dier kwam overigens met de schrik vrij. De politie stelt een onder zoek in. Genoeg belangstelling voor het betere tweedehands boek Steun voor Omroep Rijnland brokkelt af Automobilist ontkomt aan beroving LEIDEN - Een 54-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van een po ging tot beroving. De man stond vrijdagavond rond 23.00 uur met zijn auto voor het verkeerslicht aan de Kanaalweg, toen twee manden op hem afkwamen. Eén van hen droeg een bivakmuts. De_automobi- list rook onraad en dééd bliksem snel alle portiers op slot. De man met de bivakmuts sommeerde hem in het Duits zijn wagen uit te ko men. De Leidenaar gaf echter gas en ging er vandoor. Terwijl hij weg reed, sloeg een van zijn overvallers met iets dat op een vuurwapen leek een zijruit van de wagen in. De poli tie heeft later met een speurhond een onderzoek ingesteld in de om geving van de Kanaalweg. Dat on derzoek leverde niets op. Petra Gospelkoor uit Leiden wint Zilveren Duif-Award LEIDEN - Het Petra Gospelkoor uit Leiden won afgelopen zaterdag een Zilveren Duif-Award, een tweejaarlijkse onderscheiding van pro- dukties op gospelgebied. Het Petra Gospelkoor won de prijs voor de beste produktie met het muziek-theater Job, waarmee de groep sinds begin dit jaar door het land reist. De jury stond dit jaar onder leiding van John de Mol sr. van de stichting Conamus. Het Petra Gospelkoor koos enige tijd geleden voor een aanmerkelij ke vernieuwing van stijl en presentatie. In het rapport sprak van "een unieke koorzetting en een zeer afwisselende combinatie van stijlen, die de luisteraar in het algemeen de oren doet spitsen". De jury achtte Job een goed voorbeeld van stijlvernieuwing. De uitreiking van de Zilveren Duif-Award was tijdens een bijeen komst in de NCRV-studfo's. Het muziek-theater Job was al begin dit jaar integraal door de NCRV-radio uitgezonden. Opnieuw zijn er be sprekingen gaande over een radio-televisie uitzending. Andere prijs- en andere categorie waren Elly Rikkert. Boekhandelaar kan grap niet waarderen LEIDEN - Een Alphenaar heeft za terdag aangifte van mishandeling. De man vertelde de politie dat hij klappen had gekregen van een ver koper in een boekenzaak aan de Nieuwe Rijn. Het voorval had volgens de man plaats nadat zijn vriend, terwijl ze afrekenden, bij wijze van grap had geroepen dat hij het boek onder zijn trui vandaan moest halen. De ver koper zou daarop de trui omhoog hebben getrokken en vervolgens, toen hij ontdekte dat er niets aan de hand was, een paar stompen en schoppen hebben uitgedeeld. Na de vechfpartij miste de Alphenaar een mapje waarin zijn rijbewijs en vijf tig gulden aan contant geld zat. De politie heeft de verkoper nog niet gehoord. LEIDEN - Er heerste een serene stilte in de Pieterskerk waar gis teren een antiquarenbeurs werd gehouden. "Nee, we draai en hier geen muziek. Dat is iets voor de supermarkt. De bezoe kers van een beurs voor oude boeken willen stilte. Zelfs lief hebbers van muziek zeggen daar tijdens een boekenmarkt niet tegen te kunnen. Hier wil men zich concentreren op de boeken en daarvoor is de stilte van een bibliotheek nodig". Aan het woord is L.B. Kretzschmar, een Rotterdamse boekhandelaar en lid van de Bond van Handelaren in Oude Boeken. Deze bond organi seerde voor de tweede keer binnen een jaar de beurs in Leiden. Die keer in maart kwamen maar liefst 1200 liefhebbers van oude boeken naar de Leidse kerk. De bond orga niseert elke maand ergens in Neder land een beurs, maar de resultaten van toen gaven aanleiding om snel weer de universiteitsstad aan te doen. Volgens Kretzschmar ligt de re den van het succes voor een deel in de lokatie. Omhoog en om zich heen kijkend: "De entourage in de Pie terskerk is natuurlijk geknipt voor een boekenbeurs. De sfeer is verhe ven en dat past heel goed bij boe ken. Daarnaast is er een praktische reden, want we hebben hier veel ruimte". Serieus publiek De beurzen van de bond trekken over het algemeen een zeer serieus publiek. Met andere woorden: het blijft niet bij kijken, maar de bezoe kers schaffen zich ook nog wat aan. Het publiek bestaat voornamelijk uit bibliofielen en is in twee catego rieën te onderscheiden. Volgens Kretzschmar zijn er in de eerste plaats de verzamelaars. Die richten zich op een bepaald thema en willen daarvan dus alles hebben. De één is gek van koloniale geschiedenis ter wijl de ander geen boek over stoom schepen kan laten liggen. De tweede groep bestaat uit geïn teresseerden. Die zoeken niets spe ciaals, ze zijn alleen op zoek naar mooie of kostbare boeken van wat voor onderwerp dan ook. Die zien wel wat ze kopen. Ze maken eerst een rondje langs de duizenden boe ken die op de kramen van zo'n 35 aanwezige antiquaren liggen. Dan maken ze hun keuze, afhankelijk van het geld dat ze die dag voor boe ken willen, uitgeven. De prijzen op de beurs liggen nogal ver uiteen. Zo zijn er zeer zeldzame en dus ook kostbare ban den die duizenden guldens moeten opbrengen. Maar er zijn ook paper backs waarvan men voor minder dan een tientje eigenaar kan wor den. Een Maigret-pocket voor 3,50 gulden of een Vlucht Regenwulpen voor 9,50 gulden. "Veel denken dat ze naar een antiquaren- beürs een dikke portemonnee moe ten meenemen. Dat is dus niet waar. Het is maar net wat je wil", aldus Kretzschmar. Belangen De Bond van Handelaren in Oude Boeken bestaat nog maar een goed jaar. Het moet de belangen van de antiquaren behartigen, en dat is ook nodig want het wordt voor deze be roepsgroep wel steeds moeilijker. "De zolders raken nu een beetje op geruimd". ondervindt Kretzschmar aan den lijve. Na een dag als giste ren, kost het hem een paar weken om weer een voorraad bij elkaar te krijgen. Nog maar heel zelden beleeft hij het genoegen dat hij in een doos met boeken een kostbaar exem plaar aantreft. "Dat is een fijn ge voel. Eigenlijk nog beter dan het vinden van een briefje van honderd op straat, want daarvan bekruipt je het gevoel dat je dat bij de politie moet aangeven. Als je een mooi boek voor een prikje koopt ben je er eerlijk aangekomen". Ja, en dan heb je een mooi boek en dan moet die antiquaar het weer van de hand doen. Dat moet als lief hebber hem toch aan het hart gaan. "Dat is wel eens een straf. Maar als boekhandelaar moetje kunnen ver kopen want dat is toch je beroep. Ik ken wel handelaren die geen af stand van mooie en dure boeken konden doen en die gingen dan ook prompt failliet. Als je een goede prijs voor een exemplaar kunt ma ken móet je niet twijfelen, maar ver kopen". Het mag dan moeilijk zijn om aan het 'betere tweedehands boek' te komen, er is genoeg belangstelling van de zijde van verzamelaars. Diep over de kraam heen gebogen schui felde gisteren een stereotype biblio fiel langzaam zijwaarts, helemaal verzonken in het lezen van de titels. Onbewust duwde hij minder fana tieke kopers opzij en nam de boe ken als waren het zuigelingen in zijn hand. 'Voorzichtig behandelen', staat er op een bordje. Dat lijkt bij deze man een overbodige opmer king. Ernstig ongeval op Churchilllaan LEIDEN - Bij een verkeersongeval op de Churchilllaan is zaterdagoch tend een 20-jarige Leidenaar ernstig gewond geraakt. De jongeman stak met zijn brommer, komende Vanaf de Vijf Meilaan, de Churchillaan over en werd toen aangereden door een auto, bestuurd door een 33-jari- ge plaatsgenoot. Volgens getuigen is de automibi- list door het rode licht gereden. De bestuurder zelf houdt vol dat het licht op groen stond, De bromfiet ser is met onbekend, maar ernstig letsel overgebracht naar het Elisa- beth-£iekenhuis in Leiderdorp. Leidenaar (19) mishandeld LEIDEN - Twee nog onbekende jongemannen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Steen straat een 19-jarige Leidenaar in el kaar geslagen. De jongens wilden kennelijk de fiets van de Leidenaar stelen. Ze grepen hem terwijl hij voorbij reed beet, trokken hem van zijn fiets af en gaven hem een paar stompen in het gezicht. De Leide naar liep daarbij een gebroken tand, een gebroken stifttand en een bloedende onderlip op. De twee overvallers gingen er daarna van door. Leidenaar loopt hersenschudding op LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar is zondagochtend tegen vier uur met vermoedelijk een hersenschud ding naar het ziekenhuis vervoerd. De man was kort daarvoor door en vriend op het politiebureau afgele verd. Volgens de vriend had de Lei denaar tijdens een vechtpartij op de Nieuwe Beestenmarkt enkele klap pen gekregen. LEIDEN - Burgemeester Goekoop verraste zaterdagmorgen het echtpaar Van der Tak met een bezoek ter gelegenheid van hun 70-jarig huwelijks feest. Namens de koningin overhandigde hij een felicitatiebrief en een grote taart. Goekoop had ook een aardigheidje van de gemeente Leiden bij zich en bood een fruitschaal aan. Het echtpaar Van der Tak trouwde 70 jaar gelden in Middelhamis. Daarna hebben zij in verschillende plaatsen in het land gewoond. Voordat zij in 1976 naar Leiden kwamen, woonde het echtpaar enkele jaren in Kou dekerk aan den Rijn. Meneer Van der Tak (88) en mevrouw Van der Tak- Noordijk (87) wonen nu in het verzorgingstehuis Groenhoven aan de Witte Rozenstraat. (foto Ellen n De Weerklank Kinderen van de school voor voortgezet speciaal onderwijs De Weerklank sluiten 12 oktober het project 'Sama Niwasa' af met een slotavond in het schoolgebouw aan de Obrechtstraat 4. De leerlingen zijn lange tijd bezig geweest met Sri Lanka, een door honger en geweld ge teisterd land. De eindmanifestatie betreft een modeshow, muziek en hapjes, alles in Srilankaanse stijl. Daarnaast zijn er tal van speeletjes. De opbrengst is bestemd voor het project Sama Niwasa. ledereen is welkom van 18.30 tot 22 30 uur Voorlichting over botontkalking LEIDEN - In de Centrale School Nieuweroord aan de Rijnsburger- weg 124a wordt woensdag 25 okto ber een voorlichtingsavond gehou den over botontkalking. Eén plaat selijke huisarts geeft een uiteenzet ting over het ontstaan en voorko men van botontkalking. Voor even tuele vragen is er naast de huisarts ook een internist van het Acade misch Ziekenhuis aanwezig. Iedereen kan deze voorlichtings avond gratis bijwonen. Belangstel lenden kunnen zich telefonisch op geven bij het patiënten service bu reau van het AZL, tel.: 262989. door Willem Spierdijk LEIDEN De steun voor Omroep Rijnland brokkelt langzaam af. Liet eerder al de gemeente Rijnsburg weten, zich liever aan te sluiten bij de Katwijkse omroep dan bij 'Rijnland', nu is er ook in Lei derdorp een lokale omroep opgericht. En het ziet er naar uit dat ook die 'representatief wordt Verklaard voor die ge meente. Indien Leiderdorp de nodige technische voorzie ningen aan het plaatselijke kabelnet treft, is Rijnland over enige tijd in die gemeen te niet meer te ontvangen. Te Verwachten is dat er in meer dere gemeenten initiatieven worden ontplooid voor een lo kale radio, zodat streekom- roep Rijnland weggedrpkt dreigt te worden. De Leidse 'gemeenteraad staat binnenkort voor de vraag of Om roep Rijnland voor deze stad 're presentatief moet worden ver klaard. Daarvan is volgens de wet sprake indien de programma's van de lokale omroep zich richten op de bevrediging van de in de ge meente levende maatschappelij ke, culturele, godsdienstige en geestelijke behoeften. Vijf jaar ge leden is die vraag zonder veel dis cussie positief beantwoord. Deze keer zullen over de 'representati viteit' van Rijnland wel meer vra gen worden gesteld. Aansluiten Belangrijk punt daarbij is de op stelling van Rijnland ten opzichte van groeperingen die zich bij de vereniging probeerden aan te sluiten, of in ieder geval onder de - vlag van Rijnland uitzendingen wilden verzorgen. Initiatiefne mers die jongerenradio van de grond wilden tillen, moesten zich onder de redactie van Rijnland scharen en daaraan verantwoor ding afleggen. De kerken vere nigd in de stichting Moker - dienden te betalen voor het door geven van radio-uitzendingen. J. Leune, bestuurslid van Om roep Rijnland, verklaart dat als volgt. "Die organisaties wilden niet tot Rijnland behoren, niet on- Een van de initiatiefnemers tot oprichting i de zender in 1987. Tot dan zond de omroep vi der de verantwoording van de re dactie vallen. Dat betekent dat we hen nog wel in beperkte mate uit zendtijd willen geven, maar dat zij wel dienen op te draaien voor de kosten die daarmee zijn ge moeid. Rijnland wil zelf een nieuwszender zijn". Die opstelling van Rijnland klinkt redelijk. De vereniging 'Omroep Rijnland' bepaalt zelf haar programmabeleid en wie zich daar naar schikt, mag mee doen, wie dat niet wil, moet maar betalen. Dat standpunt mag uit het gezichtspunt van de streek- omroep dan nog wel verklaarbaar zijn, een en ander is ver verwij derd van de bedoelingen die de wetgever had toen in de Media wet lokale en regionale omroep mogelijk werd gemaakt. Die wet wil juist voorkomen dat clubjes die lokale omroep gaan bedrijven, zelf uitmaken welke maatschappelijke stromin gen wel en welke niet aan bod ko men. Het is nooit de bedoeling ge weest van de Mediawet om moge lijk te maken dat de zendvergun ning van een aantal gemeenten te recht komt bij een vereniging, die roept 'wij zijn nieuwszender' en aan bepaalde stromingen in het verzorgingsgebied niet of slechts moeizaam een plaats biedt. Programmabeleid Nu is het eigenlijk zo dat Omroep Rijnland zelf in de gaten moet houden of zijn programma's alle geledingen in het verzorgingsge in Omroep Rijnland, J. Walenkamp, bij de ingebruikname van de kabel uit. Nu dreigt de steun voor Rijnland af te brokkelen. (archieffoto Henk Bouwman) samengaan van de instellingen die een zendvergunning willen, te bevorderen. We kunnen dan al zeggen dat er van een lokale 'me dia-oorlog' sprake is, waarin eventueel zelfs het Commissari aat voor de Media uitspraak zou moeten doen. Meest voor de hand ligt toch, wanneer de Leidse gemeenteraad Omroep Rijnland 'representatief verklaart. De vereniging heeft in middels vqf jaar ervaring, be schikt over apparatuur en maakt - mede gezien het chronisch ge brek aan geld en het feit dat met vrijwilligers wordt gewerkt aanvaardbare programma's. Wél is het logisch dat aan de goedkeu ring van de gemeente Leiden de voorwaarde wordt gekoppeld dat de omroep kiest voor een organi satievorm, waarbij alle stromin gen in de maatschappij gemakke lijker aan bod komen. Misschien ook dat de gemeen ten die met Leiden een gebied vormen om 'gemeenschappelijke regelingen' tot stand te brengen gezamelijk voor één omroep zou den moeten kiezen. Dat zou bete kenen dat er één omroep komt voor in elk geval Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Voorschoten en Alkemade. Deze gemeenten samen zouden ver snippering van de lokale omroep kunnen tegengaan. "Ieder dorp de eigen omroep" kan kneuterig heid en amateurisme in de hand werken. Daar zqn de luisteraars niet bij gebaat. bied tegemoet komen. Lokale en regionale omroep-instellingen dienen volgens de wet een orgaan te hebben dat het programmabe leid bepaalt. Dat moet zo zijn sa mengesteld dat het representatief is voor de in de gemeente voorko mende maatschappelijke, cultu rele, godsdienstige en geestelijke stromingen. Omroep Rijnland kent een dergelijk orgaan niet. Volgens de statuten bepaalt het bestuur van Rijnland het pro grammabeleid. Het lijkt dan ook logisch dat de Leidse gemeenteraad bij de dis cussie over de 'representativiteit' van Omroep Rijnland het weren van groeperingen aan de orde stelt en aandringt op een organi satievorm, waarbij alle stromin gen aan bod komen. Misschien dat de omroep af moet van de ver enigingsstructuur. Bezoekers van ledenvergaderingen krijgen wel eens de indruk dat de leden meer bezig zijn met hun eigen belang om 'radio of televisie te maken', dan met het algemeen belang dat een streekomroep zou moeten dienen. Samengaan Echt interessant wordt de discus sie wanneer andere instellingen dan Rijnland om een 'representa- tiviteits-verklaring' vragen. Initi atiefnemers die in het verleden jongerenradio van de grond wil den tillen, hebben dat al eerder aangekondigd. Volgens de wet is het dan aan de gemeente om het W KJ STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7